Zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i w połogu - dr n. med. Anita Sikora - Szubert, Michalina Mruczyk

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ต.ค. 2024
  • Każda zmiana życiowa, nawet tak pozytywna, jak wyczekiwana ciąża może być źródłem stresu i obciążenia emocjonalnego dla kobiety. Dlatego okołoporodowe zaburzenia psychiczne należą do częstych problemów, występujących u kobiet w okresie ciąży lub w połogu. Niestety, jak pokazują statystyki, tego typu zaburzenia rozpoznaje się zbyt rzadko, przez co wiele kobiet potrzebujących pomocy nie otrzymuje wsparcia. Tymczasem odpowiednio wczesne rozpoznawanie okołoporodowych zaburzeń psychicznych pozwoliłoby zmniejszyć nie tylko skalę depresji poporodowych, ale także - samobójstw młodych matek (samobójstwa wciąż pozostają jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w okresie poporodowym w krajach wysoko rozwiniętych).
    Jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne kobiety w okresie ciąży i połogu? Jakie mogą być skutki nieodpowiednio zdiagnozowanego i leczonego problemu zdrowia psychicznego dla matki i dziecka? W jaki sposób zdrowie psychiczne matki może wpływać na więź z dzieckiem? Z jakimi emocjami mierzy się kobieta w ciąży? Czym jest depresja poporodowa, lęk poporodowy, psychoza poporodowa? Jaką rolę odgrywa partner oraz bliscy w procesie wsparcia psychicznego kobiety w ciąży i połogu? Gdzie można szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej w tym okresie?
    Na te i wiele innych pytań odpowie fizjoterapeutka uroginekologiczna i psycholożka dr n. med. Anita Sikora-Szubert w rozmowie z psycholożką Michaliną Mruczyk.
    dr n. med. Anita Sikora-Szubert - mgr fizjoterapii, mgr psychologii i psychoonkolog. Certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna PTUG II. Jej zainteresowania zawodowe i naukowe skupiają się na fizjoterapii w ginekologii i położnictwie, fizjoterapii w uroginekologii oraz onkologii i medycynie paliatywnej. Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów magisterskich Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku psychologia. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pracownik dydaktyczny Kliniki Patologii Ciąży I Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowca akademicki na kierunku fizjoterapia. Autorka licznych publikacji naukowych, warsztatów i szkoleń, uczestniczka konferencji oraz projektów z dziedziny fizjoterapii i rehabilitacji w kontekście zdrowia kobiet.
    Michalina Mruczyk - psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
    #ciąża #połóg #zdrowiepsychiczne

ความคิดเห็น • 4

  • @Mamonka8
    @Mamonka8 8 หลายเดือนก่อน +2

    Dla kobiety w ciąży to niezły rolekoster, miło jak ma wspierające osoby przy sobie. Trzeba unikać sfrustrowanych złośliwych ludzi którzy jeszcze specjalnie mówią złe rzeczy 😢

  • @Listopadowa_królowa
    @Listopadowa_królowa ปีที่แล้ว +1

    Mało jest w różnych artykułach i webinarach o aktywności fizycznej, która jednak wpływa na wytwarzanie serotoniny i może znacząco poprawić samopoczucie. Dbam o swoją aktywność fizyczna (rower, szybkie marsze, pole dance) i wiem jak bardzo poprawia mój nastrój i reguluje emocje dlatego nie wyobrażam sobie żeby po urodzeniu dziecka sprowadzić swoje życie tylko do karmienia, sprzątania, gotowania i spania. Spędzanie czasu głównie w domu w jednym otoczeniu też może powodować zanizony natroj - to akurat wnioski z pracy zdalnej.

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar4231 8 หลายเดือนก่อน

    Mam zaburzenia osobowosci borderline I silny lek przed porzuceniem od 21 roku zycia zab depresyjno, lekowe. Lekowych styl przywiązania i traume wczesnodziecieca porzucenia (odebrano mnie rodzicom jako niemowle 3 msc po porodzie czyli zerwano wiez dziecka z matka byla jaka byłaale to matka dla dziecka , pierwsza osoba) . Mam 30 lat boję się ciazy od lat jestem w terapiach i biore leki. Nigdy nie mialam parcia na macierzynstwo. Dodatkowo mieszkamy za granica z dala od rodziny , mama co mnie wychowala i dala milosc juz nie zyje ale planuje dziecko. Raczej nie bylam chciana a matka biologiczna zyla w dużym stresie(miala traumy przemocy sekualnej z dziecinstwa i była krzywdzona fizycznie moze w ciazy tez) i nadużywała alkohol w ciazy tez, po porodzie chciala mnie zostawic gdzies i sobie isc, porzucic w publicznej toalecie i ogólnie pozbyc die mnie. Terapie srednio pomagaja, nie mam wsparcia tu w nikim oprócz partnera i terapeuty. Ludzie mi odradzają bycie matka. A tato adopcyjny uwaza ze to mnie naprawi. Myslalam tez o adopcji. Kto by lepiej zrozumiał niż ja?
    Wszystko super ale doula, uroterapia itd kosztuje.