Bardzo ładnie i prosto to wygląda przy jeździe na dużym rondzie /duża średnica/ na którym praktycznie ruchu jest minimalny. Znacznie gorzej to wygląda jak jedziemy w godzinach szczytu na niewielkim rądzie gdy samochód jedzie za samochodem. Przy zmianie pasa ruchu z wewnętrznego na zewnętrzny mamy ograniczoną widoczność z prawej strony /jedziemy po łuku/ a kierowcy jadący prawym pasem nie są skłonni zwolnić i przepuścić kierowcę zmieniającego pas ruchu.
Dokładnie tak! Nie znajduję żadnego racjonalnego powodu takiego kategorycznego zakazu zawracania "po prawym" pasie. Należy postępować racjonalnie: jeżeli mam wolny prawy, to bez sensu jest "tańczenie" po pasach. A jeżeli - co ważniejsze, obydwa pasy (a co gorsza trzy a nawet cztery) są zapełnione, to bez sensu jest pchanie się do "centrum" tylko po to. żeby za chwilę wciskać się przed innych (z których 1/3 trąbi ze złością) na kolejnych pasach. Czy jadąc prawym pasem muszę opuścić rondo już na pierwszym zjeździe? Nie. Więc dlaczego nie mogę jadąc tym pasem, ominąć drugiego i trzeciego zjazdu?
Sporo osób tak myśli i kiszą się na pasie zewnętrznym. Dlatego ja, jak mam zjechać trzecim lub czwartym zjazdem ładuję się na lewy pas, wszystkich na prawym pasie wyprzedzam (bo zawsze co najmniej jeden zjazd po drodze będzie "spowalniaczem") i dynamicznie (acz bezpiecznie - bez wymuszenia) zmieniam pas ruchu na przedostatnim zjeździe. Im więcej kierowców preferujących pas zewnętrzny (co jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile znaki nie wskazują inaczej), tym szybciej pokonuję SoRO.
Ja na swoich naukach jazdy jezdzilam polnymi drogami i ciagle instruktor krzyczal na mnie ze az po 2 godzinach jazdy plakalam . Instruktor powinien być opanowany bo taka prace sobie wybral i musi sie liczyc z tym ze kazdy jest inny
@@abcprawojazdy4579 to trzeba zadać pytanie czy rondo to skrzyżowanie i czy na nim zmieniamy kierunek ruchu. Są teorie że tylko zewnetrznego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie, nie jest to zabronione ale po co zmieniać pasy jak można to przed lub za skrzyżowaniem zrobić.
6:25 zjazd z klasycznego ronda to to samo co skręt w prawo na skrzyżowaniu, więc nie dopuszczalne jest to z lewego pasa. Ta przynajmniej wyjaśnia to ekspert od bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dobrze wyjaśnia. Na takim "klasycznym" okrągłym SoRO o pasach koncentrycznych jedziemy po łuku "na wprost", więc nie wolno skręcić z lewego pasa w prawo - nawet zwykle jest w takim miejscu linia ciągła - właśnie po to, by podkreślić ten zakaz.
3:00 pojazd na prawym pasie ma pierwszeństwo, wiec przy takim zawracaniu chcąc zjechać na prawy pas, trzeba ustąpić pierszeństwa... Trzeba o tym pamiętać. Temu jeżdzę zawsze prawym pasem XD
Ma. Ale im więcej jadących prawym pasem dookoła SoRO, tym szybszy jest lewy pas. A okazji do bezpiecznej zmiany pasa ruchu przed zjazdem ostatecznym jest mnóstwo. Dlatego jak jest duży ruch, to praktycznie zawsze wybieram lewy(wewnętrzny) pas SoRO, by je objechać.
Moglibyście nagrać odcinek o zmianie pasa ruchu? Jak się to powinno robić poprawnie aby np. nie wymuszać pierwszeństwa lub jak się zachować w sytuacji gdy mamy zmienić pas na prawy na skrzyżowaniu a za nami kolumna pojazdów. Na Rzeszów jeżdżę niestety w godzinach szczytowych 16-17 więc trochę jest ciężko lub na czekając na rondzie kiedy można wjechać żeby tego pierwszeństwa nie wymusić bo niestety czekania jest bardzo długo. Pozdrawiam ;)
1:45 "zawsze jak zawracamy wybieramy lewy pas" Gdy będziemy robić to na pasie prawym złamiemy jakiś przepis ruchu drogowego? Jeżeli tak to proszę go przytoczyć? Chyba że to przepis pana instruktora
Jeśli to nie jest "rondo" turbinowe, to objazd prawym pasem ruchu jest całkowicie legalny (chociaż nieoptymalny): BA! Z punktu widzenia przepisów, jeśli ruch jest niewielki i na prawym pasie nie ma żadnego pojazdu, to jest to jedyny nakazany sposób - bo przepisy NAKAZUJĄ trzymać się prawego pasa ruchu! Ale na egzaminie objazd prawym pasem jest traktowany jako błąd.
Rondo turbinowe ukazane na materiale nie jest mi obce 😅 codzienna jazda do szkoły jak i ze szkoły autobusem… teraz również gdy wraz z instruktorem wjeżdżam do Rzeszowa i z powrotem do domu ☺️ naprawdę państwa filmiki są świetne i bardzo pomocne 🥰 ps. Widziałam Was kiedyś 🙈
Witam Państwa. Dobry film. Mam pytanie. Zjeżdżając z lewego pasa na rondzie mamy po prawej auto, by je puścić robię koło kolejne by nie zatrzymać ruchu? Czy stoję gdy samochód przejedzie? . Dziękuję.
NIE WOLNO zjeżdżać z lewego pasa ruchu (skręt w prawo!) chyba, że oznakowanie wskazuje inaczej. ZAWSZE należy wykonać wcześniejszą zmianę pasa ruchu na prawy w takim przypadku. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe (bo przeoczyliśmy dogodny moment), to nie wolno nam blokować ruchu - "podchodzimy na drugi krąg" i tym razem odpowiednio wcześnie zmieniamy pas na prawy. Ja to robię DOKŁADNIE na poprzedzającym zjeździe: wciąż mam pierwszeństwo nad wjeżdżającym na SoRO a jednocześnie najczęściej kierowcy opuszczający "rondo" tym pasem zwalniają przed samym zjazdem robiąc idealną okazję dla mnie na zmianę pasa ruchu.
@@PiotrPilinko Ci z word-u uważają, że zjazd z ronda to zmiana pasa a nie kierunku jazdy. Tak też uważają redaktorzy autoświatu. Dlatego takie ogłupienie w narodzie.
Ludzie którzy tak uczycie jeździć jesteście zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Ktoś kto tak się nauczy jeździć osobówką to jak wsiądzie w ciągnik siodłowy z naczepą to też tak będzie jeździł
Kierunek zbędny - nie wnosi ŻADNEJ informacji (zwłaszcza, że to już zwykła jazda po łuku w tym momencie). PoRD nie wspomina nic o "sygnalizowaniu zamiaru OPUSZCZENIA ronda" - jedynie należy sygnalizować zamiar zmiany pasa lub kierunku ruchu. A to oznacza, iż zjeżdżając z SORO na planie kwadratu jedziemy PROSTO, więc niczego nie sygnalizujemy (za to jak chcemy je objechać to musimy włączyć lewy kierunkowskaz przed każdym skrętem w lewo).
Jeżeli sa jakiekolwiek kontrowersje, szkoły sprzeczne z sobą czy też eksperci którzy mają odmienne zdanie tzn że PRAWO jest źle napisane czyli ustawa o ruchu drogowym. Tyle w temacie.
Ustawa PoRD nie jest najlepszym aktem prawnym (niemiecki StVO jest lepszy - ale i tak go trzeba doprecyzowywać wyrokami sądowymi). Należy przyjąć zawsze taką wykładnię, jaka jest na egzaminach (bo inaczej nie zdamy egzaminu...)
@@PiotrPilinko no to chyba potwierdza to co napisałem. Odnośnie przepisów ruchu drogowego w mojej opinii nie ma lepszych od amerykańskich. Wystarczy sobie sciągnąc z obojetnie jakiego DMV i zobaczyć ze wystarczy dosłownie kilka stronniczek a nie Ustawa jak kobyła :D z którą są wieczne problemy, niedopowiedzenia, nadinterpretacja i odmienna interpretacja.
@@UnderTheBanner Polemizowałbym - patrząc, jak gównianie jeżdżą po swoich drogach Amerykanie - jazda lewym pasem (bo nie ma przepisu, który wymusza jazdę prawym pasem, jeśli jest wolny) - dosyć luźne podejście do przepisów, a do tego przepisy SĄ ustanawiane w większości za pomocą precedensów - co z tego, że sam kodeks drogowy jest prosty, jeśli i tak musisz znać wyroki z pierdyliarda spraw, by wiedzieć, co kiedyś postanowił sąd w danej sytuacji (i stało się to prawem).
@@PiotrPilinko no i bardzo dobrze, jeździłem, problemu.nie było chyba że sam go wytworzysz. tylko po co? nie wiem też co to jest to "gówniane jeżdżenie". podejrzewam że to wszyscy inni oprócz piszącego bo zwykle do tego się to sprowadza😁
@@UnderTheBanner Ale zdajesz sobie sprawę, że w USA nie ma JEDNEGO kodeksu drogowego? Na przykład w niektórych stanach motocyklista może legalnie sobie omijać samochody stojące w korku - w innych jest to wykroczenie. I takich specjalnych praw jest pełno w różnych stanach.
Moim zdaniem przed każdym rondem w Polsce powinni informować czy wjeżdżamy na rondo klasyczne czy turbinowe 😂 Czasem trzeba atakować z partyzanta,i to ti szybko bez ofiar w ludziach 😂 o zgrozo
Ależ jest informacja (chociaż nie zawsze dobrze podana). Przed "rondem" turbinowym MUSZĄ być WYRAŹNIE OZNACZONE pasy do przejazdu i należy się na nich znaleźć przed wjazdem na SoRO. Aczkolwiek w Polsce widuje się dziwne hybrydy "rond" koncentrycznych i turbinowych, gdzie tylko niektórymi zjazdami można opuścić SoRO obydwoma pasami ruchu.
Nie wolno najechać na linię ciągłą. Jedyny wyjątek: "siła wyższa" (czyli na przykład zepsuty pojazd na pasie ruchu, który uniemożliwia dalszą jazdę bez najechania na linię ciągłą).
rondo turbinowe, opuszczanie ronda ( jest linia ciągła) po co kierunkowskaz, gdyż nie ma możliwości pojechania w innym kierunku , dla kogo ten kierunkowskaz ???
Pokaż jak jeździsz po skrzyżowaniu o ruchu okreżnym a powiem Ci czy dobra to szkoła czy nie. Na skrzyżowaniu sygnalizujemy swoje zamiary skoro rondo to skrzyżowanie to przed wjazdem sygnalizujemy. Skoro wjechaliśmy wewnętrznym pasem to i zjeżdżając z niego też powinniśmy znaleźć się na wewnetrznym pasie zwłaszcza że widzimy że pas takowy do zjazdu jest. Zjezdzajac mamy pierwszeństwo bo jesteśmy na skrzyżowaniu. 7:32 bzdura totalna opowieści harego potera... Wjezdzajacy mają znak A7 mają ustąpić znajdującym się na skrzyżowaniu, to tak jak przejazd kolejowy i znak stop. Ustępujesz tylko jednemu pociągowi przejazdu czy ustepujesz na wszystkich torowiskach przejazdu? Jak dla mnie tragedia. Oczywiście niektórzy powielają takie teorie. Szczęka im opada na zagranicznych wyjazdach $€£ 😀
Przy zmianie pasa ruchu na rondzie stosujemy ze same przypisy i zasady jak przy zmianie pasa ruchu poza rondem, czyli w wielkim skrócie ten który zamierza zmienić pas musi ustąpić będącemu już na tym pasie
@@abcprawojazdy4579 No właśnie piszesz dobrze a mówisz źle? sam sobie zaprzeczasz? 7:41 zjazd ze skrzyżowania nie zawsze oznacza zmiany pasa ruchu. Jeśli jedziesz na wprost przez skrzyżowanie to nie nastepuje zmiana pasa ruchu bo i po co? Zewnętrznym wjeżdżamy to zewnętrznym zjeżdżamy. Jeśli wewnętrznym wjedziemy to wewnętrznym zjedziemy że skrzyżowania. Po co sobie utrudniać życie i na skrzyżowaniu zmieniać pas zewnetrznego na wewnętrzny lub z wewnetrznego na wewnętrzny? Wszystko to można zrobić przed i za skrzyżowaniem. 2 wjezdzajacy na skrzyżowanie ma obowiązek zastosować się do znaku A7 czyli ustępuje pierwszeństwo wszystkim z lewej strony znajdującym się na skrzyżowaniu.
Z zasady ruchu prawostronnego wynika, że kierowca jest zobowiązany: na drodze dwujezdniowej - jechać po prawej stronie jezdni, na jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu - zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej jak jednego pasa
Podczas opuszczania skrzyżowania o ruchu okrężnym zaleca się by opuścić je pasem prawym. Opuszczanie skrzyżowania pasem lewym nie jest zabronione jednak zachowanie to potęguje zjawisko martwego pola co dla części kierujących kończy się kolizja z pojazdem który się porusza prawym pasem ruchu
A to ciekawe. Proponuję pojechać do dużego miasta i z pasa przeznaczonego do skrętu w lewo proszę skręcić w prawo. Najlepiej w obecności policji, aby wasza teoria mogła zostać szybko zweryfikowana.
Akurat lewy kierunkowskaz jest calkowicie niezrozumialy, a coraz czesciej to widze. Co ma oznaczac ten kierunkowskaz skoro caly czas jade pasem I moge tak jezdzic w kolko. Kierunek ma byc tylko przy opuszczaniu lub zmianie pasa (samo opuszczanie w zasadzie tez jest zmiana pasa).
Lewy kierunkowskaz przed klasycznym "rondem" jest błędem niewielkiej wagi (według wyroków WSA i NSA). Wyjazd (czyli SKRĘT w PRAWO) z lewego pasa ruchu w prawo to BŁĄD KARDYNALNY, bo jest duże ryzyko kolizji z pojazdami, które jadą na wprost (po łuku) prawym pasem ruchu.
Na rondzie klasycznym z wyznaczonymi pasami ruchu - nie wolno zjeżdżać z ronda lewym pasem , to jest nie zgodnie z prawem w ruchu drogowym . Tak można zjechać z ronda lewym pasem tylko na rondzie turbinowym . ABC ale daliście dupy .
Ano - na egzaminie taki manewr to w najlepszym razie błąd niekrytyczny - w nieco gorszym: koniec egzaminu z wynikiem negatywnym (jeśli doszło do nieustąpienia pierwszeństwa).
Mimo już zdania prawa jazdy te filmy są tak dobrze zrealizowane że aż miło się do nich wraca od dla rozrywki ^^
Dziękujemy za komentarz i zapraszamy do śledzenia naszego kanału
Bardzo ładnie i prosto to wygląda przy jeździe na dużym rondzie /duża średnica/ na którym praktycznie ruchu jest minimalny. Znacznie gorzej to wygląda jak jedziemy w godzinach szczytu na niewielkim rądzie gdy samochód jedzie za samochodem. Przy zmianie pasa ruchu z wewnętrznego na zewnętrzny mamy ograniczoną widoczność z prawej strony /jedziemy po łuku/ a kierowcy jadący prawym pasem nie są skłonni zwolnić i przepuścić kierowcę zmieniającego pas ruchu.
Dokładnie tak! Nie znajduję żadnego racjonalnego powodu takiego kategorycznego zakazu zawracania "po prawym" pasie. Należy postępować racjonalnie: jeżeli mam wolny prawy, to bez sensu jest "tańczenie" po pasach. A jeżeli - co ważniejsze, obydwa pasy (a co gorsza trzy a nawet cztery) są zapełnione, to bez sensu jest pchanie się do "centrum" tylko po to. żeby za chwilę wciskać się przed innych (z których 1/3 trąbi ze złością) na kolejnych pasach.
Czy jadąc prawym pasem muszę opuścić rondo już na pierwszym zjeździe? Nie. Więc dlaczego nie mogę jadąc tym pasem, ominąć drugiego i trzeciego zjazdu?
Sporo osób tak myśli i kiszą się na pasie zewnętrznym. Dlatego ja, jak mam zjechać trzecim lub czwartym zjazdem ładuję się na lewy pas, wszystkich na prawym pasie wyprzedzam (bo zawsze co najmniej jeden zjazd po drodze będzie "spowalniaczem") i dynamicznie (acz bezpiecznie - bez wymuszenia) zmieniam pas ruchu na przedostatnim zjeździe. Im więcej kierowców preferujących pas zewnętrzny (co jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile znaki nie wskazują inaczej), tym szybciej pokonuję SoRO.
Jesteście super,wreszcie ktoś dobrze i dokładnie tłumaczy,uwielbiam was oglądać i czekam na dalsze filmiki.❤❤❤❤
Ja na swoich naukach jazdy jezdzilam polnymi drogami i ciagle instruktor krzyczal na mnie ze az po 2 godzinach jazdy plakalam . Instruktor powinien być opanowany bo taka prace sobie wybral i musi sie liczyc z tym ze kazdy jest inny
Bardzo pomocny odcinek!
Dziękujemy za opinie, dodaje nam to energii do działania 👍
Masz poucz się trochę jak w Europie i na świecie jeżdżą. Czy to takie trudne :D z tego nagrania widać że tak th-cam.com/video/8wIoR7fpPJM/w-d-xo.html
Wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężny z lewym kierunkowskazem część egzaminatorów zada pytanie czy kandydat ma zamiar jechać pod prąd
@@abcprawojazdy4579 to trzeba zadać pytanie czy rondo to skrzyżowanie i czy na nim zmieniamy kierunek ruchu. Są teorie że tylko zewnetrznego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie, nie jest to zabronione ale po co zmieniać pasy jak można to przed lub za skrzyżowaniem zrobić.
6:25 zjazd z klasycznego ronda to to samo co skręt w prawo na skrzyżowaniu, więc nie dopuszczalne jest to z lewego pasa. Ta przynajmniej wyjaśnia to ekspert od bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dobrze wyjaśnia. Na takim "klasycznym" okrągłym SoRO o pasach koncentrycznych jedziemy po łuku "na wprost", więc nie wolno skręcić z lewego pasa w prawo - nawet zwykle jest w takim miejscu linia ciągła - właśnie po to, by podkreślić ten zakaz.
Heja. Zabrakło tylko wersji jak w przykładowo 4:19 gdyby z boku nas stał samochód i czy by należało go przepuścić. Pozdrawiam :)
tak jak puste to łatwo a jak ciasnota a ludzie kierunków nie wrzucają i jeszcze jeżdżą taką samowolką to już nie tak łatwo😊
3:00 pojazd na prawym pasie ma pierwszeństwo, wiec przy takim zawracaniu chcąc zjechać na prawy pas, trzeba ustąpić pierszeństwa... Trzeba o tym pamiętać. Temu jeżdzę zawsze prawym pasem XD
Ma. Ale im więcej jadących prawym pasem dookoła SoRO, tym szybszy jest lewy pas. A okazji do bezpiecznej zmiany pasa ruchu przed zjazdem ostatecznym jest mnóstwo. Dlatego jak jest duży ruch, to praktycznie zawsze wybieram lewy(wewnętrzny) pas SoRO, by je objechać.
Moglibyście nagrać odcinek o zmianie pasa ruchu? Jak się to powinno robić poprawnie aby np. nie wymuszać pierwszeństwa lub jak się zachować w sytuacji gdy mamy zmienić pas na prawy na skrzyżowaniu a za nami kolumna pojazdów. Na Rzeszów jeżdżę niestety w godzinach szczytowych 16-17 więc trochę jest ciężko lub na czekając na rondzie kiedy można wjechać żeby tego pierwszeństwa nie wymusić bo niestety czekania jest bardzo długo. Pozdrawiam ;)
też chciał bym zobaczyć taki film
+1 też bym chciał zobaczyć taki film.
Bardzo dobry pomysł, dziękujemy za nowy temat 😎
Fajny film tylko proszę pokazać jak to wygląda w mieści i szczyt ruchu
1:45 "zawsze jak zawracamy wybieramy lewy pas"
Gdy będziemy robić to na pasie prawym złamiemy jakiś przepis ruchu drogowego? Jeżeli tak to proszę go przytoczyć?
Chyba że to przepis pana instruktora
Jeśli to nie jest "rondo" turbinowe, to objazd prawym pasem ruchu jest całkowicie legalny (chociaż nieoptymalny): BA! Z punktu widzenia przepisów, jeśli ruch jest niewielki i na prawym pasie nie ma żadnego pojazdu, to jest to jedyny nakazany sposób - bo przepisy NAKAZUJĄ trzymać się prawego pasa ruchu!
Ale na egzaminie objazd prawym pasem jest traktowany jako błąd.
Super filmik ❤
Rondo turbinowe ukazane na materiale nie jest mi obce 😅 codzienna jazda do szkoły jak i ze szkoły autobusem… teraz również gdy wraz z instruktorem wjeżdżam do Rzeszowa i z powrotem do domu ☺️ naprawdę państwa filmiki są świetne i bardzo pomocne 🥰 ps. Widziałam Was kiedyś 🙈
4:22 a co jeśli jest? Mamy się zatrzymać i czekac aż będzie wolne czy ponownie robimy kółko
W tamtym miejscu jak widzisz na filmiku jest na tyle miejsca by zatrzymać powoli pojazd (taka przerwa między rondem, a pasami)
Witam Państwa. Dobry film. Mam pytanie. Zjeżdżając z lewego pasa na rondzie mamy po prawej auto, by je puścić robię koło kolejne by nie zatrzymać ruchu? Czy stoję gdy samochód przejedzie? . Dziękuję.
NIE WOLNO zjeżdżać z lewego pasa ruchu (skręt w prawo!) chyba, że oznakowanie wskazuje inaczej. ZAWSZE należy wykonać wcześniejszą zmianę pasa ruchu na prawy w takim przypadku. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe (bo przeoczyliśmy dogodny moment), to nie wolno nam blokować ruchu - "podchodzimy na drugi krąg" i tym razem odpowiednio wcześnie zmieniamy pas na prawy.
Ja to robię DOKŁADNIE na poprzedzającym zjeździe: wciąż mam pierwszeństwo nad wjeżdżającym na SoRO a jednocześnie najczęściej kierowcy opuszczający "rondo" tym pasem zwalniają przed samym zjazdem robiąc idealną okazję dla mnie na zmianę pasa ruchu.
@@PiotrPilinko Ci z word-u uważają, że zjazd z ronda to zmiana pasa a nie kierunku jazdy. Tak też uważają redaktorzy autoświatu. Dlatego takie ogłupienie w narodzie.
Zjazd z klasycznego ronda z wewnętrznego pasa. JPRDL😂
th-cam.com/video/cHxPuTcKZ_Y/w-d-xo.html
Czy aby na pewno obróciliśmy pojazd o 180 stopni? Proszę się zastanowić.
Zrobili koło czyli w teorii 360 stopni. Ale w efekcie końcowym faktycznie zmienili kierunek jazdy o 180 stopni
no to porównaj położenie samochodu przed wjazdem na rondo i na tej samej drodze praktycznie po zjeździe
Ludzie którzy tak uczycie jeździć jesteście zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Ktoś kto tak się nauczy jeździć osobówką to jak wsiądzie w ciągnik siodłowy z naczepą to też tak będzie jeździł
11.10 czy można tam było nie opuści ronda.Moje pytanie czy ten kierunek był potrzebny ?
Kierunek zbędny - nie wnosi ŻADNEJ informacji (zwłaszcza, że to już zwykła jazda po łuku w tym momencie). PoRD nie wspomina nic o "sygnalizowaniu zamiaru OPUSZCZENIA ronda" - jedynie należy sygnalizować zamiar zmiany pasa lub kierunku ruchu. A to oznacza, iż zjeżdżając z SORO na planie kwadratu jedziemy PROSTO, więc niczego nie sygnalizujemy (za to jak chcemy je objechać to musimy włączyć lewy kierunkowskaz przed każdym skrętem w lewo).
Jeżeli sa jakiekolwiek kontrowersje, szkoły sprzeczne z sobą czy też eksperci którzy mają odmienne zdanie tzn że PRAWO jest źle napisane czyli ustawa o ruchu drogowym. Tyle w temacie.
Ustawa PoRD nie jest najlepszym aktem prawnym (niemiecki StVO jest lepszy - ale i tak go trzeba doprecyzowywać wyrokami sądowymi). Należy przyjąć zawsze taką wykładnię, jaka jest na egzaminach (bo inaczej nie zdamy egzaminu...)
@@PiotrPilinko no to chyba potwierdza to co napisałem. Odnośnie przepisów ruchu drogowego w mojej opinii nie ma lepszych od amerykańskich. Wystarczy sobie sciągnąc z obojetnie jakiego DMV i zobaczyć ze wystarczy dosłownie kilka stronniczek a nie Ustawa jak kobyła :D z którą są wieczne problemy, niedopowiedzenia, nadinterpretacja i odmienna interpretacja.
@@UnderTheBanner Polemizowałbym - patrząc, jak gównianie jeżdżą po swoich drogach Amerykanie - jazda lewym pasem (bo nie ma przepisu, który wymusza jazdę prawym pasem, jeśli jest wolny) - dosyć luźne podejście do przepisów, a do tego przepisy SĄ ustanawiane w większości za pomocą precedensów - co z tego, że sam kodeks drogowy jest prosty, jeśli i tak musisz znać wyroki z pierdyliarda spraw, by wiedzieć, co kiedyś postanowił sąd w danej sytuacji (i stało się to prawem).
@@PiotrPilinko no i bardzo dobrze, jeździłem, problemu.nie było chyba że sam go wytworzysz. tylko po co? nie wiem też co to jest to "gówniane jeżdżenie". podejrzewam że to wszyscy inni oprócz piszącego bo zwykle do tego się to sprowadza😁
@@UnderTheBanner Ale zdajesz sobie sprawę, że w USA nie ma JEDNEGO kodeksu drogowego? Na przykład w niektórych stanach motocyklista może legalnie sobie omijać samochody stojące w korku - w innych jest to wykroczenie. I takich specjalnych praw jest pełno w różnych stanach.
Moim zdaniem przed każdym rondem w Polsce powinni informować czy wjeżdżamy na rondo klasyczne czy turbinowe 😂 Czasem trzeba atakować z partyzanta,i to ti szybko bez ofiar w ludziach 😂 o zgrozo
Ależ jest informacja (chociaż nie zawsze dobrze podana). Przed "rondem" turbinowym MUSZĄ być WYRAŹNIE OZNACZONE pasy do przejazdu i należy się na nich znaleźć przed wjazdem na SoRO. Aczkolwiek w Polsce widuje się dziwne hybrydy "rond" koncentrycznych i turbinowych, gdzie tylko niektórymi zjazdami można opuścić SoRO obydwoma pasami ruchu.
@@PiotrPilinko Do tego dochodzi kierunkowe oznaczenie wjazdów przed "klasycznym" ruchem okrężnym, co jest debilizmem do kwadratu.
Nie mozna opuszczac ronda klasycznego nie turbinowego pasem lewym. Co Wy instruktorzy nagrywacie?!
Ilu fachowców tyle teorii, skrzyżowanie o ruchu okrężnym to temat rzeka
Nie temat rzeka tylko nie macie pojęcia jak te orzechy że szkoły turbo. Zawsze jak do Polski wracam to z takich kasztanów mam beke.
Masz rację . Teraz wiadomo z skąd tyle cymbałów na drogach , jak inne cymbały ich tak uczą .
według word to zmiana pasa, a nie kierunku jazdy, stąd takie kwiatki
Można najechać na linie ciągła zjeżdżajac z ronda czy musimy się postarać aby tego nie zrobić?
Nie wolno najechać na linię ciągłą. Jedyny wyjątek: "siła wyższa" (czyli na przykład zepsuty pojazd na pasie ruchu, który uniemożliwia dalszą jazdę bez najechania na linię ciągłą).
Idea dobra, tylko warunki i sytuacje tak banalne, że może przyda się to komuś, kto 1szy raz w życiu widzi takie rondo.
Jak 180 stopni?
normalnie, mowa o obrocie samochodu ;) jakby obrócił się o 360 to nadal jechałby prosto a nie zawrócił
rondo turbinowe, opuszczanie ronda ( jest linia ciągła) po co kierunkowskaz, gdyż nie ma możliwości pojechania w innym kierunku , dla kogo ten kierunkowskaz ???
Dla egzaminatora
Dla innych uczestników ruchu, bo mogą nie wiedzieć dokąd jedziesz 😊
Pokaż jak jeździsz po skrzyżowaniu o ruchu okreżnym a powiem Ci czy dobra to szkoła czy nie. Na skrzyżowaniu sygnalizujemy swoje zamiary skoro rondo to skrzyżowanie to przed wjazdem sygnalizujemy. Skoro wjechaliśmy wewnętrznym pasem to i zjeżdżając z niego też powinniśmy znaleźć się na wewnetrznym pasie zwłaszcza że widzimy że pas takowy do zjazdu jest. Zjezdzajac mamy pierwszeństwo bo jesteśmy na skrzyżowaniu. 7:32 bzdura totalna opowieści harego potera... Wjezdzajacy mają znak A7 mają ustąpić znajdującym się na skrzyżowaniu, to tak jak przejazd kolejowy i znak stop. Ustępujesz tylko jednemu pociągowi przejazdu czy ustepujesz na wszystkich torowiskach przejazdu? Jak dla mnie tragedia. Oczywiście niektórzy powielają takie teorie. Szczęka im opada na zagranicznych wyjazdach $€£ 😀
Przy zmianie pasa ruchu na rondzie stosujemy ze same przypisy i zasady jak przy zmianie pasa ruchu poza rondem, czyli w wielkim skrócie ten który zamierza zmienić pas musi ustąpić będącemu już na tym pasie
@@abcprawojazdy4579 No właśnie piszesz dobrze a mówisz źle? sam sobie zaprzeczasz? 7:41 zjazd ze skrzyżowania nie zawsze oznacza zmiany pasa ruchu. Jeśli jedziesz na wprost przez skrzyżowanie to nie nastepuje zmiana pasa ruchu bo i po co? Zewnętrznym wjeżdżamy to zewnętrznym zjeżdżamy. Jeśli wewnętrznym wjedziemy to wewnętrznym zjedziemy że skrzyżowania. Po co sobie utrudniać życie i na skrzyżowaniu zmieniać pas zewnetrznego na wewnętrzny lub z wewnetrznego na wewnętrzny? Wszystko to można zrobić przed i za skrzyżowaniem. 2 wjezdzajacy na skrzyżowanie ma obowiązek zastosować się do znaku A7 czyli ustępuje pierwszeństwo wszystkim z lewej strony znajdującym się na skrzyżowaniu.
Z zasady ruchu prawostronnego wynika, że kierowca jest zobowiązany:
na drodze dwujezdniowej - jechać po prawej stronie jezdni, na jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu - zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni
jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej jak jednego pasa
Czy po dwóch latach zmieniłeś swoje zdanie, czy nadal uprawiasz herezje?
Mnie na kursie uczą inaczej.Wjezdzam lewym pasem zwłączonym kierunkiem w lewo i wyjeżdżam lewym pasem z włączonym kierunkiem prawym .
CHORY KRAJ
Podczas opuszczania skrzyżowania o ruchu okrężnym zaleca się by opuścić je pasem prawym. Opuszczanie skrzyżowania pasem lewym nie jest zabronione jednak zachowanie to potęguje zjawisko martwego pola co dla części kierujących kończy się kolizja z pojazdem który się porusza prawym pasem ruchu
A to ciekawe. Proponuję pojechać do dużego miasta i z pasa przeznaczonego do skrętu w lewo proszę skręcić w prawo. Najlepiej w obecności policji, aby wasza teoria mogła zostać szybko zweryfikowana.
Też mnie tak uczyl😅
Akurat lewy kierunkowskaz jest calkowicie niezrozumialy, a coraz czesciej to widze.
Co ma oznaczac ten kierunkowskaz skoro caly czas jade pasem I moge tak jezdzic w kolko.
Kierunek ma byc tylko przy opuszczaniu lub zmianie pasa (samo opuszczanie w zasadzie tez jest zmiana pasa).
Lewy kierunkowskaz przed klasycznym "rondem" jest błędem niewielkiej wagi (według wyroków WSA i NSA). Wyjazd (czyli SKRĘT w PRAWO) z lewego pasa ruchu w prawo to BŁĄD KARDYNALNY, bo jest duże ryzyko kolizji z pojazdami, które jadą na wprost (po łuku) prawym pasem ruchu.
Na rondzie klasycznym z wyznaczonymi pasami ruchu - nie wolno zjeżdżać z ronda lewym pasem , to jest nie zgodnie z prawem w ruchu drogowym . Tak można zjechać z ronda lewym pasem tylko na rondzie turbinowym . ABC ale daliście dupy .
Ano - na egzaminie taki manewr to w najlepszym razie błąd niekrytyczny - w nieco gorszym: koniec egzaminu z wynikiem negatywnym (jeśli doszło do nieustąpienia pierwszeństwa).