Wiem, że się znacie z Radkiem z warsztatowych historii. Ty pokazując rysy wzdłużne na gładziach cylindra mówisz, że silnik zaczyna się zacierać, a Radek przy hyundaiu z przebiegiem 140.000 km i rysami wzdłużnymi na gładziach ( hon jeszcze jest owszem) mówi, że motor jest zdrowy jak dzwon i pisze w komentarzu, że to normalne ślady zużycia. Jestem rocznik 73, uczęszczałem do technikum i dla mnie to Twoja ocena jest prawidłowa. Wiem, jaka jest dziś motoryzacja, ale mechanik mówiący, że rysy wzdłużne na gładziach cylindrowych świadczą o jego normatywnym zużyciu i bdb kondycji (przebieg 140.000km) „odrobinę” mija się z prawdą. Pozdrawiam i dziękuję za tak analityczne i praktyczne ukazywanie problemów i „myczków” przemysłu samochodowego.
Grubas jednego dnia wydzwaniał do Łukasza, bo poległ i nie potrafił naprawić auta, a już w kolejnym materiale go deprecjonował. Wyjątkowo obleśny, śliski typ, posiadający nikłą wiedzę, za to lubujący się szkalowaniu i wyśmiewaniu, czy to klientów, czy to ludzi, którzy mu wcześniej pomogli!
@@KorbaVerdePo co go wyzywasz? Nie świadczy to dobrze o tobie. Chociaż zgadzam się co do opinii o jego kompetencjach. Do tego ma moderatora który banuje za merytoryczne komentarze. Tak było w moim przypadku.
Łukasz, jesteś WIELKI. Takie przeanalizowanie i opisanie problemu oznacza, że masz głowę nie od parady - w przeciwieństwie do pewnego Pana z WH. Tacy ludzie jak Ty to są właśnie mechanicy z pasją, a czego nie wiedzą to czytają i cały czas się uczą. Wspaniały wykład. 👍
Powiem ci wiecej..nie jeden inzynier po studiach znajacy tablice mendelejewa na pamiec,jest mechatronikiem ,ale nie potrafi tak tego wyjasnic😁.Dodam jeszcze chamsko ze co drugi inz. w PL nie potrafi gwozdzia do sciany przybic😕
@@veronicac4358 no bo na tym to polega. widzisz pakistani mechanics potrafią, umieją niemal wszystko i to używając zwykłych narzędzi plus minimalnie elektronarzędzi. dlaczego? bo uczą się rzemiosła od młodego i od podstaw i bez afermantów i objawiono-oświeconej biurokracji :) u nas wszystko wymaga wykształcenia. sami to niejako ośmieszyli, wykpili, bo do rzemiosła nie potrzeba wykształcenia, a znajomości tematu, która jest przekazywana z kolenia na pokolenia. ale żeby uprymitywnić, ogłupić ludzi, segregować, kategoryzować, to stworzyli te poziomy jako bufory zaporowe. no i płatne studia. a kogo stać. wiadomo kogo :). a jeśli nie wiadomo kogo, to wiadomo kogo. noż tym te studia dodają prestiżu, klasy :). to wszystko przerost formy nad treścią i dystansowanie, dzielenie ludzi. narcyzom, pyszałkom, jednostkom z mniemaniem, zadufanym potrzebny ten dodatek do autoreklamy, autoprezencji, autoprezentacji, afiszu. ogólnie mówiąc, to ta cywilizacja ma afisz w genach. no i ten blichtr. trzeba klękać przed wykształconym, kłaniać mu się, by zadowolić i zaspokoić jego ego/dumę. kiedyś to ludzie potrafili ogarnąć znacznie więcej, w tym np. rzemiosło artystyczne/arcydzieło/sztukę np. tkania, szycia etc. elity powiedziały dość. to my będziemy zarządzać, decydować, dyktować i stawiać warunki, wymogi, reguły, kryteria i regulować co kto powinien, będzie mógł, będzie miał dostęp, czym dysponował. i decydują z korzyścią.zyskiem dla nich. im się opłaciło to przejąć, zawłaszczyć i dysponować. nie będzie się jakiś "baran" z dołu uczył sztuki, skoro ma służyć jako niewolnik/poddany. trzeba go maksymalnie okaleczyć, upośledzić, uczynić niezdolnym, pozbawić możliwości rozwoju i prawa do wiedzy. niewolnik musi być tępy, głupi, bezradny, niezaradny i zależny, skazany na łaskę elit i całe jego życie, funkcjonowanie musi zależeć, być zależne od kaprysu, widzi mi się elit. musi być ubezwłasnowolniony, kaleki, upośledzony, na smyczy, na garnuszku i na łasce elit. zero samodzielności, samowystarczalności. od razu się takich blokuje, ogranicza kompetencjami, uprawnieniami, orzeczeniami, kwalifikacjami :) biurokracja to skuteczne/opłacalne narzędzie/oręż. biurokracja skutecznie wiąże ręce, odbiera zdolność, pozbawia możliwości, samodzielności :) jest potrzebna, korzystna, opłacalna dla tych na górze. biurokracja nas zbawia, oświeca, polaryzuje, modyfikuje, legalizuje :)
@@veronicac4358 oczywiście obrońcy, wyznawcy, czciciele, wielbiciele legalizacji/biurokracji/instytucjonalizacji będą zaciekle bronić papierologii bo jest ona opłacalna tak jak elektronizacja/komputeryzacja i wszelka rejestracja, ewidencja. trudno się dziwić, układ chce wiedzieć wszystko o wszystkim i wszystkich. obrót wszystkiego musi być ewidencjonowany, rejestrowany. kiedyś stałem na poczcie w kolejce, była dosyć spora. przyszedł jakiś gość i powiedział, że poczta jest w epoce kamienia łupanego. ja mu na to, że w epoce kamienia objawiono-oświecono-biurokratycznego. to oszczędności/chęć zysku, koślawe procedury i inne względy tworzą tą patologię. bez biurokracji jej wpływu, udziału handel by wyglądał zupełnie inaczej. to biurokracja wbija klin, wydłuża czas, bo jej działanie to powoduje. wszystko musi przejść przez działy. nie wiem czy ten jegomość zrozumiał, poją to, bo dla wielu jest to nadal tabu. biurokracja jest kulą u nogi, jest klinem, ogranicznikiem. ale ona komuś/czemuś służy, więc/dlatego istnieje, działa i jest chroniona, bo przynosi zyski/korzyści, zabezpiecza rynek, który jest własnością pewnego układu, zwalcza konkurencję zwłaszcza tą niechcianą, niepożądaną, chroni, reprezentuje monopol korporacyjny. gdyby się nie opłacała, to by jej nie było. ale masie robi się pranie mózgu i wmawia pierdolety, że to dzięki biurokracji zawdzięczamy wszystko, ze to ona nam skraca czas, ułatwia kontakt, wymianę towarowa, co jest bzdurą wyssaną z palca n użytek i dla poklasku biurokracji :). biurokrację musimy chwalić, sławić, cenić, szanować, poważać, podziwiać, zachwycać się i bronić jej i chronić jak oka w głowie. co byśmy zrobili, poczęli bez niej? nie potrafilibyśmy się wypróżnić i podetrzeć? kto nas przeszkolił i wydał świadectwo/certyfikat z wypróżniania i podcierania? a tak to mamy świadectwo kwalifikacji, certyfikat jakości i uprawnienia. wypróżnianie się na dziko, bez legalizacji oznaczałoby katastrofę dla państwa i upadek państwa. po prostu armagedon z apokalipsą :) dlatego tak ważne jest i taki kładzie się nacisk na kursy, szkolenia, egzaminy, atesty, certyfikaty, świadectwa :) cóż byłby wart człowiek bez biurokracji i legalizacji? musiałby umrzeć. a tak biurokracja nadała mu prawo do legalnego życia :). to jest dopiero dar/skarb objawiony z niebios. ja się wcale nie dziwię, że biurokracja tak się rozwija, postępuje, wnika, wpływa, ingeruje w życie ludzi. ludzie jej potrzebują, chcą, pragną, domagają się. chcą legalnie żyć ze świadectwem legalności, a nie na dziko. dzikość/nielegalność hańbi, zawstydza, krępuje oświeconą masę :) biurokracja tu definiuje, nadaje wartość/znaczenie, prawo, zdolność. bez udziału, wpływu biurokracji ludzie byliby jałowi, marni, próżni, nikczemni, dzicy, a tak są oświeceni, rozwinięci, cywilizowani. biurokratyczne oświecenie jest tym darem/skarbem objawionym oraz dobrem nieskończonym i szczęściem niepojętym :)
@@lechuuu-st Leszek, zluzuj majteczki. Wyraziłem swoje zdanie i mam do tego prawo. Oglądam go dłużej niż większość z was, więc ja mam prawo głosu a Ty w dalekim tyle.
Materiał zrobiony profesjonalnie. Wielki szacunek. Zastanawiam się co zmieniłoby uchylenie przepustnicy i odcięcie paliwa. Uchylenie oczywiście na tyle aby zmniejszyć jedynie podciśnienie i tylko w tym momencie. Pozdrawiam serdecznie.
@@krzysztofhajduk8752 pewnie by pomogło na wsteczne podsysanie z kolektora wydechowego ale nie byłoby hamowania silnikiem ( które ogólnie zawsze niszczyło silnik i napęd ) i w górach trudno byłoby bezpiecznie jeździć takim pojazdem.
Cześć Łukasz. Trochę poza tematem, po wizycie u fryzjera wyglądasz 10 lat młodziej 👍. Dzięki za filmiki i profesjonalne podejście do twojego zawodu. Pozdrawiam gorąco.
Witam trafilem na twój filmik przy niedzielnym lenistwie i z bardzo dużym zaciekawieniem go obejrzalem. Niesamowicie się przygotowales pod względem merytorycznym/ technicznym wielki szacunek dla ciebie za poświęcony czas i checi. Przechodząc do setna, widział bym rozwiazanie sytuacji o ile mozliwe było by do zrealizowania programowo oraz technicznie. Mianowicie i o ile bylo by możliwe przeprogramowanie zasady dzialania zmiennej fazy rozrządu (nie mam na myśli dezaktywowania). W momencie gdy rozpoczyna się hamowanie silnikiem znacznie opóźnić otwarcie zaworu wydechowego już poza DMP i tym samym poza okresem podciśnienia w cylindrze. A drugim rozwiązaniem mogło by być uchylenie przepustnicy w monencie hamowania silnikiem aby silnik miał ,,co zasysać,, z dolotu, tym samym również zyskalibyśmy wieksza siłę chamowania. Oczywiście wszystko to jest raczej napewno do realizacji po dogłębnym zdadaniu możliwość progranowych ECU
No i to jest bardzo fajna i słuszna koncepcja :)) Też o tym pomyślałem :))) Ale proszę Cię , wyedytuj te "chamowanie" przez "ch" , bo takie "chamowanie" jest od chamów . A tu mamy zjawisko "hamowania" :))) Pozdrówka.
Rommie Radek 1:0. Jest jeszcze zjawisko valve overlap, w zagranicznych badaniach uniwersyteckich cytałem kiedyś, że nakładając na siebie fazy wałków dla ssania i wydechu można uzyskać ileś tam procentowy spadek NOx (wiadomo, albo overlap albo EGR).
Dzięki za materiał, lubię ludzi dociekliwych. Każdy popełnią błędy, przy tym zakresie samochodów które naprawisz, dziwne byłoby gdybyś nie mylił silników. To są warsztatowe historie a nie filmy fabularne, gdzie kwestie są powtarzane w nieskończoność
Odnosnie końcówki: pytaj Rurka o ten stół😂 A sam film zrobiony tak, że trzeba być naprawdę ułomnym, zeby nie zrozumieć. Świetna robota, chcemy (przynajmniej ja chcę) więcej 👍🏻
Myślałem że zobaczę swoje foty z autopsji w programie ale i tak warto . Na jednym z treningów na AUTODATA było o tym że możliwe jest zastąpienie zaworu egr zmiennymi fazami pokazałeś minusy tego rozwiązania b.ciekawe podejście do tematu . Pozdrawiam
Fryzurka elegansio i brodka ogolona😊 normalnie EL profesor Łuki , Barrrzdzo dobrra rrrobota !!!!! Może kiedyś coś o silnikach N jak Natalia 52 tz. N jak nie kupuj 😂 pozdro byku!!!!😉
gratulacje jestem programistą i wszystko zrozumiałem w czym jest problem ;) i jak to prawda to grubo ?! - nadmierna ekologia powoduje efekt przeciwny do zamierzonego - przedwczesne zużycie elementów i konieczność wyprodukowania nowych co powoduje produkcje jeszcze większej ilości CO2
Akurat ten wniosek jest znany od dobrych paru lat. Trzeba dodać partactwo i chciwość czy jak wolą nazwać to koncerny - optymalizacja kosztów i wychodzi.
Tymczasem w USA: Jeśli kupiłeś lub wziąłeś w leasing określone modele samochodów marki Kia z lat 2010-2020, możesz skorzystać z ugody zbiorowej. Zobaczcie sobie Kia Engine Class Settlement
Bardzo dobry odcinek , dużo wiedzy, jest w tym sens . Każdy , przedstawił swoje poglądy 👍 Jedna przyczyną pewną nacierania jest ekologia ,czy to nagar lub katalizator ,wymiana oleju co 30 tys ,😂
Brawo, nareszcie stylizacja na Rumcajsa zniknela. Od razu z 10 lat mlodszy wyglad. A teraz jedziem z tym koksem . Mow ojciec co robic? I jak z tym teraz zyc, gdy silnik zdycha!!!
Mam i30 1.6 gdi 2013 r.nalatane 214k i prócz wymiany oleju nic a nic nie robie a motor chodzi aż miło.Pobór oleju 200/300 ml od wymiany do wymiany.Jeżdże nim prawie codziennie😊
@ bo ja wiem. Po prostu leje paliwo i jeżdże nic nadzwyczajnego nie robie. Zimą terkocze jak traktor ale to przez pompę paliwa.I tak sobie jeżdzę hultajem.Naprawde pilnować interwałów olejowych i auto oddaje bezawaryjną jazdą.Czy ten problem wyjdzie u mnie czy pojawi sie jakis inny?Nie wiem, nie dajmy się też zwariować, że ta lub tamta marka to syf i tylko moja jest najlepsza. To tylko auto.
Właśnie skończyłem analizować Twój film jest kilka błędów takich jak po puszczeniu gazu przepustnica się zamyka - nie zamyka się tylko przymyka co widzisz na wykresie po niższej kompresji ale nie o to chodzi, żeby czepiać się słówek bo pewnie to miałeś na myśli. Przejdźmy do konkretów: 20:29 w tym momencie zawory wydechowe i ssące są zamknięte tłok sprężył pozostałości mieszanki której jest mniej bo „hamujemy silnikiem” i to jest normalne że jak tłok zejdzie do najniższego punktu to pojawi się podciśnienie (gdyby miał pełną mieszankę to nie byłoby podciśnienia bo korzystałby z całej objętości cylindra). Moment w którym jest najwyższe podciśnienie to moment w którym tłok jest w dolnym najniższym położeniu i dopiero w momencie podróży do góry czyli wypchaniu resztek mieszanki następuje całkowite wyrównanie ciśnienia. Teoretycznie jest to moment w którym mogłoby dojść do zassania gazów wylotowych z innych cylindrów i resztek kata ale nie dzieje się to, poprzez odpowiednią kolejność zapłonu na pozostałych cylindrach, która wykalkulowana jest w taki sposób aby wydalone spaliny się nie cofały do komory spalania. Teraz mamy sytuacje w której: A) Nie masz racji i przyczyną zacierania jest coś innego. B) Masz racje i źle skonstruowany jest układ wydechowy, który nie pozwala na wydostanie się gazów wylotowych w odpowiednim tempie i to jest powód tego, że silnik się zaciera. Jeżeli zatarcia są na wszystkich cylindrach to jest wysoce prawdopodobne, że układ wydechowy jest źle zaprojektowany ale nie potwierdza tego w 100%
Twój film nie wyjaśnia co jest przyczyną tego problemu, bo żeby to udowodnić na 100% trzeba byłoby zmierzyć ciśnienie gazów wylotowych tuż przy zaworach wydechowych na poszczególnych cylindrach. Jeżeli jest cofka na wszystkich to masz racje i układ wydechowy jest źle zaprojektowany (na styk) i przy lekkim przypchaniu kata spaliny cofają się do komory spalania. Jeżeli cofka jest na jednym cylindrze a na pozstałych nie to znaczy, że problemem jest coś innego. Moment w którym kompresja jest = 0 (przed sprężaniem) to górne położenie tłoka w którym zawory wydechowe i dolotowe są całkowicie zamknięte natomiast ten wzrost podciśnienia tuż przed sprężaniem jest konsekwencją podróży tłoka w dół aby wytworzyć podciśnienie w celu zassania powietrza przez zawór ssący - ten cykl nie ma kompletnego znaczenia i on tutaj nic nie zmienia ponieważ zawór wydechowy jest całkowicie zamknięty. To tylko tak w ramach sprostowania bo zaznaczyłeś też ten odcinek, a on NIE MA znaczenia w tym przypadku.
Dzień dobry - wiem że razem rozwiążecie problem silników GDi. Nigdy nie zawiodłem się oglądając pana materiały ( merytoryka ,znawstwo, fachowość ) Nie myli się ten co nic nie robi .Pozdrawiam .
@@mariuszkleinklejuDa się. Wywalenie katalizatora a jak komuś bardzo zależy na katalizatorze to odsunięcie go znacznie dalej od silnika pewnie by pomogło.
Opowiedziane było to od początku (egr - rozrząd), już w pierwszym odcinku. Jakiś kolo przez telefon grubemu Radkowi też kazał na filmie poczytać o atkinsach, itp., tylko nic nie zrozumiał 🤣
To o czym mówisz (odbicie spalin na katalizatorze i powrót ich z fragmentami z powrotem do cylindra) może wystąpić praktycznie w każdym benzyniaku a nie tylko w GDI. Tak zrozumiałem z Twojego wykładu.
Jakoś tak tłumaczysz że da się to zrozumieć i jest spójne pod wzgledem logicznym. A gównoburze to chyba nie ten kanał, tutaj jest merytoryka a nie toczenie piany😊
Mam suzuki 1.6 VVT, nauczony jestem hamować silnikiem. Czyli to źle? luz, hamy i pełna kur.a, tak się jeździ? nawet mam kierunkowe wykształcenie i wybrałem ten dziadkowóz ze względu na trwałość, póki co, to świece i wycieraczki po 100tys wymieniłem. Pozdrawiam.
@@_J.D._ A przegląd? Wiem, że niejeden przymknie oko, a jak trafi się taki co nie da pozytywa? Są ludzie, którzy nie potrzebują dodatkowych emocji. Pozdro🙂
@@1224-c8l Jak będzie normalny i wytłumaczy się co jak i dlaczego to będzie ok. Przed wycięciem warto skonsultować to z osobą co robi przeglądy i tyle.
@@1224-c8l Jak nie potrzebujesz dodatkowych emocji to niestety trzeba regularnie sprawdzać katalizator czy nie jest zapchany i ewentualnie go wymieniać :P innego rozwiązania nie ma :)
Co z tym zrobić? Zastosować katalizator metalowy zgodny z normą emisji spalin dla tego pojazdu. Jeżeli jest ceramiczny , to odsunąć go 25 cm w stronę "tyłu" samochodu , wtedy temperatura spadnie . Albo , wykorzystać vanos (pisząc program) aby w chwili hamowania silnikiem , vanos , opóźniał otwarcie zaworu wydechowego , kilka stopni po DMP . Wtedy nie będzie tego dołka podcisnienia (na wykresie) , co powoduje zassanie śmieci z wydechu do cylindra. O nadcisnienie przed katem bym się nie obawiał , bo jak tłok szedł w dół w chwili pracy której nie było (hamowanie silnikiem) , to skoro prawie niczego nie zassał (przepustnica zamknięta) , to i niczego nie wydmucha aby to nadciśnienie przed lekko zamulonym katalizatorem zrobić . One wystąpi podczas pracy(spalanie) , bo objętość gazów spalinowych nie będzie mogła się "przepchnąć" przez przytkany kat. O i taką mam koncepcję 😀😀😀
@@Rommie_RenCzy taki stopiony katalizator, pokruszony, z dziurą na wylot jak pokazany na filmie może uszkodzić gpf w 1.5tgdi który jest za nim? Czujnik EGT ? Bo nie usłyszałem tego w filmie. Czy może zatkać dalszy układ wydechowy ? ASO przy takiej usterce katalizatora, gdzie nie wiadomo jak długo jeździło auto z uszkodzeniem kata, wymiania go i to wszystko. Poprawnie ?
Teoria wątpliwa. Wcześniejsze otwarcie zaworu ssącego i wydechowego jest przy maksymalnym obciążeniu dawce paliwa, i wtedy może być częściowo spaliny zasysane przez zawory ssące. Pytanie jak duże jest wpływy wariatora na zmianę czasu otwarcia zaworów?. Po drugie wcześniejsze otwarcie zaworu wydechowego wytwarza moim zadaniem większe podciśnienie do usuwania spalin do układu wydechowego. Przy odpuszczonym akceleratorze przyspieszenia powietrze musi dostawać się przez przepustnice chyba że SILNIK MOŻE PRACOWAĆ BEZ TLENU? Nagar na zaworach to wynik nieszczelności pierścieni.
Panie Łukaszu z 2,3 lata temu kia woĺała klientów na akcję serwisową chodziło o spalanie,emisję itd darmową nawet dla nieserwisowanych aut muszę siè dopytać o co chodziło konkretnie.mam sportge 2.0 2015 r,ok 95 tyś km i na razie bez uwag🙉
Benedyktyńska praca, super dzięki. Czy ten problem dotyczy tylko silników GDI KII z D-VVT? czy innych producentów także? Bo zauważyłem ze katalizatory są umieszczane blisko wydechu. Czy głównym powodem jest D-VVT? A co z silnikami MPI które maja także katalizatory blisko kolektora wydechowego? ale jeden wałek VVT ssący.
Rozwiązaniem może być pozbycie się kata ewentualnie oddalenie go od komór spalania a co za tym idzie przebudowa całego wydechu.Firmy od tuningu wydechu będą miały okazje sie wykazać.
@user-lk8fi6fk3fbył problem bo dłużej nagrzewał się katalizator. Teraz przesuwa się katalizatory bliżej silnika i na zimnym jest strategia idącą bardziej w ubogą mieszankę żeby zagrzać katalizator.
Turbo działa jak komora dyfuzyjna w dwusuwowych silnikach i niewystepuje takie podciśnienie aby zassało śmieci z wydechu. A bez turbo to na wydechu czujnik ciśnienia i zawór bocznikowy z obejściem kata i kontrolka że układ się uruchomił. Tak na chłopski rozum, bo zwiększenie dawki paliwa może spowodować zmywanie filmu olejowego i kółko się zamyka. Tak sobie wymyśliłam
Ale profesorsko wyjaśniłeś temat. To nie tylko w GDI o się dzieje prawie w każdym wolno ssaku. Nie chodzi mi o usterkę tylko o zasysanie spalin do cylindra. A jeśli chodzi o GDI i nie tylko on to kat won i będzie latał
Można wstawić sportowy wkład i będzie jak fabryka, potem na strojenie i będzie git. Żonka chce auto z tym silnikiem i teraz wiem, że nie trzeba się go bać
DZIĘKUJĘ, a teraz PYTANIE: sabotaż czy niedopatrzenie konstrukcyjne ? Czy wywalenie katalizatora i zrobienie pełnego przelotu pozwoli na dalszą bezawaryjną eksploatacje takiego silnika ? Pozdrawiam.
Cześć, bardzo dobry filmik. Mam właśnie taki silnik w swojej Sportage. Super zobrazowałes mi co się w nim dzieje. Miałem info że one się lubią niszczyć same z siebie. Teraz wiem w jaki sposób 😢.Ale mimo wszystko mam nadzieję, że jeszcze mi trochę posłuży 😊. Na razie hula, robię płukankę przy każdej wymianie oleju. Raz nawet dostał preparatem do płukania dolotu i smiga. Pozdrawiam i trzymam kciuki za kolejne filmiki👍. Czy proponujesz profilaktyczną wymianę katalizatora, pomoże?🤔💰
@@_J.D._ teoretycznie masz rację, tak mnie ten temat zainteresował że chyba zainwestuje w kamerkę i zerkne do cylindrów. I chyba tak zrobię jak mówisz jak jeszcze cylindry będą ok.
Bez katalizatora jeździć nie wolno ponieważ wycięcie katalizatora powoduje zwiększenie emisji spalin o kilkaset procent a więc jazfa z takim autem jest ciężkim przestępstwem. To jest auto które ma spełniać normy euro 6 i dlatego zostało dopuszczone do ruchu a nie normy dla aut gaźnik z lat 80
To zjawisko występuje w każdym silniku spalinowym od zarania dziejów. Projektanci wyeliminowali je poprzez odpowiednią kolejność zapłonu na poszczególnych cylindrach oraz odpowiednie zaprojektowanie układu wydechowego. W tym konkretnym silniku problemem może być zbyt mała przepustowość katalizatora który znajduje się blisko zaworów wydechowych przez co najmniejsze jego przytkanie będzie rozpoczynało powolny proces degradacji silnika. Film Łukasza nie odpowiada jednoznacznie na postawioną tezę, trzeba sprawdzić ciśnienie gazów wylotowych na poszczególnych cylindrach i jeżeli rzeczywiście tak jest to będzie to gruba akcja :)
@@tomekchudy6950 Silnik gaśnie jeśli jego obroty spadną poniżej minimalnych obrotów pracy. Całkowite przymykanie przepustnicy podczas hamowania silnikiem kończy się w momencie gdy obroty silnika wystarczająco spadną. To przy jakich obrotach kończy się całkowite przymykanie przepustnicy zapisane jest w mapach silnika. W momencie hamowania silnikiem we współczesnych konstrukcjach nie jest podawane paliwo i co za tym idzie nie jest spalana mieszanka i nie są produkowane spaliny.
@@_J.D._ moje pytanie jest czy zeczywiscie ten silnik gasnie ? czy to jest jakos potwierdzone i zbadane ? czy tylko przypuszczenia wywnioskowane z wykresu ? bo chyba kierowca jest wstanie uslyszec ze praca silnika ustaje.
Pieknie wyjaśnione . Mam pytanie czy w silniku Renault 1.6 k4m 766 dziala to podobnie bo z tego co wiem tez nie ma egr ,a rowniez na ssacym jest kzfr...
Witam, czy właściciele Hyundaiów i30 1,5DPI mogą tez się czegoś obawiać? Może Pan przeanalizuje i te silniki, one na pewno mają zawór EGR i chłodnicę spalin.
Tylko takie auto staje się tak dużym truciciele emisja spalin i trucizn szkodliwych dla zdrowia rośnie o 900 1000% że takie auto może co najwyżej sobie pojeździć po punkcie skupu złomu albo po zamkniętym terenie. Takie auto nie ma prawa się poruszać między ludźmi po drogach publicznych.
Łukaszu
Doceniam bardzo Twój wkład pracy wniesiony na rozwikłanie tej zagadki oraz to, że dzielisz się tym z innymi. Świetny materiał.
Pozdrawiam
Tłumaczysz lepiej jak profesor w szkole. Pozdrawiam z Sokółki.
Wyklad jak u Profesora Krisa👏dziekuje
Jeszcze brakuje profesora rysującego na tablicy i omawiając to zagadnienie👍😅😂🤣😭
Dzięki serdeczne za poświęcony czas , analizę i podzielenie się to wiedzą.
Witam nareszcie ktoś z sensownie wytłumaczył o co chodzi z silnikiem GDi.
Superaterosl,batdzo fajnie pokazane i wytłumaczone Wielkie dzieki i łapa w gore❤
Brawo za analizę. Zwlaszcza wykres i obszar podciśnienia dowodzi trzepaczkowemu przepływowi wstecznemu z pyłami katalitycznymi.
Wiem, że się znacie z Radkiem z warsztatowych historii. Ty pokazując rysy wzdłużne na gładziach cylindra mówisz, że silnik zaczyna się zacierać, a Radek przy hyundaiu z przebiegiem 140.000 km i rysami wzdłużnymi na gładziach ( hon jeszcze jest owszem) mówi, że motor jest zdrowy jak dzwon i pisze w komentarzu, że to normalne ślady zużycia. Jestem rocznik 73, uczęszczałem do technikum i dla mnie to Twoja ocena jest prawidłowa. Wiem, jaka jest dziś motoryzacja, ale mechanik mówiący, że rysy wzdłużne na gładziach cylindrowych świadczą o jego normatywnym zużyciu i bdb kondycji (przebieg 140.000km) „odrobinę” mija się z prawdą. Pozdrawiam i dziękuję za tak analityczne i praktyczne ukazywanie problemów i „myczków” przemysłu samochodowego.
Grubas jednego dnia wydzwaniał do Łukasza, bo poległ i nie potrafił naprawić auta, a już w kolejnym materiale go deprecjonował. Wyjątkowo obleśny, śliski typ, posiadający nikłą wiedzę, za to lubujący się szkalowaniu i wyśmiewaniu, czy to klientów, czy to ludzi, którzy mu wcześniej pomogli!
@@KorbaVerdePo co go wyzywasz? Nie świadczy to dobrze o tobie.
Chociaż zgadzam się co do opinii o jego kompetencjach.
Do tego ma moderatora który banuje za merytoryczne komentarze. Tak było w moim przypadku.
Problem nie istnieje, bo pracownik Hyundaia śmiał się przez pół godziny 😊
@@tommyleee-d1xa co miał powiedzieć? Chyba nie to, że jest wada?
....SKARZYPYTA😕
Jak zaradzić? Łatwo! Profesor Chris ma już od lat rozwiązanie, trzeba usunąć pewną część w wydechu :)
Łukasz, jesteś WIELKI. Takie przeanalizowanie i opisanie problemu oznacza, że masz głowę nie od parady - w przeciwieństwie do pewnego Pana z WH.
Tacy ludzie jak Ty to są właśnie mechanicy z pasją, a czego nie wiedzą to czytają i cały czas się uczą.
Wspaniały wykład. 👍
Powiem ci wiecej..nie jeden inzynier po studiach znajacy tablice mendelejewa na pamiec,jest mechatronikiem ,ale nie potrafi tak tego wyjasnic😁.Dodam jeszcze chamsko ze co drugi inz. w PL nie potrafi gwozdzia do sciany przybic😕
@@veronicac4358 no bo na tym to polega. widzisz pakistani mechanics potrafią, umieją niemal wszystko i to używając zwykłych narzędzi plus minimalnie elektronarzędzi. dlaczego? bo uczą się rzemiosła od młodego i od podstaw i bez afermantów i objawiono-oświeconej biurokracji :) u nas wszystko wymaga wykształcenia. sami to niejako ośmieszyli, wykpili, bo do rzemiosła nie potrzeba wykształcenia, a znajomości tematu, która jest przekazywana z kolenia na pokolenia. ale żeby uprymitywnić, ogłupić ludzi, segregować, kategoryzować, to stworzyli te poziomy jako bufory zaporowe. no i płatne studia. a kogo stać. wiadomo kogo :). a jeśli nie wiadomo kogo, to wiadomo kogo. noż tym te studia dodają prestiżu, klasy :). to wszystko przerost formy nad treścią i dystansowanie, dzielenie ludzi. narcyzom, pyszałkom, jednostkom z mniemaniem, zadufanym potrzebny ten dodatek do autoreklamy, autoprezencji, autoprezentacji, afiszu. ogólnie mówiąc, to ta cywilizacja ma afisz w genach. no i ten blichtr. trzeba klękać przed wykształconym, kłaniać mu się, by zadowolić i zaspokoić jego ego/dumę. kiedyś to ludzie potrafili ogarnąć znacznie więcej, w tym np. rzemiosło artystyczne/arcydzieło/sztukę np. tkania, szycia etc. elity powiedziały dość. to my będziemy zarządzać, decydować, dyktować i stawiać warunki, wymogi, reguły, kryteria i regulować co kto powinien, będzie mógł, będzie miał dostęp, czym dysponował. i decydują z korzyścią.zyskiem dla nich. im się opłaciło to przejąć, zawłaszczyć i dysponować. nie będzie się jakiś "baran" z dołu uczył sztuki, skoro ma służyć jako niewolnik/poddany. trzeba go maksymalnie okaleczyć, upośledzić, uczynić niezdolnym, pozbawić możliwości rozwoju i prawa do wiedzy. niewolnik musi być tępy, głupi, bezradny, niezaradny i zależny, skazany na łaskę elit i całe jego życie, funkcjonowanie musi zależeć, być zależne od kaprysu, widzi mi się elit. musi być ubezwłasnowolniony, kaleki, upośledzony, na smyczy, na garnuszku i na łasce elit. zero samodzielności, samowystarczalności. od razu się takich blokuje, ogranicza kompetencjami, uprawnieniami, orzeczeniami, kwalifikacjami :) biurokracja to skuteczne/opłacalne narzędzie/oręż. biurokracja skutecznie wiąże ręce, odbiera zdolność, pozbawia możliwości, samodzielności :) jest potrzebna, korzystna, opłacalna dla tych na górze. biurokracja nas zbawia, oświeca, polaryzuje, modyfikuje, legalizuje :)
@@veronicac4358 oczywiście obrońcy, wyznawcy, czciciele, wielbiciele legalizacji/biurokracji/instytucjonalizacji będą zaciekle bronić papierologii bo jest ona opłacalna tak jak elektronizacja/komputeryzacja i wszelka rejestracja, ewidencja. trudno się dziwić, układ chce wiedzieć wszystko o wszystkim i wszystkich. obrót wszystkiego musi być ewidencjonowany, rejestrowany. kiedyś stałem na poczcie w kolejce, była dosyć spora. przyszedł jakiś gość i powiedział, że poczta jest w epoce kamienia łupanego. ja mu na to, że w epoce kamienia objawiono-oświecono-biurokratycznego. to oszczędności/chęć zysku, koślawe procedury i inne względy tworzą tą patologię. bez biurokracji jej wpływu, udziału handel by wyglądał zupełnie inaczej. to biurokracja wbija klin, wydłuża czas, bo jej działanie to powoduje. wszystko musi przejść przez działy. nie wiem czy ten jegomość zrozumiał, poją to, bo dla wielu jest to nadal tabu. biurokracja jest kulą u nogi, jest klinem, ogranicznikiem. ale ona komuś/czemuś służy, więc/dlatego istnieje, działa i jest chroniona, bo przynosi zyski/korzyści, zabezpiecza rynek, który jest własnością pewnego układu, zwalcza konkurencję zwłaszcza tą niechcianą, niepożądaną, chroni, reprezentuje monopol korporacyjny. gdyby się nie opłacała, to by jej nie było. ale masie robi się pranie mózgu i wmawia pierdolety, że to dzięki biurokracji zawdzięczamy wszystko, ze to ona nam skraca czas, ułatwia kontakt, wymianę towarowa, co jest bzdurą wyssaną z palca n użytek i dla poklasku biurokracji :). biurokrację musimy chwalić, sławić, cenić, szanować, poważać, podziwiać, zachwycać się i bronić jej i chronić jak oka w głowie. co byśmy zrobili, poczęli bez niej? nie potrafilibyśmy się wypróżnić i podetrzeć? kto nas przeszkolił i wydał świadectwo/certyfikat z wypróżniania i podcierania? a tak to mamy świadectwo kwalifikacji, certyfikat jakości i uprawnienia. wypróżnianie się na dziko, bez legalizacji oznaczałoby katastrofę dla państwa i upadek państwa. po prostu armagedon z apokalipsą :) dlatego tak ważne jest i taki kładzie się nacisk na kursy, szkolenia, egzaminy, atesty, certyfikaty, świadectwa :) cóż byłby wart człowiek bez biurokracji i legalizacji? musiałby umrzeć. a tak biurokracja nadała mu prawo do legalnego życia :). to jest dopiero dar/skarb objawiony z niebios. ja się wcale nie dziwię, że biurokracja tak się rozwija, postępuje, wnika, wpływa, ingeruje w życie ludzi. ludzie jej potrzebują, chcą, pragną, domagają się. chcą legalnie żyć ze świadectwem legalności, a nie na dziko. dzikość/nielegalność hańbi, zawstydza, krępuje oświeconą masę :) biurokracja tu definiuje, nadaje wartość/znaczenie, prawo, zdolność. bez udziału, wpływu biurokracji ludzie byliby jałowi, marni, próżni, nikczemni, dzicy, a tak są oświeceni, rozwinięci, cywilizowani. biurokratyczne oświecenie jest tym darem/skarbem objawionym oraz dobrem nieskończonym i szczęściem niepojętym :)
Drugi 😊
Dobry materiał 👏
Fryzura na ➕.
Odmłodniałeś o 200 wiosen.
Fryzura na minus, RommieRen wygląda teraz jak kulturysta z Oświęcimia.
W tamtej fryzurze to prawdziwy on.
@@GrzegorzMatysiak-wc3kw nie mów innym jak mają żyć
@@lechuuu-st Leszek, zluzuj majteczki. Wyraziłem swoje zdanie i mam do tego prawo. Oglądam go dłużej niż większość z was, więc ja mam prawo głosu a Ty w dalekim tyle.
Rommie,szacun za tyle poświęconego czasu swojego oraz pieniedzy dla wyjasnienia tak bardzo szczegolowego!
Jestem po szkole mechanicznej ale dopiero teraz zrozumiałem ekologiczne niuanse tego silnika. Dzięki!!
Szacun dla dociekliwych mechaników 👌
Nikt nie rozkminia pracy silnika bez paliwa... 😢
wielkie dzięki i szacun za analizę - profesjonalnie zrobione!
Materiał zrobiony profesjonalnie. Wielki szacunek.
Zastanawiam się co zmieniłoby uchylenie przepustnicy i odcięcie paliwa. Uchylenie oczywiście na tyle aby zmniejszyć jedynie podciśnienie i tylko w tym momencie.
Pozdrawiam serdecznie.
@@krzysztofhajduk8752 pewnie by pomogło na wsteczne podsysanie z kolektora wydechowego ale nie byłoby hamowania silnikiem ( które ogólnie zawsze niszczyło silnik i napęd ) i w górach trudno byłoby bezpiecznie jeździć takim pojazdem.
Dzieki za wyczerpująca odpowiedź. Pozdrawiam.Zdrowia i trzymaj tak dalej.Wow.
Witam magiku słucham i wyciągam swoje wnioski z tego co mówisz pozdro
Co tam GDI, najważniejsza jest nowa fryzura!! 😊
Bardzo dobry merytoryczny film więcej takich👍👍👍🙂🙂🙂
Cześć Łukasz. Trochę poza tematem, po wizycie u fryzjera wyglądasz 10 lat młodziej 👍. Dzięki za filmiki i profesjonalne podejście do twojego zawodu. Pozdrawiam gorąco.
Ukłony do ziemi dla mistrza👍🏆
Do szkoły na Profesora bardzo dobry wykład kawał dobrej pracy
Romiren jest za dobry na wykładowcę akadomickiego
I wszystko jasne, Brawo😊
Jaam rozwiązanie problemu!!!! Flex machen i katalizator out 😎 i po problemie 😊
Witam trafilem na twój filmik przy niedzielnym lenistwie i z bardzo dużym zaciekawieniem go obejrzalem. Niesamowicie się przygotowales pod względem merytorycznym/ technicznym wielki szacunek dla ciebie za poświęcony czas i checi. Przechodząc do setna, widział bym rozwiazanie sytuacji o ile mozliwe było by do zrealizowania programowo oraz technicznie. Mianowicie i o ile bylo by możliwe przeprogramowanie zasady dzialania zmiennej fazy rozrządu (nie mam na myśli dezaktywowania). W momencie gdy rozpoczyna się hamowanie silnikiem znacznie opóźnić otwarcie zaworu wydechowego już poza DMP i tym samym poza okresem podciśnienia w cylindrze. A drugim rozwiązaniem mogło by być uchylenie przepustnicy w monencie hamowania silnikiem aby silnik miał ,,co zasysać,, z dolotu, tym samym również zyskalibyśmy wieksza siłę chamowania. Oczywiście wszystko to jest raczej napewno do realizacji po dogłębnym zdadaniu możliwość progranowych ECU
No i to jest bardzo fajna i słuszna koncepcja :)) Też o tym pomyślałem :))) Ale proszę Cię , wyedytuj te "chamowanie" przez "ch" , bo takie "chamowanie" jest od chamów . A tu mamy zjawisko "hamowania" :))) Pozdrówka.
@@supermolibden5037 fakt przepraszam 😀😀 piszac z tela czasami robi mi psikusy
Super wytłumaczone. Nie jestem mechanikiem ale zrozumiałem.
Sztos film, łapka w górę. Dwa razy oglądałem żeby zalapać kiedy to się dzieje.
Teraz mam dylemat co do ekodrivingu.
No w końcu normalna fryzura 😎
I kilka lat mniej optycznie
Łał, fryzjer i barber był !!!😊Pozdrowionka.
Rommie Radek 1:0. Jest jeszcze zjawisko valve overlap, w zagranicznych badaniach uniwersyteckich cytałem kiedyś, że nakładając na siebie fazy wałków dla ssania i wydechu można uzyskać ileś tam procentowy spadek NOx (wiadomo, albo overlap albo EGR).
Mistrz to mało powiedziane , Jesteś Wielki Mistrz , szacun za poświęcony czas oraz wyjaśnienie tematu
Dzięki za materiał, lubię ludzi dociekliwych.
Każdy popełnią błędy, przy tym zakresie samochodów które naprawisz, dziwne byłoby gdybyś nie mylił silników. To są warsztatowe historie a nie filmy fabularne, gdzie kwestie są powtarzane w nieskończoność
Dzięki za logiczne wyjaśnienie, myślę że nie powinniśmy puszczać gazu, tak jak kiedyś nas uczyli rodzice.
Dla mnie laika to fajny film poglądowy i który obejżałem uważnie 😊
Pozdrawiam i dziękuję bardzo
Robi sens :) dzięki za analizę!
Bardzo ciekawy temat. Tak naprawdę to każdy silnik pewnie ma takie babole. Łapka wpada.
Fryzurka elegancka
Szacun za to co zrobiłeś
no i proszę ile czasu trzeba poświęcić na badania.... a następnie sprzedać za darmo wiedzę! Szacun, powodzenia!
Odnosnie końcówki: pytaj Rurka o ten stół😂
A sam film zrobiony tak, że trzeba być naprawdę ułomnym, zeby nie zrozumieć.
Świetna robota, chcemy (przynajmniej ja chcę) więcej 👍🏻
tłumaczysz jak w szkole! :D :D
Witam ciekawy materiał 👍
Podsumowując im oszczędniej się jedzie, tym wychodzi drożej🤯
No i mamy polską wersję #EngineeringExplained 😊. Super, dzięki!
Myślałem że zobaczę swoje foty z autopsji w programie ale i tak warto . Na jednym z treningów na AUTODATA było o tym że możliwe jest zastąpienie zaworu egr zmiennymi fazami pokazałeś minusy tego rozwiązania b.ciekawe podejście do tematu . Pozdrawiam
Zapomniałem o tych fotkach 😢 będą w następnym filmie.
Pozdrawiam cię mistrzu.
Witam juz po pierwym filmie zrozumialem o co chodzi ale dla bardziej opornych juz nie powinno być już wątpliwość
witam,dobry i ciekawy material
Pytanie. A nie powinny koła faz rozrządu tak działać, że jak jedziemy bez gazu to zawory nie otwierają się wcześniej?
Brawo !
Świetna robota.
O na taki odcinek czekałem 😊
Fryzura GTI wow . Mile się słucha
Tak czy owak te silniki mają 300000k i jeżdżą.
Fryzurka elegansio i brodka ogolona😊 normalnie EL profesor Łuki , Barrrzdzo dobrra rrrobota !!!!! Może kiedyś coś o silnikach N jak Natalia 52 tz. N jak nie kupuj 😂 pozdro byku!!!!😉
gratulacje jestem programistą i wszystko zrozumiałem w czym jest problem ;) i jak to prawda to grubo ?! - nadmierna ekologia powoduje efekt przeciwny do zamierzonego - przedwczesne zużycie elementów i konieczność wyprodukowania nowych co powoduje produkcje jeszcze większej ilości CO2
I do tego wiekszy pobor oleju
"nadmierna ekologia powoduje efekt przeciwny do zamierzonego"
a może właśnie taki był zamierzony? :D
@@PM-iz6zt
Dokładnie. Ty masz tylko w nią wierzyć 😅
Akurat ten wniosek jest znany od dobrych paru lat. Trzeba dodać partactwo i chciwość czy jak wolą nazwać to koncerny - optymalizacja kosztów i wychodzi.
Normalnie profesor
Czy to na pewno nie dotyczy benzyniaków z wtryskiem pośrednim bez turbiny ?
Często używam silnika do wytracenia prędkości.
Ale wykład. Trzeba w kolektorze wydechowym przed katem wiercić, gwintować, wrzucać zawór upustowy z gwizdkiem :D.
Tymczasem w USA: Jeśli kupiłeś lub wziąłeś w leasing określone modele samochodów marki Kia z lat 2010-2020, możesz skorzystać z ugody zbiorowej. Zobaczcie sobie Kia Engine Class Settlement
Zapomniałem o tym powiedzieć w filmie 😢
@@Rommie_Renbędzie idealnie na shorta
Bardzo dobry odcinek , dużo wiedzy, jest w tym sens . Każdy , przedstawił swoje poglądy 👍 Jedna przyczyną pewną nacierania jest ekologia ,czy to nagar lub katalizator ,wymiana oleju co 30 tys ,😂
Brawo, nareszcie stylizacja na Rumcajsa zniknela. Od razu z 10 lat mlodszy wyglad. A teraz jedziem z tym koksem . Mow ojciec co robic? I jak z tym teraz zyc, gdy silnik zdycha!!!
Bardzo dobry wykład,
zasługujesz nie tylko na lajka, masz suba.
Witaj Romi a jak by zaspawac zmienne fazy rozrządu to by kupy nie jadł
Mam i30 1.6 gdi 2013 r.nalatane 214k i prócz wymiany oleju nic a nic nie robie a motor chodzi aż miło.Pobór oleju 200/300 ml od wymiany do wymiany.Jeżdże nim prawie codziennie😊
Czyżby jeszcze w tych latach robili dobre katy🧐
@ bo ja wiem. Po prostu leje paliwo i jeżdże nic nadzwyczajnego nie robie. Zimą terkocze jak traktor ale to przez pompę paliwa.I tak sobie jeżdzę hultajem.Naprawde pilnować interwałów olejowych i auto oddaje bezawaryjną jazdą.Czy ten problem wyjdzie u mnie czy pojawi sie jakis inny?Nie wiem, nie dajmy się też zwariować, że ta lub tamta marka to syf i tylko moja jest najlepsza. To tylko auto.
Super filmik. Bardzo dobrze wyjaśnione.
Właśnie skończyłem analizować Twój film jest kilka błędów takich jak po puszczeniu gazu przepustnica się zamyka - nie zamyka się tylko przymyka co widzisz na wykresie po niższej kompresji ale nie o to chodzi, żeby czepiać się słówek bo pewnie to miałeś na myśli.
Przejdźmy do konkretów:
20:29 w tym momencie zawory wydechowe i ssące są zamknięte tłok sprężył pozostałości mieszanki której jest mniej bo „hamujemy silnikiem” i to jest normalne że jak tłok zejdzie do najniższego punktu to pojawi się podciśnienie (gdyby miał pełną mieszankę to nie byłoby podciśnienia bo korzystałby z całej objętości cylindra). Moment w którym jest najwyższe podciśnienie to moment w którym tłok jest w dolnym najniższym położeniu i dopiero w momencie podróży do góry czyli wypchaniu resztek mieszanki następuje całkowite wyrównanie ciśnienia.
Teoretycznie jest to moment w którym mogłoby dojść do zassania gazów wylotowych z innych cylindrów i resztek kata ale nie dzieje się to, poprzez odpowiednią kolejność zapłonu na pozostałych cylindrach, która wykalkulowana jest w taki sposób aby wydalone spaliny się nie cofały do komory spalania.
Teraz mamy sytuacje w której:
A) Nie masz racji i przyczyną zacierania jest coś innego.
B) Masz racje i źle skonstruowany jest układ wydechowy, który nie pozwala na wydostanie się gazów wylotowych w odpowiednim tempie i to jest powód tego, że silnik się zaciera. Jeżeli zatarcia są na wszystkich cylindrach to jest wysoce prawdopodobne, że układ wydechowy jest źle zaprojektowany ale nie potwierdza tego w 100%
Twój film nie wyjaśnia co jest przyczyną tego problemu, bo żeby to udowodnić na 100% trzeba byłoby zmierzyć ciśnienie gazów wylotowych tuż przy zaworach wydechowych na poszczególnych cylindrach. Jeżeli jest cofka na wszystkich to masz racje i układ wydechowy jest źle zaprojektowany (na styk) i przy lekkim przypchaniu kata spaliny cofają się do komory spalania. Jeżeli cofka jest na jednym cylindrze a na pozstałych nie to znaczy, że problemem jest coś innego.
Moment w którym kompresja jest = 0 (przed sprężaniem) to górne położenie tłoka w którym zawory wydechowe i dolotowe są całkowicie zamknięte natomiast ten wzrost podciśnienia tuż przed sprężaniem jest konsekwencją podróży tłoka w dół aby wytworzyć podciśnienie w celu zassania powietrza przez zawór ssący - ten cykl nie ma kompletnego znaczenia i on tutaj nic nie zmienia ponieważ zawór wydechowy jest całkowicie zamknięty. To tylko tak w ramach sprostowania bo zaznaczyłeś też ten odcinek, a on NIE MA znaczenia w tym przypadku.
Dzień dobry - wiem że razem rozwiążecie problem silników GDi. Nigdy nie zawiodłem się oglądając pana materiały ( merytoryka ,znawstwo, fachowość ) Nie myli się ten co nic nie robi .Pozdrawiam .
Jak rozwiązać problem silników gdi? Nie kupować silników gdi. Problem rozwiązany.
Nie da się rozwiązać błędów fabrycznych😢
@@mariuszkleinklejuDa się. Wywalenie katalizatora a jak komuś bardzo zależy na katalizatorze to odsunięcie go znacznie dalej od silnika pewnie by pomogło.
Opowiedziane było to od początku (egr - rozrząd), już w pierwszym odcinku.
Jakiś kolo przez telefon grubemu Radkowi też kazał na filmie poczytać o atkinsach, itp., tylko nic nie zrozumiał 🤣
To o czym mówisz (odbicie spalin na katalizatorze i powrót ich z fragmentami z powrotem do cylindra) może wystąpić praktycznie w każdym benzyniaku a nie tylko w GDI.
Tak zrozumiałem z Twojego wykładu.
nie jestem mechanikiem ale to ma sens...
Jakoś tak tłumaczysz że da się to zrozumieć i jest spójne pod wzgledem logicznym.
A gównoburze to chyba nie ten kanał, tutaj jest merytoryka a nie toczenie piany😊
A mówiło się kiedyś że hamowanie silnikiem jest bdb dla silnika 😅
Świetna rozkmina tzw zielonego ładu. pozdrawiam serdecznie
Mam suzuki 1.6 VVT, nauczony jestem hamować silnikiem. Czyli to źle? luz, hamy i pełna kur.a, tak się jeździ? nawet mam kierunkowe wykształcenie i wybrałem ten dziadkowóz ze względu na trwałość, póki co, to świece i wycieraczki po 100tys wymieniłem. Pozdrawiam.
Najprostszy z tego wniosek to - nie hamuj silnikiem. Nie jest to lek na całe zło ale może przedłuży agonie. Pozdrawiam👍
Ja myślę, że wniosek jest taki, że wywalenie katalizatora rozwiąże wszelkie problemy.
@@_J.D._ A przegląd? Wiem, że niejeden przymknie oko, a jak trafi się taki co nie da pozytywa? Są ludzie, którzy nie potrzebują dodatkowych emocji. Pozdro🙂
@@1224-c8l Jak będzie normalny i wytłumaczy się co jak i dlaczego to będzie ok. Przed wycięciem warto skonsultować to z osobą co robi przeglądy i tyle.
@@1224-c8l Jak nie potrzebujesz dodatkowych emocji to niestety trzeba regularnie sprawdzać katalizator czy nie jest zapchany i ewentualnie go wymieniać :P innego rozwiązania nie ma :)
Piękny wywód. A na końcu stół jak u Rurka😂
No pięknie myślałem że dotyczy to tylko niemieckich aut.
a w jakich niemieckich autach to się dzieje?
Zrozumiał. W Duratec 30 był przesąd, że zaciąga on drobiny katalizatora upierdalając cylindry.
Co z tym zrobić? Zastosować katalizator metalowy zgodny z normą emisji spalin dla tego pojazdu. Jeżeli jest ceramiczny , to odsunąć go 25 cm w stronę "tyłu" samochodu , wtedy temperatura spadnie . Albo , wykorzystać vanos (pisząc program) aby w chwili hamowania silnikiem , vanos , opóźniał otwarcie zaworu wydechowego , kilka stopni po DMP . Wtedy nie będzie tego dołka podcisnienia (na wykresie) , co powoduje zassanie śmieci z wydechu do cylindra. O nadcisnienie przed katem bym się nie obawiał , bo jak tłok szedł w dół w chwili pracy której nie było (hamowanie silnikiem) , to skoro prawie niczego nie zassał (przepustnica zamknięta) , to i niczego nie wydmucha aby to nadciśnienie przed lekko zamulonym katalizatorem zrobić . One wystąpi podczas pracy(spalanie) , bo objętość gazów spalinowych nie będzie mogła się "przepchnąć" przez przytkany kat. O i taką mam koncepcję 😀😀😀
a co myśli o takim rozwiązaniu autor filmu? :)
4:32 ja informatyk nie wiedzialem, ze minus odrzuca czesc zapytań! Jak bym wpisał po prostu pompa paliwa benzyna
hehe, ja też :-)
Bawi i uczy ❤😊
@@Rommie_RenCzy taki stopiony katalizator, pokruszony, z dziurą na wylot jak pokazany na filmie może uszkodzić gpf w 1.5tgdi który jest za nim? Czujnik EGT ? Bo nie usłyszałem tego w filmie. Czy może zatkać dalszy układ wydechowy ? ASO przy takiej usterce katalizatora, gdzie nie wiadomo jak długo jeździło auto z uszkodzeniem kata, wymiania go i to wszystko. Poprawnie ?
@Rustin-ld6qi tak bo wpadnie do niego.
@@Rommie_Ren wpadnie do gpf ? Uszkodzi go ?
Teoria wątpliwa. Wcześniejsze otwarcie zaworu ssącego i wydechowego jest przy maksymalnym obciążeniu dawce paliwa, i wtedy może być częściowo spaliny zasysane przez zawory ssące. Pytanie jak duże jest wpływy wariatora na zmianę czasu otwarcia zaworów?. Po drugie wcześniejsze otwarcie zaworu wydechowego wytwarza moim zadaniem większe podciśnienie do usuwania spalin do układu wydechowego. Przy odpuszczonym akceleratorze przyspieszenia powietrze musi dostawać się przez przepustnice chyba że SILNIK MOŻE PRACOWAĆ BEZ TLENU? Nagar na zaworach to wynik nieszczelności pierścieni.
Panie Łukaszu z 2,3 lata temu kia woĺała klientów na akcję serwisową chodziło o spalanie,emisję itd darmową nawet dla nieserwisowanych aut muszę siè dopytać o co chodziło konkretnie.mam sportge 2.0 2015 r,ok 95 tyś km i na razie bez uwag🙉
Benedyktyńska praca, super dzięki. Czy ten problem dotyczy tylko silników GDI KII z D-VVT? czy innych producentów także? Bo zauważyłem ze katalizatory są umieszczane blisko wydechu. Czy głównym powodem jest D-VVT? A co z silnikami MPI które maja także katalizatory blisko kolektora wydechowego? ale jeden wałek VVT ssący.
Rozwiązaniem może być pozbycie się kata ewentualnie oddalenie go od komór spalania a co za tym idzie przebudowa całego wydechu.Firmy od tuningu wydechu będą miały okazje sie wykazać.
Tak, kiedys wolnossace silniki mialy katalizatory dalej od kol. wydechowego i nie byl problem
@user-lk8fi6fk3fbył problem bo dłużej nagrzewał się katalizator. Teraz przesuwa się katalizatory bliżej silnika i na zimnym jest strategia idącą bardziej w ubogą mieszankę żeby zagrzać katalizator.
@@pabllosee Ne byl problem z zasysaniem spowrotem.
45:20 Spoko .🤗 Oglądam ten film , a jest 1:25 w nocy .... 🤪😜 Jeszcze godzina i idę spać.🫡
Turbo działa jak komora dyfuzyjna w dwusuwowych silnikach i niewystepuje takie podciśnienie aby zassało śmieci z wydechu.
A bez turbo to na wydechu czujnik ciśnienia i zawór bocznikowy z obejściem kata i kontrolka że układ się uruchomił.
Tak na chłopski rozum, bo zwiększenie dawki paliwa może spowodować zmywanie filmu olejowego i kółko się zamyka.
Tak sobie wymyśliłam
Ale profesorsko wyjaśniłeś temat. To nie tylko w GDI o się dzieje prawie w każdym wolno ssaku. Nie chodzi mi o usterkę tylko o zasysanie spalin do cylindra. A jeśli chodzi o GDI i nie tylko on to kat won i będzie latał
Można wstawić sportowy wkład i będzie jak fabryka, potem na strojenie i będzie git. Żonka chce auto z tym silnikiem i teraz wiem, że nie trzeba się go bać
A czy problem dotyczy też 1.6 mpi z tych samych lat tylko z jedną zmienną faza na zaworach dolotowych ?
DZIĘKUJĘ, a teraz PYTANIE: sabotaż czy niedopatrzenie konstrukcyjne ? Czy wywalenie katalizatora i zrobienie pełnego przelotu pozwoli na dalszą bezawaryjną eksploatacje takiego silnika ? Pozdrawiam.
+ podlanie paliwem
Niedopatrzenie konstrukcyjne jest podczas okresu gwarancji a po - sabotaż :P
Ooo widzę że fryzjer był 😁
W 4t też jest możliwość przewietrzenia cylindra kwestia czasów wałków rozrządu oraz regulacja luzu zaworowego. 😊 Ps pokazałeś to na sam koniec filmu.
Cześć, bardzo dobry filmik. Mam właśnie taki silnik w swojej Sportage. Super zobrazowałes mi co się w nim dzieje. Miałem info że one się lubią niszczyć same z siebie. Teraz wiem w jaki sposób 😢.Ale mimo wszystko mam nadzieję, że jeszcze mi trochę posłuży 😊.
Na razie hula, robię płukankę przy każdej wymianie oleju. Raz nawet dostał preparatem do płukania dolotu i smiga. Pozdrawiam i trzymam kciuki za kolejne filmiki👍. Czy proponujesz profilaktyczną wymianę katalizatora, pomoże?🤔💰
Ale chyba byl problem z jakas zla szarza katalizatorow.
@user-lk8fi6fk3f ok, ciekawe
Profilaktycznie lepiej wywalić katalizator całkowicie.
@@_J.D._ teoretycznie masz rację, tak mnie ten temat zainteresował że chyba zainwestuje w kamerkę i zerkne do cylindrów. I chyba tak zrobię jak mówisz jak jeszcze cylindry będą ok.
Czyli wychodzi na to że wystarczy wyciąć kata i problem rozwiązany, oczywiście jeszcze przed wystąpieniem problemu.
Bez katalizatora jeździć nie wolno ponieważ wycięcie katalizatora powoduje zwiększenie emisji spalin o kilkaset procent a więc jazfa z takim autem jest ciężkim przestępstwem. To jest auto które ma spełniać normy euro 6 i dlatego zostało dopuszczone do ruchu a nie normy dla aut gaźnik z lat 80
Witam.
Czy ten problem może występować w hyundai Santa fe IV 20r. 2,4 gdi USA. ?
Czyli to nieporzadade zjawisko zasysania syfu katalizatora nastepuje glównie w czasie hamowania silnikem?
Logiczne. Zasysa tam gdzie ma łatwiej a łatwiej ma wyssać z wydechu jak przez zamkniętą przepustnicę.
To zjawisko występuje w każdym silniku spalinowym od zarania dziejów. Projektanci wyeliminowali je poprzez odpowiednią kolejność zapłonu na poszczególnych cylindrach oraz odpowiednie zaprojektowanie układu wydechowego. W tym konkretnym silniku problemem może być zbyt mała przepustowość katalizatora który znajduje się blisko zaworów wydechowych przez co najmniejsze jego przytkanie będzie rozpoczynało powolny proces degradacji silnika. Film Łukasza nie odpowiada jednoznacznie na postawioną tezę, trzeba sprawdzić ciśnienie gazów wylotowych na poszczególnych cylindrach i jeżeli rzeczywiście tak jest to będzie to gruba akcja :)
@@_J.D._ Logicznie to jest jak przepustnica jest zamknieta to silnik powinien zgasnac ? jesli tego nie robi to spala nadal mieszanke i wydala spaliny?
@@tomekchudy6950 Silnik gaśnie jeśli jego obroty spadną poniżej minimalnych obrotów pracy. Całkowite przymykanie przepustnicy podczas hamowania silnikiem kończy się w momencie gdy obroty silnika wystarczająco spadną. To przy jakich obrotach kończy się całkowite przymykanie przepustnicy zapisane jest w mapach silnika. W momencie hamowania silnikiem we współczesnych konstrukcjach nie jest podawane paliwo i co za tym idzie nie jest spalana mieszanka i nie są produkowane spaliny.
@@_J.D._ moje pytanie jest czy zeczywiscie ten silnik gasnie ? czy to jest jakos potwierdzone i zbadane ? czy tylko przypuszczenia wywnioskowane z wykresu ? bo chyba kierowca jest wstanie uslyszec ze praca silnika ustaje.
Pozdrawiam
Pieknie wyjaśnione . Mam pytanie czy w silniku Renault 1.6 k4m 766 dziala to podobnie bo z tego co wiem tez nie ma egr ,a rowniez na ssacym jest kzfr...
Witam, czy właściciele Hyundaiów i30 1,5DPI mogą tez się czegoś obawiać? Może Pan przeanalizuje i te silniki, one na pewno mają zawór EGR i chłodnicę spalin.
Rada. Oddajemy samochód na serwis do Profesora Chrisa. On wycina kata i po problemie 😅
Tylko takie auto staje się tak dużym truciciele emisja spalin i trucizn szkodliwych dla zdrowia rośnie o 900 1000% że takie auto może co najwyżej sobie pojeździć po punkcie skupu złomu albo po zamkniętym terenie. Takie auto nie ma prawa się poruszać między ludźmi po drogach publicznych.