Dzisiaj przypadkowo wpadłem i naprawdę fajnie to pokazane , opisy w końcu fajnie przedstawione dokładnie krok po kroku , błędy też i to jest fajne, Tutorial extra.Pieknie wyszło.
Powiem szczerze że poprzednie stoliki bardziej mi się podobają,chodzi mi o kolor i do tego te nogi też średnio pasują, jak dla mnie. Ale ogólnie pouczające filmy. Łapa w górę
Wszystko kwestia czego zamawiający sobie życzy:) Ja na początku również dość sceptycznie do tego pomysłu podchodziłem (może z braku doświadczenia z kolorami) ale na końcu pozytywnie mnie efekt zaskoczył.
Mega fajnie wytłumaczone. Dzisiaj pierwszy raz trafiłem na Twój kanał. Uskuteczniłem subskrybcje 😉. Do wiosny chcę przygotować garaż i poczynić pierwsze cudeńko. 🤣
Cześć. Wreszcie ktoś to fajnie opisał i wytłumaczył tajniki takich projektów. Masz u mnie Suba i łapkę👍. Od dawna czekałem na taki kanał. Teraz sam spróbuję coś stworzyć . Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Planuje zrobić podobny blat na dniach. Mam kilka pytań. - jak długo należy dmuchać nawiewem oraz ile razy - jak uniknąć popularnych bąbli - sporo osób robi to na kilka warstw, nie było problemu przy takiej grubej werstwie zywicy ? - zawsze górna strona blatu jest na spodzie przy żywicowaniu ? Wydawało mi się, że niektórzy robią to odwrotnie. Świetny filmik.
Dzięki! Szczerze nigdy nie zdarzyło mi się używać nawiewu podczas wiązania żywicy, nigdy nie zdarzyło mi się też aby zagotowała lub powietrze nie zdążyło się wydostać. Żywica z Epodexu którą używam wiąże do 72h i można ją wylewać na raz nawet do 5 cm, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury. 20 stopni to jest tak w sam raz. W takich warunkach żywica nie zagotuje, a powietrze spokojnie zdąży się wydostać. Nigdy nie praktykowałem sposobu odwróconego blatu, zawsze górną stronę miałem na górze.
Sam zamierzam zacząć robić stoliczki. Zastanawiam się jakich gradacji trzeba użyć przy żywicy transparentnej aby finalnie była przejrzysta a nie matowa. I jeszcze jedno. Robisz mega robotę, pozdrawiam.
Dzięki! Żeby zrobić lustro na żywicy to wtedy wchodzą w grę już gradacje od 1000 w górę czyli szlifowanie na mokro, na koniec polerka i pasta polerska.
@@Jaro-fx4wz Jeśli chodzi o żywice to wosk nie daje jej specjalnej ochrony w przeciwieństwie np. do lakieru. Wosk ma za zadanie wchłonąć się w materiał który go przyjmie czyli właśnie drewno. Żywica to tworzywo sztuczne wiec nic nie powinna przyjąć:) Podstawa to stosowanie podkładek.
Czy aż tak bardzo to nie ale blat za długo stał luzem nie przykręcony do nóg przez niezdecydowanego klienta. Po przykręceniu do stelarza blat wrócil do swojej pierwotnej formy.
Nie można łączyć wosku lub oleju z lakierem ponieważ lakier zwyczajnie się nie połączy z drewnem. W sytuacji kiedy wybierasz lakier zamiast wosku, śmiało na wykończenie można użyć pasty polerskiej.
Nie bardzo rozumiem o co dokładnie chodzi. Jeśli ma Pani na myśli niebieską żywice z białymi falami to proces jest trochę bardziej skomplikowany ponieważ najpierw trzeba lać niebieską żywicę potem zanim wyschnie białą aby stworzyć efekt piany morskiej, na koniec jeszcze wszystko zalewa się przezroczystą żywicą. Z kolei efekt "głębi" wody można osiągnąć w ten sam sposób lecz żywicy z pigmentem używamy tylko trochę a całą resztę zalewamy krystaliczną.
2:03 dzięki za odpowiedź. Myślę, że chyba dobrze usłyszałam ( w którymś z filmików) barwnik w płynie daje kolor transparentny, a w paście nieprzejżysty😅
@@grazynamatysiakGraMa Nie przypominam sobie żebym tak mówił ale jeśli tak to przepraszam za złą informacje:) Płynnym barwnikiem można wykonać zarówno transparent jak i pełny kolor.
Tak. Można wyrównać powierzchnię frezarką górnowrzecionową tylko musisz dk niej zrobić stół z prowadnicą. Innym rozwiązaniem może też być wylanie trochę więcej żywicy żeby minimalnie wystawała powyżej drewna (pamiętać o skurczu) i próbować zeszlifować do szlifierką.
@@wolfwolf165 Stabilna prowadnica żeby się nie uginała pod ciężarem przy frezowaniu i przedewszystkim dobrej jakości frez bo to on tu całą robotę będzie robił a napewno wyjdzie super.
Robota swietna! Mam pytanie; uzyles zywicy epodexu. Też taką zakupilem. Jak się ona zachowuje przy mieszaniu? Chodzi o parowanie i późniejszą temperaturę, bo czytalem, że może się mocno nagrzewac a chce zalac niepełną forme 6cm (wysokość) x 40cm x 24cm. Mam epodex do 10cm wysokosci. Robie diorame statku na wodzie. Mozna takie coś zostawic do wyschniecia w niewielkiej piwnicy przykryte folią?
Ja z epodexem nigdy nie miałem problemu jeśli chodzi o temperaturę. Przy +- 20 stopniach w pomieszczeniu przy najgrubszym wylewaniu, żywica nagrzewała się do max 30 paru stopni także chyba ok, a używałem tej do max 5cm. W piwnicy myślę że z wysoką temperaturą nie będziesz mieć problemu choć nie może być też za zimno, dlatego wcześniej doczytaj instrukcje producenta ponieważ tej do 10cm nigdy nie używałem a może być tak że będziesz musiał jeszcze lekko dogrzać pomieszczenie jak w moim przypadku.
Witam super robota !!czy mógłbyś powiedzieć jak się nazywa ta żywica do gróntowania i jak się nazywa ten krążek do szlifierki ? I jak obliczyłeś ile będzie Ci potrzeba żywicy pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź
Żywica do gruntowania z Epodexu, mają system który szybko wiąże do 24h. Krążek to pad polerski biały w tym przypadku firmy 3M, w opisie filmów jest link do aukcji tylko chyba już nieaktywna. Jeśli chodzi o ilość żywicy jaką potrzebujesz to w innym filmie jest gdzieś mniej więcej pokazane jak to robię, obliczasz to z wzoru na objętość a×b×h . Musisz zawsze brać pod uwagę że im bardziej nieregularne kształty tym ciężej jest to dobrze wyliczyć, dlatego jest masz ograniczoną grubość drewna to zawsze lepiej namieszać za dużo niż za mało:)
Przy wykończeniu woskiem czy olejem podstawą jest używanie podkładek pod naczynia. Wilgoć, gorący kubek, mogą zostawiać ślady na powierzchni. Do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna szmatka, w przypadku zabrudzeń, istnieją specjalne preparaty na bazie wosku do czyszczenia lub do odswierzenia powierzchni co jakiś czas.
Kwestia tylko w jakim jest stanie. Czy ma odpowiednią wilgoć, czy nie jest zjedzone przez owady. Jeśli jest dobrze składowane to pewnie że można użyć. Meble powstają nawet że stu-letnich drzew które przeleżały na dnie jeziora i są to prawdziwe perełki :)
Witam piekne stoly 👌Naprawde swietna robota. Mam pytanie odnosnie zywicy Epodex a zywicy Deco na ktorej lepiej sie Tobie pracuje bo ja przy jednej z nich mialem problemy 😔
Podkładkami:) Gorące naczynie zostawi ślad nawet na lakierowanej powierzchni czy to żywica czy tym bardziej drewno. Kiedyś spotkałem się z ostrzeżeniem nawet na meblu z płyty. Więc jedyną ochroną są tak naprawdę podkładki pod wszelkie naczynia.
@@krystianseruga bardzo dziękuję za odpowiedź. Od dłuższego czasu marzy mi się stół z żywicy ale właśnie obawiałam się takich uszkodzeń myślałam też o podkładkach ale skoro też ulegną zniszczeniu to chyba nie bardzo jest sens zrobienia takich
@@monikamarszaek6055 Podkładki zawsze mogą być nawet z przezroczystego szkła i nie ujmą uroku w żadnym wypadku:) Po drugie od tego podkładki też są aby to one wszystko przyjmowały na siebie. Nie trzyma się ich też na meblu przez cały czas tylko w momencie jeśli stoi jakiś kubek.
W temacie nie jestem niestety w ogóle ale jeśli już żywica to bardziej poliestrowa, wykonywane są z niej np. posadzki na taras więc potrafi trochę wytrzymać.
Na ten moment takie większe projekty wykonuje hobbystycznie jeśli ktoś napisze że jest zainteresowany. Jest to produkt który musi trafić na swojego klienta który jest zdecydowany między innymi z powodu wysokich cen półproduktów.
Bardzo ładny. U mnie niestety ten wosk nie chce wniknąć w żywice i zostają okrągłe ślady pada, myślisz że to zależne jest od rodzaju pada? Używałem gąbkowego.
Żywica po związaniu nie ma prawa wchłonąć wosku czy czego kolwiek innego ponieważ staje się litym kawałkiem tworzywa. Wosk daje jedynie powłokę aby trochę zabezpieczyć przed zarysowaniami i ujednolicić całą powierzchnie blatu. Okrągłe ślady pozostają dlatego że nakładasz za dużo wosku. Zawsze na sam koniec polerowania zastosuj świeży pad na wykończenie lub odwróć używany na czystą stronę. Powinno pomóc:)
Warstwa lakieru o wysokim połysku, potem lekkie szlifowanie. Następnie kolejna warstwa lakieru a potem to już szlifowanie na mokro wysokimi ziarnistościami papieru i na koniec polerska z pastą polerską.
Witam, mam pytanie, dostałem kilka litrów żywicy epoksydowej transparentnej a dokladmiej Micronfloor Crystalline Pox 400, czy taka żywica nadaje się do wylewania? Grubość wylania to 5cm. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Nigdy nie używałem tej żywicy ale złota rada to zawsze stosować się do wytycznych producenta na karcie produktu i wtedy nie ma opcji żeby coś poszło nie tak:)
Na pierwszym filmie na kanale wszystko pokazane czarno na białym:) Na początek pierwsze elektronarzędzie jakie kupiłem to szlifierkę mimośrodową, piłę tarczową miałem już wcześniej. Na początek myślę że właśnie podstawa to mieć cokolwiek czym możesz przyciąć materiał, no i właśnie szlifierka.
@@krystianseruga ogladalem, fajnie to wyszlo. Mam pile tarczowa i wyzynarke, wlasnie mysle na szlifierka. Zastanawiam sie czy takiego planera do grubosciowki nie sprobowac skonstruowac samemu. Bardzo przydatne filmy, bede ogladal. Pozdrawiam
@@robin0292 Dzięki! Ja do równiania desek lub plastrów zrobiłem prosty planer pod frezarkę górnowrzecionową. Może za niedługo właśnie wrzucę film z wykonania.
Do gruntowania najlepiej użyć żywicy która szybko wiąże, do 24h. Co do proporcji to wszystko zależy od producenta. Najwygodniejsze są produkty które miesza się w proporcjach 1:2
Siema. Ta pila stolowa to parkside czy cos innego? Nie ogladalem wszystkich Twoich filmow, zastanawiam sie czy masz juz sprzet, zeby robic grubosciowke?
Piła stołowa firmy Scheppach, model HS105. Grubościówki niestety jak narazie nie posiadam bo to już większy wydatek choć czasem by naprawdę by się przydała.
Mam problem taki, że stol nie jest równiutki. W miejscu, gdzie jest zywica, a potem drewno, są fale. Co robić? Na grubosciowke nikt nie chce wziąć. Help!
Grubościówka może pozostawić na żywicy bruzdy lub nawet może powyrywać jej kawałki. Szukaj po stolarniach szlifierki szerokotaśmowej. Fale lub nierówności powstają często przy szlifowaniu powierzchni podczas wykańczania z tego względu że drewno jak i żywica mają różne twardości, dlatego tak ważne jest zwracanie szczególnej uwagi podczas tego etapu.
@@krystianseruga wnie pod innym filmie ktoś mi napisał o tym. Obdzwoniłem że 20 firmy i ktoś wziął na szerokopasmowke. 100zl i jak ręką odjął. Kończę projekt. Ale rzeczywiście ciężko było znaleźć osobę, która weźmie. W Warszawie znalazłem firmę za 100zl
Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby żywica po wosku zrobiła się matowa. Zawsze zachowuje głęboki kolor. Powierzchnia daje efekt satyny. Jeśli miałby być połysk to żywicę trzeba szlifować do wyższych ziarnistości papieru
@@Unionleto Wszystko zależy od rodzaju, kształtu użytego drewna co z kolei przekłada się na ilość żywicy. Co do żywicy właśnie na taki blat trzeba wykorzystać +- 7kg. 1kg produktu to jakieś 80zł.
Wszystko zależy od efektu jaki się chce osiągnąć. Co prawda producent podaje wytyczne jakie proporcje w stosunku do żywicy ale lepiej dosypywać stopniowo. Ja dałem trochę za dużo na początek i efekt był według mnie za intensywny.
Cena zależna jest od wielu czynników, rodzaj i kształt drewna co przekłada się na ilość żywicy. Na ten konkretny stolik użyłem 6kg żywicy, cena to ok. 70zł za kg. Do tego dolicz cenę kawałka drewna który spodoba Ci się na aukcji i będziesz miał przybliżoną cenę.
@@krystianseruga Chodziło mi o cenę tego konkretnego egzemplarza wraz z robocizną. Koszt materiałów sam mniej więcej potrafię ocenić. Ale jeśli nie chcesz mówić oczywiście masz do tego prawo. Po prostu pytam z ciekawości. Pozdrawiam
Przy wykończeniu powierzchni po pierwszej warsie wosku czy lakieru mogą się jeszcze podnosić włókna drewna, siatką je zeszlifujemy. Do tego jeśli nakładamy kilka warstw to przed każdą kolejną trzeba lekko przeszlifować żeby nowa warstwa dobrze się połączyła.
Wykonywany dla znajomego więc ciężko sprecyzować. Dla jakiegoś mniejszego większego rozeznania, żywica to ok. 70zł/kg, do tego stołu weszło 6kg. Reszta to już kwestia indywidualnej ceny drewna itd.
Cieszę się, że do tego pomysłu powróciłeś. Rzecz nie bardzo trudna, ale godna realizacji. Wspólnego powodzenia. CD
N.
Dziękuję!
Super wykonanie!
Dzięki
O kurde, blat. Piękny stolik. Super robota.
Dzięki!
Dzisiaj przypadkowo wpadłem i naprawdę fajnie to pokazane , opisy w końcu fajnie przedstawione dokładnie krok po kroku , błędy też i to jest fajne, Tutorial extra.Pieknie wyszło.
Dzięki! :)
Dzięki fajnie pokazujesz krok po kroku pozdrawiam
Tutaj wygląda to bardzo łatwe, ale wiem że nie jest. Dobra robota!!!
Dziękuje!:)
Mega! Piękna robota
Dzięki!
Super sprawa.gratuluję.
Dzięki!
Super robota świetnie objaśnione
Dzięki!
Powiem szczerze że poprzednie stoliki bardziej mi się podobają,chodzi mi o kolor i do tego te nogi też średnio pasują, jak dla mnie. Ale ogólnie pouczające filmy. Łapa w górę
Wszystko kwestia czego zamawiający sobie życzy:) Ja na początku również dość sceptycznie do tego pomysłu podchodziłem (może z braku doświadczenia z kolorami) ale na końcu pozytywnie mnie efekt zaskoczył.
Dla mnie bomba!!
@@AlexaSiri-d3y Dziękuję!
Bardzo ładny stolik 🔥 super robota 👍🏻
Dziękuje!:)
Stół wyszedł naprawdę świetnie!
O dziękuję bardzo:)
Mega fajnie wytłumaczone. Dzisiaj pierwszy raz trafiłem na Twój kanał. Uskuteczniłem subskrybcje 😉. Do wiosny chcę przygotować garaż i poczynić pierwsze cudeńko. 🤣
Dzięki wielkie i trzymam kciuki!
Świetna praca, blat technicznie super tylko to złoto okropne
W takim razie zachęcam do obejrzenia reszty filmów na moim kanale, może któryś spodoba się bardziej:)
Cześć. Wreszcie ktoś to fajnie opisał i wytłumaczył tajniki takich projektów. Masz u mnie Suba i łapkę👍. Od dawna czekałem na taki kanał. Teraz sam spróbuję coś stworzyć . Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Dziękuje i trzymam kciuki!
Witam! Świetna Robota.
Dzięki!
Świetne, szkoda że nie mogę więcej niż jeden raz polubić
Dziękuje bardzo! :)
Planuje zrobić podobny blat na dniach. Mam kilka pytań.
- jak długo należy dmuchać nawiewem oraz ile razy
- jak uniknąć popularnych bąbli
- sporo osób robi to na kilka warstw, nie było problemu przy takiej grubej werstwie zywicy ?
- zawsze górna strona blatu jest na spodzie przy żywicowaniu ? Wydawało mi się, że niektórzy robią to odwrotnie.
Świetny filmik.
Dzięki!
Szczerze nigdy nie zdarzyło mi się używać nawiewu podczas wiązania żywicy, nigdy nie zdarzyło mi się też aby zagotowała lub powietrze nie zdążyło się wydostać. Żywica z Epodexu którą używam wiąże do 72h i można ją wylewać na raz nawet do 5 cm, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury. 20 stopni to jest tak w sam raz. W takich warunkach żywica nie zagotuje, a powietrze spokojnie zdąży się wydostać. Nigdy nie praktykowałem sposobu odwróconego blatu, zawsze górną stronę miałem na górze.
Czarne nóżki i byłoby super :)
Stolik super
Dzięki!
Super
Dopiero dzis trafilem na Twoj kanal! Fajnie robisz filmy i je komentujesz wiec leci like i sub!
Czekam na wiecej ;)
Dzięki wielkie!:)
Swietny material,jestes mistrz 😎😎
Wielkie dzięki!
Piękna robota! :D
Dzięki!
Piękny😊
Dzięki🙂
Super robota ! Fajnie by było obejrzeć więcej twoich prac dlatego może zainwestuj w maskę przy szlifowaniu tej chemii 😉
Masz absolutną racje 😀 Czasem zapomina się o tej najważniejszej kwesti, a nawet sam pył szczególnie dębiny daje popalić płucom.
Super 👌
Dzięki!
8:01 "Standardowo na start setka" :-) Stół piękny.
Dzięki! Tak, jak to mówią "po szklanie i na rusztowanie":D
Boje sie Aż Skomentować xd Ale Super Robota ... Chciałbym jeszcze cos powiedziec ale raczej prywatnie ...
E-mail, Facebook, Instagram - zapraszam.
@@krystianseruga Facebok
Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć ile idzie tej żywicy na taki stolik i jakie są koszty
Chętnie bym zobaczył w twoim wykonaniu jakieś zajebiaszcze biureczko ;3
Gry to również moje hobby więc kiedyś napewno pojawi się film z wykonania jakiegoś fajnego gamingowego biurka:)
witam pięknie ,ja zamierzam zrobić umywalkę tum sposobem
czy taką formę, w przypadku ładnego odejście blatu, można zastosować wielokrotnie?
Oczywiście. Zdarzało mi się to kilkakrotnie.
Sam zamierzam zacząć robić stoliczki. Zastanawiam się jakich gradacji trzeba użyć przy żywicy transparentnej aby finalnie była przejrzysta a nie matowa. I jeszcze jedno. Robisz mega robotę, pozdrawiam.
Dzięki! Żeby zrobić lustro na żywicy to wtedy wchodzą w grę już gradacje od 1000 w górę czyli szlifowanie na mokro, na koniec polerka i pasta polerska.
@@krystianseruga czyli jak rozumiem nie wcieram wosku?
@@jakubmatkowski4087 Jeśli na żywicy ma być lustrzana powłoka to wosk stosujesz tylko na drewno.
@@krystianseruga a żywica nie będzie się rysować bez zabezpieczenia woskiem?
@@Jaro-fx4wz Jeśli chodzi o żywice to wosk nie daje jej specjalnej ochrony w przeciwieństwie np. do lakieru. Wosk ma za zadanie wchłonąć się w materiał który go przyjmie czyli właśnie drewno. Żywica to tworzywo sztuczne wiec nic nie powinna przyjąć:) Podstawa to stosowanie podkładek.
Świetny tutorial 😎👍
Dzięki! :)
12:55 - Czy mi się wydaje czy bardzo wykrzywiło ten blat ?
Czy aż tak bardzo to nie ale blat za długo stał luzem nie przykręcony do nóg przez niezdecydowanego klienta. Po przykręceniu do stelarza blat wrócil do swojej pierwotnej formy.
Jakiej polerki używasz jest fajna na duże pady .
Marketówka, CMI z tego co pamiętam kupione w OBI na promocji. Jak narazie się sprawdza.
A można pastą polerska wykończyć ,lub położyć na koniec lakier i wypolerować go pastą polerska
Nie można łączyć wosku lub oleju z lakierem ponieważ lakier zwyczajnie się nie połączy z drewnem. W sytuacji kiedy wybierasz lakier zamiast wosku, śmiało na wykończenie można użyć pasty polerskiej.
Podoba się
Cieszę się:)
Czy gruntowanie drewna można robić tą samą żywica co robię odlew?? Dopiero chcę zacząć, dlatego pytam
Oczywiście!
11:09czy mogę prosić o podpowiedź? Jak wykończyc blat, żeby otrzymać efekt wody- stolik " wyspa na oceanie"
Nie bardzo rozumiem o co dokładnie chodzi. Jeśli ma Pani na myśli niebieską żywice z białymi falami to proces jest trochę bardziej skomplikowany ponieważ najpierw trzeba lać niebieską żywicę potem zanim wyschnie białą aby stworzyć efekt piany morskiej, na koniec jeszcze wszystko zalewa się przezroczystą żywicą. Z kolei efekt "głębi" wody można osiągnąć w ten sam sposób lecz żywicy z pigmentem używamy tylko trochę a całą resztę zalewamy krystaliczną.
2:03 dzięki za odpowiedź. Myślę, że chyba dobrze usłyszałam ( w którymś z filmików) barwnik w płynie daje kolor transparentny, a w paście nieprzejżysty😅
@@grazynamatysiakGraMa Nie przypominam sobie żebym tak mówił ale jeśli tak to przepraszam za złą informacje:) Płynnym barwnikiem można wykonać zarówno transparent jak i pełny kolor.
Stół świetny. Na końcu ipregnujesz tylko olejem czy jeszcze robisz polerkę?
Używam tylko wosku utwardzanego. Do impregnowania, biały pad jednocześnie impregnuje i poleruje.
Czy da radę obejść się bez szlifierki szerokotaśmowej
Tak. Można wyrównać powierzchnię frezarką górnowrzecionową tylko musisz dk niej zrobić stół z prowadnicą. Innym rozwiązaniem może też być wylanie trochę więcej żywicy żeby minimalnie wystawała powyżej drewna (pamiętać o skurczu) i próbować zeszlifować do szlifierką.
@@krystianseruga rozumiem, właśnie chodziło mi o to czy można zamiast szerokotaśmowej splanować frezarką. Dzięki za pomoc 😃
@@wolfwolf165 Stabilna prowadnica żeby się nie uginała pod ciężarem przy frezowaniu i przedewszystkim dobrej jakości frez bo to on tu całą robotę będzie robił a napewno wyjdzie super.
Jakieś szlifierki używasz? Czy żywica po wyschnięciu nie może zostać bez szlifowania ?
@@jakubcichocki4478 Dewalt DWE6423, polecam. Żywica po wiązaniu kurczy się przez co jej powierzchnia nie jest równa.
Super, duzo ciekawych info, dzieki.
Zajmujesz sie tym na codzien czy dorywczo ?
Na ten moment jako hobby ale może kiedyś uda się to zmienić w stałą prace:)
@@krystianseruga bardzo ładne rzeczy, a sprzedajesz swoje prace ?
@@karolinka729 Teraz przez pracę mam niestety mniej czasu ale proszę napisać na fb lub instagramie co by konkretnie wchodziło w grę:)
Robota swietna! Mam pytanie; uzyles zywicy epodexu. Też taką zakupilem. Jak się ona zachowuje przy mieszaniu? Chodzi o parowanie i późniejszą temperaturę, bo czytalem, że może się mocno nagrzewac a chce zalac niepełną forme 6cm (wysokość) x 40cm x 24cm. Mam epodex do 10cm wysokosci. Robie diorame statku na wodzie. Mozna takie coś zostawic do wyschniecia w niewielkiej piwnicy przykryte folią?
Ja z epodexem nigdy nie miałem problemu jeśli chodzi o temperaturę. Przy +- 20 stopniach w pomieszczeniu przy najgrubszym wylewaniu, żywica nagrzewała się do max 30 paru stopni także chyba ok, a używałem tej do max 5cm. W piwnicy myślę że z wysoką temperaturą nie będziesz mieć problemu choć nie może być też za zimno, dlatego wcześniej doczytaj instrukcje producenta ponieważ tej do 10cm nigdy nie używałem a może być tak że będziesz musiał jeszcze lekko dogrzać pomieszczenie jak w moim przypadku.
Witam super robota !!czy mógłbyś powiedzieć jak się nazywa ta żywica do gróntowania i jak się nazywa ten krążek do szlifierki ? I jak obliczyłeś ile będzie Ci potrzeba żywicy pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź
Żywica do gruntowania z Epodexu, mają system który szybko wiąże do 24h. Krążek to pad polerski biały w tym przypadku firmy 3M, w opisie filmów jest link do aukcji tylko chyba już nieaktywna. Jeśli chodzi o ilość żywicy jaką potrzebujesz to w innym filmie jest gdzieś mniej więcej pokazane jak to robię, obliczasz to z wzoru na objętość a×b×h . Musisz zawsze brać pod uwagę że im bardziej nieregularne kształty tym ciężej jest to dobrze wyliczyć, dlatego jest masz ograniczoną grubość drewna to zawsze lepiej namieszać za dużo niż za mało:)
Jak pielegnowac taki stol na co dzien i co jaki czas odswierzac ?
Przy wykończeniu woskiem czy olejem podstawą jest używanie podkładek pod naczynia. Wilgoć, gorący kubek, mogą zostawiać ślady na powierzchni. Do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna szmatka, w przypadku zabrudzeń, istnieją specjalne preparaty na bazie wosku do czyszczenia lub do odswierzenia powierzchni co jakiś czas.
Czesc bardzo ciekawy film noi efekt!!! Mam stare drewno i pytanie brzmi:czy warto?dzieki
Kwestia tylko w jakim jest stanie. Czy ma odpowiednią wilgoć, czy nie jest zjedzone przez owady. Jeśli jest dobrze składowane to pewnie że można użyć. Meble powstają nawet że stu-letnich drzew które przeleżały na dnie jeziora i są to prawdziwe perełki :)
Witam, Czym pan nakladal ostatnia warstwę wosku?
Tak jak na innych filmach, białym padem polerskim:)
Witam piekne stoly 👌Naprawde swietna robota. Mam pytanie odnosnie zywicy Epodex a zywicy Deco na ktorej lepiej sie Tobie pracuje bo ja przy jednej z nich mialem problemy 😔
Dzięki! Osobiście bardziej podeszła mi żywica z Epodexu, chodź odpukać osobiście nie miałem z żadną problemu.
Witam serdecznie. Mam pytanie czym zabezpieczyć żywicę żeby nie ulegała uszkodzeniom np.od gorącego kubka lub talerza?
Podkładkami:) Gorące naczynie zostawi ślad nawet na lakierowanej powierzchni czy to żywica czy tym bardziej drewno. Kiedyś spotkałem się z ostrzeżeniem nawet na meblu z płyty. Więc jedyną ochroną są tak naprawdę podkładki pod wszelkie naczynia.
@@krystianseruga bardzo dziękuję za odpowiedź. Od dłuższego czasu marzy mi się stół z żywicy ale właśnie obawiałam się takich uszkodzeń myślałam też o podkładkach ale skoro też ulegną zniszczeniu to chyba nie bardzo jest sens zrobienia takich
@@monikamarszaek6055 Podkładki zawsze mogą być nawet z przezroczystego szkła i nie ujmą uroku w żadnym wypadku:) Po drugie od tego podkładki też są aby to one wszystko przyjmowały na siebie. Nie trzyma się ich też na meblu przez cały czas tylko w momencie jeśli stoi jakiś kubek.
witam Panie Krystianie proszę o poradę,chcę zrobić nagrobek z żywicy epoxydowej , czy zniesie pory roku.
W temacie nie jestem niestety w ogóle ale jeśli już żywica to bardziej poliestrowa, wykonywane są z niej np. posadzki na taras więc potrafi trochę wytrzymać.
Super film! Są klienci na takie stoliczki ? Czy długo czekasz zanim „upłynnisz” swoje dzieła ?🙏
Na ten moment takie większe projekty wykonuje hobbystycznie jeśli ktoś napisze że jest zainteresowany. Jest to produkt który musi trafić na swojego klienta który jest zdecydowany między innymi z powodu wysokich cen półproduktów.
Cześć.Jak obliczyć, ile potrzebujesz zywici?
Wzorem na objętość. Wykonujesz przybliżone pomiary miejsc gdzie ma być wylana żywica i obliczasz z wzoru a x b x h
Bardzo ładny. U mnie niestety ten wosk nie chce wniknąć w żywice i zostają okrągłe ślady pada, myślisz że to zależne jest od rodzaju pada? Używałem gąbkowego.
Żywica po związaniu nie ma prawa wchłonąć wosku czy czego kolwiek innego ponieważ staje się litym kawałkiem tworzywa. Wosk daje jedynie powłokę aby trochę zabezpieczyć przed zarysowaniami i ujednolicić całą powierzchnie blatu. Okrągłe ślady pozostają dlatego że nakładasz za dużo wosku. Zawsze na sam koniec polerowania zastosuj świeży pad na wykończenie lub odwróć używany na czystą stronę. Powinno pomóc:)
Ładna robota !! Ile kg żywicy ?
Dziękuję! Dokładnie 6kg. żywicy.
Do tej pory używam epidian 652.
Ale chciałbym spróbować coś nowego
Co do epidianu, używałem wcześniej deco z utwardzadzem deco K, zestaw do głębokich odlewów.
Dzięki za pomoc .
Jak będę miał pytania to się odezwę
Mam pytanie jak wykonać stół z takim efektem wysokiego połysku lakieru
Warstwa lakieru o wysokim połysku, potem lekkie szlifowanie. Następnie kolejna warstwa lakieru a potem to już szlifowanie na mokro wysokimi ziarnistościami papieru i na koniec polerska z pastą polerską.
Witam, mam pytanie, dostałem kilka litrów żywicy epoksydowej transparentnej a dokladmiej Micronfloor Crystalline Pox 400, czy taka żywica nadaje się do wylewania? Grubość wylania to 5cm. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Nigdy nie używałem tej żywicy ale złota rada to zawsze stosować się do wytycznych producenta na karcie produktu i wtedy nie ma opcji żeby coś poszło nie tak:)
Jakie jest minimum sprzetowe wedlug Ciebie zeby zaczac cos tworzyc? Z czym zaczynales?
Na pierwszym filmie na kanale wszystko pokazane czarno na białym:) Na początek pierwsze elektronarzędzie jakie kupiłem to szlifierkę mimośrodową, piłę tarczową miałem już wcześniej. Na początek myślę że właśnie podstawa to mieć cokolwiek czym możesz przyciąć materiał, no i właśnie szlifierka.
@@krystianseruga ogladalem, fajnie to wyszlo. Mam pile tarczowa i wyzynarke, wlasnie mysle na szlifierka. Zastanawiam sie czy takiego planera do grubosciowki nie sprobowac skonstruowac samemu. Bardzo przydatne filmy, bede ogladal. Pozdrawiam
@@robin0292 Dzięki! Ja do równiania desek lub plastrów zrobiłem prosty planer pod frezarkę górnowrzecionową. Może za niedługo właśnie wrzucę film z wykonania.
Witam, można wiedzie. W jakich proporcjach się gruntuje?
Do gruntowania najlepiej użyć żywicy która szybko wiąże, do 24h. Co do proporcji to wszystko zależy od producenta. Najwygodniejsze są produkty które miesza się w proporcjach 1:2
Czy to może epodex do 5cm ?
Dokładnie.
Siema. Ta pila stolowa to parkside czy cos innego? Nie ogladalem wszystkich Twoich filmow, zastanawiam sie czy masz juz sprzet, zeby robic grubosciowke?
Piła stołowa firmy Scheppach, model HS105. Grubościówki niestety jak narazie nie posiadam bo to już większy wydatek choć czasem by naprawdę by się przydała.
Witam jak czyścisz pady po olejowaniu?
Wyrzucam:) Jeśli jakiś wyjątkowo mało się pobrudzi to zostawiam do użycia na spód innego blatu a te bardziej brudne do wyrzucenia.
Ile potrzebowałeś żywicy na ten blat pozdro
Coś w przedziale 5-6kg. Napewno nie więcej.
Mam problem taki, że stol nie jest równiutki. W miejscu, gdzie jest zywica, a potem drewno, są fale. Co robić? Na grubosciowke nikt nie chce wziąć. Help!
Grubościówka może pozostawić na żywicy bruzdy lub nawet może powyrywać jej kawałki. Szukaj po stolarniach szlifierki szerokotaśmowej. Fale lub nierówności powstają często przy szlifowaniu powierzchni podczas wykańczania z tego względu że drewno jak i żywica mają różne twardości, dlatego tak ważne jest zwracanie szczególnej uwagi podczas tego etapu.
@@krystianseruga wnie pod innym filmie ktoś mi napisał o tym. Obdzwoniłem że 20 firmy i ktoś wziął na szerokopasmowke. 100zl i jak ręką odjął. Kończę projekt. Ale rzeczywiście ciężko było znaleźć osobę, która weźmie. W Warszawie znalazłem firmę za 100zl
@@misuszatek7955 To super że się udało!
Jakim frezem dokładnie obrabiałeś krawędzie?
Frez zaokrąglający z łożyskiem.
Ok ale żywica zrobi się matowa po wyschnieciu wosku. To był efekt zamierzony?
Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby żywica po wosku zrobiła się matowa. Zawsze zachowuje głęboki kolor. Powierzchnia daje efekt satyny. Jeśli miałby być połysk to żywicę trzeba szlifować do wyższych ziarnistości papieru
ile kosztuję taki blat?
@@Unionleto Wszystko zależy od rodzaju, kształtu użytego drewna co z kolei przekłada się na ilość żywicy. Co do żywicy właśnie na taki blat trzeba wykorzystać +- 7kg. 1kg produktu to jakieś 80zł.
A zamiast wnioskowanie można nanieść żywice epoksydowa
Można, tylko potem proponuję ją wyszlifować do wysokiej gradacji i wypolerować pastą polerską żeby było "lustro".
Ile dałeś tego barwnika złotego
Na 1 kg żywicy 10 gram wystarczy żeby nie była transparentna
Wszystko zależy od efektu jaki się chce osiągnąć. Co prawda producent podaje wytyczne jakie proporcje w stosunku do żywicy ale lepiej dosypywać stopniowo. Ja dałem trochę za dużo na początek i efekt był według mnie za intensywny.
Mam pytanie. Czy używałeś żywicy Pro czy Pro+ ?
Pro+, tej do odlewów do 5cm.
Można zapytać o koszt wykonania całego stołu?
Cena zależna jest od wielu czynników, rodzaj i kształt drewna co przekłada się na ilość żywicy. Na ten konkretny stolik użyłem 6kg żywicy, cena to ok. 70zł za kg. Do tego dolicz cenę kawałka drewna który spodoba Ci się na aukcji i będziesz miał przybliżoną cenę.
@@krystianseruga Chodziło mi o cenę tego konkretnego egzemplarza wraz z robocizną. Koszt materiałów sam mniej więcej potrafię ocenić. Ale jeśli nie chcesz mówić oczywiście masz do tego prawo. Po prostu pytam z ciekawości.
Pozdrawiam
@@rafaz705 Stolik był wykonywany dla znajomego więc cena tutaj wynosiła akurat sam koszt materiału.
Ile czasu zajmuje Ci wykonanie jednego takiego stolu na gotowo?
Ciężko określić ponieważ zajmuje się tym po pracy a i wtedy nie zawsze jest czas. Ale biorąc pod uwagę czas wiązania żywicy itd. to tak średnio 3 tyg.
Ile żywicy wyszło na ten stolik ?
Około 6kg.
Co daje ta siatka 600?
Przy wykończeniu powierzchni po pierwszej warsie wosku czy lakieru mogą się jeszcze podnosić włókna drewna, siatką je zeszlifujemy. Do tego jeśli nakładamy kilka warstw to przed każdą kolejną trzeba lekko przeszlifować żeby nowa warstwa dobrze się połączyła.
Jaka cena za stół ?
Wykonywany dla znajomego więc ciężko sprecyzować. Dla jakiegoś mniejszego większego rozeznania, żywica to ok. 70zł/kg, do tego stołu weszło 6kg. Reszta to już kwestia indywidualnej ceny drewna itd.
Ogólnie świetna robota. Stal bardzo mi się podoba. Chętnie bym sam chciał spróbować zrobić
@@pawelczuprynski7732 Nic nie stoi na przeszkodzie:) Zawsze musi być ten pierwszy raz.
@@krystianseruga ale miałabym parę pytań do ciebie 🙂
@@pawelczuprynski7732 Jeśli w filmach nie znajdziesz odpowiedzi to pytaj śmiało:)
Podaj pełna nazwę żywicy
Epodex Pro+
Ja bym dał czarną konstrukcję
Stolik super , zmieniłbym tylko nogi na czarne
Długo się zastanawiałem nad kolorem ale koniec końców, obecny właściciel podją decyzje.
@@krystianseruga Jeśli mogę zapytać to w jakiej kwocie sprzedałeś stół? Z góry dziękuję za odpowiedź!
@@kamilbaziu3046 Ceny konkretnie nie mogę powiedzieć ale było to dla znajomego wiec liczone tylko materiały. Żywicy 6kg.
@@krystianseruga dziękuję ! Pozdrawiam !
Blat zjawiskowy, kawał, świetnej roboty, ale ten metalowy stelaż zupełnie mi tutaj nie pasuje.
Wykonane według wytycznych obecnego właściciela, najważniejsze że mu się podoba:)
tom płytę biała to oklejają szeroką taśmą bezbarwną widziałem na filmach jutuberów z usa
Nie podoba.