JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 27

  • @ashleyk.97
    @ashleyk.97 ปีที่แล้ว +1

    bardzo przydatne informacje, dziękuję

  • @PiotrWeppe
    @PiotrWeppe 3 ปีที่แล้ว +2

    Konkret, dobry odcinek😀

  • @aGentleUser
    @aGentleUser ปีที่แล้ว +1

    No chwilowo tez mam dylemat, faworyzujemy dom pietrowy z garazem w bryle, ale jak dzieci za 10 lat moze sie wyprowadza ... no t taki cudak moze byc zbedny, no chyba ze warto miec pokoje na wnuki :D

  • @karolinawozniak681
    @karolinawozniak681 2 หลายเดือนก่อน

    Ja sie ciagle zastanawiam nad rozkladem , czy rodzielic strefa sypialni rodzica od pokoi dzieci, spedza mi to sen z powiek , jaki uklad jest najlepszy ... czy wszystkie pokoje obok siebie
    ... napewno bedzie to dom typu stodola parterowa

  • @kamilkiebowicz3231
    @kamilkiebowicz3231 3 ปีที่แล้ว +1

    Jakiś czas temu celowałem tylko i wyłącznie w dom piętrowy, ale od jakiegoś czasu coraz bardziej przekonuje się do parterowego. Tym bardziej, że nie chcę budować dużego domu, około 100m2 już z garażem (+- 20m2), czyli jakieś 80m2 powierzchni mieszkalnej. Ewentualnie z poddaszem, żeby móc tam schować choinkę itd.
    Działkę mam 1011m2, około 50x20m także myślę, że uda się znaleźć jakiś ciekawy projekt domu parterowego :)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว +2

      O, super pomysł. Poddasze jest przydatne: zawsze jest gdzie schować opony, choinki i setki kilogramów "przydajmisi" :)
      Powodzenia!

    • @czesia1523
      @czesia1523 2 ปีที่แล้ว

      Moim zdaniem trzeba dobrze to przemyśleć i dobrać to do siebie. My już wiemy że córka nie chce spać na parterze bo się boi. Ja mieszkałam w domu ale u góry bo na dole mieszkała babcia. I też nie wiem czy ja chcę spać na dole

    • @rafagrochal3934
      @rafagrochal3934 11 หลายเดือนก่อน

      Dom parterowy prawdopodobnie będzie droższy w budowie, ale jak kogoś stać to nie ma problemu.

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał. Książka również jest świetna (zakupiłem audiobooka). Zastanawiają mnie 2 kwestie dotyczące rozkładu projektów: 1. Czy pralka w (dużej) łazience to dobry pomysł ( chodzi o ewentualne zapachy). 2. Czy są jakieś przeciwwskazania/wady, zrobienia drzwi łączących garaż z wiatrołapem otwieranych do środka, czyli w stronę wiatrołapu? (podłoga garażu jest zazwyczaj niżej niż podłoga wiatrołapu). Wielka prośba o opinię.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว +3

      Cieszę się, że audiobook się spodobał :)
      1. "Czy pralka w (dużej) łazience to dobry pomysł ( chodzi o ewentualne zapachy)"
      Nie jest to zły pomysł - w większości mieszkań pralka jest w łazience i jest OK. Z zapachami poradzi sobie wentylacja, bardziej obawiałbym się rozchodzących dźwięków, ponieważ drzwi w łazience są podcięte. Jeżeli łazienka jest blisko miejsca, w którym spędzacie dużo czasu, to sugerowałbym umieszczenie pralki w innym pomieszczeniu oraz wygospodarowanie miejsca także na suszarkę elektryczną.
      2. "Czy są jakieś przeciwwskazania/wady, zrobienia drzwi łączących garaż z wiatrołapem otwieranych do środka, czyli w stronę wiatrołapu?"
      Żadne wady nie przychodzą mi do głowy - sprawa uznaniowa. :)
      Pozdrawiam!

    • @mariuszbakun2626
      @mariuszbakun2626 3 ปีที่แล้ว

      @@jaksiewybudowac Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

  • @krzysztofKR7527
    @krzysztofKR7527 ปีที่แล้ว

    dość szczegółowy opis doboru architektury projektu w zależności od zapotrzebowania i funkcjonalności, podsumowując optymalny jest dom 220-250 m2 powierzchni użytkowej, bo plany i zapotrzebowanie się ciągle zmieniają.

  • @czesia1523
    @czesia1523 2 ปีที่แล้ว

    Projekt który mi się podoba jest z antresolą. Chciałabym z niej zrezygnować a u góry zrobić dodatkowy pokój. Czy można zrezygnować z antresoli nie szukając innego projektu. Projekt z Archon-u Dom w Kellerisach.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  2 ปีที่แล้ว

      Proszę napisać do Archonu - może mają oni wersję tego projektu bez antresoli?
      Można też zlikwidować antresolę na etapie adaptacji projektu - proponuję przed zakupem projektu zadzwonić do projektanta (najlepiej takiego, który adaptuje projekty w okolicy), umówić się na konsultację i zapytać o koszty.

    • @czesia1523
      @czesia1523 2 ปีที่แล้ว

      @@jaksiewybudowac Dziękuję za odpowiedź. Ten projekt występuje niestety tylko w dwóch wersjach albo garaż na jedno auto albo na dwa auta. Ale oba z antresolą.

  • @jaksiewybudowac
    @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว

    A Ty jakiego projektu szukasz?

    • @michag8589
      @michag8589 3 ปีที่แล้ว

      Super kanał i już piszę list do Mikołaja o książkę🙂... szukam (90% zdecydowania) kompaktowego (120-140m2 max użytkowej) domu z pełnym piętrem (nie przepadam za skosami), dachem dwuspadowym i kalenicą prostopadłą do drogi (wyjazd od wschodu, zależy mi na połaci dachowej południowej pod PV). Nie boję się schodów, a wręcz chcę, zyskuję niezbyt rozległy fundament, prosty dach ~150m2, energooszczędną bryłę - tak sobie myślę. Niestety tego typu projektów praktycznie nie ma, nawet w katalogach dużych biur, jedyne inspirację znalazłem na stronie Dobre Domy (np. Rozalia). Czyżby to taki nietypowy pomysł? Genialny tego typu projekt mam na ulicy, gdzie mam działkę, ale trochę mi głupio zawracać ludziom głowę (raczej projekt indywidualny). Chciałbym również doklejony do elewacji północnej garaż dwustanowiskowy i podoba mi się dach bezokapowy. Pozdrawiam.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว

      @@michag8589 "Nie boję się schodów, a wręcz chcę, zyskuję niezbyt rozległy fundament, prosty dach ~150m2, energooszczędną bryłę - tak sobie myślę." - bardzo słusznie :)
      " Niestety tego typu projektów praktycznie nie ma" - nie kojarzę takiego projektu niestety. A może lepiej zaprojektować dom od zera?
      "Super kanał i już piszę list do Mikołaja o książkę" -serdeczne dzięki!

  • @joghnwa4385
    @joghnwa4385 3 ปีที่แล้ว +1

    Przy każdym rozwiązaniu mówisz że budowa będzie droższa xD no to ja nie rozumiem skoro wszystko droższe jest

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว +1

      Cóż, niektóre rozwiązania nie mają żadnych wad poza wysokimi kosztami - wolałem to podkreślić kilka razy :)

    • @UniiFAN
      @UniiFAN 3 ปีที่แล้ว +1

      @@jaksiewybudowac nie rozumiesz powiedziałeś że budowa parterowego będzie droższa, użytkowego poddasza też będzie droższa, i piętrowego będzie droższa. Do które rozwiązanie jest najtańsze?

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว +1

      ​@@UniiFAN Racja. Obejrzałem dzisiaj film i rzeczywiście wprowadziłem w błąd. Wieczorem napiszę długi komentarz na temat tego, który budynek jest najdroższy w budowie i dlaczego.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  3 ปีที่แล้ว +2

      Dom parterowy będzie zazwyczaj droższy od domu z poddaszem użytkowym oraz od domu piętrowego.
      Na wzrost kosztów wpływa najbardziej koszt fundamentów oraz pokrycia dachowego. Im większy, "rozłożysty" dom parterowy, tym różnica w kosztach wyższa.
      Im mniejszy dom, to różnica w kosztach się zaciera.
      Dlaczego?
      Jeżeli rozważamy budowę domu parterowego o konkretnej powierzchni użytkowej, to oznacza, że chcemy mieć pomieszczenia o konkretnej powierzchni + dochodzi powierzchnia zajmowana przez korytarze.
      Rozważając dom piętrowy i chcąc mieć pomieszczenia o takiej samej powierzchni, musimy tak naprawdę wybudować większy dom: trzeba wygospodarować miejsce na klatkę schodową + prawdopodobnie więcej miejsca przeznaczymy na korytarze.
      Piszę "prawdopodobnie", bo na przykład wąski i długi dom parterowy będzie tracił więcej miejsca na korytarze niż "zbity" budynek piętrowy. Z drugiej strony dom parterowy na planie zbliżonym do kwadratu będzie tracił mniej miejsca na korytarze niż budynek piętrowy.
      Budując dom parterowy płacimy więcej za fundamenty, konstrukcję dachu i pokrycie dachowe, ale oszczędzamy na schodach, stropie (możemy mieć np. strop drewniany lub wręcz z niego zrezygnować montując wiązary i mocując płyty do ich dolnego pasa) i ewentualnie na korytarzach.
      Im większy dom parterowy, tym stosunek tych "kosztów" do "oszczędności" jest mniej korzystny. Im mniejszy dom tym bardziej "koszty" zbliżają się do "oszczędności".
      Z tego powodu planując budowa domu parterowego o powierzchni 200 m2 będzie znacznie (*) wyższa od budowy domu piętrowego, ale już koszt dom o powierzchni 100 m2 będzie niewiele (*) wyższy.
      Uważam, że jeżeli tylko pozwala nam na to plan miejscowy lub decyzja o warunkach zabudowy, to - jeżeli planujemy budowę domu o powierzchni do 120 m2 - to lepiej budować dom parterowy. Większy komfort :)
      (*) O ile? Aby to stwierdzić trzeba przeanalizować konkretne projekty.
      Mam nadzieję, że teraz to dobrze wyjaśniłem. :)

    • @UniiFAN
      @UniiFAN 3 ปีที่แล้ว

      @@jaksiewybudowac właśnie rozważam dom parterowy wielkości 115-120m2. U mnie problemem jest 3 strefa wiatrowa i ograniczenie kątów dachu, przez co między stropem a dachem pozostałoby sporo niewykorzystanej kubatury.

  • @mateuszstepien1098
    @mateuszstepien1098 9 หลายเดือนก่อน

    Parterowy: droższy w budowie.
    Z poddaszem: droższy w budowie.
    Piętrowy: droższy w budowie.
    Żelazna logika. Dramat 🤦‍♂️

  • @wiktornowak569
    @wiktornowak569 2 ปีที่แล้ว +1

    Buduje dom, argumentem przy stole dlaczego piętrowy który zgasił wszystkich była inwazja zoombie. W razie czego zabarykaduje się na piętrze ;)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  2 ปีที่แล้ว

      Nie zapomnij o wybudowaniu fosy i przewidzeniu miejsca na karabin maszynowy. :P Twój komentarz przeczytałem świeżo po obejrzeniu finału The Walking Dead. :D