Jeśli możesz opisz w czym jest problem przeanalizuję to. Podkreślam, że aktualne parametry zmieniłem i obniżyłem napięcia pełnego naładowania i napięcia odcięcia również podniosłem do góry. Ustawiłem ogniwa by pracowały na płaskiej części wykresu charakterystyki napięciowej.
Nie zaszkodzi im, a na górze powinny się dobrze wysycić. Ograniczyłem mocno prąd ładowania, tak by balanser był w stanie utrzymać ogniwa na poziomie. Teraz mam ustawione balansowanie od 3.4V SOC 100% na 3.5V i na 3.51V jest koniec ładowania. jeszcze muszę sprawić by falowniki przełączały na float po wysyceniu czasowym na 56V.
@@maxmaxym9549 Zgadzam się z Tobą 100%. Kolejny pakiet prawdopodobnie wleci w przeciągu miesiąca 😉. Już zdążyłem zauważyć ogromne zalety tej technologii, choć z kwasem jeszcze się nie rozstaję jak widziałeś. Budowałeś samodzielnie?
przez 1/3 filmu byłem w stresie widząc te napięcie, ale uspakajało mnie to natężenie. Ogólnie nikt na ytbach nie mówi że ładując ok 50W /16 = mamy +3W na każde ogniwo. Balancer 2A to ok 7W. Tak więc mamy: TOP ogniwo ma +3W-7W ~ -4W rozładowania (uff że nie ładuje mocniej, to Balancer pracuje na pół gwizdka). środkowe ogniwa +3W z ładowania LOW ogniwo ma +3W+7W ~ +10W ładowania (więc dogania pozostałe) Gdyby tak przedstawiono ten proces to wiele osób by zrozumiało że gdy jesteśmy na wysokim SoC to powinniśmy zmniejszyć moc ładowania tak by balancer "zdążył" rozładowywać TOP ogniwo. Kamilu, odetchnąłem na drugiej części filmu, nie wiem czy robiłeś to świadomie czy nie ale tak, zrobiłeś to dobrze choć jak bym nie wchodził na 3.65V i wysycenie bo wielu producentów ogniw stosuje absorbcję 3A ale tutaj jeszcze chyba nie testowałeś miernikiem ogniw więc nie rozpisuje się.
Byłeś w stresie :). Spokojnie przetwornica pilnowała prąd, który był ograniczony do ~1A. Trwało to sporo czasu, ale myślę, że było warto. Kolejna sprawa jest taka, że BMS był ustawiony na odcięcie przy 3.65V, więc był pilnowany. Następnym jest to, że LFP ma pewien % odporności na przeładowanie, więc nie ma co się stresować ;). Ogólnie cały proces nasycenia tych ogniw robiłem z głową i im wyżej byłem na ładowaniu ze słońca tym ustawiałem coraz mniejszy prąd, tak by żadne ogniwo nie przeskoczyło mi ustawionego progu i ładowanie nie rozłączyło się. A wszystko po to by jak najwyżej dociągnąć LFP do ostatecznego wyrównania na przetwornicy. Proces zakończony sukcesem. Magazyn nie wyrzuca już alarmów. Osiągnięcie teraz progu napięcia 3.51V na ogniwo powoduje, że magazyn się zatyka i nie pobiera prądu bo jest naładowany na 100%. Wcześniej ogniwa się rozjeżdżały, nie szły równo i jak któreś przekroczyło próg górny to bms rozłączał ładowanie i wyrzucał alarm.
Ja balansowalem podobnie ale ustawialem na folowniku maksymalny prad ladowania np 1A dodatkowo dziala zabezpieczenie na BMS jak przekroczym napiecie na ktorejs celi to odlacza ladowanie
Oglądająć "wielkich youtuberów" bardzo mało jest takich filmów gdzie ktoś balansuje BMSem i też się zastanawiałem "dlaczego nie". O spinaniu ogniw równolegle busbarami są "setki" filmów a balansowanie BMSem to jak igła w stogu siana.
@@tiemanowo Ja nie zrobiłem tego bez podstawowej kontroli napiec ogniw miernikiem , który mierzy z dokładnością 0.0000V gdzie odchyłka bez obciążenia nie była większa niż 0.007V pomiędzy ogniwami. Dopiero późniejsza praca pakietu po połączeniu pokazała na wyższych napięciach, że są różne rozładowane. Ale skoro BMS ma balanser aktywny o pradzie 2A to wkoncu kiedyś zrównoważy ten układ i po kilku ładowaniach ewidentnie było widać, że ten układ dąży do równowagi więc postanowiłem mu w tym pomóc i zrobiłem. Za jakiś czas znowu wykonam ten proces. P.S. spinanie ogniw równolegle to nic innego jak przepływ ogromnych niekontrolowanych prądów między ogniwami, ale o tym nikt nie pisze i nie mówi 😉.
@@---ro3dm Fizyki nie oszukasz. to że LFP ma krzywa rozładowanie w miarę prostą nie oznacza, że napięcie ogniwa nie zmienia się. Co najwyżej nie mierzymy z wystarczająco duża dokładnością. Więc przy łączeniu ich równolegle wyrównują się a to oznacza przepływ prądu z ogniwa do ogniwa. O tym piszę.
Kamil od ktorejs wersji softu jest opcja zeby robic absorb np do 3.45 np przez 1h a potem float przez 3.4 wowczas balansowac mozesz przy kazdym cyklu jesli bedzie codziennie ladowany do pelna
Mam taki sam case na baterie firmy EEL, widzę że również masz podwyższoną rezystancję na niektórych celech (100) dokladnie tak jak ja. Próbowałeś coś robić, aby ja zmniejszyć? Np. dokręcić połączenia między celami? Pozdrawiam
@@lukaszkacprzak8535 Zostawiłem to w spokoju. To wynika z sposobu wykonania połączeń -przewody lutowane do płytki PCB, ścieżki, gniazda, wtyczki, przewody, wtyczki, gniazda - dużo połączeń jest w tym układzie, lub długości ścieżek są różne. Najważniejsze, żebyś wiedział jakie są wartości początkowe. Kontroluj to co jakiś czas. Zwiększenie tej rezystancji będzie oznaczać że połączenie busbaru staje się gorsze. Po tych na których są czujniki zauważysz też wzrost temperatury, ponieważ busbar będzie robił za "rezystor mocy" a wtedy to trzeba już poprawiać.
Ok, dzięki za odpowiedź. W niedługim czasie będę budował drugi taki sam magazyn, jestem ciekaw czy case jest z tej samej partii produkcyjnej i jak będą wyglądały te połączenia.
@@lukaszkacprzak8535 Ja również będę taki kupował kolejny, myślę, że w przeciągu miesiąca. Skąd kupowałeś? Gdybyś mógł linka. Daj znać jak poskładasz czy rezystancje są takie same po złożeniu.
Tez walczylem z rezystancja polaczen ale tak jak Kamil napisal to zalezy od przekroju i dlugosci polaczen od balansera do poszczegolnych ogniwa i u mnie dokladnie widac im ogniowo dalej od balansera tym rezystancja polaczen wyzsza
Niestety nie mam dużego doświadczenia z LFP. Mogę polecić Ci natomiast BMS który posiadam tj. JKBMS PB2A16S20P. Nie zajmuje się tymi tematami aż tak bardzo, skupiam się na tym co już mam. Źródła nie mam żadnego.
2 podejścia - inaczej mówiąc 2 razy ładowałem do pełna a następnie kilka godzin takim układem jaki był na filmie stopniowo zwiększając napięcie i kalibrując prąd. W sumie trwało to z 6h. Przed złożeniem nie robiłem kompletnie nic z ogniwami - po prostu złożyłem.
@@patrykszepiet5397 Dokładnie tak. Twoje ogniwa są w różnym stanie naładowania i te które lecą szybko w górę - te zgrywusy - są bardziej naładowane niż te które grzecznie nie wychylają się przed szereg. Cierpliwości. Pozdrawiam, Kamil.
@@patrykszepiet5397 Jeśli chcesz z osobna to rozłącz dane ogniwo od BMS. Ja proponuję wykorzystanie przetwornicy DC/DC lub zasilacza laboratoryjnego i ładowanie na wyłączonym falowniku lub rozładowywaniu małym prądem przez długi czas całego pakietu. Oczywiście wcześniej naładuj pakiet falownikiem ile się da. Im wyżej naładujesz pakiet falownikiem tym szybciej układ zewnętrzny doprowadzi do wyrównania.
Piszesz że myślisz, że takie balansowanie należy powtarzać. Z czego to wnosisz? Ja jestem przeciwnikiem balanserów bo ludzie używają ich bezrefleksyjnie. Po zbalansowania na górze lub na dole nalezałoby zablokować balanser na co najmnieje 100 cykli Chodzi o to że żaden problem zbalansować ogniwa na górze tylko że po takim zbalansowaniu balanser przez wiele dni będzie próbował je rozbalansować a przy okazji zmarnuje wile eenrgii no i trwałości ogniw nie poprawi jak ciągle zmienia kierunki przesyłu prądu. Właśnie wstrzymuję się z zakupem aż w ustawieniach balansera będzie możliwość cyklicznego wyłączania balansera czy lepiej powiedzieć cyklicznego sporadycznego włączania Jeśli pojawią się balansery z pamięcią ładunku to będzie można faktycznie sprawdzić ile bezsensownej roboty wykonuje balanser I właśnie przez tę chaotyczną prace dochodzi do tego że ludzie widzą konieczność balansowanie ale to tylko cofanie skutków jakie balanser sam spowodował To takie przekładanie energii z lewej kieszeni do prawej i znów do lewej a jak to się nałoży na zmienne kierunki prądów roboczych to nie może nie dochodzić do rozbalasowywania. Już nawet sama temperatura która się różni na ogniwach powoduje że balanser zaczyna rozbalansowywać. Polecam też sprawdzić prądy balansowania b.aktywnego bo one są bliskie znamionowej wartości tylko na początku balansowania
Ponieważ każde ogniwa nieważne w jakiej technologii pracują różnie - wynika to z dokładności ich wykonania, trudno wytwarzać idealnie takie same ogniwa, które nie różnią się od siebie niczym. Na podstawie wcześniejszej technologii magazynowania energii z której korzystałem, czyli akumulatorów kwasowo-ołowiowych również występował podobny problem z tym, że tam wystarczy taki akumulator przeładować odpowiednim napięciem i prądem w kontrolowany sposób i nie potrzebny był żaden balanser - napięcie ogniw wyrównywało się a nadmiar energii był zamieniany w ciepło. Reasumując na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń z kwasem, nie spotkałem się jeszcze z szeregiem ogniw połączonych w którym wszystkie pracowały identycznie. Ogniwa litowe są szczelnie zamknięte i przeładowanie może skutkować wydzieleniem się nadmiernej temperatury co w konsekwencji prowadzi do spuchnięcia ogniwa ze względu na wzrost ciśnienia wewnętrznego. Stąd przy ogniwach litowych balanser to element nie stwierdzę, że konieczny, natomiast tworzy takie zabezpieczenie poza samym BMS przed wzrostem napięcia przy odpowiednim prądzie ładowania. W przypadku BMS który posiadam przecież można wyłączyć balansowanie ogniw zupełnie, lub ustawić próg załączenia balansowania na poziomie np. 3.45V, gdzie poniżej tego napięcia balanser nie zadziała wcale i nie będzie przepalał energii na próżno. Ja już widzę, że w przypadku ogniw LFP nie ma konieczności balansowania ich poniżej napięcia 3.4V i tak też mam ustawiony próg załączenia balansera - czyli uruchamia się wtedy, gdy ogniwo dochodzi do 100%SOC według moich ustawień. Na tym poziomie wiedzy i umiejętności w związku z technologią litową uważa, że balanser BMS z balanserem aktywnym to bardzo dobre rozwiązanie i zdaję sobie sprawę, że część z energii którą balanser odbiera z ogniwa wyższego i przekazuje do niższego tracona jest w ciepło.
Cześć. Mam magazyn energii sklepowy - skrzynka na ścianie. Chciałabym podpiąć do niego komputer, żeby monitorować jego parametry, balasować itd. Mam go podpięte go do falownika tylko kablami prądowymi. Dostałem do magazynu jakieś kable, ale nie wiem który połączyć do komputera i jaką aplikację pobrać. Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam Chris
@aldente_ niestety w instrukcji nie ma o tym mowy. Magazyn ma wbudowany BMS i wszelkie zabezpieczenia. Do niego były dołączone, oprócz kabli prądowych, jeszcze pięć innych przewodów z różnymi końcówkami. Najbardziej interesuje mnie jaką aplikacją można zbadać ten magazyn, ewentualnie go obsłużyć
Do podłączenia magazynu z komputerem będzie służył przewód z jednej strony zakończony końcówką USB typu A(do komputera) z drugiej zaś końcówką rj45(potocznie ethernetowa końcówka). Natomiast dalej to nie jestem w stanie nic pomóc, ponieważ nie mam żadnych danych. Jaki rodzaj chemii ogniw, jaki BMS? Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze sprzedawcą w celu uzyskania kompletniej instrukcji.
Naprawde swietny film 🌞 bardzo przydatny 🌞 pozdrawiam
Bardzo serdecznie dziękuje.
Stwierdziłem, że zrobię inaczej niż wszyscy - zrobiłem :P.
Zdrowia i słońca życzę.
Pozdrawiam, Kamil.
Dziękuję i również pozdrawiam 🌞🌞
Kamil, ważna rzecz. Trzeba poprawić konfigurację JK.
Jeśli możesz opisz w czym jest problem przeanalizuję to.
Podkreślam, że aktualne parametry zmieniłem i obniżyłem napięcia pełnego naładowania i napięcia odcięcia również podniosłem do góry. Ustawiłem ogniwa by pracowały na płaskiej części wykresu charakterystyki napięciowej.
Ok
Ostro dojechałeś na 100% :) ja jak narazie tylko do 3,5V męczyłem ogniwa
Nie zaszkodzi im, a na górze powinny się dobrze wysycić. Ograniczyłem mocno prąd ładowania, tak by balanser był w stanie utrzymać ogniwa na poziomie. Teraz mam ustawione balansowanie od 3.4V SOC 100% na 3.5V i na 3.51V jest koniec ładowania. jeszcze muszę sprawić by falowniki przełączały na float po wysyceniu czasowym na 56V.
Bardzo dobry pomysł. Pokaż ustawienia swojego BMSa ( jeśli to nie tajemnica ! ).
@@januszwieja654 Od tamtego balansowanie minęło już 6 dni.
Na balansie ustawiłem tak:
- cell OVP - 3.65V
- RCV - 3.61V
- soc 100% na 3.6V
- OVPR - 3.59V
Po balansie mam tak:
- start balance - 3.4V
- cell OVP - 3.55V
- vol cell RCV - 3.51V
- Soc 100% - 3.5V
- Cell OVPR - 3.49V
- Cell UVPR - 2.81V
- SOC 0% - 2.8V
- Cell UVP - 2.79V
- Power off - 2.7V
Jeszcze przekonasz się do nich bardziej z czasem. Wkrótce dołożysz następny. Ja mam już 3 takie.
Powodzenia
@@maxmaxym9549 Zgadzam się z Tobą 100%. Kolejny pakiet prawdopodobnie wleci w przeciągu miesiąca 😉.
Już zdążyłem zauważyć ogromne zalety tej technologii, choć z kwasem jeszcze się nie rozstaję jak widziałeś.
Budowałeś samodzielnie?
przez 1/3 filmu byłem w stresie widząc te napięcie, ale uspakajało mnie to natężenie. Ogólnie nikt na ytbach nie mówi że ładując ok 50W /16 = mamy +3W na każde ogniwo. Balancer 2A to ok 7W. Tak więc mamy:
TOP ogniwo ma +3W-7W ~ -4W rozładowania (uff że nie ładuje mocniej, to Balancer pracuje na pół gwizdka).
środkowe ogniwa +3W z ładowania
LOW ogniwo ma +3W+7W ~ +10W ładowania (więc dogania pozostałe)
Gdyby tak przedstawiono ten proces to wiele osób by zrozumiało że gdy jesteśmy na wysokim SoC to powinniśmy zmniejszyć moc ładowania tak by balancer "zdążył" rozładowywać TOP ogniwo.
Kamilu, odetchnąłem na drugiej części filmu, nie wiem czy robiłeś to świadomie czy nie ale tak, zrobiłeś to dobrze choć jak bym nie wchodził na 3.65V i wysycenie bo wielu producentów ogniw stosuje absorbcję 3A ale tutaj jeszcze chyba nie testowałeś miernikiem ogniw więc nie rozpisuje się.
Byłeś w stresie :).
Spokojnie przetwornica pilnowała prąd, który był ograniczony do ~1A. Trwało to sporo czasu, ale myślę, że było warto.
Kolejna sprawa jest taka, że BMS był ustawiony na odcięcie przy 3.65V, więc był pilnowany.
Następnym jest to, że LFP ma pewien % odporności na przeładowanie, więc nie ma co się stresować ;).
Ogólnie cały proces nasycenia tych ogniw robiłem z głową i im wyżej byłem na ładowaniu ze słońca tym ustawiałem coraz mniejszy prąd, tak by żadne ogniwo nie przeskoczyło mi ustawionego progu i ładowanie nie rozłączyło się. A wszystko po to by jak najwyżej dociągnąć LFP do ostatecznego wyrównania na przetwornicy.
Proces zakończony sukcesem.
Magazyn nie wyrzuca już alarmów.
Osiągnięcie teraz progu napięcia 3.51V na ogniwo powoduje, że magazyn się zatyka i nie pobiera prądu bo jest naładowany na 100%.
Wcześniej ogniwa się rozjeżdżały, nie szły równo i jak któreś przekroczyło próg górny to bms rozłączał ładowanie i wyrzucał alarm.
@@KamilSSj2 Tak, zestresowałeś mnie, pod emocjami napisałem Ci maila :). Cieszę się że jesteś świadomym użytkownikiem baterii. Miłej lektury :).
Ja balansowalem podobnie ale ustawialem na folowniku maksymalny prad ladowania np 1A dodatkowo dziala zabezpieczenie na BMS jak przekroczym napiecie na ktorejs celi to odlacza ladowanie
Oglądająć "wielkich youtuberów" bardzo mało jest takich filmów gdzie ktoś balansuje BMSem i też się zastanawiałem "dlaczego nie". O spinaniu ogniw równolegle busbarami są "setki" filmów a balansowanie BMSem to jak igła w stogu siana.
@@tiemanowo Ja nie zrobiłem tego bez podstawowej kontroli napiec ogniw miernikiem , który mierzy z dokładnością 0.0000V gdzie odchyłka bez obciążenia nie była większa niż 0.007V pomiędzy ogniwami.
Dopiero późniejsza praca pakietu po połączeniu pokazała na wyższych napięciach, że są różne rozładowane.
Ale skoro BMS ma balanser aktywny o pradzie 2A to wkoncu kiedyś zrównoważy ten układ i po kilku ładowaniach ewidentnie było widać, że ten układ dąży do równowagi więc postanowiłem mu w tym pomóc i zrobiłem.
Za jakiś czas znowu wykonam ten proces.
P.S. spinanie ogniw równolegle to nic innego jak przepływ ogromnych niekontrolowanych prądów między ogniwami, ale o tym nikt nie pisze i nie mówi 😉.
@@KamilSSj2jakich prądów o czym ty piszesz? Ogniwa są niemal identyczne prądowo więc po co to bezsensowne gadanie?
@@---ro3dm Fizyki nie oszukasz. to że LFP ma krzywa rozładowanie w miarę prostą nie oznacza, że napięcie ogniwa nie zmienia się.
Co najwyżej nie mierzymy z wystarczająco duża dokładnością. Więc przy łączeniu ich równolegle wyrównują się a to oznacza przepływ prądu z ogniwa do ogniwa. O tym piszę.
@KamilSSj2 zgadza się tylko po co pisać o WIELKICH prądach?
@@---ro3dm Jeśli się mylę to proszę wytłumacz mi co dzieje się kiedy połączymy równolegle ogniwa o różnym stopniu naładowania - potencjale. Uczę się.
Kamil od ktorejs wersji softu jest opcja zeby robic absorb np do 3.45 np przez 1h a potem float przez 3.4 wowczas balansowac mozesz przy kazdym cyklu jesli bedzie codziennie ladowany do pelna
Mam taki sam case na baterie firmy EEL, widzę że również masz podwyższoną rezystancję na niektórych celech (100) dokladnie tak jak ja. Próbowałeś coś robić, aby ja zmniejszyć? Np. dokręcić połączenia między celami? Pozdrawiam
@@lukaszkacprzak8535 Zostawiłem to w spokoju. To wynika z sposobu wykonania połączeń -przewody lutowane do płytki PCB, ścieżki, gniazda, wtyczki, przewody, wtyczki, gniazda - dużo połączeń jest w tym układzie, lub długości ścieżek są różne. Najważniejsze, żebyś wiedział jakie są wartości początkowe. Kontroluj to co jakiś czas. Zwiększenie tej rezystancji będzie oznaczać że połączenie busbaru staje się gorsze. Po tych na których są czujniki zauważysz też wzrost temperatury, ponieważ busbar będzie robił za "rezystor mocy" a wtedy to trzeba już poprawiać.
Ok, dzięki za odpowiedź. W niedługim czasie będę budował drugi taki sam magazyn, jestem ciekaw czy case jest z tej samej partii produkcyjnej i jak będą wyglądały te połączenia.
@@lukaszkacprzak8535 Ja również będę taki kupował kolejny, myślę, że w przeciągu miesiąca.
Skąd kupowałeś? Gdybyś mógł linka.
Daj znać jak poskładasz czy rezystancje są takie same po złożeniu.
Tez walczylem z rezystancja polaczen ale tak jak Kamil napisal to zalezy od przekroju i dlugosci polaczen od balansera do poszczegolnych ogniwa i u mnie dokladnie widac im ogniowo dalej od balansera tym rezystancja polaczen wyzsza
Cześć. Jaki BMS polecasz i czy masz sprawdzone źródło z Chin? 24V
Niestety nie mam dużego doświadczenia z LFP.
Mogę polecić Ci natomiast BMS który posiadam tj. JKBMS PB2A16S20P.
Nie zajmuje się tymi tematami aż tak bardzo, skupiam się na tym co już mam.
Źródła nie mam żadnego.
@@KamilSSj2 OK. Dziękuję.
Dlaczego nie ładowałeś falownikiem? Przecież można ustawić napięcie i prąd?
@@robo295 Tak to prawda.
Przetwornica ma większe możliwości regulacyjne i szybciej np obniżę napięcie lub prąd gdy zbyt szybko narastają.
wysoko wysoko, ale nic im nie będzie.
Czas pokaże, ja będę ten proces powtarzał w zależności od potrzeb.
Chciałem zapytać o aplikację na telefon do magazynu lvfu rack jest tam bms seplos, może coś podpowiesz. Z góry dzięki
Nie znam systemu seplos.
Jeszcze dobrze nie poznałem JKBMS 😉
Długo Ci zajelo balansowanie tych ogniw ?
2 podejścia - inaczej mówiąc 2 razy ładowałem do pełna a następnie kilka godzin takim układem jaki był na filmie stopniowo zwiększając napięcie i kalibrując prąd.
W sumie trwało to z 6h.
Przed złożeniem nie robiłem kompletnie nic z ogniwami - po prostu złożyłem.
@@KamilSSj2 to już wiem czemu u mnie po pierwszym ładowaniu do 3.35 v napiecie leci wysoko, muszę ladowac małym pradem żeby się wyrownaly
@@patrykszepiet5397 Dokładnie tak.
Twoje ogniwa są w różnym stanie naładowania i te które lecą szybko w górę - te zgrywusy - są bardziej naładowane niż te które grzecznie nie wychylają się przed szereg.
Cierpliwości.
Pozdrawiam, Kamil.
@@KamilSSj2 czyli muszę te słabsze doladowac
@@patrykszepiet5397 Jeśli chcesz z osobna to rozłącz dane ogniwo od BMS.
Ja proponuję wykorzystanie przetwornicy DC/DC lub zasilacza laboratoryjnego i ładowanie na wyłączonym falowniku lub rozładowywaniu małym prądem przez długi czas całego pakietu.
Oczywiście wcześniej naładuj pakiet falownikiem ile się da.
Im wyżej naładujesz pakiet falownikiem tym szybciej układ zewnętrzny doprowadzi do wyrównania.
Piszesz że myślisz, że takie balansowanie należy powtarzać. Z czego to wnosisz? Ja jestem przeciwnikiem balanserów bo ludzie używają ich bezrefleksyjnie.
Po zbalansowania na górze lub na dole nalezałoby zablokować balanser na co najmnieje 100 cykli
Chodzi o to że żaden problem zbalansować ogniwa na górze tylko że po takim zbalansowaniu balanser przez wiele dni będzie próbował je rozbalansować a przy okazji zmarnuje wile eenrgii no i trwałości ogniw nie poprawi jak ciągle zmienia kierunki przesyłu prądu. Właśnie wstrzymuję się z zakupem aż w ustawieniach balansera będzie możliwość cyklicznego wyłączania balansera czy lepiej powiedzieć cyklicznego sporadycznego włączania
Jeśli pojawią się balansery z pamięcią ładunku to będzie można faktycznie sprawdzić ile bezsensownej roboty wykonuje balanser
I właśnie przez tę chaotyczną prace dochodzi do tego że ludzie widzą konieczność balansowanie ale to tylko cofanie skutków jakie balanser sam spowodował
To takie przekładanie energii z lewej kieszeni do prawej i znów do lewej a jak to się nałoży na zmienne kierunki prądów roboczych to nie może nie dochodzić do rozbalasowywania. Już nawet sama temperatura która się różni na ogniwach powoduje że balanser zaczyna rozbalansowywać.
Polecam też sprawdzić prądy balansowania b.aktywnego bo one są bliskie znamionowej wartości tylko na początku balansowania
Ponieważ każde ogniwa nieważne w jakiej technologii pracują różnie - wynika to z dokładności ich wykonania, trudno wytwarzać idealnie takie same ogniwa, które nie różnią się od siebie niczym.
Na podstawie wcześniejszej technologii magazynowania energii z której korzystałem, czyli akumulatorów kwasowo-ołowiowych również występował podobny problem z tym, że tam wystarczy taki akumulator przeładować odpowiednim napięciem i prądem w kontrolowany sposób i nie potrzebny był żaden balanser - napięcie ogniw wyrównywało się a nadmiar energii był zamieniany w ciepło.
Reasumując na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń z kwasem, nie spotkałem się jeszcze z szeregiem ogniw połączonych w którym wszystkie pracowały identycznie.
Ogniwa litowe są szczelnie zamknięte i przeładowanie może skutkować wydzieleniem się nadmiernej temperatury co w konsekwencji prowadzi do spuchnięcia ogniwa ze względu na wzrost ciśnienia wewnętrznego.
Stąd przy ogniwach litowych balanser to element nie stwierdzę, że konieczny, natomiast tworzy takie zabezpieczenie poza samym BMS przed wzrostem napięcia przy odpowiednim prądzie ładowania.
W przypadku BMS który posiadam przecież można wyłączyć balansowanie ogniw zupełnie, lub ustawić próg załączenia balansowania na poziomie np. 3.45V, gdzie poniżej tego napięcia balanser nie zadziała wcale i nie będzie przepalał energii na próżno.
Ja już widzę, że w przypadku ogniw LFP nie ma konieczności balansowania ich poniżej napięcia 3.4V i tak też mam ustawiony próg załączenia balansera - czyli uruchamia się wtedy, gdy ogniwo dochodzi do 100%SOC według moich ustawień.
Na tym poziomie wiedzy i umiejętności w związku z technologią litową uważa, że balanser BMS z balanserem aktywnym to bardzo dobre rozwiązanie i zdaję sobie sprawę, że część z energii którą balanser odbiera z ogniwa wyższego i przekazuje do niższego tracona jest w ciepło.
Cześć. Mam magazyn energii sklepowy - skrzynka na ścianie. Chciałabym podpiąć do niego komputer, żeby monitorować jego parametry, balasować itd. Mam go podpięte go do falownika tylko kablami prądowymi. Dostałem do magazynu jakieś kable, ale nie wiem który połączyć do komputera i jaką aplikację pobrać. Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam Chris
@aldente_ niestety w instrukcji nie ma o tym mowy. Magazyn ma wbudowany BMS i wszelkie zabezpieczenia. Do niego były dołączone, oprócz kabli prądowych, jeszcze pięć innych przewodów z różnymi końcówkami. Najbardziej interesuje mnie jaką aplikacją można zbadać ten magazyn, ewentualnie go obsłużyć
Do podłączenia magazynu z komputerem będzie służył przewód z jednej strony zakończony końcówką USB typu A(do komputera) z drugiej zaś końcówką rj45(potocznie ethernetowa końcówka).
Natomiast dalej to nie jestem w stanie nic pomóc, ponieważ nie mam żadnych danych.
Jaki rodzaj chemii ogniw, jaki BMS?
Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze sprzedawcą w celu uzyskania kompletniej instrukcji.
@KamilSSj2 mam taki przewód. Jaką aplikację byś polecił?
@@krzste Używasz jakiejś aplikacji do połączenia się z magazynem przez bluetooth?