Dzięki za zwrócenie uwagi - po drodze, za Blokową, był jeszcze przystanek przy dawnej stołówce/obecnie piekarnia (w nazwie autobusowego przystanku Agencja Kraków Wschód) - tam też był przystanek i jakoś mi uciekła!
Janku,jak zawsze wykonałeś kawał solidnej roboty.Ja jako starszej daty Krakauer dowiaduję się wiele ciekawych historii o których nie za bardzo dokładnie wiedziałem.Dziękuje Ci za to!!. **Szeryf z Grzegórzek**
Byłam na walcowni 10 lat temu tramwajem ale teraz 6 lat temu dostałam udar i nikt nie chce ze mną tam pojechać, cieszę się że obejrzałam twój film, pozdrawiam 😃
Ekstra film! Jako nowohucianin mogę napisać ciekawostkę. U nas mówiąc "jadę do centrum" oznacza wycieczkę w rejon Placu Centralnego (dawny planowany rynek dla miasta) wokół którego są osiedla Centrum A, Centrum B... Wiąże się to z tym, że w okolice Rynku Głównego jedziemy "do Krakowa" :D
Co do komunikacji na terenie Huty to oczywiście jest prawdą. W czasach PRLu zajmował się tym wydział transportu zlokalizowany właśnie przy Mrozowej, który teraz nazywa się PTS. S.A. Komunikacja chyba do tej pory istnieje, wystarczy w godzinach między 13:30 a 14:30 podejść pod bramę główna i zobaczysz jak autobusy odwożą pracowników na drugą zmianę a po 14 jak przywożą z pierwszej zmiany 🙂 Pozdrawiam.
Tak, były wewnętrzne linie autobusowe na terenie kombinatu, z rozkładami jazdy. Dużo dużo później miałem okazję jechać przegubowcem po kombinacie na pokaz przedpremierowy filmu "Wałęsa", fajny klimat i miejsce. Wsiadało się za główną bramą i jazda kilkanaście minut uliczkami pomiędzy halami tego molocha.
Witaj Janku. Dawno już się nie odzywałem, ale tym razem muszę, bo odcinek jest super. Podałeś multum ciekawych informacji i fotografii. Zaczynając od zdjęć starego Ronda Mogilskiego. Tory kolejowe kocmyrzówki to moje wspomnienie młodych lat. Bardzo dobrze pamiętam ten tor przecinający ulicę Mogilską i rzekę Białuchę. Jego przebieg obok zlikwidowanego już młynu Wieczysta pokazałeś precyzyjnie. Interesowałem się tematem, ponieważ pierwsze moje mieszkanie było na Ugorku. Nazwa adekwatna do otoczenia. Fantastyczny plan Krakowa po rosyjsku. Gdzie go można zobaczyć, skąd ściągnąć? Stacja kolejowa Kocmyrzów faktycznie była tam, gdzie dzisiaj stacja benzynowa. Ulica Mrozowa z czynnym torowiskiem i tramwajem jest mi znana. Jechałem tam aby kupić tanio atrament do kartridża drukarki. Wydaje się że to było niedawno. Pozdrawiam
@@janekgada Akurat uważam źe wystarczy wyhechać 10 km poza Kraków i nieraz jest już problem z wykluczeniem komunikacyjnym. Między innymi myślę o Myślenicach, Proszowicach, Skale, Dobczycach itd.
Radni ostatnio przegłosowali zakaz wjazdu pojazdow od 2026 r. niespełniających norm dla "disli" euro5 i dla benzyniakow euro3 więc jest szansa na P+R, a będzie ich potrzeba mnóstwo :D
Za czasów mojego dzieciństwa uwielbiałem z moim dziadkiem robić sobie "wycieczki" tramwajem właśnie na Mrozową, do pętli Walcownia - zawsze było to dla mnie najbardziej niesamowite miejsce w całym Krakowie. Potem wiele lat tam nie byłem, i w zeszłym roku, kilka miesięcy przed Tobą, wybrałem się tam rowerem, oglądałem to wszystko co pokazujesz na filmie, podjechałem też pod stację kolejową Lubocza (jest to jednak kawałek od pętli). Klimat pozostał, ale niestety zdegradowany stan tego miejsca napawa smutkiem...
Widze że przed pętlą na Walcowni, vis a vis Walcowni Karoseryjnej, zachował sie jeszcze budynek dawnego Zjednoczenia Budostal. Później Budostalu-1 bodaj. Nieotynkowany. Zdarzyło mi się tam pracować w latach 1980-1989.
Miasto rzeczywiście planuje odbudowę trasy do Walcowni, ale nie po starej trasie przez Mrozową (albo Mrozowa?), lecz przez Łowińskiego, gdzie torowisko miałoby biec w jezdni i wpinać się stary ślad w kierunku pętli Walcownia za przystankiem Agencja Kraków Wschód (nż). Zresztą oglądałem ostatnio transmisję ze spotkania urzędniczek ZIM i bodaj ZDMK z mieszkańcami, gdzie w ramach objaśniania planowanych w przyszłości tras tramwajowych na terenie Krowodrzy była pokazana na prezentacji mapka z planowanymi inwestycjami, gdzie widniała trasa do Walcowni właśnie przez Łowińskiego.
Jedyne odciete (bo zdemontowano rozjazdy w ul. Ujastek także tam żaden tramwaj sie nie zapędzi) torowisko w Krk, nieczynne są jeszcze pętla uliczna Dajwór (uzywana sporadycznie przez tabor zabytkowy), oraz slepy tor (kiedys końcowka) Dworcowa Przy centrum administracyjnym Huty tory tramwajowe lezaly po drugiej stronie ulicy Ujastek blizej budynków, teraz z spod zniszczonego asfaltu przebijają się resztki rozjazdu. (widać je nawet na filmie 17:0017:07) Po lewej Polfa, a po prawej ulica Cystersów w głebi której znajdowala sie Fabryka Maszyn Odlewniczych, a przed wojną w tych budynkach znajdowała się Fabryka Sygnałów Kolejowych. W Czyżynach torowisko tramwajowe przecinala linia kolejowa do Mogily od której dopiero odchodziła bocznica do Tytoniów 9:15 Dzieki umieszczonemu zdjęciu pętli Kombinat widac że była ona umiejscowiona nie przy ul. Ujastek tylko w głębi przy ul.Mrozowej pod samą zakladową Strażą Pożarną. Bardzo chetnie obejzałbym archiwalne zdjęcia pierwotnego przebiegu ul. Ujastek, oraz pierwszej pętli Pleszów która pierwotnie znajdowała sie w zupełnie innym miejscu niż obecnie.
Ja dodam ze była to jedyna koncówka w Nowej Hucie gdzie od poczatku istnienia do konca lat 90tych nie dojezdzał zadny tramwaj z Zajezdni Podgorze. Linia 4 była od poczatku istnienia obsługiwana była przez Zajezdnie Nowa Huta, dopiero okolo 1999r(?). Linia 4 została podzielona na dwie krakowskie zajezdnie i wtedy motorowi z Podgorza zaczęli poznawac "uroki" Walcowni.
Z obsługą linii - nie tylko tramwajowych w czasach "komuny" było ciekawie. Kiedyś rozmawiałem z dawnym kierowcą MPK - o linii Borek Fałęcki - Podstolice (OIDP ówczesna 235). Obsługiwana była przez... zajezdnię Czyżyny. Do tego stopnia, że z najdrobniejszą usterką - np. spaloną żarówką musiał z Borku "dymać" przez całe miasto do macierzystej zajezdni. Ot ekonomia realnego komunizmu. Dopiero później w Borku zrobiono poza pomieszczeniem socjalnym mini-magazyn właśnie takich podręcznych części. Zresztą jeszcze w latach 80-ych naprawy główne autobusów dla krakowskiego MPK wykonywały zakłady w Słupsku. Blisko, prawie za rogiem ;). Z tego powodu autobusy, które miały trafić do naprawy głównej, musiały być siłami załogi podreperowane do stanu umożliwiającego przejazd przez całą Polskę. Wisienką na torcie było to, że deficytowe części do takiej eskapady używane (choćby akumulatory!) ginęły masowo.
@@wojteksmag8286 Tak.To prawda. Ja pamietam pod koniec lat 80tych Ikarusa Pogotowie Techniczne a na nim napis: Zakład eksploatacji autobusow Bienczyce. I nie było mowy by taki mechanik zajął sie zepsutym autobusem z Woli Duchackiej czy Czyzyn. Takie to byly absurdy ale wtedy wszystko było panstwowe wiec nikogo koszta nie obchodziły.
@@wojteksmag8286 ostatnie autobusy były remontowane w Słupsku w 1995. MPK remontowało ponadto Ikarusy w KZNS Solec Kujawski oraz w WPK Katowice, a z najnowszej historii w Łańcucie.
Fajny odcinek, czasami nawigacja prowadzi mnie wzdłuż tej linii, żeby ominąć korek na wylotówce na W-wę. Zastanawiałem się, czy tam cokolwiek jeździ, bo okolica jest dzika i mało zachęcająco wygląda, a teraz już wiem 🙂W Hucie przez całe swoje prawie 40-letnie życie byłem może ze 3 razy, więc faktycznie, dla mnie i wielu innych Kraków i Huta to w zasadzie dwa osobne miasta.
kiedyś tramwaj koło tego błękitka przy rondzie grzegórzeckim jechał inaczej bo jak robili remont chodnika to odkopali stare torowisko tramwajowe. i jeszcze pytanie czy do jednostki wojskowej nad wisłą dojeżdżały pociągi? bo tam nie ma praktycznie śladu poza jednym zdemolowanym budynkiem w którym w podłodze są szyny kolejowe ale w nieładzie poukładane. pocięte. myślałem że wojsko mogło miec jakąś bocznicę bo niedaleko przecież były zakłady zieleniewskiego w którym takowe bocznice były ale będąc w terenie nic nie znalazłem. aha jak się jedzie na wzgórza krzesławickie to przystanek chyba darwina się wysiadało i trzeba było iść w zarośla,głęboko w zarośla to były tam pojedyncze podkłady kolejowe a wzdłuż torów tramwajowych ale w wiekszej odległości też w krzakach były pojedyncze podkłady. czy pomiędzy przystankiem tramwajowym wzgórza krzesławickie a przystankiem darwina była jakaś stacja kolejowa?
Na blokowe, obok trasy tramwajowej, znajdują się pozostałości torowisk przemysłowych. Udało miś ie znaleźć kilka fragmentów torów i krzyży św. Andrzeja.
20:54 O @Janku tramwaj się tam nie zapędzi, bo nie ma teraz takiej możliwości. Linia do Walcowni jest fizycznie odcięta torowiskowo. Gdybyś poszedł dalej, na drugą stronę ulicy to zauważyłbyś, że nie ma tam w ogóle rozjazdów do Walcowni. Albo mógłbyś nakręcić z kabiny jadąc czwórką dalej :)
Super materiał, ale mam wątpliwości. Wydaje mi się - mogę się mylić - że linia nr 4 została przedłużona do N. Huty trochę później. W roku 1964 miałem 6 lat i wiele już pamiętam. Do Ronda Mogilskiego dojeżdżały tramwaje z "miasta". Były to linie nr 4, 9, 17, 1, 10, 17. Na rondzie była ich pętla. Do Huty jeździły tylko dwie linie: 5 i 15. Piętnasta jechała do "Cementowni" a "Piątka" jechała do Walcowni. Pierwszą przedłużoną linią była właśnie "czwórka" jadąca z "Bronowic". O "widoku" wtedy nikomu się nie śniło. Z ronda i 5 i 15 to były składy Konstala N plus dwie przyczepy. Linię nr 9 obsługiwały "Sanoki". Jakbyś chciał, to mogę podać jeszcze parę innych faktów.
Chodziło mi o to, że linia 4 jedzie dokładnie po tej samej trasie (oczywiście obecnie wydłużonej z jednej i drugiej strony) odkąd zmierzała w kierunku Kombinatu. Pamięć nie myli, bo można zobaczyć skąd, dokąd i w jakich latach linie jeździły na stronie www.kmk.krakow.pl
Gliwice na Śląsku, cała trasa (była trasa linii 4 i 1), od zajezdni przez ul. Chorzowską aż do skrzyżowania z Dąbrowskiego/Zabrską/Ks. Józefa Poniatowskiego, bądź nieczynna odnoga linii 25 w Będzinie.
Znam wszystkie trasy w Krakowie. Na Zieleniewskiego czy dawne kino Związkowiec jechałem gdy byłem dzieckiem. Pierwszy raz do NH jechałem chyba 1961 r. Ta nieczynna linia w Krakowie jest nieczynna np iż torowisko zagadało się pod ciężarem tramwaju zwłaszcza po wielodniowych opadach deszczu - koledze przytrafiło się wykolejenie na ...prostym odcinku szyn (gdzieś widziałem zdjęcie wypadnięcia wagonu :akwarium". Pamiętam, że w 60-ych były problemy taborowe do Nowej Huty. Zd.
No widzisz, a są w komentarzach ludzie, którzy np. twierdzą, że tramwaj nie jechał po Grzegórzeckiej i żebym się douczył , a tymczasem mamy jeszcze tam dawne torowisko...
Mieszkam na Mogilskiej i dwie ważne sprawy/informacje. Do czasu puszczenia nitki do NH na rondzie mogilskim zasadniczo kończył się Kraków. Obecna operetka (znajdująca się na ul. Lubicz), która obecnie jest bardzo mocno przebudowana była ujeżdżalnia armii CK. Do czasu przebudowy było widać stare mury. Ma to sens bo rondo mogilskie rzeczywiście było fortem, który został zdemontowany/rozebrany. W mojej ocenie powinno to być albo rozebrane do końca podczas budowy ronda albo "nadbudowane" i zrobić jakieś mikro centrum handlowo/usługowe (żabki etc). Miejsce super na takie "atrakcje" bo teraz te mury jedyne czemu służą to srająco/śmierdzącym gołębiom i graficiarzom, którzy coś tam gryzmolą. Słabo to wygląda.
Bardziej służy szybkiemu wypiciu wyskokowych napojów. Czy utrzymałby się tam jakiś sklep czy coś w podobie? Nie sądzę - kiosk przy samym przystanku, mimo że byłem w godzinach otwarcia, był zamknięty
@@janekgada Jakby cykneli salon z tipsami albo barbera to ruch byłby jak diabli. Nie wiem czy zauważyłeś ale w okolicach Cystersów masz minimum 4 salony z tipsami i 2 barberów a kolejny w drodze :P
Łódź jest jednym wielkim nieczynnym torowiskiem. Wojska Polskiego, Niższa, Warszawska, Kilińskiego, Śmigłego-Rydza, Legionów, Cmentarna, Srebrzyńska, Konstantynowska, Zielona...
Pierwotnie był to plan do trasy do dworca Płaszów, ale jest to formalnie działający trójkąt do zawracania tramwajów; są gdzieś nagrania jak był wykorzystywany liniowo podczas remontów
Przed wybudową estakady tramwajowej nad Dworcem Płaszów te tory nie były ucięte. Pamiętam jak remontowali tory tramwajowe przy ul. Wielickiej w okolicach przystanku Cmentarz Podgórski, to ten mały kawałek torów służył jako stacja końcowa dla tramwajów z Kurdwanowa i Nowego Bieżanowa.
Aby przygotować delikatne naleśniki , potrzebne będą: mąka (1 szklanka), mleko (1 szklanka), woda gazowana (0,5 szklanki), jajko (1 sztuka) oraz cukier wanilinowy WINIARY (1 łyżeczka). Z tej ilości usmażysz około 10 naleśników. Możesz łatwo zwiększyć lub zmniejszyć ilość ciasta, zachowując odpowiednie proporcje. Jeśli przygotowujesz mniejszą porcję naleśników, użyj połowy podanych objętości składników, ale pozostaw całe jajko. Nie ma potrzeby redukowania tego składnika, naleśniki nadal wyjdą wyśmienite.
Zanim powstała pętla tramwajowa po lewej stronie końca ulicy Mrozowej w wersji i kształcie oraz lokalizacji przedstawionej na materiale video, była wcześniej PĘTLA jednotorowa, bez toru odstawczego ( tzw. żeberka ), po prawej stronie końca ulicy Mrozowej w pobliżu jednej z hal produkcyjnych jednego z wydziałów byłej HUTY LENINA, widocznych obecnie z okolic bramy towarowej nr 3. Nie pamiętam dokładnie dat, w których tam " ona " się znajdowała, ale wiem na pewno, że był to początek lat siedemdziesiątych ub. wieku (1972 - 1974 ).
Skoro inne miasta to w Poznaniu jest w taki sposób odcięte torowisko na ul. Szczanieckiej z trójkątem do nawracania, są też symbolicznie zachowane inne fragmenty tras na ul. Zielonej, Gajowej i Ostrowiu Tumskim
posiadam w domu plan miasta z 1986 roku na którym zaznaczone są trzy linie jeżdżące do Walcowni: 4-z Bronowice Nowe, 9 z Nowy Bieżanów,16 z Mistrzejowic
skoro rozebrali tory i zlikwidowali linię na Walcownię, mogli też usprawnić skrzyżowanie widoczne w 20:23 - tam dalej przejeżdża się przez tory a jak ktoś nieświadomy to i tramwaju będzie wypatrywać
Koncerty nie odbywały sie w tej hali walcowni . To jest walcownia blach karoseryjnych A druga rzecz to ulica nazywała sie Mrozowa od nazwiska ale potem rade miasta przemianowala ulice na Morzową zeby nie ponosic kosztow zmian
Wielkie dzięki za przypomnienie byłej trasy lini tramwajowej numer 4.Kiedys na Walcownie jeszcze jezdziła linia tramwajowa numer 22.A gdzie obecnie ma petle linia nr.22?.
Torowisko jest odcięte także na samym skrzyżowaniu. Zrobili to w trakcie ostatniego remontu nawierzchni. Widać że odcięli by położyć krawężniki, jadąc autem wyraźnie to widać.
20:52 Janku co miałeś na myśli mówiąc "ciekaw jestem, co by się stało, jakby tramwaj się tutaj zapędził, pewnie by się wycofywał..."? Tramwaj nie ma szans zapędzić się w ul. Mrozową, gdyż fizycznej likwidacji uległy rozjazdy na ul. Ujastek i naprawdę nie ma żadnej możliwości zapędzenia się tramwaju w ul. Mrozową, no chyba że pojechałby po asfalcie 😉 osobną kwestią jest nazwa ulicy. Bo czy chodzi tu o mróz, czy o jakiegoś ruskiego inżyniera Mrozowa??? Wtedy odmiana nazwy ulicy wyglądała by ciut inaczej, gdyż tramwaj nie jeździł by ul. Mrozową tylko ul. Mrozowa 🤪😀😂
Później dowiedziałem się i rzeczywiście tego nie dostrzegłem. Co do nazwy to była w Krakowie komisja po 1989 dekomunizacji nazw ulic i nikt nie dotarł skąd nazwa, więc została, bo hipoteza jest taka, że to błędnie odmienione słowo mróz. Pozdrawiam!
@@janekgada Podobna sytuacja ma miejsce na ul. Dworcowej - od dworca, a nie słynnego radzieckiego matematyka Dworcowa 😉 gdzie do dziś dnia istnieje stare i nieużywane torowisko. Kiedyś wjazd i wyjazd był możliwy zarówno od strony północnej, jak i południowej. Obecnie część rozjazdów jest zlikwidowana, choć samo torowisko na ul. Dworcowej ma jeszcze połączenie z torami na ul. Wielickiej.
...i kto by pomyślał, że może istnieć dość długi, nieużywany odcinek torowiska tramwajowego - może z czasem coś z nim zrobią, tak jak powiedziałeś. W Warszawie - jeśli się nie mylę - nie ma takich a przynajmniej nic o tym nie słyszałem... niech tylko dni się zrobią nieco dłuższe to sam wyruszę w teren na zwiady 🙂 Świetny materiał 🙂
@@jasmichnowski4623 A czy czasem takowego nie ma również na ul.Stalowej?Dawno nie kręciłem się w tamtym rejonie Pragi, pamiętam tylko, że jeździła po tej ulicy"czwórka",chyba do pętli Wyścigi.
Nie wiem czy mi to umknęło czy Ty nie wspomniałeś ale pętla Walcownia pierwotnie była zbudowana w miejscu bramy wjazdowej nr 3, dopiero później powstała w obecnym kształcie (niestety nie wiem w jakich latach przebudowa miała miejsce).
9:13 Mury obronne przy Bramie Floriańskiej i Barbakanie ostały się jedynie dlatego, by przeciągi nie podwiewały sukienek panien zmierzających na msze w Mariackim. Jakie to przekleństwo dla Krakowa, że więcej kościołów nie postawiono wzdłuż murów obronnych 😀
14:21 szczerze mam nadzieję że nie prędko wyremontują trasę na aleji Solidarności... Bo to ostatni tak klimatyczny odcinek sieci w Hucie. W ogólne jakie remonty były wykonane w 2018 na walcowni to dziwne że zwiklidowali. W wakacje wymienili rozjazdy wjazdowe na trase, przejazdy przez ulice, sygnalizacje oraz kilka słupów przy pętli.... Żal jest tej trasy... Ludzie jeździli ale podczas zmien pracowniczych czyli w godzinach 5-7, 13-15, 21-22 wtedy ludzie byli...
Janek tam jeździł pies z kulawą nogą, wiem bo pracowałem na Mrozowej i aż do Kombinatu jeździło że mną w godz szczytu 3 do 6 osób... dodatkowo stan był tragiczny i naprawa nieopłacalna pstatnoa sprawa to skomplikowana sytuacja prawna gruntu bo to nie jest grunt miasta. Pozdrowienia dzięki za material
przypuszczam, że tak było... tak jak już tutaj wcześniej napisałem i na co mi zwrócił uwagę jeden z widzów - linia ma być odbudowana tam, ale po ulicy Łowińskiego
@@janekgada dzięki za materiał i wszystkie info ja w Krakowie bywam już żadko ale swoje się tam przemoeszkalo a Mrozowa to była moja pierwsza praca 😁 Powoedz mi Janek, ta S7 co mówisz, że będzie szła tam gdzie jest zrobiony staw nowohucki to będzie Północna obwodnica Krk? Bo na południu jest A4 jako obwodnica a od góry (północy) nie ma nic żeby szybko objechać Krk. Dz8eki i pozdrowienia, fajnie ze chciało Ci się tak isc w zimnie będzie wsparcie :) Tam na mrozowej była tak zła jakość torowiska że tramwaj jechał 20km/h a jego przejazd mniej więcej wyglądał tak th-cam.com/users/shortsqHpUiqjBTRs?feature=share Pamiętam że jak się nie chwyciłeś poręczy to można było ładnie w czapę zarobić dzwona
@@janekgada Popatrzyłem na tę rosyjską mapę pod tym linkiem. Mówisz w filmie, że ta mapa "prawdopodobnie nie była do użytku publicznego". Tak jest - to jest mapa wojskowa, przecież ma nagłówek z napisem jak byk "Sztab generalny".
Jeju pamiętam jeszcze 20 lat temu jeździłem do Walcowni, a teraz nieczynna 🥺 Szkoda że nie wspomniałeś przy Pl. Centralnym że tam trwałe poruszają się po "kwadracie" tworząc swoiste "rondo". 😉 Pytanie osobiste: czy ty utykasz na jedną nogę? Pozdrawiam! Dzięki za materiał! 👍👏
Jak jestem mniejszy "misiu-pysiu" to mniej utykam. Kiedyś z tym walczyłem inaczej przekładając nogę. Nie mam problemów z długim chodzeniem, ale czasem jest to zauważalne 🙈
Witam.Z tego co czytalem miasto i PKP mysla nad budowa nowej petli na Walcownii polaczonej z przyst.osob Krakow Lubocza,tym bardziej,ze PKP będzie budowac przystanki na os.Piastow,Przylasku Rusiedskim i w Koscielnikach.Pozdrawiam.
tramwaje nie zapędzą się w trasę na walcownie ponieważ przy remoncie torowiska wzdłuż ul. Ujastek zostały całkowicie zlikwidowane zwrotnice w tym kierunku - jest to jeden z powodów dla których mieszkańcy nie chcą uwierzyć że zamknięcie ma tymczasowy charakter i moim zdaniem gdyby nastąpił remont ul. Mrozowej prawdopodobnie przy okazji zostałoby zlikwidowane torowisko
I przypominam że kiedyś byłem tutaj z kolegą w 2021 roku nie pamiętam dokładnie kiedy to było ale mój kolega wrzał sobie stary rozkład jazdy linii 22 na pamiątkę
a czwórka wydaje mi się że zawsze jeździła na Wzgórza Krzesławickie a na walcownie 5ka spod dworca gł?A tak przy okazji czy wiesz ciekawostke ?kiedyź na oś.Piastów spod dworca Głównego dojechał nr 25 a dziś jest odwrotnie 52
Na przestrzeni lat się to zmieniało, jedynie "4" była wyjątkiem że od powstania torowiska aż do 1999 roku niezmiennie jeździła do Walcowni. w latach 90 jeździły tam 4, 16, 25.
Film jak zwykle mega! Szczególnie wzmianki o torach na Mogilskiej - idę nadrabiać zaległość! Co do Walcowni - raczej nie wrócą. Jeżeli tak się stanie to raz nie prędko jak sam zauważyłeś, a dwa - znów torowisko na Ujastku trzeba będzie rozkopać - po modernizacji usunęli zwrotnicę... Także wycięty fragment to pikuś
No niestety. Trasa tramwajowa na Walcownie Lubocza - to nie jedyna nieczynna trasa w Krakowie. Jest jeszcze jedna - zamknięta dużo dużo wcześniej, w całkiem innej części Krakowa. Bardzo chętnie poznał bym jej historię. Janku, jak mogę dać Ci znać, o jaką trasę chodzi ? Dziękuję - Bartek.
Dzięki za zwrócenie uwagi - po drodze, za Blokową, był jeszcze przystanek przy dawnej stołówce/obecnie piekarnia (w nazwie autobusowego przystanku Agencja Kraków Wschód) - tam też był przystanek i jakoś mi uciekła!
Som Slovak.
Janku,jak zawsze wykonałeś kawał solidnej roboty.Ja jako starszej daty Krakauer dowiaduję się wiele ciekawych historii o których nie za bardzo dokładnie wiedziałem.Dziękuje Ci za to!!.
**Szeryf z Grzegórzek**
Dzięki 🙂
Byłam na walcowni 10 lat temu tramwajem ale teraz 6 lat temu dostałam udar i nikt nie chce ze mną tam pojechać, cieszę się że obejrzałam twój film, pozdrawiam 😃
Cieszę się, że mogłaś ze mną chociaż wirtualnie. Dużo zdrowia!
Możesz zrobić odcinek o pętli prokocim albo o budowie tramwaju z prokocimia na nowy bierzanów
Ależ klimat przy torowisku na Walcownię, jakby czas się zatrzymał 50 lat temu, świetnie to pokazałeś Janku!
Dzięki, śnieg też swoje zrobił
To fakt - jakby się czas tam zatrzymał... zimowy klimat robi swoje 🙂
Zawsze twierdziłem, że zimowy klimat ma w sobie "to coś" wszystko wtedy wygląda inaczej, tak jakby czas się cofnął... i za to lubię zimę 🙂
z tym zamknięciem walcowni to pamiętam jak wczoraj dosłownie, a to już 4 lata
Ekstra film! Jako nowohucianin mogę napisać ciekawostkę. U nas mówiąc "jadę do centrum" oznacza wycieczkę w rejon Placu Centralnego (dawny planowany rynek dla miasta) wokół którego są osiedla Centrum A, Centrum B... Wiąże się to z tym, że w okolice Rynku Głównego jedziemy "do Krakowa" :D
Dzięki za miłe słowo i fajne uzupełnienie 🙂
Wciągający odcinek. Dzięki Janku!
Dziękujemy.
Ooo jak bardzo mi miło! Dziękuję również!
Milo jest oglądać Twoje filmy. Urodziłem sie i wychowałem na Wieczystej w Krakowie, od 31 lat mieszkam w Chicago.
10:21- To tak jak w Andrzejowie w Łodzi. Niby Łódź, ale mówimy jadąc do centrum "Jadę do Łodzi"
Co do komunikacji na terenie Huty to oczywiście jest prawdą. W czasach PRLu zajmował się tym wydział transportu zlokalizowany właśnie przy Mrozowej, który teraz nazywa się PTS. S.A. Komunikacja chyba do tej pory istnieje, wystarczy w godzinach między 13:30 a 14:30 podejść pod bramę główna i zobaczysz jak autobusy odwożą pracowników na drugą zmianę a po 14 jak przywożą z pierwszej zmiany 🙂 Pozdrawiam.
Tak, były wewnętrzne linie autobusowe na terenie kombinatu, z rozkładami jazdy. Dużo dużo później miałem okazję jechać przegubowcem po kombinacie na pokaz przedpremierowy filmu "Wałęsa", fajny klimat i miejsce. Wsiadało się za główną bramą i jazda kilkanaście minut uliczkami pomiędzy halami tego molocha.
Nadal są obsługuje je firma PST (zajezdnia: okolice bramy nr 2) głównie stare autobusy z MPK.
@@domczarnochowice420 mam nadzieje że jakiś jelcz tam jezdzi
10:20 no tak. Logiczne. Przeciez my centrum mamy na Placu Centralnym. Wiec jadąc do centrum jade na Plac a jadąc na rynek Krakowski jade do Krakowa
Bardzo lubię te Twoje filmy,,mam nadzieje ,że nigdy się nie skończą ciekawostki związane z Krakowem i okolic.
Na pewno będzie też dużo spoza Krakowa
Bardzo ciekawy film! Pamiętam, jak jeszcze jeździły tam tramwaje, dziś smutno patrzeć. Pozdrawiam :)
Witaj Janku. Dawno już się nie odzywałem, ale tym razem muszę, bo odcinek jest super. Podałeś multum ciekawych informacji i fotografii. Zaczynając od zdjęć starego Ronda Mogilskiego. Tory kolejowe kocmyrzówki to moje wspomnienie młodych lat. Bardzo dobrze pamiętam ten tor przecinający ulicę Mogilską i rzekę Białuchę. Jego przebieg obok zlikwidowanego już młynu Wieczysta pokazałeś precyzyjnie. Interesowałem się tematem, ponieważ pierwsze moje mieszkanie było na Ugorku. Nazwa adekwatna do otoczenia. Fantastyczny plan Krakowa po rosyjsku. Gdzie go można zobaczyć, skąd ściągnąć? Stacja kolejowa Kocmyrzów faktycznie była tam, gdzie dzisiaj stacja benzynowa. Ulica Mrozowa z czynnym torowiskiem i tramwajem jest mi znana. Jechałem tam aby kupić tanio atrament do kartridża drukarki. Wydaje się że to było niedawno. Pozdrawiam
Oczywiście stacja kolejowa Czyżyny a nie Kocmyrzów, moja pomyłka, sorry.
W Piekarach Śląskich do 2006 roku kursowała linia nr. 8 do Bytomia. Torowisko w centrum zerwano ale w dzielnicy Brzeziny Śląskie pozostało.
O wykluczeniu transportowym w Krakowie i okolicach to byłby ciekawy temat. Pozdrawiam
Myślę, że są gorsze miejsca w Polsce z wykluczeniem komunikacyjnym
@@janekgada Akurat uważam źe wystarczy wyhechać 10 km poza Kraków i nieraz jest już problem z wykluczeniem komunikacyjnym. Między innymi myślę o Myślenicach, Proszowicach, Skale, Dobczycach itd.
Radni ostatnio przegłosowali zakaz wjazdu pojazdow od 2026 r. niespełniających norm dla "disli" euro5 i dla benzyniakow euro3 więc jest szansa na P+R, a będzie ich potrzeba mnóstwo :D
@@polishdoge8619 Racja w Myślenicach były autobusy a teraz są bardzo ograniczone autobusów z dobczyc do krakowa też prawie nie ma jest kiepsko.
trafiłem przed chwilą na Pana kanał i bardzo ciekawie Pan opowiada :) lubię takie klimaty :)
Dzięki 🙂
Jak zwykle bardzo fajny i żetelny material :)
Za czasów mojego dzieciństwa uwielbiałem z moim dziadkiem robić sobie "wycieczki" tramwajem właśnie na Mrozową, do pętli Walcownia - zawsze było to dla mnie najbardziej niesamowite miejsce w całym Krakowie. Potem wiele lat tam nie byłem, i w zeszłym roku, kilka miesięcy przed Tobą, wybrałem się tam rowerem, oglądałem to wszystko co pokazujesz na filmie, podjechałem też pod stację kolejową Lubocza (jest to jednak kawałek od pętli). Klimat pozostał, ale niestety zdegradowany stan tego miejsca napawa smutkiem...
Widze że przed pętlą na Walcowni, vis a vis Walcowni Karoseryjnej, zachował sie jeszcze budynek dawnego Zjednoczenia Budostal. Później Budostalu-1 bodaj. Nieotynkowany. Zdarzyło mi się tam pracować w latach 1980-1989.
Bardzo ciekawy filmik!
Także dziękuję za napisy w różnych językach
Miasto rzeczywiście planuje odbudowę trasy do Walcowni, ale nie po starej trasie przez Mrozową (albo Mrozowa?), lecz przez Łowińskiego, gdzie torowisko miałoby biec w jezdni i wpinać się stary ślad w kierunku pętli Walcownia za przystankiem Agencja Kraków Wschód (nż). Zresztą oglądałem ostatnio transmisję ze spotkania urzędniczek ZIM i bodaj ZDMK z mieszkańcami, gdzie w ramach objaśniania planowanych w przyszłości tras tramwajowych na terenie Krowodrzy była pokazana na prezentacji mapka z planowanymi inwestycjami, gdzie widniała trasa do Walcowni właśnie przez Łowińskiego.
Ooo, ciekawa informacja. Przeszedłem w drodze powrotnej ulicę Lowińskiego i bardzo posępny widok, jak z horroru
Jedyne odciete (bo zdemontowano rozjazdy w ul. Ujastek także tam żaden tramwaj sie nie zapędzi) torowisko w Krk, nieczynne są jeszcze pętla uliczna Dajwór (uzywana sporadycznie przez tabor zabytkowy), oraz slepy tor (kiedys końcowka) Dworcowa
Przy centrum administracyjnym Huty tory tramwajowe lezaly po drugiej stronie ulicy Ujastek blizej budynków, teraz z spod zniszczonego asfaltu przebijają się resztki rozjazdu. (widać je nawet na filmie 17:00 17:07)
Po lewej Polfa, a po prawej ulica Cystersów w głebi której znajdowala sie Fabryka Maszyn Odlewniczych, a przed wojną w tych budynkach znajdowała się Fabryka Sygnałów Kolejowych.
W Czyżynach torowisko tramwajowe przecinala linia kolejowa do Mogily od której dopiero odchodziła bocznica do Tytoniów
9:15 Dzieki umieszczonemu zdjęciu pętli Kombinat widac że była ona umiejscowiona nie przy ul. Ujastek tylko w głębi przy ul.Mrozowej pod samą zakladową Strażą Pożarną.
Bardzo chetnie obejzałbym archiwalne zdjęcia pierwotnego przebiegu ul. Ujastek, oraz pierwszej pętli Pleszów która pierwotnie znajdowała sie w zupełnie innym miejscu niż obecnie.
Dzięki za uzupełnienie!
Ja dodam ze była to jedyna koncówka w Nowej Hucie gdzie od poczatku istnienia do konca lat 90tych nie dojezdzał zadny tramwaj z Zajezdni Podgorze.
Linia 4 była od poczatku istnienia obsługiwana była przez Zajezdnie Nowa Huta, dopiero okolo 1999r(?). Linia 4 została podzielona na dwie krakowskie zajezdnie i wtedy motorowi z Podgorza zaczęli poznawac "uroki" Walcowni.
Fajna ciekawostka, dzięki!
Z obsługą linii - nie tylko tramwajowych w czasach "komuny" było ciekawie.
Kiedyś rozmawiałem z dawnym kierowcą MPK - o linii Borek Fałęcki - Podstolice (OIDP ówczesna 235). Obsługiwana była przez... zajezdnię Czyżyny. Do tego stopnia, że z najdrobniejszą usterką - np. spaloną żarówką musiał z Borku "dymać" przez całe miasto do macierzystej zajezdni. Ot ekonomia realnego komunizmu. Dopiero później w Borku zrobiono poza pomieszczeniem socjalnym mini-magazyn właśnie takich podręcznych części.
Zresztą jeszcze w latach 80-ych naprawy główne autobusów dla krakowskiego MPK wykonywały zakłady w Słupsku. Blisko, prawie za rogiem ;). Z tego powodu autobusy, które miały trafić do naprawy głównej, musiały być siłami załogi podreperowane do stanu umożliwiającego przejazd przez całą Polskę. Wisienką na torcie było to, że deficytowe części do takiej eskapady używane (choćby akumulatory!) ginęły masowo.
@@wojteksmag8286 Tak.To prawda.
Ja pamietam pod koniec lat 80tych Ikarusa Pogotowie Techniczne a na nim napis: Zakład eksploatacji autobusow Bienczyce. I nie było mowy by taki mechanik zajął sie zepsutym autobusem z Woli Duchackiej czy Czyzyn.
Takie to byly absurdy ale wtedy wszystko było panstwowe wiec nikogo koszta nie obchodziły.
@@wojteksmag8286 ostatnie autobusy były remontowane w Słupsku w 1995. MPK remontowało ponadto Ikarusy w KZNS Solec Kujawski oraz w WPK Katowice, a z najnowszej historii w Łańcucie.
Fajny odcinek, czasami nawigacja prowadzi mnie wzdłuż tej linii, żeby ominąć korek na wylotówce na W-wę. Zastanawiałem się, czy tam cokolwiek jeździ, bo okolica jest dzika i mało zachęcająco wygląda, a teraz już wiem 🙂W Hucie przez całe swoje prawie 40-letnie życie byłem może ze 3 razy, więc faktycznie, dla mnie i wielu innych Kraków i Huta to w zasadzie dwa osobne miasta.
Janek super materiał 👍 pozDrawiaM
Kawał dobrej roboty :)
Byłem dzisiaj w Krakowie, zrobiłem kilka zdjęć tramwają...
kiedyś tramwaj koło tego błękitka przy rondzie grzegórzeckim jechał inaczej bo jak robili remont chodnika to odkopali stare torowisko tramwajowe.
i jeszcze pytanie czy do jednostki wojskowej nad wisłą dojeżdżały pociągi? bo tam nie ma praktycznie śladu poza jednym zdemolowanym budynkiem w którym w podłodze są szyny kolejowe ale w nieładzie poukładane. pocięte. myślałem że wojsko mogło miec jakąś bocznicę bo niedaleko przecież były zakłady zieleniewskiego w którym takowe bocznice były ale będąc w terenie nic nie znalazłem.
aha jak się jedzie na wzgórza krzesławickie to przystanek chyba darwina się wysiadało i trzeba było iść w zarośla,głęboko w zarośla to były tam pojedyncze podkłady kolejowe a wzdłuż torów tramwajowych ale w wiekszej odległości też w krzakach były pojedyncze podkłady. czy pomiędzy przystankiem tramwajowym wzgórza krzesławickie a przystankiem darwina była jakaś stacja kolejowa?
zapraszam: th-cam.com/video/Is7XrpvrokM/w-d-xo.html :)
Bylem tez na petli Walcownia podczas zwiedzania Krakowa.
Na blokowe, obok trasy tramwajowej, znajdują się pozostałości torowisk przemysłowych. Udało miś ie znaleźć kilka fragmentów torów i krzyży św. Andrzeja.
Wielki szacunek dla Pana pracy. Bardzo ciekawy materiał. Mieszkam w Krakowie i nie wiedziałem że na Walcownie nie jeżdżą już tramwaje. 🖐️🖐️👍
13:07 nie usuwaj/ukrywaj filmow. Przeciez to zarchiwizowana historia
20:54 O @Janku tramwaj się tam nie zapędzi, bo nie ma teraz takiej możliwości. Linia do Walcowni jest fizycznie odcięta torowiskowo. Gdybyś poszedł dalej, na drugą stronę ulicy to zauważyłbyś, że nie ma tam w ogóle rozjazdów do Walcowni. Albo mógłbyś nakręcić z kabiny jadąc czwórką dalej :)
filmik ukazujący brak rozjazdów do Walcowni th-cam.com/video/k8ZmZLXgriQ/w-d-xo.html
poprawiłem się po momencie :) i nie sprawdziłem tego, ale dzięki za poprawkę - liczmy, że kiedyś to się zmieni
Nie tylko strasze osoby z Huty mowia, ze jada do Krakowa :) jesli ktos sie tu urodzil i wychowal mowi tak wciaz ;) ciekawy material ;)
Super materiał, ale mam wątpliwości. Wydaje mi się - mogę się mylić - że linia nr 4 została przedłużona do N. Huty trochę później. W roku 1964 miałem 6 lat i wiele już pamiętam. Do Ronda Mogilskiego dojeżdżały tramwaje z "miasta". Były to linie nr 4, 9, 17, 1, 10, 17. Na rondzie była ich pętla. Do Huty jeździły tylko dwie linie: 5 i 15. Piętnasta jechała do "Cementowni" a "Piątka" jechała do Walcowni. Pierwszą przedłużoną linią była właśnie "czwórka" jadąca z "Bronowic". O "widoku" wtedy nikomu się nie śniło. Z ronda i 5 i 15 to były składy Konstala N plus dwie przyczepy. Linię nr 9 obsługiwały "Sanoki". Jakbyś chciał, to mogę podać jeszcze parę innych faktów.
Chodziło mi o to, że linia 4 jedzie dokładnie po tej samej trasie (oczywiście obecnie wydłużonej z jednej i drugiej strony) odkąd zmierzała w kierunku Kombinatu. Pamięć nie myli, bo można zobaczyć skąd, dokąd i w jakich latach linie jeździły na stronie www.kmk.krakow.pl
Autobusy wewnętrzne w Kombinacie nadal jeżdżą. Tabor to częściowo dawne autobusy MPK.
Gliwice na Śląsku, cała trasa (była trasa linii 4 i 1), od zajezdni przez ul. Chorzowską aż do skrzyżowania z Dąbrowskiego/Zabrską/Ks. Józefa Poniatowskiego, bądź nieczynna odnoga linii 25 w Będzinie.
Ja kiedyś jechałem do kombinat ale że w nowej hucie od Struga do Kombinat jechał strasznie powoli około 15 czy 10 km/h nie mógł jechać do 50 km/h
Znam wszystkie trasy w Krakowie. Na Zieleniewskiego czy dawne kino Związkowiec jechałem gdy byłem dzieckiem. Pierwszy raz do NH jechałem chyba 1961 r. Ta nieczynna linia w Krakowie jest nieczynna np iż torowisko zagadało się pod ciężarem tramwaju zwłaszcza po wielodniowych opadach deszczu - koledze przytrafiło się wykolejenie na ...prostym odcinku szyn (gdzieś widziałem zdjęcie wypadnięcia wagonu :akwarium". Pamiętam, że w 60-ych były problemy taborowe do Nowej Huty. Zd.
No widzisz, a są w komentarzach ludzie, którzy np. twierdzą, że tramwaj nie jechał po Grzegórzeckiej i żebym się douczył , a tymczasem mamy jeszcze tam dawne torowisko...
@@janekgada ...I na to torowisko jrzdziła chyba "7" nim była skierowana do pętli na Dąbiu (dziś wyłączona, ale używana np do zawrotki).
Mieszkam na Mogilskiej i dwie ważne sprawy/informacje. Do czasu puszczenia nitki do NH na rondzie mogilskim zasadniczo kończył się Kraków. Obecna operetka (znajdująca się na ul. Lubicz), która obecnie jest bardzo mocno przebudowana była ujeżdżalnia armii CK. Do czasu przebudowy było widać stare mury. Ma to sens bo rondo mogilskie rzeczywiście było fortem, który został zdemontowany/rozebrany. W mojej ocenie powinno to być albo rozebrane do końca podczas budowy ronda albo "nadbudowane" i zrobić jakieś mikro centrum handlowo/usługowe (żabki etc). Miejsce super na takie "atrakcje" bo teraz te mury jedyne czemu służą to srająco/śmierdzącym gołębiom i graficiarzom, którzy coś tam gryzmolą. Słabo to wygląda.
Bardziej służy szybkiemu wypiciu wyskokowych napojów. Czy utrzymałby się tam jakiś sklep czy coś w podobie? Nie sądzę - kiosk przy samym przystanku, mimo że byłem w godzinach otwarcia, był zamknięty
@@janekgada Jakby cykneli salon z tipsami albo barbera to ruch byłby jak diabli. Nie wiem czy zauważyłeś ale w okolicach Cystersów masz minimum 4 salony z tipsami i 2 barberów a kolejny w drodze :P
Dobry przewodnik jesteś
Przypomina mi się ten kawał o złym przewodniku 😉 dzięki wielkie!
Budynek dawniej stacji kolejowej Czyżyny nadal stoi niedaleko wejścia do przejścia podziemnego.
Dzięki za uzupełnienie
Fajny odcinek Janku. Zrób film o torowisku tramwajowym wzdłuż Al. Pokoju, jako drugiej nitce do Huty. Pozdrawiam.
dobra myśl!
@@janekgada prosimy o ten odcinek bo tramwaje na al pokoju to bardzo interesujący temat
Łódź jest jednym wielkim nieczynnym torowiskiem. Wojska Polskiego, Niższa, Warszawska, Kilińskiego, Śmigłego-Rydza, Legionów, Cmentarna, Srebrzyńska, Konstantynowska, Zielona...
Łódź tam kiszą noworodki i dzieci w beczkach....
Łódz po 1990 roku dokonala morderstwa na tramwajach. Likwidowano cale linie jak na Nowe Zlotno, na Rude i wiele innych
@@rmk9580 wtedy była pierwsza fala likwidacji, teraz mamy druga
Na ul. Grzegórzeckiej jest pozostałość torów kolejowych. Tam była stacja towarowa Wisła.
Stacja kolejowa Wisła była po drugiej stronie, na Zabłociu - zresztą jest o tym odcinek u mnie na kanale :)
w skręcie z wielickiej w dworcową są jeszcze ucięte tory tramwajowe
Pierwotnie był to plan do trasy do dworca Płaszów, ale jest to formalnie działający trójkąt do zawracania tramwajów; są gdzieś nagrania jak był wykorzystywany liniowo podczas remontów
Przed wybudową estakady tramwajowej nad Dworcem Płaszów te tory nie były ucięte.
Pamiętam jak remontowali tory tramwajowe przy ul. Wielickiej w okolicach przystanku Cmentarz Podgórski, to ten mały kawałek torów służył jako stacja końcowa dla tramwajów z Kurdwanowa i Nowego Bieżanowa.
czy na pewno? ostatnio jechałem tamtędy i miałem inne wrażenie, ale może się mylę...
@@janekgada bo rozjazdy są czynne, aczkolwiek chyba tylko jeden z torów i nie są ucięte
Wlasnie mialem piasac o tym torowisko, bo tez kojarze tam tory
10:25 to nie tylko starsze osoby ale ogólnie się mówi jak ktoś jest z huty że jadę do Krakowa.
Super. Jeździło się kupe lat szesnastką na walcownie, do pracy na walcowni rur zgrzewanych. Pozdro
10:28 Te same osoby mówią często, że, jadąc do Urzędu Miasta na Osiedlu Zgody, "Jadą do Rady Narodowej". 😉
Aby przygotować delikatne naleśniki , potrzebne będą: mąka (1 szklanka), mleko (1 szklanka), woda gazowana (0,5 szklanki), jajko (1 sztuka) oraz cukier wanilinowy WINIARY (1 łyżeczka). Z tej ilości usmażysz około 10 naleśników. Możesz łatwo zwiększyć lub zmniejszyć ilość ciasta, zachowując odpowiednie proporcje. Jeśli przygotowujesz mniejszą porcję naleśników, użyj połowy podanych objętości składników, ale pozostaw całe jajko. Nie ma potrzeby redukowania tego składnika, naleśniki nadal wyjdą wyśmienite.
Chwila moment czy to może być pętla walcownia? Z tego co wiem na pętli walcownia Jechała linia 22 Która jechała Gdy miałem wczesne dzieciństwo
Super materiał. Pozdrawiam
Zanim powstała pętla tramwajowa po lewej stronie końca ulicy Mrozowej w wersji i kształcie oraz lokalizacji przedstawionej na materiale video, była wcześniej PĘTLA jednotorowa, bez toru odstawczego ( tzw. żeberka ), po prawej stronie końca ulicy Mrozowej w pobliżu jednej z hal produkcyjnych jednego z wydziałów byłej HUTY LENINA, widocznych obecnie z okolic bramy towarowej nr 3. Nie pamiętam dokładnie dat, w których tam " ona " się znajdowała, ale wiem na pewno, że był to początek lat siedemdziesiątych ub. wieku (1972 - 1974 ).
Dzięki za uzupełnienie
Skoro inne miasta to w Poznaniu jest w taki sposób odcięte torowisko na ul. Szczanieckiej z trójkątem do nawracania, są też symbolicznie zachowane inne fragmenty tras na ul. Zielonej, Gajowej i Ostrowiu Tumskim
Lajk zostawiony, reklamy obejrzane, napracowaleś. Puszczam material dalej.
Dzięki wielkie!
Uwielbiam twoje filmy!!!!!!!!!!
Miło mi 🙂 dzięki!
Zachowały się jeszcze resztki pętli tramwajowej ze słupami trakcyjnymi na ul. Radzymińskiej w Warszawie. Ale uwaga to już teren prywatny.
Ciekawa sprawa!
9:13 bliźniacza wieża telewizyjna została wybudowana w Rzeszowie przy ul.Broniewskiego.
To prawda i architekt Tadeusz Karyś miał zaadaptować projekt "w czynie społecznym", bez żadnego wynagrodzenia za swoją pracę
posiadam w domu plan miasta z 1986 roku na którym zaznaczone są trzy linie jeżdżące do Walcowni: 4-z Bronowice Nowe, 9 z Nowy Bieżanów,16 z Mistrzejowic
wrzuć i daj linka
Mam 33 lata i też mówię jadę do Krakowa, a mieszkam w czyżynach
ej wiedziałeś ze przy piaskach wielkich powstają nowe przystanki za kosciołem. wiesz może oco chodzi Np. przedłuzenie lini 164 czy coś nowego?
skoro rozebrali tory i zlikwidowali linię na Walcownię, mogli też usprawnić skrzyżowanie widoczne w 20:23 - tam dalej przejeżdża się przez tory a jak ktoś nieświadomy to i tramwaju będzie wypatrywać
Koncerty nie odbywały sie w tej hali walcowni . To jest walcownia blach karoseryjnych A druga rzecz to ulica nazywała sie Mrozowa od nazwiska ale potem rade miasta przemianowala ulice na Morzową zeby nie ponosic kosztow zmian
Dzięki za poprawkę
Może dawne pętle autobusowe z lat 50. 60. i 70.-tych w Krakowie. Oraz linie archiwalne jak np 119 Dworzec - Borek Fałęcki
Pamiętam 119. Nigdy nie lubiłem. Chyba najbardziej zdezelowane autobusy tam dawali i zawsze ścisk makabryczny.
Wielkie dzięki za przypomnienie byłej trasy lini tramwajowej numer 4.Kiedys na Walcownie jeszcze jezdziła linia tramwajowa numer 22.A gdzie obecnie ma petle linia nr.22?.
Dzięki! Na Kopcu Wandy kończy teraz linia 22
@@janekgada na dzisiejszy linia 22 jeździ śladem linii 4 na Wzgórza Krzesłąwickie.
mialem praktyki potem pracowalem w halagardzie nieraz po nockach czy na rano sie jechelo 17..piekne czasy
Torowisko jest odcięte także na samym skrzyżowaniu. Zrobili to w trakcie ostatniego remontu nawierzchni. Widać że odcięli by położyć krawężniki, jadąc autem wyraźnie to widać.
20:52 Janku co miałeś na myśli mówiąc "ciekaw jestem, co by się stało, jakby tramwaj się tutaj zapędził, pewnie by się wycofywał..."? Tramwaj nie ma szans zapędzić się w ul. Mrozową, gdyż fizycznej likwidacji uległy rozjazdy na ul. Ujastek i naprawdę nie ma żadnej możliwości zapędzenia się tramwaju w ul. Mrozową, no chyba że pojechałby po asfalcie 😉 osobną kwestią jest nazwa ulicy. Bo czy chodzi tu o mróz, czy o jakiegoś ruskiego inżyniera Mrozowa??? Wtedy odmiana nazwy ulicy wyglądała by ciut inaczej, gdyż tramwaj nie jeździł by ul. Mrozową tylko ul. Mrozowa 🤪😀😂
Później dowiedziałem się i rzeczywiście tego nie dostrzegłem. Co do nazwy to była w Krakowie komisja po 1989 dekomunizacji nazw ulic i nikt nie dotarł skąd nazwa, więc została, bo hipoteza jest taka, że to błędnie odmienione słowo mróz. Pozdrawiam!
@@janekgada Podobna sytuacja ma miejsce na ul. Dworcowej - od dworca, a nie słynnego radzieckiego matematyka Dworcowa 😉 gdzie do dziś dnia istnieje stare i nieużywane torowisko. Kiedyś wjazd i wyjazd był możliwy zarówno od strony północnej, jak i południowej. Obecnie część rozjazdów jest zlikwidowana, choć samo torowisko na ul. Dworcowej ma jeszcze połączenie z torami na ul. Wielickiej.
@@maciejqantas5535 nawet temat się przewija w poprzednich odcinkach 🙂
Czy te stare mapy Krakowa użyte w filmie, są gdzieś dostępne w internecie?
Tak, wpisz w Google mapster. Pozdrawiam!
13:00 Nie ma potrzeby ukrywać archiwalnego już nagrania, wystarczy zmienić tytuł na "Byłe najgorsze torowisko w Krakowie"
jak nagram odcinek o obecnym najgorszym (pewnie odcinek od Zajezdni Nowa Huta do Wiaduktu + trasa na Salwator) to zmienię to lub ukryję - zobaczymy...
Gdzie taki plan radziecki można obejrzeć.Są gdzieś skany?
maps.mapywig.org/m/City_plans/Central_Europe/M-34-64,65_KRAKUV_10K_1974.jpg
...i kto by pomyślał, że może istnieć dość długi, nieużywany odcinek torowiska tramwajowego - może z czasem coś z nim zrobią, tak jak powiedziałeś. W Warszawie - jeśli się nie mylę - nie ma takich a przynajmniej nic o tym nie słyszałem... niech tylko dni się zrobią nieco dłuższe to sam wyruszę w teren na zwiady 🙂 Świetny materiał 🙂
Będzie na nowo po Łowińskiego 🙂
Jest na Chmielnej
@@jasmichnowski4623 A czy czasem takowego nie ma również na ul.Stalowej?Dawno nie kręciłem się w tamtym rejonie Pragi, pamiętam tylko, że jeździła po tej ulicy"czwórka",chyba do pętli Wyścigi.
@@adamkomorek9114 chyba tak
Trasa na Walcownię ;)
wpadnij kiedyś do Łodzi,tu pół miasta jest juz wyłączona z exploatacji
😱🙈😢
Nie wiem czy mi to umknęło czy Ty nie wspomniałeś ale pętla Walcownia pierwotnie była zbudowana w miejscu bramy wjazdowej nr 3, dopiero później powstała w obecnym kształcie (niestety nie wiem w jakich latach przebudowa miała miejsce).
Nie powiedziałem. Dzięki za uzupełnienie!
9:13 Mury obronne przy Bramie Floriańskiej i Barbakanie ostały się jedynie dlatego, by przeciągi nie podwiewały sukienek panien zmierzających na msze w Mariackim. Jakie to przekleństwo dla Krakowa, że więcej kościołów nie postawiono wzdłuż murów obronnych 😀
Kraków to paradoks - miejsce, gdzie nocą grzeszysz w klubach, pubach, a w dniu masz multum kościołów by się spowiadać z tego ;)
14:21 szczerze mam nadzieję że nie prędko wyremontują trasę na aleji Solidarności... Bo to ostatni tak klimatyczny odcinek sieci w Hucie. W ogólne jakie remonty były wykonane w 2018 na walcowni to dziwne że zwiklidowali. W wakacje wymienili rozjazdy wjazdowe na trase, przejazdy przez ulice, sygnalizacje oraz kilka słupów przy pętli.... Żal jest tej trasy... Ludzie jeździli ale podczas zmien pracowniczych czyli w godzinach 5-7, 13-15, 21-22 wtedy ludzie byli...
Będzie ma Łowińskiego
Kiedy Będzie Osiedle piastów film
Nie zrobię wszystkiego na raz, spokojnie. Piastów będzie ciekawe jak skończą obwodnicę i zrobią przystanek kolejowy
Janek tam jeździł pies z kulawą nogą, wiem bo pracowałem na Mrozowej i aż do Kombinatu jeździło że mną w godz szczytu 3 do 6 osób... dodatkowo stan był tragiczny i naprawa nieopłacalna pstatnoa sprawa to skomplikowana sytuacja prawna gruntu bo to nie jest grunt miasta. Pozdrowienia dzięki za material
przypuszczam, że tak było... tak jak już tutaj wcześniej napisałem i na co mi zwrócił uwagę jeden z widzów - linia ma być odbudowana tam, ale po ulicy Łowińskiego
@@janekgada dzięki za materiał i wszystkie info ja w Krakowie bywam już żadko ale swoje się tam przemoeszkalo a Mrozowa to była moja pierwsza praca 😁 Powoedz mi Janek, ta S7 co mówisz, że będzie szła tam gdzie jest zrobiony staw nowohucki to będzie Północna obwodnica Krk? Bo na południu jest A4 jako obwodnica a od góry (północy) nie ma nic żeby szybko objechać Krk. Dz8eki i pozdrowienia, fajnie ze chciało Ci się tak isc w zimnie będzie wsparcie :)
Tam na mrozowej była tak zła jakość torowiska że tramwaj jechał 20km/h a jego przejazd mniej więcej wyglądał tak
th-cam.com/users/shortsqHpUiqjBTRs?feature=share
Pamiętam że jak się nie chwyciłeś poręczy to można było ładnie w czapę zarobić dzwona
@@Krakowskisplen jako wschodnia i północno - wschodnia. Północna jest też już budowana. O tym też będzie video
@@janekgada super dziekuje
Nie piszemy "mrozowej"a Mrozowa.Nazwa ulicy na cześc radzieckiego inżyniera o nazwisku Mrozow
Super super super ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Tak jak kiedyś tramwaje jeździły wokół ronda na Pl. Zbawiciela w Stolicy.
Dzień dobry. Czy może Pan podać linka do map rosyjskich, którymi się Pan posługiwał. Uprzejmie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
tutaj jest zbiór wszystkich: igrek.amzp.pl/result.php?cmd=pt&locsys=1&uni=-726786&box=0.0001&hideempty=on
@@janekgada Dziękuję bardzo
@@janekgada Popatrzyłem na tę rosyjską mapę pod tym linkiem. Mówisz w filmie, że ta mapa "prawdopodobnie nie była do użytku publicznego". Tak jest - to jest mapa wojskowa, przecież ma nagłówek z napisem jak byk "Sztab generalny".
Ciekawy odcinek
Jeju pamiętam jeszcze 20 lat temu jeździłem do Walcowni, a teraz nieczynna 🥺
Szkoda że nie wspomniałeś przy Pl. Centralnym że tam trwałe poruszają się po "kwadracie" tworząc swoiste "rondo". 😉
Pytanie osobiste: czy ty utykasz na jedną nogę?
Pozdrawiam!
Dzięki za materiał! 👍👏
Jak jestem mniejszy "misiu-pysiu" to mniej utykam. Kiedyś z tym walczyłem inaczej przekładając nogę. Nie mam problemów z długim chodzeniem, ale czasem jest to zauważalne 🙈
@@janekgada spoko. Sorry - skrzywienie zawodowe 🤦
Planujesz wrzucać te odcinki na spotify?, bardzo miło się ich słucha :D
Will you be adding subtitles in English?...
you have english subtitles
@@janekgada working now thank you.
Witam.Z tego co czytalem miasto i PKP mysla nad budowa nowej petli na Walcownii polaczonej z przyst.osob Krakow Lubocza,tym bardziej,ze PKP będzie budowac przystanki na os.Piastow,Przylasku Rusiedskim i w Koscielnikach.Pozdrawiam.
Tak, ma iść Łowińskiego
tramwaje nie zapędzą się w trasę na walcownie ponieważ przy remoncie torowiska wzdłuż ul. Ujastek zostały całkowicie zlikwidowane zwrotnice w tym kierunku - jest to jeden z powodów dla których mieszkańcy nie chcą uwierzyć że zamknięcie ma tymczasowy charakter i moim zdaniem gdyby nastąpił remont ul. Mrozowej prawdopodobnie przy okazji zostałoby zlikwidowane torowisko
Dzięki, chociaż to już kolejny komentarz o tym - moja nieuwaga!
Widac czesciowo wyszabrowana trakcje na petli tramwajowej kupe lat jezdzilem tedy do pracy.
8:55 Po prawej najlepszy serwis motocyklowy w Krakowie.
16:42 Nazywanie tego czegoś hutą niedługo pozostanie nazwą sentymentalną.
I przypominam że kiedyś byłem tutaj z kolegą w 2021 roku nie pamiętam dokładnie kiedy to było ale mój kolega wrzał sobie stary rozkład jazdy linii 22 na pamiątkę
Bo leżał przy koszu
Ciekawy film. Na YT jest przejazd linią 22 z przed 10lat z kabiny motorniczego. Wszystko ładnie widać.
ale nigdy nie znalazłem materiału jak wjeżdża na tor odstawczy :(
a czwórka wydaje mi się że zawsze jeździła na Wzgórza Krzesławickie a na walcownie 5ka spod dworca gł?A tak przy okazji czy wiesz ciekawostke ?kiedyź na oś.Piastów spod dworca Głównego dojechał nr 25 a dziś jest odwrotnie 52
Jakie linie tam jeździły bo nie pamiętam
Na przestrzeni lat się to zmieniało, jedynie "4" była wyjątkiem że od powstania torowiska aż do 1999 roku niezmiennie jeździła do Walcowni. w latach 90 jeździły tam 4, 16, 25.
Film jak zwykle mega! Szczególnie wzmianki o torach na Mogilskiej - idę nadrabiać zaległość!
Co do Walcowni - raczej nie wrócą. Jeżeli tak się stanie to raz nie prędko jak sam zauważyłeś, a dwa - znów torowisko na Ujastku trzeba będzie rozkopać - po modernizacji usunęli zwrotnicę... Także wycięty fragment to pikuś
Ma wrócić, ale przez Łowińskiego 😉
No niestety. Trasa tramwajowa na Walcownie Lubocza - to nie jedyna nieczynna trasa w Krakowie. Jest jeszcze jedna - zamknięta dużo dużo wcześniej, w całkiem innej części Krakowa. Bardzo chętnie poznał bym jej historię. Janku, jak mogę dać Ci znać, o jaką trasę chodzi ?
Dziękuję - Bartek.
janekgada@gmail.com 😉