Cnoty kardynalne - rady praktyczne

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024
  • Jak w praktyce leczyć rany naszej duszy? Kilka wskazówek wychowawczych od ks. Szymona Bańki FSSPX.
    Szkoły Akwinaty:
    szkoly.akwinata...
    Polecamy wydawnictwo Te Deum:
    www.tedeum.pl/

ความคิดเห็น • 64

  • @geekwithlightsaber6076
    @geekwithlightsaber6076 4 ปีที่แล้ว +87

    Używam Księdza rad żeby samą siebie wychować na nowo. Pochodzę z mocno nieuporządkowanego domu rozwiedzionych rodziców także dziękuję Księdzu za te katechezy.

    • @olpisak
      @olpisak 2 ปีที่แล้ว +1

      Lepiej tego nie da się opisać ❤️❤️❤️ Dokładnie to czuję od dawna... Z czasem coraz dojrzalej i inaczej, lecz równie mocno!

  • @monikakowalska7384
    @monikakowalska7384 3 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo proszę o o więcej przykładów i rad dla rodziców jak mądrze wychowywać dzieci. Bóg zapłać

  • @mateusztomasz3258
    @mateusztomasz3258 4 ปีที่แล้ว +26

    Bóg zapłać za naukę. Jest ksiądz wspaniałym owocem kleru. módlmy się za mnogość jemu podobnych.

    • @Mateusz-Maciejewski
      @Mateusz-Maciejewski 3 ปีที่แล้ว +2

      Owocem kleru 😆😆😆 Śmieszny zwrot. Film bardzo dobry.

  • @mazanek1989
    @mazanek1989 4 ปีที่แล้ว +17

    Ja też chodziłem z ojcem przez lasy. W niedziele do Lichenia oddalonego ok. 20km. Jak pojechałem kiedyś na zorganizowaną pielgrzymkę, byłem zawiedziony. Chyba prawdziwa pielgrzymka, to taka indywidualna z odcięciem się od ludzi.

  • @magdalenam.6459
    @magdalenam.6459 4 ปีที่แล้ว +16

    Dziękuję Księdzu za kontynuowanie wątku o cnotach kardynalnych. W ostatnich latach katolickie klasyczne wychowanie nie jest zbyt popularne i poza panem Dariuszem Zalewskim chyba nikt go tak usilnie nie propaguje. Dlatego tak cieszy, że pojawia się konkretny katolicki głos w tej sprawie. Jeśli chodzi o pracę nad cnotą roztropności, męstwa czy umiarkowania, to oceniam podane przez Księdza przykłady jako bardzo pomocne (anegdota o matce, synu i nutach zapada w pamięć :)). Jednak cnota sprawiedliwości została w mojej ocenie potraktowana trochę zbyt jednostronnie, Ksiądz poszedł utartym szlakiem, przynajmniej jeśli chodzi o ilość uwagi poświęconej tej kwestii: sprawiedliwość przedstawiona została jako przede wszystkim trzymanie się ustalonych zasad (co oczywiście jest ważne) oraz wymierzanie (sprawiedliwej) kary. Hmm, a coś pozytywnego? Skoro sprawiedliwość to oddanie każdemu tego, co mu się należy, to uczyć będziemy sprawiedliwości (bezwiednie niejako) samemu postępując sprawiedliwie. Tak jak Ksiądz powiedział: przykład przed wszystkim. A konkretnie? Panu Bogu należy się cześć - a więc dbanie, by co niedzielę być na mszy św, niezależnie od okoliczności, będzie tego wyrazem. I dbanie o to, by dzieci wiedziały, że to ważne. Dbanie o codzienną modlitwę rodzinną. Wyrażanie, we wszystkim co nas spotyka, wdzięczności wobec Pana Boga (co mam, czego bym nie otrzymał?). A praktykowanie sprawiedliwości wobec (i pośród) rodziców i współdomowników? Choćby sprawiedliwy udział w domowych obowiązkach. Nie pozwalanie na obgadywanie innych osób przy wspólnych posiłkach. Dbanie o telefonowanie i pisanie do dziadków. Zadośćuczynianie za popełnione wobec współdomowników krzywdy (choćby przepraszanie - a tego też dzieci uczą się przede wszystkim przed przykład rodziców...). Szanowanie prawa (płacenie podatków też). To wszystko kształtuje w dziecku pozytywny wymiar sprawiedliwości. Natomiast samo stosowanie kar to znana metoda, ale uważam, że często jest wyrazem bezradności rodzica i niestety ma wiele "skutków ubocznych", jeśli tak można powiedzieć, a samego problemu nie rozwiązuje, tylko go maskuje... Z reguły wystarczy dziecku odczucie negatywnych naturalnych konsekwencji jakiegoś niepoprawnego czynu, by mieć wystarczającą motywację, by starać się go więcej nie popełniać. A my często więcej zdziałamy, roztropnie badając, dlaczego nasz wychowanek postąpił w jakiś niepożądany sposób (spokojna rozmowa, pytanie o motywy), niż automatyczne wymierzając "przewidzianą w systemie" karę za to zachowanie. Robiąc to pierwsze, docieramy do przyczyn i motywacji dziecka, robiąc to drugie - najczęściej tylko powierzchownie reagujemy. Pozdrawiam Księdza i czekam na kolejne odcinki z serii.

    • @olpisak
      @olpisak 2 ปีที่แล้ว

      Piękne.

  • @przerwa.dorota.jedrych8645
    @przerwa.dorota.jedrych8645 4 ปีที่แล้ว +6

    Szczęść Boże! Bardzo żałuję że dopiero teraz można usłyszeć taki mądre nauki. Było mi jeszcze niedawno bardzo trudno wychowywać 3 synów w tym zlaicyzowanym społeczeństwie. Zdecydowaliśmy się z mężem oprzeć wychowanie na Piśmie świętym. Wprowadziliśmy coniedzielne rozważania i odniesienia do naszego życia, wychowujac tym samym dzieci do wartości. Obecnie są już dorośli . Ważne były szkoły. Najstarszy chodził do renomowanych prywatnych i to była porażka. Jeszcze gorsza szkoła powszechna. Sprawdziły się jedynie małe szkoły katolickie. Wspólna modlitwa i błogosławieństwa. No i miłość w rodzinie to podstawa wychowania. Ale to codzienny trud i mnóstwo cierpliwości i wzajemnego przebaczenia. Ale jakie szczęście teraz. Urodziło nam się jeszcze jedno dziecko. Niepełnosprawne. To jest jeszcze pomnożenie tej miłości . Tylko jest jeden wielki ból. Najstarszy żyje bez ślubu kościelnego z narzeczoną . Modlimy się za nich całą rodziną. Niech nam ksiądz podpowie jak z nimi rozmawiać? Bardzo proszę o taką prelekcję. To częsty problem teraz i w ilu rodziców cierpi, że dzieci tak żyją. Pozdrawiam serdecznie! Z Panem Bogiem! Dorota

    • @LocoInline
      @LocoInline 2 ปีที่แล้ว

      Daj im żyć, jak chcą.

  • @kertoip80
    @kertoip80 4 ปีที่แล้ว +11

    Bóg zapłać za naukę.

  • @theSvarg
    @theSvarg 3 ปีที่แล้ว +4

    Świetne są te wykładziki. Bardzo dobrze, że bractwo zaczęło działać na yt.

  • @katarzynakurczyna5366
    @katarzynakurczyna5366 4 ปีที่แล้ว +5

    Koniecznie więcej przykładów!! Fantastycznie nauki. Bardzo, bardzo dziękuje :). Bóg zapłać

  • @sylwiauczak3124
    @sylwiauczak3124 ปีที่แล้ว

    Dziękuję
    Proszę o więcej tematow o cnotach .
    A szczegolnie o wychowaniu dzieci .

  • @maciejmaciej7810
    @maciejmaciej7810 4 ปีที่แล้ว +3

    Bóg zapłać księdzu za tę niezwykle cenną naukę!

  • @km5125-USA
    @km5125-USA 10 หลายเดือนก่อน

    Bog zaplac

  • @RastaRadiance
    @RastaRadiance 3 ปีที่แล้ว +5

    Złoto. Katolicka praca nad sobą i nad dziećmi w popkulturze to odpychający koszmarek, a tu jawi się nie dość, że zjadliwie to jeszcze solidnie i wartościowo. Dziękuję za materiał.

  • @matijo22
    @matijo22 4 ปีที่แล้ว +7

    Wspaniałe!

  • @Mantiskox
    @Mantiskox ปีที่แล้ว

    Poproszę więcej

  • @tombog7297
    @tombog7297 4 ปีที่แล้ว +6

    Deo gratias

  • @annaamandastyle2847
    @annaamandastyle2847 4 ปีที่แล้ว +1

    Baaaaaardzo mądre i bardzo potrzebny i przydatny temat! Polecam Blog Ojciec jest genialny, a co do kar to supernianię. No i podstawa to dialog z dziećmi. Bóg zapłać za ten vlog! Ludzie mówią małe dziecko mały problem, duże dziecko duży problem. Jak powiem niestandardowo. Małe dziecko dużo pracy/ wysiłku, duze dziecko ogromna radosc i wsparcie...

    • @annaamandastyle2847
      @annaamandastyle2847 4 ปีที่แล้ว

      No i dodam: duże dziecko - zbieranie owoców tego co sie w nim zasiało jak było małe... (są oczywiscie wyjątki)

  • @dariuszches10
    @dariuszches10 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo przydatny materiał. Z chęcią bym posłuchał więcej na ten temat.

  • @kaja4964
    @kaja4964 2 ปีที่แล้ว

    Proszę o więcej tego typu materiałów!

  • @robertplutowski1551
    @robertplutowski1551 2 หลายเดือนก่อน

    Szczęść Boże. Czy są jakieś dobre książki o wychowywaniu dzieci?

  • @martapakua9878
    @martapakua9878 2 ปีที่แล้ว

    Ja sobie zaraz na początku filmu zadałam pytanie, jak praktykować cnotę roztropności, mając skrajnie żywiołowy temperament :) . Niby wiem, że uleganie emocjom to moja wielka słabość, i staram się w emocjach wstrzymać od jakichkolwiek ruchów czy decyzji, ale w praktyce to jest niewykonalne, albo skrajnie trudne do przeprowadzenia, bo funkcjonuję w wyjątkowo nieprzyjaznym środowisku, więc siłą rzeczy te emocje buzują we mnie cały czas. Temperament jest niestety sprawą genów ( do tego dochodzi słabe zdrowie, a wiadomo, że człowiek chory to człowiek znacznie mniej cierpliwy i opanowany od zdrowego) więc na to nie mam specjalnego wpływu. Chyba nigdy, mimo wytężonych wysiłków, nie będę osobą roztropną :) Niby w teorii świetnie wiem, co jest słuszne, sprawiedliwe i właściwe, ale z praktyką, z powodu mojego braku opanowania, nadal bardzo słabo :(

  • @mazanek1989
    @mazanek1989 4 ปีที่แล้ว +5

    Na wieki wieków Amen

  • @adalbertus628
    @adalbertus628 4 ปีที่แล้ว +3

    *DEO GRATIAS*

  • @przemekzyra
    @przemekzyra ปีที่แล้ว

    Czy jest może jakiś odcinek na temat samej cnoty sprawiedliwości?

  • @imperator_lubelski
    @imperator_lubelski 4 ปีที่แล้ว +2

    Proszę księdza, kiedy wawerski turniej szachowy pod patronatem prezydentów państw Afryki francusko-języcznej?

  • @agnieszkaterlak1567
    @agnieszkaterlak1567 4 ปีที่แล้ว +3

    Proszę Księdza, można by było, naukę o pokorze i czystości , o środkach do nich, walce o nie i przykłady,

  • @_Justin_ka
    @_Justin_ka 4 ปีที่แล้ว

    Nagrajcie cos o buddyzmie

  • @janrondomanski2434
    @janrondomanski2434 4 ปีที่แล้ว +3

    Kiedyś zwróciłem uwagę ministrantowi że przyszedł do kościoła w krótkich spodniach. I co? Teraz przychodzi zawsze w długich.

    • @K00477
      @K00477 4 ปีที่แล้ว +1

      Dziwny to fakt, choć w naszej Ojczyźnie często spotykany, że ministrantowi widać spodnie. Generalnie komżę zakłada się na sutannę.

  • @annalidia5032
    @annalidia5032 3 ปีที่แล้ว +1

    Księże Szymonie, bardzo dziękuję za wszystkie materiały. Słucham już kilka miesięcy, długość jest taka w sam raz na raz, że można w codziennych obowiązkach znaleźć chwilę na odsłuchanie materiałów. Mam kilka pytań o o. Woronieckiego, czy można się z Księdzem jakoś skontaktować? Mój e-mail jutroranojutrowieczorem@gmail.com

  • @nasda_k
    @nasda_k 3 ปีที่แล้ว

    Otwórzcie szkołę we Wrocławiu !

  • @bmw6028
    @bmw6028 3 ปีที่แล้ว +1

    Moim zdaniem nie da się dziecka ochronić przed zgubną ideologią jeśli dostanie telefon choćby na 2 h dziennie. Poza tym telefon tak silnie uzależnia, że dziecku trudno potem wrócić do rzeczywistości. Dziecko łatwo wpada w nałóg, ale wyjście jest trudne, staje się walką z wiatrakami, udręka dla rodziców i dzieci. Lepiej zapobiegać niż później ponosić tragiczne konsekwencje.

  • @annawas4775
    @annawas4775 ปีที่แล้ว

    Jak to nie zwracac uwagi na niestosowny stroj w Kościele? Jak wchodzi do Kiscioła Kobieta z odkrytymi plecami ledwie za tylek konczcząca sie obcisla sukienka i dekoldem po pępęk ...to pizwolic zeby obrazala Majestat Bozy ? Zeby horszyla innych? A przez to grzeszyla. Wydaje mi sie ze wlasnie roztropnaoscią jest w sobob oczywiscie zyczliwy zwrocic jej uwage

  • @tomaszkajetan4482
    @tomaszkajetan4482 4 ปีที่แล้ว +3

    Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus czy może Ksiądz wytłumaczyć kwestię nadstawiania drugiego policzka i wybaczania 77 razy? To częsty argument padający w rozmowach z katolikami otwartymi że tak ich nazwę.

    • @SzkolyAkwinaty
      @SzkolyAkwinaty  4 ปีที่แล้ว +10

      @Tomasz Kajetan
      Nadstawianie policzka - jest to pewna hiperbola (którymi często się Pan Jezus posługiwał) oznaczająca porzucenie zemsty i gotowość do znoszenia cierpień. Nie oznacza to jednak że nie należy się bronić w przypadku jakiegoś niesprawiedliwego ataku. Wybaczenie 77 razy oznacza ciągłą gotowość do przebaczenia - jeśli tylko winny będzie żałował.

    • @tomaszkajetan4482
      @tomaszkajetan4482 4 ปีที่แล้ว +2

      @@SzkolyAkwinaty Dziękuję, Bóg zapłać.

    • @paulafleur25
      @paulafleur25 3 ปีที่แล้ว

      Analizowaliśmy drugi policzek na spotkaniu grupy biblijnej. Jest to hiperbola jak ks. Szymon napisał, ale tez w praktyce kiedy ktoś bije a my nadstawiamy drugi policzek jest to wydarzenie na tyle odbiegające od oczekiwań bijącego, że moze go wprowadzić w konsternację, w wyniku czego zaprzestanie on bicia - przykład z życia wzięty:) taka inna, nieoczywista droga rozwiązywania spraw. Z jednej strony godzimy się przyjąć cierpienie, ale jednoczesnie ten sposób porzucenia utartych schematów, moze przynieść niespodziewane pozytywne efekty.

  • @agataprzybysz9949
    @agataprzybysz9949 4 ปีที่แล้ว

    Nastoletnie lata spędziłam na obozach harcerskich i pielgrzymkach, zgadzam się z każdym Księdza słowem :)
    Parokrotnie mówi Ksiądz o karach, mógłby się Ksiądz odnieść do kwestii stosowania kar cielesnych wobec dzieci?
    Z modlitwą +

  • @MrPablohasan
    @MrPablohasan 4 ปีที่แล้ว +1

    Jesli czegos zabronisz to bedzie jeszcze bardziej kusilo bo zakazany owoc kusi Jesli wytlumaczysz w odpowiedni sposob dlaczego czegos nie mozna robic wiecej mozna osiagnac niz wszystko zabraniac

  • @geekwithlightsaber6076
    @geekwithlightsaber6076 4 ปีที่แล้ว +4

    Mocno niepolecam ZHP jeżeli chodzi o harcerstwo - marksizm i pomiatanie harcerzami przez instruktorów jest tam normą.

    • @mazanek1989
      @mazanek1989 4 ปีที่แล้ว

      To może szkoła przetrwania?

    • @MM-dh2hl
      @MM-dh2hl 4 ปีที่แล้ว +2

      Ja należalam do Zuchów,do ZHP nie zdążyłam,bo zlikwidowano,gdyż nastąpiła "demokracja"i kapitalizm,tak oczekiwane przez ludzi. Zlikwidowano prawie wszystkie państwowe zajęcia dla dzieci i młodzieży.Zuchy wspominam cudownie.Potem byla tylko demoralizacja młodzieży po dyskotekach,gdy zabraklo konstruktywnych zajęć. Pańskie doświadczenie wynika ze styczności ze złymi ludźmi,a nie samą instytucją ZHP.Złych ludzi spotka Pan wszędzie.

    • @geekwithlightsaber6076
      @geekwithlightsaber6076 4 ปีที่แล้ว +3

      Dobrym wyjściem byłby prawdziwy katolicki scouting. Lokalne niezależna drużyny a nie jakaś ogólnopolska organizacja.

    • @mazanek1989
      @mazanek1989 4 ปีที่แล้ว +3

      @@MM-dh2hl Mam wątpliwości co do zajęć (nawet pożytecznych) za pieniądze "państwowe", czyli zabierane obywatelom.

    • @geekwithlightsaber6076
      @geekwithlightsaber6076 4 ปีที่แล้ว

      W ZHP się ludzi łamie i niszczy a nie buduję. Można powtarzać frazesy że "wszędzie są źli ludzie" albo nie dopuścić do psychicznego zniszczenia dziecka przez instruktorów psychopatów.