Język hebrajski - 03 - samogłoski, sylaby, akcent

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 23

  • @zbigniewtober253
    @zbigniewtober253 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie, wspaniałe wykłady. Szalom

  • @ewelinab.7467
    @ewelinab.7467 ปีที่แล้ว +1

    Niech ci błogosławi PAN i niechaj cię strzeże. Niech PAN rozjaśni nad tobą swoją twarz i niech przychylny ci będzie; niech ku tobie skieruje PAN swój wzrok i niech zawsze darzy cię pokojem
    Dziękuję! Pana seria o języku hebrajskim to cenne lekcje, które są bardzo pomocne. Bóg jest wielki :)

  • @irenagouchowska344
    @irenagouchowska344 6 ปีที่แล้ว +3

    Rzadko się słyszy tak jasno, ale i dokładnie wytłumaczone rzeczy skąd innąd nie najłatwiejsze. Wspaniały wykladowca! Wielkie dzięki! Chciałoby się tego Pana słuchać jaknajwięcej.

  • @witoldstachyra7193
    @witoldstachyra7193 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo Panu dziękuje za jasne wyjaśnienie dosyć trudnych zagadnień. Jestem pod wielkim wrażeniem. Pozdrawiam serdecznie Witold Stachyra

  • @leszektomaszmatysek7125
    @leszektomaszmatysek7125 8 ปีที่แล้ว

    Dzięki bardzo za 3 część! Jest bardzo przydatna. Szewa na początku sylaby jest wymawiana, na końcu sylaby nie. Bardzo dobry wykładowca! Pozdrawiam! :)

  • @NieTylkoKontrowersje
    @NieTylkoKontrowersje  13 ปีที่แล้ว +1

    @Thorsupremecommander świetna myśl! Dziękuję Ci za bardzo dobry pomysł, bo właśnie zastanawiałem się jak to opracować, by miało ręce i nogi. :) Jeszcze raz wielkie dzięki.

  • @MrsMagdalenaKamila
    @MrsMagdalenaKamila 6 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za pana pracę! Wczoraj rozpoczęłam kurs biblijnego hebrajskiego i chyba wszyscy wyszliśmy z sali po półtorej godziny nauki mocno skonfundowani

  • @bhblueberry
    @bhblueberry 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za kolejny wykład :) Ciekawi mnie dlaczego to krótkie e jest tak nietypowo traktowane..

    • @zbigniewtober253
      @zbigniewtober253 ปีที่แล้ว +1

      Witam serdecznie, wspaniałe lekcje. Szalom

  • @zibipiela9903
    @zibipiela9903 3 ปีที่แล้ว

    Przy odczytaniu tekstu hebrajskiego jest prosztrza metoda , to objaśnienie które podałeś to tak jak być pod Krakowem i jechać do Krakowa przez Warszawę

  • @maciekpraga6200
    @maciekpraga6200 9 ปีที่แล้ว

    To wszystko mnie interesuje, więc się uczę. Pozdrawiam.

  • @Damian-ty5vk
    @Damian-ty5vk 6 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie:
    Dlaczego przy słowie: יֵשְׁתְּ (jeszt) nie czytamy drugiej szewy (szwy) skoro jest po innym szewa i z tego co wyczytałem powinna być w tym przypadku (po innej szewie) szewą ruchomą, więc czytaną.

  • @אדםכִייִהיה
    @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว +1

    @Artur Kramarczyk
    W Biblii hebrajskiej z dodanymi samogłoskami można najczęściej spotkać zapis który się odczytuje "jehowa" ale czasem można napotkać w oryginale na zapis, który się odczytuje jako "jehwi". Wynika to z tego, że w języku hebrajskim NIE ZAPISUJE SIĘ ANI NIGDY SIĘ NIE ZAPISYWAŁO SAMOGŁOSEK. Zapisywanie samogłosek za pomocą kropek i kresek, to jedynie pomoc w nauce dla europejczyków. Biblia hebrajska z dodaniem samogłosek została przepisana dopiero w X wieku po Chrystusie, i w tej Biblii samogłoski są dodane do Imienia "יהוה" ze słowa "אדני" (Adonai), które oznacza "Pan". Dlaczego? Dlatego, że od zawsze w Izraelu, czyli od czasów Mojżesza obowiązywała tradycja nie wymawiania Imienia Bożego (za wyjątkiem najwyższego kapłana przy dorocznym czytaniu fragmentu Pisma Św). I dlatego każdy czytający Biblię przed Chrystusem widząc zapis "יהוה" czytał "Pan". Skąd to wiadomo? Z Septuaginty (tłumaczenia Pisma Św. na jęz. grecki III wiek przed Chrystusem) gdzie zamiast imienia "יהוה" (które w ST pojawia się ponad 6 tys. razy) jest tłumaczenie na słowo Kyrios - czyli Pan. Zatem samogłoski w Biblii hebrajskiej do słowa יהוה są wzięte ze słowa אדני Adonai i przy przeczytaniu spółgłosek i samogłosek wymieszanych wychodzi "jehowa". Czasem pojawia się zapis jehwi i historia jest ta sama, tylko, że samogłoski pochodzą ze słowa "אלוהם" (Elohim). Więc jak naprawdę się czyta Imię Boże? Przede wszystkim to Kościół idąc dalej za tradycją naszych przodków naucza, że się go nie powinno wymawiać. Ale są znane samogłoski do Imienia Bożego np. z pism starożytnych greków np. Teodoryka, gdzie on zapisuje, że wymawiają Imię Boże jako (nie mam klawiatury greckiej) "JAbE" przykładów jest więcej, ale ten chyba wystarcza.

    • @אדםכִייִהיה
      @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว +1

      *****
      " To właśnie tradycja ludzka zakazała wymieniac Imię a nie Bóg. Tanach wyraźnie temu przeczy." W którym miejsu Tanah przeczy? Skąd to wymyśliłeś, że to tradycja ludzka? Jak "zakazywała", skoro arykapłan je wymawiał? Nawet gdyby tak było, to co to zmienia w kwestii prawidłowej wymowy Imienia "יהוה"?
      "Przeciez są manuskrypty Septuaginty gdzie Imię było używane. Zresztą czy w Judaizmie Septuaginta ma jakiś autorytet? Raczej nie bo podważa teksty masoreckie.."
      Możesz przesłać kopie tych tekstów? (o ile istnieją) Albo chociasz źródło z którego czerpiesz tą informację... Bo w Septuagincie (nieprzerobiobnej przez sekty) jaką poznali europejczycy Imię "יהוה-" zawsze zastępowane było imieniem "Pan" (ponad 6 tys. razy) tak samo zresztą jak w listach apostolskich i w ewangeliach...
      Jeśli twierdzisz, że "LXX" przeczy tekstom masoreckim to podaj choć jeden przykład, bo ja widziałem jedynie opuszczenia jakiegoś powtórzonego zdania, lub nielogicznego słowa (lub jego poprawka), co się zdarza średnio kilka razy w jednej księdze. Jeżeli twierdzisz, że przed Chrystusem łatwo było przepisywać księgi hebrajskie w drukowanych literach, to jesteś w błędzie.
      "Zresztą czy w Judaizmie Septuaginta ma jakiś autorytet?"
      Chodzi ci o rabinów? Jeśli nie to pokazuje twoją paranoję w wypowiadaniu się na nieznane ci tematy(duch sekt antykatolickich...). Septuaginta jak sama nazwa wskazuje była tłumaczona przez 70 uczonych w Piśmie w tym arcykapłanów. Do niej odwoływał się sam Jezus w Ewangelii i Septuagintą posługiwali się apostołowie pisząc listy i ewangelie...

    • @אדםכִייִהיה
      @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว

      ***** Zarzut spalony na starcie skoro Sam BÓG zachęca do posługiwania się Imieniem..
      Gdzie? Bo Izraelici oddzielili Imię Boże "JHWH" od czasownika "Jihje" (będę, jaki byłem, jestem ten będący), po to, aby nie wymawiać Imienia Bożego do czczych rzeczy zgodnie z Dekalogiem (Wj 20, 1-17) [Jihje różni się od "JHWH" jedynie przedłużeniem litery jud = waw]
      Wyśli się i wpisz sobie w neta "'Septuagina Imię''.
      Jeśli chcesz odwołać się do artykułu, to podaj adres na pryw. lub podaj tytuł i autora, a nie jakieś hasełka sekciarskie.
      I jakie ''sekty'' masz na mysli??
      Jakiekolwiek. Sekta, to organizacja głosząca zbawienie poza Jezusem Chrystusem = poza Jego mistycznym Ciałem = Kościołem.
      To do LXX i masoretom to 9 rozdział Daniela od 24 do 27 i 22 psalm 17. Bo rozumiem że o te ''opuszczone'',''powtórzone'', (A BARDZO ISTOTNE ZDANIE) i '' nielogiczny'', słowo, lub jego ''poprawke'' ci chodzi?? Otóż kopie tego psalmu z Qumran wyraznie pokazują jak ten wers brzmiał w oryginale.
      To zacytuj łaskawie i LXX i tekst hebrajski i na tej podstawie wykaż błędy.
      Doskonale wiem że Septuaginta była cytowana w całym Nowym Testamencie!
      Chcesz oklaski? Co z tego?
      Paranoje i nieznane mi tematy mówisz??
      Co oznacza mówić paranoje? Aby odpowiedzieć na pytanie "nieznane tematy mi mówisz?" (rozumiem, że tobie nieznane), to trzeba odpowiedzieć na pytanie "co z tego?".
      To z tego, że Jezus (żydom i Izraelczykom) i apostołowie przekazując ST i Ewangelię narodom europejskim posługiwali się Septuagintą oznacza, że uznawali te teksty za natchnione tak samo jak teksty hebrajskie.
      Widzę masz dar rozpoznawania duchów o którym pisze Saul,wysłannik Mesjasza , rabin z Tarsu, nazywany pospolicie Pawłem??
      Nie. Twoje pytanie pokazuje po której stronie jesteś/byłeś.

    • @אדםכִייִהיה
      @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว

      ***** Pytałem ciebie o to gdzie są te wersety (czyt. o podanie tych fragmentów), a nie napisanie 2 raz tego samego.
      Czas niedokonany nie oznacza, że to co się dokona nie będzie takie, jakie było, poza tym tłumaczenie "będę, który byłem" nie jest sprzeczne z "będę, Kim będę"...
      Czym się różni rzecz czcza od fałszywej?
      Nie "Ejheh" tylko "Ejhe". W hebrajskim he po jud, tym bardziej na końcu jest czytane jako a/e bez h.
      Jeśli twierdzisz, że Septuaginta przeczy tekstowi hebrajskiemu to ty masz to pokazać i udowodnić a nie ja, tak samo jak w przypadku tych fragmentów, ale to sam sprawdzę, tylko nie teraz bo nie ty decydujesz co mam robić.
      Duch Święty Jego Ciało zrodził (Mt 1, 18) a zgromadzenie świętych = Kościół trwa w Nim przez spożywanie tego Ciała - antytypu baranka Paschalnego (którego się fizycznie zjadało...)
      "
      Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum. " (J 6, 53-58)
      Nie masz daru rozpoznawania duchów?? Hymm ''Czy i Paweł Zaskórski między prorokami??''..to może dar prorokowania skoro widzisz gdzie jestem/byłem..na jakiej podstawie tak twierdzisz??
      Kiedy napisałem, że nie mam daru rozpoznawania duchów? Na podstawie nazywania św. Pawła 'Saulem", chyba, że znów jakaś sekta ciebie omamiła.

    • @אדםכִייִהיה
      @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว

      ***** Bis: "Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Czyż nie słusznie mówimy, że jesteś Samarytaninem i jesteś opętany przez złego ducha?» 49 Jezus odpowiedział: «Ja nie jestem opętany, ale czczę Ojca mego, a wy Mnie znieważacie." (J 8, 48-49)

    • @אדםכִייִהיה
      @אדםכִייִהיה 8 ปีที่แล้ว

      ***** Wszystko co napisałeś jest prawdą, tylko,że Kościół to nie firma, bo nie służy pieniądzom, lecz odwrotnie.

  • @79atu
    @79atu 12 ปีที่แล้ว +1

    Jak prawidłowo czytać Jehowa czy Jahwe? יְהוָה

  • @TCBytom
    @TCBytom 13 ปีที่แล้ว +1

    zgrupowanie lekcji hebrajskiego w 1 grupę (playlistę) pomogłoby, podobnie jak ponumerowanie odcinków

  • @DianaKazimiera-
    @DianaKazimiera- 6 ปีที่แล้ว

    Shalom 🌈

  • @jacektata6203
    @jacektata6203 5 ปีที่แล้ว

    UW górą, shalom.