jakies czternaście lat temu, uparłem się na zbudowanie subwoofera. po dlugich rozważaniach i obliczeniach, padlo na obudowę zamknieta. gra dzielnie do dziś ;)
Naprawde genialny video blog. Śledzę was od pierwszego odcinka :) Takie edukacyjne filmy przypominają mi jak bardzo żałuję pójścia do liceum zamiast technikum o profilu elektronika. Całe szczęście, mój tato zaraził mnie swoją pasją do elektroniki. Dzieciństwo kojazy mi się z zapachem kalafonii sosnowej :) Pozdrawiam. Czekam na kolejny ocinek
To czego uczą w technikach średnio zdolny uczeń może sam przyswoić w zaciszu domowym i bez porównania przyjemniej niż w szkole. Sam kończyłem liceum (w PRL) i absolutnie tego nie żałuję a elektronika była moim hobby. Gdy potem na studiach spotkałem chłopaków po dzierżoniowskim technikum, to moja wiedza merytoryczna w zasadzie niczym nie odbiegała od ich poziomu. Nawet prosili mnie, żebym im robił płytki drukowane, bo mnie wychodziło to ładniej :-) Wszyscy żałowali, że ...byli w technikum, bo tam nie było dziewczyn, 5 lat mieli wycięte z życiorysu a do tego zostali totalnie zniechęceni do elektroniki i dzisiaj ŻADEN z nich nie pracuje w zawodzie.
Wszystko zależy od tego do jakiego technikum uczęszczałeś. Były lepsze i gorsze. Ja dla przykładu chwalę sobie wrzesińskie technikum elektryczne z lat '90 XXw. Wymagający nauczyciele mobilizowali do rzetelnej nauki. Całki i różniczki poznaliśmy w 3 klasie, podczas gdy normalnie omawiało się to na studiach. Potrzebne były do podstaw techniki cyfrowej :). Moja praca dyplomowa to termometr na PT100 o zakresie od minus 30 do plus 300 stopni z dokładnością +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Chciałem zrobić tester do lamp elektronowych, ale koledzy z grupy wyperswadowali mi ten pomysł, gdyż w komisji byli starzy wyjadacze ery lampowej zatrudnieni w Meramoncie czy Tonsilu. A ja pierwszy bakcyl elektroniczny załapałem, jak mi ojciec objaśniał działanie Elektrona 707d. Dodam, że rok później otworzono technikum o podobnym profilu w moim rodzinnym mieście. Poznałem kilku jego absolwentów, nawet niektórym pisałem prace dyplomowe. To było technikum o bardzo słabym poziomie. Koledzy uczyli się ode mnie jak np.: zaprojektować układ sterowania spawarką.
Po tym jak kupiłem 'na próbę" obudowy zamknięte, żadne pierdzące bass refleksy mnie już nie interesują. Basu faktycznie jest mniej (lub jeśli tyle samo to jest wyżej) jest za to bez porównania jeśli chodzi o jakość, szybkość i kontrolę. Ogólnie brzmienie jest bardziej liniowe, lepszy impuls = lepsza witalność. Jeśli ktoś nigdy nie miał okazji, polecam, choćby właśnie na próbę. Jest to coś, czego nie ma w zamulonych i wszechobecnych br-ach.
3:00 Rozumiem, że mowa tu o mechanicznym zabezpieczeniu głośnika ? no bo moc będzie wciąż taka sama, mało tego wydaje mi się, że mniejsze wychylenie głośnika skutkować będzie słabszą wymianą ciepła cewki więc głośnik taki spali się nawet szybciej w przypadku za dużej mocy, z tym, że karkas, dolne zawieszenie czy nawet górne nie ulegnie uszkodzeniu bo wypchnięcie membrany ponad fizyczne możliwości konstrukcji jest niemożliwe.
Obecnie są te obudowy w odwrocie... ale Yamaha NS10m by nie mogła istnieć bez takiego typu obudowy. A jeśli nagranie dobrze brzmi na NS10m, to zabrzmi praktycznie wszędzie. A wszystko właśnie ze względu na charakterystyki impulsowe. Choć basu to tam nie uświadczymy ;)
A jak wygląda sprawa z obliczeniem pojemności obudowy jeśli chcielibyśmy zamontować w kolumnie 2 jednakowe głośniki? Zwyczajnie obliczona pojemność dla jednego głośnika x 2, czy liczy się to wówczas inaczej? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Witam Mam pytanko :) Planuję zbudować kolumnę gitarową na 2 szerokopasmowych głośnikach 10". Wzmacniacz jaki będzie z tym grał miałby max 50W mocy. I moje pytanie jest takie: Jak dobrać głośniki tak żeby nie spalić ich lub wzmacniacza oraz żeby można było je podpiąć pod wyjścia 4 lub 8 Ohm? edit: literówka
Witam mam pytanie jak sprawdzić sczelność kolumny ar4x głośnik ma wentylowaną cewkę i osłonę przewiewną z materjału ? Z góry dziękuje za podpowiedź.pozdrawiam
Jeśli chodzi o tą poduszkę powietrzną..A co się stanie jeśli obudowa zamknięta bedzie całkowicie szczelna, i wypompujemy z niej powietrze? Np do - 0.1 bara?
Witam .Mam kolumny angielskie na głośnikach goodmans wysokie i niskie .Jest to obudowa zamknięta wys 47 cm x35 cm x20 cm głośnik 20 cm włóknina gr 4 cmna całej obudowie .Tylnia ścianka drga przy 74 hercach czy to oznacza , że to jest częstotliwość obudowy ,a częstotliwość rezonansową głośnika to jest jaka .Może włókniny za dużo jest.
Panie Krzysztofie, wszystko fajnie ale co jeśli mam kolumny i niestety nie ma już do nich głośników lub oryginalne były kiepskie i chcę do istniejącej kolumny dopasować głośnik?
Uzyskać bas 20Hz ze spadkiem 3dB w warunkach domowych z głośników jest naprawdę trudno. Wyjątkowo dobre kolumny zaczynają w okolicy 30 Hz. Linia transmisyjna potrafi zejść nawet do 28Hz, ale ma silne pofalowania charakterystyki związane z rezonansem tunelu. Przetwarzanie 20 Hz pewnie jest możliwe, ale na otwartej przestrzeni z bardzo dobrych głośników (np z nieskończenie wielkiej odgrody z 40 cm głośnikiem z rezonansem przy 22 -25 Hz), bo pokój odsłuchowy powinien mieć co najmniej 17 m długości (takie tam drobne zjawiska falowe).
@@tomdar6913 Dlaczego zakładasz, że nic nie wiem na temat głośników? Obudowa zamknięta może zejść nisko ale potrzeba określonych głośników: dobroć, rezonans, powierzchnia membrany i inne parametry TS. To nie jest tanie, a obudowy są duże. Jakie zjawiska występują w takiej obudowie i jakie warunki musi spełnić głośnik znajdziesz w literaturze, choćby nasz Krajewski - Głośniki i zestawy głośnikowe. Zaś 90% popularnych ZG z półki 1000-2000 zł i to w obudowie zamkniętej nie schodzi poniżej 30Hz. Owszem, jest możliwe uzyskanie niskiego basu 20 Hz w nieskończenie wielkiej odgrodzie ale ... jw plus duże pomieszczenie.
Mam zestaw saba b150 i rft 9251. Saba ma niesamowitą rozpietość tonalna od 40 do 32000 hz i efektywnosc 94 db przez to graja bardzo czysto ze szczegółami i jak na sabe przystalo bardzo miekko, potrafia zejść na prawde nisko ale niestety brak im konkretnego uderzenia. Rft natomiast maja obudowy zamkniete i graja w zakresie 50-18000 z efektywnością 84db hz co odrazu slychac ale potrafia mocno zatrząść hałupą a są prawie dwa razy mniejsze. No i niestety mam dylemat bo ktoreś musze sie pozbyć.
@@mart-l9p otwarty ponieważ ? Tylko nie mów, że zejście jest niższe, bo dobry sub w zamkniętej obudowie ma odpowiednią ilość basu a jednak reakcja w zamkniętej obudowie jest lepsza.
Zabrakło mi tutaj informacji na temat stosowanych w latach 60-tych przez czołowe zajmujące się hi-fi firmy "pozszerzania" pasma w dół za pomocą dołączonego odpowiednio dobranego szeregowo połączonego z głośnikiem niskotonowym kondensatora. Innym dosyć ciekawym zagadnieniem jest "lepszy" bas w przypadku obudów zamkniętych współpracujących ze wzmacniaczami lampowymi lub tymi których współczynnik tłumienia jest stosunkowo niski. I to się kłaniają rozwarzania o dodatkowej szeregowej rezystancji, która zwiększa dobroć głośnika w zbyt małej obudowie zamkniętej. Warto spopularyzować te zagadnienia.
Kondensator włączony szeregowo z głośnikiem? To jest filtr górnoprzepustowy. Jeśli włączony jest równolegle do cewki plus rezystor to może być to układ tłumienia rezonansów, ale najczęściej jest po prostu elementem filtra 12 db/okt.
@@tomekkruger teoretycznie tak, ale w obudowie zamkniętej to trochę inaczej działa. Proponuję poszukać i poczytać na ten temat, bo jest on dosyć ciekawy.
@@maciekwron Nie muszę szukać i czytać. Jestem elektronikiem. Dodam, że praktyki zawodowe miałem w Tonsilu na Daszyńskiego. Mój nauczyciel od pracowni elektrycznej był szefem komory bezechowej i odpowiadał nam na wiele pytań związanych z Tonsilem i samymi głośnikami. W obudowie zamkniętej kondensator w szeregu z głośnikiem jest filtrem górnoprzepustowym nawet jeśli dorobi Pan do tego audiofilską teorię. Proszę spojrzeć na wszelkie głośniki wysoko tonowe i średnio tonowe. Wszystkie maja kondensatory w szeregu z cewką i mało tego, te głośniki pracują w małych obudowach zamkniętych. Inaczej jest jeśli chcemy przez dodanie równolegle do cewki obwodu rezonansowego elektrycznego z kondensatorem zmienić nieco charakterystykę przez oddziaływanie na rezonanse mechaniczne głośnika. Ale to nadal są filtry. Głośnik w obudowie zamkniętej jest ograniczony fizyką: rezonansem mechanicznym, dobrocią itd. Mam kilka zespołów zamkniętych w tej chwili na warsztacie. Dla przykładu taki Kenwood LS205. Rok produkcji chyba 1978. Zwrotnica typowa do bólu. Telefinken LX10, zwrotnica bez specjalnych kondensatorów poszerzających pasmo. Gdyby były jakieś cudowne sposoby poszerzania pasma o których Pan pisze, producenci nie spopularyzowaliby bas reflexy, które mają większe możliwości w mniejszej obudowie, tylko wykorzystywaliby zjawisko wspomniane przez Pana, wrzucali głośnik do malej obudowy i mielibyśmy pasmo od 30 Hz. To tak nie działa. Można nieco obniżyć rezonans głośnika i strojenie przez użycie gęstego materiału tłumiącego, ale tylko trochę. Skoro ma Pan ciekawy materiał do poczytania to proszę o linka, tylko niech nie będzie to jakieś VooDoo od Pacuły.
@@tomekkruger Hm... Jakby tu powiedzieć? Tonsil był jaki był m.in. dlatego, że wiedza inżynierów w tej fabryce ograniczała się do znajomości prostych filtrów RLC. Proszę przeczytaj: www.lautsprechershop.de/hifi/aka_tief_c_en.htm
Czego mały Maciuś się nie nauczył , tego dorosły Maciej nie będzie wiedział... w tamtych czasach nie poszerzano pasma, a w prymitywny pasywny sposób tworzono filtry dla głośnika basowego... początki systemów 2.1 (hehe) z ogromną cewką szeregową 10mH -20mH oraz równoległym kondensatorem o dużej pojemności 40uF-200uF do głośnika (zwrotnica drugiego rzędu (12db / oktawę Linkwitz-Riley/Butterworth)... więcej strat niż pożytku, ale to może jakiś plan uzyskania porządanego przez adiofilów brzmienia z odpowiednią proporcją tonową...
Lubię ten kanał ale jak słucham o " dobroci głośnika " to wyłączyłem dalsze odtwarzanie. Proszę wrócić z językiem akceptowalnym przez większość. Ludzie oczekują opisów sprzetów.Bardzo mało z nas oblicza parametry kolumn.Po prostu kupujemy je w sklepie .
jakies czternaście lat temu, uparłem się na zbudowanie subwoofera. po dlugich rozważaniach i obliczeniach, padlo na obudowę zamknieta. gra dzielnie do dziś ;)
Jak zwykle obrazowo i prosto nawet dla laika. Super.😊
Autorowi podziękowania serdeczne ślę .. świetny materiał edukacyjny. POLECAM.
Naprawde genialny video blog. Śledzę was od pierwszego odcinka :)
Takie edukacyjne filmy przypominają mi jak bardzo żałuję pójścia do liceum zamiast technikum o profilu elektronika. Całe szczęście, mój tato zaraził mnie swoją pasją do elektroniki. Dzieciństwo kojazy mi się z zapachem kalafonii sosnowej :)
Pozdrawiam. Czekam na kolejny ocinek
To czego uczą w technikach średnio zdolny uczeń może sam przyswoić w zaciszu domowym i bez porównania przyjemniej niż w szkole. Sam kończyłem liceum (w PRL) i absolutnie tego nie żałuję a elektronika była moim hobby. Gdy potem na studiach spotkałem chłopaków po dzierżoniowskim technikum, to moja wiedza merytoryczna w zasadzie niczym nie odbiegała od ich poziomu. Nawet prosili mnie, żebym im robił płytki drukowane, bo mnie wychodziło to ładniej :-)
Wszyscy żałowali, że ...byli w technikum, bo tam nie było dziewczyn, 5 lat mieli wycięte z życiorysu a do tego zostali totalnie zniechęceni do elektroniki i dzisiaj ŻADEN z nich nie pracuje w zawodzie.
Wszystko zależy od tego do jakiego technikum uczęszczałeś. Były lepsze i gorsze. Ja dla przykładu chwalę sobie wrzesińskie technikum elektryczne z lat '90 XXw. Wymagający nauczyciele mobilizowali do rzetelnej nauki. Całki i różniczki poznaliśmy w 3 klasie, podczas gdy normalnie omawiało się to na studiach. Potrzebne były do podstaw techniki cyfrowej :). Moja praca dyplomowa to termometr na PT100 o zakresie od minus 30 do plus 300 stopni z dokładnością +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Chciałem zrobić tester do lamp elektronowych, ale koledzy z grupy wyperswadowali mi ten pomysł, gdyż w komisji byli starzy wyjadacze ery lampowej zatrudnieni w Meramoncie czy Tonsilu. A ja pierwszy bakcyl elektroniczny załapałem, jak mi ojciec objaśniał działanie Elektrona 707d. Dodam, że rok później otworzono technikum o podobnym profilu w moim rodzinnym mieście. Poznałem kilku jego absolwentów, nawet niektórym pisałem prace dyplomowe. To było technikum o bardzo słabym poziomie. Koledzy uczyli się ode mnie jak np.: zaprojektować układ sterowania spawarką.
Bardzo dobrze wspominam swoje Zgc - 50 - 8 - 44 , to były bardzo dobre zestawy , zamknięte są i dziś ....
swietne.uwielbiam wzory. Dziekuje :)
Po tym jak kupiłem 'na próbę" obudowy zamknięte, żadne pierdzące bass refleksy mnie już nie interesują. Basu faktycznie jest mniej (lub jeśli tyle samo to jest wyżej) jest za to bez porównania jeśli chodzi o jakość, szybkość i kontrolę. Ogólnie brzmienie jest bardziej liniowe, lepszy impuls = lepsza witalność. Jeśli ktoś nigdy nie miał okazji, polecam, choćby właśnie na próbę. Jest to coś, czego nie ma w zamulonych i wszechobecnych br-ach.
Do disco polo możesz użyć akurat każdej budy :)
3:00 Rozumiem, że mowa tu o mechanicznym zabezpieczeniu głośnika ? no bo moc będzie wciąż taka sama, mało tego wydaje mi się, że mniejsze wychylenie głośnika skutkować będzie słabszą wymianą ciepła cewki więc głośnik taki spali się nawet szybciej w przypadku za dużej mocy, z tym, że karkas, dolne zawieszenie czy nawet górne nie ulegnie uszkodzeniu bo wypchnięcie membrany ponad fizyczne możliwości konstrukcji jest niemożliwe.
Dobrze jak by była sklejka lub mdf a pełno kolumn są zrobione z płyt wiórowych 😁😁
Dzięki mega zarąbisty filmik💪💪
Obecnie są te obudowy w odwrocie... ale Yamaha NS10m by nie mogła istnieć bez takiego typu obudowy. A jeśli nagranie dobrze brzmi na NS10m, to zabrzmi praktycznie wszędzie. A wszystko właśnie ze względu na charakterystyki impulsowe. Choć basu to tam nie uświadczymy ;)
A jak wygląda sprawa z obliczeniem pojemności obudowy jeśli chcielibyśmy zamontować w kolumnie 2 jednakowe głośniki? Zwyczajnie obliczona pojemność dla jednego głośnika x 2, czy liczy się to wówczas inaczej? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Podłączam się do pytania, z dopytaniem o głośniki dla innego pasma, woofery, mid-range, tweetery, czy dodajemy ich własne Vas do sumy Vas?
Witam
Mam pytanko :)
Planuję zbudować kolumnę gitarową na 2 szerokopasmowych głośnikach 10". Wzmacniacz jaki będzie z tym grał miałby max 50W mocy.
I moje pytanie jest takie:
Jak dobrać głośniki tak żeby nie spalić ich lub wzmacniacza oraz żeby można było je podpiąć pod wyjścia 4 lub 8 Ohm?
edit: literówka
A co jeśli w o ubudowie zamkniętej zrobimy bas reflex?? Do kładnie w kolumnach Diora zgc100
Witam mam pytanie jak sprawdzić sczelność kolumny ar4x głośnik ma wentylowaną cewkę i osłonę przewiewną z materjału ? Z góry dziękuje za podpowiedź.pozdrawiam
dzięki!
Jeśli chodzi o tą poduszkę powietrzną..A co się stanie jeśli obudowa zamknięta bedzie całkowicie szczelna, i wypompujemy z niej powietrze? Np do - 0.1 bara?
Membrana głośnika niskotonowego zostanie wepchnięta do środka przez ciśnienie atmosferyczne i głośnik zostanie zniszczony. Nie uważałeś na fizyce...
Witam .Mam kolumny angielskie na głośnikach goodmans wysokie i niskie .Jest to obudowa zamknięta wys 47 cm x35 cm x20 cm głośnik 20 cm włóknina gr 4 cmna całej obudowie .Tylnia ścianka drga przy 74 hercach czy to oznacza , że to jest częstotliwość obudowy ,a częstotliwość rezonansową głośnika to jest jaka .Może włókniny za dużo jest.
Edziu, masz Ty już tego subwoofera zbudowane? ;)
Bardzo dobry odcinek, niestety elektroakustyki nie uczą w technikum na profilu elektronik :( Duży plus za "liczenie na piechotę" ;)
już uczą w białymstoku :D
Co jeśli qtc chce mniejsze lub równe Qts
Panie Krzysztofie, wszystko fajnie ale co jeśli mam kolumny i niestety nie ma już do nich głośników lub oryginalne były kiepskie i chcę do istniejącej kolumny dopasować głośnik?
Trzeba przekształcić wzór
Jest możliwość uzyskać bass 20 hz z obudowy zamkniętej ?
Uzyskać bas 20Hz ze spadkiem 3dB w warunkach domowych z głośników jest naprawdę trudno. Wyjątkowo dobre kolumny zaczynają w okolicy 30 Hz. Linia transmisyjna potrafi zejść nawet do 28Hz, ale ma silne pofalowania charakterystyki związane z rezonansem tunelu. Przetwarzanie 20 Hz pewnie jest możliwe, ale na otwartej przestrzeni z bardzo dobrych głośników (np z nieskończenie wielkiej odgrody z 40 cm głośnikiem z rezonansem przy 22 -25 Hz), bo pokój odsłuchowy powinien mieć co najmniej 17 m długości (takie tam drobne zjawiska falowe).
@@tomekkruger Poczytaj kolego o kolumnach firmy IQ , OBUDOWA ZAMKNIETA MA REWELACYJNA KONTROLĘ BASU
@@tomdar6913 Dlaczego zakładasz, że nic nie wiem na temat głośników? Obudowa zamknięta może zejść nisko ale potrzeba określonych głośników: dobroć, rezonans, powierzchnia membrany i inne parametry TS. To nie jest tanie, a obudowy są duże. Jakie zjawiska występują w takiej obudowie i jakie warunki musi spełnić głośnik znajdziesz w literaturze, choćby nasz Krajewski - Głośniki i zestawy głośnikowe. Zaś 90% popularnych ZG z półki 1000-2000 zł i to w obudowie zamkniętej nie schodzi poniżej 30Hz. Owszem, jest możliwe uzyskanie niskiego basu 20 Hz w nieskończenie wielkiej odgrodzie ale ... jw plus duże pomieszczenie.
Mam zestaw saba b150 i rft 9251. Saba ma niesamowitą rozpietość tonalna od 40 do 32000 hz i efektywnosc 94 db przez to graja bardzo czysto ze szczegółami i jak na sabe przystalo bardzo miekko, potrafia zejść na prawde nisko ale niestety brak im konkretnego uderzenia. Rft natomiast maja obudowy zamkniete i graja w zakresie 50-18000 z efektywnością 84db hz co odrazu slychac ale potrafia mocno zatrząść hałupą a są prawie dwa razy mniejsze. No i niestety mam dylemat bo ktoreś musze sie pozbyć.
A czemu nie, plyta wiórowa ☺
bo płyta wiórowa jest słaba i przy mocnym basie ciśnienie może rozszczelnić a nawet rozwalić obudowę
Ja cenie sobie obudowę zamkniętą w subwooferach z racji szybkiego basu. Idealnie nadaje się do oglądania filmów .
Do filmów musi być otwarty
@@mart-l9p otwarty ponieważ ? Tylko nie mów, że zejście jest niższe, bo dobry sub w zamkniętej obudowie ma odpowiednią ilość basu a jednak reakcja w zamkniętej obudowie jest lepsza.
Mam dylemat który wybrać svs pb-1000 vs sb-1000 boję się że zamknięty nie da efektu boom
Mam teraz Wilson sub 9 150 Wat i t pierdzi trzeszczy nie daje rady do niczego
@@mart-l9p Niestety nie mam porównania jednak kanał na YT "Technikarium" porównywał kiedyś te suby może to pomoże Ci wybrać.
Zabrakło mi tutaj informacji na temat stosowanych w latach 60-tych przez czołowe zajmujące się hi-fi firmy "pozszerzania" pasma w dół za pomocą dołączonego odpowiednio dobranego szeregowo połączonego z głośnikiem niskotonowym kondensatora. Innym dosyć ciekawym zagadnieniem jest "lepszy" bas w przypadku obudów zamkniętych współpracujących ze wzmacniaczami lampowymi lub tymi których współczynnik tłumienia jest stosunkowo niski. I to się kłaniają rozwarzania o dodatkowej szeregowej rezystancji, która zwiększa dobroć głośnika w zbyt małej obudowie zamkniętej. Warto spopularyzować te zagadnienia.
Kondensator włączony szeregowo z głośnikiem? To jest filtr górnoprzepustowy. Jeśli włączony jest równolegle do cewki plus rezystor to może być to układ tłumienia rezonansów, ale najczęściej jest po prostu elementem filtra 12 db/okt.
@@tomekkruger teoretycznie tak, ale w obudowie zamkniętej to trochę inaczej działa. Proponuję poszukać i poczytać na ten temat, bo jest on dosyć ciekawy.
@@maciekwron Nie muszę szukać i czytać. Jestem elektronikiem. Dodam, że praktyki zawodowe miałem w Tonsilu na Daszyńskiego. Mój nauczyciel od pracowni elektrycznej był szefem komory bezechowej i odpowiadał nam na wiele pytań związanych z Tonsilem i samymi głośnikami. W obudowie zamkniętej kondensator w szeregu z głośnikiem jest filtrem górnoprzepustowym nawet jeśli dorobi Pan do tego audiofilską teorię. Proszę spojrzeć na wszelkie głośniki wysoko tonowe i średnio tonowe. Wszystkie maja kondensatory w szeregu z cewką i mało tego, te głośniki pracują w małych obudowach zamkniętych. Inaczej jest jeśli chcemy przez dodanie równolegle do cewki obwodu rezonansowego elektrycznego z kondensatorem zmienić nieco charakterystykę przez oddziaływanie na rezonanse mechaniczne głośnika. Ale to nadal są filtry. Głośnik w obudowie zamkniętej jest ograniczony fizyką: rezonansem mechanicznym, dobrocią itd. Mam kilka zespołów zamkniętych w tej chwili na warsztacie. Dla przykładu taki Kenwood LS205. Rok produkcji chyba 1978. Zwrotnica typowa do bólu. Telefinken LX10, zwrotnica bez specjalnych kondensatorów poszerzających pasmo. Gdyby były jakieś cudowne sposoby poszerzania pasma o których Pan pisze, producenci nie spopularyzowaliby bas reflexy, które mają większe możliwości w mniejszej obudowie, tylko wykorzystywaliby zjawisko wspomniane przez Pana, wrzucali głośnik do malej obudowy i mielibyśmy pasmo od 30 Hz. To tak nie działa. Można nieco obniżyć rezonans głośnika i strojenie przez użycie gęstego materiału tłumiącego, ale tylko trochę. Skoro ma Pan ciekawy materiał do poczytania to proszę o linka, tylko niech nie będzie to jakieś VooDoo od Pacuły.
@@tomekkruger Hm... Jakby tu powiedzieć? Tonsil był jaki był m.in. dlatego, że wiedza inżynierów w tej fabryce ograniczała się do znajomości prostych filtrów RLC. Proszę przeczytaj: www.lautsprechershop.de/hifi/aka_tief_c_en.htm
Czego mały Maciuś się nie nauczył , tego dorosły Maciej nie będzie wiedział... w tamtych czasach nie poszerzano pasma, a w prymitywny pasywny sposób tworzono filtry dla głośnika basowego... początki systemów 2.1 (hehe) z ogromną cewką szeregową 10mH -20mH oraz równoległym kondensatorem o dużej pojemności 40uF-200uF do głośnika (zwrotnica drugiego rzędu (12db / oktawę Linkwitz-Riley/Butterworth)... więcej strat niż pożytku, ale to może jakiś plan uzyskania porządanego przez adiofilów brzmienia z odpowiednią proporcją tonową...
Lubię ten kanał ale jak słucham o " dobroci głośnika " to wyłączyłem dalsze odtwarzanie. Proszę wrócić z językiem akceptowalnym przez większość. Ludzie oczekują opisów sprzetów.Bardzo mało z nas oblicza parametry kolumn.Po prostu kupujemy je w sklepie .