Skąd się wzięły adresy? | Architecture is a good idea

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024
  • Czyli krótka historia numerowania domów i tego, po co to w ogóle robić. Prosiliście o ten odcinek, więc jest! A tutaj film o kamienicy Prażmowskich: • Kamienica Prażmowskich...
    Wesprzyj nas na Patronite: patronite.pl/a...
    Sprawdź też nasz blog: goodidea.archi/
    Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
    Odwiedź nas na / architectureisagoodidea i / architectureisagoodidea
    Korzystaliśmy z opracowania: Tantner, Anton, Addressing the Houses: The introduction of House Numbering in Europe, "Histoire & mesure" XXIV-2, 2009
    Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.

ความคิดเห็น • 122

  • @wlodekkrajewski5826
    @wlodekkrajewski5826 6 ปีที่แล้ว +42

    W Pradze czeskiej można znaleźć domy z potrójnym oznaczeniem, tym najstarszym, np. Pod Złotym Pługiem, potem jest do dziś obowiązujący numer katastralny na tabliczce czerwonej z czasów Marii Teresy (1770-71), oraz na tabliczce niebieskiej numer tzw. orientacyjny (1884), czyli ten, o którym opowiada Radek, system kolejno idących numerów parzystych i nieparzystych. Kolejność zgodnie z prądem Wełtawy, ulice poprzeczne do rzeki numerowano od rzeki na zewnątrz.

    • @bogumibacaje8764
      @bogumibacaje8764 4 ปีที่แล้ว

      dziękuję ! Byłem w Pradze i zastanawiałem się co znaczą czerwone i niebieskie tabliczki.

  • @macpoland
    @macpoland 6 ปีที่แล้ว +44

    Jako ciekawostke podam że na dzień dzisiejszy na północy Walii prawie 1/3 domów wciaż ma nazwy domów bez żadnych numerow. Wiekszość nazw określa okoloce w jakiej sie znajduje. Ale za to kod pocztowy przydzielony jest z reguly do maks kilkunastu domów. Więc jeśli ktoś szuka danego domu wystarczy że wpisze w nawigacje kod pocztowy a na miejscu w okolicy wzroku odszuka tabliczke z nazwa domu.

    • @przemekm1990
      @przemekm1990 6 ปีที่แล้ว +6

      Numeracje dzisiejsza i jej zasady wprowadził Napoleon - wymusił ją niejako, tak jak ruch prawostronny, wolność osobistą, świeckie rozwody - na podbitych krajach. Brytanii to nie dotknęło ... stąd efekt

  • @monika7559
    @monika7559 6 ปีที่แล้ว +21

    W ubiegłym tygodniu zbierałam szczękę... w tym tygodniu wiem więcej i się uśmiecham 😊 Żadna minuta na tym kanale nie jest zmarnowana! Wielkie dziękuję!!!

  • @johnnyb2432
    @johnnyb2432 6 ปีที่แล้ว +34

    Kurrrde jak ja kocham ten kanał ❤

  • @kibangatu8208
    @kibangatu8208 6 ปีที่แล้ว +17

    Temat pozornie banalny, ale - jak widać - wcale nie taki oczywisty, (przynajmniej dla mnie), jakby się mogło wydawać. Dziękuję za klarowne wyjaśnienie wzbogacone stosownymi przykładami. Widać, że Twórcy kanału żyją zagadnieniami związanymi z architekturą i poruszanymi w filmach, dlatego często pozornie "mało medialną" tematykę potrafią przełożyć na język nowoczesnych mediów i rozbudzić w widzach zaciekawienie zjawiskami, które same w sobie, zwykłemu zjadaczowi chleba, mogą się wydawać mało nęcące.

    • @kibangatu8208
      @kibangatu8208 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję i wzajemnie. :)

  • @drummachina1
    @drummachina1 6 ปีที่แล้ว +16

    To jedyny mój zasubskrybowany kanał, którego odcinki regularnie, jeden za drugim lajkuje. Szacun! Radosław, jak dla mnie, podnosisz świadomość społeczną!

  • @gldman
    @gldman 6 ปีที่แล้ว +5

    Jak Co Tydzień... mistrzostwo. pozdrawiam serdecznie

  • @labudibuda
    @labudibuda 6 ปีที่แล้ว +18

    Jestem oczarowany, jak co tydzień zresztą.

    • @SlaSla37
      @SlaSla37 5 ปีที่แล้ว +1

      Ja się oczarowuję statystycznie raz dzień - za pomocą odcinków archiwalnych! Niektóre obejrzalem i odsłuchalem wielokrotnie, ale nigdy nie doświadczylem znużenia 🙂

    • @12trzy45
      @12trzy45 3 ปีที่แล้ว +1

      A kto nie jest? kto zajzy, wpadł jak śliwka w kompot! No, to trzeba w koncu kupić tv z internetem, bo męczarnia w tym małym telefonie. Ciekawość-pierwszy stopień do wiedzy👍! Moje przysłowie, żeby nie było wątpliwości 🤣✌️. Dziękuję 👍👌arcyciekawy przekaz. Pozdrawiam PP

  • @jah1poland
    @jah1poland 6 ปีที่แล้ว +9

    Serdecznie dziękuję za kolejne pożyteczne i sympatyczne 12 minut. Pozdrawiam z Poznania!

  • @AmTheHannah
    @AmTheHannah 6 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle super. Ten kanał naprawdę trzyma poziom!

    • @AmTheHannah
      @AmTheHannah 6 ปีที่แล้ว

      Moim zdaniem ten kanał jest na dostatecznie wysokim poziomie. Nie widzę potrzeby, żeby szedł w górę.

  • @VonHenselt
    @VonHenselt 6 ปีที่แล้ว +2

    W niektórych wsiach w Beskidzie Śląskim (np. Istebna) dalej mają adresy wg. kolejności powstania. Np. 321 obok 1561 to norma :) Tylko i tak nikt tego nie używa, miejscowość tradycyjnie dzieli się na ok. 70 części (ciężko powiedzieć dzielnic, ale przysiółek też źle) - każde dwie chałupy w lesie mają swoją nazwę :)

  • @TheBeks888
    @TheBeks888 4 ปีที่แล้ว +4

    Świetny kanał i prowadzący. Gratuluję.

  • @Marco-Polo-1254
    @Marco-Polo-1254 ปีที่แล้ว

    Jak zawsze świetny i rzeczowy odcinek. Oglądam raczej najnowsze odcinki, a na ten trafiłem przypadkiem, a że tematyka mnie interesuje, to z miłą chęcią posłuchałem. I chciałbym dodać coś od siebie:
    System #1 (numerowanie po kolei i potem dodawanie najwyższego wolnego numeru nowym budynkom): W Polsce ten system zachował się na wielu wsiach o luźnej zabudowie z wieloma odnogami od głównej drogi. Numeracja idzie chaotycznie (przynajmniej tak to teraz wygląda) i obok numeru 10 może być 25 i 54, a 53 gdzieś na innym końcu wsi. W niektórych wsiach wprowadzono modyfikację, że nowy budynek, który powstał obok nr 15 dostaje nr 15a, kolejny 15b i tak dalej.
    System #2 (numerowanie rosnące po jednej stronie ulicy i powracające po drugiej stronie, numer 1 i ostatni są naprzeciwko siebie): Ten system zadziała tylko na ulicy, która ma określony początek i koniec, zazwyczaj ulice w śródmieściu, gdzie zabudowa i siatka ulic się już raczej nie zmieni.
    Zabrakło mi w tym materiale komentarza do numeracji domów w USA i Kanadzie. Nie wiem jak to dokładnie działa, ale z mojej obserwacji wynika, że numeracja biegnie rosnąco po obu stronach ulicy (parzyste i nieparzyste), ale w numeracji są duże dziury, a numeracja przeskakuje do kolejnej setki po każdej przecznicy, np. 50, 94, X, 150, 196, X, 200, 212, 250, 278, … (X oznacza skrzyżowanie) - przykład z Rue Sherbrooke w Magog, Kanada.
    Pozdrawiam serdecznie!

  • @nataliawasilewska1262
    @nataliawasilewska1262 6 ปีที่แล้ว +2

    świetny materiał, jak zwykle zresztą. Mimo, że nigdy nie interesowała mnie architektura, to oglądam każdy wasz odcinek. Trzymacie poziom w każdym z nich, Pan Krzysztof jest wprost merytoryczne fenomenalny merytoryczne merytoryczne i świetnie sięP , erudycja i swoboda, ah no to wszystko powala. Pozdrawiam, oby tak dalej!

  • @brudijr
    @brudijr 6 ปีที่แล้ว +1

    Mądrego to aż miło posłuchać :)

  • @ejkej0407
    @ejkej0407 6 ปีที่แล้ว

    Znakomity odcinek. Mnie zawsze bardzo intrygują takie historyczne oznaczenia, symbole, nazwy, tabliczki na budynkach. Na przykład w Warszawie zawsze się cieszę, jak znajdę kamienicę z historyczną tabliczką z numerem domu wraz z numerem komisarjatu :D Historia rozwoju miast to jest coś fascynującego. Pozdrawiam!

  • @Gacka65
    @Gacka65 3 ปีที่แล้ว +1

    Wiele lat temu, będąc dzieciakiem mieszkałem z rodzicami w Krynicy Górskiej. Pamiętam, że każdy dom, każda willa miała swoją nazwę. I w praktyce nie używaliśmy nazw ulic lecz wyłącznie nazwy własne willi. Koło Patrii (willa Kiepury) szło się na basen. Kolega mieszkał koło willi Farys. Boisko sportowe było blisko Lwigrodu. Itp.

  • @hunky-doris
    @hunky-doris 5 ปีที่แล้ว +1

    We Włoszech w Genui (i chyba tak samo jest w Mediolanie) są dwa rodzaje numerów - czarny dla domów mieszkalnych, a czerwony (dodawany jako literka "r" do numeru) dla biznesów (sklepy, firmy itd.) - niczego nie można znaleźć ;) Czasem nr 10 i 10r są całkiem daleko od siebie, nie wspominając już o tym, że w najstarszej części bardzo wąskich uliczek na niektórych domach jest kilka różnych numerów i nie wiadomo, który jest właściwy.

  • @rafajedralski7868
    @rafajedralski7868 6 ปีที่แล้ว +2

    Łapka w ciemno. Lubię Was!
    Mam nadzieję, że kiedyś zaliczycie Bielsko-B.

  • @katarzynakorczak8308
    @katarzynakorczak8308 6 ปีที่แล้ว

    Super odcinek! Niby adres to coś oczywistego dla nas współcześnie, a jednak nie zawsze tak było. Ciekawe jest też to, że adres oparty o nazwy ulic nie jest wcale tak powszechny na całym świecie, np. w Japonii stosują system opraty o kwartały, znalezienie odpowiedniego adresu bez mapy w telefonie to duża sztuka :)

  • @Arzotino
    @Arzotino 6 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy materiał. Jedna uwaga - system rosnących parzyście i nieparzyście numerów jest bardzo sensowny w przypadku pierzei, ale trochę psuje się gdy mamy do czynienia z osiedlem blokowiskowym, gdzie swobodnie porozrzucane domy "muszą" być przypisane do jakiejś ulicy, nawet dalekiej od nich, choć nieraz więcej sensu miałoby właśnie takie numerowanie kwartałowe.
    Swoją drogą w UK, nadal utrzymał się system oficjalnego nazywania wielorodzinnych domów, nawet komunalnych bloków.

  • @kubawarsz6015
    @kubawarsz6015 4 ปีที่แล้ว

    Jest Pan mądrym człowiekiem.

  • @kkarpieszuk
    @kkarpieszuk 6 ปีที่แล้ว +3

    Nie padło w filmie, więc dopowiem, że w Polsce numery domów najczęściej (oczywiście reguła ta bywa psuta) idą od głównego rynku miasta albo od dużej rzeki. Dzięki temu jak ktoś się zgubi w nieznanym mieście i chce dojść do centrum, może próbować po numerach (albo wyjąć smartfon i włączyć nawigację - bo przecież nie odezwiemy się do nikogo i nie zapytamy o drogę ;) )

  • @smnster
    @smnster 6 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry,
    Jak zawsze genialny i doskonale merytorycznie przygotowany odcinek!

  • @LuziusPeter
    @LuziusPeter 6 ปีที่แล้ว +10

    Like w ciemno, jeszcze przed obejrzeniem :)

  • @bartoszmendyk9335
    @bartoszmendyk9335 6 ปีที่แล้ว

    W odcinku była mowa, że nazwisko pierwszego właściciela/ fundatora dawało nazwy kamienicom. Bywało jednak i odwrotnie: budynki potrafiły były tak charakterystyczne lub ważne na mapie miasta, że kupcy przyjmowali od nich nazwiska. Tak na przykład Rothschildowie swe nazwisko zawdzięczają kamienicy "Pod czerwoną tarczą". Dzięki za odcinek!

  • @jakokto7382
    @jakokto7382 5 ปีที่แล้ว

    W Łodzi, był też w pierwszej połowie XIX wieku stosowany system hipoteczny, tj numeracja domów według księgowanych numerów hipotecznych, to jako ciekawostka plus numeracja rozchodzi się promieniście od ulicy piotrkowskiej i rozpoczynającego ją placu wolności w każdą stronę rosnąco

  • @Mlasta87
    @Mlasta87 6 ปีที่แล้ว

    No oczywiście - jak nie wiadomo o co chodzi, to w tle musi być kasa ;) Kolejny ciekawy odcinek, dzięki!

  • @the_world_is_beautiful_1
    @the_world_is_beautiful_1 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy, dobrze zrobiony i świetnie opowiedziany film.

  • @romualdrutkowski2430
    @romualdrutkowski2430 6 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajnie i przyjemnie się oglądało :)

  • @magorzataszydeko1286
    @magorzataszydeko1286 6 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiam was ❤️

  • @msb4000
    @msb4000 6 ปีที่แล้ว

    Warto jeszcze dodać o sposobie systematyzującym, gdzie ulica się "zaczyna", a gdzie "kończy". Numery z reguły rosną wzdłuż rzeki wraz z jej kierunkiem prądu, bądź w kierunku od rzeki, jeśli ulica biegnie do niej prostopadle. Nr 1 jest po prawej stronie patrząc w kierunku wzrostu numeracji.
    Czasem zdarzają się wyjątki jak właśnie ul. Puławska w Warszawie, gdzie numery rosną odwrotnie, choć równoległe do niej ulice jak al. Niepodległości mają numerację właśnie wg tej reguły.

  • @Aggnifique
    @Aggnifique 6 ปีที่แล้ว

    Polecam sprawdzić, jak numeruje się mieszkania w Hiszpanii ;) Zawsze to wszystkich zdumiewa, ale w sumie uważam, że jest bardzo logiczne :)

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      Komentarz trochę na zasadzie "ja wiem, ale wam nie powiem" :) Pozdrawiam!

    • @MarcinWosinek
      @MarcinWosinek 3 ปีที่แล้ว

      Na danym piętrze, mieszkania są oznaczone literami. Albo mamy 3A, 3B, 3C etc. lub jeśli są tylko dwa mieszkania zdążę się że je oznaczają D i I - od derecha (prawo) i izquierda (lewo)

  • @grandhebi
    @grandhebi 6 ปีที่แล้ว

    "Reguła rządząca numeracją w Warszawie jest prosta. Numery rosną wraz z biegiem Wisły lub w miarę oddalania się od niej, numery nieparzyste po lewej, parzyste po prawej (stojąc plecami do początku ulicy). Należy jednak pamiętać, że jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki" ;)
    wiecej na prw.waw.pl

    • @teresaweronska5913
      @teresaweronska5913 4 ปีที่แล้ว

      W Warszawie numetacja biegnie z poludnia ku polnocy polewej stronie ulicy numeracja nieparzysta, po prawej parzysta.
      Ulice prostopadle do Wisly sa ponumerowane od Wisly najnizsze i tak samo po lewej stronie nieparzyste, po prawej parzyste, gdy idziemy w strone rosnacej numeracji
      budynkow.

  • @WojciechStatek
    @WojciechStatek 6 ปีที่แล้ว

    7:00 - takie rozwiązanie jest nadal stosowane, nawet w Polsce. Konkretnie podaję tu przykład wsi Zawoja (pow. suski). Tam każdy nowowybudowany dom dostaje kolejny numer z kolejki. Wygląda to czasem tak, jakby władze włączyły generator liczb losowych i po prostu, kiedy przychodzi petent, to dostaje losowy numerek ;)
    Numery domów na pewno przekroczyły tam liczbę 2500 i chyba powoli dąży do 3000.
    Na koniec pytanie - będzie kiedyś odcinek o Nowej Hucie?

  • @bogumibacaje8764
    @bogumibacaje8764 4 ปีที่แล้ว

    W starożytnym Rzymie domy miała nazwy od imion właścicieli. Jakie było moje zdziwienie (i uśmiech) gdy rejestrowałem spółkę z oo.o. obywatelowi Bangladeszu w roku 2019 i jako adres podana była nazwa domu w miejscowości X, bez ulicy, bez numeru. Po prostu nazwa, utworzona od imienia.

  • @ArturDelura
    @ArturDelura 6 ปีที่แล้ว +2

    Tata mi zawsze mówił, że numery w Warszawie rosną w tą stronę w którą płynie Wisła albo rosną oddalając się od Wisły, czy to też jest jakiś standard? Dodatkowo czy wiadomo, czemu w UK prawie wcale nie ma numeracji na budynkach? A jak szukać adres to po kodzie pocztowym.

  • @patrycjuszkanka6559
    @patrycjuszkanka6559 6 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy system adresowania ale bardzo zawiły jest w japoni. Polega on na coraz mniejszych obszarach. Japonia jest podzielo na 47 prefektury i dzielą sie na mniejsze fragmenty :miasta, okregi, dzielnice, obwody, krwartały i numer budynku oraz mieszkania a czasem i piętro. i to wszystko trzeba podac w adresie

  • @alexanderheusmann418
    @alexanderheusmann418 6 ปีที่แล้ว +1

    Łapka w górę w ciemno i oglądamy! :D

  • @andrzejzukowski4163
    @andrzejzukowski4163 6 ปีที่แล้ว

    Taka ciekawostka
    Białystok - prawie 300 tyś mieszkańców - ul. Jana Klemensa Branickiego ciągnie się od samego centrum aż 2.5 km i nie ma ani jednego numeru parzystego.
    Wzdłuż ulicy są budynki ale wszystkie mają nazwy ulic poprzecznych. Wg mnie rzeka która płynie wzdłuż po jednej stronie ulicy nadaje niepisaną granicę numerów.
    Dodam tylko, że w niektórych miejscach rzeka nie przeszkadzała by wybudowaniu jakichkolwiek zabudowań.
    link do mapy
    mapa.targeo.pl/Bia%C5%82ystok%20,21,23.1813196,53.1232704,trasa,,Bia%C5%82ystok%20Branickiego%20Jana%20Klemensa,,Bia%C5%82ystok%20dr.%20med.%20Plac%20Lussy%20Andrzeja%20Piotra?data=eyJmdHMiOnsicSI6IkJpYVx1MDE0MnlzdG9rICJ9LCJmciI6eyJwb2ludHMiOlt7IngiOjIzLjE5MzIxNDEsInkiOjUzLjEyMTMwNDl9LHsieCI6MjMuMTY4NjQ1NSwieSI6NTMuMTMyMDg1fV0sIm9wdGlvbnMiOnsidHlwZSI6NCwicGFyYW1zIjoie1wiaHdcIjpmYWxzZSwgXCJ0bFwiOmZhbHNlLCBcImZyXCI6ZmFsc2V9In19LCJ3aW4iOiJmaW5kLXJvdXRlIn0=

  • @genbu6831
    @genbu6831 6 ปีที่แล้ว

    Radku, wróć do klasycznej oprawy muzycznej AIAGI. Wiem że to był kawałek dostępny bezpłatnie na yt ale jednak bardzo przypominał zawsze ten kanał.

  • @rejmons1
    @rejmons1 5 ปีที่แล้ว +1

    Na tej samej zasadzie Żydzi w Rzeczpospolitej bronili się rękoma i nogami przed nadawaniem im nazwisk. Bo nikt nie wiedział, czy Icek syn Mendla to ten konkretny Icek syn Mendla, czy jakiś inny. No i państwo nie mogło egzekwować należności podatkowych. W końcu Prusacy wzięli się do tego problemu "profesjonalnie". Przyjeżdżali urzędnicy, armia sprowadzała siłą wszystkich Żydów z okolicy i wysoka komisja brała się za nadawanie Żydom nazwisk na zasadzie przymusu. A każdy złapany bez nazwiska szedł "w kamasze" lub do więzienia. Radzi, nie radzi Żydzi mając do wyboru służbę w pruskiej armii czy płacenie podatków godzili się nader chętnie na to drugie. To dlaczego wśród Żydów tylu Apfelbaumów czy innych Abenbrotów.

  • @BolekWu
    @BolekWu 6 ปีที่แล้ว

    Odcinek jak zwykle bardzo ciekawy i merytoryczny, ale zabrakło mi info o amerykańskim systemie numeracji, a przecież często oglądamy go w filmach i wzbudza zawsze zaciekawienie.

  •  6 ปีที่แล้ว +9

    Na jakiej zasadzie działa amerykański system adresowy z numerem budynku przed nazwą ulicy?

    • @michadebetowy8143
      @michadebetowy8143 6 ปีที่แล้ว +5

      Tam nie ma nr budynku z przodu. Np. 1603 oznancza trzeci budynek za 16 przecznicą, czyli pomiędzy ulica 16 i 17. Bardzo prosty system, o ile masz miasto ułożone "w kratkę".

    • @annaotrebska6979
      @annaotrebska6979 6 ปีที่แล้ว +4

      Tak jak w Chicago.Bardzo latwo trafic wszedzie.Chicagowski system "w kratke" opracowano po wielkim pozarze miasta.

  • @510389300
    @510389300 6 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle do ty odcinek. Lubię was👍

  • @lukasbiczak9738
    @lukasbiczak9738 6 ปีที่แล้ว

    bardzo interesujacy odcinek lapka w gore :)

  • @pdre84
    @pdre84 6 ปีที่แล้ว

    Co ciekawe nadal są miasta bez adresów. W stolicy Kostaryki San Jose na przykład. Zdarzało mi się zamawiać kurs z zielonego domu 300m na północ od starego drzewa, literalnie.

  • @olowpb
    @olowpb 6 ปีที่แล้ว

    Ciekawostka: obecne przepisy o numeracji budynkow pozwalaja na nadawanie kilku oznaczen literowych. Np. nr 25aa albo 37abc. :-)

  • @karolinakot9320
    @karolinakot9320 6 ปีที่แล้ว +1

    Najbardziej produktywne 12 minut i 43 sekundy w dzisiejszym dniu :)

  • @fiskusmati
    @fiskusmati 6 ปีที่แล้ว

    Czy możesz opowiedzieć kiedy ustanowiono granice działek i w jaki sposób?
    Jaka jest historia katastru w polsce?
    Dlaczego niektóre działki są wąskie na 50cm a długie na kilometry (lasy)?

    • @GromKuba
      @GromKuba 6 ปีที่แล้ว

      To proste - gdy właściciel lasu ma kilku spadkobierców, las był zwykle dzielony na pasy wzdłuż działki na odpowiednią ilość części. Półmetrowy pas to jeszcze nic, niektórzy dziedziczą paski 20-30 cm, w praktyce nie do wydzielenia w ramach lasu.

  • @joamipl
    @joamipl 4 ปีที่แล้ว

    U nas w Polsce numeracje nieruchomości regulują przepisy: Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury z dn.28.10.2004r a za brak oznaczenia (numerka na nieruchomości) można dostać nawet mandat.

  • @uwexbydgoszcz1
    @uwexbydgoszcz1 6 ปีที่แล้ว +1

    Ejj a Nowy York o co chodzi z tymi alejami np 5 aleja jest ta najbardziej znaną a czemu nie jest pierwszą wytłumaczysz. Dzięki

  •  6 ปีที่แล้ว

    Wydaje mi się, że warto jeszcze wspomnieć, że numery rosną zgodnie z biegiem głównej rzeki, albo w kierunku od rzeki (jeśli droga jest położona prostopadle do nurtu). Nie wiem, czy tak jest w innych miastach na Świecie (nie sprawdzałem), ale na pewno jest tak w Warszawie.

  • @Camel9991
    @Camel9991 6 ปีที่แล้ว

    8:26 taki system występuje do tej pory na części gdańskich ulic, a kierunek "wzrastania" numerów pokazuje nieraz mała strzałka namalowana na tabliczce umieszczonej na budynku.

  • @panDyletant
    @panDyletant 6 ปีที่แล้ว

    6:55 Taki system jest wciąż stosowany w Polsce - w Zawoi. Podziwiam listonoszy z tamtych rejonów

  • @franciszekzielony
    @franciszekzielony 5 ปีที่แล้ว

    Oglądałem już to.

  • @Amati66
    @Amati66 6 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki :D

  • @michakrol5833
    @michakrol5833 6 ปีที่แล้ว

    Macie w planach jakiś film o architekturze klasycystycznej? A po za tym bardzo fajny film;)

  • @rigux7739
    @rigux7739 6 ปีที่แล้ว

    Nadal często używa sie nazw własnych do budynków.
    Zdecydowanie częściej mówi się taksówkarzom "pod sky tower poprosze" niz "na Powstańców Śląskich 95 poprosze"

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว +1

      No właśnie - Sky Tower. Tak jest, kiedy chodzi o budynki charakterystyczne, którym nazwy wymyślili marketingowcy. Rzadko kiedy zwykły blok (w nie 200-metrowy) ma jakąś nazwę własną, nadaną spontanicznie przez mieszkańców albo sąsiadów.

  • @BetulaPendulax
    @BetulaPendulax 6 ปีที่แล้ว

    A ja mieszkam w bloku z flagą i np. gdy podaję adres taksówkarzom, to oni często pytają "czy to ten blok z flagą" :) Łatwiej im trafić po charakterystycznym szczególe niż po dokładnym adresie ;-)

  • @gustafna100q5
    @gustafna100q5 6 ปีที่แล้ว

    Oczywiście, jak zwykle łapka w górę :-)

  • @lenimalerjativa4800
    @lenimalerjativa4800 5 ปีที่แล้ว +1

    w Buenos Aires jest logiczne numerowanie drzwi, zalezy odtego w ktorym metrze ulicy jest

  • @JohnnyK77
    @JohnnyK77 6 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy filmik :D

  • @opowiedzmiswojahistorie.5287
    @opowiedzmiswojahistorie.5287 6 ปีที่แล้ว

    Kocham.

  • @push3kpro
    @push3kpro 6 ปีที่แล้ว

    Nazywanie od "nazwiska" właścicieli to polecam nazwy wsi, a w górach też i szczytów. Klasyczny przykład: wieś Smerek i szczyt Smerek w Bieszczadach.

  • @spexpl
    @spexpl 6 ปีที่แล้ว

    A co z ulicami "bocznymi" nie raz jest tak, iż adresy idą wzdłuż głównej ulicy i nagle mamy wcięcie na 10-20 numerów w bok - coś co by normalnie było by nową ulicą, ale ciągnie numery starej/głównej ulicy.

  • @M-Jey
    @M-Jey 6 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny odcinek sporo w nim wiedzy. Kiedys widzialem TED talk w ktorym mowa o systemie adresowym w Japoni th-cam.com/video/1K5SycZjGhI/w-d-xo.html i odrazu skojarzylem o czym mowi pan Radoslaw. Jak widac stare systemy ktore dla nas wydaja sie anarchiczne i chaotyczne sa nadal w użytku gdzies na swiecie.

  • @patrykpajor8522
    @patrykpajor8522 6 ปีที่แล้ว +11

    Trzeba wrócić do aiagi po eurowizji

  • @MrouhAga
    @MrouhAga 6 ปีที่แล้ว

    A ja mam taką ciekawostkę jako dodatek- adresowanie za pomocą słów. Fajna zabawa i można powtórzyć słówka :-) POlecam zabawę w znalezienie swojego adresu www.ted.com/talks/chris_sheldrick_a_precise_three_word_address_for_every_place_on_earth

  • @tomaszlelonek5154
    @tomaszlelonek5154 5 ปีที่แล้ว

    E tam "Pod złotym orłem" - w Mławie jest kamienica "Pod cycami", nazwa funkcjonuje do dziś:)

  • @wojciechbocianski4319
    @wojciechbocianski4319 5 ปีที่แล้ว

    Dzieciństwo spędziłem w Krynicy Górskiej. Tam każdy dom, każda willa miała swoją nazwę. Myśmy nie używali nazw ulic czy numerów domów. Gdzie była willa Farys- każdy wiedział. Przy jakiej ulicy stoi i jaki ma numer- mało kto

  • @skkrawczyk
    @skkrawczyk 6 ปีที่แล้ว

    Super, jak zwykle :)
    a dlaczego w niektórych miastach jest podwójna numeracja? - tak jest np. w Pradze

    • @wlodekkrajewski5826
      @wlodekkrajewski5826 6 ปีที่แล้ว +2

      W Pradze są to numery katastrofalny i orientalny, żartuję, katastralny i orientacyjny. Więcej w moim komentarzu.

  • @qubafootbag
    @qubafootbag 6 ปีที่แล้ว

    Informacyjnie: w końcowej planszy zapraszającej do subskrybcji pojawiła mi się miniatura dużej litery R na brązowym tle zamiast logo AIAGI, o ile dobrze zauwazyłem, chyba ostatnio Natalia została dołączona do oficjalnej nazwy kanału - być może z tej zmiany to wynika, ale po prostu chciałem dać znać, bo dziwnie to wyglądało. (to R jest wygenerowane z automatu jak moje "q")

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      Tak, wiemy, dzięki. Dzisiaj się przepinaliśmy pomiędzy MCNami i zmienialiśmy wiele ustawień kanału - niektóre rzeczy wymagają na YT czasu, żeby "zatrybiły" :)

  • @bunyiproduction
    @bunyiproduction 6 ปีที่แล้ว

    A jaka jest historia kodów pocztowych?

  • @jobda1211
    @jobda1211 6 ปีที่แล้ว +1

    W wielu wsiach w Polsce dalej numery są na tyle chaotyczne, że używa się nazwisk mieszkańców.

  • @szuwarek24
    @szuwarek24 6 ปีที่แล้ว

    Cóż można napisać. Dziękuję.

  • @krzysztofhasinski4972
    @krzysztofhasinski4972 6 ปีที่แล้ว

    Zabrakło ciekawostki o roli rzeki przy nadawaniu numerów :(

  • @KarolCzaj
    @KarolCzaj 6 ปีที่แล้ว

    W Wałbrzychu na Nowym Mieście który był projektowany jako nowoczesna, modernistyczna dzielnica miasta nad wejściami do niektórych kamienic zachowały się wizerunki zwierząt (pszczoła, ślimak, żaba itp). Taki swoisty adres :)

  • @Gnislleh86
    @Gnislleh86 6 ปีที่แล้ว

    A czy już w średniowieczu nie było tendencji do nazywania ulic, gdzie swoje rzemiosła prowadzili dajmy na to ludwisarze (Ul. Ludwisarska), powiatów piwowarowie (Ul. Piwna, Piwowarska) albo płatnerze tudzież kowale (Ul. Płatnerska albo Kowalnicza)?

    • @Gnislleh86
      @Gnislleh86 6 ปีที่แล้ว

      Radosław Gajda Ach, no tak. Dziękuję :-)

    • @Gnislleh86
      @Gnislleh86 6 ปีที่แล้ว

      Radosław Gajda Ten temat już mi znajomy :-) Ale dziękuję za przypomnienie.

  • @andrzejcikowski8512
    @andrzejcikowski8512 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja raczej sobie wyobrażam kuriera, który na liście przewozowym ma dom pod złotym orłem.

  • @ofcuable
    @ofcuable 6 ปีที่แล้ว

    A co z miejską legendą warszawską że budynki numeruje się (nie pamiętam dokładnie) rosnąco lub malejąco względem kierunku biegu Wisły? Czy jest w tym jakieś ziarno prawdy?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      To nie jest legenda, tylko dokładnie tak jest :) Numery rosną z biegiem Wisły i w miarę oddalania się od Wisły. Niektórzy jako wyjątek wskazują Puławską, gdzie numery rosną na południe.

  • @Bercik1109
    @Bercik1109 6 ปีที่แล้ว

    Materiał jest kosmiczny- mówię szczerze, ale mam pytanie. Czy ludzie poważnie myśleli, że adresy służyły tylko marketingowi? Czy, Drodzy Autorzy, aż tak nisko nas oceniacie? Oczywiście dygresja z mojej strony, ale chyba słuszna?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว +1

      Hmmm... w żadnym momencie materiału nie pada stwierdzenie, że ktoś może uważać, że adresy służyły marketingowi...

    • @Bercik1109
      @Bercik1109 6 ปีที่แล้ว

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Obawiam się, że wyrwałem zdanie z kontekstu, ale mimo to kontrargumentuje: zdanie zaczynające się w 0:13 sekundzie filmu?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      Ten passus brzmi tak: "A nadawanie nazw budynkom? Noo... to - się wydaje - taki marketingowy czy PR-owy chwyt inwestorów, którzy chcą zwrócić naszą uwagę na swoją inwestycję". Naszym zdaniem aktualnie większość, jeśli nie wszystkie nazwy, jakie są nadawane budynkom, powstają w działach marketingu i PR-u inwestorów lub w wynajętych przez nich agencjach, których celem jest sprawniejsza komunikacja o inwestycji i podkreślenie jej walorów. Jeśli zestawimy "Mennica Residence" z jej adresem - ul. Pereca ileśtam - to co wydaje się bardziej naturalne i oczywiste jeśli chcemy się z kimś umówić w tamtym miejscu? Naszym zdaniem adres ewentualnie określenie rogu dwóch ulic, a "Mennica Residence" to chwyt marketingowy. A nie zawsze tak było i odcinek ma pokazać, kiedy i w jakich okolicznościach nastąpiła ta zmiana.

    • @Bercik1109
      @Bercik1109 6 ปีที่แล้ว

      Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Wyczerpująca odpowiedź- dziękuję👍

  • @kuba1491
    @kuba1491 6 ปีที่แล้ว

    6:55
    a dlaczego nie 50 i 50A?

    • @civisposnaniae795
      @civisposnaniae795 3 ปีที่แล้ว

      Bo jak widać nikomu takie rozwiązanie jeszcze nie przyszło do głowy 😁

  • @ladyauri
    @ladyauri 6 ปีที่แล้ว

    Na Malcie dalej są nazwy ulic ale zamiast numerów są nazwy budynków

  • @jch1192
    @jch1192 6 ปีที่แล้ว

    2:46 - czy tu się nie wkradł błąd?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      Ale jaki?

    • @jch1192
      @jch1192 6 ปีที่แล้ว

      Czy w tamtym czasie nadane były już nazwy ulic?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว +1

      W XVII wieku? Oczywiście :) Aczkolwiek były to nazwy zwyczajowe (zresztą tak, jak wiele różnych nazw w topografii dawnych miast) - pochodziły od zawodów, których wykonawcy mieli przy nich zakłady, od kościołów i klasztorów, które przy nich stały, czy od bram, do których prowadziły.

    • @jch1192
      @jch1192 6 ปีที่แล้ว

      A, zwyczajowe - no wszystko jasne :) Dzięki za kolejny odcinek, życzę dużo energii i pasjonujących podróży w świat architektury.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 ปีที่แล้ว

      No trudno było o oficjalne, czy urzędowe nazwy ulic, skoro nie było jeszcze urzędów, które mogłyby je nadawać. Ale najważniejsze ulice miały swoje konkretne i charakterystyczne nazwy już w średniowieczu (w Polsce), a i Biblia wymienia nazwę jednej z ulic w Damaszku - Prostej - czyli mówimy tu o I w n. e.

  • @Pracownia_Lutnicza_Warszawa
    @Pracownia_Lutnicza_Warszawa 5 ปีที่แล้ว

    A co z debilnymi adresami w Warszawie np. Złota 10/15 albo jeszcze lepsze Grójecka 80/102? Bardzo mnie to irytuje. Jak to interpretować>? Zdrowy rozsądek mówi przecież jeden budynek -jeden adres.

  • @sunwire
    @sunwire 6 ปีที่แล้ว

    Co do 7:47 to polecam th-cam.com/video/DSG-zxGRkJw/w-d-xo.html

  • @gucio1231000
    @gucio1231000 6 ปีที่แล้ว +4

    9:43 to niezły testoviron

  • @maciejkobiaka5950
    @maciejkobiaka5950 6 ปีที่แล้ว +2

    Pierwszy

  • @marekzubik2738
    @marekzubik2738 6 ปีที่แล้ว

    A ja zawsze myślałem że adresy to pomysł Rzymian.

  • @MacKorn75
    @MacKorn75 4 ปีที่แล้ว

    W Wielkiej Brytanii adresy to koszmar do tej pory.