Cześć. Bardzo dziękuję za film. Sochaczew to moje rodzinne miasto. W tym pułku mój teść był pilotem przez wiele lat, latał właśnie na tych Migach. Pozdrawiam.
Dziękuję za film. Przypomniał mi służbę wojskową, którą odbywałem w latach 1986-1988, po pół roku na szkółce w Oleśnicy był Sochaczew. Eskadra Techniczna. Miło powspominać. Trochę się popracowało na tych samolotach. Pozdrawiam wszystkich, którzy służyli w tej jednostce.
Witam a ja osobiście pełniąc służbę W czasie lotów nocnych w jednostce nieopodal lotniska. WOPK starty i ładowania MIG 21 Wróciły wspomnienia lata 1970-72 Szacun. Dziękuję (pisarz "Błyskawica".
Mój ulubiony odcinek bo mówisz o Starfighterach a nawet je pokazujesz co jest miodem na moje oczy i skołatane serducho ale czy ja się doczekam jakiegoś odcinka poświęconego F-104 ? Prawisz o Migach, Su z Układu Warszawskiego a przecież jesteśmy w NATO a F-104 był podstawowym myśliwcem NATO lat zimnej wojny. Jakieś może porównanie F-104 z Migiem-21 i Su-7 ? Podrzucam Ci świetny temat bo F-104 to genialny myśliwiec a w Polsce nadal nie do końca poznany i nadal uważamy a latającą trumnę co jest dla F-104 wielce niesprawiedliwe. Używało go 15 państw, NASA i nadal lata w firmie prywatnej Starfightera Aerospace Inc Rica Svetkoffa. Tyle do opowiedzenia i tyle do pokazania odnośnie Starfighterów a tu głównie o ruskich wynalazkach pokroju Mig-21 czy Su-7.
Fajny film, super powspominać. Szkoda że w filmie nie wspomina się Zasłużonych Pilotów : Śp. Romana Operacza i Bogdana Najmrockiego z 2 eskadry. A warto by było. Piloci, legenda. __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2:20 - Szok 😮 (brał udział w obchodach 50 lecia?...).
Jako że mieszkałem w osi pasa to codziennie widziałem starty tych samolotów i częste gromy dźwiękowe teraz to by było niedopuszczalne czasem tak nisko latały że było widać pilotów w kabinach a potem sam służyłem w Mirosławcu gdzie były nasze sochaczewskie samoloty
Służyłem w Sochaczew w latach 86-87 jako fotogrametrysta i mialem do czynienia z materiałami robionymi przez naszych pilotów ;P nie byli orłami i czasem dochodziło do specjalnych zadań np klejaneia zdjęć z dwóch nalotów równoległych tak jak to miało miejsce żeby unaocznić pilotom jakie błędy popełniają ;) Obróbka zdjęć i klejenie ich na fotogramie zajmowało min 2-3h co w dobie współczesnego pola walki dodając min 1 h na sam lot dawało 4h . w tym czasie front wojny mógł się przezunac o jakieś 200km więc zdjęcia były w tym czasie mało wiarygodna metoda rozpoznania. w 87 roku próbowano wprowadzić specjalny zasobnik zrzucany nad lotniskiem lub punktem bazowania jednostki którego celem było skrócenia czasu obróbki i odczytu do 2h.. próby przeprowadzane w symulowanych warunkach polowych dawały rezultat min 2,5h ;P i całość pomysłu raczej nie został wprowadzona w życie... Dzięki za ten materiał a zwłaszcza info o wyczynie majora Bendera który jeszcze służył za moich czasów w jednostce i był jednym z najlepszych pilotów. Samo przejęcie było na tyle wyjątkowe ze Szwedzi przejęli nasz samolot i zmusili do lądowania na swoim lotnisku ale dzięki doświadczeniu naszego pilota udało mu się w trakcie przyziemienia odpalić dopalacze i uciec Sabom ;P
Ciekawa historia!!! O Ile migi i saaby były solidnymi i sprawdzonymi maszynami o tyle f104 to były latające trumny zwłaszcza w latach 80. Bardzo szybkie jednak mała powierzchnia nośna sprawiała ze manewry były skomplikowane i niebezpieczne wielu rfnowskich pilotów zginęło zanim nauczyli się latać w miarę bezpiecznie. Nasze migi też nie były wybitne w kwestii manewrowania ale jakoś im to lepiej wychodziło 😉
Migi-21 to takie same latające trumny jak F-104. Jedne źródła podają, że lotnictwo polskie utraciło ich 90 a inne 106. Maszyna tak samo jak F-104 nie wybaczała błędów, była słabo manewrowa a do tego nie przenosiła tak różnorakiego uzbrojenia jak amerykański odpowiednik. Starfighter stał się myśliwcem wielozadaniowym jak F-16 dzisiaj a Mig-21 pozostał typowym myśliwcem przechwytującym. Zarówno F-104 jak i Mig-21 miały dość krotki zasięg i oba latały z dodatkowymi zbiornikami paliwa z tym, że 104 miała możliwość montowania instalacji do tankowania w powietrzu. Starfighter miał też bogatszą mechanizację płata z nadmuchem na klapy co podnosiło jego manewrowość. Obie maszyny były do siebie bardzo podobne tylko, że o zdarzeniach z udziałem F-104 pisały nieprzychylne zachodowi polskie media a o zdarzeniach z Migami -21 czy innym sowieckim sprzętem raczej się milczało. W końcu propaganda komunistyczna musiała udowadniać, że sprzęt sowiecki jest lepszy od sprzętu amerykańskiego nawet jeśli w lotnictwie polskim Mig-21 nie dolatywał 2000h resursu to w lotnictwie duńskim F-104G osiągał resurs w granicach 3400-4800 godzin a więc mówienie o F-104 jako latającej trumnie jest zwyczajnie zakłamywaniem faktów. Owszem w Niemczech w latach 60 były z nimi kłopoty ale objęcie szefostwa Luftwaffe przez Johanesa Steinhoffa zmieniło sytuację (podjął odpowiednie kroki by podnieść bezpieczeństwo lotów na F-104 i nie tylko) i F-104G zakończył swoją niefortunną passę i stał się tak samo bezpieczny jak każdy inny samolot w Luftwaffe. Co ciekawe Australijczycy używali 140 znakomitych Mirage IIIE i utracili 40 co jest dość duża ilością i tez jakoś nikt nie mówi, że to latająca trumna chociaż te proporcje nie wypadają dobrze w stosunku do F-104, którego Niemcy na 916 utracili około 290 ale trzeba pamiętać, że czym większa ilość maszyn i ostrzejsze latanie tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia.
@@Vladymir_Putinnie tylko Lockheed jest znany z łapówek bo inni producenci jak Airbus też. Na jakiej podstawie twierdzisz, że F-16 jest gorszy od Gripena ? Przecież F-16 posiada nowocześniejsze uzbrojenie, może więcej go przenieść i ma lepsze osiągi. Do tego dlaczego tylko Czesi i Węgrzy w NATO wybrali Gripena a reszta członków NATO z powodzeniem używa Falconów ? PoA tym zauważ, że te same Czechy, które wybrały Gripena zastępować go będą F-35A produkcji Lockheeda. A wiec co o tym sadzić ? Inna sprawa jest taka, że na F-16 jest długa kolejka a na Gripena jakoś poważnych zamówień brak.
@@Azawakh1974 Spora przesada z tym porównaniem, z tą manewrowością..., który statek powietrzny wszedł nocą na pas z pominięciem bliższej i z zgaszonym oświetleniem pasa i bez APM-ów? Na pewno nie 104 czy nawet F16.
Miło było posłuchać o moich ukochanych Starfighterach w Twoim filmie. To o czym mówiłeś to pokrywa się z tym co mi opowiadał znajomy tylko, że on określił to jako incydent a nie pozorowany atak. Podoba mi się w ogóle tematyka dzisiejszego odcinka, którą od pewnego czasu i ja drążę. Mam pytanie skąd masz tego typu informacje o takich zachowaniach pilotów niemieckich ? Z tego co ja znów się dowiedziałem to na jednej z grup poświęconych 104 to piloci NATO spotkali przynajmniej dwa razu prototyp naszej Iskry, która wracała z salonów lotniczych w Paryżu Le Borguet i Farnonborugh. Wyraźnie pisali, że nasza Iskra była kolorowa a więc musiał być to jej prototyp. O spotkaniach polskich pilotów z Drakenami czytałem w sieci i to się pokrywa z tym co mówisz. Z tego co mi wiadomo to jeszcze samolot polskiego lotnictwa wojskowego Ił-14 spotkał się powietrzu z niemieckim F-104G. Bardzo fajny odcinek i liczę na to, że w końcu zrobisz materiał na temat Starfighterów czy to w Historii jednego myśliwca czy może o Starfighterach w NATO?
@@janpoter9835 ja o tych ćwiczeniach niemieckich pilotów dowiedziałem się od znajomego, któremu to opowiadał właśnie pilot, którego taka sytuacja spotkała. Znajomy powiedział mi tyle, że nie powie kto był pilotem Miga-21 bo to tajne (!) ale o tej sytuacji mi opowiedział i to co mówi autor tego filmu się pokryło ze sobą.
Tajne loty szkolno- rozpoznawcze byly tak regularne, że gdy jednego razu lot sie opóźnił z powodu usterki przed startem, pilot szwedzkiego samolotu po przechwyceniu podleciał i pokazal polskiemu gest palcem na zegarek 😁
Bardzo mnie cieszy, że wspomniałeś o F-104G Starfighter. Dodam jeszcze, że był to podstawowy samolot NATO w katach 60-80 czyli do czasu wejścia F-16, jesteśmy w NATO i nadal na temat tej wspaniałej i niezwykle udanej maszyny nadal wśród polskich fanów lotnictwa krążą określenia „latająca trumna” czy „twórca wdów” co zwyczajnie świadczy o braku rzetelnej wiedzy na temat tego samolotu. Dlatego jest to argument by zrobić taki odcinek poświęcony Starfighterom. Warto a nawet należy zmienić złe imię 104 bo to maszyna legendarna, zdobywca kilku światowych rekordów prędkości, wznoszenia a nawet długotrwałości lotu (nieoficjalny rekord ustanowiony przez samolot włoski), używany przez 15 różnych państw na całym świecie od wersji A do S i jej modyfikacji ASA/ASA-M. W końcu to jeden z najbardziej kolorowych samolotów w NATO biorący udział w ćwiczeniach Tigermeet i zdobywający nagrody (!). Nie mówi się o tym głośno ale natowscy piloci uważali, że to najlepszy samolot na jakim mieli przyjemność i zaszczyt latać. Jednym z nich jest Wolfgang Czaia z firmy Starfighters Aerospace Inc założonej przez Rica Svetkoffa. Warto posłuchać wywiadów z pilotami latającymi na F-104 a na YT są takowe i poloci wyrażają się o tej maszynie bardzo dobrze i żaden z nich nie nazywa 104 latającą trumną a każdy z nich wyraża się o nim z szacunkiem. Szkoda, że my polscy miłośnicy lotnictwa wojskowego tak niewiele wiemy na temat tej wspaniałej legendy światowego lotnictwa i geniuszu Kelly Johnosna, który stworzył F-104. Mam nadzieję, że Starfighter dzięki takim videoaudycjom jak Twoje odzyska należne mu dobre imię inszacunek wśród polskich fanów lotnictwa wojskowego.
niestety jest to prawda że w niemczech był tak nazywany . Zwłaszcza wersja G czyli germany, bo niemcy z myśliwca chcieli mieć wielozadaniowego więc mu co nieco dołożono
@@maypanaam9212 w rękach doświadczonego pilota F-104 umiał pokazać swoją wartość bojową co pokazywali np Włosi na swoich F-104S podczas ćwiczeń w walkach pozorowanych z F-16 i F-4 Phantom II.
Zastanawiam się, czy te samoloty mogłyby być w jakikolwiek sposób użyteczne na polu walki wojny w Ukrainie? Na przykład najbardziej chyba nowoczesna wersja Rumuńskich Sił Powietrznych - LanceR?
@@Balszoi To fajnie . Wersje które wymieniłem mają np. chwyt powietrza , ułożenie radaru inspirowane samolotami Су-T-3 , Су-49 itp.. th-cam.com/video/jr59nsSsk_Q/w-d-xo.html ................. th-cam.com/video/noU3KBK4Jew/w-d-xo.html
Dziękuję za świetny materiał, eskadra techniczna, klucz osprzętu, 1992-93, pozdrawiam wszystkich służących w 32 , w szczególności P. Brzózkę.
Cześć. Bardzo dziękuję za film. Sochaczew to moje rodzinne miasto. W tym pułku mój teść był pilotem przez wiele lat, latał właśnie na tych Migach. Pozdrawiam.
Super!!!
Dziękuję za materiał. Mój ojciec był oficerem rozpoznawczym lata całe w tym pułku. Miło było usłyszeć nazwiska jego kolegów :-).
mój stary też służył w Sochaczewie
Dziękuję za ciekawy materiał
Dziękuję za film. Przypomniał mi służbę wojskową, którą odbywałem w latach 1986-1988, po pół roku na szkółce w Oleśnicy był Sochaczew. Eskadra Techniczna. Miło powspominać. Trochę się popracowało na tych samolotach. Pozdrawiam wszystkich, którzy służyli w tej jednostce.
Ciekawy materiał
Bardzo dobry odcinek dowiedziałem się czegoś nowego
Dziękuję Pozdrawiam!
Kanal wspaniale sie rozwija. Powodzenia i dalszych dobrych odcinków
Witam a ja osobiście pełniąc służbę
W czasie lotów nocnych
w jednostce nieopodal lotniska. WOPK starty i ładowania MIG 21
Wróciły wspomnienia lata 1970-72
Szacun. Dziękuję (pisarz "Błyskawica".
fajne ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&
Służyłem w tym pułku w latach 1985-1987. Pracowałem na osprzęcie, jako kreślarz i pisarz. Pozdrawiam sierżanta sztabowego Konrada P.
Mój ulubiony odcinek bo mówisz o Starfighterach a nawet je pokazujesz co jest miodem na moje oczy i skołatane serducho ale czy ja się doczekam jakiegoś odcinka poświęconego F-104 ? Prawisz o Migach, Su z Układu Warszawskiego a przecież jesteśmy w NATO a F-104 był podstawowym myśliwcem NATO lat zimnej wojny. Jakieś może porównanie F-104 z Migiem-21 i Su-7 ? Podrzucam Ci świetny temat bo F-104 to genialny myśliwiec a w Polsce nadal nie do końca poznany i nadal uważamy a latającą trumnę co jest dla F-104 wielce niesprawiedliwe. Używało go 15 państw, NASA i nadal lata w firmie prywatnej Starfightera Aerospace Inc Rica Svetkoffa. Tyle do opowiedzenia i tyle do pokazania odnośnie Starfighterów a tu głównie o ruskich wynalazkach pokroju Mig-21 czy Su-7.
Ciekawe ciekawe !:)
Fajny film, super powspominać.
Szkoda że w filmie nie wspomina się Zasłużonych Pilotów : Śp. Romana Operacza i Bogdana Najmrockiego z 2 eskadry. A warto by było. Piloci, legenda.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2:20 - Szok 😮 (brał udział w obchodach 50 lecia?...).
Świetny materiał bardzo trudno znaleźć podobne na YT od razu subskrypcja ,
Jako że mieszkałem w osi pasa to codziennie widziałem starty tych samolotów i częste gromy dźwiękowe teraz to by było niedopuszczalne czasem tak nisko latały że było widać pilotów w kabinach a potem sam służyłem w Mirosławcu gdzie były nasze sochaczewskie samoloty
Służyłem w Sochaczew w latach 86-87 jako fotogrametrysta i mialem do czynienia z materiałami robionymi przez naszych pilotów ;P nie byli orłami i czasem dochodziło do specjalnych zadań np klejaneia zdjęć z dwóch nalotów równoległych tak jak to miało miejsce żeby unaocznić pilotom jakie błędy popełniają ;) Obróbka zdjęć i klejenie ich na fotogramie zajmowało min 2-3h co w dobie współczesnego pola walki dodając min 1 h na sam lot dawało 4h . w tym czasie front wojny mógł się przezunac o jakieś 200km więc zdjęcia były w tym czasie mało wiarygodna metoda rozpoznania. w 87 roku próbowano wprowadzić specjalny zasobnik zrzucany nad lotniskiem lub punktem bazowania jednostki którego celem było skrócenia czasu obróbki i odczytu do 2h.. próby przeprowadzane w symulowanych warunkach polowych dawały rezultat min 2,5h ;P i całość pomysłu raczej nie został wprowadzona w życie... Dzięki za ten materiał a zwłaszcza info o wyczynie majora Bendera który jeszcze służył za moich czasów w jednostce i był jednym z najlepszych pilotów. Samo przejęcie było na tyle wyjątkowe ze Szwedzi przejęli nasz samolot i zmusili do lądowania na swoim lotnisku ale dzięki doświadczeniu naszego pilota udało mu się w trakcie przyziemienia odpalić dopalacze i uciec Sabom ;P
Służyłem w 87-88 w ET
Słyszałem o tym przechwyceniu. Eskadra Techniczna 1986-1988. Urządzenia radioelektroniczne - "trzeszczuch". Pozdrawiam.
Ciekawa historia!!! O Ile migi i saaby były solidnymi i sprawdzonymi maszynami o tyle f104 to były latające trumny zwłaszcza w latach 80. Bardzo szybkie jednak mała powierzchnia nośna sprawiała ze manewry były skomplikowane i niebezpieczne wielu rfnowskich pilotów zginęło zanim nauczyli się latać w miarę bezpiecznie. Nasze migi też nie były wybitne w kwestii manewrowania ale jakoś im to lepiej wychodziło 😉
Migi-21 to takie same latające trumny jak F-104. Jedne źródła podają, że lotnictwo polskie utraciło ich 90 a inne 106. Maszyna tak samo jak F-104 nie wybaczała błędów, była słabo manewrowa a do tego nie przenosiła tak różnorakiego uzbrojenia jak amerykański odpowiednik. Starfighter stał się myśliwcem wielozadaniowym jak F-16 dzisiaj a Mig-21 pozostał typowym myśliwcem przechwytującym. Zarówno F-104 jak i Mig-21 miały dość krotki zasięg i oba latały z dodatkowymi zbiornikami paliwa z tym, że 104 miała możliwość montowania instalacji do tankowania w powietrzu. Starfighter miał też bogatszą mechanizację płata z nadmuchem na klapy co podnosiło jego manewrowość. Obie maszyny były do siebie bardzo podobne tylko, że o zdarzeniach z udziałem F-104 pisały nieprzychylne zachodowi polskie media a o zdarzeniach z Migami -21 czy innym sowieckim sprzętem raczej się milczało. W końcu propaganda komunistyczna musiała udowadniać, że sprzęt sowiecki jest lepszy od sprzętu amerykańskiego nawet jeśli w lotnictwie polskim Mig-21 nie dolatywał 2000h resursu to w lotnictwie duńskim F-104G osiągał resurs w granicach 3400-4800 godzin a więc mówienie o F-104 jako latającej trumnie jest zwyczajnie zakłamywaniem faktów. Owszem w Niemczech w latach 60 były z nimi kłopoty ale objęcie szefostwa Luftwaffe przez Johanesa Steinhoffa zmieniło sytuację (podjął odpowiednie kroki by podnieść bezpieczeństwo lotów na F-104 i nie tylko) i F-104G zakończył swoją niefortunną passę i stał się tak samo bezpieczny jak każdy inny samolot w Luftwaffe. Co ciekawe Australijczycy używali 140 znakomitych Mirage IIIE i utracili 40 co jest dość duża ilością i tez jakoś nikt nie mówi, że to latająca trumna chociaż te proporcje nie wypadają dobrze w stosunku do F-104, którego Niemcy na 916 utracili około 290 ale trzeba pamiętać, że czym większa ilość maszyn i ostrzejsze latanie tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia.
@@Vladymir_Putinnie tylko Lockheed jest znany z łapówek bo inni producenci jak Airbus też. Na jakiej podstawie twierdzisz, że F-16 jest gorszy od Gripena ?
Przecież F-16 posiada nowocześniejsze uzbrojenie, może więcej go przenieść i ma lepsze osiągi. Do tego dlaczego tylko Czesi i Węgrzy w NATO wybrali Gripena a reszta członków NATO z powodzeniem używa Falconów ? PoA tym zauważ, że te same Czechy, które wybrały Gripena zastępować go będą F-35A produkcji Lockheeda. A wiec co o tym sadzić ? Inna sprawa jest taka, że na F-16 jest długa kolejka a na Gripena jakoś poważnych zamówień brak.
@@Azawakh1974 Spora przesada z tym porównaniem, z tą manewrowością..., który statek powietrzny wszedł nocą na pas z pominięciem bliższej i z zgaszonym oświetleniem pasa i bez APM-ów?
Na pewno nie 104 czy nawet F16.
Pozdrowienia dla focików i eskadr z lat '90-'92
Służyłem tym pólku na początku lat dziewięćdziesiątych
76-78 slużba foto w Pruszczu fajne wspomnienia
Ale trafiłem 😎🤪
Miło było posłuchać o moich ukochanych Starfighterach w Twoim filmie.
To o czym mówiłeś to pokrywa się z tym co mi opowiadał znajomy tylko, że on określił to jako incydent a nie pozorowany atak. Podoba mi się w ogóle tematyka dzisiejszego odcinka, którą od pewnego czasu i ja drążę.
Mam pytanie skąd masz tego typu informacje o takich zachowaniach pilotów niemieckich ? Z tego co ja znów się dowiedziałem to na jednej z grup poświęconych 104 to piloci NATO spotkali przynajmniej dwa razu prototyp naszej Iskry, która wracała z salonów lotniczych w Paryżu Le Borguet i Farnonborugh. Wyraźnie pisali, że nasza Iskra była kolorowa a więc musiał być to jej prototyp.
O spotkaniach polskich pilotów z Drakenami czytałem w sieci i to się pokrywa z tym co mówisz. Z tego co mi wiadomo to jeszcze samolot polskiego lotnictwa wojskowego Ił-14 spotkał się powietrzu z niemieckim F-104G. Bardzo fajny odcinek i liczę na to, że w końcu zrobisz materiał na temat Starfighterów czy to w Historii jednego myśliwca czy może o Starfighterach w NATO?
Od pilotów NATO, którzy nie boją się służb kontrwywiadowczych i opowiadają różne historie.
@@janpoter9835 ja o tych ćwiczeniach niemieckich pilotów dowiedziałem się od znajomego, któremu to opowiadał właśnie pilot, którego taka sytuacja spotkała. Znajomy powiedział mi tyle, że nie powie kto był pilotem Miga-21 bo to tajne (!) ale o tej sytuacji mi opowiedział i to co mówi autor tego filmu się pokryło ze sobą.
0:37 to nie jest zdjęcie lotniska Sochaczew-Bielice :)
Ani trochę nie przypomina układu dróg :(
Tajne loty szkolno- rozpoznawcze byly tak regularne, że gdy jednego razu lot sie opóźnił z powodu usterki przed startem, pilot szwedzkiego samolotu po przechwyceniu podleciał i pokazal polskiemu gest palcem na zegarek 😁
Dobre 😂
Dobreeee
DZIĘKI za filmik. Może coś o Łaskich migach 21
To nie film o Łasku. He he
Super materiał , wspomina pan tu o fotografowaniu polskich samolotów czy może są znane jakieś tego typu ujęcia ??
18:02 może nie to że się nie wyrobił tylko F-104 sam dążył do kolizji wszak nie po to ten szajs nazywano owdawiaczem.
Bardzo mnie cieszy, że wspomniałeś o F-104G Starfighter.
Dodam jeszcze, że był to podstawowy samolot NATO w katach 60-80 czyli do czasu wejścia F-16, jesteśmy w NATO i nadal na temat tej wspaniałej i niezwykle udanej maszyny nadal wśród polskich fanów lotnictwa krążą określenia „latająca trumna” czy „twórca wdów” co zwyczajnie świadczy o braku rzetelnej wiedzy na temat tego samolotu. Dlatego jest to argument by zrobić taki odcinek poświęcony Starfighterom. Warto a nawet należy zmienić złe imię 104 bo to maszyna legendarna, zdobywca kilku światowych rekordów prędkości, wznoszenia a nawet długotrwałości lotu (nieoficjalny rekord ustanowiony przez samolot włoski), używany przez 15 różnych państw na całym świecie od wersji A do S i jej modyfikacji ASA/ASA-M. W końcu to jeden z najbardziej kolorowych samolotów w NATO biorący udział w ćwiczeniach Tigermeet i zdobywający nagrody (!). Nie mówi się o tym głośno ale natowscy piloci uważali, że to najlepszy samolot na jakim mieli przyjemność i zaszczyt latać.
Jednym z nich jest Wolfgang Czaia z firmy Starfighters Aerospace Inc założonej przez Rica Svetkoffa.
Warto posłuchać wywiadów z pilotami latającymi na F-104 a na YT są takowe i poloci wyrażają się o tej maszynie bardzo dobrze i żaden z nich nie nazywa 104 latającą trumną a każdy z nich wyraża się o nim z szacunkiem. Szkoda, że my polscy miłośnicy lotnictwa wojskowego tak niewiele wiemy na temat tej wspaniałej legendy światowego lotnictwa i geniuszu Kelly Johnosna, który stworzył F-104. Mam nadzieję, że Starfighter dzięki takim videoaudycjom jak Twoje odzyska należne mu dobre imię inszacunek wśród polskich fanów lotnictwa wojskowego.
niestety jest to prawda że w niemczech był tak nazywany . Zwłaszcza wersja G czyli germany, bo niemcy z myśliwca chcieli mieć wielozadaniowego więc mu co nieco dołożono
@@maypanaam9212 w rękach doświadczonego pilota F-104 umiał pokazać swoją wartość bojową co pokazywali np
Włosi na swoich F-104S podczas ćwiczeń w walkach pozorowanych z F-16 i F-4 Phantom II.
Zastanawiam się, czy te samoloty mogłyby być w jakikolwiek sposób użyteczne na polu walki wojny w Ukrainie? Na przykład najbardziej chyba nowoczesna wersja Rumuńskich Sił Powietrznych - LanceR?
Może coś o 6PLMB Piła? Nasz ocalały "Tygrsek" zaprasza ;)
Jestem za. Sam jeszcze pamiętam czasy, gdy nad Piłą latały samoloty. Z bloku przy alei Piastów można było widać każdy start. Oczywiście z daleka.
Służyłem na Bielicach
migi ze zdjęcia to Mig 21 Bis z Zegrza Pomorskiego , wszystkie trzy z drugiej eskadry ( 26 PLM WOPK a później 9 PLM )
Czy będzie odcinek o samolocie w wersji Chengdu J-7FS oraz Chengdu J-7CP . Czyli jednych z rozwojowych chińskich wersji MIG 21.
Tak, za kilka dni kilka słów w związku z powrotem nigeryjskich Chenddu F-7 z modernizacji - no dobra - generalnego remontu, w Chinach.
@@Balszoi To fajnie . Wersje które wymieniłem mają np. chwyt powietrza , ułożenie radaru inspirowane samolotami Су-T-3 , Су-49 itp.. th-cam.com/video/jr59nsSsk_Q/w-d-xo.html ................. th-cam.com/video/noU3KBK4Jew/w-d-xo.html
Będzie film o SU22 w świdwinie?
2089 ---- mój ostatni MiG-21 R , , , ,
Czy autor nie pomylił sie mowiac, ze samoloty zbliżaly sie do siebie na 5-10 metrów?
NIe
Sowieci oczywiście nie pamiętają , że ten ,,zgniły'' ZACHÓD wysyłał konwoje morskie ........ !!!
We Wrocku przy ul. Przybyły taki stoi. Nie wiem po co ale jest.
To nie jest 21R :(
Ciekawe jakie to były przyjazne pizdrowieniay
👍