Cieszy mnie to ze są ludzie którzy potrafią iść w teren, do urzędów i dbać o to co piękne. WIELKIE DZIĘKI! Szacunek za wytrwałość, kawał dobrej roboty !
Sa tez ludzie którzy uwielbiają isc w teren i zostawić po sobie mnóstwo smieci .Mieszkam nad jeziorem i co roku wszystkie zatoki zajebane sa smieciami po uwielbiających przyrodę idiotow.
Przesłałem filmik rodzinie która ma coś wspólnego z tą okolicą, na pewno będą mile zaskoczeni. Z tamtych okolic mam pióro kraski, w latach `70 się tam lęgły, tak pióro przechowywane od szkoły podstawowej do dziś ☺
My też teraz złożyliśmy wniosek o powołanie rzecznego rezerwatu w regionie Radomskim. Dzika rzeka Szabasówka, meandry, staw i kawał bagna i olszyn wzdłuż rzeki. Nasz wniosek popiera nadleśnictwo, co daje nam dużą nadzieję na jego stworzenie. Łatwości nadaje fakt, że to grunty państwowe, a chcemy w przyszłości zgłosić też drugi, ale obawiam się, że może być okrojony ze względu na grunty prywatne bądź o nieustalonej własności, które i tak są pod wodą. W każdym razie spróbujemy. Drwęcę udało się ustanowić, mimo iż rezerwat długi, ale strasznie "wąski" ;) Pozdrawiam ZaDrzew ZaKrzew
Bardzo dziękuję za to że tworzycie rezerwaty, także dla nas! Martwi tylko coraz większy wysyp agresywnych komentarzy z dziwnymi zarzutami, które nie są niczym poparte :/
Piękne miejsce i świetna robota :) bardzo fajne ujęcia ptaków i przyrody oby tych ujęć było jak najwiecej są wykonane naprawdę profesjonalnie :) powodzenia :)
Super że jesteś dziękuję za to co robisz. w mojej okolicy jest kilkaset hektarów bagien wiem bo tam mieszkam i po osuszeniu torfowisk miasto sprzedało część działek dla ludności a teren jest zalewowy od rzeki więc tereny zalewowe jak pamiętam po horyzont tylko woda na wiosnę teraz działki zalewane domki podtapiane pobudowane na torfowiskach
Jak to dobrze, że znowu trafiłam na Pana. Tyle się wokół nas dzieje, jak to dobrze, że są leśnicy, którzy wysłuchają, rozumieją, popierają i pomagają. Może temat zainteresuje kogoś z państwa dziennikarzy i poniosą temat innej, szerszej grupie odbiorców. To co Pan opowiada, pokazuje, to dzieje się wokół nas i nas dotyczy, to jest ważne. Dziękuję Panu 🌿
Na taki kretyński pomysł mogli wpaść tylko URZĘDNICY. O ironio! dlaczego człowieka który broni i chroni nazywa się terrorystą, a nie tego co niszczy i zabija?
Gdzie można zgłosić moją propozycje rezerwatu w oj. łódzkim? Jest tu niewielkie torfowisko i zabagniony teren z przekopanym rowem. Rosiczka okrągłolistna, pływacz zachodni w części gdzie stale jest woda i np. widłaczek torfowy - coś co ja widziałem tylko tutaj, a na innych torfowiskach, nawet słynnych rezerwatach nie spotkałem. Otacza to piękny grąd przylaszczkowy z dużą ilością wawrzynka wilczełyko i lilii złotogłów, oraz innych.
Brzmi wspaniale! Co do zasady, rezerwaty tworzy RDOŚ i to do tej instytucji trzeba kierować takie propozycje. Warto wcześniej uzgodnić to z zarządcą terenu (np. Lasami Państwowymi) i opracować nawet krótka dokumentację przedstawiającą walory tego miejsca, rzadkie gatunki itp. Na początek warto sprawdzić czy nie ma go już np. w rezerwatowych propozycjach Klubu Przyrodników: kp.org.pl/pl/rezerwaty-przyrody-czas-na-comeback/projektowane-i-proponowane-rezerwaty/wojewodztwo-lodzkie Można też zerknąć na naszą stronę w opis któregoś z projektowanych rezerwatów i spojrzeć jak my to robimy :)
Piotrze jak zwykle wielkie dzięki za Twoją i ekipy pracę. Informuj nas o postępach prac w sprawie rezerwatów i koniecznie nakręć odcinek z podróży do Anglii. Pozdrowienia 👍😁
Panie kochany, pan moglby jakies bajki, audiobooki czy nawet GPS'a czytac z takim glosem! :) / btw doceniam to co pan wrzucasz, panie kochany ;) swietne materialy.
Tutaj zasypanie nie wchodzi w grę, bo te rowy mają kontynuację wyżej i odwadniają użytkowane (umiarkowanie) łąki, a nawet fragment wsi. Więc możliwość odpływu wody musi być, tyle że nie musi być na poziomie dna torfowiska... 3 zastawki + bobrowe tamy to tu optymalne rozwiązanie.
jak na południu to pewnie w okolicach Bristolu, tam są takie projekty. prosimy o jak najwięcej materiału z wyjazdu 🙂 gratuluję zmiany podejścia do tematu przez nową władzę, bardzo dobrze się tego słucha. przyznam się że głosowałem również pod wpływem Twojego bardzo rzeczowego filmu w tym temacie, tym bardziej się cieszę że chociaż w ten sposób minimalnie dołożyłem cegiełkę do zmiany sytuacji.
Panie Piotrze, ja tylko przypomina, że jest pan naturalnym następca Krystyny Czubówny jako lektor filmow przyrodniczych. Proszę tego daru od bogów nie lekceważyć ;)
Jakie były argumenty poprzedniej dyrekcji w nadleśnictwie aby nie tworzyć rezerwatu a jakie są teraz? Czy tutaj jest walka na argumenty czy tylko światopogląd?
Wcześniej Nadleśnictwo prowadziło tu melioracje, nie było mowy o rezerwacie w ogóle. My prowadziliśmy terenowe obserwacje i pomiary trochę czekając na lepsze czasy i wychodzi na to że się doczekaliśmy, a dokumentacja była w dużej mierze gotowa :)
@@WolneRzeki no ja to rozumiem tylko moje pytanie jest takie jakie były argumenty poprzedniej dyrekcji. Czy było tak jak się mówi w niektórych środowiskach, że lasy państwowe patrzą na las jednak jak na produkcję desek na coś co ma przynosić dochód a nie jak na ekosystem. Ta sytuacja byłaby idealnym przykładem i argumentem w dyskusji.
Nie było żadnych argumentów, bo nie było w tym temacie żadnej dyskusji. Złożony w 2020 r. wniosek o przywrócenie rezerwatu Sochy (utworzonego pierwotnie przed II wś, zniesionego w 1970) opiniowali wtedy argumentując m.in. że las umiera i stanowi ogromne zagrożenie, więc trzeba wycinać.
Przyjacielu. Mam kilkanaście hektarów łąk tofowych i piękna rzekę wokół pól. Torfy chciałbym zalać a rzekę spiętrzyć, najlepiej zaprosić bobry, gdzie uderzyć?
Z tymi farmami fotowoltaicznymi to hipokryzja. U mnie koło Chełma też budują koło torfowiska Sobowice, ale myślę że może to i wyjdzie na dobre bo mniej nawozów i chemii będzie spływać do torfowiska, a to torfowisko jest bardzo ciekawe bo rośnie tam między innymi języczka syberyjska, brzoza niska czy wierzba lapońska.
Co do scieżek edukacyjnych/przyrodniczych/turystycznych to mysle że w zalozeniach one powinny powstawać tak aby jednoczesnie jak najmniej ingerować w sam obszar chroniony, ale dawc ludziom możliwość poznania takiego terenu i tego co on z soba niesie. Bez tego, bez poparcia społeczeństwa ktore wie że ziemia, działka to najlepsza inwestycja nie ma.szansy na to aby te obszary wyszly poza lasy państwowe. Wiec tworzenie mozliowsi wizyty w takim miejscu jest w interesie wszystkich w tym zwierząt ktore tam mieszkają.
No niestety pogodzenie potrzeb ochrony przyrody i udostępnienia/edukacji przyrodniczej na tak małym terenie nie jest proste. We wniosku o utworzenie rezerwatu opisaliśmy jak to wygląda, że jest możliwość poprowadzenia szlaku w tym miejscu, myślę że jest to do rozpatrzenia.
@@WolneRzeki Proste pewnie nie jest, ale z drugiej strony bez zrozumienia przez ludzi o co chodzi trudno zbudować zrozumienie społeczne. A jeśli całość terenu zostanie zamknięta to ciężko będzie myśleć o przychylności ludzi.
Kocham przyrodę, ale jestem przeciwna tworzeniu wszędzie terenów zamkniętych dla ludzi. Na osiedlach zakazy karmienia ptaków, wycinanie drzew, w paskudny sposób przycinane krzewy. Gdzie człowiek, który lubi obcować z przyrodą ma jej doświadczać? Czy na te bagna naprawdę tłumnie przybędą ludzie przyzwyczajeni do chodzenia po krótko przyciętych trawniczkach i traktujący chemią wszystko co nie jest trawą? Będą narażać się na utaplanie w błocie i zrobią sobie piknik wśród komarów? Takie miejsca odwiedzą raczej bardziej świadomi ludzie. A ekolodzy (z całym szacunkiem dla ich pracy) trochę za bardzo oddzielają ludzi od przyrody. Człowiek jest częścią przyrody, a ci którzy nie czują się częścią przyrody raczej jej szukać nie będą. Zagrożeniem są raczej duże firmy, które chcą coś wybudować i wtedy niszczą duże obszary.
@@SylwiaA-mb8ky nie wiem w sumie do czego tu wszyscy pijecie, w projekcie rezerwatu jest opisany potencjalny szlak turystyczny, jest możliwe jego wyznaczenie i udostępnienie rezerwatu w ten sposób i mówię w filmie z czym to się wiąże. Obszarów chronionych jest w Polsce tak mało, że nawet ścisłe rezerwaty są zadeptywane przez ludzi którzy chcą zobaczyć coś innego niż zwykły gospodarczy las, a wtedy np. orliki krzykliwe i bociany czarne tracą możliwość gniazdowania tam. Tutaj spora część obszaru jest dostępna jedynie w spodniobutach, ile % turystów zakłada je na spacer w niedzielę?
A co zrobic z ta fotowoltaika na wysuszonych torfowiskach? To juz jest zaklepane? Nie da sie jakos tego wyhamowac by te torfowiska nie oddawaly CO2? Moze jakies rozwiazania hybrydowe, polaczenie PV z zielenia jakos czy to po prostu juz jest zwalone i systemowo/ustawowo/rzadowo to nie wspolpracuje sprawnie pod katem emisi CO2. No powinno sie dogadywac w takich sprawach, ze jak robi sie PV to nie tak zeby jeszcze gorzej zrobic. To tak samo jak zdejmowanie eternitu samodzielnie i nieumiejetnie, co powoduje jeszcze wieksza emisje eternitu jak sie zle to wykona.
auta elektryczne ładowane węglem zamieniają silnik o sprawności 20% na turbinę w elektrowni o sprawności 50% czyli zużywają mniej więcej o połowę mniej energii na km w porównaniu do aut spalinowych
@@ajuc005 no nie do końca się zgodzę. Auta elektryczne są zdecydowanie bardziej szkodliwe w produkcji i bilansują się z autem spalinowym zasilanym dieslem po ok 8 latach przy założeniu ładowania energii ze źródeł bez emisyjnych...ale... Nie ma takich źródeł energii. W Norwegii która ma najbardziej "zielony" miks energetyczny auta elektryczne bilansują po ok 12latach ale średnia ich żywotność w Norwegii wynosi 6 lat... 🤦 W Polsce lepiej nie myśleć ile zestawów baterii musiało by takie auto wyjeździć by się to zbilansowało
@@andrzejduda2618 ale tu nie ma się z czym zgadzać albo nie zgadzać, to prosta kalkulacja. Sprawność ładowarki powyżej 90%, sprawność baterii powyżej 90%, sprawność silnika elektrycznego powyżej 90%, sprawność turbiny w elektrywni 50-60%. Dla porównania sprawność silników spalinowych to 20-30%, sprawność rafinacji ropy naftowej poniżej 80%, do tego koszty przewozu ropy do rafinerii i potem rozwożenia jej po stacjach paliw też są powyżej 10%. No i silnik spalinowy te 20-30% osiąga przy stałych optymalnych obrotach. Jak przyśpieszasz czy zwalniasz to sprawność silnika spalinowego jest raczej koło 10%. Silnik elektryczny ma prawie optymalną sprawność w bardzo szerokim zakresie obrotów. A co do szkodliwości produkcji samochodów elektrycznych, to są 3 różne technologie produkcji baterii i od tego ta szkodliwość zależy. Baterie sodowe są raczej przyjazne środowisku. Za to silnik elektryczny jest w produkcji znacznie tańszy i prostszy, niż silniki spalinowe. PS cykl życia samochodów spalinowych i elektrycznych też się różni na korzyść aut elektrycznych. Silniki elektryczne spokojnie pociągną przebiegi w milionach kilometrów, bo mają 1 ruchomą część a nie setki jak silniki spalinowe. Wymienia się jedynie baterie (które można recyclingować).
@@ajuc005 oczywiste jest że napęd elektryczny ma zdecydowanie wyższą sprawność niż napęd spalinowy ale jak pisałem wcześniej problem leży w tym że samochód elektryczny żeby zaczął być bardziej ekologiczny od diesla musi przejeździć w polskich warunkach ponad 20lat a średnia długość życia samochodu elektrycznego to 6 lat. Tak niska długość życia samochodu elektrycznego bierze się z tego że większość stłuczek kończy się szkodą całkowitą pojazdu ponieważ żeby cokolwiek wyciąć trzeba najpierw zdemontować Aku i się zwyczajnie nie opłaca. Oczywiście recykling akumulatorów z aut elektrycznych to mit, żaden producent tego nie robi, robią to tylko pojedynczy majsterkowicze którzy wykorzystują je jako magazyn energii.
Witaj , czy można jakoś do was dołączyć do tego spotkania w południowej Anglii ? Akurat tu Mieszkam i z chęcią bym was posłuchał na żywo 😀 pozdrowienia i dziękuje za prace na rzecz ochrony przyrody
Takie pytanie mam. Na polskim yt jest troche filmów w ktorych ludzie pokazuja jak u siebie na dzialce wywiercić dziurę dzieki ktorej będzie sie miało wode za darmo. Czy taka dzialalnosć jest wogóle legalna, czy jest legalna do jakiejś glebokosci, czy wpływa negatywnie na nasze srodowisko? Moglbym prosic o komentarz na ten temat. Głębokości które deklarują ludzie wykonujący takie studnie to kilkadziesiąt metrów.
@@91matw ok - rozumiem. Zapytam jeszcze trochę inaczej. Czy w osiedlu domków jednorodzinnych jest możliwe uzyskanie pozwolenia na studnię głębokości kilkadziesiąt metrów?
@@wojti8877 jak najbardziej możliwe. Trzeba spełnić odległości z Warunków technicznych, wykonać próbne odwierty, zbadać wodę w sanpeidzie, uzyskać pozwolenie wodnoprawne (czyli wykonać operat)
Zatrzymanie wody do teraz kluczowa sprawa, bez dwóch zdań. Niestety z systemem melioracyjnym nic się nie poprawia od wielu lat, mimo powstania nowych urzędów. Ten system to system osuszania a nie gospodarki wodą...
To akurat najmniej ważne ograniczenie, bo dosłownie nikt tam nie chodzi poza myśliwymi, nie ma żadnych wydeptanych ścieżek. Nie będzie już więcej melioracji, niszczenia torfowisk, wycinania lasu i zabijania zwierząt. A czy ktoś się tam czasem zabłąka, czy nie - to tak jak do tej pory nie ma znaczenia.
W okolicy jest tyle starych rzek odwodnionych przez ingerencję człowieka w jednym miejscu jest staw są dwie zastawki nie dość że ryb w stawie nie ma to i blokuje przepływ wody kiedyś zakurzynką płynęła woda a od 10 lat wyschnięta ciekawe dla czego albo proszę pojechać na hute krzesowską i spojrzeć na moście jaka zastawka zrobiona jest
Belgia 0.19 Norwegia 17% tak powstaje średnia a niszczony jest polski przemysł drzewny i meblarski spada dochód narodowy ludzie którzy mieli firmy i pracę muszą zmienić swoje życie
3% powierzchni Finlandii to parki narodowe, w Polsce to 1%. Rezerwaty to u nas dodatkowo 0,5%. O czym mowa? Odstajemy w ochronie przyrody od średniej zarówno unijnej, jak i światowej. I tak, jak widać stać nas, nie każdy musi zajmować się eksploatacją środowiska żeby przeżyć, nie jesteśmy krajem biednym, a raczej nowoczesnym w którym dbanie o środowiska powinno być równie ważne jak dbanie o infrastrukturę itd.
Belgia 0.19 Norwegia 17% tak powstaje średnia a niszczony jest polski przemysł drzewny i meblarski spada dochód narodowy ludzie którzy mieli firmy i pracę muszą zmienić swoje życie
@@maciejwalkowski2316 Obecne mechaniczne "meblarstwo" wiórowo-paździerzowe w Polsce to obłąkańcza nadprodukcja taniej tandety. Szkoda obracać piękne drewno z rodzimy lasów w tak podłą niwecz.
- Co wy tu robicie?
- My? Bagno!
- Ciężka tu jest praca ?
-Tak jest ! Tak jest !
hahahahaha😁
A co tam się dzieje i co tam się leje do tego bagna to lepiej nie pytać... 😂😂😂
😊😊😊
Cieszy mnie to ze są ludzie którzy potrafią iść w teren, do urzędów i dbać o to co piękne.
WIELKIE DZIĘKI!
Szacunek za wytrwałość, kawał dobrej roboty !
Sa tez ludzie którzy uwielbiają isc w teren i zostawić po sobie mnóstwo smieci .Mieszkam nad jeziorem i co roku wszystkie zatoki zajebane sa smieciami po uwielbiających przyrodę idiotow.
👍🌿🌿🌿
Zajebistą robotę robisz. Super, że zaczynają słuchać niektórzy.
Dajesz Piotrek pozytywnego kopa tymi dobrymi wiadomościami.Dobra energia.Oby więcej takich filmów.Powodzenia.
Przesłałem filmik rodzinie która ma coś wspólnego z tą okolicą, na pewno będą mile zaskoczeni. Z tamtych okolic mam pióro kraski, w latach `70 się tam lęgły, tak pióro przechowywane od szkoły podstawowej do dziś ☺
Brawo dla ciebie i całej ekipy. I ogromna wdzięczność za profesjonalną pracę
Powodzenia, bo powodzenie Wolnych Rzek - to dobro nas wszystkich.
Tu na razie jest ściernisko
Ale będzie TORFOWISKO !
Good JOB !
Jesteś Pan jedna z najlepszych alternatyw dla obecnej medialnej miernoty
To komplement 😊
Gratulacje i powodzenia w dalszych działaniach!
Dziękujemy za Twoje zaangażowanie i bardzo potrzebną pracę.
Świetna robota przyjacielu. Pozdrawiam serdecznie.
Fajnie , pozytywne wiadomości .
Jesteś mega że pokazujesz jak jest naprawdę.
My też teraz złożyliśmy wniosek o powołanie rzecznego rezerwatu w regionie Radomskim. Dzika rzeka Szabasówka, meandry, staw i kawał bagna i olszyn wzdłuż rzeki. Nasz wniosek popiera nadleśnictwo, co daje nam dużą nadzieję na jego stworzenie. Łatwości nadaje fakt, że to grunty państwowe, a chcemy w przyszłości zgłosić też drugi, ale obawiam się, że może być okrojony ze względu na grunty prywatne bądź o nieustalonej własności, które i tak są pod wodą. W każdym razie spróbujemy. Drwęcę udało się ustanowić, mimo iż rezerwat długi, ale strasznie "wąski" ;)
Pozdrawiam ZaDrzew ZaKrzew
Super!
Bardzo dziękuję za to że tworzycie rezerwaty, także dla nas! Martwi tylko coraz większy wysyp agresywnych komentarzy z dziwnymi zarzutami, które nie są niczym poparte :/
Dziękuje Ci za zaangażowanie i prace którą robisz !!!! 💪💪💪🫶🫶👍 popieram takie działania na 110% 🤛🤛
Dziękuję i pozdrawiam 😊
Piękne miejsce i świetna robota :) bardzo fajne ujęcia ptaków i przyrody oby tych ujęć było jak najwiecej są wykonane naprawdę profesjonalnie :) powodzenia :)
Piękny teren.
Oby podobnych jak najwięcej 👍
Tylko jak będzie rezerwat, to jest prawny zakaz wstępu.
Super ❤❤❤
P.Piotrze, w górę serca❤🎉
Powodzenia!👍👍👍🌿
Też zasypałem rowy i wody mamy metr wiecej i nikogo nie zalało .Zato ryby mają piekne tarliska pozdrawiam
Jestescie bez watpienia
fachowcami w swojej dziedzinie,gratulacje i powodzenia w waszych staraniach !Te pogadanki o przyrodzie koja moje serce❤!
No . Witaj przyjacielu , jesteś . Pozdrawiam .
Świetna wiadomość.
Twoje filmy zawsze poprawiają mi humor.
Super że jesteś dziękuję za to co robisz. w mojej okolicy jest kilkaset hektarów bagien wiem bo tam mieszkam i po osuszeniu torfowisk miasto sprzedało część działek dla ludności a teren jest zalewowy od rzeki więc tereny zalewowe jak pamiętam po horyzont tylko woda na wiosnę teraz działki zalewane domki podtapiane pobudowane na torfowiskach
Gratulacje
Gratuluję wiedzy i pasji. Nie chcę kadzić, skąd, tak tylko powiem, że gdyby to ode mnie zależało, byłbyś głównym hydrologiem Wód Polskich.
Jak to dobrze, że znowu trafiłam na Pana. Tyle się wokół nas dzieje, jak to dobrze, że są leśnicy, którzy wysłuchają, rozumieją, popierają i pomagają.
Może temat zainteresuje kogoś z państwa dziennikarzy i poniosą temat innej, szerszej grupie odbiorców.
To co Pan opowiada, pokazuje, to dzieje się wokół nas i nas dotyczy, to jest ważne.
Dziękuję Panu 🌿
Świetnie się to ogląda i słucha z takimi jak w tym filmie przerwami na samą tylko przyrodę. Końcówka cudowna!
8:07 Osuszać torfowiska, żeby budować farmy fotowoltaiczne. Głupota naszego gatunku nie zna granic.
Tak, to zdaje się pomysł Urzędu Miasta w Stalowej Woli.
@@WolneRzekijest jakiś ruch by to zablokować?
@@Dekakura23 choćby jutro jest spotkanie/komsultacje w tej sprawie w bibliotece miejskiej w Stalowej Woli.
Na taki kretyński pomysł mogli wpaść tylko URZĘDNICY. O ironio! dlaczego człowieka który broni i chroni nazywa się terrorystą, a nie tego co niszczy i zabija?
Gupota do sześcianu - na glebach murszowych nie buduje się farm fotowoltaiki
Jeszcze Przyroda nie zginęła, kiedy żyją tacy jak Piotr I my, ktòrzy go rozumieją I popierają! 👍👍👍!
Super sprawa, zrobilem małą donacjie, tyle ja mogę zrobić bo nie mieszkam w kraju, trzymam kciuki za wasze projekty ,pozdrowienia
Dobra robota
Wspaniała nowina
Chciałoby się więcej takich pozytywnych filmików. 🤗
Mega robota jak zwykle ❤❤❤❤❤❤❤
Właśnie dlatego trzeba walczyć o swoje. Nie możemy pozwolić na bezkarna degradacje środowiska. Brawo. ❤
Dobra robota, pozdrawiam🖐🏼
piękny rewir
Piękne outro w wykonaniu brzęczki. 😄
Optymizmem powiało ..choć trochę 😊😉💚
Gdzie można zgłosić moją propozycje rezerwatu w oj. łódzkim? Jest tu niewielkie torfowisko i zabagniony teren z przekopanym rowem. Rosiczka okrągłolistna, pływacz zachodni w części gdzie stale jest woda i np. widłaczek torfowy - coś co ja widziałem tylko tutaj, a na innych torfowiskach, nawet słynnych rezerwatach nie spotkałem. Otacza to piękny grąd przylaszczkowy z dużą ilością wawrzynka wilczełyko i lilii złotogłów, oraz innych.
Brzmi wspaniale! Co do zasady, rezerwaty tworzy RDOŚ i to do tej instytucji trzeba kierować takie propozycje. Warto wcześniej uzgodnić to z zarządcą terenu (np. Lasami Państwowymi) i opracować nawet krótka dokumentację przedstawiającą walory tego miejsca, rzadkie gatunki itp. Na początek warto sprawdzić czy nie ma go już np. w rezerwatowych propozycjach Klubu Przyrodników: kp.org.pl/pl/rezerwaty-przyrody-czas-na-comeback/projektowane-i-proponowane-rezerwaty/wojewodztwo-lodzkie
Można też zerknąć na naszą stronę w opis któregoś z projektowanych rezerwatów i spojrzeć jak my to robimy :)
A gdzie to dokładnie ?
@@paweljastrzabek4338 Powiat łódzki wschodni przy samej granicy z piotrkowskim.
Robi pan świetną robotę 👍 i super opowiada. Powinno to być pokazywane w szkołach
Uwielbiam tego wspaniałego człowieka :))
świetna robota ! liczymy na Was! więcej takich ludzi powinno być jak Wy :)
Super Super Super !!!
Świetne informacje, oby się udało !
💚
Piotrze jak zwykle wielkie dzięki za Twoją i ekipy pracę. Informuj nas o postępach prac w sprawie rezerwatów i koniecznie nakręć odcinek z podróży do Anglii. Pozdrowienia 👍😁
Proszę pokazywać więcej map z miejsc w których spacerujesz
Mógłbym wiedzieć jakiego sprzętu używasz do nagrywania w tym materiale? Ujęcia wyglądają bardzo ładnie!
Super robota!
Nikon Z6II + Sigma 20/1.4 na gimbalu, a do zwierząt Nikkor Z 400/4.5 i te już z ręki.
Panie kochany, pan moglby jakies bajki, audiobooki czy nawet GPS'a czytac z takim glosem! :) / btw doceniam to co pan wrzucasz, panie kochany ;) swietne materialy.
Co byloby najlepszym rozwiazaniem na zatrzymanie wody z tych rowow? Zasypanie tych rowow? Fajnie by bylo jak bys nagral wiekszy material z anglii.
Tutaj zasypanie nie wchodzi w grę, bo te rowy mają kontynuację wyżej i odwadniają użytkowane (umiarkowanie) łąki, a nawet fragment wsi. Więc możliwość odpływu wody musi być, tyle że nie musi być na poziomie dna torfowiska... 3 zastawki + bobrowe tamy to tu optymalne rozwiązanie.
Super piękne miejsce.
Wiadomo już co dalej z rezerwatem Sochy? Będzie utworzony czy wszystko zostaje jak było?
Nie wiadomo. Ponoć ma być w tej sprawie spotkanie z RDOŚ, Nadleśnictwem i Urzędem Miasta w Stalowej. Ale jeszcze nie wiadomo czy i kiedy.
Dzień dobry!Proszę by Pan też zają się też rzeką Nidą na terenie Gminy Oksa.
zastanawiam się czy miała by sens petycja z poparciem tego wniosku?
Myślę, że tu akurat zgoda i poparcie dla rezerwatu są wszechstronne :)
Bagno +
jak na południu to pewnie w okolicach Bristolu, tam są takie projekty. prosimy o jak najwięcej materiału z wyjazdu 🙂
gratuluję zmiany podejścia do tematu przez nową władzę, bardzo dobrze się tego słucha. przyznam się że głosowałem również pod wpływem Twojego bardzo rzeczowego filmu w tym temacie, tym bardziej się cieszę że chociaż w ten sposób minimalnie dołożyłem cegiełkę do zmiany sytuacji.
Panie Piotrze, ja tylko przypomina, że jest pan naturalnym następca Krystyny Czubówny jako lektor filmow przyrodniczych. Proszę tego daru od bogów nie lekceważyć ;)
Popieram😊
Pełzacze? Czy to rezerwat Khorinis?
Ludzie zawsze gadają...
Jakie były argumenty poprzedniej dyrekcji w nadleśnictwie aby nie tworzyć rezerwatu a jakie są teraz? Czy tutaj jest walka na argumenty czy tylko światopogląd?
Wcześniej Nadleśnictwo prowadziło tu melioracje, nie było mowy o rezerwacie w ogóle. My prowadziliśmy terenowe obserwacje i pomiary trochę czekając na lepsze czasy i wychodzi na to że się doczekaliśmy, a dokumentacja była w dużej mierze gotowa :)
@@WolneRzeki no ja to rozumiem tylko moje pytanie jest takie jakie były argumenty poprzedniej dyrekcji. Czy było tak jak się mówi w niektórych środowiskach, że lasy państwowe patrzą na las jednak jak na produkcję desek na coś co ma przynosić dochód a nie jak na ekosystem. Ta sytuacja byłaby idealnym przykładem i argumentem w dyskusji.
Nie było żadnych argumentów, bo nie było w tym temacie żadnej dyskusji. Złożony w 2020 r. wniosek o przywrócenie rezerwatu Sochy (utworzonego pierwotnie przed II wś, zniesionego w 1970) opiniowali wtedy argumentując m.in. że las umiera i stanowi ogromne zagrożenie, więc trzeba wycinać.
Gdzie argumenty
Dobrze że są tacy ludzie.. Szkoda tylko że jest tak małe zainteresowanie tematem... Pozdrawiam, i wytrwałości.
🌳
Przyjacielu. Mam kilkanaście hektarów łąk tofowych i piękna rzekę wokół pól. Torfy chciałbym zalać a rzekę spiętrzyć, najlepiej zaprosić bobry, gdzie uderzyć?
A są w ogóle bobry na tej rzece?
@@WolneRzeki ogólnie są ale przez lata były przeganiane, teraz się przeniosły w górę rzeki na wąwozy, tam pozalewały to pięknie
@@Bogdan-zc7yw to myślę, że trzeba im dać po prostu czas i zapewnić spokój, wrócą ;)
Pierwszy! 💪
Masz uśmiech jak ten aktor z Road House
Dobra robota panie Piotrze. Takich entuzjastów w tym kraju brakuje. Poleciało 1.5 procenta z PIT . Róbcie swoje oby tak dalej.
Piękne miejsce 😍
Z tymi farmami fotowoltaicznymi to hipokryzja. U mnie koło Chełma też budują koło torfowiska Sobowice, ale myślę że może to i wyjdzie na dobre bo mniej nawozów i chemii będzie spływać do torfowiska, a to torfowisko jest bardzo ciekawe bo rośnie tam między innymi języczka syberyjska, brzoza niska czy wierzba lapońska.
Z tymi farmami fotowoltaicznymi to jest biznes. W życiu nie widziałem człowieka który by sobie to zainstalował w trosce o środowisko
Czytam sobie dokumenty; bardzo ciekawe i stosunkowo przystępne dla kogoś niezbyt zorientowanego w tematyce
Bardzo miło mi to czytać :)
Samych Sukcesów w ochronie przyrody Życzę :)
👍
Czad na maksa ponownie, dzieki takim ludziom jest zielono jak w tle.
Co do scieżek edukacyjnych/przyrodniczych/turystycznych to mysle że w zalozeniach one powinny powstawać tak aby jednoczesnie jak najmniej ingerować w sam obszar chroniony, ale dawc ludziom możliwość poznania takiego terenu i tego co on z soba niesie. Bez tego, bez poparcia społeczeństwa ktore wie że ziemia, działka to najlepsza inwestycja nie ma.szansy na to aby te obszary wyszly poza lasy państwowe. Wiec tworzenie mozliowsi wizyty w takim miejscu jest w interesie wszystkich w tym zwierząt ktore tam mieszkają.
No niestety pogodzenie potrzeb ochrony przyrody i udostępnienia/edukacji przyrodniczej na tak małym terenie nie jest proste. We wniosku o utworzenie rezerwatu opisaliśmy jak to wygląda, że jest możliwość poprowadzenia szlaku w tym miejscu, myślę że jest to do rozpatrzenia.
@@WolneRzeki Proste pewnie nie jest, ale z drugiej strony bez zrozumienia przez ludzi o co chodzi trudno zbudować zrozumienie społeczne. A jeśli całość terenu zostanie zamknięta to ciężko będzie myśleć o przychylności ludzi.
Kocham przyrodę, ale jestem przeciwna tworzeniu wszędzie terenów zamkniętych dla ludzi. Na osiedlach zakazy karmienia ptaków, wycinanie drzew, w paskudny sposób przycinane krzewy. Gdzie człowiek, który lubi obcować z przyrodą ma jej doświadczać? Czy na te bagna naprawdę tłumnie przybędą ludzie przyzwyczajeni do chodzenia po krótko przyciętych trawniczkach i traktujący chemią wszystko co nie jest trawą? Będą narażać się na utaplanie w błocie i zrobią sobie piknik wśród komarów? Takie miejsca odwiedzą raczej bardziej świadomi ludzie. A ekolodzy (z całym szacunkiem dla ich pracy) trochę za bardzo oddzielają ludzi od przyrody. Człowiek jest częścią przyrody, a ci którzy nie czują się częścią przyrody raczej jej szukać nie będą. Zagrożeniem są raczej duże firmy, które chcą coś wybudować i wtedy niszczą duże obszary.
@@SylwiaA-mb8ky nie wiem w sumie do czego tu wszyscy pijecie, w projekcie rezerwatu jest opisany potencjalny szlak turystyczny, jest możliwe jego wyznaczenie i udostępnienie rezerwatu w ten sposób i mówię w filmie z czym to się wiąże. Obszarów chronionych jest w Polsce tak mało, że nawet ścisłe rezerwaty są zadeptywane przez ludzi którzy chcą zobaczyć coś innego niż zwykły gospodarczy las, a wtedy np. orliki krzykliwe i bociany czarne tracą możliwość gniazdowania tam. Tutaj spora część obszaru jest dostępna jedynie w spodniobutach, ile % turystów zakłada je na spacer w niedzielę?
Krok po kroku ku naturze
🤝👍wielkie👍PiĘĆ👍DZiĘKUjĘ👍🤝
👏👏👏
no u nas tez zostawili bobrowe zastawki i wody az nadmiar;)
spokojnie za chwilę będą trąbić o suszy i ten nadmiar będzie na wagę złota
A co zrobic z ta fotowoltaika na wysuszonych torfowiskach? To juz jest zaklepane? Nie da sie jakos tego wyhamowac by te torfowiska nie oddawaly CO2? Moze jakies rozwiazania hybrydowe, polaczenie PV z zielenia jakos czy to po prostu juz jest zwalone i systemowo/ustawowo/rzadowo to nie wspolpracuje sprawnie pod katem emisi CO2.
No powinno sie dogadywac w takich sprawach, ze jak robi sie PV to nie tak zeby jeszcze gorzej zrobic. To tak samo jak zdejmowanie eternitu samodzielnie i nieumiejetnie, co powoduje jeszcze wieksza emisje eternitu jak sie zle to wykona.
Wybaczamy,ale żeby mi to było ostatni raz😊
Fotovoltaika stawiana poza dachami domostw ma tyle wspólnego z dbaniem o środowisko co auta elektryczne ładowane węglem 😂
auta elektryczne ładowane węglem zamieniają silnik o sprawności 20% na turbinę w elektrowni o sprawności 50% czyli zużywają mniej więcej o połowę mniej energii na km w porównaniu do aut spalinowych
@@ajuc005 no nie do końca się zgodzę. Auta elektryczne są zdecydowanie bardziej szkodliwe w produkcji i bilansują się z autem spalinowym zasilanym dieslem po ok 8 latach przy założeniu ładowania energii ze źródeł bez emisyjnych...ale...
Nie ma takich źródeł energii.
W Norwegii która ma najbardziej "zielony" miks energetyczny auta elektryczne bilansują po ok 12latach ale średnia ich żywotność w Norwegii wynosi 6 lat... 🤦
W Polsce lepiej nie myśleć ile zestawów baterii musiało by takie auto wyjeździć by się to zbilansowało
@@andrzejduda2618 ale tu nie ma się z czym zgadzać albo nie zgadzać, to prosta kalkulacja. Sprawność ładowarki powyżej 90%, sprawność baterii powyżej 90%, sprawność silnika elektrycznego powyżej 90%, sprawność turbiny w elektrywni 50-60%. Dla porównania sprawność silników spalinowych to 20-30%, sprawność rafinacji ropy naftowej poniżej 80%, do tego koszty przewozu ropy do rafinerii i potem rozwożenia jej po stacjach paliw też są powyżej 10%. No i silnik spalinowy te 20-30% osiąga przy stałych optymalnych obrotach. Jak przyśpieszasz czy zwalniasz to sprawność silnika spalinowego jest raczej koło 10%. Silnik elektryczny ma prawie optymalną sprawność w bardzo szerokim zakresie obrotów.
A co do szkodliwości produkcji samochodów elektrycznych, to są 3 różne technologie produkcji baterii i od tego ta szkodliwość zależy. Baterie sodowe są raczej przyjazne środowisku. Za to silnik elektryczny jest w produkcji znacznie tańszy i prostszy, niż silniki spalinowe.
PS cykl życia samochodów spalinowych i elektrycznych też się różni na korzyść aut elektrycznych. Silniki elektryczne spokojnie pociągną przebiegi w milionach kilometrów, bo mają 1 ruchomą część a nie setki jak silniki spalinowe. Wymienia się jedynie baterie (które można recyclingować).
@@ajuc005 oczywiste jest że napęd elektryczny ma zdecydowanie wyższą sprawność niż napęd spalinowy ale jak pisałem wcześniej problem leży w tym że samochód elektryczny żeby zaczął być bardziej ekologiczny od diesla musi przejeździć w polskich warunkach ponad 20lat a średnia długość życia samochodu elektrycznego to 6 lat. Tak niska długość życia samochodu elektrycznego bierze się z tego że większość stłuczek kończy się szkodą całkowitą pojazdu ponieważ żeby cokolwiek wyciąć trzeba najpierw zdemontować Aku i się zwyczajnie nie opłaca. Oczywiście recykling akumulatorów z aut elektrycznych to mit, żaden producent tego nie robi, robią to tylko pojedynczy majsterkowicze którzy wykorzystują je jako magazyn energii.
Witaj , czy można jakoś do was dołączyć do tego spotkania w południowej Anglii ? Akurat tu
Mieszkam i z chęcią bym was posłuchał na żywo 😀 pozdrowienia i dziękuje za prace na rzecz ochrony przyrody
Raczej nie, nie ja jestem organizatorem.
Czy werbel w okolicach 11:38 to nie dzięcioł białogrzbiety?
Raczej czarny.
Takie pytanie mam. Na polskim yt jest troche filmów w ktorych ludzie pokazuja jak u siebie na dzialce wywiercić dziurę dzieki ktorej będzie sie miało wode za darmo.
Czy taka dzialalnosć jest wogóle legalna, czy jest legalna do jakiejś glebokosci, czy wpływa negatywnie na nasze srodowisko? Moglbym prosic o komentarz na ten temat. Głębokości które deklarują ludzie wykonujący takie studnie to kilkadziesiąt metrów.
na każdą studnię do poboru wody trzeba posiadać pozwolenie wodnoprawne.
@@91matw ok - rozumiem. Zapytam jeszcze trochę inaczej. Czy w osiedlu domków jednorodzinnych jest możliwe uzyskanie pozwolenia na studnię głębokości kilkadziesiąt metrów?
@@wojti8877 jak najbardziej możliwe. Trzeba spełnić odległości z Warunków technicznych, wykonać próbne odwierty, zbadać wodę w sanpeidzie, uzyskać pozwolenie wodnoprawne (czyli wykonać operat)
Jest Pan tak niezłomny w swojej chęci polepszania warunków wodnych w Polsce, że nawet gałęzie nie są w stanie Pana powstrzymać 8:14 :D
Zatrzymanie wody do teraz kluczowa sprawa, bez dwóch zdań. Niestety z systemem melioracyjnym nic się nie poprawia od wielu lat, mimo powstania nowych urzędów. Ten system to system osuszania a nie gospodarki wodą...
To prawda.
Obiecać nic nie kosztuje :) Ciekawe kiedy zmienisz pracę.
Zmieniam regularnie, pracy dla hydrologa jest pod korek, a wraz ze zmianą klimatu będzie tylko więcej.
@@WolneRzeki sam widzisz ile zmiana klimatu ma pozytywów ;)
A jakie ograniczenia nosi status rezerwatu? Najważniejszy z nich, to zakaz swobodnego wstępu dla obywateli.
To akurat najmniej ważne ograniczenie, bo dosłownie nikt tam nie chodzi poza myśliwymi, nie ma żadnych wydeptanych ścieżek. Nie będzie już więcej melioracji, niszczenia torfowisk, wycinania lasu i zabijania zwierząt. A czy ktoś się tam czasem zabłąka, czy nie - to tak jak do tej pory nie ma znaczenia.
No to akurat prawdą nie jest. Zapłacilem 300
W okolicy jest tyle starych rzek odwodnionych przez ingerencję człowieka w jednym miejscu jest staw są dwie zastawki nie dość że ryb w stawie nie ma to i blokuje przepływ wody kiedyś zakurzynką płynęła woda a od 10 lat wyschnięta ciekawe dla czego albo proszę pojechać na hute krzesowską i spojrzeć na moście jaka zastawka zrobiona jest
To praca czyli ekoterroryzm czy pasja pociężkiej pracy ??
Ile wody wypompowóją rozlewnie wód ? Ile w roku przybywa wód gruntowych pan wie ?
?
@@WolneRzeki !
Belgia 0.19 Norwegia 17% tak powstaje średnia a niszczony jest polski przemysł drzewny i meblarski spada dochód narodowy ludzie którzy mieli firmy i pracę muszą zmienić swoje życie
Może w choć trochę pomoże 1,5%, ja przekazałem.Z Wielkopolski pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej wody! Lesiu
Zdecydowanie z brodą ci o niebo lepiej 🙃
największe bagno to polskie urzędy ;)
Ej po tych filmach bagno kojarzy mi się bardzo pozytywnie :) niekoniecznie urzędy :)
Niech Finowie zarabiają nas stać na takich ekologów
3% powierzchni Finlandii to parki narodowe, w Polsce to 1%. Rezerwaty to u nas dodatkowo 0,5%. O czym mowa? Odstajemy w ochronie przyrody od średniej zarówno unijnej, jak i światowej. I tak, jak widać stać nas, nie każdy musi zajmować się eksploatacją środowiska żeby przeżyć, nie jesteśmy krajem biednym, a raczej nowoczesnym w którym dbanie o środowiska powinno być równie ważne jak dbanie o infrastrukturę itd.
Belgia 0.19 Norwegia 17% tak powstaje średnia a niszczony jest polski przemysł drzewny i meblarski spada dochód narodowy ludzie którzy mieli firmy i pracę muszą zmienić swoje życie
@@maciejwalkowski2316
Obecne mechaniczne "meblarstwo" wiórowo-paździerzowe w Polsce to obłąkańcza nadprodukcja taniej tandety.
Szkoda obracać piękne drewno z rodzimy lasów w tak podłą niwecz.
To mieszkaj w jaskini albo kupuj meble z importu