Super porownanie! Troche zabraklo porownania z Tamiya, zwlaszcza tymi w sprayu - wydawalo mi sie, ze sa o wiele bardziej popularne niz podklady w wersji pod pedzel.
Super. Od siebie dodam, że podkłady Gunze warto mocno rozcieńczać, nawet 4:1 w razie potrzeby, a może i bardziej, i przy odpowiednio niskim ciśnieniu powoli "budować" je na modelu - to daje najlepszy efekt. ;)
Dziękuję Wam za ten odcinek. Dla osób początkujących jest to nieoceniona wiedza, film odpowiada na dużo pytań. Tak jak wcześniej kolega wspomniał dobry byłby film na temat lakierów bezbarwnych.
no wlasnie a ja do tej pory od razu ladowalem dunkelgelb a potem morderstwo z chepingiem i otarciami a tak to primer potem basecoat na kantach scierasz wacikiem i po zabiegu! Dzieki za film!
Warto umyć ramki w wodzie z płynem do naczyń przed budową modelu oraz przejechać pędzelkiem z IPA przed kładzeniem podkładu, wtedy zapewnimy maksymalną przyczepność każdego podkładu (nawet te Surfacery będą odchodzić płatami od modelu mającego takie smary fabryczne na powierzchni czy nasz pot. Osobiście muszę używać w zimie chemii mało śmierdzącej, czyli farbki Tamki + IPA, ale podkłady to inna sprawa. Mam 3 akrylowe - MIG Majonez Waterborne, MIG OneShot i AK 3rd GEN. Robiłem testy, OneShot kładzie się całkiem ładnie, jest najbardziej satynowy i najbardziej odporny na zadrapania, dobrze się szlifuje. Waterborne jest nieco bardziej matowy, ale daje się dobrze szlifować. Najgorzej wypada AK, jest głęboko matowy (Track Primer) i odchodzi w miarę łatwo. Daje się szlifować, ale pełną twardość uzyskuje po zdecydowanie dłuższym okresie. Kiedyś zarzucono mi, że primery akrylowe nie dają się szlifować i obłażą płatami, ale wyszło, że modele po pomalowaniu Waterborne i odłożone na 1-2 tygodnie do pudełka można spokojnie szlifować bez ryzyka odrywania płatów farby, a że zazwyczaj mam minimum 2 modele na warsztacie to spokojnie mogę ten czas odczekać.
@@damianos08PL To bardzo zależy od modelu. Terminator z Tiger Modelu był pierwszym modelem, który umyłem. Po wymacaniu ramek zauważyłem, że mam tłustawy nalot na palcach, to jakiś smar maszynowy. Umyłem w białej umywalce z ciepłą wodą i białym mydłem, woda po myciu była zielonkawa :) Od tamtej pory myję każdy model, zapomniałem umyć jedynie Abramsa z RFM (ostatni model) i niestety primer (a czasem nawet z farbą) odchodził zbyt łatwo. Tego efektu nie miałem na modelach Tamiya, Revell, Hasegawa czy AMK, ale niestety zdarza się czasem na modelach niektórych chińskich marek (Tiger model, RFM i jeden z trzech moich modeli Takom).
Dzięki za filmik otwieracie mi ponownie zajawkę na modele... sklep już dodany do ulubionych na pewno zagoszczę i to nie raz ... bardzo dobre filmiki piątka dla Was do zobaczenia !
Cześć. Przymierzam się do zrobienia własnych woblerów. Zastanawiam się czego użyć na surowe, wyszlifowane drewno? Częściowo ma być oklejone folią aluminiową, ale góra i dół ma być pomalowana.
Super odcinek, z poprzednikiem zgodzę się, że przydał by się odcinek o pakietach bezbarwnych i wspomnienie jakie będą dobre na modele papierowe. Od siebie dodam, że farbki i podkłady od me.hobby na modele papierowe bardzo dobrze się spisują.
Fantastyczny klip! Ogromne dzięki za bardzo konkretne informacje. Zastanawia mnie tylko - dlaczego zabrakło w Waszym porównaniu Tamiya Surface Primera? Czy nie jest dostępny w wersji dla aerografów?
Ile schnie godzin podkład Green Stuff World ??? Jaka jest powierzchnia po nałożeniu na model matowa czy satyna ? I co mógłbyś więcej o nim powiedzieć :) Pozdrawiam
Bardzo fajny test! Nie wiedziaem że z akryli da się tyle wyciągnąć tym Green Stuffem. Z moich testów dodam że z mojego dla Vallejo jest różnica między odczekaniem 24 h a 72h. Wiem bo robiłem próby ze szlifowaniem na arkuszu plastiku i TROSZKĘ lepiej wychodziło.
Dobry, informacyjny materiał. Jaka średnica dyszy i ciśnienie do tych akrylowych od ammo? P.s. gdy mówisz przy stole ściągnij rękawiczkę bo mikrofon wyłapuje dźwięk jak składasz dłonie
3 ปีที่แล้ว +1
Podkład nakładany był aerografem z dyszą 0,3mm przy ciśnieniu 1 bar. PS. Dzięki za uwagę, teraz już o tym wiemy :)
Pytanie. Jakiego ciśnienia i jakiej dyszy używacie do podkładów akrylowych ? Maluję podkładami akrylowymi Vallejo i Mig oraz AK - aerograf Fine Art - dysza 0,3, ciśnienie 1-5 bar. O ile zapachu nie ma to bardzo się kurzą/pylą. Dodatkowo nie raz się aerograf zapycha. Podczas malowania mam chmurę pyłu. Musiałem zbudowac kabinę do malowania aby jakoś to ogarnąć. I czy podkłady te należy rozcieńczać czy nie ?
Też się zastanawiam czy podkład akrylowy Vallejo się rozcieńcza, i w jakich proporcjach. Wróciłem do sklejania po 20 latach, zacząłem od Cromwella z tego kanału, fajnie się sklejało. Jednak mam problem z podkładem vallejo. Momentalnie zapycha dysze aerografu. Na filmie z Cromwellem Tomek podkładu nie rozcieńczał.
Który lakier z tych wszystkich byłby najlepszy do pomalowania samochodu w 1/24? Chciałem ostatnio zbudować pewien automobil przy użyciu tego, co mam. Niezbyt mi się widzi kupowanie dedykowanych podkładów do samochodów takiego Zero Paints. Wnioskuję, że najlepsza byłaby 1500 ze względu na największą gradację.
Ten test tylko potwierdził moje doświadczenia z podkładem akrylowo-poliuretanowym Vallejo - mimo, że kładziony na dobrze odtłuszczoną powierzchnię plastiku, ma on niestety przykrą tendencję do odchodzenia większymi płatami podczas delikatnej nawet obróbki bardzo drobnym papierkiem ściernym. Dlatego zarzuciłem to ustrojstwo i używam tylko podkładów na bazie lakieru: Gunze Mr.Surfacer i ostatnio Bilmodel Surfacer 4000 do gładkiego wykończenia. Szkoda, że nie wiedzieć czemu, ten ostatni podkład nie znalazł się w tym porównaniu... Pozdrawiam serdecznie!
Filmik oczywiscie nie wyczerpuje calosci tematu. Zajmuje sie tym pieknym hobby od wielu lat, generalnie podklad jest istotna sprawa na wstepnie malowania. Generalnie acryle jako farby bazowe i natepnie uzywane w dalszej ptacy sa ze wzgledu na rozne techniki rewelacyjne ale podklad z tego typu farb nie jest tym najlepszym. Podklady tzw enamelowe maja ta przeage, ze przylegaja do powierzchni w sposob tak jakby permanentny z tym, ze nalezy je stosowac z tzw umiarem czyli z cienka warstwa. W zaleznosci od koncowych techni generalnie mozna uzywac czarnych szarych i bialych podkladow ale idea jest jedna musza dobze przylegac do bazowego podloza aby mozna bylo kontynuowac dalsze prace. Dobry podklad musi pokryc powierzchnie nie wykazujac tendencji do odchodzenia od niej uwypuklic niedokciagniecia i jeszcze umozliwic lokalne przeszlifowanie powierzchni i dokonczenie prac podkladowych. Uwazam, ze jednak tzw lakierowe podklady spelniaja powyzsze wymagania, jednak wybor zalezy od indywidualnych preferenci modelarza.
Dokładnie, super by było, jakby teraz lakiery bezbarwne trafiły na tapetę, np. czy Super/Ultra matowy od AK czy Mig faktycznie jest lepszy (bardziej matowy) od standardowych np. Vallejo i jak się to ma do typowo modelarskich.
Bardzo lubię Wasz kanał. Choćby z powodu poprawnej polszczyzny i nienachalnego sposobu prezentacji materiału. W zestawieniu zabrakło mi podkładu Alclada Primer and Microfiller. Jest trwalszy od Surfacera, co może być ważne np. przy modelach żywicznych, gdy nawet Surfacer potrafi odejść od żywicy (oczywiście odtłuszczonej itd) przy ściąganiu masek. Może i przy plastiku nie ma to aż takiego znaczenia, ale część z nas sięga również po żywicę - na nią nie położyłbym żadnego z tych akrylowych podkładów...
Chciałbym umieć bezproblemowo malować primerem One Shota bez jego rozcieńczania... zawsze, ale to zawsze zapycha dyszę w aerografie, bez znaczenia czy jest 0.3 czy 0.8. Kombinowałem też ze zwiększaniem ciśnienia - również bez większych rezultatów... no nie potrafię tego ogarnąć 😔
One Shot poza niewątpliwa zaletą bezwonnosci niestety jest dość problematyczny w użyciu (wydaje mi się że materiał filmowy powinien być o to uzupełniony). Bardzo szybko gęstnieje, po ok 10 min już dysza jest zapchana. Kolejny kłopot to czyszczenie aerografu...
FANFACKT: Firma Vallejo powstała w USA w 1965 roku i specjalizowała się w tworzeniu farb na potrzeby kinematografii. Jednak po 4 latach przeniosła się do Hiszpanii, z tego powodu nazwę Vallejo powinno się wymawiać "wajecho"
Super porownanie! Troche zabraklo porownania z Tamiya, zwlaszcza tymi w sprayu - wydawalo mi sie, ze sa o wiele bardziej popularne niz podklady w wersji pod pedzel.
Coś fachowego. W końcu ktoś to poukładał w jedną całość. Pozdrawiam
To może jeszcze test z odrywaniem taśmy maskującej?
Super. Od siebie dodam, że podkłady Gunze warto mocno rozcieńczać, nawet 4:1 w razie potrzeby, a może i bardziej, i przy odpowiednio niskim ciśnieniu powoli "budować" je na modelu - to daje najlepszy efekt. ;)
Dziękuję Wam za ten odcinek. Dla osób początkujących jest to nieoceniona wiedza, film odpowiada na dużo pytań. Tak jak wcześniej kolega wspomniał dobry byłby film na temat lakierów bezbarwnych.
no wlasnie a ja do tej pory od razu ladowalem dunkelgelb a potem morderstwo z chepingiem i otarciami a tak to primer potem basecoat na kantach scierasz wacikiem i po zabiegu! Dzieki za film!
Uwielbiam Wasze filmiki instruktażowe :) Małą formą podziękowania jest to, że jeśli już robię modelarskie zakupy, to wybieram Agtom :)
Warto umyć ramki w wodzie z płynem do naczyń przed budową modelu oraz przejechać pędzelkiem z IPA przed kładzeniem podkładu, wtedy zapewnimy maksymalną przyczepność każdego podkładu (nawet te Surfacery będą odchodzić płatami od modelu mającego takie smary fabryczne na powierzchni czy nasz pot. Osobiście muszę używać w zimie chemii mało śmierdzącej, czyli farbki Tamki + IPA, ale podkłady to inna sprawa. Mam 3 akrylowe - MIG Majonez Waterborne, MIG OneShot i AK 3rd GEN. Robiłem testy, OneShot kładzie się całkiem ładnie, jest najbardziej satynowy i najbardziej odporny na zadrapania, dobrze się szlifuje. Waterborne jest nieco bardziej matowy, ale daje się dobrze szlifować. Najgorzej wypada AK, jest głęboko matowy (Track Primer) i odchodzi w miarę łatwo. Daje się szlifować, ale pełną twardość uzyskuje po zdecydowanie dłuższym okresie.
Kiedyś zarzucono mi, że primery akrylowe nie dają się szlifować i obłażą płatami, ale wyszło, że modele po pomalowaniu Waterborne i odłożone na 1-2 tygodnie do pudełka można spokojnie szlifować bez ryzyka odrywania płatów farby, a że zazwyczaj mam minimum 2 modele na warsztacie to spokojnie mogę ten czas odczekać.
Ja nigdy nie myje ramek i wszystko cacy trzyma i nic nie odchodzi.
@@damianos08PL To bardzo zależy od modelu. Terminator z Tiger Modelu był pierwszym modelem, który umyłem. Po wymacaniu ramek zauważyłem, że mam tłustawy nalot na palcach, to jakiś smar maszynowy. Umyłem w białej umywalce z ciepłą wodą i białym mydłem, woda po myciu była zielonkawa :) Od tamtej pory myję każdy model, zapomniałem umyć jedynie Abramsa z RFM (ostatni model) i niestety primer (a czasem nawet z farbą) odchodził zbyt łatwo. Tego efektu nie miałem na modelach Tamiya, Revell, Hasegawa czy AMK, ale niestety zdarza się czasem na modelach niektórych chińskich marek (Tiger model, RFM i jeden z trzech moich modeli Takom).
Nareszcie! Solidna porcja praktycznej wiedzy dla początkujących;) dziękuję i pozdrawiam.
Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin🎁🎉 robiłem dziś u was zakupy ale zapomniałem o kodzie rabatowymXD
Dzięki za filmik otwieracie mi ponownie zajawkę na modele... sklep już dodany do ulubionych na pewno zagoszczę i to nie raz ... bardzo dobre filmiki piątka dla Was do zobaczenia !
Świetnie, akurat mi się skończył podkład od tamiyi i chciałem jakiś inny whpróbować. Dzięki wielkie
Cześć. Przymierzam się do zrobienia własnych woblerów. Zastanawiam się czego użyć na surowe, wyszlifowane drewno? Częściowo ma być oklejone folią aluminiową, ale góra i dół ma być pomalowana.
Super odcinek, z poprzednikiem zgodzę się, że przydał by się odcinek o pakietach bezbarwnych i wspomnienie jakie będą dobre na modele papierowe.
Od siebie dodam, że farbki i podkłady od me.hobby na modele papierowe bardzo dobrze się spisują.
Fantastyczny klip! Ogromne dzięki za bardzo konkretne informacje. Zastanawia mnie tylko - dlaczego zabrakło w Waszym porównaniu Tamiya Surface Primera? Czy nie jest dostępny w wersji dla aerografów?
Dobre pytanie
@@danieljaremko8747 agtom.eu/podklady/310095-tamiya-surface-primer-podklad-w-plynie-szpachlowka-40ml-bialy.html
Mam pytanie czy jak mam podkład ammo one shot to mogę zastosować farby gunze czy muszą być farby ammo ?
Ile schnie godzin podkład Green Stuff World ??? Jaka jest powierzchnia po nałożeniu na model matowa czy satyna ? I co mógłbyś więcej o nim powiedzieć :)
Pozdrawiam
Czy podkłady o bazie lakierowej to te same, co o bazie celulozowej? Nie umiem znaleźć tych pierwszych w sklepie.
Bardzo fajny test! Nie wiedziaem że z akryli da się tyle wyciągnąć tym Green Stuffem. Z moich testów dodam że z mojego dla Vallejo jest różnica między odczekaniem 24 h a 72h. Wiem bo robiłem próby ze szlifowaniem na arkuszu plastiku i TROSZKĘ lepiej wychodziło.
Witam prosze mi napisać do figurek jaki najlepszy podkład bedzie Gunze np 1500 oraz kolor szary czy czarny?
Dobry, informacyjny materiał. Jaka średnica dyszy i ciśnienie do tych akrylowych od ammo?
P.s. gdy mówisz przy stole ściągnij rękawiczkę bo mikrofon wyłapuje dźwięk jak składasz dłonie
Podkład nakładany był aerografem z dyszą 0,3mm przy ciśnieniu 1 bar.
PS. Dzięki za uwagę, teraz już o tym wiemy :)
Rewelacyjny materiał ! Serdecznie pozdrawiam! Więcej takich !
Co powiecie na temat podkładu akrylowego AK Interactive BLACK PRIMER ? Jak się spisuje pod aero i czym rozcieńczać jakie proporcje.
Pytanie. Jakiego ciśnienia i jakiej dyszy używacie do podkładów akrylowych ? Maluję podkładami akrylowymi Vallejo i Mig oraz AK - aerograf Fine Art - dysza 0,3, ciśnienie 1-5 bar. O ile zapachu nie ma to bardzo się kurzą/pylą. Dodatkowo nie raz się aerograf zapycha. Podczas malowania mam chmurę pyłu. Musiałem zbudowac kabinę do malowania aby jakoś to ogarnąć. I czy podkłady te należy rozcieńczać czy nie ?
Też się zastanawiam czy podkład akrylowy Vallejo się rozcieńcza, i w jakich proporcjach.
Wróciłem do sklejania po 20 latach, zacząłem od Cromwella z tego kanału, fajnie się sklejało.
Jednak mam problem z podkładem vallejo. Momentalnie zapycha dysze aerografu. Na filmie z Cromwellem Tomek podkładu nie rozcieńczał.
Czy podczas używania podkładu Vallejo lub GSW przy nakładaniu pędzlem należy go rozcieńczyć ?
Czy będzie jakaś niespodzianka na 100 odcinek, może live :)
A co to za model lampek przybiurkowych których używacie w modelarni (chodzi o tą którą widać na filmie)?
Przydalby sie porobny odcinek z lakierami, z uwzgladnieniem mieszania lakieru z farbami.
Który lakier z tych wszystkich byłby najlepszy do pomalowania samochodu w 1/24? Chciałem ostatnio zbudować pewien automobil przy użyciu tego, co mam. Niezbyt mi się widzi kupowanie dedykowanych podkładów do samochodów takiego Zero Paints. Wnioskuję, że najlepsza byłaby 1500 ze względu na największą gradację.
Ten test tylko potwierdził moje doświadczenia z podkładem akrylowo-poliuretanowym Vallejo - mimo, że kładziony na dobrze odtłuszczoną powierzchnię plastiku, ma on niestety przykrą tendencję do odchodzenia większymi płatami podczas delikatnej nawet obróbki bardzo drobnym papierkiem ściernym. Dlatego zarzuciłem to ustrojstwo i używam tylko podkładów na bazie lakieru: Gunze Mr.Surfacer i ostatnio Bilmodel Surfacer 4000 do gładkiego wykończenia. Szkoda, że nie wiedzieć czemu, ten ostatni podkład nie znalazł się w tym porównaniu... Pozdrawiam serdecznie!
Pewnie dlatego, że nie ma go w Agtomie, a to jest kanał tego sklepu :)
Super panowie!
4:50 yhym yhym... Ja tam lubię wąchać podkład Vallejo. Ma taki fajny słodki zapach.
Najlepszy film na tym kanale
Filmik oczywiscie nie wyczerpuje calosci tematu. Zajmuje sie tym pieknym hobby od wielu lat, generalnie podklad jest istotna sprawa na wstepnie malowania. Generalnie acryle jako farby bazowe i natepnie uzywane w dalszej ptacy sa ze wzgledu na rozne techniki rewelacyjne ale podklad z tego typu farb nie jest tym najlepszym. Podklady tzw enamelowe maja ta przeage, ze przylegaja do powierzchni w sposob tak jakby permanentny z tym, ze nalezy je stosowac z tzw umiarem czyli z cienka warstwa. W zaleznosci od koncowych techni generalnie mozna uzywac czarnych szarych i bialych podkladow ale idea jest jedna musza dobze przylegac do bazowego podloza aby mozna bylo kontynuowac dalsze prace. Dobry podklad musi pokryc powierzchnie nie wykazujac tendencji do odchodzenia od niej uwypuklic niedokciagniecia i jeszcze umozliwic lokalne przeszlifowanie powierzchni i dokonczenie prac podkladowych. Uwazam, ze jednak tzw lakierowe podklady spelniaja powyzsze wymagania, jednak wybor zalezy od indywidualnych preferenci modelarza.
Super filmik 👷👍
Dzień dobry mam pytanie kiedy będziecie mieć na sklepie dostępny model do sklejania Nissan silvia w skali 1:24 PROOOOSZE o odpowiedź
Niestety model pojawi się prawdopodobnie nie wcześniej niż w lipcu.
@ dziękuję za odpowiedz będę napewno czekał
Waleho mister mówi się wadzieho ! to firma Hiszpańska !
jaki podklad do miekkiej blachy ?
Mr.Surfacer
W puszce najlepsze
Super :) Dzięki :) Pozdrawiam :)
Szkoda że nie pokazaliście jak wygląda w porównaniu podkład od Humbrola (kolor 01).
SUPER odcinek :)
Najlepszy jest ten podkład na rdze
super odcinek
Dokładnie, super by było, jakby teraz lakiery bezbarwne trafiły na tapetę, np. czy Super/Ultra matowy od AK czy Mig faktycznie jest lepszy (bardziej matowy) od standardowych np. Vallejo i jak się to ma do typowo modelarskich.
Teraz weathering, pigmenty i washe:)
to base i primier nie są tym samym?! :O
Najlepszy jest One Shot. Szkoda ze nie pokazałeś testu ścieralności właśnie z tym produktem.
Ściera się on bardzo podobnie do podkładu Green Stuff World. Zapraszamy na nasza grupę na Facebook'u. Jest tam zdjęcie z takiego dodatkowego testu.
Bardzo lubię Wasz kanał. Choćby z powodu poprawnej polszczyzny i nienachalnego sposobu prezentacji materiału. W zestawieniu zabrakło mi podkładu Alclada Primer and Microfiller. Jest trwalszy od Surfacera, co może być ważne np. przy modelach żywicznych, gdy nawet Surfacer potrafi odejść od żywicy (oczywiście odtłuszczonej itd) przy ściąganiu masek. Może i przy plastiku nie ma to aż takiego znaczenia, ale część z nas sięga również po żywicę - na nią nie położyłbym żadnego z tych akrylowych podkładów...
A gdzie odc z budowania podstawy do yamato
Przerzuciłem się na AK real colours i podkłady stały się zbędne.
Chciałbym umieć bezproblemowo malować primerem One Shota bez jego rozcieńczania... zawsze, ale to zawsze zapycha dyszę w aerografie, bez znaczenia czy jest 0.3 czy 0.8. Kombinowałem też ze zwiększaniem ciśnienia - również bez większych rezultatów... no nie potrafię tego ogarnąć 😔
Miałem ten sam problem. Polecam z swojej strony zamianę na podkłady Gunze.
One Shot poza niewątpliwa zaletą bezwonnosci niestety jest dość problematyczny w użyciu (wydaje mi się że materiał filmowy powinien być o to uzupełniony). Bardzo szybko gęstnieje, po ok 10 min już dysza jest zapchana. Kolejny kłopot to czyszczenie aerografu...
@@adams80adams dokładnie, przydałby się sprawdzony sposób jak go używać, agtom może jakiś tutorial?
Do akryli warto użyć jakiegoś opóźniacza. Ja używam Vallejo Airbrush Flow Improver.
O, pojawił się Yamato :v
E kafejki CNC by się przydały.dla projektantów,wynalazców,modelarzy,zrobienie modelu,wzoru,wymiana myśli,wiedzy euipo itd
Najliepszy jiest japonczycy.
SZKODA ZE NIE MA PODKŁADÓW BILMODEL...ONE TEZ MAJA SWOJA GRADACJE...
Jak zwykle pod górkę. Ucze sie modelarstwa. Myślałem,że jak machne primerem tamiya to bedzie juz wystarczająco dobrze.....
FANFACKT:
Firma Vallejo powstała w USA w 1965 roku i specjalizowała się w tworzeniu farb na potrzeby kinematografii. Jednak po 4 latach przeniosła się do Hiszpanii, z tego powodu nazwę Vallejo powinno się wymawiać "wajecho"
"la paella" po hiszpansku wymawia sie paeja. to podstawowa zasada czytania po hiszpansku. jedna z pierwszych lekcji w nauce tego jezyka :)
@@JanKowalski-iz3ib true
Fanfakt 2. Vallejo robi jedne z najgorszych podkładów.
@@ScaleHangar182 ojoj😝
Czemu?
@@Enter_Yedn jak juz jesteśmy poprawni to bajecho bo hiszpanie nie maja literki ,,w"
Pierwszy :)