Edukacja domowa - ideał czy patologia?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 267

  • @SzkolyAkwinaty
    @SzkolyAkwinaty  ปีที่แล้ว +6

    Zachęcam do zapoznania się z naszą playlistą o wychowaniu: th-cam.com/play/PLXcCuj8o5Cgprr6ZJV1F6Sb07de-nACph.html

  • @AlexShulz925
    @AlexShulz925 ปีที่แล้ว +70

    Moim zdaniem dyskusja o edukacji jest współcześnie bardzo ważna i doceniam materiał Księdza. Łapka w górę jest, bo trzeba promować taką dyskusję. Jednocześnie odnoszę wrażenie, że nie do końca zwrócił Ksiądz uwagę na to, czym w istocie jest system pruski i dlaczego trzeba szukać dla niego alternatyw takich jak edukacja domowa. Ktoś już wcześniej dopytywał w ramach Q&A o komentarz Księdza w tej kwestii. Określenie system pruski odnosi się do modelu szkolnictwa wprowadzonego w Prusach w XIX wieku, w ramach reform za Fryderyka Wilhelma III, a następnie rozszerzył się powszechnie na inne państwa na całym świecie. W jego założeniach było wykształcenie posłusznych, zdyscyplinowanych, łatwych do zastąpienia obywateli, którzy dobrze spełnialiby role urzędników, pracowników fabryk i żołnierzy. W jego tworzeniu brał udział chociażby Georg Hegel. Charakterystyczne dla tego systemu było też przeniesienie akcentu z przedmiotów ogólnych (związanych z logiką, czy retoryką) na przedmioty stricte naturalistyczne i wiedzę encyklopedyczną, uczoną na pamięć, a także celowe przeładowanie materiału taką zasadniczo trudną do przyswojenia wiedzą.

    • @pangosc6583
      @pangosc6583 ปีที่แล้ว +15

      Ja dopytywałem i dokładnie o to chodzi!

    • @amelkowa
      @amelkowa ปีที่แล้ว +7

      Jest jeszcze kwestia umiejętności pedagogicznych nauczycieli...

    • @qasz666qwerq6
      @qasz666qwerq6 ปีที่แล้ว +1

      @@amelkowa jest ale zawsze zależy to od wyboru przez rodzica jaki ma być ten niby pedagog, jak puścisz dziecko w wir szkoły państwowej to naiwnym jest liczenie na właściwego pedagoga.

    • @amelkowa
      @amelkowa ปีที่แล้ว +5

      @@qasz666qwerq6 w prywatnych też nie masz pewności na kogo trafisz. Nauczyciele po państwowych uczelniach, no bo jakich innych? Sama kończyłam kształcenie wczesnoszkolne. Wiem jak to wygląda. A do tego nawet katolickie szkoły nie są w istocie katolickie. Nasze dzieci chodzą do takiej... Lgbty jeszcze nie wchodzą, się ekologizmy, ekumenizm, równość religii, pełną parą.

    • @warrioroflove46
      @warrioroflove46 ปีที่แล้ว +2

      @@qasz666qwerq6 trzeba zasięgnąć języka o szkole i nauczycielach, nauczyciele obecnie pracują do emerytury więc ludzie ich znają i mają wyrobioną o nich opinię. W ostateczności trzeba dziecko zabrać do innej klasy lub zmienić szkołę

  • @lilianamaciag4503
    @lilianamaciag4503 ปีที่แล้ว +64

    Na pewno ważna i potrzebna dyskusja. Zasadniczo zgadzam się z większością treści na tym kanale ale tym razem jako mama-praktyk e.d. oraz pedagog mający do czynienia uczniami z wielu szkół przez wiele lat, na różnych etapach pozwolę sobie na pewną polemikę.
    Wydaje mi się, że Ksiądz jednak nieco przecenia wpływ grupy rówieśniczej na młodego człowieka. Taka grupa jest tworem dość sztucznym, nie występuje nigdzie w życiu. Chodzi przecież o to by młody człowiek służył Bogu i bliźnim, założył katolicką rodzinę i pracował na jej utrzymanie. Przyzwyczajenie do licznego towarzystwa wręcz może przeszkadzać, np. wiele kobiet współcześnie nie chce zajmować się domem i dziećmi, pracują nie z konieczności, po prostu uciekają z domu do koleżanek, rozryweķ, może to być własnie efekt przyzwyczajenia szkolnego, potrzeby życia w tłumie, nieumiejętność większego skupienia, skoncentrowania na obowiązkach.Szkoła za bardzo nie uczy obowiązków stanu.
    Moim zdaniem zalet publicznej szkoły jest jednak zbecydowanie mało, może faktycznie - dyscyplina i porządek, ale to często tylko pozory, w praktyce nagradzane jest raczej kombinatorstwo niż systematyczna praca.
    Często młodzież przypłaca szkołę utratą zdrowia ze względu na przeładowany program i wysiłek nieadekwatny do ich wieku rozwojowego, wiele takich zjawisk obserwuję.
    Oczywiście inaczej wygląda pewnie edukacja w małych katolickich szkołach ale tych jest bardzo mało i jednak bardzo trudno je prowadzić i utrzymać.
    Trzeba pamiętać szkoły publiczne są tworem stosunkowo nowym, istnieją zaledwie kilkaset lat, ludzie zakladali dobre katolickie rodziny i trwałe małzeństwa, było mniej rozwodów, ludzie umieli pracować i zostawali świętymi mimo braku publicznych szkół.
    Podsumowując myślę, że w domu, w rodzinie toczy się najbardziej prawdziwe życie, tu młody człowiek uczy się pracy, pomocy innym, budowania relacji i innych pożytecznych rzeczy. Szkoła publiczna uczy niestety często kombinowania, oszukiwania i przemocy wobec innych i rozwiązłości moralnej. Przykład rówieśników najczęściej demoralizuje. Widziałabym wiele zalet edukacji domowej również dla młodzieży.
    Mam nadzieję, że to nie koniec debaty o edukacji domowej i będzie jednak możliwość przedstawienia tematu bardziej pozytywnie, chętnie wezmę udział w takiej dyskusji.

    • @user-sx3ou5mo3i
      @user-sx3ou5mo3i ปีที่แล้ว +4

      ♥️

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +9

      @@random-vj5fu powinny. Jak najbardziej. Ale tutaj nie o to chodzi :)

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +3

      ❤️♥️

    • @lilianamaciag4503
      @lilianamaciag4503 ปีที่แล้ว +22

      @@random-vj5fu Nie chodzi o zupełne odcięcie się od ludzi ale wiele młodych kobiet samych przyznaje, że nie chcą siedzieć w domu, chcą "do ludzi", wykonywanie obowiązków żon i matek jest dla nich nieatrakcyjne, szkoła wychowuje, moim zdaniem do nadmiernej aktywności, natomiast obowiązki matki wymagają więcej skupienia, wyciszenia. Myślę, że potrzebna jest również umiejętność ograniczania swoich kontaktów towarzyskich, by realnie poświęcić swój czas najbliższym osobom.

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +4

      @@random-vj5fu Powinny, oczywiście, ale priorytetem jest zawsze rodzina jak się ją ma. Zreszta istnieja różne formy spedzania czasu razem np pikniki rodzinne, wspólne wyjscia kilku matek z dziecmi do parku, na plaze ,na zakupy. Trzeba sie tylko umówić..Pamiętam jak dawno temu moja przyjaciólka oświaczyła mi ze wychodzi za mąz. Poniewaz mieszkała zagranica stiwerdziłam ze z korespondencją i wyjazdami wakacyjnymi koniec na co mi odpisała że to że wychodzi za mąż nie znaczy że umarła...😂

  • @Miachal-cq7no
    @Miachal-cq7no ปีที่แล้ว +20

    O aspekcie funkcjonowania w grupie we współczesnym systemie powiedziane zostało: ,,To jest moim zdaniem bardzo poważna zaleta tego współczesnego systemu szkolnictwa, [...] i być może ta zaleta nawet nie była przez jego twórców szczególnie uwzględniona i dostrzeżona.'' 9:59 - 10:16
    Twórcy tego systemu byli bardzo świadomi co robią. To co zostało określone w filmie jako zaleta i możliwość nabycia zdolności do wywalczenia sobie miejsca w grupie działa w zupełnie odwrotny sposób. System ten powstały na potrzeby reform Prus w XIX w. zakładał ,,produkowanie'' jednolitych obywateli, którzy będą bez pytania wykonywać swoje zadania. Aby osiągnąć ten cel dokładnie planowano każdy szczegół. Po pierwsze edukacja stała się obowiązkowa i musiała być ciągła, to znaczy trzeba było przejść przez wszystkie klasy po kolei, a dalsza ścieżka zawodowo-naukowa była uzależniona od zaświadczenia, że ukończyło się poprzednie etapy, co nigdy w historii na takim poziomie nie funkcjonowało. Druga zupełnie nowa rzecz w edukacji, którą wprowadził ten system to klasy rówieśnicze o liczbie ok. 30 osób, a więc absolutnie sztuczny w perspektywie społeczeństwa twór, pozwalający tworzyć idealne warunki do ujednolicania ludzi i zacierania między nimi różnic. W połączeniu ze sposobem oceniania poprzez oceny numeryczne (nie mające dawać żadnych konkretnych wskazówek co jest dobrze, a co trzeba poprawić, ale tworzące po prostu dla uczniów ranking) wytwarza to niebywałą atmosferę rywalizacji. Bardzo polecam w tym temacie film z kanału Krzysztof M. Maj: ,,Rywalizacja szkodzi. Wszystkim'', gdzie omawia tę kwestię w oparciu o badania naukowe, które też, razem z linkami do nich, są wymienione w opisie.

    • @Miachal-cq7no
      @Miachal-cq7no ปีที่แล้ว +5

      O wrzuceniu wszystkich innych powstałych później systemów do jednego worka już nawet nie wspomnę...

  • @lilianamaciag4503
    @lilianamaciag4503 ปีที่แล้ว +14

    Bardzo polecam prace prof. M. Budajczaka 'Edukacja domowa' i Edukacja domowa po latach'. Pan profesor jest świetnym znawcą tematu, opiera się też na badaniach, które były robione w Stanach Zjednoczonych, akurat nie wykazały one braków w tzw. 'socjalizacji' uczniów edukacji domowej, wręcz przeciwnie wykazywali oni statystycznie większe zaangażowanie w działalność społeczną, w wolontariat itp.

  • @warrioroflove46
    @warrioroflove46 ปีที่แล้ว +42

    Do XIX w. Dzieci były nauczane w domu. Bogate miały korepetytorow lub wychowawcow,np. królewscy synowie. Biedne dzieci były uczone pisać i czytać w szkołkach elementarnych. Wśród bogatych dzieci mamy wychowanych św. Kazimierz królewicz, św. Jadwiga królowa i inni np.królowa Izabela kastylijska. To trudne życie i Kościół katolicki kształtowało w nich świętość, a nie pozorne gry i zabawy w grupie rówieśniczej. Silne rodziną i wiarą jednostki nie potrzebują drylu wojskowego w szkole, stresu dzwonka, patologii rowieśników ze smarfonami.👸🤴🤗

    • @qasz666qwerq6
      @qasz666qwerq6 ปีที่แล้ว +2

      piękne, tylko co proponujesz dalej, bo jak na razie to występuje uleganie modzie, głupocie, braku odpowiedzialności i lenistwu rodziców.

    • @maciejdabrowski9790
      @maciejdabrowski9790 ปีที่แล้ว

      @@qasz666qwerq6 osobista walka ze słabościami i jej propagowanie. Nie ma innego sposobu.

    • @warrioroflove46
      @warrioroflove46 ปีที่แล้ว +2

      @@qasz666qwerq6 pozostaje staranne wybieranie szkoły podstawowej, a potem klasy z dobrym wychowawcą.Bierzmy przykład z USA tam kupując dom w jakiejś lokalizacji rodzice wiedzą czy szkoła będzie dobra czy patologiczna. Poświęćmy swoim dzieciom naszą wygodę, pieniądze jeśli trzeba i zadbajmy o ich edukację i wychowanie. Nikt lepiej niż rodzice nie zadba o dziecko, patologia zawsze była obecna w systemie szkolnym po Komisji Edukacji Narodowej

  • @bogusawjozwiak4227
    @bogusawjozwiak4227 ปีที่แล้ว +22

    Te tzw "kluczowe" umiejętności funkcjonowania w grupie które "muszą" nabyć bo ksiądz uważa, że to jest bardzo dobre, to nie dla każdego dziecka jest dobre. Mam czwórkę dzieci i dwoje uczęszczało do szkoły stacjonarnej i ok, a dwoje było na domowym i właśnie domowe nauczanie okazało się dla syna sposobem na rozwój. Nie każdemu służy bycie w grupie.

  • @pangosc6583
    @pangosc6583 ปีที่แล้ว +51

    Nie mogę się z Księdzem zgodzić. Widać, że nie wie Ksiądz o co chodzi z pruskim systemem edukacji. Tak, jak komentowałem pod jednym materiałem, pod jednym postem do zadawania pytań i na live z pytaniami: dalej zachęcam do zainteresowania się kwestią, czym tak na prawdę jest ten system.

  • @michaszkuta8864
    @michaszkuta8864 ปีที่แล้ว +32

    Nie mam jasnego zdania na ten temat, gdyż posiadana przeze mnie skromna wiedza nie pozwala na to w sposób uczciwy. Tym bardziej chętnie zobaczyłbym rozmowę/dyskusję pomiędzy Szanownym Autorem tutejszego kanału, a np. Panem Jackiem Hogą, prezesem fundacji Ad Arma - wieloletnim praktykiem edukacji domowej, w dodatku w rodzinie wielodzietnej (dodatkowo również wierzącym - jak sam deklaruje - tradycyjnym katolikiem).

  • @majchro9226
    @majchro9226 ปีที่แล้ว +19

    LICh+,
    Wielki szacunek dla Księdza za dorobek również ten na yt.
    Niestety ten odcinek uwazam za zbyt malo przemyslany i właściwie nic z niego nie wynika, a dodatkowo mam wrażenie ze latwo o nieporozumienia.
    Stara sie Ksiadz tworzyc troszke falszywe alternatywy.
    z implikacji, ze jezeli chodze do szkoly to naucze sie posluszenstwa
    nie wynika implikacja w druga strone
    jezeli chce nauczyc sie posluszenstwa to chodze do szkoly
    Oczywiście ze posluszenstwa uczymy sie w grupach spolecznych poczawszy od rodziny, a skonczywszy chociażby na wojsku.
    Oczywiscie przymusu szkolnictwa nie bylo prawie nigdy w historii i nie mozna zarzucic naszym (pra...)dziadkom ze nie mieli cnoty posluszenstwa.
    Ksiadz ma swoetna erudycję, ale nie ma sensu jej zaprzęgać do wysilonych troszke na siłę tez.
    Ponadto moj syn odbyl klasę 6 i 7 właśnie w Szkole Akwinaty dokladnie na zasadzie jaką Ksiadz zanegował. Byl pozostawiony sam sobie i musial samodzielnie przebrnac przez materiał.
    poradzil sobie wzorowo, wypracowal cnotę samodyscypliny, pilnowania swoich obowiązków w stopniu w jakim niejeden magister moze tylko pomarzyć,
    Ponadto negstywnie ( zabrzmialo to jak jedynie sluszna prawda) wrzucil Ksiadz do jednego worka ludzi ktorzy uważają ( poniekąd słusznie), ze szkola panstwowa zabija ducha indywidualizmu. To jest oczywiste, ze jak wrzucimy wszystkie dzieci do jednej klasy, to umniejszymy inteligentnym, umniejszymy mniej inteligentym i zostanie szara masa. Brakuje wtedy bozca do konkurowania dla inteligentnych, a zaczyna sie chelpliwosc i przekonanie o swojej wyzszosci - zamiast pracowitosci.
    Nie trzeba byc zwolennikiem filozofii antropologicznych, zeby zauważyć prawidłowość - pragmatyczna.
    w pozostałych aspektach sie zgadzam.
    Warto poslac dziecko do szkoly katolickiej ( nie znam innej poza Akwinata)
    warto poslac dzieci na ED jezeli sa ku temu warunki ( co wcale nie jest takie proste)
    warto zacząć soe organizowac w mikroszkoly ( co idzie baaardzo wolno i nieudolnie)
    Ogolnie zawsze warto walczyc o swoje dzieci i nie nalezy bagatelizować sprawy edukacji
    Z Panem Bogiem
    Z wyrazami szacunku,
    Paweł Majchrowicz

  • @Deccon04
    @Deccon04 ปีที่แล้ว +17

    Proszę o kontynuację tematu edukacji domowej w formie dyskusji z Jackiem Hogom. Będzie to z pewnością ciekawsza rozmowa i można omówić dokładniej wady i zalety owej metody.

  • @amelkowa
    @amelkowa ปีที่แล้ว +30

    Już w rodzinie wielodzietnej dzieci nabywają takich umiejętności społecznych, o których ksiądz mówi. Szkoły systemowe tłamszą słabsze dzieci, nie radzą sobie z silnymi... Samym nauczycielom często brakuje umiejętności społecznych... Jeszcze w wiejskich szkołach, szczególnie tam, gdzie społeczność jest dość zwarta i zgromadzona przy parafii jeszcze jest w miarę przyjazna atmosfera. W miastach jest ciężko.

    • @LuLu-fm3ez
      @LuLu-fm3ez ปีที่แล้ว

      Po wsiach liczy się nazwisko i szufladkuje się dzieci....

    • @ZuzaKowalczyk-r3w
      @ZuzaKowalczyk-r3w ปีที่แล้ว

      Eee tam, szkoła na wsi to przeważnie większa patologia niż w mieście gdzie ludzie są anonimowi

  • @centrumflorosprout
    @centrumflorosprout ปีที่แล้ว +18

    Na swoim przykładzie: chodziłem do zwykłych szkół publicznych a potem do mocno lewicowego liceum. Dało mi to kontakt z pełnym przekrojem społeczeństwa i wielu bardzo dobrych znajomych i przyjaciół. A swoje poglądy wyniosłem z domu. Wniosek - dobre relacje z rodzicami i faktyczne zainteresowanie się swoim dzieckiem jest dużo ważniejsze, niż wybór szkoły. Znam ludzi po katolickich szkoła h które bardzo źle skończyły, bo ich kontakt z rodzicami był marny.

    • @Florentyna2024
      @Florentyna2024 ปีที่แล้ว +5

      Znam panienki, które ukonczyły tzw.katolicką (modernistyczną) szkolę na Podkarpaciu i niestety w świecie skademickim "pogubiły się" w lewicowym środowisku.

  • @izabeera166
    @izabeera166 ปีที่แล้ว +46

    Szkoła to eksperymentalny wymysł współczesności, wywodzący się z czasów rewolucji francuskiej. Ludzie przez większość historii nauczani byli w domu. Wcale nie socjalizuje ona nikogo.

    • @anakoval6797
      @anakoval6797 ปีที่แล้ว +29

      Dokładnie, współczesna szkoła to czesto walka o przezycie posród gnebiacych kolegów i nauczycieli bez pasji i zaangazowania. Kółka wzajemnej adoracji, promowanie uczniów bogatych i wpływowych rodziców itp itd. Chory system prac domowych zadawanych z wielką lubościa które angażują rodziców będąc ukryta edukacją domowa...

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +10

      @@anakoval6797 ks nie mówi o szkołach publicznych.. a niestety realia są takie jakie są. Większość chodzi do właśnie takich, gdzie dziewczynki chodzą pół nagie do szkoły, dzieci piją energetyki, palą papierosy i trawę. I to pod szkołą.

    • @magdanowicka3229
      @magdanowicka3229 ปีที่แล้ว

      ​@@katarzynakurczyna5366o to prawda! To nie są realia szkół państwowych, gdzie jest ogrom patologii.
      Szkoły katolickie to pewna bańka informacyjna, z perspektywy której ksiądz się wypowiada

    • @izabeera166
      @izabeera166 ปีที่แล้ว

      @@magdanowicka3229 chyba tylko ta jedna szkoła w której uczy jest porządna. Większość zwykłych szkół katolickich to dno.

  • @mieszkojaskoka1019
    @mieszkojaskoka1019 ปีที่แล้ว +33

    Uważam, że wszystko co się sprzysięgło przeciw księdzu i nie chciało aby ten odcinek powstał może tym razem jednak miało rację :)
    Tak jak niezwykle cenię wypowiedzi ks. Bańki, tak teraz uważam, że ksiądz zbyt stronniczo broni szkolnictwa i przecenia jego zalety.
    Sam tytuł już jest prowokujący, a może być nawet dla domowych edukatorów bardzo przykry. ED to na pewno nie ideał, każdy to wie... Może trzeba było dać tytuł: "Jeśli nie Szkoła Akwinaty to co?" No właśnie... Akwinata jest tylko 1 a mówienie o przeprowadzce to przesada. Oczywiście znajdą się rodziny, które mogą sobie na to pozwolić, ale to są wyjątki.
    Udowadnianie że Szkoła Akwinaty jest lepsza od ED uważam że jest bez sensu, bo wiele osób zabiera swoje dzieci ze szkoły nie ze strachu przed dzwonkiem i dyscyplina, ale dlatego że nie ma za rogiem Akwinaty do której chętnie zaprowadziliby swoje dzieci.
    Na zakończenie jako ciekawostkę powiem tylko, że to między innymi dzięki wywodom księdza w pewnym filmiku na temat powiedzenia "kto z kim przystaje takim się staje" i co też o tym mówił stary diabeł do młodego, podjąłem decyzję o rozpoczęciu ED :)

    • @majchro9226
      @majchro9226 ปีที่แล้ว +1

      @Bartolomeo to bardzo brzydko z Pana strony tak oceniać druga osobę.
      kto dal Panu prawo do oceniania intencji drugiej osoby ?
      a jezeli nie zna Pan intencji to dlaczego Pan pomawia i bardzo mozliwe ze oczernia publicznie Księdza?
      te Pana zalozenie akurat nie jest w ogole prawdopodobne, bo Szkola Akwinaty pęka w szwach i nie ma tam miejsc na kilka lat do przodu

    • @joannad5143
      @joannad5143 ปีที่แล้ว

      @Bartolomeo Dlaczego alimenty odbierają katolickim rodzicom ich prawa?

    • @joannad5143
      @joannad5143 ปีที่แล้ว

      @Bartolomeo Chodzi o prawo do nieutrzymywania spłodzonych dzieci?

    • @majchro9226
      @majchro9226 ปีที่แล้ว

      @Bartolomeo co Panu wolno a co nie wolno sam Pan powinien wiedzieć.
      Zwrocilem Panu uwage i moze sobie Pan w swoim sumieniu rozpatrzyć,
      specjalnie odpisalem aby zmniejszyc wagę pomówienia/ oczernienia, aby inni nie byli wprowadzani w błąd
      Z Panem Bogiem

    • @wercengetoryks4579
      @wercengetoryks4579 ปีที่แล้ว

      @Bartolomeo-eq9pv Jak Pan otwiera lodówkę, to też Panu wyskakuję z niej socjalizm?

  • @agatazdebska4590
    @agatazdebska4590 ปีที่แล้ว +15

    Cóż, moja latorośl pozostanie w domu do 10 roku życia. Jesli Dobry Bóg da, Bractwo zrealizuje niedługo kaplicę, przeorat i dom rekolekcyjny w Świętochłowicach i mam nadzieję, że zaczną rodzic się pośród wiernych liczne nowe idee, a pasterze dusz dadzą im potezne duchowe wsparcie. Trza nam na Śląsku takiej naszej, tradycyjnej domowej komitywy, może coś pomiędzy makro i mikro ☝️szkołą. Ze szkolną Mszą Świętą Trydencką i katechezami 😊

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +4

      Będę się modlić za was wszystkich zeby szkoły powstały i kwitły. Szczęść Boze ! 🌹

    • @agatazdebska4590
      @agatazdebska4590 ปีที่แล้ว +5

      ​@@katarzynagrzanka8828❤❤😊 Bóg zapłać! Odwdzięczam się modlitwą 😇

    • @sylwiauczak3124
      @sylwiauczak3124 ปีที่แล้ว +4

      Och, tak , proszę o modlitwę dla naszych dzieci.
      Marzy mi się, aby była taka szkoła, która na pierwszym miejscu jest nauka religi trydenckiej i kształtowanie w nim , dodatku w nim msza św, oddzielna szkoła miedzy chlopcami a dziewczynami.
      Marzy mi się, aby mój syn rozwijał w cnotach męstwa itd , aby miał zajęcia tkj harcerstwo , lucznictwo itd .
      Marzy mi , aby w miarę nie daleko było nas i nie drogo kosztowało, gdyż mnie nie stać ani nie mam prawa jazdy z powodu wady wzroku.
      Więc, gdzie znaleźć taka szkole w Łodzi? Nie ma , są tylko stacjonarne , do którego nie wyślę, są katolickie u Jezuitow i sazjeliskie do których nie wyślę.
      Jestem świadoma, że syna powinno kształtować w takim nau zaniu. Tylko jak szukam i zachęcam, abyśmy razem coś tworzyli grupke dla naszych chłopców, to niestety nie widzę chętnych do zgłaszania.
      Chciałabym, aby w Łodzi też odbywały zbiórki harcerskie jak u Bractwa Piusa.

    • @agatazdebska4590
      @agatazdebska4590 ปีที่แล้ว +4

      ​@@sylwiauczak3124Też mi się marzy taka szkoła. Powierzyłabym z radością dziecko Kapłanom Bractwa. Spotkanie z każdym z nich pokazuje, że Bractwo zrzesza tylko ojców duchowych, którzy wymagają nie jedynie od wiernych, ale od siebie, a ich wiedza i wiara jest nie do podrobienia. Żal, że Józefów nie leży bliżej. Kaplica szkolna jest, notabene, przepiękna 😇

  • @kwiatgroszku4389
    @kwiatgroszku4389 ปีที่แล้ว +4

    - edukacja domowa od kochających rodziców to nie może być patologia,
    - rodzic może wspierać się profesjonalistami, niejednokrotnie jest lepiej wykształcony od nauczycieli albo może się do konkretnej lekcji przygotować,
    - uczniowie z edukacji domowej zdają egzaminy państwowe z wysokimi wynikami - to nie świadczy o patologii, wręcz przeciwnie,
    - sztuką jest nauczyć dziecko dyscypliny i pracy nad swoim wykształceniem w warunkach domowych i jest to możliwe, świadczy to o bardzo dobrym wychowaniu, kiedy mimo licznych oddziaływań domowych, uczeń potrafi zapanować nad zmysłami i koncentrować się umysłowo - podziwiam i jak najbardziej należy do tego dążyć, to źle, że rodzic nie umie zdyscyplinować dziecka, żeby uczyło się w danym momencie, to niedobrze, jeśli tylko dziecko decyduje o takich sprawach, kiedy się uczyć, a kiedy nie, właśnie w warunkach domowych, dom to nie tylko miejsce bezpiecznego schronienia, wypoczynku, ale również miejsce pracy (gdzie dziecko uczy się pracy) - również jak najbardziej umysłowej, a dlaczego nie?
    - za dziecko odpowiada rodzic, również za jego wykształcenie, a zrzucanie odpowiedzialności na państwo, instytucje zewnętrzne jest po prostu pozbawianiem go kompetencji, wpływu, odpowiedzialności, możliwości kształtowania dziecka, za które przed Bogiem będzie odpowiadał, komu najlepiej zależy, jeśli nie rodzicowi, na jak najlepszym rozwoju dziecka? nauczycielowi? proszę mnie nie rozśmieszać, oczywiście, że nauczyciel ma misję, jednak to rodzic kocha miłością pierwszą, wielką i bezinteresowną, ma do tego niepowtarzalną, silną więź z dzieckiem i powinno się to wykorzystać,
    - dużo mogłabym o tym pisać, temat edukacji bardzo mnie fascynuje;

  • @adamsiudem9249
    @adamsiudem9249 ปีที่แล้ว +70

    W normalnym życiu nie występuje coś takiego jak grupa rówieśnicza, więc umiejętność wpasowania się w taką grupę jest zbędna. Sztuczny twór, sztuczne tworzący problemy i sztuczne wyzwania. Grupa rówieśnicza nie jest odpowiednikiem społeczeństwa, bo społeczeństwo jest różnorodne pod każdym względem i zupełnie inne generuje wyzwania.

    • @izabeera166
      @izabeera166 ปีที่แล้ว +25

      Dokładnie. To jest właśnie źródłem braku porozumienia między pokoleniami. Dzieci nie obcują z osobami starszymi, a jedynie uczą się jak dostosować się do swojej grupy rówieśniczej.

    • @agatazdebska4590
      @agatazdebska4590 ปีที่แล้ว +8

      Dokładnie to powiedziałam paniom przedszkolankom mojego syna 😊

    • @agatazdebska4590
      @agatazdebska4590 ปีที่แล้ว +5

      ​@@izabeera166Otóż to!

    • @addiopomidory
      @addiopomidory ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję za ten komentarz. Ja już naprawdę zwątpiłam ostatnio czy dokonujemy dobrych wyborów, bo mój trzyletni synek kiepsko sobie radzi w kontaktach z innymi dziećmi, nie chodzi do przedszkola i nie ma kontaktu z grupą rówieśniczą. Jak jesteśmy na placu zabaw na przykład, to jest bardzo nieśmiały. Natomiast wśród rodziny czy osób, które zna jest sobą. Aż się zaczęłam zastanawiać czy go nie dać do przedszkola chociaż na kilka godzin dziennie, ale jest on bardzo wrażliwy i wiem, że byłoby to dla niego trudne.

    • @ZigiBrown
      @ZigiBrown ปีที่แล้ว +4

      Ciekawy argument, jednakże mowa jest o wywalczeniu swojej pozycji w grupie. Jeśli umiesz to robić w grupie rówieśników to poradzisz sobie w grupie nierówieśników. A jeśli nie masz tej zdolności to wiek i tak nie ma znaczenia.

  • @maxiemme2272
    @maxiemme2272 ปีที่แล้ว +2

    "Współczesny system szkolnictwa" ma 200 lat...i zawiera wiecej wad niz zalet. Dzieci nie trzeba "tresować" do relacji a być z nimi w relacji, wtedy nauka jest orostą, naturalna onsekwencja bez stresu. W szkole nie ma czasu na budwanie relacji tutor- uczeń. Istnieje tylko "podawca i egzekutor wiedzy" w rytmie programu i punktów do odhaczenia! Jakkolwiek próbowalibysmy to wybielić. Nie musimy "obozować" dzieci a uczyć ich patrzenia na rzeczywistość ze wszystkimi jej aspektami, tzn., wszystko ze wszystkim się łączy, uczę się, by wiedzieć kim jestem ja, jak funkcjonuje świat i dokąd zmierzam, a nie po to, by dostać zaliczenie, zapomnieć a mimo to mieć papier...i na pytanie (zadane w czerwcu, po maturze): co bedziesz studiować?" odpowiada: nie wiem, zależy gdzie się dostanę?" To częsta odpowiedź młodych ludzi w naszym systemie szkolnictwa.

  • @mariabrona9128
    @mariabrona9128 ปีที่แล้ว +20

    Moim skromnym zdaniem, ksiądz jest jednak stroną w sporze, bo jest ksiądz dyrektorem szkoły.. najlepiej tutaj zapytać rodziców, którzy mieli dzieci i w edukacji domowej i w szkole stacjonarnej, a potem jak to się przełożyło na ich przyszłość (zapewne trzeba jeszcze na takie egzemplarze poczekać, choć być może ktoś już jest od tego 1991 roku..). Jak dla mnie szkoła to sztuczne środowisko, sztuczne problemy, demoralizacja, kiepska jakość nauczania, przeciążanie, przemęczenie dzieci i ich rodziców.. Po co sobie to fundować? Żeby mieć mniej szczęśliwe, odrealnione życie? Ja osobiście posyłam teraz dzieci do przedszkola (prowadzonego przez naszą wierną -co za szczęście! - z elementami Montesori) ale do szkoły nie poślę, tylko będę je edukować w domu przy pomocy dostępnych środków, osób.. czy będzie idealnie? Na pewno nie. Ale to lepsze niż rzucić dziecko w świat tych przyklejonych do smartfonów zombie.. Niech ksiądz spędzi incognito czas w losowo wybranych publicznych placówkach oświatowych: na lekcji, na przerwie, w świetlicy. Zapewniam, że przeżyje ksiądz szok poznawczy. Nie kazalibysmy przebywać w tym piekle najgorszemu wrogowi, nie mówiąc już o własnym dziecku. Panem Bogiem

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว

      Co to jest element Montesori?

    • @mariabrona9128
      @mariabrona9128 ปีที่แล้ว

      @@katarzynagrzanka8828 że częściowo są realizowane założenia Montesori (zabawki, brak nadmiaru bodźców, etc.). Nie wiem dokładnie których elementów nie ma.. tak jak jest w opisie przedszkola.

    • @addiopomidory
      @addiopomidory ปีที่แล้ว

      ​@@mariabrona9128a mogę zapytać czemu decyzja o posłaniu do przedszkola? Mam trzylatka i zastanawiamy się czy go "socjalizować" czy jeszcze nie, jest jedynakiem

    • @mariabrona9128
      @mariabrona9128 ปีที่แล้ว +1

      @@addiopomidory decyzja zapadła już dawno temu, zanim jeszcze zaczęliśmy uczęszczać na mszę tradycyjną i myśleć o edukacji domowej.. wtedy to wydawało się bardzo naturalne, to było jeszcze inne przedszkole. Może nie będę się rozpisywać. Jeśli macie Państwo w okolicy fajne przedszkole to warto, moim zdaniem. Przedszkole to coś zupełnie innego niż szkoła. Służy do odciążenia rodziców, żeby dziecko się pobawilo z innymi, małe dzieci nie są jeszcze uzbrojone w smartfony, są cały czas pod kontrolą pań/cioć. Dobrze prowadzone przedszkole nie jest złe, zwłaszcza na 4-5 godzin

    • @addiopomidory
      @addiopomidory ปีที่แล้ว

      @@mariabrona9128 Bóg zapłać za odpowiedź 🙂

  • @renatasroka2469
    @renatasroka2469 ปีที่แล้ว +4

    Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
    Chce dla moich dzieci, żeby były zbawione, dlatego zdecydowałam się na spełnianie obowiązku szkolnego , narzuconego przez państwo, w domu.
    Bogu dziękuję, że jest taka możliwość.
    Osiągnięcie Nieba przez moje dzieci jest dla mnie najwyższą wartością, nie ich socjalizacja, wykształcenie czy umiejętność funkcjonowania w systemie.
    Jeśli zbawienie nie będzie na pierwszym miejscu w trosce rodziców o dzieci, nic nie będzie na właściwym miejscu.
    Będziemy, jako rodzice pytani o to na Sądzie Bożym.

  • @edukacja.zabawa.podroze
    @edukacja.zabawa.podroze ปีที่แล้ว +1

    Polecamy edukację domową 🥰🥰🥰 2,5 roku za nami, wiele lat przed nami. 🔥

  • @MarcinM-mv5go
    @MarcinM-mv5go ปีที่แล้ว +25

    Po pierwsze "pruski" model szkolnictwa jest pruski, bez cudzysłowu. Wywodzi się z Państwa Pruskiego, z XIX w. i nie ma nic wspólnego chrześcijańskimi wartościami, ani historią, wręcz przeciwnie jest raczej odejściem od wcześniejszego podejścia do edukacji.
    Po drugie bardzo został zgeneralizowany i uproszczony aspekt innych modeli i spojrzeń na edukacje, co sugeruje jedynie pobieżne rozeznanie, albo patrzenie przez pryzmat jakiegoś paradygmatu. Wystarczy spojrzeć chociażby na współczesny model fiński, który działa na zupełnie innych zasadach, a nie jest całkiem pozbawiony systemowości.

  • @maxiemme2272
    @maxiemme2272 ปีที่แล้ว +1

    Polecam film o Arno Sternie...wychowanym wogóle bez szkoły.

  • @katarzynakurczyna5366
    @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +7

    Proszę nam wskazać taką szkołę ;). Będę wdzięczna.

  • @kwiatgroszku4389
    @kwiatgroszku4389 ปีที่แล้ว +4

    Proszę zauważyć, że masowa szkoła opiera się na przemocy. Przemocą zabiera się na kilka godzin dzieci rodzicom (nieważne czy rodzic chce czy nie, czy jest mu to na rękę) i kształtuje się je, wychowuje, wpaja wiele wartości i ideałów. Wszystko to poprzez władzę i narzędzia władzy do dyscyplinowania nieposłusznych obywateli. Posłuszeństwo nakazuje iść do szkoły. Wiemy, że należy się słuchać władzy, ale nie znaczy to, że władza robi zawsze coś dobrego. Wszystkie stopnie, które dziecko dostaje w takiej szkole, są wymuszone tym systemem, są oparte na tym przymusie, który będę określać "złym". Dla kontrastu określę przymus rodzicielski do nauki tym "dobrym", wynikającym z samego rodzicielstwa. Oceny w szkole masowej nie są oparte na autorytecie rodziców, którzy kochają dzieci całym sercem. Rodzic jest z boku. Niejednokrotnie stwarza mu się konkurencję w postaci innych autorytetów spośród nauczycieli. Pytanie czy nie zaburza to procesu wychowania domowego? Pytanie znowu, kto odpowiada za duszę tego dziecka? Oczywiście, że rodzic w pierwszej kolejności. I teraz w tym momencie zabiera się możliwości rodzicowi. Wspaniale by było, gdybyśmy mogli posłać dzieci do prawdziwej katolickiej szkoły, ale nie ma takich. Szkoły za to stają się fabrykami ludzi o podobnym myśleniu i wartościach, kształtowanych przez ludzi świeckich o poglądach najczęściej świeckich. A czego mogą się jeszcze dowiedzieć dzieci od rówieśników? Myślę, że bardzo złych rzeczy i nie jest w stanie ksiądz zapanować nad tym, skontrolować tego, co dziecko usłyszy, zobaczy, czego doświadczy. Pytanie, czy ksiądz wtedy nie odpowiada za to, czego dziecko doświadczy w szkole, w której ksiądz opiekuje się dziećmi. Tego po prostu w szkołach masowych nie da się ogarnąć, to co się dzieje w szkołach masowych, to jest prawdziwa patologia i nie dziwię się rodzicom, że chcą swoje maluchy przed tym uchronić, a robią to jak najbardziej słusznie! Powiem więcej, to powinno być ustawowo zakazane, aby gromadzić młodzież w takie grupy w szkole. To jest koszmar. Rozumiem grupy do 10 osób, w prywatnych szkołach, gdzie dobrowolnie posyła się dzieci i dobiera się grupy za zgodą rodziców. Ale 25 osób, wśród których 3-5 to osoby niezrównoważone, które nie potrafią się dostosować do prostych, podstawowych zasad i psują lekcje nauczycielowi i innym? Czy to jest naprawdę ten cudowny lek na głupotę ludzką? Czy nie jest to rodem z protestanckiego łona niemieckiego system, który niszczy ludzi lub marnuje ich potencjał? Dla mnie tak.

  • @kingalubanska8987
    @kingalubanska8987 ปีที่แล้ว +6

    W jaki sposób szkoła przygotowuje dziewczęta do roli żony i matki?

    • @robertmin3827
      @robertmin3827 ปีที่แล้ว +1

      Od tego są rodzice a nie szkoła

    • @kingalubanska8987
      @kingalubanska8987 ปีที่แล้ว +3

      @@robertmin3827 od wszystkich innych wymienionych w nagraniu rzeczy też są rodzice :)

  • @ilonawojteczek6034
    @ilonawojteczek6034 ปีที่แล้ว +17

    Laudetur Jezus Chrystus. Szkoda, że Ksiądz zupełnie się nie przygotował do tematu i pokazał, że nic nie wie na temat edukacji domowej. Ksiądz powiela tylko stereotyp. Edukacja domowa nie wygląda tak jak Ksiądz ją przedstawił. Jestem mamą 3 dzieci w edukacji domowej i znam trochę rodzin, które w taki sposób kształcą dzieci, dlatego wiem, że Ksiądz wiedzę brał chyba z internetu i dość pobieżnie. Żal tego słuchać...

    • @SzkolyAkwinaty
      @SzkolyAkwinaty  ปีที่แล้ว +1

      @Ilona Wojteczek
      Nasza Szkoła opiekuje się blisko 150 dziećmi z edukacji domowej.

    • @ilonawojteczek6034
      @ilonawojteczek6034 ปีที่แล้ว +12

      @@SzkolyAkwinaty to dlaczego Ksiądz opowiada takie rzeczy? Chyba, że rodzice Księdzu makaron na uszy nawijają jak to ciężko z dziećmi pracują i co nie wymyślają. Mam troje dzieci w ed. Najstarszy 12 lat (5 klasa) chory na hemofilię a postać ciężka i zespół Aspergera. Od 3 lat w ED. Uczy się sam, głównie z książek. W razie trudności przychodzi o pomoc. Drugi syn jest w 3 klasie, ma jak jego brat hemofilię a postać ciężka. Uczy się sam. Jego pasją jest czytanie książek. Wyniki mają bardzo dobre w nauce.
      Moje najmlodsze dziecko ed jest w 1 klasie i ma większe problemy z nauką. Dlatego to jej poświęcam najwięcej czasu. Mam jeszcze 4 letnią córkę.
      Moja koleżanka ma jedynaka, który to gdyby nie ED w ogóle by mało z rodziną przebywał. Rodzice bardzo dużo pracują. Chłopak uczy się sam. Ma świetne wyniki w nauce. Ogarnia dom i chodzi do szkoły muzycznej. Jest w 5 klasie. Mam jeszcze więcej przykładów dzieci, które są bardziej samodzielne niż ich rówieśnicy w szkole systemowej.
      Od rodziców dzieci, które chodzą do państwowej szkoły czasem nasłucham się tyle, że człowiek szeroko otwiera oczy ze zdziwienia.
      Patologia, a często zagrożenia i duchowe, i zwyczajne jak narkotyki, alkohol i przemoc są na porządku dziennym.
      Jeśli chodzi o zakładanie szkoły to chyba Ksiądz również nie w temacie. Moja mama jest dyrektorem szkoły prywatnej, która zajmuje się trudną młodzieżą, ale to nie istotne. To właściwie zespół szkół, ale niewielki. Ona siedzi nieraz do 24 w nocy i wypełnia papiery. Dziwne, że Ksiądz opowiada takie rzeczy. To Ksiądz nie wie jak trudno jest szkołę założyć? Dziwne to nagranie. Aż narzuca się sama myśl o promocji własnej szkoły. Wypowiedzi Księdza nie mają pokrycia w rzeczywistości. Budowanie granic na grupie rówieśników w klasie, jest jak wrzucenie kogoś do głębokiej wody, aby się pływać nauczył.

    • @ilonawojteczek6034
      @ilonawojteczek6034 ปีที่แล้ว +8

      @@SzkolyAkwinaty to tym gorzej wygląda Księdza wypowiedź, skoro niby macie jakieś doświadczenie.

  • @jankrawontka6670
    @jankrawontka6670 ปีที่แล้ว +11

    Około 30 lat temu miały być bony edukacyjne!
    Pieniądze miały "iść" za uczniem Rodzic by się tylko rozliczał.
    I co? I nic!

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za ten wpis myślę ze jest to super pomysł !!! ☺

    • @ZigiBrown
      @ZigiBrown ปีที่แล้ว +2

      Komuna rządzi.

  • @trzadycjonalista
    @trzadycjonalista ปีที่แล้ว +18

    Miałem okazję pracować przez rok z dziećmi z klas 1-3 szkoły podstawowej.
    Dzieci terroryzujące panie w świetlicy, wyścig o to kto ma najlepszego smartfona, chłonięcie różnych głupich mód wyciągniętych z youtube czy mediów społecznościowych od różnej maści patocelebrytów. Nie mówiąc o konieczności użerania się z innymi rodzicami.
    To mnie utwierdziło, że posłanie dziecka do zwykłej szkoły to najgorsze możliwe wyjście... zwłaszcza jeśli ktoś może sobie pozwolić na to by nie pracować i zająć się edukacją.
    20 lat temu, gdy ja chodziłem do szkoły, pokolenie było zupełnie inne niż dzisiaj.
    Więc ten materiał wydaje mi się mało obiektywy, bardziej z perspektywy szkoła akwinaty vs ED, a nie normalna szkoła vs ED.
    Bodajże Cecylia Plater-Zyberkówna pisała o tym, że najważniejsze zadanie rodziców dzieci w młodym wieku, to chronić je przed złym towarzystwem. Patrząc na czasy, w jakich żyjemy, dla mnie realizacją tego zadania jest właśnie unikanie za wszelką cenę posyłania dzieci do zwykłych szkół.

    • @trzadycjonalista
      @trzadycjonalista ปีที่แล้ว +7

      Dodam jeszcze, że dziecko nie jest w stanie się same obronić przed różnymi rzeczami.
      Gdy np. cała klasa ma smartfona, a dziecko nie ma, to jest skazane na wykluczenie z grupy.
      Pochodzę z mało zamożnej rodziny, więc wiem, co to znaczy, gdy inni śmieją się z ciebie, że nie masz markowych ubrań czy że nie masz pieniędzy na zakupy w sklepiku szkolnym.
      Trauma związana z bycia takim „wyrzutkiem" ciągnie się później przez lata. Nie mówiąc o tym, że dla dziecka najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest dopasowanie się w jakiś sposób do grupy w imię zasady „jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one". Co przy niewyrobionym kręgosłupie moralnym jest prostą drogą do grzechów.

    • @trzadycjonalista
      @trzadycjonalista ปีที่แล้ว +8

      I jeszcze jedna myśl: jak to jest, że kiedyś w wielu domach były tzw. guwernantki, które zajmowały się edukacją domową, dzieci z takich domów nie chodziły do szkół, a mimo to wyrastały na porządnych ludzi?

    • @ZigiBrown
      @ZigiBrown ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję za ten głos, mocno koresponduje z moimi intuicjami nt.temat. Pewności 100% nie mam by rozstrzygnąć tak lub nie, ale pański argument mocno wywołał we mnie taki obraz: czy gdybyś mieszkał w sodomie i gomorze to czy posłałbyś dziecko do "publicznej" szkoły czy uczyłbyś je w domu próbujac uchronić przed zepsuciem.?" Oczywiście najlepiej by było się wyprowadzić z sodomy i gomory jak Lot ;) no ale dziś czy to możliwe. Niewątpliwie argument ochrony przed zepsuciem jest decydujący.

    • @wandawoosowicz919
      @wandawoosowicz919 ปีที่แล้ว +3

      @@trzadycjonalista raczej w niewielu domach były guwernantki. Chyba, że domy biedoty wiejskiej, czy miejskiej, się nie liczą jako domy;)

    • @joannad5143
      @joannad5143 ปีที่แล้ว +4

      @@trzadycjonalista Guwernantki i guwernerów miał niewielki % społeczeństwa. Reszta chodziła do szkół, a wcześniej - nigdzie. Proszę też nie zapominać o szkołach z internatem, które są znacznie bardziej radykalnym rozwiązaniem niż zwykłe szkoły, bo prawie całkowicie odcinają wpływ rodziców na dzieci, a te funkcjonowały na równi z instytucją guwernantek.

  • @MilornDiester
    @MilornDiester ปีที่แล้ว +9

    W sumie to ciekawa byłaby rozmowa Księdza z p. Krzysztofem Majem - dwie osoby z zupełnie różnym podejściem i doświadczeniem w kwestii edukacji...

  • @konsukonsu2149
    @konsukonsu2149 ปีที่แล้ว +2

    To chyba ksiądz nie zrozumiał zarzutu o socjalizacji. Dzieci nie chodząc do szkoły nie nabywają tych wad które dłutem ryje w nich szkoła. Jeśli chce nauczyć dziecko pływać mogę je złapać za nogi i wrzucić do basenu by dziecko z płaczem i przerażeniem w oczach nauczyło się jak nie utonąć i że rodzic potrafi być bezwzględny . I to właśnie jest szkoła. Ale mogę też wejść z nim do wody i nie tylko pokazać co robić by nie utonąć ale i pokazać techniki dzięki którym będzie się pływało łatwiej i szybciej. I to jest edukacja domowa. Gdyby system pruski był dobry to tyle ludzi nie musiałoby się spowiadać. Współczesna technika jest na tyle rozwinięta, że na świecie mogłoby nie być głodu , ubóstwa i większości chorób, że nie wspomnę o wojnach itp. i żeby to wszystko osiągnąć wystarczy - i tu uwaga - żebyśmy byli mili !!! Słucham i nie mogę uwierzyć że osoba która powinna nawoływać do miłosierdzia i pokoju może propagować wyścig szczurów i walkę o swoje miejsce w grupie. Nie pomyślał Pan że zamiast walczyć ze sobą grupa może współdziałać a nie tak jak cała polska dziś walczyć ze sobą i szczuć jeden na drugiego. To właśnie propagowanie takich poglądów czyni nasz świat tak paskudnym. System można tworzyć a nie koniecznie wpasowywać siebie w już istniejące.
    Dzieci na edukacji domowej są dużo lepiej zdyscyplinowane niż dzieci ze szkoły - zakazy to nie nauka silnej woli a jej osłabianie, będąc posłusznym nie okazuje silnej woli tylko jej brak. To nauka w domu gdzie dziecko nie ma nad sobą bata powoduje że może nauczyć się samodyscypliny a nie dyscypliny jak w szkole. Zakazy nie wprowadzają niczego dobrego, ludzi trzeba edukować by sami wiedzieli co jest dla nich dobre. Jeśli chciałbym byś schudł mógłbym wydzielać ci prowiant i zakazać spożywania innych produktów grożąc konsekwencjami. I to jest szkoła. Mógłbym też tłumaczyć ci jak ważne jest dla twojego zdrowia zarówno fizycznego i psychicznego by dobrze się odżywiać i dbać o kondycję. I to edukacja domowa. Z tego co opowiadasz wolałbyś ten pierwszy sposób.
    I już mi się nie chce rozpisywać nad resztą wad szkolnictwa - proszę poczytać trochę na ten temat albo chociaż posłuchać osób będących w trakcie lub po edukacji domowej.
    p.s. wierzę w pańskie dobre intencje, dlatego bardzo chętnie osobiście przedyskutowałbym z panem ten temat, może zmieni to pogląd któregoś z nas, jeśli uda mi się pana przekonać razem będziemy mogli zmienić życie wielu osób , jeśli pan przekona mnie uratuje tym samym kilka niewinnych dzieci przed ich głupimi rodzicami - tak czy siak będą korzyści - co pan na to ??

  • @MichaelMajkel92
    @MichaelMajkel92 ปีที่แล้ว +3

    Jakość nagrania bardzo dobra, świetny obraz! :)

  • @LuLu-fm3ez
    @LuLu-fm3ez ปีที่แล้ว +6

    To dlaczego Wy Księża nie wchodzicie w grupę z "posoborowcami" tylko tworzycie oddzielną grupę? A dlaczego dzieci mają wejść do kogla mogła i to jest miejsce idealne do rozwoju społecznego? Argumenty jak za "Gierka i muchomorka "-socjalizacja najważniejsza.

  • @MarioMario-wo9se
    @MarioMario-wo9se ปีที่แล้ว +2

    Bez sensu. Zdaniem księdza dziecko w szkole nauczy się zachowań, a nie nauczy się kiedy pójdzie się z nim na imprezę rodzinna gdzie są inne dzieci lub na plac zabaw? Bzdury... Dziecko nauczy się negocjować, stawiać granice po prostu przebywając wśród innych dzieci. Tylko tutaj ważne, aby rodzic nie ingerował w drobne kłótnie dzieci itp. Jeśli rodzic będzie rozwiązywał te problemy za dziecko to ono się nie nauczy. Dziecko w szkole jest pozostawione bez żadnej kontroli. Może być wysmiewane, wykluczone, może stracić pewność siebie poprzez porównywanie do innych. Negocjacji, socjalizacji i innych rzeczy dziecko się uczy już kiedy na 2-3 lata. W wieku szkolnym dziecko już powinno być wychowane. U nas niestety mentalność jest taka żeby oddać dziecko najlepiej już jak ma 2,3 lata do żłobka i oczekiwać, że ktoś za nas je wychowa. Nie wychowa jest nauczyciel, a tym bardziej grupa innych dzieci zebrana na podstawie cyferek. I jeszcze ten tekst, że nie nauczy się spędzając kilka godzin tygodniowo, a w szkole się nauczy bo tam jest długo. Czym dłużej w szkole tym bardziej się od nas oddala. Dziecko w edukacji domowej można codziennie integrować po kilka godzin, ponieważ nie traci całego dnia siedząc w szkole jak jakiejś fabryce. Szkoła ma uczyć nie wychowywać, a nauczanie jest na marnym poziomie. Ksiądz wyszedł z założenia, że dziecko ma się wychować w szkole co jest błędem.

  • @dorota5615
    @dorota5615 ปีที่แล้ว +6

    20:10 można się nauczyć tego też w domu. Wielokrotnie ciśnie mi się to na usta.
    Z całym szacunkiem, wydaje mi się, że filmiki tego typu są robione, gdyż pali się grunt pod nogami? Coraz więcej szkół traci dzieci. Katolickich szkół w moim regionie nie ma?

  • @PaxHominibusBonaeVoluntatis
    @PaxHominibusBonaeVoluntatis ปีที่แล้ว +4

    dobry ksiądz ma ten telefon, kamerka śmiga 60fps FHD. Jakość jest bardzo dobra!

  • @szymonknast1840
    @szymonknast1840 ปีที่แล้ว +32

    Ksiądz zdaje się rozdzielać wychowanie od edukacji - w szkole dyscyplina, w domu ciepło domowe. Edukacja domowa to wychowywanie. Socjalizacja w sztucznie spreparowanym środowisku szkoły jest przereklamowana. Socjalizacja odbywa się głównie w rodzinie, a następnie w środowisku.

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +4

      Tylko Ksiadz tutaj wyjaśnia ze dzieci z edukacji domowej musza sie potem zderzac ze środowiskiem bardziej różnorodnym , czasem bardzo różnym od domowego.

    • @szymonknast1840
      @szymonknast1840 ปีที่แล้ว +10

      @@katarzynagrzanka8828 Mądrość i wielkie zadanie rodziców ED polega na zapewnieniu najbardziej odpowiedniego miejsca i czasu dla zderzenia się ich dzieci ze środowiskiem. W szkole stacjonarnej, chcąc nie chcąc, dzieci "wychowują" dzieci. Mamy dwoje dzieci w ED, trzecie dołączy do nich za jakiś czas.

    • @irenag6025
      @irenag6025 ปีที่แล้ว +12

      @@katarzynagrzanka8828 zaszła jakaś pomyłka, bo to właśnie dzieci w ed mają styczność z różnorodnym środowiskiem ma codzień, a dzieci w szkole - z bardzo ograniczonym wiekowo środowiskiem. Więc kto tu będzie miał problem po wejściu w dorosłe życie?

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +2

      @@szymonknast1840 Teraz rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie.

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +2

      @@irenag6025 No mnie raczej chodziło mniej o wiek a bardziej o dzieci z róznych środowisk np ateistycznych, innowierczych, o różnym statusie materialnym itd. Ma to ciemne strony o których tutaj piszecie... Ale dzieci katolickie mogą tez wiele dobrego wniesc z katolickich domów np do szkoły sekularnej...Uświadomiłąm sobie właśnie że szkoła jaką ja pamiętam gdzie było się wywalanym za brak mundurka juz dawno nie istnieje. Jedna z matek napisała że dzieci piją ćpają i robią sobie krzywdę. Stoicie państwo przed arcytrudnym zadaniem.....Pozostaję z modlitwą za wasze rodziny. Błogosławieństwa Bożego 🌿

  • @ania8626
    @ania8626 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy temat.❤❤❤

  • @acegiko2005
    @acegiko2005 ปีที่แล้ว +18

    Można teraz prosić film o ocenie fińskiego systemu edukacji i o szkole montessori?

    • @ewelinad2778
      @ewelinad2778 ปีที่แล้ว +3

      Ave Maria! Spotkałam się kilka lat temu z argumentami, że w metodzie montessori są stosowane elementy wychowania kosmicznego mające jakiś związek z okultyzmem czy New Age, trzeba to sprawdzić koniecznie.

    • @dariuszmiller4958
      @dariuszmiller4958 ปีที่แล้ว +4

      jest wiele zagrożeń wynikających z podejścia Montessori - koniecznie trzeba duzo o tym mowić

    • @magdanowicka3229
      @magdanowicka3229 ปีที่แล้ว +2

      Tak samo z Pozytywną Dyscypliną, ogromne Zagrożenia duchowe

  • @Ashia1206
    @Ashia1206 ปีที่แล้ว +11

    Edukacja domowa❤❤❤

  • @ksiezniczkawkaloszach2634
    @ksiezniczkawkaloszach2634 ปีที่แล้ว +24

    Patrząc na to całościowo, to rolą rodzica jest doprowadzenie swojego dziecka do zbawienia i do tego ma dążyć poświęcając swoje siły i czas, co może robić lepiej w edukacji domowej. Nie wydaje mi się że istotą realizacji przez rodziców boskiego planu jest to by dzieci umiały sobie wywalczyć miejsce w grupie i wpasowały się w system.
    Gdzieś się w rozważaniach Księdza zgubiło że wychowujemy dzieci dla Boga a nie dla ciasnego boxu w Mordorze na Domaniewskiej.

  • @aleksanderstudzinski1690
    @aleksanderstudzinski1690 ปีที่แล้ว +1

    Źródła szkól publicznych tkwią w bardzo brzydkich sposobach myślenia i podchodzenia do człowieka. Z zatrutego źródła nie wypłynie czysta woda do picia. Nasz syn bardzo się zmienił na gorsze pod wpływem rówieśników ze szkoły publicznej. Zastanawiamy się nad rozpoczęciem edukacji domowej - zwłaszcza, że każdy w domu jest w stanie zapewnić ją na dużo wyższym poziomie niż szkoła. Np. w programie pierwszej klasy jest liczenie do (SIC!) 20. Cóż za spaniała przyszłość czeka nasze dzieci. Trzeba będzie chyba zmniejszać co roku poziom matur. Czy ktoś mógłby pomóc i doradzić, jak zacząć, na co zwrócić uwagę.?.

  • @BoskaISKRA
    @BoskaISKRA ปีที่แล้ว +2

    Ja jestem bardzo zainteresowana taka mikro szkołą, jak się skontaktować z Wami?

    • @sylwiauczak3124
      @sylwiauczak3124 ปีที่แล้ว +1

      Tez jestem zainteresowana z mokra szkoła. Chętnie bym wysłała syna do mikroszkolki zorganizowane dla chłopców w Łodzi.

  • @andrzejgownia229
    @andrzejgownia229 ปีที่แล้ว +3

    Czy jest jakaś mikroszkoła w okolicach Krakowa?

  • @bqgin
    @bqgin ปีที่แล้ว +2

    A ja chodziłem do normalnej szkoły i niczego się nie nauczyłem. Ale to już pewnie mój problem.

  • @kowasiunia
    @kowasiunia ปีที่แล้ว +2

    Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Jestem mamą 6 dzieci. Najstarszy 12 lat, najmlodsza 3. Od 5 lat w edukacji domowej. Z calego serca pragnę, aby chodzily do Szkoly Akwinaty. Jesli Czcigodny Ksiadz Dyrektor je przyjmie przeprowadzam sie w te wakacje. Nie żartuję.

  • @sylwias.267
    @sylwias.267 3 หลายเดือนก่อน

    Moja córka, po doświadczeniach nauki zdalnej i frustracji związanej niemożnością integracji z klasą w liceum, na ostatnie dwa lata, na naszą zgodą, przeszła do edukacji domowej. Przyzwyczajona do systematycznej nauki, starannie zabrała się do przygotowania do egzaminów klasyfikacyjnych, a bliskość matury nie pozwoliła jej na danie sobie luzu. Uczyła się sama, bez naszej pomocy. Ponieważ zauważyła cwaniactwo rówieśników, zdających egzaminy w tym samym czasie, śmiem twierdzić, że dłuższy czas edukacji domowej był by dla niej SZKODLIWY. To jest rozwiązanie tymczasowe.

  • @monikakregiel3311
    @monikakregiel3311 4 หลายเดือนก่อน

    O matko! Co ja usłyszałam... Aż nie wiem jak to skomentować

  • @katarzynakurczyna5366
    @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +6

    Ja mam doświadczenie w planowaniu mikro szkoły…. Zaangażowanie rodziców bliskie zeru. Katolickich szkół o jakich ks pisze nie ma we Wrocławiu. Jedyna to Opus dei w godzinach dojazdu do szkoły to prawie dwie godziny ;). Do wyboru za to szkoły w których, No cóż.. jest zupełnie co innego niż to czego dzieci uczymy. Mam w domu jedno dziecko na ED, dwoje w szkole publicznie.. Ale tak, tu się bardzo z Księdzem zgodzę. Gdybym miała wybór - szkoła katolicka Wedlu encykliki a ed nie zastanawiałbym się ani sekundę. Szkoła by wygrała. Do ED jeden rodzic musi być w domu. Bezwzględnie. Pozdrawiam serdecznie. Z Panem Bogiem

    • @joannateresa4260
      @joannateresa4260 ปีที่แล้ว +1

      Tak,pod tym względem we Wrocławiu jest dramat. Jest też salezjańska - zna pani jakieś opinie?

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +2

      @@joannateresa4260 oczywiście. Ksiądz Bardczak rapuje na Mszy i kpi z tradsów 😨

    • @joannateresa4260
      @joannateresa4260 ปีที่แล้ว +2

      @@katarzynakurczyna5366 dramat...

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +2

      Będę się modlić za panią i pani rodzinę. Podziwiam pani hart ducha i zaangazowanie w wtchowanie własnych dzieci. Niestety mamy teraz zjawisko rozpadu rodziny co przejawia sie też w tym ze rodzice chca scedować edukacje w całości na szkołe, ale edukacja to nie tylko przedmioty szczegołowe to tez kształtowanie postaw no i rozwijanie duchowości a to juz duzo trudniejsze niz matematyka czy jezyki obce... Wielu Łask Bożych. 🌿🌿🌿

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +1

      @@katarzynagrzanka8828Bóg zapłać :)

  • @anetakn6601
    @anetakn6601 ปีที่แล้ว +1

    Jakie szkoły w Warszawie Ksiądz poleca?
    Wasza szkoła w Józefowie jest dla mnie za daleko.

  • @ukasz-oq4pq
    @ukasz-oq4pq ปีที่แล้ว +11

    A jeśli rodzina jest liczna, gdzie są dzieci w różnym wieku np rodziny z 5 dzieci, czy wtedy też te aspekty społeczne są spełniane? Każde z rodzenstwa jest w różnym wieku ma różne charaktery itp

    • @rafciozarzecz
      @rafciozarzecz ปีที่แล้ว +4

      To jest nadal grono rodzinne. Rozwój pewnych cech następuje przy spotkaniu z osobami z obcego środowiska, wtedy rozwija się pewna samodzielność.

    • @irenag6025
      @irenag6025 ปีที่แล้ว +11

      ​@@rafciozarzecz widziałam dzieci z rodzin wielodzietnych w lub po e. d. i były to dzieci i osobe młode bardzo samodzielne i zaradne. Większości dzieciom w szkole do nich na prawdę daleko. Nie wiem skąd takie przekonanie?

    • @rafciozarzecz
      @rafciozarzecz ปีที่แล้ว +3

      @@irenag6025 Dzieci w rodzinie będę inaczej się zachowywać niż przy rówieśnikach w szkole. Nie neguje zasadności nauczania domowego, ale zgadzam się z księdzem, że pewne aspekty społeczne i psychologiczne mogą lepiej i szybciej rozwinąć się w odpowiedniej szkole.

    • @irenag6025
      @irenag6025 ปีที่แล้ว +6

      @@rafciozarzecz No ale odpowiednich brak, więc po co roztrząsanie tego tematu. A poza tym, jeśli dzieci w ed nie mają społecznych problemów, to o czym mowa? Chyba że przygotowujemy je do pracy w korporacjach, to wtedy tak.

    • @rafciozarzecz
      @rafciozarzecz ปีที่แล้ว +2

      @@irenag6025 Nie wiem co ma wspólnego kontakt dzieci z rówieśnikami do pracy w korporacji? Co do szkół to można w niektórych miejscach coś znaleźć, może nie ideały, ale niektóre akceptowalne.

  • @spiewnikwenecki3608
    @spiewnikwenecki3608 ปีที่แล้ว +1

    Trochę przykre, że ks.Bańka w swoich wypowiedziach na temat edukacji pomija jedną istotną kwestię: aby posłać dzieci do szkół Akwinaty, trzeba opłacać wysokie czesne, tym samym matka zmuszona jest do podjęcia pracy zarobkowej poza domem. O negatywnych skutkach takiego rozwiązania wspominały tradycyjne encykliki. Ks. Bańka zdaje się o tym zapominać.

  • @ewamaria4398
    @ewamaria4398 ปีที่แล้ว +1

    Moje dzieci były w edukacji domowej od początku swoich lat szkolnych. W tym roku zapragnęły pójść do szkoły stacjonarnej. Na szczęście mamy blisko szkołę katolicką, nawet jeśli bazuje na modernistycznych założeniach, to i tak jest to lepsze od szkoły niekatolickiej. Mimo trudów, jakie nam w edukacji domowej towarzyszyły, mam nadzieję, że za jakiś czas wrócimy do domu.

  • @elakot4856
    @elakot4856 ปีที่แล้ว +2

    Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus ❤.

  • @katarzynakurczyna5366
    @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +14

    Hm… no bardzo ciekawa jestem tego odcinaka 😃 Ojciec Woroniecki uważa, że aby wykształcić u dziecka cnoty potrzeba, aby całe środowisko w którym przebywa, oddychało wręcz tymi cnotami. Inaczej nie ma szans. Szkoła Akwinaty jest jedna. Drugiej takiej brak. Czyli w dzisiejszych czasach mamy marne szanse na wypracowanie cnót u dziecka. Do 3 roku życia nie damy rady 😃

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +5

      No to może edukacja domowa ? Albo utworzyć odnogę Szkoły Akwinaty na zasadzie małej domowej szkoły? 🙃

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +4

      @@katarzynagrzanka8828 nie ma szans na taką szkołę. Edukacja domowa- pomimo wielu minusów, tak.

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +7

      @@katarzynakurczyna5366 Proszę się nie gniewac, tak rzuciłam pytanie spontanicznie, jako teoretyk gdyz dzieci nie mam ,ale jak słyszę co się obecnie dzieje to się zastanawiam co by tu zrobić żeby dzieci nie cierpiały z powodu dziwnej sytuacji stworzonej przez dorosłych 🌿

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +4

      @@katarzynagrzanka8828 dobre pytanie..

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว +3

      @@Stanislaw_Cat-Karonkiewiczmożna. Tak jest napisane w Katolickiej etyce wychowawczej :)

  • @kwiatgroszku4389
    @kwiatgroszku4389 ปีที่แล้ว +1

    A właśnie, wróćmy do tego. Trochę się nad tą księdza wypowiedzią popastwię, bo byłam oburzona. Nikt nie musi sobie żadnej pozycji w społeczeństwie wywalczyć. Kształtowanie w dziecku takiej postawy, że musi sobie jak w jakiejś dżungli coś wywalczyć, jest sprzeczne z tym, co chcemy w dzieciach kształtować. Dziecko ma być sobą, ma żyć w prawdzie, nie musi się nikomu przypodobywać, a gdy ktoś je prześladuje, to ma iść do dorosłego po pomoc. Ma się odwoływać do zasad ogólnych, ustalonych w szkole. Jestem zaszokowana, że można jako wychowawca mieć takie podejście, że tutaj musimy coś wywalczyć. Nie. Nic sobie dziecko nie musi wywalczyć. Dziecko ma się przede wszystkim uczyć w szkole, a ponieważ jest wśród ludzi, ma nawiązywać relacje z nimi.

  • @qasz666qwerq6
    @qasz666qwerq6 ปีที่แล้ว +6

    nie do końca zgodzę się z księdzem na początku audycji - czy aby na pewno socjalizacja dzieci jest aż tak niezbędna do ich szczęścia - no nie, ważniejsze jest nauczenie dziecka wpierw porządku miłowania a dopiero dostosowania do otaczających warunków i dlatego indywidualne dostosowanie jest o niebo lepsze od narzucanego ogólnego, choć na końcu ksiądz w końcu powiedział o rozeznaniu i tu księdza w całości popieram

    • @katarzynakurczyna5366
      @katarzynakurczyna5366 ปีที่แล้ว

      Oo, tego mi właśnie brakowało. Porządek miłowania. U dzieci, dla których towarzystwo jest ma pierwszym miejscu jest to bardzo zaburzone.

  • @ewelinad2778
    @ewelinad2778 ปีที่แล้ว +4

    Ave Maria! Bardzo dziękujemy z mężem za ten wartościowy materiał, pomógł nam w rozeznawaniu jak prowadzić edukacyjnie nasze dzieci. Przykro nam, że nie ma w Polsce więcej takich szkół jak w Józefowie i nie mamy możliwości wybrać takiej szkoły jak Wasza, smutne to.

  • @Chalybs
    @Chalybs ปีที่แล้ว

    Czcigodny Księże, jak Szkoła Akwinaty odnosi się do zaleceń Divini illius Magistri w zakresie koedukacji? Mam wrażenie, że ten temat jest zupełnie pomijany.

    • @SzkolyAkwinaty
      @SzkolyAkwinaty  ปีที่แล้ว

      @marcinmaciazek1883
      th-cam.com/video/JW-hhv99Mqo/w-d-xo.html

  • @addiopomidory
    @addiopomidory ปีที่แล้ว +1

    A co ksiądz myśli na temat przedszkola stacjonarnego? Dziecko jeszcze na tym etapie nie jest wychowane, tzn. nie ma jeszcze dobrego fundamentu wyniesionego z domu, ale przynajmniej ma grupę rówieśniczą. Jak ugryzc ten temat?

  • @kwiatgroszku4389
    @kwiatgroszku4389 ปีที่แล้ว

    Poza tym, czy naprawdę musimy wszystkich tak samo kształcić? Czy każdy jest taki sam i tyle samo od niego powinno się wymagać? Przecież to jest jakiś absurd. Nie każdego stać na edukację domową, nie ze względów nawet finansowych, ale po prostu, ktoś nie umie uczyć, nie chce, nie zna się na tym, nie ma warunków do nauki i nie będzie uczył w domu. Nie zatrudni też guwernanta. Pytanie czy to dobrze, że wszystkich wrzucamy do jednego worka i marnując ich czas, zmuszamy ich do siedzenia w ławkach i uczenia się tego co wszyscy, w danym czasie? Oczywiście, że są "jakieś" efekty nauki, bo jakieś muszą być, ale pytanie powstaje takie: ile czasu zdolnych dzieci jest marnowane poprzez zaniżanie poziomu, ile czasu dzieci zdolnych do prac fizycznych, manualnych, innych niż stricte umysłowe jest marnowane? Ten system dla mnie nie jest niczym innym niż przedmiotowym traktowaniem człowieka, niczym innym niż fabryka pod dyktando zmieniających się na urzędniczych stanowiskach ludzi, którzy na krótką chwilę podejmują decyzje za wszystkich, nie znając tych ludzi oraz ich potrzeb osobiście. Dla mnie to wreszcie czysty, esencjonalny KOMUNIZM. I jako nauczyciel, również jako uczeń w przeszłości, w pełnym tego słowa znaczeniu, doświadczyłam tego i nic mnie nie przekona, że centralny system zarządzania gospodarką jest dobry. Dziękuję.

  • @edytahinc8763
    @edytahinc8763 ปีที่แล้ว

    Po to są szkoły by młody czlowiek nauczył się przede wszystkim funkcjonowania w grupie.Nie jest jednak normą by edukacja domowa była zla.Rodzice muszą byc dobrze przygotowani by takie dziecko potem umialo sobie znaleźć dobrą drogę kariery czy zakładania rodziny.Ja bym na edukację domową jednak nie dała dzieci chyba że dziecko byloby chore i nie mogło do szkoły chodzić.W dzisiejszych czasach ludzie się bardzo izolują i wszędzie widzą zagrożenia.Potem jak ten człowiek wyjdzie do ludzi jeśli będzie tylko w domu uczył się a potem nawet pracował.

  • @jarekmakowski5224
    @jarekmakowski5224 ปีที่แล้ว +3

    Łapki w górę

  • @Lugia007PLn
    @Lugia007PLn ปีที่แล้ว +5

    Proszę Księdza, ja mam małą, ale ważną prośbę:
    "Okres czasu" to masło maślane - okres jest określeniem na czas.
    Proszę o poprawienie się, błagam :v

  • @wiesawamaj966
    @wiesawamaj966 ปีที่แล้ว +13

    Mialo byc o edukacji domowej, a nie jest. Mowa trawa.
    Reklama edukacji stacjonarnej katolickiej, o czym nie było w tytule. Wszędzie oszukują.

    • @user-sx3ou5mo3i
      @user-sx3ou5mo3i ปีที่แล้ว

      Jak to nie było?

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว

      Było. 🙂

    • @wiesawamaj966
      @wiesawamaj966 ปีที่แล้ว +1

      @@katarzynagrzanka8828
      Było 👍

    • @amelkowa
      @amelkowa ปีที่แล้ว +1

      😆😄 rozbawiło mnie

    • @ZigiBrown
      @ZigiBrown ปีที่แล้ว +1

      To był zaledwie trailer dyskusji, która się dopiero rozpoczęła. Poczytaj komentarze. Ksiądz Bańka jeszcze nie raz się do tych komentarzy odniesie.

  • @piotrmaniawski930
    @piotrmaniawski930 ปีที่แล้ว +2

    Nie wiem skąd ksiądz bierze te "dzieci w lesie"

    • @konstancjazwirnicka9888
      @konstancjazwirnicka9888 ปีที่แล้ว +1

      Rousseau

    • @piotrmaniawski930
      @piotrmaniawski930 ปีที่แล้ว

      @@konstancjazwirnicka9888 Tylko że ksiądz w swoim filmie "Śmieszne argumenty ateistów" zawarł ten temat. A ja nie słyszałem takiego argumentu u ateistów.

    • @konstancjazwirnicka9888
      @konstancjazwirnicka9888 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrmaniawski930 Faktycznie jest to pewne uproszczenie.
      Ale czy nigdy nie słyszał Pan ateisty mówiącego, że rodzice nie powinni przekazywać dziecku swojej religii, tylko pozwolić mu samemu wybrać jak dorośnie? Ten pogląd to czystej wody Rousseau - jest zawarty w "Emilu".

    • @piotrmaniawski930
      @piotrmaniawski930 ปีที่แล้ว

      @@konstancjazwirnicka9888 Ja mam z tym duży problem. Jeżeli religię uznamy za jakąś formę wartości które należy dziecku przedstawić to powinno być to w odpowiednim wieku aby dziecko rozumiało co się do niego mówi, przedstawiało dziecku inne sposoby myślenia, także swoje preferencje, umotywowanie ich, wymagania z nich wynikające.

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว

      @@piotrmaniawski930 Wiara nie jest konstruktem intelektualnym. Co do rozumienia to mamy przecież obraz 12 letniego Chrystusa nauczającego w Świątyni no i Jego własne słowa «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. 15 Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». 16 I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je." Mk 10, 14-16

  • @maciek6628
    @maciek6628 ปีที่แล้ว +2

    @👍

  • @ChwałaImperiumLechickiemu
    @ChwałaImperiumLechickiemu ปีที่แล้ว +3

    Bóg zapłać za te mądre słowa. Sam chciałem zacząć domowe nauczanie ale chyba zostanę przy pomyśle 80% szkoła i 20% domowe nauczanie. Myślę że w dzień jestem chyba w stanie wyprostować i dokształcić moje dzieci. Pozdrawiam serdecznie prosto z matecznika bractwa Fribourg CH

    • @marialapaz7392
      @marialapaz7392 ปีที่แล้ว +9

      Proszę mi wierzyć, że nie jest Pan w stanie wygrać z systemem

    • @ChwałaImperiumLechickiemu
      @ChwałaImperiumLechickiemu ปีที่แล้ว +2

      @@marialapaz7392 to nie jest prawdą. Jezus wygrał z systemem i zmienił cały wszechświat. To my i nasi dziadowie stworzyli ten system. Od zawsze dziwiło mnie w nas Polakach ta uległość przed systemem. Co trzeba by nam zrobić żebyśmy naprawdę wyszli na ulice zmienić ten system. Ukraść pieniądze? OFE dwa razy okradzione.

  • @dk7745
    @dk7745 ปีที่แล้ว +3

    Przy okazji edukacji warto byłoby też poruszyć problem, który w środowiskach tradycyjnych jest często rozwadniany lub pomijany, mianowicie powszechne przyzwolenie na studiowanie dziewcząt pomimo tego, że co do samej idei uniwersytet nie jest kompatybilny z naturą kobiety. Jednym z nielicznych, który miał odwagę o tym mówić był bp. Williamson (patrz jego artykuł "Girls at University" z 2001 roku, a więc napisał go jako pełnoprawny biskup fsspx na kilkanaście lat przed rozłamem, dodatkowo powodem konfliktu z władzami Bractwa, który ostatecznie spowodował jego odejście nie było podejście do edukacji kobiet).

    • @brodaczszczuroap7329
      @brodaczszczuroap7329 ปีที่แล้ว +3

      O ile naklanianie kobiet do studiowania i traktowania tego, że pójdą na studia jako oczywistość uważam za złe, tak twierdzenie, że przyzwolenie, że kobieta chciała rozwijać dany przez Boga intelekt na studiowaniu jest obrzydliwe. Tak, środowisko uczelniane nie jest dostosowane do kobiet. Ale szkolne też nie jest, więc jeśli chcemy być konsekwentni, to należałoby zakazać jakiejkolwiek systemowej edukacji kobiet.
      Uważam, że kobiety są krzywdzone naciskami w postaci "musisz zdobyć jak najlepszą edukację dla edukacji". To jest narzucanie kobietom męskiego myślenia, podążania za sukcesem, zarobkiem, docenianie pracy intelektualnej nad wartości rodzinne. Ale jeśli kobieta sama wykazuje zainteresowanie tąże, to nie widzę powodu, czemu jej tego zakazywać

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +4

      @@brodaczszczuroap7329 Pański wpis moznaby określić mianem katotalibański, gdyby tylko zabrać przedrostek kato-. Myślę że KK juz wyrósł z błedów słusznie minionych, których pokłosie mamy obecnie w formie reakcyjnego i mocno patologicznego ostatnio feminizmu. Co do szkodliwego środowiska to Katolik który idzie za Chrystusem sobie poradzi nawet na uniwerku i nawet jako kobieta.

    • @wiesawamaj966
      @wiesawamaj966 ปีที่แล้ว +1

      ​@@brodaczszczuroap7329 Pan Bóg z pewnością tak nie uważa, jak pan.
      Kobiety otrzymują od Boga różne dary intelektualne, talenty, tak samo jak mężczyźni.

    • @Florentyna2024
      @Florentyna2024 ปีที่แล้ว +1

      ​@@brodaczszczuroap7329
      No i potem nie ma wykształconego lekarza medycyny płci żeńskiej...
      🧐
      Pan wie o jakim lekarzu mówię?

    • @Sowa__
      @Sowa__ ปีที่แล้ว +5

      No tak, jeżeli tradycyjnie widzimy kobiety jako służące, to po co nam oświecona służąca?
      Niemcy od Wilhelma II mają swoje Kinder, Küche, Kirche (kościół, kuchnia, kołyska) jednak to Anglicy ich przebili: Barefoot and pregnant (boso i w ciąży), wszak kobieta w domu nie potrzebuje butów. :)))
      A jak się którejś nie podoba to wędzidło sekutnicy (scold's bridle) - też angielski wynalazek. :)))

  • @klarakowalska5264
    @klarakowalska5264 ปีที่แล้ว +4

    W 100% zgadzam się z Księdzem jako rodzic i nauczyciel. Pozdrawiam z pamięcią modlitewną.

  • @Katoliczka789
    @Katoliczka789 ปีที่แล้ว +2

    Ja zauwazylam na czym polega po czesci edukacja domowa gdy było nauczanie zdalne w domu ,w czasie lockdownu.Wszystkie lekcje odbywaly sie przed laptopem. Ja jako rodzic musiałam być zaangażowana jeszcze bardziej niż zwykle w moje dziecko. Po pół roku takiej nauki moje dziecko miało dosc ,wydaje mi sie ,ze bardzo sie rozleniwiło, niektóre zadania robiło dopiero na drugi czy trzeci dzien bo przeciez i tak nikt go nie sprawdzi . Mnie osobiscie tez to męczylo ,czyli musiałam sie postawic w roli nauczycielki bo wiekszosc materiału ,które robi nauczyciel musialam przerobić ja. Szkoła ma swoje plusy i minusy ,plusem jest to ,że dzieci ucza sie jakies dyscypliny i codziennej rutyny ,ktora w przyszlosci im sie sprzyda . Owszem nasze szkoly publiczne nie sa idealne ,srodowisko dzieci /młodziezy tez jest rożne ,ale w sumie kiedyś w pracy zawodowej nasze dorosłe pociechy tez beda sie spotykac z ludzmi ,którzy mają odmienny poglad na swiat i beda musiały z nimi współpracować.

    • @majchro9226
      @majchro9226 ปีที่แล้ว +6

      ostatnie wnioskowanie bledne.
      jak kiedys dzieci beda dorosle to beda mogly napic sie alkoholu.
      to nie znaczy ze teraz nogo juz pic alkohol.
      nauczanie zdalne to jednak nie nauczanie domowe.
      to zwykle barbarzyństwo bylo. zrzucili nagle odpowiedzialnosc na nieprzygotowanych rodziców, a sami nauczyciele odpoczywali sobie jak nigdy wczesniej. Choc nie wszyscy - ci którzy mieli pod opieka roczniki zdajace koncowe egzaminy mieli dosc ciezko wybrnąć. Ogolnie skrzywdzono wszystkich, dzieci na tym najgorzej wyszly.
      Ale przy calym tym cyrku zdalne nauczanie to w sumie było jedno z mniejszych zmartwień. Przynajmniej dzieci przezyly ten eksperyment.

    • @lilianamaciag4503
      @lilianamaciag4503 ปีที่แล้ว +15

      Naucznie zdalne, jakie zafundował dzieciom państwowy system nie ma nic wspólnego z edukacją domową.

    • @user-sx3ou5mo3i
      @user-sx3ou5mo3i ปีที่แล้ว +9

      Nauczanie zdalne i nauczanie domowe to dwie zupełnie różne rzeczy.

    • @katarzynawieniawska318
      @katarzynawieniawska318 ปีที่แล้ว +7

      Nauczanie zdalne nie ma nic wspólnego z ed. Przy nauczaniu zdalnym dziecko musiało siedzieć 8h przed laptopem, w ed w tym czasie mogło uczyć się jednego przedmiotu, robić przerwy, wracać do tematu ... to zupełnie inne kwestie.

    • @Katoliczka789
      @Katoliczka789 ปีที่แล้ว +2

      @@katarzynawieniawska318 podobne jest w tej kwestii ,że rodzic przejmuje obowiązki nauczyciela i musi ogarniać w domu materiał tak jak ma miejsce to w ed. My na zdalnych musieliśmy np robić samemu wszystkie prace plastyczne, które robią dzieci w szkole , nawet musieliśmy robić zajęcia z wf ,czyli nagrywać filmiki jak cwiczy dziecko i wysyłać do nauczycielki. Lekcja na laptopie to była fikcja 30 minut tylko trwała ,w tym 10 minut nauczycielka czekała aż dzieci się połączą czyli zostawało 20 minut lekcji, to co zdążyli zrobić? I tak potem my mieliśmy listę zadań w dzienniczku do zrobienia. Może ed jest bardziej elastyczna jeśli chodzi o czas ,ale rodzic też musi przerobić z dzieckiem konkretny materiał bo potem zdaję się egzaminy na koniec semestru z całego materiału. Nie wiem czy są one w szkole czy w domu przez komputer?. Znajoma ma tak że nauczyciele z danych przedmiotów łącza się przez kamerkę i pytają dziecko ustnie. Ogólnie ed rozni się od zwykłej szkoły tym ,że dziecko ma trochę więcej luzu nie musi się zrywać tak wcześniej do szkoły, ale materiał i tak trzeba przerobić z dzieckiem ten co w szkole.

  • @przyjacielswistakow6301
    @przyjacielswistakow6301 ปีที่แล้ว

    Zawsze jest szkoła w chmurze

  • @przyjacielswistakow6301
    @przyjacielswistakow6301 ปีที่แล้ว

    Nie wydaje mi się, że posłuszeństwo jest zawsze czymś dobrym. Uważam, że warto robić to na co się ma ochotę

    • @katarzynagrzanka8828
      @katarzynagrzanka8828 ปีที่แล้ว +2

      Powodzenia w kontaktach z podobnie myślącymi. Pozdrawiam. 😄