Najdroższa instalacja rekuperacji na świecie!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 74

  • @marcin84m2
    @marcin84m2 8 หลายเดือนก่อน +2

    Czyli rozwiązanie problemu polega na tym, aby centralę dać do ciepłego pomieszczenia i będzie gitara...

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      teraz już trzeba wymienić wymiennik, ale gdyby urządzenie było w ciepłym miejscu, to do tej sytuacji najpewniej by nie doszło.

    • @TheZabiasty
      @TheZabiasty 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@malmoozeproducent rekuperatora mówi że tego typu wymiennik jest nieśmiertelny i nie powinien się rozszczelnić.

  • @MarcinPawlata
    @MarcinPawlata 8 หลายเดือนก่อน +1

    Osobiście posiadam rekuperator o3ozon ale zamontowany w pomieszczeniu techicznym gdzie jest około 20 stopni, instalacje wykonywałem sam pewnie popełnionych jest sporo błędów ogólnie z działania jestem zadowolony, na początku trochę sucho było ale rekuperator działał na zbyt dużej mocy

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      No bo jak to mówi Ariel, nawet najgorzej działająca instalacja jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej :)

  • @rz2206
    @rz2206 8 หลายเดือนก่อน

    Czy jest jakas spirala np. Na borygo zeby podlaczyc ogrzewanie na czerpni przed reku z rozdzielacza ogrzewania podlogowego? Chcę zrobić wstępne ogrzewanie i wykorzystać to ze mam wolne wejscie w rozdzielaczu, który jest w garażu. Grzalka tez bedzie w rekuperatorze ale wole dogrzewac gazem a nie prądem. Grzalka bedzie w ostateczności sama sie załączać, co wy na to?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Nie robi się takich rzeczy, ponieważ w przypadku awarii ogrzewania chłodnice by rozerwało. Może Pan napełnić układ glikolem, ale to i tak nie daje 100% gwarancji :)

    • @rz2206
      @rz2206 8 หลายเดือนก่อน

      Czyli nie ma innej możliwości dogrzania powietrza na czerpni jak prądem lub gwc, a gdyby Cześ powietrza dopuścić z ogrzewanego powietrza z kominka, będzie się mieszało ze świeżym ale w razie dużych mrozów może by pomagało oczywiście z możliwością odłączenia.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@rz2206 taką opcje ma ten rekuperator. Kiedy jest ryzyko, że wymiennik zamarznie, to bierze ciepłe powietrze z domu, zamiast świeżego powietrza z zewnątrz i nim rozmraża wymiennik. Problem jest wtedy taki, że nie mamy wentylacji, tylko cyrkulacje powietrza z domu, po domu. W tym wypadku nawet to było za mało.

    • @wp_rkl
      @wp_rkl 8 หลายเดือนก่อน +2

      Bzdura, w rekuperatorze powietrze się nie miesza i nie ma mowy o cyrkulacji powietrza zużytego z domu do domu! W trybie rozmrażania wentylatorze wentylatory działają naprzemiennie (raz wyciągowy a raz nawiewny). @@malmooze

  • @witekwr27
    @witekwr27 8 หลายเดือนก่อน +1

    Sam mam rekuperator paruszewskiego. Wymiennik przeciwpradowy holenderskiej firmy recair jest montowany w wiekszosci rekuperatorow. Sprawnośc wynosi okolo 85 do 90 procent sprawności. Coprawda reku mam w 12 st. I nic nigdy nie zamarza.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน +1

      Ta jednostka, to tani, mały wymiennik i 2 wentylatory, ale kosztuje mało, więc nie widzę w tym problemu. Problem w tym wypadku jest w miejscu zamontowania jednostki, a nie producencie.

    • @witekwr27
      @witekwr27 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze dlatego ja napisałem że mam go w 12 st w piwnicy i nie mam tego problemu ze zanarza. Ja czepiłbym się i sprawdził ułożenie rur,długości rur bo to najczęstrze błędy. Sam reku może być co najwyżej za małej wydajnosci . Ale i tak warto dzielić się takimi tematami tak jak Pan to czyni

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@witekwr27 tak. Długości są różne, ale niema to wpływu akurat na tą konkretnie sytuacje.

  • @rz2206
    @rz2206 8 หลายเดือนก่อน

    Czy 19, metrow czerpni ventulis 450 pociagnie? Jezeli slabo to jak wspierają instalacje gwc skoro jest tam wiecej metrów? . Czy rekuperatory Pana Piotra Paruszewskiego maj takie same wentylatory co w ventulis? Czy czerpnia od strony zachodniej okolo 4metrow to gorszy pomysl niz 19metrow czerpni od strony północno wschodniej?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Jeśli chodzi o te jednostki, to proszę pytać producenta, bo jeśli mówić o kimś źle, to lepiej nie mówić w ogóle. 19 metrów czerpni, to nie jest najlepszy pomysł. na pewno jest lepsze rozwiązanie, którego Pan ze względu na brak doświadczenia nie widzi. Proszę porozmawiać ze swoim opiekunem, jeśli jest Pan kursantem, albo firmą która przygotowuje dla Pana projekt, albo z firmą która wykonuje u Pana instalacje.

    • @Andrzej.p3435
      @Andrzej.p3435 8 หลายเดือนก่อน

      Jeżeli czerpnie masz na fi 200 to ten rekuperator da sobie radę. Ma wysoki spręż dyspozycyjny. Tak naprawdę to nie ma znaczenia czy od zachodniej czy od wschodniej. Dla lata jest jedno rozwiązanie lepsze dla zimy gorsze. Polecam montować czerpnie tam gdzie wygodniej. Ewentualnie nie montować od ulicy.

    • @rz2206
      @rz2206 8 หลายเดือนก่อน

      @@Andrzej.p3435 wielkie dzięki za podpowiedź. Rury wywiewnej i czerpni jeszcze nie mam to jest na etapie mojego planu. Instalacja wewnętrzna już jest z rur 75mm na stelażu pod ociepleniem stropu. Rozdzielacze z wygluszeniem, ociepleniem kauczukowym w środku. Rozdzielacze zamontowane w spiżarni również pod stropem. Wejścia Rozdzielaczy śr. 200 na 75mm po 12szt. I mam 1 wyjście z nawiewu rozdzielacza zagłuszone i tak zostaję. Najdłuższy odcinek ma około 15metrow 2x75 do sypialni I podobna długość do pokoików dzieci również po 2szt 75mm. Reszta starałem się jak mogłem to może mają po 10-12 metrów, te krutrze mają dodatkowe łuki żeby wychamowac przepływ. Mała łazienka ma 2x75 duża 3x75. Całość starałem się zrobić żeby przepływ powietrza był od punktu a do b np. Od ostatniego pomieszczenia nawiew z pokoiku idzie przez korytarz pod drzwi i do łazienki, w salonie 2 nawiewy po 2x75 i leci do kuchni 3x75 i 1 w spiżarni 1x75 spiżarnia przy kuchni. Rekuperator będzie zaraz za ścianą spiżarni w kotlowni dosłownie z 50cm Rury od Rozdzielaczy i w dół kolanem do rekuperatora. Zrobię czerpnie od strony zachodniej i jak się uda finansowo to wstawię trojnik i kawałek Zrobię odnogi żebym mógł wyjść na strych już w garażu do 2 czerpni I będę mógł w przyszłości dołożyć Rury i zrobić 2 czerpnie od strony wschodniej. Wyrzutnia na str. Zachodnią ustawiona w stronę szamba żeby odganiało ewentualny smrodek jeżeli będzie 😄.Czy jest może jakaś spirala podgrzewająca wchodzące powietrze na ciecz? Taki pomysł żeby w razie co włączyć z co. z rozdzielacza podłogowego i to byłoby zamontowane przed rekuperatorem. Z góry dzięki za każdą radę.

  • @wp_rkl
    @wp_rkl 8 หลายเดือนก่อน +9

    Bzdura! W rekuperatorze powietrze się nie miesza i nie ma mowy o cyrkulacji powietrza zużytego z domu do domu! W trybie rozmrażania wentylatory działają naprzemiennie w odstępach czasu (raz wyciągowy a raz nawiewny) aby wymiennik mógł się odszronić.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน +1

      Załóżmy że Panu uwierzymy. Proszę jednak powiedzieć dlaczego na wyświetlaczu od tygodnia pokazywało że nie nawiewa powietrza w ogóle, a tylko wywiewało?

    • @wp_rkl
      @wp_rkl 8 หลายเดือนก่อน +4

      @@malmooze Na pewno mam racje bo taka jest idea każdego rekuperatora, że zużyte powietrze nie miesza sie ze świeżym (pomijajac wymiennik obrotowym). Co do faktu dzialania tylko wyciagu jest to mozliwe i logiczne. sterownik wchodzi automatycznie w tryb rozmrazania i najpierw dziala wentylator wywiewny, ponieważ powietrze wyciagane z domu jest cieplejsze i ogrzewa wymiennik oraz wnętrze rekuperatora po czym przełącza sie na wentylator nawiewny do czasu az temperatura znowu nie spadie i tak w kółko. Jesli caly czas działał jedynie wyciag to oznacza że 1. We wnętrzu caly czas panuje niska temperatura i sterownik próbuje rozmrozić wymiennik powietrzem wyciąganym z domu, ale mu sie to nie udaje. 2. Wymiennik ma w sobie tyle lodu, że powierze nawiewane nie moze przez niego przejsc i sterownik odłącza wentylator. 3. Na sterowniku ktos przestawil parametry trybu rozmrażania (np ustawil zbyt niską temperaturę uruchomienia tego trybu) co doprowadzilo do zamarznięcia wymiennika.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@wp_rkl nie każdego. Proszę sprzedać swoją ideologię Panu Paruszewskiemu, może zastosuje ja w swoich jednostkach? Proszę poczytać, albo zapytać Piotra, to się Pan dowie jak to działa w tych konkretnie modelach.

    • @wp_rkl
      @wp_rkl 8 หลายเดือนก่อน +5

      @@malmoozeJaka ideologia? Akurat mam rekuperator od pana Paruszewskiego i wiem jak dziala i jakie funkcje posiada sterownik. Oczywiscie nie kazda centrala ma takie funkcje, ale ta z filmiku jesli rzeczywiscie jest z firmy o3ozon to na pewno ta funkcje posiada i to domyslnie wlaczona. Chyba ze filmik ma na celu jedynie dyskredytowac (bezpodstawie zresztą) pewne produkty tylko po to, aby sprzedać potecjalnym inwestorom rozwiazania duzo droższe i pewnie na lepszej marży to pozostawie to juz bez komentarza :)

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@wp_rkl Proszę nie dorabiać ideologii i nie podawać śmiesznych teorii. Jednostki Pana Piotra to 2 wentylatory i wymiennik, a klient dostaje dokładnie to za co płaci, więc nie mamy z nimi absolutnie żadnego problemu. Film ma jeden główny cel, co wydaje mi się jej oczywiste: "nie montujcie centralek do tego nie przystosowanych na poddaszu"...

  • @edyta4888
    @edyta4888 8 หลายเดือนก่อน

    Jaki był pomysł na to ocieplenie? Chyba nigdy nie widziałam tak ocieplonego dachu - jaka to miała być technologia i jak miała działać? W przypadku wełny musimy ją chronić przed zawilgoceniem (w sumie styropian też) i niezbędne jest użycie folii.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      ten dach nigdy nie miał być ocieplany. Inwestor zaczął to robić, ponieważ stracił siły do tego jak pracowała jego jednostka. Liczył na jakiś efekt, ponieważ nikt nie był w stanie mu pomóc.

    • @edyta4888
      @edyta4888 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze to może warto powiedzieć, że takie ocieplenie nic nie da - krokwie są mostkami.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@edyta4888 to już nie ma znaczenia. Zastaliśmy taki stan, a Inwestor obiecał, że nie będzie dalej w to brnął, skoro "nie ma sensu".

    • @edyta4888
      @edyta4888 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze ma znaczenie dla ludzi, którzy oglądają i mogą powtarzać potem u siebie takie rozwiązania...

  • @mateuszjak4645
    @mateuszjak4645 8 หลายเดือนก่อน

    A garaz w bryle sie nada? Ogolnie to jest problem gdzie umiescic jednostke bo jednak dwie gruby rury trzeba gdzies puscic bez zawijasów i najwygodniej jest iglo na poddaszu zrobic.
    A do rozdzielaczy warto miec dostep zeby tam przejechac czasem jakąś sciereczka czy nie ma to sensu?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Garaż to na pewno dużo lepsze miejsce niż nieocieplone poddasze :) Proszę uważać na polskie V, bo mają chyba wszystkie te same wentylatory co w rekuperatorze typu H.

    • @robertol5946
      @robertol5946 8 หลายเดือนก่อน

      Ja mam o3ozon w kotłowni przy garażu jak na razie bez drzwi pomiędzy więc temperatura ta sama min 9 st w tę zimę. Teraz Ok 13.
      Czerpnia przez garaż Ok 5 m. W największe mrozy temperatura na czerpni była w okolicy 3 st. Centrala ma zabezpieczenia przed zamarzaniem więc albo wchodziła na wyższe obroty wywiewu, albo się wyłączała, w zależności od wilgotności. Grzałki jeszcze nie zainstalowałem, choć leży i czeka na montaż.
      Rury na stropie przykryte wełną 40 cm. Na dachu tylko dachówka i membrana. Jak na razie nic nie kapie.
      A wymiennik entalpiczny.

    • @dylus1
      @dylus1 8 หลายเดือนก่อน

      @@robertol5946 Jaki model Pan posiada. Szukam odpowiedniej jednostki o wydolności do 350m3.
      Jakie temperatury nawiewu w pomieszczeniach są osiągane przy różnych temperaturach na zewnątrz?
      rozkładam rury pe-flex na poddaszu, będą ocieplone piana pur min10cm. reku wstawię do garażu min 9st zimą.

    • @robertol5946
      @robertol5946 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@dylus1 centrala 450 eco. np z dnia 21 stycznia rano na dworze było około -6°C. czerpnia 1,9°C. Wyrzutnia 7°C, nawiew 14,8 °C, wywiew 16°C. To są temperatury z czujników w rekuperatorze, bez jakiejkolwiek grzałki. Nie mierzyłem temperatur na anemostatach bo nie mam odpowiedniego termometru, ale kiedyś to zrobię.
      No i ważna sprawa - rura od czerpni, która biegnie przez garaż nie jest ocieplona.
      Wszystkie kanały nawiewne i wywiewne mam 90 mm. W kuchni i łazienkach rury podwójne. W pokojach po dwa anemostaty nawiewne. 4 anemostaty wywiewne w długim korytarzu. Sugeruję dać pod wie uszczelki na łączeniach rur ze skrzynkami. Ja tego nie zrobiłem, ale nie zaszkodzi. Chyba, że masz nowe fioletowe skrzynki, one są chyba szczelniejsze od poprzednich.
      Myślę że 10 cm piany pur może być u Ciebie za mało.

    • @dylus1
      @dylus1 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@robertol594610cm piany pur będzie nad częścią ogrzewaną nad stropem.
      Nad garażem gdzie spotyka się wszystko damy więcej pur i na wierzch jeszcze rzucę wełnę którą mam.
      Z tamtad zejście 4 rur do reku w garażu.
      Daje po 2 uszczelki przy skrzynkach plus taśma. Szczelne będzie. Do anemostatu idą po 2 rura do większości pomieszczeń w kilku po 3x75. Sumarycznie ilości rur zgodne dla nawiewu I wywiewu. Max długości rur to 12m ale większość ma ok 8m długości.
      Tylko dla reku firmu na P. Mają sprawność od 65% I to mnie niepokoi. Ze będzie wiało chlodem

  • @buulin
    @buulin 8 หลายเดือนก่อน

    A może wystarczy wystarczy opaska grzejna na 12V owinieta na filtr ?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Jeśli producent nie założył grzałki, to wystarczyło pomyśleć przed montażem :P Pana rozwiązanie jest zdroworozsądkowe, ale już za póxno. Teraz to już tylko jakieś akcje naprawcze. Co nie zmienia faktu, że wymiennik jest już do śmieci.

  • @sebek6543210
    @sebek6543210 8 หลายเดือนก่อน

    Sam rozważałem montaż rekuperacji na nieocieplonym strychu, ale jak policzyłem ile potrzeba izolacji i jakie będą straty to stwierdziłem, że po 1 to wstrzymam się z tym montażem, a po 2 to jeśli zamontuję, to jednak wykorzystam kotłownię i obniżę sufit w korytarzu, żeby tam zmieścić rury wentylacyjne. Kusi też wykorzystanie układu wentylacji wyporowej, żeby uniknąć mijanek kanałów w suficie, bo to wymaga jeszcze mocniejszego obniżenia sufitu.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Ma Pan rację. Inwestorzy są często krótkowzroczni. Sam bohater odcinka mówi o tym, że latem to działało.

  • @arturAP76
    @arturAP76 8 หลายเดือนก่อน +2

    Panie instalatorze Ariel kolejny film jedynie o negatywnym wybrzmieniu …. hydraulicy, elektrycy. Nic nowego i odkrywczego pan nie pokazał… a jednocześnie po raz kolejny przywołał firmę na „P”. Szkoda gadać.

    • @marekgrys
      @marekgrys 8 หลายเดือนก่อน

      Ale firma na P przez przypadek, owszem nic odkrywczego a co sie spodziewałeś ze pokaże ?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      być może dla Pana. Myślę że tylko w tym roku zamontowano parę kolejnych rekuperatorów o3ozon na nieocieplonych poddaszach.

  • @dylus1
    @dylus1 8 หลายเดือนก่อน

    dodać rurowy GWC? Wydatek kilku tysięcy na starcie nie będzie kosztował później krocie.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Tutaj by nie pomógł, bo jednostka miała za zimno w otoczeniu.

    • @dylus1
      @dylus1 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze Czy polecacie bądź odradzacie takie Polskie produkty? (tej marki)

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@dylus1 jeśli ktoś nie ma pieniędzy, to być może nie jest to bardzo złe rozwiązanie, ale nie można od tanich produktów oczekiwać drogich rezultatów. Jednak jak ktoś ma czas, to jednak wydaje mi się, że lepiej pójść w Chińskiego holtopa.

    • @dylus1
      @dylus1 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@malmooze- hmm. Zastanawiam się dlaczego Chińskie miało by być lepsze. Te Polskie na P. Wydaje się, że ma dobre części wewnątrz. I sprawdzone wytrzymałościowo. No i wentylatory maja spręż 350Pa lub więcej to chyba dobrze. W półce cenowej do 10tys większość jednostek ma 100Pa sprężu. Gdzie jest haczyk?

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@dylus1 Pan Piotr, to "mały lokalny producent". Firma Holtop, to największy producent jednostek na Świecie, wiec mają inne budżety na automatykę, dopracowanie swoich central. Korzysta z tych samych, albo równoważnych produktów. Mamy na magazynie ok 5 jednostek Pana Piotra pochodzących z demontażu, chce Pan sprawdzić jakie są wytrzymałe? Wydaje mi się, że nawet najgorsza Polska jednostka Dospel Luna będzie działała przy oporze 350 Pa. Za taką samą centralę, która kosztuje 10 tyś w Polsce, w Chinach zapłaci Pan 4 tyś.

  • @sebek6543210
    @sebek6543210 8 หลายเดือนก่อน

    Hmm, najtaniej byłoby teraz oprócz źródła ciepła dołożyć grzałkę wstępną. Wtedy rekuperator będzie miał możliwość się odmrażać

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Producent tego urządzenia tego nie zrobił. Nie wiem czy w tak skrajnej sytuacji coś by to pomogło.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 8 หลายเดือนก่อน

      Nie zrobił, gdyż jak sam przyznaje jego zdaniem lepiej żeby grzałka była poza rekuperatorem na wypadek gdyby elektronika zawiodła. W metalowym pudle nie ma się co zapalić. A że przy okazji w ten sposób może dorobić na sprzedaży grzałek to już inna sprawa. @@malmooze

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@sebek6543210 no tak. Jeśli sprzedaje niekompletne urządzenie, to powinienem dużym drukiem informować, co trzeba dokupić.

  • @marekzioa5544
    @marekzioa5544 8 หลายเดือนก่อน

    Nie lepiej zainstalować air pack 4

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      airpack4 nie nadaje się na nieocieplone poddasze.

    • @marekzioa5544
      @marekzioa5544 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze producent twierdzi co innego

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน +1

      @@marekzioa5544 Carlsberg twierdzi że produkuje "najprawdopodobniej najlepsze piwo na świecie", airwaves "zamraża oddechem", a nim2, to "łakocie i witaminy" :) Nie ważne co twierdzi producent, tylko ważne są fakty, a te mówią ,że ta jednostka na nieocieplonym poddaszu potrafi zużywać przy skrajnym mrozie więcej prądu niż pompa ciepła, a to bezdyskusyjnie świadczy o tym, że w tym miejscu z pewnością ta jednostka nie może być zamontowana.

  • @marekgrys
    @marekgrys 8 หลายเดือนก่อน

    Mial grawitycayjna jak opisuje ale wg mnie tez zle zrobiona...jak ma sie azczelnie okna tobtrzeba nawiewniki zrobic wowczas bedzie dzialac grawitacyjna...przynajmniej w zimie ;) nawet zbyt dobrze

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      To nie jest fachowiec od wentylacji, jak elektryk który to montował i powiedział że popełnił na tym budynku wiele błędów. To jeden z tych wielu :)

    • @marekgrys
      @marekgrys 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze wybacz ale jak budujesz dom to nie możesz być ignorantem więc podstawy wentylacji każdy musi opanować np grawitacyjnej więc aby był cug to trzeba gdzieś dostarczyć powietrze...podstawy fizyki. A jak usłyszałem zrobił grawitacyjna szczelne okna i dziwi się że rano wilgoc. A coa.byc skoro nie zrobił nawiewnikow ? Pomijam wady takiej wentylacji ale nie bądźmy ignorantami w podstawach

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@marekgrys masz rację, że budując dom trzeba być "lepszym fachowcem" niż firma się tym zajmująca.

  • @ramboszczak
    @ramboszczak 8 หลายเดือนก่อน

    Powiedział Pan, że ten wymiennik najprawdopodobniej idzie na szrot bo zamarzł - z szacunkiem powiem, że wygaduje pan bzdury. Jeżeli zamarzł, to rozmarznie i znowu będzie drożny, po co nowy kupować?...

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      "Z szacunkiem" odpisze Panu Pani z marketingu. Jeśli wymiennik zamarzł, to nie będzie już nigdy tak szczelny jak przed zamarznięciem. Woda zamarzając zmienia swoją objętość, pozostając przyklejona do ścian lameli. Jeśli wymiennik jest nieszczelny, to dostaje po głowie odzysk ciepła i strumienie powietrza się mieszają w wymienniku.

    • @ramboszczak
      @ramboszczak 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze oczywiści mam to na względzie, że lamele mogły się minimalnie powyginać, ale to nie celuloza tylko tworzywo sztuczne. Szansa, że powstały jakieś spękania są minimalnie prawdopodobne. Nawet gdyby były takowe, od razu byłoby to widać po temperaturach na rekuperatorze. Uważam, że wprowadził pan tego klienta w błąd ale to moja subiektywna ocena.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      @@ramboszczak ja odpisuję tylko na komentarze i nie znam się na tym bardzo dobrze, ale widziałam odcinek ze Zgorzelca w którym wymiennik po zimie rozpadł się Arielowi w dłoniach. Sam Ariel Twierdzi że żaden wymiennik tworzywowy kosztujący w Chinach paręnaście dolarów(to ten wyciągnięty z tego urządzenia) nie może wytrzymać zamarznięcia.

    • @ramboszczak
      @ramboszczak 8 หลายเดือนก่อน

      @@malmooze Rozumiem. Wszystkiego dobrego zatem.

  • @byry007
    @byry007 8 หลายเดือนก่อน

    Tyle wydał niech się zastanaowi o wymienię centrali.

    • @malmooze
      @malmooze  8 หลายเดือนก่อน

      Ciekawi jesteśmy jak się sprawa potoczy. W tym wypadku należałoby nie tylko wymienić centralę, ale i instalację :)