Mięso - czy na pewno SZKODZI ZDROWIU? Analizujemy dane naukowe! 🥩

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Kup moją książkę o śnie 💤 w przedsprzedaży! www.empik.com/... Czy mięso szkodzi zdrowiu? Pewno jest to, że kilka lat temu czerwone przetworzone mięso zostało uznane za czynnik kancerogenny dla człowieka, a mięso czerwone nieprzetworzone za potencjalnie kancerogenne dla człowieka. Na jakiej podstawie? Co mówią badania naukowe na ten temat?
    Źródła faktów, o których wspominamy w rozmowie:
    👉 journals.plos....
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    👉 pubmed.ncbi.nl...
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    👉 www.x-mol.com/...
    👉 pubmed.ncbi.nl...
    👉 www.sciencedai...
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    👉 www.ncbi.nlm.n...
    www.health.har...
    👉 www.iarc.who.i...
    👉 cancerpreventi...
    👉 pubmed.ncbi.nl...
    👉 academic.oup.c...
    👉 cebp.aacrjourn...
    👉 pubmed.ncbi.nl...
    👉 cancerpreventi...
    👉 academic.oup.c...
    👉 www.bmj.com/co...
    👉 www.acpjournal...
    Bartka znajdziesz tutaj ⤵️
    Strona www [PL]: universeofmemo...
    Strona www [ANG]: universeofmemo...
    YT: / bartoszczekała
    FB: / uompl
    E-mail: universeofmemory@gmail.com
    Wpadnij na moje social media! ⤵️
    ✔️ darialukowska.pl
    ✔️ / formanazycie
    ✔️ / daria_formanazycie
    ✔️ Spotify: spoti.fi/3gkCKYE
    Kontakt ze mną: kontakt@formanazycie.pl

ความคิดเห็น • 405

  • @BartoszCzekala
    @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +121

    Jesli chodzi o nienaciagane badania, to warto poczytac, jak np. gluten oddzialywuje na zwiekszenie przepuszczalnosci jelit, nawet u zdrowych osob:
    Hollon et al 7analyzed intestinal permability of duodenal biopsy explants in four study groups (coeliacs with active disease (ACD), coeliacs in remission, non-coeliac gluten sensitives and non-coeliac dyspeptic controls) through the measurement of transepithelial electrical resistance (TEER). This study found an increase in permeability in all groups after pepsin-trypsin digested gliadin (PT-gliadin) exposure, compared to the media alone, with a greater increase in individuals with ACD and with NCG/WS:
    Badanie polegalo na biopsji kawalka dwunastnicy u badanych, wiec wiemy dokladnie, jaki byl stan wysciolki jelitowej. Zeby bylo ciekawiej, gluten sklada sie z gluteliny i PROLAMIN, a te ostatnie wystepuja we wszystkic ziarnach pod roznymi nazwamia (np. w jeczmieniu jest, to hordeina). Chlebek natomiast jest zalecany, makarony, ryz, itd. tak samo. Magia nauki, jak selektywnie rekomendacje dietetyczne sa dobierane.

    • @damiansmolski2050
      @damiansmolski2050 3 ปีที่แล้ว +2

      Pan skoncz studia medyczne i zostan lekarzem i dopiero prosze cokolwiek medycznego analizowac

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +131

      @@damiansmolski2050 Wyjątkowo dziecinny komentarz. Jeśli Pan uważa, że potrzeba studiów, aby analizować badania, to mam nadzieję, że Pana wiek to mniej niż 20 lat, bo ciężko taki poziom ignorancji ogarnąć w przeciwnym razie. Jeśli ma Pan coś inteligentnego do powiedzenia, to zapraszam do wytknięcia błędów w mojej interpretacji, ale mam przeczucie, że na żadne uwagi z Pana strony liczyć nie powinienem.

    • @VKajsa
      @VKajsa 3 ปีที่แล้ว +25

      @@damiansmolski2050 hahaha 🤣 ales mnie pan ubawil!

    • @dobrawodazoteciekawostki8161
      @dobrawodazoteciekawostki8161 3 ปีที่แล้ว +32

      Dietetyka polityczna czyli krytyka czerwonego mięsa. Różne organizacje prozdrowotne z niezwykłą pieczołowitością krytykują czerwone mięso. Owszem, ten rodzaj mięsa zwiększa o kilkanaście procent ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a jest wiele gorszych produktów. Herbata powoduje więcej zgonów z powodu raka piersi niż mięso z powodu raka jelita grubego. Średni wiek zmarłego z powodu raka jelita grubego wynosi 80 lat. Czy całkowita rezygnacja z mięsa ma sens? Soja powoduje u płodów niedorozwój grasicy i śledziony. Organizacje jakoś się nie kwapią, aby informować o tym społeczność. Lista zarzutów wobec soi jest naprawdę długa: przedwczesna miesiączką u dziewcząt, większe ryzyko padaczki i choroby dwubiegunowej, mutacje plemników i komórek jajowych. Może szanowne organizacje wezmą się za soję, a nie mięso? Ważnym karcerogennem i mutagenem są pigułki antykoncepcyjne, które są wręcz przepisywane prze samych lekarzy...

    • @VKajsa
      @VKajsa 3 ปีที่แล้ว +11

      @@dobrawodazoteciekawostki8161 herbata a rak?? Nic mi o tym nie wiadomo.... czy mozesz podac argumenty do tego stwierdzenia? Bardzo mnie to zaciekawilo. Pozdrawiam.

  • @justlikethis-vl3nn
    @justlikethis-vl3nn 3 ปีที่แล้ว +84

    Jest godzina 23.05. Ledwo żyje po całym prze..nym tygodniu. Jutro muszę wstać około 6.00 rano i dalej orać, ale i tak będę oglądał teraz prawie 2 godzinny odcinek, bo Mistrz powrócił!

    • @Artur_K
      @Artur_K ปีที่แล้ว +8

      Oglądaj na przyszłość na przyspieszeniu. Bartka można słuchać bez Patrzenia najczęściej. Ja już 9 miesiąc się edukuje i praktycznie wszystkie materiały na YT lecą na przyspieszeniu x2. Ale prędkości zwiększałem sukcesywnie jak się przyzwyczajałem. W ten sposób słucham 2x więcej i to głównie przez 12h w pracy. Czyli łatwo policzyć ile materiału przerabiam co dzień 😉

    • @pumaTe
      @pumaTe ปีที่แล้ว +5

      @@Artur_K , dobrze, że szef o tym nie wie 😉

    • @Artur_K
      @Artur_K ปีที่แล้ว +7

      @@pumaTe Szef o tym wie 😉
      Nie ma nic przeciwko bo nie koliduje to z moją pracą.

  • @oskarsitarz569
    @oskarsitarz569 3 ปีที่แล้ว +96

    Zawsze się zastanawiałem jak mięso może być szkodliwe skoro to dużo bardziej skomplikowany organizm niż roślinny i posiada wiele więcej możliwości detoksykacji i filtrowania trucizn. Jeszcze bardziej się zastanawiałem dlaczego jest szkodliwe, jeśli je jem i czuje się syty jest mi lekko, a po chlebie mnie przymula. Żałuję, że prawdę odkryłem tak późno, ale dziękuje wam za to co robicie. Sam interesuje się z zamiłowania dietetyką bo jestem sportowcem amatorem, ale przez pracę nie mam czasu tak się pochylić nad badaniami jak wy to robicie. Dobrze, że są ludzie którzy dążą do prawdy. DZIĘKUJĘ WAM Z CAŁEGO SERCA❤❤❤

    • @agatarubak8957
      @agatarubak8957 2 ปีที่แล้ว +2

      no tak jakie to trudne do zrozuemienia: lepiej jesc cialo istot zwierzat niz pokarm roslinny, ziarna zboza , warzywa owoce

    • @graceom7616
      @graceom7616 2 ปีที่แล้ว +12

      @@agatarubak8957 a rośliny to nie istoty? Mają też emocje, pomagają sobie, ostrzegają się o niebezpieczeństwach, dbają o potomstwo.. wiem, ignorancja nie boli ... tylko czasem można się ośmieszyć...

    • @MagdalenaMocarny
      @MagdalenaMocarny ปีที่แล้ว +2

      @@graceom7616 to czemu za zerwanie rośliny nie idzie się do więzienia a za zabicie człowieka lub psa tak? Rośliny to pokarm.

    • @pumaTe
      @pumaTe ปีที่แล้ว +4

      @@MagdalenaMocarny, bo tak ludzie postanowili ułożyć prawo. Może się to kiedyś zmienić. Myślę, że zwierzętom też powinniśmy zabronić jeść inne zwierzęta.
      A tak na poważnie, to jest wiele do zrobienia między ludźmi, chć przyznaję, że nie jedzenie mięsa w jakiś sposób przyczynia się do poszanowania przyrody....

    • @MagdalenaMocarny
      @MagdalenaMocarny ปีที่แล้ว +1

      @@pumaTe natura dała nam drzewa owocowe i zioła, orzechy jako pokarm. Człowiek dla biznesu rozmnaża zwierzęta, to nie ma nic wspólnego z naturą.
      Wypas zwierząt i hodowla zwierząt powoduje pustynnienie ziemi.

  • @9pmamericanpolish956
    @9pmamericanpolish956 2 ปีที่แล้ว +54

    Daria, pierwszy raz widze tak swietne prowadzenie programu 👍👍👍👍👍👍jak nigdy wspaniale i calosciowe wpowiedz nie przerywane i nie skracane bo czas. Wysluchalem z ogromna przyjemnoscia. Bartosz dziekuje potrafisz przekonac spokojem. Daria pochwala za estetyke programu na wysokim poziomie!

  • @katza7783
    @katza7783 ปีที่แล้ว +60

    Rok temu zmieniłam dietę by pomóc sobie przy alergii wziewnej. Początkowo dieta niskohistaminowa i posty. Potem wprowadziłam low carb, śniadania białkowe potem kawa i obiad. Do tego codzienny ruch . Co zaobserwowalam, że zaczęłam jeść intuicyjnie, przestały mi smakować niektóre warzywa a zamiast nich wjechały jajka, wołowina i indyk. Zaczęłam lepiej spać, wyniki krwi extra, cukier uspokojony, w końcu mogę jeść nabial i co najważniejsze maj i czerwiec w końcu nie były dla mnie najgorszymi miesiącami roku (alergia na trawy). W podziękowaniu zacytuję Bartka "Organizm nie jest debilem" .

    • @mirkawasik5311
      @mirkawasik5311 ปีที่แล้ว +8

      Dokladnie,jak mamy potrzebę na mięso to znaczy ze akurat organizm tego potrzebuje nawet jak chce coś słodkiego to brakuje wtedy cukru. A cukier jest motorem do energii,człowiek robi się osowialy,zmęczony. Trzeba wszystko jeść tylko z umiarem i wtedy gdy jest glodny. Jeść również dużo surówek,różnych sałatek,ja uwielbiam wprost tak jeść. Skromne śniadanie,skomny obiad a za to dużo sałatek,surówek. Mam 64 lata a nadal jestem szczupła gdy dookoła widzę ludzi czy to młodych czy starszych otyłych. W ogóle u nas ludzie nie dbają o siebie. O swojej otyłości nie mówią że są grubi czy otyli tylko że są chorzy na otyłość,że to choroba. Nawet lekarze też stwierdzają że otyłość to choroba. Też są grubasami,otyli a tak w ogóle to mało się ruszają. Leniwe mamy społeczeństwo,bezmozgowe,bezmyślne,ale za to złośliwe,wredne.

    • @fatalsystermerror
      @fatalsystermerror ปีที่แล้ว

      Debilne są tylko nieholistyczne ideologie.

    • @witowojtowski6833
      @witowojtowski6833 ปีที่แล้ว +5

      @@mirkawasik5311 bzdura, nie wierzysz to wlewaj wszystko tylko z umiarem do baku samochodu, szybko sie zorientujesz ze robisz bzdure

    • @mirkawasik5311
      @mirkawasik5311 ปีที่แล้ว +6

      @@witowojtowski6833 Żadna bzdura,takie teraz mamy społeczeństwo że ciężko się przyznać nawet samemu przed sobą że obiadaja się ponad stan i piją dużo alkocholu i później wyglądają jak wyglądają. I zamiast się zmienić to wolą atakować innych co mają na ten temat inne zdanie tym bardziej gdy kumple i towarzystwo w którym się obracają popierają i wspierają ich zdanie. A nawet wręcz napierają na nich i utwierdzają ich w takich przekonaniach by czasem się nie zmieniali bo inni chyba mają w tym jakiś interes albo zyski w takim promowaniu.U nas jak obserwuję kupujących w sklepach to kupują ponad miarę wszystkiego a zwłaszcza słodyczy i alkocholu. Grubych ludzi mamy od grona księży,lekarzy a zwłaszcza dużo młodych. Ale to wina jest przede wszystkim korporacjom którzy promują się w konsumpcji produktów spożywczych na które niestety ludzie dają się nabierać i kupują ponad stan a potem wyrzucają do pojemników na śmieci. Ludziom w większości tak naprawdę to już przestało zależeć,odróżniać na tym co jest dobre a a co złe. Dobrze się ustawić i żyć jak zwierzę w klatce by mieć pełny żłób a reszta mnie nie obchodzi i nie ważne że wygląda jak grubą świnia i zostawiam brud i zanieczyszczenia wokół siebie i nie minimalizując tych zanieczyszczeń. Jak ograniczony jest człowiek,i malostkowy żyjący tak naprawdę w swoim małym światku i niedostrzegajacym tego co tak naprawdę wyprawiają,jak zanieczyszczaja środowisko swoją konsumpcją po butelkach,pudełkach,foliach a nawet siebie zanieczyszczaja niezdrowa żywnością. Tak jak mamy teraz zanieczyszczone środowisko to jeszcze takiego nie było.

    • @pawes1335
      @pawes1335 11 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@witowojtowski6833Pani wyżej mówi prawdę. To są błędy żywieniowe, nadmierne jedzenie niezdrowej żywności, brak aktywności czyli większość się odkłada. Niektórzy ludzie myślą, że trzeba zjeść "tonę" jedzenia by był nadmiar kalorii. Gdyby zamontować na czole tych ludzi kamerę, to byś wtedy zrozumiał dlaczego są otyli, bo nie trzeba jeść dużych posiłków, a dojadać. Gdy organizm wyrobi sobie nawyki, to jest pies pogrzebany dla ludzi którzy nie orientują się w temacie działania mózgu ludzkiego, tacy ludzie mają problemy z każdym uzależnieniem. Nawyku jest łatwo się nauczyć, ale problem jest aby go zlikwidować. Można wiele razy po samym sobie zauważyć, że jesteśmy "zaprogramowani' . Jeśli jesteś uzależniony od korzystania z telefonu, to niech Cię odizoluja od niego, a zobaczysz wtedy, że będziesz wykonywać niektóre odruchy , jakbyś ten telefon miał w kieszeni, chociaż fizycznie nie masz do niego dostępu. Tak samo jest z nawykiem dojadania, do tego przetworzona żywność i mamy oto chorego na hormony. Nie ma możliwości przytyć bez nadwyżki kalorycznej, kiedyś tego nie było w takim stopniu jak dziś. No niestety, otyłym jest się z lenistwa i słabego charakteru. Lekarzom pasuje taka narracja, że to choroba, bo koszą pieniądze na naiwnych i leniwych ludziach, bo są tak bardzo leniwi, że liczą na złotą pigułkę która ich odchudzi a oni nie wprowadza żadnych zmian. To samo dziś się dzieje odnośnie wysypu depresji u ludzi którzy żadnej traumy nie przeżyli. To jest podobny schemat, że takie osoby mają za dużo czasu na przemyślenia i przez katowanie się stale negatywnymi myślami, stałym użalaniem się nad sobą, brakiem aktywności, wpadają w dzisjesza depresję. Ja mam 33 lata i osobiście za młodego nie słyszałem niczego o depresji a za czasów podstawówki to już w ogóle. Dlaczego mniej było tego niż dziś? A no dlatego że ludzie byli bardziej aktywni i zajęci sobą, a dziś z tego lenistwa, internetu i katowania się myślami mamy wysyp podobnych asów co w temacie chorób odnośnie otyłych ludzi, że są tak przywiązani nawykiem do swojego stylu życia, że łatwiej jest wmówić sobie, że to jest choroba i tak samo naiwnie liczą na złotą pigułkę która odmieni ich życie. Na tym koszą pieniądze, farmaceutyka, a to potężny biznes i nie każdy obejmie to rozumiem dlatego uznają z prawde objawiona tylko to co pokazują w internecie czy tv. Jednak jeśli ktoś nie jest naiwny i potrafi wyjmować logiczne wnioski i zagłębi się w wiedzę naukowa do której mamy dziś dostęp, to zrozumie mechanizm na którym funkcjonuje obecny świat. Oczywiście załamania na tle nerwowym istnieją i nie chodzi o to że to nie istnieje,że ktoś to udaje, tylko chodzi o to, że wywołane jest to przez swoje myślenie/Styl życia, nastawienia w głowie. Znajdź chorego na depresje człowieka który kocha swoj zawód w jakim się specjalizuje, kocha każda aktywność jakiej się podejmuje, nie ma kompletnie wolnego czasu, bo najchętniej chciałby aby doba miała 36 godzin, znajdź w takiej grupie kogoś z taką przypadłością. Albo znajdź grubą osobę która przestrzega diety i jest zawodowcem w jakimś sporcie wydolnościowym. Nie znajdziesz takich. Pozdrawiam.

  • @PodcastCharyzmatyczny
    @PodcastCharyzmatyczny 3 ปีที่แล้ว +47

    Jest i Bartek, jest łapka w górę w ciemno. Zakolejkowane do odsłuchania!
    Dzięki wielkie Daria za wywiad :)

  • @fotojacek
    @fotojacek 2 ปีที่แล้ว +40

    "90% naukowców zgadza się z ludźmi, którzy ich sponsorują".
    Poza tym, jestem w stanie uwierzyć naukowcom amerykańskim twierdzącym, że mięso szkodzi.... amerykańskie mięso zwierząt karmionych kukurydzą.

  • @artea83
    @artea83 2 ปีที่แล้ว +31

    Bardzo mądry człowiek. Rozmowa na poziomie.

    • @ewakuchowicz5536
      @ewakuchowicz5536 9 หลายเดือนก่อน

      No nie..Ten pan o toksykologii pojęcia nie ma.

  • @Nibyjak
    @Nibyjak 3 ปีที่แล้ว +25

    Dobrze, że walczycie z mitami odnośnie produktów żywieniowych.

  • @piotrkawa666
    @piotrkawa666 2 ปีที่แล้ว +18

    W końcu znalazłem wysoki poziom racjonalności, spójności i szerokiego spojrzenia na dany wątek czy temat. Brawo dla Bartka i Darii !!! Jak żyć w tym świecie budowanym na nieracjonalnych i przekłamanych wnioskach?
    Dodatkowe plusy za wskazanie, że wiele ze zmian czy pomysłów dietetycznych można sobie sprawdzić na sobie używając obiektywnego markera.
    Bardzo bym prosił o specjalny odcinek o procesach pro- i antyoksydacyjnych, które były tylko wspomniane na marginesie. W tym temacie też jest tona przekłamań i ogromne dziury w popularyzowanej wiedzy.

  • @maghteridon5555
    @maghteridon5555 3 ปีที่แล้ว +29

    Z Bartkiem filmik po prostu nie może się nie udać :D

  • @kristinalaursen5547
    @kristinalaursen5547 3 ปีที่แล้ว +24

    Coz za wspaniale informatywny wyklad. Przeogromne dzieki. Jesteś wspaniała Karolino, gdy zapraszasz takich gości do twojego podcastu. 👏🏻👏🏻👏🏻

    •  3 ปีที่แล้ว +6

      Dziękuję :-) A na imię mam Daria 😁

    • @kristinalaursen5547
      @kristinalaursen5547 3 ปีที่แล้ว +3

      oh, przepraszam, pomieszalo mi sie ;( T

    • @superSiba1
      @superSiba1 25 วันที่ผ่านมา

      😂😂😂😂 "pseudo dietetyk" podważa naukowe doniesienia 😂😂😂😂 kiepskim jesteś gospodarzem swojego kanału--mięso jest toksyczne dla człowieka i jest to udowodnione

  • @VKajsa
    @VKajsa 3 ปีที่แล้ว +28

    Ogrom wiedzy i wspaniala umiejetnosc przekazu! Kazda wypowiedz poparta argumentem. Dziekuje...

  • @olaj.94
    @olaj.94 3 ปีที่แล้ว +23

    Daria, dziękuję za wspaniały materiał ❤️
    Dlaczego ja wcześniej nie natknęłam się na osobę Pana Bartosza? Awww, cóż za Głowa, sub w ciemno i już planuję czas na Jego filmy ❤️

  • @przemyslawwozniak3278
    @przemyslawwozniak3278 ปีที่แล้ว +14

    Świetnie że nagrywacie. Prawdziwa skarbnica wiedzy. Obserwuję kibicuję i życzę dalszego rozwoju jakże ciekawego kanału.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @rafaijoannaromaniuk3846
    @rafaijoannaromaniuk3846 3 ปีที่แล้ว +23

    Miał być weekend bez internetu a tu powiadomienie że taki wywiad wleciał!!!!!
    No i jak tu nie oglądnąć!!!!
    Jak zwykle dziękuję Bartkowi i Darii.

  • @MrNiezlykanal
    @MrNiezlykanal ปีที่แล้ว +5

    Bułka (biała) i naleśnik, rzecz oczywista, co to za porównania? Nie róbcie błędu jak Rodzeniowie w sporze ze Skoczylasem, który mówiąc o niezbędności węglowodanów ma na mysli pełnowartościowe produkty, oni zaś o białej bułce, że jest szkodliwa... - dziad o gruszce, baba o pietruszce - czcze gadanie.

  • @sandra25849
    @sandra25849 3 ปีที่แล้ว +33

    Oby więcej było tak naukowego podejścia do dietetyki 🙂

  • @boguslawasalwach5203
    @boguslawasalwach5203 2 ปีที่แล้ว +14

    Dario, jestes super …, zadajesz pytania. - sluchasz - podejmujesz rzeczowa rozmowe …

  • @marios-jw9zb
    @marios-jw9zb 3 ปีที่แล้ว +30

    BANG!!! Moja prababcia robiła kiedyś genialną zupę nikt inny nie potrafi odwzorować tego samego smaku. Na pytanie o przepis mówiła " trocha tego, trocha tego" myślę ,że to można przenieść z powodzeniem na to co jemy a powinno być dość dobrze😉Pozdrawiam świetny materiał🙂

    • @mirkawasik5311
      @mirkawasik5311 ปีที่แล้ว +1

      Świetnie,że ktoś potrafił tak gotować zwłaszcza jak się miało swoje mięso,swoje warzywa z ogródka to już w ogóle kapitalnie. Bo w tych czasach jeszcze nie tak dawno to mojej mamie sąsiedzi którzy zamiast coś uprawiać na swych ogródkach uprawiali trawę (oczywiście to sarkazm) bo woleli plotkować z sąsiadami i ze złośliwości oblewali i podpalali ogródek mojej mamie bo miała najładniejszy w okolic,najlepsze zbiory wyciągała z ogródka z warzyw,owoców a nawet kwiatów. Niestety musiala się wyprowadzić bo nie sposób było żyć pomiędzy takimi ludźmi,mnie raz była poparzona by ratować dobytek. Tylko Polak Polakowi potrafi takie świństwa robić,nawet za granicą w i nnyvh krajach spotkałam takich złośliwości od Polaków gdzie inni obcokrajowcy byli w porównaniu znacznie lepsi w zachowaniu. My naród chrześcijański(?) czym tak naprawdę się prezentujemy.

  • @margarethalindblad8451
    @margarethalindblad8451 2 ปีที่แล้ว +12

    Dziekuje Wam bardzo za ten wspanialy i cenny wyklad, to byla porzadna garsc wiedzy❤️❤️❤️

  • @luciu86
    @luciu86 ปีที่แล้ว +19

    Przecudowny Podcast. Pan Bartosz przyszły minister zdrowia.

    • @witowojtowski6833
      @witowojtowski6833 ปีที่แล้ว +5

      ministrowie zdrowia i politycy nic nie maja do gadania to marionety, wytyczne przychodza od korporacji i jak sie nie stosujesz konczysz jak lepper

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 11 หลายเดือนก่อน +5

    Jak chodzi o wiarygodność WHO to jest ona na poziomie jak tytuł piosenki Lady Punk - Mniej Niż Zero!

    • @waldemarskw1583
      @waldemarskw1583 5 หลายเดือนก่อน +1

      w społeczeństwach rozplenily się oficjalne i utajone organizacje urzędowe o charakterze paramafijnym

  • @rafik4408
    @rafik4408 3 ปีที่แล้ว +14

    Dzięki za takie rozmowy😁 Fajnie poznać punkt widzenia innych specjalistów🤩

  • @boguslawasalwach5203
    @boguslawasalwach5203 2 ปีที่แล้ว +7

    Jestes w moim typie …, dzieki za rzeczowosc😃 Tyle wiedzy na raz…, zawrot glowy😘

  • @sylwiauczak3124
    @sylwiauczak3124 2 ปีที่แล้ว +8

    To była bardzo interesująca rozmowa.
    Panie Bartku ,bardzo lubię jeść nabial(smietana,twaróg, maslo-wszystko surowe od rolnika) nabial kozi i inne ,które mi się trawi naturalne,jajka,owoce ,czasem mięso (ale nie wszystkie i zawsze mam ochotę jeść) .
    Poszczę codziennie kolo 17 godz.
    Więc, jak mam zorganizować posiłki, kiedy mam tluszcze i bialko a węgli.
    Od pół roku jestem praktycznie na keto.
    Na początku wyszczuplała mi talia.
    Teraz mam tłuszczu na okolicach tali i ud.

  • @pentakilo6166
    @pentakilo6166 3 ปีที่แล้ว +20

    Genialna rozmowa ❤️❤️❤️

  • @Atka-hw3uh
    @Atka-hw3uh ปีที่แล้ว +6

    Dziękuję za ten film oj dużo nie wiemy, bardzo ciekawe wasze rozkminy 👍🍀😊

  • @kazimir9576
    @kazimir9576 3 ปีที่แล้ว +52

    Wszystko chodzi o nową gałąź przemysłu. Stąd te wege, mięso z laboratorium itd. Patenty i niewyobrażalne pieniądze. Super materiał, pozdrawiam

    • @dobrawodazoteciekawostki8161
      @dobrawodazoteciekawostki8161 2 ปีที่แล้ว +2

      Mam nadwagę i jelita mięsożercy nazywane IBS. Po jabłkach lub innych owocach odczuwałam dyskomfort. Występowały też u mnie gazy, które przypisywałam diecie jajecznej. Przeszłam na dietę ketogeniczna zwierzęca. Jem duzo smalcu, jajec na miękko i mięso gotowane. Gazy zniknęły całkowicie. Nie pochodziły od jajek ale białego cukru. Wcześniej już zrezygnowałam z mleka krowiego, glutenu i roślin psiankowatych jak ziemniaki. Schudłam 4 kg, miesiączka skróciła mi się korzystnie z 5 dni do 4, osłabł PMS, jestem zadowolona i chce kontynuować dietę. Do diety zwierzęcej dodałam wieczorem plaster papryki żółtej, który pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wit. C. Przez 3 tygodnie diety odczuwałam pobolewania wątroby trzy razy przez 1-2 godz., ale zyskiem były o wiele słabsze kurcze menstruacyjne, które są dużo gorsze. Dieta ketogeniczna może być dobra dla ludzi młodych, bez chorób dodatkowych. Tekst nie jest porada medyczna.

    • @anariondanumenor9675
      @anariondanumenor9675 ปีที่แล้ว +2

      A może chodzi o, nie wiem, cierpienie miliardów świadomych istot?

    • @kazimir9576
      @kazimir9576 ปีที่แล้ว +4

      @@anariondanumenor9675 no tak właśnie - nie wiesz. Cierpienie heh, cierpie to z twojego punktu widzenia. W naturze się zabija, zjada innych. Nie chodzi oczywiście o celowe znęcanie się, ale zabijanie dla spożycia to natura.

    • @mirkawasik5311
      @mirkawasik5311 ปีที่แล้ว +2

      @@laura_tmszk Koncerny już sterują gospodarką rolniczą. Te warzywa od nich to tylko nadają się na kompost a i na to nie przerobiła bym na to. Słabe,bez związków organicznych wyciągniętych z ziemi i bez słońca. Chociażby pomidory,ogórki ziemniaki, czy warzywa te od Biedronki,z Netto czy Lidla itp. niedobre,niedojrzałe z grubą skórą jakby na Alasce były hodowane przed mrozem,które po trzech dniach gniją,psują się a ziemniaki jeszcze zielone a już splesniale i na dodatek z rakami w środku jak się przekrawa to widać. Wszystko to do wyrzucenia. A i szkoda pieniędzy na coś takiego. Właśnie widać jak rządy dbają o nas,jak nas kochają. Potrzebuja nas tylko wtedy gdy potrzeba głosów do wyborów,aż się poświęca by takim wyborcom wspomuc w dojazdach do urn.Jak można takie produkty na sklepy dawać,jak Sanepid mógł dopuścić do sprzedaży takie produkty. No ale cóż,przecież nie mamy już Polskiego Sanepidu,rozporządzane jest przez zagraniczną instytucje. Ale takich produktów nie uswiadczy się po za granicami naszego kraju. W innych krajach nie dopuszczono by tych produktów do obrotów bo są wysokie kary ale u nas można skorumpować każdą instytucje,od góry do dołu. Od rządu do najniższego biurokrate.

    • @przemysawukawski4741
      @przemysawukawski4741 ปีที่แล้ว +3

      @@anariondanumenor9675 Wilk jedzący owcę się raczej nad tym nie zastanawia jak każdy drapieżnik i na pewno umieranie tej owcy w ten sposób jest gorsze, niż umieranie świni od rażenia prądem. Człowiek też nie powinien nad tym się zastanawiać. Jedynie znęcanie się nad zwierzętami dla zabawy powinno być negatywnie rozpatrywane, a nie hodowanie dla pożywienia.

  • @agnieszkahyrnik7453
    @agnieszkahyrnik7453 2 ปีที่แล้ว +19

    A porozmawiacie może kiedyś o glutenie? Kolejny kontrowersyjny temat ;)

  • @emilianowakkopec9682
    @emilianowakkopec9682 3 ปีที่แล้ว +14

    Świetny materiał... Dzięki pozdrawiam cieplutko

  • @Karol2d
    @Karol2d 2 ปีที่แล้ว +8

    Ale fajny materiał!
    Dziękuję za nieocenioną porcję wiedzy :)

  • @damianmisiewicz204
    @damianmisiewicz204 3 ปีที่แล้ว +19

    Świetny materiał byłem kilka lat na optymalnej potem ceto obecnie carnivor i wszystko jest ok

    • @adr.k-wski6345
      @adr.k-wski6345 ปีที่แล้ว +1

      Ja też zaczynałem w Ciechocinku

    • @ktosktosiowaty
      @ktosktosiowaty ปีที่แล้ว +1

      Z ciekawości - nadal carnivore i nadal jest ok?

    • @joannakokocinska699
      @joannakokocinska699 2 หลายเดือนก่อน

      Pewnie tak ​@@ktosktosiowaty

  • @michaldziekonski3162
    @michaldziekonski3162 ปีที่แล้ว +6

    Super Material 👌 Wielkie DZIEKI 🙏

  • @user-ck5rc3ew5h
    @user-ck5rc3ew5h 9 หลายเดือนก่อน +2

    Badania naukowe są cenną wiedzą ale nie dają też wiedzy uniwersalnej . Nie wszystko zostało przebadane, nie wszystko zostało właściwie zrozumiane , jak też badania są cząstkowe a w organizmie człowieka wszystko działa razem , wszystko pracuje w zespole. Tylko Ten co stworzył człowieka wie na pewno co i po co jest w naszym organizmie, resztę wymyślił człowiek. Podłożem do chorób jest negatywna energia którą wytwarzamy naszym myśleniem i to też zostało już naukowo potwierdzone ale jakoś mało kiedy jest brane pod uwagę. 😊

    • @bogus_w9400
      @bogus_w9400 9 หลายเดือนก่อน

      Często wyniki badań zależą od tego kto płaci. Dla tego dobrze by było aby analizę tematu przeprowadzał ktoś z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem w zawodzie. Więc młodzian, dietetyk (samouk?) raczej się nie kwalifikuje. Mam na myśli kogoś takiego jak prof. Grażyna Cichosz w kwestii mleka i jego przetworów.

  • @teretysz1659
    @teretysz1659 2 ปีที่แล้ว +12

    Super analiza!!Dzięki!!

  • @zuzannabaszczak6064
    @zuzannabaszczak6064 3 ปีที่แล้ว +9

    Kawał merytoryki :) Mam dwa pytania:
    1) Jeśli trzymanie niskich węgli nie pomaga w leczeniu trądziku, a ograniczenie nabiału nie ma nic do rzeczy, to czy można sobie poradzić z problemem z pomocą jakichś zmian w diecie, czy jednak leki?
    2) Obecnie trwa nagonka na nabiał ze względu na np. podawanie zwierzętom hormonów albo twierdzenie, o którym wspomniales, że nabiał powinny jeść tylko dzieci. Ma to wgl sens? Czy może jednak powinniśmy traktować nabiał jako istotny element diety?
    Naprawdę super rozmowa, zgodnie z radą zabieram się za notatki i wrzucam do anki :)

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +11

      (1) Pewnie, że można, choć, jak zawsze najlepiej sprawdzają się podejścia kompleksowe. Nie tylko zmieniamy dietę, ale również wprowadzamy w razie potrzeby suplementację, zmiany lifestajlowe oraz odpowiednie "rytuały kosmetyczne".
      Szerzej ciężko odpowiedzieć, bo to zależy często od pacjenta. Mogę podpowiedzieć, że ludzie skupiają się często na makroskładnikach odżywczych, jak węgle, ale mnóstwo roślin, które spożywamy na co dzień wyzwala u predysponowanych osób różnego rodzaju reakcje autoimmunologiczne. Klasykiem są rodziny psiankowate z pomidorami na czele. Miałem naprawdę sporo pacjentów, u który właśnie pomidory był tym "wyzwalaczem". Trzeba poeksperymentować trochę z dietą eliminacyjną lub porobić badania alergologiczne.
      (2) Zlozony temat. Mozna zaczac od tego, ze prawie kazde badanie na temat pomiary estrogenow w miesie czy nabiale zawiera wzmianke, ze trzeba udoskonalic albo ustandaryzowac metody pomiaru estrogenu w produktach zywnosciowych.
      Bez standaryzacji ciezko o jednoznaczne wnioski. Pomijajac to, nie widzialem badan, ktore w jakikolwiek jednoznaczny sposob pokazuja, zeby estrogen z diety mial na nas negatywny wplyw (i blagam, jak ktos czyta, nie przytaczac badan epidemiologicznych). Warto pamietac, ze rosliny zawieraja fitoestrogeny, ktore imituja dzialanie estrogenow przylaczajac sie do receptorow estrogenowych. Aby miec porownanie, mieso krow, ktore dostaja hormony zawiera ok 2,2 ng na 100 g produktu. W mleku jest to okolio 3 ng na 100 ml, jesli mowimy o komercyjnym, pasteryzowanym mleku. Teraz czas na porownania. W 15 ml oleju sojowego mamy tyle fitoestrogenow, ile odpowiada ok 29 ng. Sam facet ma w ciele okolo 136 tysiecy ng estrogenu, a kobieta okolo 480 tysiecy. Tabletka koncepcyjna zawiera okolo 20 do 50 tysiecy ng. To tak, zebysmy mieli punkty odniesienia. Ogolnie produkty sojowe maja najwyzszy poziom estrogenow (a wlasciwie ihc odpowiednikow) we wszystkich grupach produktow spozyczych. Jednoczesnie nie widzialem jednego badania, ktore pokazaloby w przekonywajacy sposob, ze duze spozycie produktow sojowych (patrz: Azja) wplywa negatywnie na profil hormonalny. Mozemy wiec wysnuc tylko porownanie, ze jesli setki gram produktow sojowych dziennie nie sa w stanie zaklocic naszej gospodarki hormonalnej, to ani mieso, ani mleko tego nie dokonaja. Bylbym jednak bardzo ostrozny, jesli chodzi o gotowe mleczka dla dzieci na bazie soji. Tu mamy niepokojace badania, ktore potencjalnie sugeruja, ze u dzieci takie ilosci estrogenow moga odbic sie na rozwoju narzadow plciowych.

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +9

      Zapomniałem jeszcze dodać z klasyków - warto zbadać hormony. I nadmiar androgenów i niedobór estrogenów mogą powodować trądzik. Bardzo często to jest powodem, takim ukrytym, kłopotów. Dermatolodzy jeśli już zlecają badania hormonalne to głównie androgenów, a trzeba zbadać estrogeny też. Pozdrawiam!

    • @zuzannabaszczak6064
      @zuzannabaszczak6064 3 ปีที่แล้ว +6

      @@BartoszCzekala Dzięki za obszerne odpowiedzi, pozdro!

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +6

      @@zuzannabaszczak6064 Nie ma za co! Trzymam kciuki za poprawę :)

    • @Peace_Guard
      @Peace_Guard 3 ปีที่แล้ว +5

      Nabiał jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Włącznie nawet z ghee. Podobnie jajka.
      To nie tylko kwestia hormonów, ale też przemysłowemu przetwarzaniu nabiału, który zabija wiele enzymów i wartości odżywczych, potencjalnie utrudniając poprawne rozpoznanie przez organizm. Poza tym może być tak, że akurat białka nabiału są najbardziej podobne do innych zagrożeń rozpoznanych przez układ odpornościowy i dlatego reaguje on właśnie na nie.
      Polecam dietę eliminacyjną, ale od przeciwnej strony - rozpoczęcie na kilka tygodni od strict carnivore i potem stopniowe wprowadzanie po 2-3 produkty na tydzień testując swoje reakcje, zostawiając nabiał, jaja, strączki, zboża na koniec.
      Normalizacja funkcji tarczycy też może być kluczowa.

  • @KrzysztofPatryka-jm4nd
    @KrzysztofPatryka-jm4nd 7 หลายเดือนก่อน +2

    Mięso przetworzone przez firmy jest szkodliwe nie wolno tego brać do jamy ustnej

  • @Luckynap44
    @Luckynap44 2 ปีที่แล้ว +13

    Gdyby mięso było szkodliwe ja bym już nie żył...

    • @jerzygalubinski5257
      @jerzygalubinski5257 10 หลายเดือนก่อน

      A spróbuj tydzień,dwa nie jeść mięsa.Jestem pewien że się zdziwisz !Ja tak zrobiłem i 5 dnia ustąpił piekielny ból w lewym stawie biodrowym.Endoproteze oddaję (bo to mi groziło) komuś innemu.

  • @marekwielgat6609
    @marekwielgat6609 2 ปีที่แล้ว +3

    Ludzie po co ta dyskusja. Ja się pytam,skoro jakaś grupa interesów próbuję nam wcisnąć,że mięso jest szkodliwe,to jakim cudem człowiek człowiek jedządz od zarania czasów mięso przetrwał i stał się tym,czy jest dzisiaj.To tak jakby dyskutować czy życie jest szkodliwe,bo prowadzi do śmierci.

  • @remycorbin777
    @remycorbin777 2 ปีที่แล้ว +3

    Zwiększenie masy kału w jednostce czasu nie świadczy o zwiększeniu metabolizmu, tylko o wzmożeniu przez kawę perystaltyki jelit. Metabolizm służy produkcji energii lub materii, więc natężenie tego procesu można ocenić przez przyrost produktów lub ubytek substratów. Zmierzenie masy kału, bez zbadania stopnia jego strawienia (ubytek substratów), nic nie wnosi do oceny procesów metabolicznych, bo przecież jego masa nie wzrosła wskutek procesów anabolicznych, bo jest on odpadem, a nie aktywnie wytwarzanym produktem.

  • @emilianowakkopec9682
    @emilianowakkopec9682 3 ปีที่แล้ว +10

    ..... Super.... Czekamy na następny post z Panem Bartkiem
    Pozdrawiam

  • @beataczyrnek4348
    @beataczyrnek4348 3 ปีที่แล้ว +18

    Dziękuję pani za zaproszenie pana Bartka dziękuję Bartku za niesamowitą wiedzę sama nigdy nie Zdobyłabym tyle wartościowych wiadomości Dziękuję i podziwiam bardzo będę Wdzięczna za następny podcast na temat znaczenia błonnika i mam dwa pytania czy jeżeli będąc na diecie Keto gennicznej czujemy się dobrze ma sens wtedy brać jakikolwiek probiotyki tak profilaktycznie i drugie pytanie dotyczące obróbki Cieplnej czy jest wobec tego jakaś Górna granica temperatury przy której wydzielanie czynników toksycznych jest mały myślą o zastosowaniu wolnowaru Jeszcze raz ogromne uznanie za uczciwe szczere i otwarte przedstawienie tematu dobrego czasu dla państwa dziękuję

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +7

      Dziekujemy za mile slowa i komentarz! Nie, nie ma zadnego sensu brac probiotykow, zwlaszcza, ze wiekszosc komercyjnych probiotykow zawiera wlasnie bakterie sacharolityczne, co gryzie sie mocno z mikrobiota, ktora jest nastawiona na trawienie duzej ilosci bialek i tluszczy.
      Jesli chodzi o temperature, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jesli chodzi przykladowo o rekacje miedzy cukrami i aminokwasami, jak w przypadku reakcji Maillarda, to reakcja zachodzi najszybciej w temp. 140-165 stopni Celsjusza. Tyczy sie to miesa, czy tez robienia wypiekow, jak bulki, chlebki, ciasta, itd.
      Jesli chodzi o zas o spojrzenie na lipidy, to wszystkie wielonienasycone kwasy tluszczowe potrafia sie utleniac w m.in toksyczne aldehydy juz w temparaturze pokojowej, a przy parudziesieciu stopniach utlenianie jest juz bardzo rozlegle. Wlasnie dlatego smazenie ryb albo ogolnie uzywanie olejow roslinnych jest absolutnie fatalnym pomyslem. Jesli chodzi o utlenianie lipidow w (czerwonym miesie), to jednoznacznie ciezko odpowiedziec, bo bedzie to zalezalo od sposobu przechowywania miesa, rodzaju miesa oraz sposobu obrobki cieplnej.
      Z tego, co pamietam, to na pewno najgorsze bylo podgrzewanie na grillu (najwyzsza temperatura), mikrofalowce oraz piekarniku z grillem. P.S. Nawet u siebie w bazie danych znalazlem to badanie: lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12944-015-0091-5

    • @beataczyrnek4348
      @beataczyrnek4348 3 ปีที่แล้ว +4

      @@BartoszCzekala bardzo dziękuję super wytlumaczenie i jeszcze artykuł dziekuje❤️❤️❤️

    • @dlugas1982
      @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +2

      @@BartoszCzekala „używanie olejów roślinnych jest fatalnym pomysłem”. Rozwiniesz? W sensie do smażenia (oliwa i olej rzepakowy także?) czy spożywanie w ogóle WSZYSTKICH olejów roślinnych ze względu na ich szybkie utlenianie nawet w temp pokojowej (olej lniany, oliwa, olej z awokado na zimno of korz)

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +9

      @@dlugas1982 Nienasycone kwasy tluszcowe (PUFAs) utleniaja sie pod wplywem temperatury (juz pokojowe), swiatla slonecznego i powietrza. Pierwsze badania na ten temat pochodza z lat 30-tych, zeby bylo zabawnie. Stopien utlenienia bedzie zalezal od natezenia tych czynnikowi i ich potencjalnego nakladania sie. Im wiecej PUFAs w oleju, tym wieksze utlenianie. Najmniej z roslinnych beda utleniac sie : olej kokosowy, olej z awokado i oliwa z oliwek. To jeszcze bym dotknal. Reszta oleji, jak slonecznikow, lniany, rzepakowy, to koszmarny syf. A jak sie na nich smazy, to juz w ogole koszmar. Lepiej wóde walic do obiadu - zdroweij bedzie😄 Lista klopotw, jakie wywoluje ich spozywanie jest dosc porazajaca. Kiedys powiem cos o tym wiecej.

    • @dlugas1982
      @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +4

      @@BartoszCzekala olej lniany spożywam codziennie 10-15g. Ciemna butelka. Świeży zakup. Trzymane w lodówce. Olać to i pchać więcej oliwy? Jestem na LCHF high protein 😉 to jakieś tłuszcze muszę jeść (moje zero kaloryczne to 3600kcal). Nie za bardzo się przekonuje by opierać swoje tłuszcze na parówkach, majonezie, salami czy serze żółtym. Zbyt dużo nasyconych plus przetworzone żarcie. Wole sam sobie usmażyć kawałek kurczaka czy świni. Kostka twarogu za leci dzień w dzień. Plus oleje roślinne. Sorki że tak wypytuje, ale już zgłupieć można. Ostatnio mam parcie na pastę tahini. Także sobie darować? Bo robie sobie taki miks do kostki twarogu. Leje po nim takim błotkiem: tahini, kakao, olej lniany, Maslo orzechowe, słodzik, cynamon, Wiorki kokosowe. Takie to śniadanie o godzinie 14 (obecnie redukcja tkanki tłuszczowej, wiadomo. Lato idzie). Dzięki jeszcze raz i Pozdro. No i czekam na odpalenie Twojego kanału. Tam będziemy Cię męczyć 😉👍

  • @irenakreutzer4417
    @irenakreutzer4417 2 ปีที่แล้ว +8

    Proponuje zapoznac sie z postacia dr Schawn Baker i jego zdaniem na temat " czerwonego miesa " i nie tylko...jego glownym zagadnieniem jest Carnivor

  • @MichaelAngelo-yr4ox
    @MichaelAngelo-yr4ox 8 หลายเดือนก่อน +1

    badania nie uwzgledniaja rozroznienia na mieso z chodowli ktore jest na "wolnym wybiegu" dlatego wnioski nie maja sensu, pozatym jak wiadomo w badaniach mozna miec jakie sie chce wyniki. Zdrowy rozsadek w jedzeniu. Robic samemu wywiad a nie sluchac "fachowcow" z jakiejs prywatnej instytucji.

  • @koliber_cb
    @koliber_cb 3 ปีที่แล้ว +9

    Dziękuję ❣️

  • @mapani6469
    @mapani6469 ปีที่แล้ว +7

    Moim zdaniem jest to jeżeli zwierzęta odżywiamy dobrze to i mięso nieprzetworzone jest dobre

  • @lucynasielicka1564
    @lucynasielicka1564 ปีที่แล้ว +3

    Wow, ciekawy temat dziękuję i pozdrawiam

  • @anetaszramowska
    @anetaszramowska 3 ปีที่แล้ว +10

    Dzięki za ten materiał 😃😘😘😘

  • @ewakuchowicz5536
    @ewakuchowicz5536 9 หลายเดือนก่อน +1

    Żeby nie bylo wątpliwości - nie jestem weganką ani wegetarianką ale wiele lat zajmowałam sie naukowo toksykologią.

  • @marekgarus3854
    @marekgarus3854 2 ปีที่แล้ว +4

    Witam serdecznie bardzo ciekawe lekcje pozdrawiam gorąco marek

  • @agnieszkahyrnik7453
    @agnieszkahyrnik7453 2 ปีที่แล้ว +6

    Dziękuję za super materiał :)
    Moglibyście może doprecyzować, czy w związku z tym niełączeniem węgli i tłuszczy dopuszczalne byłoby coś takiego, że np. w jednym posiłku mam przewagę cukrów (bo idę zaraz na trening i potrzebuję energii), natomiast na kolację zjem posiłek białkowo-tłuszczowy? Bo jak podliczam makro za cały dzień/ tydzień to na wykresach wychodzi właśnie ta bomba makroskładnikowa, a nie wiem, czy taki obraz naprawdę jest tak zły, na jaki wygląda ;)
    Pozdrawiam!

    • @AnWoj
      @AnWoj ปีที่แล้ว +1

      Dieta rozdzielna, poszukaj, są konkretne zalecenia, co z czym, a z czym nie. Dieta Kensington opisana w książce "Jak jeść, żeby schudnąć".

  • @DanielosVK
    @DanielosVK 3 ปีที่แล้ว +17

    Bardzo potrzebny filmik :)

  • @iorweth3773
    @iorweth3773 ปีที่แล้ว +2

    Jesteś tym co jesz.!!! Mięso które jest dostępne w sklepach na 100 procent jest szkodliwe--- oczywiście w pewnym sensie.!!!!!

    • @waldemarskw1583
      @waldemarskw1583 5 หลายเดือนก่อน +1

      a pisanie komentarzy też jest szkodliwe ale w pewnym sensie naukowo nie zbadanym

  • @mikqus
    @mikqus ปีที่แล้ว +4

    Azotan a Azotyn sodu - konserwant - to zupełnie co innego. Warto się pochylić.

  • @ukaszp3551
    @ukaszp3551 ปีที่แล้ว +5

    Badania badaniami warto przetestowac na sobie

  • @jannowotarski9289
    @jannowotarski9289 ปีที่แล้ว +2

    Nie wiem czy dotarła do opinii publicznej informacja jak przebiegają taki konferencje. Trwają długo, kończą się w pośpiechu a na koniec aby dostać zwrot za delegację lub dotacje, na sam koniec gdy wszyscy myślą o szybkim i skutecznym powrocie dostaje do podpisania przygotowane WNIOSKI ( PRZYGOTOWANE OCZYWISCIE WCZEŚNIEJ PRZEZ SPONSORA, ORGANIZATORA TAKIEJ KONFERENCJI) co dzieje się bez czytania wielu stron i analizy przedstawionego tekstu. I tak mamy wiele mylących raportów z podpisami wielu wybitnych lub miernych naukowców.

  • @emilapomykaa3675
    @emilapomykaa3675 11 หลายเดือนก่อน +1

    Wystarczy powiedzieć sprawdzam bo instytucje WHO nikt nie sprawdza czyli istnieje ślepa wiara w badania bez pokrycia. Dziękuję wam za uświadamiający program.

  • @mabella632
    @mabella632 2 ปีที่แล้ว +8

    P Bartku, jest Pan Skarbem Narodowym

  • @mb-qi6xv
    @mb-qi6xv 6 หลายเดือนก่อน +1

    Odnośnie stanów zapalnych... po odstawieniu pszenicy, żyta, ryżu, kasz... pozostawiłem tylko otreby...dużo lepiej sie czuje, przestałem miec nawet problemy z zapaleniem zatok...

  • @annagawrych-mally7403
    @annagawrych-mally7403 3 ปีที่แล้ว +13

    Pewnie również ma znaczenie kto płaci za te badania pozdrawiam serdecznie i dziękuje za wspaniałe i seksowne informacje

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +6

      Zawsze ma to jakiś wpływ, ale ja mam raczej podejście, że dam szansę każdemu badaniu, nawet z wątpliwym źródłem finansowania, jeśli zgadza się od strony naukowej i statystycznej.

  • @maciejsieracki2429
    @maciejsieracki2429 9 หลายเดือนก่อน +1

    Dario, Bartku pytanie czy możecie sie wypowiedzieć na temat mat uziemiających? Jakie badania za ty stoją i czy to w ogóle działa ?

  • @agnieszkakarszna3099
    @agnieszkakarszna3099 8 หลายเดือนก่อน +1

    Jestem na diecie Kwaśniewskiego optymalnej , wszelkie podroby pasztety tłuszcz, jajka dziennie nawet 10 sztuk na słoninie, masło od krowy swojskie jem co dziennie, wyniki cukru po niżej normy, ciśnienie krwi 110 na 75, i tyle w temacie,,

    • @waldemarskw1583
      @waldemarskw1583 5 หลายเดือนก่อน

      Ok, ale ja bym nie dał rady tyły zjeść, może dwa , góra trzy ale 10 , jak to możliwe?

  • @adammaopolski8357
    @adammaopolski8357 5 หลายเดือนก่อน +2

    Bartuś, widziałem Twoją planszę o tym ile mięsa spożywają najbardziej długowieczni ludzie. Koszmar, 4 razy więcej niż my - Polacy. Ta wiadomość powala i niszczy całą narracę WHO.

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 2 ปีที่แล้ว +10

    Spożycie czerwonego mięsa nieprzetworzonego mogło wiązać się z większym ryzykiem o 26% raka płuc. Uważam, ze związek ten wynika że spożywania wątroby z graniczne toksyczna witamina A, a nie z powodu spożywania samego mięsa.
    Sama nie lubię krytykować czerwonego mięsa, ponieważ mięso kurczaka nie jest od niego lepsze. Pomimo wad mięso zawiera dużo koenzymu Q, wartościowego żelaza, białka, B12 oraz cholesterolu, który podnosi u mężczyzn testosteron.
    Soja nie jest krytykowana przez wielu dietetyków, a podnosi o 40% ryzyko padaczki.
    Wyższa zachorowalność na raka płuc u miłośników mięsa może wynikać ze stylu życia połączonego z paleniem i nie musi wynikać z samego spożywania mięsa. A jak wiemy palenie zwiększa ryzyko zachorowalności na prawie wszystkie typy nowotworów.
    Uważam, że korelacja z mięsem gotowanym byłaby inna niż z pieczonym lub smażonym.
    Dodam, że dieta ketogeniczna oparta na tłuszczu i mięsie ogranicza i cofa wzrost wielu nowotworów, można by było z tego wywnioskować, że węglowodany są o wiele silniej rakotwórcze niż czerwone mięso.

  • @MCHmuzykaElektroniczna
    @MCHmuzykaElektroniczna 2 ปีที่แล้ว +18

    Tak samo jedzenie roślin jak i mięsa może szkodzić zdrowiu, ale nie musi. Własna ziemia, własne rośliny, własne zwierzęta hodowlane. Nie pryskać szkodliwą chemią. Karmić zwierzęta naturalną roślinnością, jak i my sami taką spożywać. Nie opychać się, a nie będzie ci żywność szkodziła, a służyła zdrowiu :-)

    • @mikqus
      @mikqus ปีที่แล้ว +5

      Nie bez powodu obżarstwo to grzech 😊

    • @waldemarskw1583
      @waldemarskw1583 5 หลายเดือนก่อน

      ziemia jest zniszczona przez wydkowotowarowa produkcję rolna, pestycydy, toksyny, powietrze zatrute pyłami przemysłowymi, cokolwiek zjesz lub wypijesz truje, jedzenie to zatruwanie organizmu,

  • @danutaniedzwiecka1153
    @danutaniedzwiecka1153 3 ปีที่แล้ว +5

    Mięso same w sobie pewnie nie jest szkodliwe reczej glikosat i randap w nim zawarty, to powoduje choroby.

    • @danutaniedzwiecka1153
      @danutaniedzwiecka1153 3 ปีที่แล้ว +3

      Dlaczego zostały zlikwidowane laboratoria które wogule nie badają zwierząt moczu na zawartość rakotwórczego glikosatu który stosowany do wszystkiego.

    • @elzbietacpak883
      @elzbietacpak883 2 ปีที่แล้ว

      @@danutaniedzwiecka1153 w ogóle

  • @nataliakawa2980
    @nataliakawa2980 ปีที่แล้ว +1

    wspaniały film! Dzięki

  • @leszekzarski2088
    @leszekzarski2088 2 ปีที่แล้ว +3

    Za kase mozna Wszystko wykazac i to jest nagminnie robiine.

  • @dariuszsikora738
    @dariuszsikora738 3 ปีที่แล้ว +15

    Mnie śmieszy to strasznie mięsem przy jednoczesnym promowaniu zbóż ,owoców /warzyw mutantów i innej paszy dla "bydła"

    • @FitMachina
      @FitMachina 3 ปีที่แล้ว +3

      Powtarza się nagonka na cholesterol Incela Keysa. Teraz jednak mają lepszy marketing.

  • @mariakubaczyk7907
    @mariakubaczyk7907 2 ปีที่แล้ว +2

    Bartek jestes super

  • @patrycjajakubek4840
    @patrycjajakubek4840 3 ปีที่แล้ว +6

    Brawa za podkreślenie, że działanie pojedynczej substancji NIE równa się żywności. Nauki o życiu oraz nauki biomedyczne są zdominowane przez podejście redukcjonistyczne, podczas gdy zrozumienie wpływu żywienia na zdrowie wymaga podejścia systemowego, a to już nie jest takie proste (ani tanie).
    Mam pytanie dotyczące antyoksydantów w mięsie - co rozumiesz przez wzrost poziomu antyoksydantów w organizmie? Wzrost aktywności CAT, SOD, GPx itp. w osoczu krwi? Czy TAC? Powiedziałeś, że jest mnóstwo prac na ten temat, czy mogłabym poprosić o jakieś źródła, również dotyczące tego, że im mniejsza dawka tym lepszy efekt (nie znalazłam ich w linkach)? Chciałabym zgłębić temat :) To z czym do tej pory się spotykałam w kontekście mięsa i antyoksydacji to głównie efekt działania dodatków roślinnych do produktów mięsnych i szeroko rozumianych składników marynat (warto tutaj dodać, że marynowanie mięsa ogranicza powstawanie tych nieszczęsnych HAA;)), oraz obecność koenzymu Q10 i kwasu liponowego (w formie lipolizyny).

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +3

      Dziekowac! Nie ma w linkach, bo to nie temat rozmowy! :) Ale cieszy mnie niesamowicie, ze chcesz zglebic temat. Ogolnie wychodzi na to, ze fitoaleksyny, mimo ze maja wlasciwosci antuyoksydacyjne, rozleniwiaja nasz organizm i wylaczaja dosc rozlegle produkcje endogennych enzymow antyoksydayjnych, czyli jak wspomnialas CAT, SOD, GPx itp. Najlepsze badanie, ktore mnie niesamowice ekscytuje po latach nawet, to badanie, w ktorym naukowcy chcieli przetestowac wplyw ekstraktu z zielonej herbaty na poziom antyoksydantow. Byli to prawdziwi naukowcy, bo stwierdzili, ze trzeba wyciac WSZYSTKIE czynniki zaklocajace, wiec przez pewien okres, badani w ogole nie jedli warzyw i owocow. Oto podsumowanie:
      The objective of the present study was to investigate the effect of green tea extract (GTE) used as a food antioxidant on markers of oxidative status after dietary depletion of flavonoids and catechins. The study was designed as a 2 x 3 weeks blinded human cross-over intervention study (eight smokers, eight non-smokers) with GTE corresponding to a daily intake of 18.6 mg catechins/d. The GTE was incorporated into meat patties and consumed with a strictly controlled diet otherwise low in flavonoids. GTE intervention increased plasma antioxidant capacity from 1.35 to 1.56 (P

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +3

      Jesli chodzi o mieso, to marynaty pomijam, bo nie jest to naturalna skladowa miesa :) Poza kwasem liponowym i Q10, mamy karnozyne, karnityne, witaminy i mineraly (B2, B12, B6, cynk, selen, itd.) Zwroc jednak uwage na ciekawa rzecz - WSZYSTKIE te rzeczy wystepuja naturalnie w ludzkim ciele w przeciwienstwie do fitoaleksyn. Jest to prawdopodobne wytlumaczenie, dlaczego produkty takie nie hamuja, a zwiekszaja aktywnosc naszych enzymow antyoksydacyjnych. Ale sa to kolejne niewygodne fakty w obliczu propagandy plant-based diets.

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +1

      Cos mnie tknelo, jak zobaczylem Twoje imie i nazwisko. Publikowalas moze te prace? "Cząsteczki mikroRNA - nowy biologicznie aktywny składnik mleka kobiecego
      " ?

    • @patrycjajakubek4840
      @patrycjajakubek4840 3 ปีที่แล้ว +2

      @@BartoszCzekala Tak :)

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +1

      @@patrycjajakubek4840 Super praca. Chapeaux bas! :)

  • @zdzislawajaskowska1422
    @zdzislawajaskowska1422 ปีที่แล้ว +1

    Dziekuje❤

  • @jankowalski7590
    @jankowalski7590 ปีที่แล้ว +5

    Od wiosny 2020 nie istnieje coś takiego jak Nauka i dane naukowe.

  • @piotrem4637
    @piotrem4637 ปีที่แล้ว +2

    Czyli "nie mozna wyciagać jednej substancji z produktu i twierdzic ze jest on szkodliwy" CHYBA, ze Pan Bartosz jedzie po blonniku, kwasie fitynowym, tluszczach nienasyconych, szczawinach itd itd. Wtedy mozna 😅

    • @jack0307
      @jack0307 ปีที่แล้ว

      Poczytaj o tych związkach co napisałeś,to zrozumiesz

    • @piotrem4637
      @piotrem4637 ปีที่แล้ว

      @@jack0307 poczytałem i co?

  • @ewakuchowicz5536
    @ewakuchowicz5536 9 หลายเดือนก่อน +1

    A widziala Pani ile jest pozycji naukowych w ksiazce Campbell'i?

    • @toobiii5816
      @toobiii5816 4 หลายเดือนก่อน

      Cammpbell 😂😂😂😂😂

  • @KrzysztofPatryka-jm4nd
    @KrzysztofPatryka-jm4nd 7 หลายเดือนก่อน +1

    Na całym świecie prezydenci ludzie wpływowi bogaci jedzą mięso

  • @beatabekier9714
    @beatabekier9714 ปีที่แล้ว +2

    Z uwagą odsłuchałam pana wywodów na temat cholesterolu,ponieważ mam 59lat i całkowity 275( Hdl 70, Ldl 175), i ten temat mnie nurtuje, zburzył Pan moją dotychczasową wiedzę min. o olejach,a przede wszystkim o tłuszczach wielonienasyconych. Statyn nie wezmę, ale chyba muszę przejść na dietę keto ,

    • @iwonaj4116
      @iwonaj4116 ปีที่แล้ว

      Jestem w tym samym wieku i miałam podobne wyniki i podejście do statyn. Niestety, przejechałam się, dlatego chce ostrzec innych. Proszę zrobić sobie TK tętnic wieńcowych(skierowanie od kardiologa) i dopiero wtedy odrzucić statyny mając prawdziwy obraz sytuacji.

    • @joannakokocinska699
      @joannakokocinska699 2 หลายเดือนก่อน

      ​@iwonaj4116 to trzeba było ograniczyć węgle do minimum

  • @BartoszCzekala
    @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +5

    Wrzucam za prośbą paru osób badanie, o którym mówiłem na końcu naszej rozmowy. Jednocześnie jest to badanie, które Daria umieściła w spisie (ostatnia pozycja).
    Tytuł: Unprocessed Red Meat and Processed Meat Consumption: Dietary Guideline Recommendations From the Nutritional Recommendations (NutriRECS) Consortium
    Wniosek z abstraktu: The panel suggests that adults continue current unprocessed red meat consumption (weak recommendation, low-certainty evidence). Similarly, the panel suggests adults continue current processed meat consumption (weak recommendation, low-certainty evidence).
    Jak zawsze polecam przeczytanie całej pracy szczegółowo, a nie tylko abstraktu!

  • @krystynamierzejewski6833
    @krystynamierzejewski6833 10 หลายเดือนก่อน +1

    WHO nie jest absolutnie źadnym autorytetem w dziedzinie ZDROWIA, a napewno nie w dziedzinie sporzywania czerwonego mięsa, ktire mogłoby być rakotwórcze. Kiedy porównamy zachorowalność na raka w latch 80-tych wsród Polaków jedzących różne kiełbasy, a dzisiejsze czasy, gdzie np. W Australii spożycie kiełbasy jest bardzo niewielkie, a nagminność chorób rakowych jest niesamowicie wysoka, to wnioski nasuwają się same. Sztuczne aromaty, smaki, związki wiążące, glutaminian sodu I inne chemikalia dodawane do mięsa są odpowiedzialne za większość przypadłości raka. W programach telewizyjnych pokazują masę programów o bzdurach, dramatyzują I bez przerwy straszą, zamiast robić programy uczące mądrych rzeczyi mądrego I zdrowego odrzywiania się. Te rzeczy również są winne występowaniu głębokiego stresu, który jest również powodem powstawania wielu chorób I to tych prowadzących do powstawania raka.

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 3 ปีที่แล้ว +3

    Dietetyka polityczna czyli krytyka czerwonego mięsa. Różne organizacje prozdrowotne z niezwykłą pieczołowitością krytykują czerwone mięso. Owszem, ten rodzaj mięsa zwiększa o kilkanaście procent ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a jest wiele gorszych produktów. Herbata powoduje więcej zgonów z powodu raka piersi niż mięso z powodu raka jelita grubego. Średni wiek zmarłego z powodu raka jelita grubego wynosi 80 lat. Czy całkowita rezygnacja z mięsa ma sens? Soja powoduje u płodów niedorozwój grasicy i śledziony. Organizacje jakoś się nie kwapią, aby informować o tym społeczność. Lista zarzutów wobec soi jest naprawdę długa: przedwczesna miesiączką u dziewcząt, większe ryzyko padaczki i choroby dwubiegunowej, mutacje plemników i komórek jajowych. Może szanowne organizacje wezmą się za soję, a nie mięso? Ważnym karcerogennem i mutagenem są pigułki antykoncepcyjne, które są wręcz przepisywane prze samych lekarzy...

    • @Parabolek
      @Parabolek 2 ปีที่แล้ว +1

      Wiem data, ale pamiętaj że soję najgorszej jakości pełnej pestycydów zjadają właśnie zwierzęta a to potem trafia do twojego organizmu :(

  • @kite_koneser8518
    @kite_koneser8518 10 หลายเดือนก่อน +2

    A można prosić o takie informacje w 15 min a nie w 2h - nie dość że nie da się skupić na tym to liczba zbyt skomplikowanych terminów zaciemnia przekaz. Polecam metodę KISS. Einstein mawiał że ludzie którzy naprawdę coś rozumieją potrafią o tym opowiedzieć prostym językiem ;)

    • @ewakuchowicz5536
      @ewakuchowicz5536 9 หลายเดือนก่อน +1

      Zgoda. Szczególnie, że na temat toksykologii wypowiada się dwójka ludzi nie mających o zagadnieniu pojęcia. Pan Czekała, pewnie wybitny znawca swojej dziedziny na kancerogenezie zna się jak przysłowiowa kura na pieprzu. Dlaczego pozwalam sobie tak pisać? Bo prawie całe życie zawodowe pracowałam w instytucji naukowej zajmując się toksykologią.

    • @ewakuchowicz5536
      @ewakuchowicz5536 9 หลายเดือนก่อน +2

      A słyszał Pan kiedyś zdanie "wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni truciznę." Niejaki Paracelsus to napisał. To w kontekście tych substancji które pan fachowo określa jako "be".

  • @dannydanny2648
    @dannydanny2648 ปีที่แล้ว +1

    Jest niesamowity.

  • @krystianoptymalny7816
    @krystianoptymalny7816 ปีที่แล้ว +1

    Człowiek powinien jeść mięso tylko nie przetworzone ponieważ składa się z mięsa nie z drewna jak Pinokio

  • @Bhaall
    @Bhaall 3 ปีที่แล้ว +3

    To jak jest z tą choliną ? Czytałem w książce ,,jak nie umrzeć przedwcześnie", że może mieć wpływ na raka prostaty, na jego rozwój i przerzuty (oczywiście jeśli się je za dużo jajek np.). Chętnie poznałbym opinię waszą o tej książce, jeśli ją kojarzycie :D

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +9

      Szkoda czas na wiekszosc ksiazek popularnonaukowych z dziedziny zywienia. Powtarzam, jak zaklety - jesli chcesz dotrzec do prawdy, to musisz nauczyc sie czytac badania naukowe, interpretowac je oraz, jak zapamietywac informacje. Takze ja niestety nie pomoge z jej recenzja. Moze Daria cos kojarzy. Teza z tej ksiazki a propos choliny jest koszmarnie bzdurna. Garniec zlota i kebab z sosem słodko-kwasnym temu, kto znajdzie polprzyzwoite badanie, ktore potwierdzi taki odwazny wniosek. Ja takiego w zyciu nie widzialem. Cholina jest jednym z czestszych niedoborow dietetycznych u wielu osob. Ja to bym chcial, zeby ludzie wpychali wiecej jajek.

    • @Bhaall
      @Bhaall 3 ปีที่แล้ว +2

      @@BartoszCzekala Super, dziękuję za informację :D Staram się coraz częściej czytać badania naukowe, aktualnie jestem na etapie rozróżniania, które to są rzetelne, własnie z takich filmów jak ten wyciągam jakieś wnioski. Oczywiście nie chciałem Państwu na ślepo wierzyć, dlatego na początku trochę o was poczytałem :)) Jeszcze raz dziękuję i wezmę sobie do serca Pańską uwagę dotyczącą książek popularnonaukowych

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +4

      @@Bhaall 1) Bartek ;)
      2) Super, ze sie w to wgryzasz :)
      3) Jesli chodzi o ksiazki, to radze mocno powaznie to potraktowac. Wystarczy, ze znajdziesz osobe, ktora wie wiecje od Ciebie i moze tak znieksztalcic narracje, ze po chwili bedziesz jej przytakiwac. Krytyczne myslenie, zdolnosc analizy danych oraz akumulacja wiedzy to podstawy, zeby zaczac rozrozniac wstepnie, ktos sie myli a kto nie. Polecam ostatnie artykuly z mojej polskiej strony. Sporo pisalem wlasnie o takich tematach.

    • @Bhaall
      @Bhaall 3 ปีที่แล้ว +3

      @@BartoszCzekala wcześniej sprawdziłem twoje artykuły i sądzę, że przeczytam tam większość :D Masz absolutna rację co do narracji, wystarczy mądrze mówić i już tym można ludzi przekonać, dlatego staram się jak najwięcej słuchać/czytać i jak to napisałeś zwiększam swój magazyn wiedzy na temat zdrowego żywienia. Im ide dalej w las, tym bardziej przekonuje się, że to co się dowiedziałem jest błędne, trochę smutne, ale z drugiej strony bardziej chce mi się poznać jak to wszystko działa 😅

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      Ja od siebie dodam, jako że sporo pop-dietetycznych wege książek czytałam i w każdej są merytoryczne plamy. Książkę „Jak nie umrzeć przedwcześnie” czytałam, działalność dr Gregera polega na licznych naciągnięciach nauki w stronę wege - choć brzmi mądrze i jest autorytetem w wegańskim świecie. Bartku, Greger jest autorem bloga: nutritionfacts.org - możesz zerknąć, gdyby Ci kiedyś spadło ciśnienie za bardzo i potrzebowałbyś sobie je podnieść 🤪

  • @baca350.1
    @baca350.1 6 หลายเดือนก่อน

    To program dla chemików a nie dla zjadaczy chleba.
    Nie dotrwałem do tego czy poruszyliście wykład inż. Zięby o wpływie niewłaściwego spożywania mięsa na powstawanie raka.

  • @dlugas1982
    @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +9

    Bartku. Rozwiniesz temat autofagii? To fakt stwierdzony. Jednak w odniesieniu do drożdży. Czy to także jest faktem w odniesieniu do człowieka? Autofagia zachodzi u każdego tylko zależy od jej „natężenia”? Czyli jeśli poszczę to autofagia trwa dłużej czy ona dopiero odpala po jakimś danym czasie? Np podczas snu kiedy de facto pościmy te 6-8godzin to autofagia występuje i jeśli przeciągnięty post o kolejne 6-12 godzin to nadal czerpiemy benefity z tego procesu? Może jakiś materiał o tym procesie? Rzeczowo/dowodowo o tym czy warto sobie głowę tym zawracać? Czy zwykły IF czyli np. 16/8 (post/okno jedzeniowe) już daje benefity z autofagii czy jednak post musi być kilkudniowy? I czy faktycznie następuje wtedy „magia” i samo dobro?:) sorki. Sporo pytań. Dzięki za Wasze rozmowy i czekam na kolejne materiały👍👏

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +7

      Niestety nie, bo komentarze mają ograniczona pojemnosc. Moge pare slow wspomniec.
      1. Oczywiscie, ze jest faktem w odniesieniu do czlowieka. Obok autofagii druga wazna sciezka, ktora wykonuje podobne funkcje jest system ubikwityna-proteozam.
      2. Autofagia zachodzi w dowolnym momencie naszego funkcjonowania. Po prostu jej natezenie w okresie nieprzyjmowania pokarmu ulega znacznemu podwyzszeniu. Kiedy autofagia odpali w pelni, zalezy od tego, ile kalorii zjadles podczas ostatnich posilkow. - tak wu proszczeniu. Jak utlenisz glukoze i kwasy tluszczowe z krwiooboegu i spadnie Ci insulina, to mTor sie zamknie i jednoczesnie inny hormon glukagon zacznie rosnac katabolizujac ten gruz. Oczywiscie to tylko mala skladowa calego systemu.
      3. Tak, im dluzej poscisz, tym wieksza autofagia, ale i autofagia nie powinna trwac zbyt dlugo.
      4. Tak, przeciagniecie postu po snie wciaz daje korzysci. Niejedzenie krocej niz 12 h ciezko w ogole postem nazwac. Jakiekolwiek wieksze korzysci pojawiaja sie wlasnie dopiero po 12 h.
      5. Nie, posty nie musza byc kilkudniowe. Nie widzialem zadnych dobrycho dowodow, a wiele osob sie ze mna wyklocalo na ten temat, zeby glodowki kilkudniowe dawaly wieksze korzysci. 24 - 36 h to wedlug moje wiedzy koniec najwiekszych korzysci z postow. Material moze sie pojawi, ale wiem ze Daria ma filmik o tym, wiec polecam obejrzec!

    •  3 ปีที่แล้ว +8

      Tak, u mnie jest bardzo ogólny, ale jest materiał o autofagii. I nie mogę przeżyć, jak niektórzy dietetycy puszczają w świat informacje, że jak autofagia to tylko u drożdży jest potwierdzona. Skąd taki absurd to nie mam pojęcia. Znajomej genetyczce wspominałam ostatnio, że u mnie w branży są tacy, co to wątpią w autofagię, to się za głowę złapała. To, że Nobel był za badanie na drożdżach nie oznacza, że autofagia u ludzi nie istnieje... 😒

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      th-cam.com/video/ozU9817K9cs/w-d-xo.html to ten materiał, u mnie na blogu jest również kilka artykułów na ten temat: darialukowska.pl/post-autofagia-mtor-cz-1/

    • @dlugas1982
      @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +2

      @@BartoszCzekala dzięki za mikro wykład. Aż wypije zaraz piwko za Wasze zdrowie 👍

    • @dlugas1982
      @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +2

      @ dzięki za materiał. Jakoś mi uciekł. Widocznie śledzę Cię zbyt krótko. Pozdro i idę oglądać 👊

  • @rafik4408
    @rafik4408 3 ปีที่แล้ว +8

    1:33:40 Warto było doczekać do tego momentu😂🤣

    • @mhuzarska2310
      @mhuzarska2310 2 ปีที่แล้ว +2

      Odkryłam filmy z panem Czekajem i od teraz z niecierpliwością oczekuję na kolejne. Niesamowity czlowiek, wręcz genialny! Tak bogate wiadomości, sposób ich przekazywania fascynuje i zadziwia. Dziękuję Darii za programy z p.Bartkiem! I proszę o więcej👍😊

  • @mateusz5989
    @mateusz5989 4 หลายเดือนก่อน

    Nie rozumiem, czy w okolicach 30 minuty nie wychodzi 7 procent a nie 7 promili?

  • @mceliniak
    @mceliniak ปีที่แล้ว +2

    Dla zasięgu.

  • @mta7969
    @mta7969 3 ปีที่แล้ว +1

    Jakie preparaty na nadkwaśność polecacie? Od 2 miesięcy keto i po 6 tyg żołądek w nocy budzi burczenie, żółć?

    • @agatarubak8957
      @agatarubak8957 2 ปีที่แล้ว +2

      SLUCHAJ "EXPERTOW" I JEDZ WIECEJ TOKSYCZNEGO CIEZKOSTRAWNEGO MIECHA

  • @egoistaX
    @egoistaX 2 ปีที่แล้ว +4

    mięso mięsu nierówne.....liczy się jakość. Jesz żywnosc z supermarketu = śmierć i rak tak czy inaczej. Jesz mięso dobrej jakosci = możesz jeść ile chcesz

    • @elzbietacpak883
      @elzbietacpak883 2 ปีที่แล้ว +3

      Posluchaj szamana 20 wieku gdzie kupuje mieso

  • @celticus11
    @celticus11 3 ปีที่แล้ว +5

    Witam, czy moglibyście dodać jaki jest rozsądny okres czasu, kiedy należy pościć, żeby miało to sens, a jednocześnie niepotrzebnie się nie głodzić? Dziękuję za materiał, BTW

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      14h wydaje się być optymalnym okresem, tak do 16h - ale czy to będzie „głodzenie się” zależy też od tego, ile zjesz w oknie żywieniowym :-) Jeśli zjesz tyle, ile potrzebujesz i będziesz pościć 14-16h to powinno być OK :-)

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +6

      Ja trzymam się 16 h i tyle zalecam, ale, jak ktoś nie jest przyzwyczajony, to można zacząć od 12 h i potem stopniowo wydłużać. Pamiętaj również, o tym co napisała Daria - nie chodzi o głodzenie się. W oknie żywieniowym spożywać tyle kalorii, ile wcześniej w ciągu dnia, chyba że potrzebujesz zredukować wagę, to wtedy oczywiście zmniejszyć odpowiednio podaż kaloryczną.

    • @krzysztofborek9509
      @krzysztofborek9509 3 ปีที่แล้ว +1

      A czy ma znaczenie czy okno żywieniowe jest do południa czy popołudniu ? W jakich godzinach najlepiej ustawić ? Ty w jakich godzinach jesz ?

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +4

      @@krzysztofborek9509 Absolutnie nie. Wiem, ze wiele osob powtarza, jak mantre, ze rano trzeba zaczac jesc, ale jak sie przekopywalem przez te badania, ktore rzekomo ot potwierdzaja, to okazalo sie, ze mozna to miedzy bajki wlozyc. Godziny dostosuj tak, zeby wpasowaly sie w Twoj styl zycia. Ja pracuje z domu, wiec mi najwygodniej poscic przecietnie 20:00 - 12:00.

    • @krzysztofborek9509
      @krzysztofborek9509 3 ปีที่แล้ว +4

      @Bartosz Czekała wielu powołuje się na rytm dobowy i twierdzą że rano lepiej pokarm się trawi i są mniejsze skoki cukru i insuliny, że regulują się hormony itd. co o tym myślisz ? Ja niemam rano ochoty na jedzenie a jeśli próbuje jeść śniadanie to później jestem cały dzień o wiele bardziej głodny. A Ty ile jesz posiłków dziennie ?

  • @wsfwefwefwefwefwef7841
    @wsfwefwefwefwefwef7841 3 ปีที่แล้ว +6

    Ja podam może taki argument za mięsem że każde biegające "mięso" trzeba upolować i mieć swoje miejsce w łańcuchu kto wygrywa przeżywa to je i żyje dalej kogo zjadają ten umiera. Rośliny nie biegają dlatego na logike bronią się swoim składem i ukrytymi w sobie toksynami.

  • @magorzatamatysiak3561
    @magorzatamatysiak3561 3 ปีที่แล้ว +9

    Ciekawe, w kontekście stylu odżywiania, są statystyki dotyczące poszczególnych populacji. Kilka lat temu trafiłam na statystykę, która pokazywała, że narodem przodującym w zachorowaniach na raka żołądka są Czesi. Często jeździłam do Czech i faktycznie ich codzienna dieta to głównie mięso i kluski. Zielenina występuje albo symbolicznie (w Pradze, ale też w małych miastach ciężko jest kupić świeże i dobre warzywa) albo w najgorszej postaci dla układu pokarmowego - czyli jako duszona/zasmażana kapusta. Co ciekawe, Czesi ze swoją naprawdę ubogą w makro- i mikroelementy dietą mają głębokie przekonanie o tym, że polskie jedzenie jest znacznie gorsze od ich. A u nas podobno nawet Chińczycy do swoich restauracji wprowadzili surówki, bo nawet fizycznie pracujący mężczyźni dużo częściej niż rzadziej domagają się takiego dodatku do obiadu :).
    PRL ze swoimi ograniczeniami stworzył system żywienia zbiorowego oparty na nieźle zbilansowanych produktach tym samym tworząc w polskim społeczeństwie pewne dobre nawyki - jak właśnie mieszanie warzyw i mięsa (gorzej z ziemniakami, które są świetne ale w innym zestawie niż ze schabowym ;)) - ale i tak w porównaniu z naszymi południowymi sąsiadami mamy znacznie lepszą sytuację :)).
    A jeśli chodzi o dietę wegańską - dla mnie np. jest zbyt ciężka i zbyt aromatyczna. Mąki migdałowe, czy orzechowe, mleko kokosowe, ciecierzyca - to wszystko ma znacznie więcej kalorii niż ich "tradycyjne" odpowiedniki. Więc takie podejście tak samo wymaga rzetelnego zbilansowania i zrozumienia co z czym i w jakich ilościach należy jeść. Nie mówiąc o tym, że nasza flora bakteryjna czy enzymy są skonfigurowane do tego co jadło się tutaj wcześniej. Myślę jednak, że od mięsa powinniśmy stopniowo odchodzić, a bez wątpienia jeść go mniej i w odpowiedniej postaci (nasi przodkowie nie opychali się masowo w ten sposób ;)).

  • @michaljachu
    @michaljachu 3 ปีที่แล้ว +4

    Odnośnie cyklu Randlea, czy są jakieś proporcje węgli do tluszczów które można uznać za ok? Czy lepiej spożywać białko raz z jednym, raz drugim?

    • @BartoszCzekala
      @BartoszCzekala 3 ปีที่แล้ว +4

      Zalezy w jakim sensie ok. Do 20 g wegli potrafi nawet przyspieszyc utlenianie tluszczy, zeby bylo ciekawiej. Powyzej tej ilosci wchodzimy w potencjalne stany zapalne, choc w przedziale 20-50 g weglowodanow sa bardzo niewielkie.

  • @irena1795
    @irena1795 3 ปีที่แล้ว +2

    Jeżeli mowa o czerwonym mięsie to tylko wołowe, wieprzowina jest gorsza nie wskazana?

  • @YakuzaKuroi
    @YakuzaKuroi ปีที่แล้ว

    A co ze szkodliwością mięsa pod kątem używanych antybiotyków czy dietą zwierząt?

    • @e.k.-g.3571
      @e.k.-g.3571 ปีที่แล้ว +1

      Antybiotyki w karmie zwierząt są szkodliwe, tak jak pestycydy w roślinach. Ale biorąc pod uwagę czas rozkładu, to antybiotyki są szybciej eliminowane z organizmów niż pestycydy. Więc na mój babski rozum jak mamy do wyboru między dżumą i cholerą, to chyba mięso jest bezpieczniejsze, bo trucizna w nim zawarta nie będzie się kumulować w naszym organizmie. Ale nie mam na to badań naukowych (być może jakieś są), to są moje osobiste gdybania.

    • @jack0307
      @jack0307 ปีที่แล้ว +1

      Po za tym zwierzęta,to żywe organizmy z wątroba ,nerkami,cały czas się oczyszcza.

  • @dlugas1982
    @dlugas1982 3 ปีที่แล้ว +4

    Lajk w ciemno 👍

  • @hiigpetko2696
    @hiigpetko2696 ปีที่แล้ว

    Ale łańcuch u pani Darii!. No i reakcja "... na wysoki poziom glukozy w krwioobiegu" - 1:39:00