A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Hej! Zapraszam Cię na *kolejny odcinek serii o budowie taniego domu* :) Dzisiaj bardzo *ważna sprawa,* związana z projektami budowlanymi. Jeśli z jakichś powodów *zwlekasz ze złożeniem wniosku o PNB,* bo oglądnij koniecznie, bo może Cię to *bardzo dużo kosztować!* Zapraszam :)
427 [ Fotowoltaika ] Słońce rozgrzane dzień cały, kurierem przesyła prezenty, panele odbiorcą , każdy prezent przyjęty. Te przesyłki darmowe i do tego z ekologią żyją w zgodzie , pozwól na przesyłanie , odbieranie prezentów promiennych u Ciebie w zagrodzie.
Witam! Budynków gospodarczych, rekreacji indywidualnej i letniskowych nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy. Ale w sytuacji gdy taki budynek chcemy zamienić na mieszkalny, to musi on spełniać normy obowiązujące w momencie złożenia wniosku o zmianę sposobu uzytkowania. W praktyce jest to w większości przypadków praktycznie niewykonalne, bo często zachodzi konieczność zmian konstrukcyjnych aby spełnić wymogi.
Ja tam już o tym myslałem w tym roku i poprosiłem architekta aby to zaprojektował pod nowe WT, i od razu jest w projekcie fotowoltaika, rekuperator i PC.
Witaj. Jeśli już na wstępie założyłeś, że i tak chcesz ponieść te koszty to nadchodzące rygorystyczne normy nie sprawią Ci większych problemów. Jedynie tyle, że - jak zauważyłeś - musisz nanieść te rzeczy do projektu.
Właśnie jestm w trakcie adaptacji, poprzeczytaniu WT 21 nie będę czekał na wionse przyszłego roku tylko jak najszybciej wbić przysłowiową łopatę w ziemię aby uniknąć dodatkowych kosztów. Jak dla mnie WT21 są dla firm, które mają technologie eko na sprzedaż i naniej zarobić. PS odcinek jak zwykle ciekawy i
Ciekawy i? Jak możesz mi komplement ucinać w połowie :P Tak mało ich dostaję haha No spiesz się, łopaty wbijać nie musisz, byle dobrze wniosek złożyć na czas...
Warunki zabudowy dotyczą głównie działki i z grubsza jak ma dom wyglądać. Warunki techniczne dotyczą stricte domu i nie ma to ze sobą wiele wspólnego. Musisz w tym roku dostać WZ, w tym roku zrobić projekt i w tym roku złożyć wniosek.
Dziekuje za poruszenie tematu. A kojarzy ktos jak to bedzie z przeksztalceniem budynku na zgloszenie w dom mieszkalny? Czy rowniez bedzie musial spelniac WT2021? (zgloszenie w tym roku, budowa w przyszlym, a w kolejnych latach pewnie bede przeksztalcal)
Witam! Z tego co mi wiadomo, to budynek będzie musiał spełniać warunki do przekształcenia, na chwilę składania wniosku o przekształcenie. To i tak mało prawdopodobne, że się uda a tym bardziej mało opłacalne, budowanie na zgłoszenie i zmiana sposobu użytkowania.
Dużo... jak na ilość tych projektów, które są dostępne, to jak procentowo szacujesz to "dużo"? Poza tym naniesienie zmian to jedno ale aktualizacja kosztorysów i poinformowanie nabywcy to już inna sprawa
Mam do Was prośbę: Udostępniajcie swoim znajomym ten film, bo może on wielu przyszłych inwestorów uchronić przed tą pułapką. Mam nadzieję, że uda się dotrzeć do jak największej liczby ludzi.
2 pytania mi się zrodziły: 1. Czy nie będzie problemu z zakupem w 2021 r materiałów spełniających WT2017 jeśli uzyskamy jeszcze w tym roku zgodę? Wtedy budowaćtrzeba planować się najpóźniej w 2021 podejrzewam no nie? 2. Załóżmy decyduje się na pompę ciepła, ale w opcji chce mieć kominek - czy z tym może być problem? ;) Pozdrawiam
Witaj, dzięki za oglądnięcie odcinka :) 1. To nie jest tak, że będą specjalnie nowe materiały. Po prostu będziesz musiał je kupić lepsze lub więcej. Na pewno trzeba zweryfikować kosztorys jeśli się nie zdąży. 2. Raczej nie, jeśli kominek będzie pełnił funkcję estetycznojakąśtam i nie będzie wliczany do źródeł ocieplania domu. Również pozdrawiam!
@@drzeky to będzie w WZ albo MPZP jak ma być skonstruowana ogrzewanie. Słyszałem od ludzi tu i tam, że np poznań już nie wydaje pozwoleń na palenie drewnem w kominkach, ja już w mpzp miałem że nie może to być kotłownia na paliwo stałe
Być może w wz czy mpzp będą zawarte sugestie odnośnie preferowanego doboru ogrzewania. Ale na pewno nie podają rzeczy stricte rzutujących na te tematy, czyli grubości izolacji, parametru U czy zużycia energii.
O, żyjesz! Witam, witam :) Kombinowanie było zawsze ale teraz, zwłaszcza z tym ogrzewaniem, będzie po prostu drogo. Pytanie czy tu chodzi o naszą planetę czy jednak mamonę banków i firm...
Sama widzisz jaka to jest sieczka danych na przykładzie mojego projektu. To bardziej powinno wyglądać tak, że się idzie do architekta z wizją czego się chce i potem on tak tym wszystkim manipuluje aby się dało. Z tym, że teraz to Ep będzie zdecydowanie mniejsze niż od 2017r. i może być dużo trudniej.
komu się będzie chciało po wirusie oszukiwać system. inwestycje zmaleją ludzie poemigrują i na tym się skończy :D poziom szczęścia MA OGROMNY WPŁYW NA PRZYSZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ, NA STABILNOŚĆ GOSPODAREK I SYSTEMU BANKOWEGO biologia ówczesnego człowieka;d to nie ma znaczenia kompletnie prawo w Europie jest nie równe i nie praworządne :) dlatego że spotkałem się w wielu krajach z tym że domy z kartonu spełniające normy całorocznych są dopuszczalne domy tradycyjne nie spełniają norm ze względu na nazwe projektu xD są różne cyrki obczaj sam inwestycje w Europie :D
Czyli dla oszczędności powinno się załatwić pozwolenie na budowę w tym roku na poprzednich WT i można poczekać tak do 3 lat z rozpoczęciem i na przykład dozbierać pieniążki przez ten okres?
@@drzeky Przepraszam za głupie pytanie, ale o jaki "wniosek" chodzi? Nie będę oszukiwał, że pierwszy raz będziemy budować :) mamy działkę z MPZP na U/M funkcję. Myślałem, że musi być pozwolenie na budowę, żeby cokolwiek zagwarantować w związku z zaostrzeniem zasad.
Hej, W takim razie, wystarczy że kupie działkę plus projekt i dostane pozwolenie na budowę lub milczącą zgodę i przez następne 3 lata te nowe normy mnie nie dotyczą ?
Hej :) "Wystarczy", choć to nie takie łatwe :) Nawet pozwolenie nie jest konieczne, lecz sam poprawnie złożony wniosek o pozwolenie na budowę, dzięki któremu dostaniemy potem owe PNB. Wtedy wszystko odbywa się na zasadach WT2017
Czy ktoś coś rozumie jak to jest z tymi źródłami ogrzewania ? Mi architekt powiedział , że z paliw stałych tylko pellet i zrębki . To drewno już nie ? A zrębki to z czego są niby ? Czyli mając swój las, muszę szczapy przerabiać na zrębki lub pellet i wtedy już będę ekologiczny ? Absurd !
Witam i dziękuję za oglądnięcie odcinka! Wszystko rozbija się o zdolność architekta (a raczej osoby, która dla niego będzie robiła optymalizację energetyczną) aby obliczenia odpowiednio wyszły. Np trzeba mieć w domu ogrzewanie promowane w kakulacjach i np dodatkowo kominek. Nikt potem nie będzie sprawdzał w jakim stopniu używa się jednego i drugiego.
@@drzeky Nie rozumiem o co w tym chodzi. Biomasa ma niby ten współczynnik odnawialności korzystny a według wikipedii drewno to też biomasa. Więc dlaczego drewno miałoby nie wchodzić w rachubę ?
Tutaj z tego co się orientuję branych pod uwagę jest wiele czynników. Biomasa to jednak zmielone odpady drzewne, może dlatego są faworyzowane z punktu widzenia ochrony środowiska. Też można te piece programować i przez to zoptymalizować zużycie. Rzuć okiem na mój odcinek w którym pokazałem dokładnie cały swój projekt budowlany. Jest tam kartka po kartce optymalizacja energetyczna. Może to pokaże jak dalece zawikłane jest to zagadnienie...
Tak troszkę nie rozumiem tego narzekania. Tak - mniejsze zużycie energii, wykorzystanie źródeł odnawialnych oraz zastosowanie lepszego docieplenia to zdecydowanie działania proekologiczne. To nie jeden dom. To tysiące domów w Polsce - miliony poza Polską. Nawet drobne zaostrzenie norm skutkuje tysiącami ton zaoszczędzonego dwutlenku węgla itd. Druga sprawa to fakt, że nawet teraz buduje się tak, że norma 2017 nie jest spełniana. Niestety widzę co się dzieje na budowach, jak się oszczędza, jak producenci oszukują na parametrach materiałów itd. Wszystko najtańszym kosztem. Byle jak. Świadomość wykonawców i często też inwestorów - a czasem i architektów - żadna. Może zamiast budować dom 200m2 na 4 osoby, z 16 spadowym dachem, 3 poziomami, 2 garażami, 8 oknami dachowymi, 2 wykuszami i 4 kukawkami (o kolumienkach nie wspomnę) trzeba będzie wybudować skromniejsze 120m2 ale ekologicznie i porządnie. No i ostatni temat - dom to poważne wyzwanie. Jak kogoś stać - niech buduje - ale niech buduje dobrze. Jak nie - nie ma takiego przymusu. Od tego są mieszkania. Budowanie badziewnych koszmarków, niezgodnych z normami, nocami kopcących nielegalnie palonym w piecu syfem, nie ma sensu.
Dziękuję za obszerny komentarz. Nie zauważyłem u siebie narzekania, wszak nie mnie będą dotyczyć te restrykcje. Przynajmniej przez najbliższe lata. Te zaoszczędzone tony dwutlenku węgla są okupione tonami dwutlenku węgla wyprodukowanymi podczas dodatkowej pracy przy tworzeniu izolacji oraz przy tysiącach dodatkowych godzin pracowników, którzy chcą na to zarobić. Nie neguję ekologii ale na prawdę mam spore wątpliwości czy akurat uderzanie w takie segmenty przyniesie odczuwalne efekty. Jak we wszystkim - trzeba poszukać złotego środka. Budowa domu wcale nie musi wiązać się z tak dużymi kosztami, że spełnianie nowych norm jest pomijalne finansowo.
@@drzeky Wiem że my Polacy znamy się na wszystkim - na skokach narciarskich, F1, konstytucji itd. Także na przeliczeniu ile ton węgla kosztuje wyprodukowanie systemu do pozyskiwania energii odnawialnej. I że na pewno to jakiś spisek bo to przecież bez sensu. Powiem szczerze - jeśli ma to być konkretny kanał o konkretnych rzeczach to naprawdę fajnie by było odejść od dywagacji nt łolaboga - po co komu U=0,2 przecież było dobrze. Świat idzie do przodu - ceny rozwiązań, jak staną się obowiązkowe - spadną, bo cąły czas jest konkurencja. Producenci będą zarabiać na 4-tej szybie, dodatkowych komorach, akcesoriach itd. A zwykłe 3 szybowe okno zejdzie do podstawowej oferty za niewiele więcej niż teraz. To samo dotyczy wszelkich innych elementów, które teraz wydają się abstrakcyjne. Jeszcze raz - nie wszyscy muszą mieć dom (ja nie mam), nie wszyscy muszą mieć samochód, nie wszyscy muszą też zdobyć Mount Everest. Ale jak już coś robimy to budujmy porządnie, nauczmy się jeździć a w góry nie wychodźmy w klapach.
Akurat bardzo cenię sobie możliwość prowadzenia dywagacji, uważam je za jedną z największych zdobyczy kulturowych :) Myślę, że kanał jest wystarczająco sensowny i że to co i jak będzie na nim pokazywane jednak zależy ode mnie :) Nikomu swoich poglądów nie narzucam, kazde ze swoich twierdzeń staram się argumentować. Kto chce to swoje zmieni, kto nie, to nie. Inny napisze komentarz, żeby skonfrontować swoje argumenty z moimi i nie widzę powodu aby forsować cokolwiek innego. Jedyne o co bym prosił to o mniej zaczepne komentarze, trzymające merytoryczny poziom. Pozdrawiam!
Ty jesteś jakimś fanatykiem ekologicznym czy co, każdy buduje dom dla siebie i taki na jaki go stać, jeśli chce mieć cieplej to buduje tak aby mieć cieplej, jeśli chce mieć chłodnie to tak buduje. Moim zdaniem to jest sztuczny drenaż portfeli, tak aby więcej do budżetu wpadło z podatków i nic więcej. Dziwne że wmawiają nam, że Unia narzuca eko skoro w Niemczech i Francji są mniej wyśrubowane normy niż tutaj. Osobiście po uzyskaniu pozwolenia nie zamierzam się stosować do tych rządowych wypocin.
Myślę, że jest w tym wszystkim sens ale jest to póki co zbyt szybko wprowadzane i przede wszystkim zbyt drogo. Niestety ekologia na tę chwilę to głównie dochodowy biznes niż faktyczne dbanie o planetę.
Zrobi się ciekawie wśród sąsiadów nowi inwestorzy w świecie nowych wytycznych odnośnie np.ogrzewania pozostali dalej z kominami i czarnym dymem ,a walka ze smogiem ...
Te starsze inwestycje w niektórych gminach też obowiązywała konieczność wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Ale jak z egzekwowaniem tego to sami widzimy.
Też trzeba spojrzeć na to, że sporo z tych restrykcyjnych przepisów jest na wyrost. Komfort i ekologia swoją drogą ale musi to też mieć jakąś realną możliwość zwrotu dla inwestora.
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl*
Hej! Zapraszam Cię na *kolejny odcinek serii o budowie taniego domu* :) Dzisiaj bardzo *ważna sprawa,* związana z projektami budowlanymi. Jeśli z jakichś powodów *zwlekasz ze złożeniem wniosku o PNB,* bo oglądnij koniecznie, bo może Cię to *bardzo dużo kosztować!* Zapraszam :)
427 [ Fotowoltaika ]
Słońce rozgrzane dzień cały,
kurierem przesyła prezenty,
panele odbiorcą ,
każdy prezent przyjęty.
Te przesyłki darmowe
i do tego z ekologią żyją w zgodzie ,
pozwól na przesyłanie , odbieranie
prezentów promiennych u Ciebie w zagrodzie.
Hmm troszkę ciężkostrawnie wyszło jak na moje preferencje ale może niech inni się wypowiedzą :)
A jakieś zwrotki o rekuperacji?
Witam. Co w przypadku gdy chcemy postawić budynek gospodarczy do 35m2 a później zmienić jego przeznaczenie na dom mieszkalny?
Witam!
Budynków gospodarczych, rekreacji indywidualnej i letniskowych nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy.
Ale w sytuacji gdy taki budynek chcemy zamienić na mieszkalny, to musi on spełniać normy obowiązujące w momencie złożenia wniosku o zmianę sposobu uzytkowania. W praktyce jest to w większości przypadków praktycznie niewykonalne, bo często zachodzi konieczność zmian konstrukcyjnych aby spełnić wymogi.
Ja tam już o tym myslałem w tym roku i poprosiłem architekta aby to zaprojektował pod nowe WT, i od razu jest w projekcie fotowoltaika, rekuperator i PC.
Witaj. Jeśli już na wstępie założyłeś, że i tak chcesz ponieść te koszty to nadchodzące rygorystyczne normy nie sprawią Ci większych problemów. Jedynie tyle, że - jak zauważyłeś - musisz nanieść te rzeczy do projektu.
Właśnie jestm w trakcie adaptacji, poprzeczytaniu WT 21 nie będę czekał na wionse przyszłego roku tylko jak najszybciej wbić przysłowiową łopatę w ziemię aby uniknąć dodatkowych kosztów. Jak dla mnie WT21 są dla firm, które mają technologie eko na sprzedaż i naniej zarobić. PS odcinek jak zwykle ciekawy i
Ciekawy i? Jak możesz mi komplement ucinać w połowie :P Tak mało ich dostaję haha
No spiesz się, łopaty wbijać nie musisz, byle dobrze wniosek złożyć na czas...
Super!
:)
Jeżeli teraz warunki zabudowy złożę i je dostanę w tym roku to będę mógł się budować na starych zasadach np po nowym roku?
Warunki zabudowy dotyczą głównie działki i z grubsza jak ma dom wyglądać. Warunki techniczne dotyczą stricte domu i nie ma to ze sobą wiele wspólnego. Musisz w tym roku dostać WZ, w tym roku zrobić projekt i w tym roku złożyć wniosek.
Dziekuje za poruszenie tematu. A kojarzy ktos jak to bedzie z przeksztalceniem budynku na zgloszenie w dom mieszkalny? Czy rowniez bedzie musial spelniac WT2021? (zgloszenie w tym roku, budowa w przyszlym, a w kolejnych latach pewnie bede przeksztalcal)
Witam! Z tego co mi wiadomo, to budynek będzie musiał spełniać warunki do przekształcenia, na chwilę składania wniosku o przekształcenie. To i tak mało prawdopodobne, że się uda a tym bardziej mało opłacalne, budowanie na zgłoszenie i zmiana sposobu użytkowania.
Ciekawe kiedy inwestorzy się zorientują co się święci i czy się zbuntują...
Witaj! To już "wiadomo" od dawna, tylko martwi mnie mała medialność tego wydarzenia no i te projekty gotowe, robione w oparciu o stare normy
@@drzeky Duże projektów juz ma zaznaczone na stronach że projekt spełnia WT2021
Dużo... jak na ilość tych projektów, które są dostępne, to jak procentowo szacujesz to "dużo"?
Poza tym naniesienie zmian to jedno ale aktualizacja kosztorysów i poinformowanie nabywcy to już inna sprawa
Mam do Was prośbę: Udostępniajcie swoim znajomym ten film, bo może on wielu przyszłych inwestorów uchronić przed tą pułapką. Mam nadzieję, że uda się dotrzeć do jak największej liczby ludzi.
2 pytania mi się zrodziły:
1. Czy nie będzie problemu z zakupem w 2021 r materiałów spełniających WT2017 jeśli uzyskamy jeszcze w tym roku zgodę? Wtedy budowaćtrzeba planować się najpóźniej w 2021 podejrzewam no nie?
2. Załóżmy decyduje się na pompę ciepła, ale w opcji chce mieć kominek - czy z tym może być problem? ;)
Pozdrawiam
Witaj, dzięki za oglądnięcie odcinka :)
1. To nie jest tak, że będą specjalnie nowe materiały. Po prostu będziesz musiał je kupić lepsze lub więcej. Na pewno trzeba zweryfikować kosztorys jeśli się nie zdąży.
2. Raczej nie, jeśli kominek będzie pełnił funkcję estetycznojakąśtam i nie będzie wliczany do źródeł ocieplania domu.
Również pozdrawiam!
@@drzeky to będzie w WZ albo MPZP jak ma być skonstruowana ogrzewanie. Słyszałem od ludzi tu i tam, że np poznań już nie wydaje pozwoleń na palenie drewnem w kominkach, ja już w mpzp miałem że nie może to być kotłownia na paliwo stałe
Być może w wz czy mpzp będą zawarte sugestie odnośnie preferowanego doboru ogrzewania. Ale na pewno nie podają rzeczy stricte rzutujących na te tematy, czyli grubości izolacji, parametru U czy zużycia energii.
@@drzeky no to.to nie, ale sposób ogrzewania jest stricte opisany, niedopuszczalne kotłownie na paliwo stałe.
Zaczną się kombinacje, jak oszukać system ;)
O, żyjesz! Witam, witam :)
Kombinowanie było zawsze ale teraz, zwłaszcza z tym ogrzewaniem, będzie po prostu drogo. Pytanie czy tu chodzi o naszą planetę czy jednak mamonę banków i firm...
@@drzeky A może jakiś pomysł na ogrzewanie bez paneli fv, rekuperacji, pomp ciepła? Podobno piece na pellet mają niski współczynnik?
Sama widzisz jaka to jest sieczka danych na przykładzie mojego projektu. To bardziej powinno wyglądać tak, że się idzie do architekta z wizją czego się chce i potem on tak tym wszystkim manipuluje aby się dało. Z tym, że teraz to Ep będzie zdecydowanie mniejsze niż od 2017r. i może być dużo trudniej.
ida w fv i pompe, nie kupię dzialki bez gazu!
komu się będzie chciało po wirusie oszukiwać system.
inwestycje zmaleją ludzie poemigrują i na tym się skończy :D
poziom szczęścia MA OGROMNY WPŁYW NA PRZYSZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ, NA STABILNOŚĆ GOSPODAREK I SYSTEMU BANKOWEGO
biologia ówczesnego człowieka;d
to nie ma znaczenia kompletnie prawo w Europie jest nie równe i nie praworządne :)
dlatego że spotkałem się w wielu krajach z tym że domy z kartonu spełniające normy całorocznych są dopuszczalne
domy tradycyjne nie spełniają norm ze względu na nazwe projektu xD
są różne cyrki obczaj sam inwestycje w Europie :D
Czyli dla oszczędności powinno się załatwić pozwolenie na budowę w tym roku na poprzednich WT i można poczekać tak do 3 lat z rozpoczęciem i na przykład dozbierać pieniążki przez ten okres?
Witaj. Tak, choć wystarczy złożyć wniosek w tym roku ale najlepiej mieć już pnb i potem zacząć budowę na starych, mniej rygorystycznych zasadach
@@drzeky Przepraszam za głupie pytanie, ale o jaki "wniosek" chodzi? Nie będę oszukiwał, że pierwszy raz będziemy budować :) mamy działkę z MPZP na U/M funkcję. Myślałem, że musi być pozwolenie na budowę, żeby cokolwiek zagwarantować w związku z zaostrzeniem zasad.
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę :)
Hej,
W takim razie, wystarczy że kupie działkę plus projekt i dostane pozwolenie na budowę lub milczącą zgodę i przez następne 3 lata te nowe normy mnie nie dotyczą ?
Hej :)
"Wystarczy", choć to nie takie łatwe :) Nawet pozwolenie nie jest konieczne, lecz sam poprawnie złożony wniosek o pozwolenie na budowę, dzięki któremu dostaniemy potem owe PNB. Wtedy wszystko odbywa się na zasadach WT2017
@@drzeky a czy podczas juz budowy jak zmienia sie standardy rząd może nakazać mi jednak zachowanie tego nowego standardu?
nie, to nie działa wstecz :)
Dobrze, że jestem dopiero na etapie odralniania gruntu i żadnego projektu nie kupiłam. 🙄
Tylko, żebyś zdążyła przez kolejnymi zaostrzeniami, tylko nie wiem kiedy mają wejść :P
Czy ktoś coś rozumie jak to jest z tymi źródłami ogrzewania ? Mi architekt powiedział , że z paliw stałych tylko pellet i zrębki . To drewno już nie ? A zrębki to z czego są niby ? Czyli mając swój las, muszę szczapy przerabiać na zrębki lub pellet i wtedy już będę ekologiczny ? Absurd !
Witam i dziękuję za oglądnięcie odcinka!
Wszystko rozbija się o zdolność architekta (a raczej osoby, która dla niego będzie robiła optymalizację energetyczną) aby obliczenia odpowiednio wyszły. Np trzeba mieć w domu ogrzewanie promowane w kakulacjach i np dodatkowo kominek. Nikt potem nie będzie sprawdzał w jakim stopniu używa się jednego i drugiego.
@@drzeky Nie rozumiem o co w tym chodzi. Biomasa ma niby ten współczynnik odnawialności korzystny a według wikipedii drewno to też biomasa. Więc dlaczego drewno miałoby nie wchodzić w rachubę ?
Tutaj z tego co się orientuję branych pod uwagę jest wiele czynników. Biomasa to jednak zmielone odpady drzewne, może dlatego są faworyzowane z punktu widzenia ochrony środowiska. Też można te piece programować i przez to zoptymalizować zużycie. Rzuć okiem na mój odcinek w którym pokazałem dokładnie cały swój projekt budowlany. Jest tam kartka po kartce optymalizacja energetyczna. Może to pokaże jak dalece zawikłane jest to zagadnienie...
Tak troszkę nie rozumiem tego narzekania. Tak - mniejsze zużycie energii, wykorzystanie źródeł odnawialnych oraz zastosowanie lepszego docieplenia to zdecydowanie działania proekologiczne. To nie jeden dom. To tysiące domów w Polsce - miliony poza Polską. Nawet drobne zaostrzenie norm skutkuje tysiącami ton zaoszczędzonego dwutlenku węgla itd.
Druga sprawa to fakt, że nawet teraz buduje się tak, że norma 2017 nie jest spełniana. Niestety widzę co się dzieje na budowach, jak się oszczędza, jak producenci oszukują na parametrach materiałów itd. Wszystko najtańszym kosztem. Byle jak. Świadomość wykonawców i często też inwestorów - a czasem i architektów - żadna.
Może zamiast budować dom 200m2 na 4 osoby, z 16 spadowym dachem, 3 poziomami, 2 garażami, 8 oknami dachowymi, 2 wykuszami i 4 kukawkami (o kolumienkach nie wspomnę) trzeba będzie wybudować skromniejsze 120m2 ale ekologicznie i porządnie.
No i ostatni temat - dom to poważne wyzwanie. Jak kogoś stać - niech buduje - ale niech buduje dobrze. Jak nie - nie ma takiego przymusu. Od tego są mieszkania. Budowanie badziewnych koszmarków, niezgodnych z normami, nocami kopcących nielegalnie palonym w piecu syfem, nie ma sensu.
Dziękuję za obszerny komentarz. Nie zauważyłem u siebie narzekania, wszak nie mnie będą dotyczyć te restrykcje. Przynajmniej przez najbliższe lata.
Te zaoszczędzone tony dwutlenku węgla są okupione tonami dwutlenku węgla wyprodukowanymi podczas dodatkowej pracy przy tworzeniu izolacji oraz przy tysiącach dodatkowych godzin pracowników, którzy chcą na to zarobić. Nie neguję ekologii ale na prawdę mam spore wątpliwości czy akurat uderzanie w takie segmenty przyniesie odczuwalne efekty.
Jak we wszystkim - trzeba poszukać złotego środka. Budowa domu wcale nie musi wiązać się z tak dużymi kosztami, że spełnianie nowych norm jest pomijalne finansowo.
@@drzeky Wiem że my Polacy znamy się na wszystkim - na skokach narciarskich, F1, konstytucji itd. Także na przeliczeniu ile ton węgla kosztuje wyprodukowanie systemu do pozyskiwania energii odnawialnej. I że na pewno to jakiś spisek bo to przecież bez sensu. Powiem szczerze - jeśli ma to być konkretny kanał o konkretnych rzeczach to naprawdę fajnie by było odejść od dywagacji nt łolaboga - po co komu U=0,2 przecież było dobrze.
Świat idzie do przodu - ceny rozwiązań, jak staną się obowiązkowe - spadną, bo cąły czas jest konkurencja. Producenci będą zarabiać na 4-tej szybie, dodatkowych komorach, akcesoriach itd. A zwykłe 3 szybowe okno zejdzie do podstawowej oferty za niewiele więcej niż teraz.
To samo dotyczy wszelkich innych elementów, które teraz wydają się abstrakcyjne.
Jeszcze raz - nie wszyscy muszą mieć dom (ja nie mam), nie wszyscy muszą mieć samochód, nie wszyscy muszą też zdobyć Mount Everest. Ale jak już coś robimy to budujmy porządnie, nauczmy się jeździć a w góry nie wychodźmy w klapach.
Akurat bardzo cenię sobie możliwość prowadzenia dywagacji, uważam je za jedną z największych zdobyczy kulturowych :)
Myślę, że kanał jest wystarczająco sensowny i że to co i jak będzie na nim pokazywane jednak zależy ode mnie :)
Nikomu swoich poglądów nie narzucam, kazde ze swoich twierdzeń staram się argumentować. Kto chce to swoje zmieni, kto nie, to nie. Inny napisze komentarz, żeby skonfrontować swoje argumenty z moimi i nie widzę powodu aby forsować cokolwiek innego. Jedyne o co bym prosił to o mniej zaczepne komentarze, trzymające merytoryczny poziom.
Pozdrawiam!
Ty jesteś jakimś fanatykiem ekologicznym czy co, każdy buduje dom dla siebie i taki na jaki go stać, jeśli chce mieć cieplej to buduje tak aby mieć cieplej, jeśli chce mieć chłodnie to tak buduje. Moim zdaniem to jest sztuczny drenaż portfeli, tak aby więcej do budżetu wpadło z podatków i nic więcej. Dziwne że wmawiają nam, że Unia narzuca eko skoro w Niemczech i Francji są mniej wyśrubowane normy niż tutaj. Osobiście po uzyskaniu pozwolenia nie zamierzam się stosować do tych rządowych wypocin.
Myślę, że jest w tym wszystkim sens ale jest to póki co zbyt szybko wprowadzane i przede wszystkim zbyt drogo. Niestety ekologia na tę chwilę to głównie dochodowy biznes niż faktyczne dbanie o planetę.
A dlaczego nie pokazujesz nic z tej Twojej budowy? Zadnych zdjec i filmikow?
Witaj. Zamknę temat teorii, to wjadą materiały z budowy :) Spokojnie, nic nie ucieknie!
Zrobi się ciekawie wśród sąsiadów nowi inwestorzy w świecie nowych wytycznych odnośnie np.ogrzewania pozostali dalej z kominami i czarnym dymem ,a walka ze smogiem ...
Te starsze inwestycje w niektórych gminach też obowiązywała konieczność wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Ale jak z egzekwowaniem tego to sami widzimy.
@@drzeky inwestor jest przyciśnięty do muru zaczyna działać ... w gminach szukanie jest zawsze pieniędzy, gdzie nie swoje to ładnie się wydaje
Też trzeba spojrzeć na to, że sporo z tych restrykcyjnych przepisów jest na wyrost. Komfort i ekologia swoją drogą ale musi to też mieć jakąś realną możliwość zwrotu dla inwestora.