Kilka słów o kawitacji

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 12

  • @michakopczynski3583
    @michakopczynski3583 2 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki, bardzo mi Pan pomógł zrozumieć problemy konstrukcyjne z jakimi zetknął się Charles Parsons.

  • @pawepawe4654
    @pawepawe4654 ปีที่แล้ว +2

    Super, czekamy na więcej :)

  • @jacekk9618
    @jacekk9618 ปีที่แล้ว +1

    Giga odcinek

  • @sluchajdamian
    @sluchajdamian ปีที่แล้ว +2

    Momencik, tak jak wyjaśniasz to kawitacja powstaje tam gdzie powstaje wrzenie na wskutek spadku cisnienia. Jak butelka udeża o ziemię, to ciecz wyhamowując o dno powoduje wzrost cisnienia w dolnej czesci i spadek w gornej. I to powoduje kawitacje tak jal bylo widać na filmie z pękajaca probowką.
    Jesli chodzi o te butelke z odpadajacym denkiem, to slyszałem, że aby to wykonać nalezy wypełnić butelkę po sam brzeg (z meniskiem wypukłym), udeżenie w górę powoduje skok cisnienia powodujacy odpadniecie dna. Pozdrawiam, komentarz edytowany

    • @EmilSmyk
      @EmilSmyk  ปีที่แล้ว +1

      Temperatura jest stała. Ciśnienie się zmienia. Najpierw maleje i ciecz zaczyna wrzeć, a później wzrasta co powoduje zanik powstałej pary.

    • @subufer7560
      @subufer7560 ปีที่แล้ว

      Dobrze słyszałeś. Kawitacja w tym przypadku również zachodzi, ale powodem urywania denka butelki jest inne zjawisko zwane przełożeniem hydraulicznym. Jest to to samo zjawisko, które zachodzi w podnośniku hydraulicznym, z tą różnicą, że w podnośniku nic nie jest urywane lecz wypychany jest (płynem pod ciśnieniem) tłok.
      Działa to w ten sposób, że mając dwa RÓŻNEJ średnicy cylindry z tłokami, połączone SZCZELNIE ze sobą i wypełnione CAŁKOWICIE cieczą, naciskając na tłok o mniejszej średnicy uzyskam na większym tłoku, proporcjonalnie do różnicy średnic tych cylindrów/tłoków, większą siłę. Dla przykładu: średnica małego tłoka: 10 mm, dużego: 20 mm. Działam na mały tłok siłą 1 N, na dużym tłoku uzyskam siłę 2 N (niutony).
      Butelka jest uproszczoną wersją takiego podnośnika: u dołu ma większą średnicę (zamkniętą denkiem), na górnej krawędzi szyjki, małą średnicę. Różnica obu średnic, w tym przypadku, jest większa (5...6 razy?), więc i przełożenie hydrauliczne będzie o wiele większe. Mocno uderzając dłonią w mały otwór butelki (wypełnionej "z górką"! wodą) powoduję zwielokrotnienie siły działającej na dno butelki. Całkowite wypełnienie flaszki wodą jest konieczne, gdyż gazy są ściśliwe, a ciecze (przyjmuje się), nie i nawet mała przestrzeń butelki wypełniona powietrzem spowoduje jego sprężenie, zamiast przekazać siłę dłoni (zwielokrotnianą przełożeniem hydraulicznym) na dno butelki.
      Trzeba jeszcze dodać, że przy takim uderzeniu dłonią w otwór butelki, wypełnionej wodą, zachodzą w cieczy zjawiska rezonansowe, mające również wpływ na uszkodzenie butelki, ale pompując powoli wodę do szczelnie zamkniętej butelki, można osiągnąć ten sam skutek, bez zjawiska rezonansu.

  • @waldiolsztyn
    @waldiolsztyn ปีที่แล้ว +1

    Fajny Kanał

  • @gameover1300
    @gameover1300 ปีที่แล้ว

    może podgrzać wodę wlać do butelki i wtedy będą lepsze warunki do powstania kawitacji i może się uda ja stłuc?

    • @EmilSmyk
      @EmilSmyk  ปีที่แล้ว +1

      To raczej kwestia dna butelki. Kilkakrotnie udało mi się wywołać kawitację (słychać wtedy charakterystyczny dźwięk), jednak butelka nie pękła. Problemem jest tu grubość butelki.

  • @kubakk40
    @kubakk40 ปีที่แล้ว

    Myślę że przy omówieniu jak bombelki kawitacyjne powstają fajnie by było jakieś przedstawienie graficzne dodać.

    • @EmilSmyk
      @EmilSmyk  ปีที่แล้ว +2

      W sumie o tym nie pomyślałem, bo jest filmik, który pokazuje zapadanie się bombelka. Dzięki za uwagę.

  • @MassiRPM
    @MassiRPM ปีที่แล้ว +1

    Szkoda by było zawartości z tej półlitrówki 😁