Intel rynek komputerowy traktuje jak kiedyś operatorka sieci gsm, która zadzwoniła wiele lat temu. Miałem 400 min w abonamencie ale wykorzystywałem może 200. Pani usilnie mi wciskała, że potrzebuję więcej. Tak samo Intel, wypuścił 13th cpu odkształcającym ihsem. Zero refleksji idzie w zaparte wystawiając 14th, która nic znaczącego nie wnosi po za problemami części produktów ze starzeniem się. Oczywiści Intel zrzucał winę na producentów płyt. Teraz najlepsze, 15th generacja w grach nie jest mocniejszy a wręcz ustępuję wcześniejszej generacji. W zamian dostaliśmy mniejszy pobór prądu w desktopach o który nikt nie prosił. To jakby producent z 2.5 litra czystej mocy bez turbo dziury proponował ci mniejsza moc ale 1.4 turbo :). Użytkownicy 13/14 generacji musieli by być niespełna rozumu aby przesiąść się na "nową" generacje. Wymiana płyty i procesora a w zamian mniejsze rachunki o "3,75 zł" miesiącu a wpakowane kilka tysięcy. Coś czuje, że ta generacje została szybko wypuszczona tak na przetrwanie i nie wiadomo jak długo będzie wspierana LGA 1851. Intel miał już w swoje historii podstawki, które długo nie pożyły. Naprawdę Intel aż tak nisko ceni inteligencje konsumentów ?
Sory Black ale te procesory są dziwne. Nie mówiąc już że nie są oszczędne na tyle ile się o tym mówi i wygląda to w testach. Pamiętasz może na twojej prezentacji dziwiłeś się wysokim napięciom. Znaleźli się spece którzy bardziej przyjrzeli się tym tematom i nie wygląda to tak jak mówi intel i jak podają testy. Mogę się mylić, chyba "Twój informatyk" załączył urywki z tego tematu na swoim kanale. Kolejna sprawa, to architektura nowego intela - jest po prostu dziwna. Po kiego ktoś w procka ładuje moduł wifi (nad którym nie ma kontroli). Do tego zadając sobie wiele trudu, żeby ten moduł nie zakłócał pracy kontrolera pamięci. Nie mówiąc już o oszczędności energii, którą można było by osiągnąć - gdyby tego rodzaju rozwiązania nie było. Może zabrzmi to dziwnie ale może to pierwsze kroki w kierunku procka sieciowo współdzielonego - to jednak tylko hipoteza.
Zastanawia mnie, dlaczego niektórzy tak bardzo cieszą się z problemów, jakie rzekomo przechodzi Intel. Pojawia się też ciągłe polecanie AMD - jakby każdy zapominał, że monopol jednej firmy nigdy nie jest dobry dla rynku. Czy naprawdę chcemy, żeby AMD stało się jedynym graczem na rynku procesorów? To mogłoby prowadzić do sytuacji, gdzie ceny poszybują w górę, a konsumenci zostaną z mniejszym wyborem. Przykładem są niektóre modele procesorów AMD, których ceny już wyraźnie wzrosły. Obecne problemy Intela - czy to z wydajnością, czy ceną nowych modeli - to nie jest dobra wiadomość dla użytkowników. A jednak wiele osób powtarza krytykę pod adresem Intela za recenzentami, którzy sami powielają zasłyszane opinie. Przypomina to sytuację, gdzie wystarczy kilka negatywnych opinii, aby ktoś został „skreślony” przez większą grupę. Sam osobiście nie widziałem dowodów na powszechne błędy Intela, a nawet jeśli takie problemy istnieją, to często wynikają one z niewłaściwych ustawień BIOS-u. Niestety, to media, „czwarta władza”, często narzucają swoje opinie, a społeczeństwo przejmuje je bezrefleksyjnie. Mimo tej krytyki zdecydowałem się na procesor Intela 14. generacji z serii „K”. Dostosowałem ustawienia w BIOS-ie i nie spodziewam się problemów, zwłaszcza że świadomi użytkownicy, którzy wiedzą, jak poprawnie skonfigurować sprzęt, raczej nie zgłaszają trudności. Niestety, wielu ludzi bagatelizuje znaczenie właściwej konfiguracji lub korzysta z domyślnych ustawień, a potem dziwi się, że coś nie działa. Moje podejście jest proste: jeśli nie znasz się na składaniu komputerów, kup gotowy zestaw, gdzie producent odpowiednio dostosował ustawienia. Natomiast jeśli decydujesz się na samodzielne składanie, warto poszerzyć wiedzę i mieć świadomość, jak to wszystko działa. Na koniec podkreślę, że nie zamierzam ślepo bronić Intela - firma miała w przeszłości swoje problemy i decyzje niekorzystne dla klientów. Jednak jestem przekonany, że monopol AMD również nie byłby korzystny. Pamiętam, jak pierwsze procesory Ryzen miały spore problemy z obsługą pamięci RAM i BIOS-em, które tłumaczono „chorobami wieku dziecięcego”. Media zachwalały ówczesny Ryzen 1800X, który okazał się przeciętny w grach i ustępował nawet tańszym modelom Intela. Mimo to, zawsze znajdowano argumenty, by zachwalać nowe generacje AMD - aż do momentu, gdy Intel powrócił na prowadzenie. Używam i doceniam procesory AMD, ale uważam, że równowaga na rynku jest kluczowa. Tylko konkurencja pozwala konsumentom mieć wybór, co ostatecznie jest dla nas wszystkich korzystne.
@@bIackwhiteTV No właśnie. Myślę że zarówno jak Intel kiedyś tworząc architekturę x86, tak jak i znacznie później AMD procesory x86-64, dały podwaliny do późniejszego, dalszego rozwoju branży CPU. Każda z tych firm coś wniosła. Nie kiedy rzeczy pozytywne, a niekiedy negatywne. Ale w końcowym rozrachunku to zawsze pozwalało na rozwój, czy też zdrową konkurencję, wybór, czy też kompromis dla końcowego użytkownika. W sensie coś tanie i trochę gorzej, ale ogólnie opłacalnie. I chyba w tym wszystkim jest cała sztuka. Wyważyć cenę, wartość, opłacalność itp. trzymam kciuki za AMD i Intela, by konkurencja w tej branży była zdrowa. I obu firmom tak, czy tak należy się szacunek mimo wszystko.
Żeby 200S miały sens, to jakaś b860 musiałaby kosztować 500 zł, a Ultra 5 mniej niz 14600kf :D W aktualnej sytuacji, niech się udławią i tymi płytami i prockami.
@@Dackyy. - Oczywiście, w profesjonalnych zastosowaniach wypada zdecydowanie lepiej od Ryzen 79800X3D, w grach też nie jest najgorzej ponieważ gdy założymy że ktoś gra w ograniczeniu 60 klatek to spełni też swoje zastosowanie, tym bardziej w jakości 4K gdzie różnice się wyrównują z Ryzen 7 9800X3D, także tez można wybrać platformę Intela. Niestety, mam obawy co do jednorazowej generacji pod chipset 1851, chociaż nie chce mi się wierzyć że intel by ponownie sobie strzelił w kolano, jednak wszystko jest możliwe.
@@Dabek_Dabek Ja bym z miłą chęcią poszedł w lga 1851 (chociażby dla samej odmiany, by nie pchać się w AMD jak wszyscy i tak jak ja przez ostatnie kilka lat), ale jest tak mało płyt i tak mało materiałów na temat tej generacji, że aż się człowiekowi odechciewa, w szczególności że mimo wszystko kryzys poprzednich generacji odstrasza, a ja sam mam aktualnie i7 13700kf, który ma tak gigantycznie temperatury, że komputer chodzi jak samolot, a to i tak nie wystarczy
@@Dackyy. - Sam dotychczas korzystam z platformy niebieskich, dokładnie posiadam Intel Core I7 9700K więc mogę powiedzieć że w jakimś sensie jestem sympatykiem intela lecz postanowiłem postawić nową jednostkę, specjalnie czekałem na premierę procesorów "Ultra" lecz gdy zobaczyłem wyniki testów i tabele z wielkim oporem postanowiłem postawić na AMD i posiadam już wszystkie komponenty oprócz procesora, który obecnie jest nieosiągalny. Być może poczekam do 6 Stycznia gdy będzie premiera Ryzen 9X3D bo nie do końca jestem przekonany do najnowszej generacji Ryzen 7 9800X3D bo mnie osobiście nie interesuje sama wydajność w grach.
zawsze mnie zastanawia czemu wszystkie gniazda płyty głównej są z tyłu? - czemu ważniejszy jest wygląd niż dostęp? Mówienie o poręczności czegoś co aby użyć trzeba wstać i dostać się do tyłu kompa to spore nadużycie. A jak u kogoś stacjonarny PC nie jest mrugającą kolorową lampką, a skrzynką pod biurkiem to dostęp do tyłu jest sporo utrudniony, a umieszczenie ich na przodzie bardzo zyskałoby na funkcjonalności. Uprzedzając - kable można schować, nie muszą być na wierzchu.
Czy nadal ilość dysków jest zależna od tego, z jaką prędkością będzie pracować karta graficzna? Dlaczego tych linii PCI-E nie ma na tyle, aby ogarnąć wszystko to co płyta oferuje? Powiem szczerze, że mocno mnie to irytuje. Dyski SSD są dzisiaj w miarę tanie, jeśli zapakuję ich kilka to moja karta wtedy będzie pracować x8? Dlaczego konstruktorzy/producenci nie są w stanie ogarnąć takiej rzeczy?
Podstawowy powód: koszty. Ale mogą to być też ograniczenia konstrukcyjne. A co do pierwszego pytania - takie informacje znajdziesz w manualu każdej płyty głównej. Intele 15. gen. mają 20 linii PCI-e 5.0, więc nie powinno zachodzić takie ograniczenie.
Witam. Czyli montaż 1 Dysk SSD PCI-E x4 Gen5 NVMe i drugi PCI-E x4 Gen4 NVMe karta graficzna dalej działa x16?. A jeśli bym ominął 1 slot Gen5 NVMe i zamontował 3 dyski SSD PCI-E x4 Gen4 to karta będzie działać x8?. Pozdrawiam.
Plyta mocna ale szkoda ze pod intela. Procesor z wbudowanym modulem wifi...pytanie po co. Jezeli okaze sie ze to 1851 ma byc jedna generacje to wogole klapa. Oj recenzencji beda sie spinac zeby oslodzic ultra200 i zachecic do kupna.
Czekamy teraz na płyty MSI dla procesorów AMD. Intel jest jedynie dla tych co w Blenderze siedzą. Fajnie jakbyś pokazał i przetestował ten ich najwyższy model: MEG X870E GODLIKE. Chodzą różne opinie. Te wysokie modele płyt mają ukrytego asa w rękawie na który nikt za bardzo nie zwraca uwagi. Ten ich układ dźwiękowy i lepsze kondensatory na prawdę robią robotę. Po odpowiednim wyregulowaniu dźwięku w Realtek Audio Console nawet głuchy powie, że to potrafi grać.
MSI X870 Tomahawk jak chcesz cos na nowy 9800X3D albo 7800X3D. Przyszlosciowa plytka na PCIE 5.0. Jak nie chcesz PCIE 5.0 to byle jakie ATX na B650 bedzie git szczerze.
@@xflashu8075 no starczy starczy, dlatego pytałem kolege jaki procek dokładnie, ja do swojego 7800x3d poszedłem w AsRock b650 Steel legend, nie najdrozsza plyta z bardzo przyzwoitą sekcją zasilania
Do proca typu ryzen 5600, 7600 starczy najtańsza te często ponad 200zl dopłaty do droższej to zmarnowany hajs dla 90% użytkowników a za to juz jest czesto jest lepsza karta
Panie @Blacku, jakie ma Pan zdanie o płytach Asrocka, tylko szczerze jeśli można? Jak Panie nie może szczerze to proszę mrugnąć lewym okiem w następnym filmiku :-)
czemu nie piszecie w tytule czego dotyczy film? Mnie nie interesują płyty pod tą gównianą podstawkę. człowiek wchodzi bo szuka dobrej płyty do kompa a tu clickbait
A żadna qrna! Kogo stać na takie mobasy? Czemu nie widać cen! Nie da się już testować płytek średniej klasy, takich dostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba i weekendowych graczy!? Fuck😮
Żadną pod intela, wydajnościowo lipa to drogiej płyty nie warto brać (przynajmniej pobór prądu zmniejszyli). Do tego chodzą słuchy że będzie tylko 1 generacja.
Ja pod w/w Ryzena pdkreconego mam Gigabyte B650M AORUS ELITE AX i wszystko śmiga tj. szybki rozruch, cewki nie piszczą, zero problemów. Sam byłem zdziwiony gdyż pierwszy raz od 10 lat składałem kompa i zero problemów 👍
Ja pod ryzena 7700 kupiłem płytę b650 steel legend od ASRock, za 850zł na promo, nawet ma pcie 5.0 dla karty i dysku. Fajna płyta, a miałem brać x670 od msi
No ładne to wszystko...ale: cena nowej płyty-3290zł plus nowy procek- 2900zł plus szybkie pamięci 32 giga Kingston Fury 490 złotych, plus karta graficzna Nvidia RTX4090 ROG Strix 9800zł plus zasilacz 1000Watt jakieś 1000zł, plus AIO na procka MSI 650 złotych, plus obudowa Fractal lub MSI big tower średnio 1200 złotych, plus jeden dysk 2TB Lexar 4Gen 550 złotych. Podsumowując: 19800 złotych za komp według nowej specyfikacji. Plus peryferia -markowy monitor 34 cale jakaś klawiatura plus słuchawki plus myszka. Kolejne5-6 tysięcy. Trzeba naprawdę mieć pieniądze, żeby bawić się w nowy upgrade sprzętu albo sprzedać nerkę. Za taką kasę nie warto robić przesiadki na nową generację płyt i procków. A nowe karty od ulubionego producenta już za trzy miesiące i jak ktoś będzie chciał np. nową Nvidie 5900 to zapłaci 15000 złotych za samą kartę. Cóż tylko ustawiać się z tą nerką w kolejce do banku nerek. Co za czasy..... Tak czy siak dzięki za film Blacku. Szacunek Acha ... ceny z X-coma.
Takie czasy piszesz, pamiętam jak na studiach pracowałem w serwisie wózków widłowych, a w 2007 roku była premiera 8800 ultra i chciałem ją mieć, kosztowała 2800 pln. Najniższa krajowa w tamtym roku to 940 pln brutto. No ale ludzie pamiętają tylko "dzisiaj"
Lubię takie komentarze. Ktoś napiszę małą bzdurkę w tym wypadku zakrzywia rzeczywistość drogich podzespołów pc, jakby wcześniej drogie nie były i cyk, znikamy w czeluściach. Szanuję takie żale.
@@Mark_XIII No przecież to takie proste. Chcesz mieć dobry sprzęt- musisz zabulić. Lat temu 15 żeby kupić sobie sprzęt wystarczyły mi dwie tygodniówki( pracuję w U.K) dzisiaj 5 tygodniówek może być mało. Kompy gotowe w sklepach(specjalistycznych ma się rozumieć) kosztują po 4-7 tysięcy funtów. Jak chcesz poskładać dobry sprzęt(nie budżetowy) to samemu składając musisz wydać 5 tygodniówek. Jakieś 3 tysiące funtów. A tutaj techinflu pokazuje nową generację części za takie pieniądze. Nie narzekam. Tylko głośno zadaję pytanie- w jaką stronę to idzie?
Ale Intel musiał sypnąć kaską, bo teraz jest wysyp polecajek zakupowych płyt Z890 na kanałach i portalach IT. Nie ma się co oszukiwać i zacznijcie lepiej testować nowe płyty pod AM5. Kto normalny będzie się teraz pchał w socket 1851?
@@TechLipton Nowości? Jakoś przeglądu płyt AM5 na nowych chipsetach na kanale x-kom nie widzę, a premiera była zaledwie miesiąc temu. Myślę, ze to będzie bardzo chwytliwy kontent. Podejrzewam, że będzie odwrót w stronę czerwonych i ludzie będą potrzebować rozeznania na jakiej płycie AM5 postawić system. Wybrać stary czy nowy chipset? Prawie nie ma takich materiałów na jutubie.
@@TechLiptonjasne, nie ośmieszaj się 🤪🤣🤣? Pora wrócić do prasówki, niż po raz kolejny oglądać wasze wypasione maszyny z najmniejszymi kartami grafiki i procesorami.. Polecany główne high end 😮
@@marcinw922 to kwestia sampli i dostępności. Ogólnie z samplami AMD zazwyczaj są większe problemy. Nie mówiąc w sumie o tym że X870E/870 to prawie kropka w kropkę stary chipset. Zmian jest tyle co nic.
X870E Carbon(wiem że wideo to Z890) ale przestrzegam. Ma defekt na radiatorze m.2_1 niestety jaki kolwiek włożysz dysk niestety termopad nie przylega na forum są problemy z tym. Plus płyta po boocie pokazuje kod 08 na QLED tak tylko mówię jak ktoś kupi bo miałem już 2 płyty
Generalnie zgoda ale... TaKI 285k np do zastosowań pro jak najbardziej oki, wydajniej o 15%, mniej prądu, niższe temperatury, więcej linii PCIE co dla twórców na plus.Także nie generalizował bym. Jasne do gier nie ma nawet sesnu myśleć co nowych Intelach
Ale może warto zrobić test płyt z innej strony. Dzisiaj droższe płyty mają dużo złączy bajerów, jednak dużo z nich się wyklucza lub razem działają wolniej, może o tym. Ja kupiłem tomahawka bo miał ( przycisk do wyciągania karty graficznej - warunek konieczny; wszystkie złącza bez wykluczeń i wzajemnych zależności. Powiem tak jedyną dużą wadą płyty to logo przy włączaniu - taka bida że szkoda gadać - dobrze że można wyłączyć . Wrażenia z użytkowania mieszane. Co do wydajności w grach to mi starczał i7 7700K w gry e - sport nie gram. Poprzednie generacje Intela były za gorące kultura pracy w spoczynku też się liczy, Co do AMD to miałem złe doświadczenia kiedyś - jeszcze mi nie przeszło a nie mogłem już czekać w starej płycie posypały się porty usb . Co mnie doprowadziło do białej gorączki to próba instalacji win11 (JESTEM ciekaw jak testującym udało się go zainstalować wcześniej przed aktualizacją bios-a). Mam 265K i powiem jest zimny . Teraz czekam na rtx 5090 i na pewno nie będę grał w 1080p więc zobaczymy.
MSI to może co najwyżej robić hulajnogi (mam złe doświadczenia) Tylko ASUS potem ...długo nic, no i może Asrock Pozdrawiam "@bIackwhiteTV" (rozumiem że z czegoś trzeba żyć ;))
Czy będzie podobny test płyt głównych pod X870/870E?
Ja bym tylko chciała zaznaczyć, że Tomahawk, właśnie przez ten kolorek jest najładniejszy! 😍
Intel rynek komputerowy traktuje jak kiedyś operatorka sieci gsm, która zadzwoniła wiele lat temu. Miałem 400 min w abonamencie ale wykorzystywałem może 200. Pani usilnie mi wciskała, że potrzebuję więcej. Tak samo Intel, wypuścił 13th cpu odkształcającym ihsem. Zero refleksji idzie w zaparte wystawiając 14th, która nic znaczącego nie wnosi po za problemami części produktów ze starzeniem się. Oczywiści Intel zrzucał winę na producentów płyt. Teraz najlepsze, 15th generacja w grach nie jest mocniejszy a wręcz ustępuję wcześniejszej generacji. W zamian dostaliśmy mniejszy pobór prądu w desktopach o który nikt nie prosił. To jakby producent z 2.5 litra czystej mocy bez turbo dziury proponował ci mniejsza moc ale 1.4 turbo :). Użytkownicy 13/14 generacji musieli by być niespełna rozumu aby przesiąść się na "nową" generacje. Wymiana płyty i procesora a w zamian mniejsze rachunki o "3,75 zł" miesiącu a wpakowane kilka tysięcy. Coś czuje, że ta generacje została szybko wypuszczona tak na przetrwanie i nie wiadomo jak długo będzie wspierana LGA 1851. Intel miał już w swoje historii podstawki, które długo nie pożyły. Naprawdę Intel aż tak nisko ceni inteligencje konsumentów ?
"Muszę zdjąć okulary, bo nic nie widzę". - proponuje tą złotą myśl Blacka zapisać gdzieś dla potomnych :)
😆
MSI robi kozackie płyty główne. 💪 Superowy film.
AM5 na Ryzeny. A seria 9 dostanie jeszcze opcję TURBO!
Nie Intel - NIE TERAZ.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
Spoko płyty tylko szkoda że procki AMD na nie nie wejdą :/
pod am5 też jest tomahawk, carbon i ice
Świetne, cudowne płytki!! ...tylko gniazdo procesora gówniane... 😂
odpowiedź jest prosta: płytę główną z socketem AM5, mam nadzieję że pomogłem
Albo AM4 jak ktoś ma mały budżet. Jak widać głodowanie od afery stabilnościowej nic Intela nie nauczyło.
tylko intel.
@@nnnnnn3647 jak chcesz być dymany przez tę firmę to spoko, nie mój interes XD
x870 jest pod oba AM4/AM5 więc schyliłbym się ku temu
Kto teraz kupuje Intela to jest niespełna rozumu.
dlaczego?
@@mmarooxbo Intel zjebał już 4 raz procesory i możliwe że zbankrutują
@@mmaroox Bo tego hehe
Dokładnie!
@@BAKTERIA1985he he dobre
Ja ostatnio kupiłem ASROCK P4VM900-SATA2. Zobaczymy jak będzie na niej śmigać Windows 98.
O Ty wariacie jeden 😃
I to jest sprzęt!!
Dzięki filmikowi wiem już jaką płytę wybiorę do swojego nowego komputera. Dużo przydatnych informacji.
Wybierz AM5
Ja też tak mam , że dzięki temu filmikowi wiem jaką płytę kupię , będzie to b650e ASRock steel pod AMD . 😊
"Którą płytę główną wybrać?"... no najlepsza i jedyną, od sponsora😂😂😂
Wiadomo 😪🤮🤮🤮
Wolę Ryzeny pozdrawiam
Jaki procek taka płyta Intel Ultra do dupy. Szkoda jęzora szczępić . Pogadajmy o Ryzenach :D
Co z tego że płyty bardzo fajnie się prezentują jak te nowe Intele to straszne kible...
brednie.
dlaczego nie nagrywasz ekranu poprzez kartę przechwytującą obraz jak pokazujesz bios czy później pulpit?
Nie ma jak nowe zabawki dla dużych chłopców 😉fajny filmik ogólnie konkretny.
Sory Black ale te procesory są dziwne. Nie mówiąc już że nie są oszczędne na tyle ile się o tym mówi i wygląda to w testach. Pamiętasz może na twojej prezentacji dziwiłeś się wysokim napięciom. Znaleźli się spece którzy bardziej przyjrzeli się tym tematom i nie wygląda to tak jak mówi intel i jak podają testy. Mogę się mylić, chyba "Twój informatyk" załączył urywki z tego tematu na swoim kanale. Kolejna sprawa, to architektura nowego intela - jest po prostu dziwna. Po kiego ktoś w procka ładuje moduł wifi (nad którym nie ma kontroli). Do tego zadając sobie wiele trudu, żeby ten moduł nie zakłócał pracy kontrolera pamięci. Nie mówiąc już o oszczędności energii, którą można było by osiągnąć - gdyby tego rodzaju rozwiązania nie było. Może zabrzmi to dziwnie ale może to pierwsze kroki w kierunku procka sieciowo współdzielonego - to jednak tylko hipoteza.
Zastanawia mnie, dlaczego niektórzy tak bardzo cieszą się z problemów, jakie rzekomo przechodzi Intel. Pojawia się też ciągłe polecanie AMD - jakby każdy zapominał, że monopol jednej firmy nigdy nie jest dobry dla rynku. Czy naprawdę chcemy, żeby AMD stało się jedynym graczem na rynku procesorów? To mogłoby prowadzić do sytuacji, gdzie ceny poszybują w górę, a konsumenci zostaną z mniejszym wyborem. Przykładem są niektóre modele procesorów AMD, których ceny już wyraźnie wzrosły.
Obecne problemy Intela - czy to z wydajnością, czy ceną nowych modeli - to nie jest dobra wiadomość dla użytkowników. A jednak wiele osób powtarza krytykę pod adresem Intela za recenzentami, którzy sami powielają zasłyszane opinie. Przypomina to sytuację, gdzie wystarczy kilka negatywnych opinii, aby ktoś został „skreślony” przez większą grupę. Sam osobiście nie widziałem dowodów na powszechne błędy Intela, a nawet jeśli takie problemy istnieją, to często wynikają one z niewłaściwych ustawień BIOS-u. Niestety, to media, „czwarta władza”, często narzucają swoje opinie, a społeczeństwo przejmuje je bezrefleksyjnie.
Mimo tej krytyki zdecydowałem się na procesor Intela 14. generacji z serii „K”. Dostosowałem ustawienia w BIOS-ie i nie spodziewam się problemów, zwłaszcza że świadomi użytkownicy, którzy wiedzą, jak poprawnie skonfigurować sprzęt, raczej nie zgłaszają trudności. Niestety, wielu ludzi bagatelizuje znaczenie właściwej konfiguracji lub korzysta z domyślnych ustawień, a potem dziwi się, że coś nie działa.
Moje podejście jest proste: jeśli nie znasz się na składaniu komputerów, kup gotowy zestaw, gdzie producent odpowiednio dostosował ustawienia. Natomiast jeśli decydujesz się na samodzielne składanie, warto poszerzyć wiedzę i mieć świadomość, jak to wszystko działa.
Na koniec podkreślę, że nie zamierzam ślepo bronić Intela - firma miała w przeszłości swoje problemy i decyzje niekorzystne dla klientów. Jednak jestem przekonany, że monopol AMD również nie byłby korzystny. Pamiętam, jak pierwsze procesory Ryzen miały spore problemy z obsługą pamięci RAM i BIOS-em, które tłumaczono „chorobami wieku dziecięcego”. Media zachwalały ówczesny Ryzen 1800X, który okazał się przeciętny w grach i ustępował nawet tańszym modelom Intela. Mimo to, zawsze znajdowano argumenty, by zachwalać nowe generacje AMD - aż do momentu, gdy Intel powrócił na prowadzenie.
Używam i doceniam procesory AMD, ale uważam, że równowaga na rynku jest kluczowa. Tylko konkurencja pozwala konsumentom mieć wybór, co ostatecznie jest dla nas wszystkich korzystne.
Pełan zgoda.
@@bIackwhiteTV No właśnie. Myślę że zarówno jak Intel kiedyś tworząc architekturę x86, tak jak i znacznie później AMD procesory x86-64, dały podwaliny do późniejszego, dalszego rozwoju branży CPU. Każda z tych firm coś wniosła. Nie kiedy rzeczy pozytywne, a niekiedy negatywne. Ale w końcowym rozrachunku to zawsze pozwalało na rozwój, czy też zdrową konkurencję, wybór, czy też kompromis dla końcowego użytkownika. W sensie coś tanie i trochę gorzej, ale ogólnie opłacalnie. I chyba w tym wszystkim jest cała sztuka. Wyważyć cenę, wartość, opłacalność itp. trzymam kciuki za AMD i Intela, by konkurencja w tej branży była zdrowa. I obu firmom tak, czy tak należy się szacunek mimo wszystko.
Żeby 200S miały sens, to jakaś b860 musiałaby kosztować 500 zł, a Ultra 5 mniej niz 14600kf :D W aktualnej sytuacji, niech się udławią i tymi płytami i prockami.
Płyty główne, może i godne uwagi tylko brak godnego procesora, którego można tam usadowić " Niestety "
Intel Core Ultra 7 265k wydaje się godny. 1800 zł za procesor lepszy w profesjonalnych zastosowaniach niż jakikolwiek Ryzen za 2000+.
@@Dackyy. - Oczywiście, w profesjonalnych zastosowaniach wypada zdecydowanie lepiej od Ryzen 79800X3D, w grach też nie jest najgorzej ponieważ gdy założymy że ktoś gra w ograniczeniu 60 klatek to spełni też swoje zastosowanie, tym bardziej w jakości 4K gdzie różnice się wyrównują z Ryzen 7 9800X3D, także tez można wybrać platformę Intela. Niestety, mam obawy co do jednorazowej generacji pod chipset 1851, chociaż nie chce mi się wierzyć że intel by ponownie sobie strzelił w kolano, jednak wszystko jest możliwe.
@@Dabek_Dabek Ja bym z miłą chęcią poszedł w lga 1851 (chociażby dla samej odmiany, by nie pchać się w AMD jak wszyscy i tak jak ja przez ostatnie kilka lat), ale jest tak mało płyt i tak mało materiałów na temat tej generacji, że aż się człowiekowi odechciewa, w szczególności że mimo wszystko kryzys poprzednich generacji odstrasza, a ja sam mam aktualnie i7 13700kf, który ma tak gigantycznie temperatury, że komputer chodzi jak samolot, a to i tak nie wystarczy
@@Dackyy. - Sam dotychczas korzystam z platformy niebieskich, dokładnie posiadam Intel Core I7 9700K więc mogę powiedzieć że w jakimś sensie jestem sympatykiem intela lecz postanowiłem postawić nową jednostkę, specjalnie czekałem na premierę procesorów "Ultra" lecz gdy zobaczyłem wyniki testów i tabele z wielkim oporem postanowiłem postawić na AMD i posiadam już wszystkie komponenty oprócz procesora, który obecnie jest nieosiągalny. Być może poczekam do 6 Stycznia gdy będzie premiera Ryzen 9X3D bo nie do końca jestem przekonany do najnowszej generacji Ryzen 7 9800X3D bo mnie osobiście nie interesuje sama wydajność w grach.
Tomahawk zawsze super i nie zawodny!
Intel poraz kolejny pokazał ze nie warto kupować od nich podzespołów dlatego od zawsze AMD
zawsze mnie zastanawia czemu wszystkie gniazda płyty głównej są z tyłu? - czemu ważniejszy jest wygląd niż dostęp? Mówienie o poręczności czegoś co aby użyć trzeba wstać i dostać się do tyłu kompa to spore nadużycie. A jak u kogoś stacjonarny PC nie jest mrugającą kolorową lampką, a skrzynką pod biurkiem to dostęp do tyłu jest sporo utrudniony, a umieszczenie ich na przodzie bardzo zyskałoby na funkcjonalności.
Uprzedzając - kable można schować, nie muszą być na wierzchu.
Ogromny plus za wybór płyty do testów! Co osobiście myślisz o tych wysokich napięciach? Niebezpieczne?
Czy nadal ilość dysków jest zależna od tego, z jaką prędkością będzie pracować karta graficzna? Dlaczego tych linii PCI-E nie ma na tyle, aby ogarnąć wszystko to co płyta oferuje? Powiem szczerze, że mocno mnie to irytuje. Dyski SSD są dzisiaj w miarę tanie, jeśli zapakuję ich kilka to moja karta wtedy będzie pracować x8? Dlaczego konstruktorzy/producenci nie są w stanie ogarnąć takiej rzeczy?
Podstawowy powód: koszty. Ale mogą to być też ograniczenia konstrukcyjne.
A co do pierwszego pytania - takie informacje znajdziesz w manualu każdej płyty głównej. Intele 15. gen. mają 20 linii PCI-e 5.0, więc nie powinno zachodzić takie ograniczenie.
Używam 4xNVME wsadzone w płytę na Z790 i dodatkowy NVME w adapterze na PCIE. Karta graficzna normalnie działa z taką samą wydajnością.
Kiedy teścik X870? Np X870 Tomahawk z 7800X3D? :)
Nazywajmy rzeczy po imieniu, nie bez układu graficznego tylko z upieprzonym układem graficznym.
Witam.
Czyli montaż 1 Dysk SSD PCI-E x4 Gen5 NVMe i drugi PCI-E x4 Gen4 NVMe karta graficzna dalej działa x16?.
A jeśli bym ominął 1 slot Gen5 NVMe i zamontował 3 dyski SSD PCI-E x4 Gen4 to karta będzie działać x8?.
Pozdrawiam.
Zobacz w manualu płyty, takie rzeczy są zawsze opisane.
Witam teraz proszę o płyty główne pod podstawkę A5 pozdrawiam z UK
Plyta mocna ale szkoda ze pod intela. Procesor z wbudowanym modulem wifi...pytanie po co. Jezeli okaze sie ze to 1851 ma byc jedna generacje to wogole klapa. Oj recenzencji beda sie spinac zeby oslodzic ultra200 i zachecic do kupna.
Czekamy teraz na płyty MSI dla procesorów AMD. Intel jest jedynie dla tych co w Blenderze siedzą. Fajnie jakbyś pokazał i przetestował ten ich najwyższy model: MEG X870E GODLIKE. Chodzą różne opinie. Te wysokie modele płyt mają ukrytego asa w rękawie na który nikt za bardzo nie zwraca uwagi. Ten ich układ dźwiękowy i lepsze kondensatory na prawdę robią robotę. Po odpowiednim wyregulowaniu dźwięku w Realtek Audio Console nawet głuchy powie, że to potrafi grać.
Którą płytę wybrać? na AM5
A pod jaki procesor dokladnie? AsRocki maja dobre sekcje zasilania i są dobrze wyposażone
@@Gosha_Gosha do 7600 starczy ci dosłownie najtańsza
MSI X870 Tomahawk jak chcesz cos na nowy 9800X3D albo 7800X3D. Przyszlosciowa plytka na PCIE 5.0. Jak nie chcesz PCIE 5.0 to byle jakie ATX na B650 bedzie git szczerze.
@@xflashu8075 no starczy starczy, dlatego pytałem kolege jaki procek dokładnie, ja do swojego 7800x3d poszedłem w AsRock b650 Steel legend, nie najdrozsza plyta z bardzo przyzwoitą sekcją zasilania
Do proca typu ryzen 5600, 7600 starczy najtańsza te często ponad 200zl dopłaty do droższej to zmarnowany hajs dla 90% użytkowników a za to juz jest czesto jest lepsza karta
Panie @Blacku, jakie ma Pan zdanie o płytach Asrocka, tylko szczerze jeśli można? Jak Panie nie może szczerze to proszę mrugnąć lewym okiem w następnym filmiku :-)
Zależy jakie, niektóre są spoko, niektóre ssą. Ogólnie słaby BIOS te mobasy mają.
Na szczeście x-kom jak i inne polskie sklepy nie sprzedają tego chłamu od Intela bo dbają o klienta :)
czemu nie piszecie w tytule czego dotyczy film? Mnie nie interesują płyty pod tą gównianą podstawkę. człowiek wchodzi bo szuka dobrej płyty do kompa a tu clickbait
110 amperów? Panie co Pan elektryczny czołg tym chcesz zasilić? 😂
Gdzie sie podziały Displayporty? Przecież one obsługują pełne 240Hz 4k
A żadna qrna!
Kogo stać na takie mobasy? Czemu nie widać cen!
Nie da się już testować płytek średniej klasy, takich dostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba i weekendowych graczy!?
Fuck😮
Super płyta główna
Żadną pod intela, wydajnościowo lipa to drogiej płyty nie warto brać (przynajmniej pobór prądu zmniejszyli).
Do tego chodzą słuchy że będzie tylko 1 generacja.
ja kupiłem asus tuf b650-e wifi pod r7 7700 i chyba też nie będzie źle. (Jutro ma przyjść)
Ja pod w/w Ryzena pdkreconego mam Gigabyte B650M AORUS ELITE AX i wszystko śmiga tj. szybki rozruch, cewki nie piszczą, zero problemów. Sam byłem zdziwiony gdyż pierwszy raz od 10 lat składałem kompa i zero problemów 👍
Procek super!
Ja mam MSI MAG B650 Tomahawk WIFI. Według mnie najbardziej kompletna płyta B650.
@@Hoxel Super wystarczająca płytka z dobrą sekcją! Pozdro
Ja pod ryzena 7700 kupiłem płytę b650 steel legend od ASRock, za 850zł na promo, nawet ma pcie 5.0 dla karty i dysku. Fajna płyta, a miałem brać x670 od msi
No ładne to wszystko...ale: cena nowej płyty-3290zł plus nowy procek- 2900zł plus szybkie pamięci 32 giga Kingston Fury 490 złotych, plus karta graficzna Nvidia RTX4090 ROG Strix 9800zł plus zasilacz 1000Watt jakieś 1000zł, plus AIO na procka MSI 650 złotych, plus obudowa Fractal lub MSI big tower średnio 1200 złotych, plus jeden dysk 2TB Lexar 4Gen 550 złotych. Podsumowując: 19800 złotych za komp według nowej specyfikacji. Plus peryferia -markowy monitor 34 cale jakaś klawiatura plus słuchawki plus myszka. Kolejne5-6 tysięcy. Trzeba naprawdę mieć pieniądze, żeby bawić się w nowy upgrade sprzętu albo sprzedać nerkę. Za taką kasę nie warto robić przesiadki na nową generację płyt i procków. A nowe karty od ulubionego producenta już za trzy miesiące i jak ktoś będzie chciał np. nową Nvidie 5900 to zapłaci 15000 złotych za samą kartę. Cóż tylko ustawiać się z tą nerką w kolejce do banku nerek. Co za czasy..... Tak czy siak dzięki za film Blacku. Szacunek Acha ... ceny z X-coma.
Takie czasy piszesz, pamiętam jak na studiach pracowałem w serwisie wózków widłowych, a w 2007 roku była premiera 8800 ultra i chciałem ją mieć, kosztowała 2800 pln. Najniższa krajowa w tamtym roku to 940 pln brutto. No ale ludzie pamiętają tylko "dzisiaj"
Lubię takie komentarze. Ktoś napiszę małą bzdurkę w tym wypadku zakrzywia rzeczywistość drogich podzespołów pc, jakby wcześniej drogie nie były i cyk, znikamy w czeluściach. Szanuję takie żale.
@@Mark_XIII No przecież to takie proste. Chcesz mieć dobry sprzęt- musisz zabulić. Lat temu 15 żeby kupić sobie sprzęt wystarczyły mi dwie tygodniówki( pracuję w U.K) dzisiaj 5 tygodniówek może być mało. Kompy gotowe w sklepach(specjalistycznych ma się rozumieć) kosztują po 4-7 tysięcy funtów. Jak chcesz poskładać dobry sprzęt(nie budżetowy) to samemu składając musisz wydać 5 tygodniówek. Jakieś 3 tysiące funtów. A tutaj techinflu pokazuje nową generację części za takie pieniądze. Nie narzekam. Tylko głośno zadaję pytanie- w jaką stronę to idzie?
Ale Intel musiał sypnąć kaską, bo teraz jest wysyp polecajek zakupowych płyt Z890 na kanałach i portalach IT.
Nie ma się co oszukiwać i zacznijcie lepiej testować nowe płyty pod AM5. Kto normalny będzie się teraz pchał w socket 1851?
To raczej kwestia nowości niż płacenia za testy.
@@TechLipton Nowości? Jakoś przeglądu płyt AM5 na nowych chipsetach na kanale x-kom nie widzę, a premiera była zaledwie miesiąc temu.
Myślę, ze to będzie bardzo chwytliwy kontent. Podejrzewam, że będzie odwrót w stronę czerwonych i ludzie będą potrzebować rozeznania na jakiej płycie AM5 postawić system. Wybrać stary czy nowy chipset? Prawie nie ma takich materiałów na jutubie.
Dobrze posmarowali!
Bardzo dobrze
@@TechLiptonjasne, nie ośmieszaj się 🤪🤣🤣?
Pora wrócić do prasówki, niż po raz kolejny oglądać wasze wypasione maszyny z najmniejszymi kartami grafiki i procesorami.. Polecany główne high end
😮
@@marcinw922 to kwestia sampli i dostępności. Ogólnie z samplami AMD zazwyczaj są większe problemy. Nie mówiąc w sumie o tym że X870E/870 to prawie kropka w kropkę stary chipset. Zmian jest tyle co nic.
Ja pod 9800x3d będę kupował AsRock Taichi lite. Dzięki premierze Intela wracam po 10 latach do amd.
Ja się właśnie szykuje na zakup msi b550 tomahawk wifi i ryzenka 7 5800x,
A może ktoś zna lepszą alternatywę w podobnej cenie tzn ok 1200zl?
GÓWNO NIE PROCESOR mogli chociaż więcej ramu dać 512gb
Trochę bez sensu ten film w tym momencie, chyba tylko osoby które bardzo się nie kochają są w stanie wydać pieniądze na Arrow lake.
X870E Carbon(wiem że wideo to Z890) ale przestrzegam. Ma defekt na radiatorze m.2_1 niestety jaki kolwiek włożysz dysk niestety termopad nie przylega na forum są problemy z tym. Plus płyta po boocie pokazuje kod 08 na QLED tak tylko mówię jak ktoś kupi bo miałem już 2 płyty
to w sumie dobrze ,że wybrałem x670e ,najmniejszych problemów nie mam z tym węglem
@@juriras No mam ją na chwile i zaraz zmienam na ROG strixa ;) bo nie ukrywam że lipton fajno te msi ale zgaduje że w Z'ce zrobili kaszane też
Wyjścia do anten na dole? Ale lipa...
1.5V xd intel default
Płyta SZTOS, mogliby zrobić taką pod AM5
? a nie ma?
@@jurirasjest podobna ale nie w tej klasie cenowej...
wiadomo AMD musialo zmienic nazwe intela bo sa wlascicielami Intela
jak ten "metronom ??? " w tle wk...a od samego początku
W prost i bez kitu. Nowe procesy Intela są do d... I co najwyżej tam można je osadzić .
Generalnie zgoda ale... TaKI 285k np do zastosowań pro jak najbardziej oki, wydajniej o 15%, mniej prądu, niższe temperatury, więcej linii PCIE co dla twórców na plus.Także nie generalizował bym. Jasne do gier nie ma nawet sesnu myśleć co nowych Intelach
A co to znaczy mega czarna? Bez sensu
ja kupuje tylko procesory amd i plyty od msi
I co z tego 😭😭😭😭 brakuje nam core 2 duo e8400 prosze niech zmaslo zrobi kolejny odc z nim😭😭😭😭🤑🤑🤑🤑
Intel 🤮= degradacja z czasem, masakra dajcie spokój napięcia do 1.522v ! Tylko AMD!
12 gen jeszcze daje rade fest
Zbyt duża podnieta tymi płytami mimo że procki rozczarowanie. 90% funkcji do użycia raz i zostanie zapomniane, a koszt 3 tysie. Nie dziękuję
Kodu brak
właśnie też obeżałem całość i nie znalazłem
Ryzen.
Trzeba upaść na głowę żeby pakować się w Intela XD
Ale może warto zrobić test płyt z innej strony. Dzisiaj droższe płyty mają dużo złączy bajerów, jednak dużo z nich się wyklucza lub razem działają wolniej, może o tym. Ja kupiłem tomahawka bo miał ( przycisk do wyciągania karty graficznej - warunek konieczny; wszystkie złącza bez wykluczeń i wzajemnych zależności. Powiem tak jedyną dużą wadą płyty to logo przy włączaniu - taka bida że szkoda gadać - dobrze że można wyłączyć . Wrażenia z użytkowania mieszane. Co do wydajności w grach to mi starczał i7 7700K w gry e - sport nie gram. Poprzednie generacje Intela były za gorące kultura pracy w spoczynku też się liczy, Co do AMD to miałem złe doświadczenia kiedyś - jeszcze mi nie przeszło a nie mogłem już czekać w starej płycie posypały się porty usb . Co mnie doprowadziło do białej gorączki to próba instalacji win11 (JESTEM ciekaw jak testującym udało się go zainstalować wcześniej przed aktualizacją bios-a). Mam 265K i powiem jest zimny . Teraz czekam na rtx 5090 i na pewno nie będę grał w 1080p więc zobaczymy.
Chwalisz się czy żalisz?
5090 do 265K, znakomity 🤪🤣🤪🤣🤣🤣
Jak ceny beda zblizone do 14gen i z790 to pomyślmy
Tylko socket AM5. Za rok pewnie Intel wypuści nowy socket 1900
MSI to może co najwyżej robić hulajnogi (mam złe doświadczenia) Tylko ASUS potem ...długo nic, no i może Asrock
Pozdrawiam "@bIackwhiteTV" (rozumiem że z czegoś trzeba żyć ;))
Niestety ASUSów najwięcej wraca na gwarancję. Zarówno płyt i notebooków. MSI praktycznie wcale nie padają. Płyty są długowieczne.