Sziasztok! Arról lehet tudni valamit, hogy azt tervezik, hogy 2025-től lehessen vezetni sima B jogsival 125 cc-es robogót? Mindenféle cicózás nélkül. (Valamit olvastam valahol, csak nem találom.)
Ezt tervezgetik kb 20 éve de ilyen szóbeszéd szinten ki is merül a dolog. Szerintem a közeljövőben nem lesz ilyesmi. A környező országokban vezettek be ilyet, Romániából és Szlovákiából is irtak itt kommentben hogy náluk bevezették.
Ingázásra nagyon jó a b125. Már kaphatszt a segged alá egy motort, aminek van 70-90 utazó sebessége. 2.5-3Literrel. Van annyi ereje, hogy egy 110-120 kilós 180centis melákot is elvisz dombon felfele. Autópálya is vállalható vele. Már van akkora robogó/motor, ami kényelmes is. Viszont én kis köbcentibe nem vennék motort, csakis robogót. Van tapasztalat mind2 véglet fele. Sokan jönnek a letolnak dumával. Én nem vettem észre ilyet. Dinamikusan közlekedek. Nem tökölök, nézegetem a telefont út közben. Jöttem haza balcsiról is a 115cc robogómmal, 70-es tempó mellett. Szépen a leállósávot elválasztó záróvonalnál senkit nem zavartam.
Én pl kifejezetten imádtam a 125öseim. Egy aprilia Rs125 2t-vel kezdtem a nagymotorozást. Az egy brutál valami.. Nekem tuningolva is volt, kapott egy komplett petku gp kipufogórendszert meg egy 34es dellorto karbit. 170 körül volt a vége és brutálisat húzott 8000-es fordulat felett. De meguntam hogy folyamat szervizelnem kellett, sokat fogyasztott, ugyhogy lecseréltem egy Derbi GPR 125 4t-re. Ő is módositgatva volt. 17 lóerő körül tudott a gyári 15 helyett. Sokat mentem vele 400 kilóméteres túrákat is a hegyekben, de 100-105utazót is simán bírta. 🙂
Szia, Gondolkozok A1 vagy A2 jogsin, hátha tudnál segíteni.Eddig tökéletesen megvoltam 50-es négyütemű Kymco robogómmal, mivel csak vidéken használtam két kis falu között.Viszont munkahelyváltás miatt már olyan útszakaszokon kell haladnom, ahol legalább 90 körül kellene mennem, különben letolnak az útról. Ehhez keresek majd nagyobb robogót. Szerinted egy 125-ös bírja a 90-100-as utazótempót? Anyagi szempontból nyilván jobb az A1-es jogsi, csak a biztonság is fontos,hogy fel tudjam venni a forgalom ritmusát.
Igazábol nem mentem még 125ös nagyrobogóval de az már az a kategória amivel kényelmesen fel lehet venni a forgalom tempóját. Én az A2-t tartom egy kissé felesleges kategóriának. Vagyis azt mondanám hogy az annak való aki a kor miatt nem tud korlátlant csinálni de nagy motorra akar ülni. Ha egy nagyrobogó a cél és belekóstolni a motorozásba kicsit akkor simán megcsinálnám az A1et. Aztán ha esetleg a nagyrobogózás miatt megtetszik a dolog, akkor mint emlitem elég kedvezményesen meg lehet csinálni rá a korlátlant.
Szia! Én is ezt tanácsolom Neked, hogy előbb B125 aztán mondjuk egy szezonnal később A kategória. Ugyanazt csinálom most én is, így tudok még idén és jövőre járni a 125ös chopperemmel aztán a nyáron megszerzem a korlátlan A-t addigra megvehetem a nagyobb mocit is😊 azon még gondolkozom hogy egy Burgman 400 lesz vagy maradok a váltós vonalon.
Nekem volt Italjet 4T 125-ös motorom piaggio blokkos kentem a száját mindig tapasztalatom szerint 90 km/óra tartható vele de e felett nyűgösebb. 125-öst fel kell furni 150 vario és karburátor csere az már vállalhatóbb. Vagy 2 ütemübe gondolkozol 125-ös pörgős de nyeli is a benzint
Köszönöm. Sajnos minőségben nagyon messze vagyok még attól amit szeretnék. Még elég kezdetleges, próbaszerű a technikám, de a folyamatos fejlesztésen vagyok 🙂
Szia, jó lett a videó, nálunk Romániában, kb 2 hónapja lehet B kategóriával 125cc t vezetni, itt sokkal egyszerűbb, csak 10 óra poligon van, adnak rá egy igazolást hogy ezt el végezted, de viszont itt B vel és ezzel a 10 óra le vezetésével ugye 125cc, és szigorúan csak automata nagy robogót vezethető max 11 kilówatt teljesítményig.
@@jozseflaszlo8033 köszönöm 🙂 igazából egy 125ccm-es nagyrobogó már sokmindenre elég. Ugy látszik ott jól átgondolták ezt a dolgot. A 10 órával már valamelyest felkészitenek egy 125ös teljesitményére. És összességében szerintem biztonságosabban lehet közlekedni vele mint egy 50essel. Jobban felveszed a forgalom ritmusát és kevésbé akarnak letolni az útról 🙂
@@RsRider23 így van, és csak kb 60.000 forintba került, át számolva a 800 lej, én már rég vártam erre a lehetőségre, én kifejezetten az automata motorokat kedvelem, nekem ez nagyon jól jött, nem vagyok egy sebesség vadász, az én utazó sebességem 70 80 max 90km/óra, városban és más lakott területen belül természetesen 50 60 alá.
Szerintem a sm jogsit kellene 125 ig korlátozni nem 50 ig. A b kategóriábol meg kivenni aki motorra ül annak legyen motoros gyakorlata. Nekem is van külön sm jogsim is meg b is, nem vezethetek egy 125 öst, de egy v8 biturbó e osztállyal járok, 400+ lóerővel.Hol van itt az igazság?
Jogos. Nem lenne a B kategóriás SM vezetéssel sem gond ha a segédmotoros kategória azt jelentené mint amikor annó kitalálták és beletartozott a romet meg a babetta. A mostani 50es am6 blokkos motorok sok esetben felülről surolják az A1 kategória teljesítményét is.
@@RsRider23 Pontosan. Én is babettával kezdtem 20 éve, utána simsonom volt meg 80- as cross, most is simsonozok, de letolnak az útról ezért akarom én is letenni az A kategóriát és egy 125ös re váltani amivel fel tudom venni a forgalom ritmusát.szerintem a 125 biztonságosabb mint a sm.
Szia én 45 évesen tettem le az a1 et. Volt per 1 es ts 250 esem is. De az biztos nagyon ajánlott az smkp letétele . Mert az én esetemben . Azonnal lehetett menni rutinozni . 😄
Szia . Minden a pénz ,ha van akkor csináld . Amúgy ajánlani tudom mindenkinek ,hogy a szamárlétrán menjen végig . Most nem a jogosítvány megszerzéseről van szó hanem a motorozásról. Kell a tapasztalat.
Teljesen egyetértek. Sokan egyébként azt hiszik hogy azért kell a "szamárlétra" hogy ne törd össze magad a naggyal.. Holott egyáltalán nem erről van szó. Ha valaki egyből egy 600+-os motorra pattan fel sohasem fog úgy megtanulni motorozni mint aki kisebbekkel is nyomta. Nekem az 50esek után volt 2 125-ös is. Mindkettővel feljártam szerpentinezni.. És ezekről tavaly a mostani 200as duke-omra ültem... Ezzel szintén feljárok, és nem azért hogy fényezzem magam, hanem hogy de olyanok akik évek óta 600ast hajtanak sem tudják tartani a tempót. 600-650 motorokkal... Én pedig a 200assal... És érzem saját magamon hogy olyan szinten megtanultam velük motorozni ahogy biztos vagyok benne hogy az egyből nagyra ülők nagy része sosem fog. Amikor nem kell finomkodni a teljesítmény miatt hanem lehet nyelezni agyba főbe és közben tudsz arra figyelni hogy feszegesd a saját határaid, a motor a gumi határait... Semmi nem ad ennyit mint ezek szerintem.
Üdv! Jómagam egy 125ös enduróval járok horgászni. Az Alföldön! Itt teljes mértékben meg vagyok elégedve a teljesítménnyel. De ha dombos vagy hegyvidékes helyen élnék oda talán már kevés lenne a 105 kgos testsúlyomhoz. Sík terepen nagyon gazdaságos üzemeltetni.
Milyen motorod van? Igazából felhasználás szempontjából egy 125 szinte mindenre elég. Én az előző motorommal (Derbi gpr 125 4t) jártam fel a hegyekbe szerpentinezni, és nem maradtam le a nagyoktól. Egyedül a 90ről előzéseket kellett 2x átgondolni. Illetve ha valaki szeretné az erőt és a teljesitményt élvezni.. Ahoz kevés.
Én is B125-öt csinâltam az olcsó. A motorom A1 papiros 45kW mivel elektromos igy elég volt rà simàn az A1 mivel elektromosnâl a kategoria nem a csúcsteljesitmény, hanem a fél órás àtlag. Előtte segédmotorral jàrtam 30 évet. Mivel vele mentem vizsgàzni igy sajnos csak automatàra kaptam.
Hali. Ez jó videó lett, épp érdeklődni akartam ez hogy is megy Magyarországon! Feleségem csinálja (Hollandia) a nagymotort, kicsit túlvállaltuk a jogsit, de itthon KTM 125ös van. A jogosítványszerzéssel nem is lenne baj, csak az oktatás nem éppen olyan amilyen lehetne. Viszont jól döntöttél hogy kicsivel kezted és utána mentél nagyra. Másik motorod már vagy csak szemezgetel?
Ez a duke is lényegében már "nagy" 200as. Emiatt is kezdtem el megcsinálni a korlátlant. Ezt nagyon szeretem egyébként mert sokkal jobban megy mint ahogy a 125 ment. De most erről is továbblépek nagyobbra 🙂
Nekem tavasszal lett meg a B125, ingázás miatt szerettem volna. Városban teljesen ok, mint kés a vajon átmegyek a legerősebb forgalomban is, de a két város között főútvonalon nagyon kevésnek érzem. Vagy letolnak, vagy nem tudok előzni. Ha nincs a közelben autó , akkor minden ok. Ennek okán szerintem jövőre tovabblépek. Anyagi oldalrol én is arra jutottam hogy olcsobb egyebkent a B125+A korlatlan, mintha csak az A-ra mentem volna egyből. Ellenben ez plusz időt is jelent.
@@lazadio igen azért kérdeztem. Mert én sokat mentem 125-el. Az előző motorom egy 2012es Derbi GPR 125 4T volt. És azzal pl lehetett tartani egy 100aa utazót kényelmesen. És a 100 kilóm alatt is tudott valamivel 130 felett. Ugyhogy A1 kategóriában is van még feljebb a cbf-től de nyilván ha megvan a korlátlan ott egy egész uj világ nyílik meg 🙂
Én több okbol nem csinálnék jogositványt robogóval. Egyrészt az biztos hogy a kis kerekek miatt fordulékonyabb viszont az uj rutinpályán a testsúlyhelyezgetős szűk szlalom biztos hogy jobb egy olyan motorral amit combal is irányitassz. És kell az hogy precizen lassan tudd adagolni a gázt. Automata robogónál baromi nehéz eltalálni azt a fogáspontot a kuplungnál hogy finoman tudj vele lassan haladni. Igy biztos vagyok benne hogy egy váltóssal könnyebb. Másrészt ha automatával vizsgázol külön bejegyzésre kerül a jogositványba hogy csak automatát vezethetsz vele. Ez autonál is igy van. Igy én mindenképp váltóssal csinálnám meg, amit ad az autosiskola. Aztán ha akarsz ülhetsz nagyrobogóra utána.
Én 2017-ben csináltam meg a B125-öt, kb. 50 ezer körül jött ki akkor. Vettem én is még két órát, nem is azért mert nem ment a motorozás, hanem mert a rutinpálya begyakorlás ill. mégis mire figyeljünk a vizsga során, ill. merre megyünk majd kb. 2018-ban meg ment a korlátlan A, ezért nekem nem kellett ismét KRESZ-t letennem, 80 körül jött ki, persze minden vizsgán átmentem elsőre.
Igazábol 2020 vagy 21 körül lett lényegesen nehezebb az egész. Illetve a rutin része. Azóta van az új rutinpálya. Dinamikus és nagyon technikás. Sokkal inkább rámentek arra hogy az ember tanuljon meg motorozni. Anélkül hogy testsúlyt helyezgetnél közben kb lehetetlen a szűk szlalomot megcsinálni. Ez nagyon jó abbol a szempontbol hogy sokkal inkább tud motorozni az aki levizsgázik, viszont több gyakorlást igényel a rutinpálya, igy több óraszámot jelent.
Elméletileg nem lehetne de a gyakorlatban pedig teljesen hivatalosan lehet. A lényeg hogy a forgalmiban 11kw szerepeljen. Annó a motorgyártók rájöttek hogy a 125 szegmensben az A1 kategóriások a potenciális vevők. Igy különböző folytásokkal beleszoritották a 11kw-ba amit persze az első szerviznél el is távolitottak belőlük, sőt meg merem kockáztatni, hogy sok alapbol folytás nélkül gurult ki a szalonbol 11kw-os forgalmival. Ugyhogy igazából a hatóságokat csak az érdekli hogy ha A1 jogsid van akkor a motor forgalmijában 11kw szerepeljen. Senki sem fog foglalkozni azzal hogy nyilvánvalóan a valóságban sokkal több.
Köszönöm szépen ✌️ Igen sajnos így van. Sőt... Ha 2 éven túl csinálod meg az A1 után az A2-t vagy az A-t akkor ujra kell kreszvizsga... Ezek szerint ők azt feltételezik hogy te 2 év alatt elfelejtetted.... De ha 2 év alatt elfelejted akkor hogy vezethetsz továbbra is A1-el? 😅😅😅Kicsit nonszensz... De tudjuk hogy ez nem a logikárol szól hanem a👉💵💵💵💵
Szia! B jogsim van 2 éve, szeretnék motorozni és pont ebben a dilemmában vagyok, hogy B125 vagy A korlátlan? 29 vagyok tehát a kor nem akadály. AM jogsit szereztem még anno 14 évesen de azóta nem ültem motoron. Szerinted B125-re menjek inkább és szerezzem meg a tudást és rutint vagy egyből menjek neki a A korlátlannak?
Szia. Igazából ez egy nehéz kérdés. Valamennyi alapod van a dologhoz ha az AM jogsit megcsináltad, ugyhogy valószinű a motorkezelésre hamar ráérzel. Viszont nyilván így sokkal könnyebb egy vizsgát abszolválni egy 120 kilós 15 lovas motorral mint egy 200 kilós 90 lovas honda hornettel. És a motoros oktatómtól tudom hogy idén sok változtatás történt a motoros oktatással kapcsolatban. Rendszám szerint mindig előre le kell jelentenie hogy ki melyik motorral fog vezetni. És elmondása szerint beszabályozták hogy asszem 2 órát vezethet valaki kisebb motorral... Ami megneheziti az oktatást mert 2 óra után motoros tudás nélkül is fel kell ültetnie nagyra a kezdőket is. Akikkel idén korlátlan jogsit csináltunk együtt az autósiskolánál (40-50 éves férfiak) érdekes módon majdnem mindenki B125ről jött vissza, volt aki 2 éven belül volt aki 2 éven túl. És láthatóan sokkal könnyebben sikerült nekik a jogsi mint annak aki kapásbol a nagy A-ra jött. Én nem bántam meg hogy a B125el kezdtem még ugy is hogy a fél életemet végigmotoroztam kismotorokkal meg nagy endurokkal. Arrol nem is beszélve hogy ha 1-2 évet végignyomsz 125el olyan szinten megtanulsz motorozni hogy az nagyon pozitiv lesz a nagyobb motoroknál. Én ha ujra kezdeném ugyanigy csinálnám B125 aztán 2-3 év után érzed hogy akarsz-e feljebb lépni.
Szia Olivér! Szerintem attól függ, hogyan szeretnél motorozni. Ha főleg városon belül, ritkábban várost elhagyva országúton, akkor jó lehet a B125 is, viszont ha gyakrabban mennél ki országútra túrázni, akkor inkább a korlátlant kezd el. Én 2 éve csináltam A1-et, idén a korlátlant, és országúton azért érezni a 125-ös gyengeségét, előzni sokkal nehezebb, kisebb mérete miatt kényelmetlenebb. Amúgy a rutinpálya szerintem 125-össel kicsit nehézkes, az 500-as mocival nekem sokkal jobban ment, de nyilván egyénfüggő.
Attól függ, mennyire megy a motorozàs? Téves diagnózis,ha valaki ezt gondolja, hogy 2óràba meg van. Én mostanában vizsgàztam egymás útàn ,A121,és a Nagy À. Az A1,11óràt vezettem,a nagy A nàl 18óràt vezettem. Egy KRESZ vizsgàt csinàltam! Az A1 hamar kicsi lett..Àtkell gondolni..
Ha elmész B125-re pár éven belül úgyis lefogod tenni a korlátlan A-t. Ki kell számolni mennyi a kettő jogsi úgy, hogy számolj rá mindkettőre pár plusz órát, a két KRESZ díját, ill. a plusz időt. A korlátlan A, biztos olcsóbbra jön ki, de a nagy motort elég más tészta kezelni, mint egy 125-öt. Nehezebb, ill. erőbe hipertérugrás a 125-hőz képest, minden sokkal gyorsabban történik. Ha engem kérdezel lehet jobb lenne venni valami olcsó váltós 50-est, használni legalább egy évig (persze menni is vele a rutin szerzés miatt), aztán átgondolni az egészet. Mert ekkora kihagyás után a B125-höz is biztosan kell venned + órákat, ami nagyon megdobja a költségeket. Motorozás során nagyon fontos a lépcsőzetesség, ha le is teszed a korlátlant egyszerre, inkább vegyél valami kisebb gépet elsőre. De te tudod mennyire tudsz most motorozni, az dönt el mindent!
Szia. Ez nagyban függ attol hogy milyen autósiskolában csinálja az ember, ugyanis nincs kifejezetten meghatározva, így főleg azon múlik milyen motorokkal szeret dolgozni az adott oktató. Ahol én csináltamott 2db 600as honda hornet volt, egy suzuki gs500, és egy 600as suzuki bandit. De a másik autósiskolánál akikkel sokszor rutinoztunk együtt a közös rutinpályán ott pl suzuki sv650-ek voltak. Ha van lehetősége az embernek választani akkor érdemesebb egy 600 sor4-et választani. 7-8000fordulat alatt gyengék igy hirtelen gázmozdulatokra sem reagál agressziven. És kellő nyomatéka van ahoz hogy kb alapjáraton rutinozzon vele az ember. És egyébként pl a hornet nagyon jól fordul. Az sv650 már szerintem sokkal kevésbé kezes. Lent is nyomatékos igy sokkal agresszivabban reagál, sokkal zakatolósabb alacsony fordulaton, kevésbé sima a járása mint a sor4-nek.
@@RsRider23 Kösz! Én arra gondoltam ha 125-ösel már úgy is vizsgáztam nem -e lehetne azzal vizsgázni A kat-ra, nem kellene másik moktorral gyakoroni.Számomra ez logikus lenne.
Nem ismerem a pontos szabályokat ezzel kapcsolatban de ahogy én tudom nincs ilyen opció. Valószinűleg A kategóriában nem vizsgázhatsz olyan motorral ami A1be vagy akár A korlátozottba is belefér.
@@szolnok123szia, úgy emlékszem, hogy korlátlan A-nál a gyakorlati oktatást minimum 400 köbcentis motorral kell teljesíteni. De lehet már más a szabályozás.
@@rolandulmer1860 Nem ez volt a célom 🤣 És azt még el sem mondtam hogy idén duplájára emelkedtek a vizsgadijak 😅 De egyébként én mai napig azt mondom hogy megérte megcsinálnom, még igy is hogy azóta már a korlátlant is megcsináltam. Ugyhogy ha szeretnéd vágj bele csak számolni kell arra hogy valószínűleg több pénz a vége mint ahogy az előre ki van számolva 2 gyakorlati órával. 🙂
Dupla vizsgadij és dupla óra az nem kevés pénz . Sőt en nagy városban élek itt az a divat, elsőre meghúzni az első vizsgán . mondom úgy 35 éve van b jogsim. Ez velem is megtörtént korlátlan A nal ebben az évben, tavaly b125 meg elsőre ment. De én úgy számolom kb 300 e minimum a korlátlan A
Sajnos idén kifejezetten drága lett a vizsga, duplájára emelkedtek a vizsgadíjak, már én is ezt fizettem májusban. Ha jol emlékszem 4500 helyett 9000 lett a rurin és 11500 helyett 23000 lett a forgalom vizsga.
Sziasztok! Arról lehet tudni valamit, hogy azt tervezik, hogy 2025-től lehessen vezetni sima B jogsival 125 cc-es robogót? Mindenféle cicózás nélkül. (Valamit olvastam valahol, csak nem találom.)
Ezt tervezgetik kb 20 éve de ilyen szóbeszéd szinten ki is merül a dolog. Szerintem a közeljövőben nem lesz ilyesmi. A környező országokban vezettek be ilyet, Romániából és Szlovákiából is irtak itt kommentben hogy náluk bevezették.
Ingázásra nagyon jó a b125. Már kaphatszt a segged alá egy motort, aminek van 70-90 utazó sebessége. 2.5-3Literrel. Van annyi ereje, hogy egy 110-120 kilós 180centis melákot is elvisz dombon felfele. Autópálya is vállalható vele. Már van akkora robogó/motor, ami kényelmes is. Viszont én kis köbcentibe nem vennék motort, csakis robogót. Van tapasztalat mind2 véglet fele.
Sokan jönnek a letolnak dumával. Én nem vettem észre ilyet. Dinamikusan közlekedek. Nem tökölök, nézegetem a telefont út közben. Jöttem haza balcsiról is a 115cc robogómmal, 70-es tempó mellett. Szépen a leállósávot elválasztó záróvonalnál senkit nem zavartam.
Én pl kifejezetten imádtam a 125öseim. Egy aprilia Rs125 2t-vel kezdtem a nagymotorozást. Az egy brutál valami.. Nekem tuningolva is volt, kapott egy komplett petku gp kipufogórendszert meg egy 34es dellorto karbit. 170 körül volt a vége és brutálisat húzott 8000-es fordulat felett. De meguntam hogy folyamat szervizelnem kellett, sokat fogyasztott, ugyhogy lecseréltem egy Derbi GPR 125 4t-re. Ő is módositgatva volt. 17 lóerő körül tudott a gyári 15 helyett. Sokat mentem vele 400 kilóméteres túrákat is a hegyekben, de 100-105utazót is simán bírta. 🙂
Szia, Gondolkozok A1 vagy A2 jogsin, hátha tudnál segíteni.Eddig tökéletesen megvoltam 50-es négyütemű Kymco robogómmal, mivel csak vidéken használtam két kis falu között.Viszont munkahelyváltás miatt már olyan útszakaszokon kell haladnom, ahol legalább 90 körül kellene mennem, különben letolnak az útról. Ehhez keresek majd nagyobb robogót. Szerinted egy 125-ös bírja a 90-100-as utazótempót? Anyagi szempontból nyilván jobb az A1-es jogsi, csak a biztonság is fontos,hogy fel tudjam venni a forgalom ritmusát.
Igazábol nem mentem még 125ös nagyrobogóval de az már az a kategória amivel kényelmesen fel lehet venni a forgalom tempóját. Én az A2-t tartom egy kissé felesleges kategóriának. Vagyis azt mondanám hogy az annak való aki a kor miatt nem tud korlátlant csinálni de nagy motorra akar ülni. Ha egy nagyrobogó a cél és belekóstolni a motorozásba kicsit akkor simán megcsinálnám az A1et. Aztán ha esetleg a nagyrobogózás miatt megtetszik a dolog, akkor mint emlitem elég kedvezményesen meg lehet csinálni rá a korlátlant.
Szia! Én is ezt tanácsolom Neked, hogy előbb B125 aztán mondjuk egy szezonnal később A kategória. Ugyanazt csinálom most én is, így tudok még idén és jövőre járni a 125ös chopperemmel aztán a nyáron megszerzem a korlátlan A-t addigra megvehetem a nagyobb mocit is😊 azon még gondolkozom hogy egy Burgman 400 lesz vagy maradok a váltós vonalon.
Nekem volt Italjet 4T 125-ös motorom piaggio blokkos kentem a száját mindig tapasztalatom szerint 90 km/óra tartható vele de e felett nyűgösebb. 125-öst fel kell furni 150 vario és karburátor csere az már vállalhatóbb. Vagy 2 ütemübe gondolkozol 125-ös pörgős de nyeli is a benzint
Mikor be hozták 30ezer ft volt. Elsőre sikerült. Kresz vizsga 1 óra rutin 1 óra városi vezetés utána vizsga.
Sajnos ez azóta lett bonyolultabb mutatvány mióta az új rutinpálya van.
Nagyon rég vártam hogy vakaki megint csináljon videót a témában. 5-6 éve volt ilyen minőségű tartalom YT on
Köszönöm. Sajnos minőségben nagyon messze vagyok még attól amit szeretnék. Még elég kezdetleges, próbaszerű a technikám, de a folyamatos fejlesztésen vagyok 🙂
Szia, jó lett a videó, nálunk Romániában, kb 2 hónapja lehet B kategóriával 125cc t vezetni, itt sokkal egyszerűbb, csak 10 óra poligon van, adnak rá egy igazolást hogy ezt el végezted, de viszont itt B vel és ezzel a 10 óra le vezetésével ugye 125cc, és szigorúan csak automata nagy robogót vezethető max 11 kilówatt teljesítményig.
@@jozseflaszlo8033 köszönöm 🙂 igazából egy 125ccm-es nagyrobogó már sokmindenre elég. Ugy látszik ott jól átgondolták ezt a dolgot. A 10 órával már valamelyest felkészitenek egy 125ös teljesitményére. És összességében szerintem biztonságosabban lehet közlekedni vele mint egy 50essel. Jobban felveszed a forgalom ritmusát és kevésbé akarnak letolni az útról 🙂
@@RsRider23 így van, és csak kb 60.000 forintba került, át számolva a 800 lej, én már rég vártam erre a lehetőségre, én kifejezetten az automata motorokat kedvelem, nekem ez nagyon jól jött, nem vagyok egy sebesség vadász, az én utazó sebességem 70 80 max 90km/óra, városban és más lakott területen belül természetesen 50 60 alá.
Szerintem a sm jogsit kellene 125 ig korlátozni nem 50 ig. A b kategóriábol meg kivenni aki motorra ül annak legyen motoros gyakorlata. Nekem is van külön sm jogsim is meg b is, nem vezethetek egy 125 öst, de egy v8 biturbó e osztállyal járok, 400+ lóerővel.Hol van itt az igazság?
Jogos. Nem lenne a B kategóriás SM vezetéssel sem gond ha a segédmotoros kategória azt jelentené mint amikor annó kitalálták és beletartozott a romet meg a babetta. A mostani 50es am6 blokkos motorok sok esetben felülről surolják az A1 kategória teljesítményét is.
@@RsRider23 Pontosan. Én is babettával kezdtem 20 éve, utána simsonom volt meg 80- as cross, most is simsonozok, de letolnak az útról ezért akarom én is letenni az A kategóriát és egy 125ös re váltani amivel fel tudom venni a forgalom ritmusát.szerintem a 125 biztonságosabb mint a sm.
Szia én 45 évesen tettem le az a1 et. Volt per 1 es ts 250 esem is. De az biztos nagyon ajánlott az smkp letétele . Mert az én esetemben . Azonnal lehetett menni rutinozni . 😄
Szia . Minden a pénz ,ha van akkor csináld . Amúgy ajánlani tudom mindenkinek ,hogy a szamárlétrán menjen végig . Most nem a jogosítvány megszerzéseről van szó hanem a motorozásról. Kell a tapasztalat.
Teljesen egyetértek. Sokan egyébként azt hiszik hogy azért kell a "szamárlétra" hogy ne törd össze magad a naggyal.. Holott egyáltalán nem erről van szó. Ha valaki egyből egy 600+-os motorra pattan fel sohasem fog úgy megtanulni motorozni mint aki kisebbekkel is nyomta. Nekem az 50esek után volt 2 125-ös is. Mindkettővel feljártam szerpentinezni.. És ezekről tavaly a mostani 200as duke-omra ültem... Ezzel szintén feljárok, és nem azért hogy fényezzem magam, hanem hogy de olyanok akik évek óta 600ast hajtanak sem tudják tartani a tempót. 600-650 motorokkal... Én pedig a 200assal... És érzem saját magamon hogy olyan szinten megtanultam velük motorozni ahogy biztos vagyok benne hogy az egyből nagyra ülők nagy része sosem fog.
Amikor nem kell finomkodni a teljesítmény miatt hanem lehet nyelezni agyba főbe és közben tudsz arra figyelni hogy feszegesd a saját határaid, a motor a gumi határait... Semmi nem ad ennyit mint ezek szerintem.
Üdv! Jómagam egy 125ös enduróval járok horgászni. Az Alföldön! Itt teljes mértékben meg vagyok elégedve a teljesítménnyel. De ha dombos vagy hegyvidékes helyen élnék oda talán már kevés lenne a 105 kgos testsúlyomhoz. Sík terepen nagyon gazdaságos üzemeltetni.
Milyen motorod van?
Igazából felhasználás szempontjából egy 125 szinte mindenre elég. Én az előző motorommal (Derbi gpr 125 4t) jártam fel a hegyekbe szerpentinezni, és nem maradtam le a nagyoktól. Egyedül a 90ről előzéseket kellett 2x átgondolni. Illetve ha valaki szeretné az erőt és a teljesitményt élvezni.. Ahoz kevés.
Én is B125-öt csinâltam az olcsó.
A motorom A1 papiros 45kW mivel elektromos igy elég volt rà simàn az A1 mivel elektromosnâl a kategoria nem a csúcsteljesitmény, hanem a fél órás àtlag.
Előtte segédmotorral jàrtam 30 évet.
Mivel vele mentem vizsgàzni igy sajnos csak automatàra kaptam.
itt Angliaban egy fel napos teszt.cbt.100 font.2 evig ervenyes.nem kell hozza jogsi.csak 16 ev felett kell lenni
@@andrasbalint5322 ez is érdekes az ittenihez képest🙂 és ezzel mi a kategória amit vezethetsz? Ami itthon az A1?
@@RsRider23 11kw ban adjak meg,illetve 125 kobcenti.nem tudom ott mit lehet vezetni a1 gyel.
Hali.
Ez jó videó lett, épp érdeklődni akartam ez hogy is megy Magyarországon!
Feleségem csinálja (Hollandia) a nagymotort, kicsit túlvállaltuk a jogsit, de itthon KTM 125ös van.
A jogosítványszerzéssel nem is lenne baj, csak az oktatás nem éppen olyan amilyen lehetne.
Viszont jól döntöttél hogy kicsivel kezted és utána mentél nagyra.
Másik motorod már vagy csak szemezgetel?
Ez a duke is lényegében már "nagy" 200as. Emiatt is kezdtem el megcsinálni a korlátlant. Ezt nagyon szeretem egyébként mert sokkal jobban megy mint ahogy a 125 ment. De most erről is továbblépek nagyobbra 🙂
@RsRider23 Én 125öst vettem hogy megtanuljak 1kerekezni, de a feleség elvette tőllem.
Milyen motor a videoban? Duke 390?
Szia. Duke 200🙂
Nekem tavasszal lett meg a B125, ingázás miatt szerettem volna. Városban teljesen ok, mint kés a vajon átmegyek a legerősebb forgalomban is, de a két város között főútvonalon nagyon kevésnek érzem. Vagy letolnak, vagy nem tudok előzni. Ha nincs a közelben autó , akkor minden ok. Ennek okán szerintem jövőre tovabblépek.
Anyagi oldalrol én is arra jutottam hogy olcsobb egyebkent a B125+A korlatlan, mintha csak az A-ra mentem volna egyből. Ellenben ez plusz időt is jelent.
@@lazadio milyen motorod van?
@@RsRider23 CB125F (2015)
Nagyon kis kezes, de meg a kategória limitet sem éri el, kb 11LE azt hiszem. 90 utazó kényelmesen, 100-nál vége.
@@lazadio igen azért kérdeztem. Mert én sokat mentem 125-el. Az előző motorom egy 2012es Derbi GPR 125 4T volt. És azzal pl lehetett tartani egy 100aa utazót kényelmesen. És a 100 kilóm alatt is tudott valamivel 130 felett. Ugyhogy A1 kategóriában is van még feljebb a cbf-től de nyilván ha megvan a korlátlan ott egy egész uj világ nyílik meg 🙂
@@RsRider23 igen, már csak felfele megy az út 😁
125ccm automata robogon siman lehozhato nem?
Én több okbol nem csinálnék jogositványt robogóval. Egyrészt az biztos hogy a kis kerekek miatt fordulékonyabb viszont az uj rutinpályán a testsúlyhelyezgetős szűk szlalom biztos hogy jobb egy olyan motorral amit combal is irányitassz. És kell az hogy precizen lassan tudd adagolni a gázt. Automata robogónál baromi nehéz eltalálni azt a fogáspontot a kuplungnál hogy finoman tudj vele lassan haladni. Igy biztos vagyok benne hogy egy váltóssal könnyebb. Másrészt ha automatával vizsgázol külön bejegyzésre kerül a jogositványba hogy csak automatát vezethetsz vele. Ez autonál is igy van. Igy én mindenképp váltóssal csinálnám meg, amit ad az autosiskola. Aztán ha akarsz ülhetsz nagyrobogóra utána.
Én 2017-ben csináltam meg a B125-öt, kb. 50 ezer körül jött ki akkor. Vettem én is még két órát, nem is azért mert nem ment a motorozás, hanem mert a rutinpálya begyakorlás ill. mégis mire figyeljünk a vizsga során, ill. merre megyünk majd kb. 2018-ban meg ment a korlátlan A, ezért nekem nem kellett ismét KRESZ-t letennem, 80 körül jött ki, persze minden vizsgán átmentem elsőre.
Igazábol 2020 vagy 21 körül lett lényegesen nehezebb az egész. Illetve a rutin része. Azóta van az új rutinpálya. Dinamikus és nagyon technikás. Sokkal inkább rámentek arra hogy az ember tanuljon meg motorozni. Anélkül hogy testsúlyt helyezgetnél közben kb lehetetlen a szűk szlalomot megcsinálni. Ez nagyon jó abbol a szempontbol hogy sokkal inkább tud motorozni az aki levizsgázik, viszont több gyakorlást igényel a rutinpálya, igy több óraszámot jelent.
Ezek szerint a1-el nem lehet kétütemű 125-ös endurocrosst hajtani? :( (30-40 ló)
@@somimester295 lehet. Én egy yamaha tdr 125r-t hajtok papíron 15le.
Elméletileg nem lehetne de a gyakorlatban pedig teljesen hivatalosan lehet. A lényeg hogy a forgalmiban 11kw szerepeljen. Annó a motorgyártók rájöttek hogy a 125 szegmensben az A1 kategóriások a potenciális vevők. Igy különböző folytásokkal beleszoritották a 11kw-ba amit persze az első szerviznél el is távolitottak belőlük, sőt meg merem kockáztatni, hogy sok alapbol folytás nélkül gurult ki a szalonbol 11kw-os forgalmival. Ugyhogy igazából a hatóságokat csak az érdekli hogy ha A1 jogsid van akkor a motor forgalmijában 11kw szerepeljen. Senki sem fog foglalkozni azzal hogy nyilvánvalóan a valóságban sokkal több.
A B125 nem más, mint egy könnyítésbe bujtatott nehezítés. Csak jól van becsomagolva.
Igazábol nehezitésnek nem mondanám, mert nem nehezebb mint a sima A1 de tény hogy olyan hatalmas könnyitésnek sem..
Szia!
Köszi szèpen a videót. Informativ volt.😊
De akkor ha jól èrtem, kresz vizsgát újra le kell tenni, hiàba van B-s jogsi?😊
Szia, igen, külön motoros elméleti tananyag van amiből szintén vizsgázni kell.
@@bellamark1989 Köszönöm szèpen a vàlaszt!😊👊
Köszönöm szépen ✌️ Igen sajnos így van. Sőt... Ha 2 éven túl csinálod meg az A1 után az A2-t vagy az A-t akkor ujra kell kreszvizsga... Ezek szerint ők azt feltételezik hogy te 2 év alatt elfelejtetted.... De ha 2 év alatt elfelejted akkor hogy vezethetsz továbbra is A1-el? 😅😅😅Kicsit nonszensz... De tudjuk hogy ez nem a logikárol szól hanem a👉💵💵💵💵
Szia! B jogsim van 2 éve, szeretnék motorozni és pont ebben a dilemmában vagyok, hogy B125 vagy A korlátlan? 29 vagyok tehát a kor nem akadály.
AM jogsit szereztem még anno 14 évesen de azóta nem ültem motoron. Szerinted B125-re menjek inkább és szerezzem meg a tudást és rutint vagy egyből menjek neki a A korlátlannak?
Szia. Igazából ez egy nehéz kérdés. Valamennyi alapod van a dologhoz ha az AM jogsit megcsináltad, ugyhogy valószinű a motorkezelésre hamar ráérzel. Viszont nyilván így sokkal könnyebb egy vizsgát abszolválni egy 120 kilós 15 lovas motorral mint egy 200 kilós 90 lovas honda hornettel. És a motoros oktatómtól tudom hogy idén sok változtatás történt a motoros oktatással kapcsolatban. Rendszám szerint mindig előre le kell jelentenie hogy ki melyik motorral fog vezetni. És elmondása szerint beszabályozták hogy asszem 2 órát vezethet valaki kisebb motorral... Ami megneheziti az oktatást mert 2 óra után motoros tudás nélkül is fel kell ültetnie nagyra a kezdőket is.
Akikkel idén korlátlan jogsit csináltunk együtt az autósiskolánál (40-50 éves férfiak) érdekes módon majdnem mindenki B125ről jött vissza, volt aki 2 éven belül volt aki 2 éven túl. És láthatóan sokkal könnyebben sikerült nekik a jogsi mint annak aki kapásbol a nagy A-ra jött. Én nem bántam meg hogy a B125el kezdtem még ugy is hogy a fél életemet végigmotoroztam kismotorokkal meg nagy endurokkal. Arrol nem is beszélve hogy ha 1-2 évet végignyomsz 125el olyan szinten megtanulsz motorozni hogy az nagyon pozitiv lesz a nagyobb motoroknál. Én ha ujra kezdeném ugyanigy csinálnám B125 aztán 2-3 év után érzed hogy akarsz-e feljebb lépni.
Szia Olivér! Szerintem attól függ, hogyan szeretnél motorozni. Ha főleg városon belül, ritkábban várost elhagyva országúton, akkor jó lehet a B125 is, viszont ha gyakrabban mennél ki országútra túrázni, akkor inkább a korlátlant kezd el.
Én 2 éve csináltam A1-et, idén a korlátlant, és országúton azért érezni a 125-ös gyengeségét, előzni sokkal nehezebb, kisebb mérete miatt kényelmetlenebb. Amúgy a rutinpálya szerintem 125-össel kicsit nehézkes, az 500-as mocival nekem sokkal jobban ment, de nyilván egyénfüggő.
Attól függ, mennyire megy a motorozàs? Téves diagnózis,ha valaki ezt gondolja, hogy 2óràba meg van. Én mostanában vizsgàztam egymás útàn ,A121,és a Nagy À. Az A1,11óràt vezettem,a nagy A nàl 18óràt vezettem. Egy KRESZ vizsgàt csinàltam! Az A1 hamar kicsi lett..Àtkell gondolni..
Ha elmész B125-re pár éven belül úgyis lefogod tenni a korlátlan A-t. Ki kell számolni mennyi a kettő jogsi úgy, hogy számolj rá mindkettőre pár plusz órát, a két KRESZ díját, ill. a plusz időt. A korlátlan A, biztos olcsóbbra jön ki, de a nagy motort elég más tészta kezelni, mint egy 125-öt. Nehezebb, ill. erőbe hipertérugrás a 125-hőz képest, minden sokkal gyorsabban történik.
Ha engem kérdezel lehet jobb lenne venni valami olcsó váltós 50-est, használni legalább egy évig (persze menni is vele a rutin szerzés miatt), aztán átgondolni az egészet. Mert ekkora kihagyás után a B125-höz is biztosan kell venned + órákat, ami nagyon megdobja a költségeket.
Motorozás során nagyon fontos a lépcsőzetesség, ha le is teszed a korlátlant egyszerre, inkább vegyél valami kisebb gépet elsőre.
De te tudod mennyire tudsz most motorozni, az dönt el mindent!
Az A kat vizsga milyen motorral megy ?
Szia. Ez nagyban függ attol hogy milyen autósiskolában csinálja az ember, ugyanis nincs kifejezetten meghatározva, így főleg azon múlik milyen motorokkal szeret dolgozni az adott oktató. Ahol én csináltamott 2db 600as honda hornet volt, egy suzuki gs500, és egy 600as suzuki bandit. De a másik autósiskolánál akikkel sokszor rutinoztunk együtt a közös rutinpályán ott pl suzuki sv650-ek voltak. Ha van lehetősége az embernek választani akkor érdemesebb egy 600 sor4-et választani. 7-8000fordulat alatt gyengék igy hirtelen gázmozdulatokra sem reagál agressziven. És kellő nyomatéka van ahoz hogy kb alapjáraton rutinozzon vele az ember. És egyébként pl a hornet nagyon jól fordul. Az sv650 már szerintem sokkal kevésbé kezes. Lent is nyomatékos igy sokkal agresszivabban reagál, sokkal zakatolósabb alacsony fordulaton, kevésbé sima a járása mint a sor4-nek.
@@RsRider23 Kösz! Én arra gondoltam ha 125-ösel már úgy is vizsgáztam nem -e lehetne azzal vizsgázni A kat-ra, nem kellene másik moktorral gyakoroni.Számomra ez logikus lenne.
Nem ismerem a pontos szabályokat ezzel kapcsolatban de ahogy én tudom nincs ilyen opció. Valószinűleg A kategóriában nem vizsgázhatsz olyan motorral ami A1be vagy akár A korlátozottba is belefér.
@@szolnok123szia, úgy emlékszem, hogy korlátlan A-nál a gyakorlati oktatást minimum 400 köbcentis motorral kell teljesíteni. De lehet már más a szabályozás.
Na most vetted el a kedvem ettől egy életre .😂🎉
@@rolandulmer1860 Nem ez volt a célom 🤣 És azt még el sem mondtam hogy idén duplájára emelkedtek a vizsgadijak 😅 De egyébként én mai napig azt mondom hogy megérte megcsinálnom, még igy is hogy azóta már a korlátlant is megcsináltam. Ugyhogy ha szeretnéd vágj bele csak számolni kell arra hogy valószínűleg több pénz a vége mint ahogy az előre ki van számolva 2 gyakorlati órával. 🙂
Dupla vizsgadij és dupla óra az nem kevés pénz . Sőt en nagy városban élek itt az a divat, elsőre meghúzni az első vizsgán . mondom úgy 35 éve van b jogsim. Ez velem is megtörtént korlátlan A nal ebben az évben, tavaly b125 meg elsőre ment. De én úgy számolom kb 300 e minimum a korlátlan A
Sajnos idén kifejezetten drága lett a vizsga, duplájára emelkedtek a vizsgadíjak, már én is ezt fizettem májusban. Ha jol emlékszem 4500 helyett 9000 lett a rurin és 11500 helyett 23000 lett a forgalom vizsga.
Szia nekem AM-jogsim van
@@LeonardRiedl Én is azzal kezdtem lassan 20 éve 😁
Nem.