Hyundai Kona Electric 64 kWh teszt - vezetés

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 36

  • @Lali3755
    @Lali3755 5 ปีที่แล้ว +3

    Jó videó lényegre törő gratula :) Na ez egy jó kameraállás ezt vártam egész jól látni az autó belsejét :)

    •  5 ปีที่แล้ว

      Örülök, hogy tetszik! :-) A kameraállással kapcsolatban itt a másik hozzászólónál kifejtettem néhány gondolatomat, de ahogy írtam, az új telefonom új lehetőségeket kínál, amiket biztosan ki fogok használni hamarosan élesben is. :-)

  • @postajozsef70
    @postajozsef70 5 ปีที่แล้ว +4

    Szia. Most, hogy van összehasonlítási alapod a Leaf meg a Kona közt mint felhasználó melyiket választanád magadnak a kettő közül.

    •  5 ปีที่แล้ว +5

      Kedves József! Ha nekem volna lehetőségem itt és most villanyautót venni, akkor a Konát venném. Egyszerűen azért, mert számomra a Kona is elegendő méretű mind utastérben, mind csomagtérben, továbbá jobban tetszik kívül-belül, no és persze a hatótáv nagyon szimpatikus. Aki a Leafet választja, az se jár rosszul, tágasabb, nagyobb csomagtér, a 62-es akkuval elvileg hasonló hatótávot tud majd (ezt persze majd teszten bizonyíthatja), szerintem normálisan néz ki, csöndesebb (gördülési zaj). Jelenleg ez a két autó az itthon kapható villanyautók legjobbika, a Model 3 az ára miatt nem játszik (plusz még csak "félhivatalosan" lehet itthon megvenni, nincs állami támogatás, a szerviz macerás stb.).

  • @k.o.t.o.n.
    @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +2

    Szia. Ha áttörő sikert akarsz elérni, a precizmus és alayposság a legfőbb kiváltság. Ha valamibe pobntatlan vagy vagy nem vagy biztos, vagy ne mondd, vagy ugyanúgy jó ha kiírod a képernyőre. vagy az egész spec listet kicsiben, vagy a fő részét stb. Több kamera beállítást akár.
    Ha kiakarsz tűnni, mutass olyat a kocsin amit más nem, pp milyen összelőni android autoval aple carplayyal, mert minden kocsiban más, és ez ma nagyon fontos dolog a mindennapokban.
    Amúgy jó hallgatni. Hajrá.

  • @petertoth8187
    @petertoth8187 2 ปีที่แล้ว +1

    Szia!
    Olyan kérdésem lenne, hogy bejövő hívás esetén hogyan lehet azt beállítani, hogy ne csak a telefonszámot jelezze ki, hanem a nevet is. A telefonon minden engedélyezve van és a telefonkönyvet fel is töltötte az autóra. A hiváslistában szereplő kimenő hívásokban és a névjegyzékben is névvel együtt írja csak bejövő hívásnál nem. Eszköz törlése és újra párosítás megtörtént. Köszönöm.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Szia, ez egy jó kérdés. Az általad is említett újrapárosítást ajánlottam volna elsőnek, de ezen már ugye túl vagy. Esetleg meg kellene kérdezni a Hyundai-nál, hogy van-e frissebb fedélzeti rendszer szoftververzió, hátha egy frissítés megoldja. Végszükségben a szoftverben egy teljes resetelés, gyári visszaállítás is segíthet, persze olyankor mindent újra be kell állítani és az esetleg mentett adatok (pl. fogyasztási előzmények) törlődni fognak.

  • @sniper200478
    @sniper200478 5 ปีที่แล้ว +1

    Végre kitér valaki rendesen a rekuperációra. Köszönöm.
    A normál fékezésnél van visszatöltés?
    Be lehet állítani azt, hogy a gázpedál felengedésénél egyből vitorlázás következzen?
    A manuális rekuperációnál, a 3 szintű visszatöltés milyen erejű? Kb. 1=D, 2=B, 3=? ?
    Olvasom az írásos tesztjét. Ezt a pótkerék nélküliséget hogyan képzelik? Mihez lehet kezdeni defekt esetén, esetleg ha szétrobban a gumi?

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Köszönöm a pozitív visszajelzést, mindig igyekszem az érdekesebb és/vagy fontosabb részletekre, egyedi megoldásokra kitérni. Az elektromos autóknál a normál fékpedál használata (és a menetpedál felengedése) esetén mindig van visszatöltés, sőt egy bizonyos fékezési erősségig csak ezzel lassítanak, nagyobb erőnél pedig a klasszikus hidraulikus fék is bekapcsolódik (finom lassításnál kb. 10-15 km/h alatt már mindenképp a normál fék működik, mert ekkor már visszatöltés túl gyenge a lassításhoz).
      A Kona esetében a rekuperáció ugye összesen hét fokozatban szabályozható, ezek egyike az, amikor teljesen lekapcsol a visszatöltés, tehát jelen esetben lehet vele vitorlázni (ezt a Leaf sem tudja, mert ott a D állásban enyhe, a B állásban erős motorfék van). A többinél pedig van egy manuális, tehát fixen állandó erősségű mód (ezen belül három fokozat) és van az automatikus, radarral kombinált változat (ezen belül is három fokozat). És tulajdonképpen van egy nyolcadik verzió is, amikor a baloldali fület meghúzva és tartva automatikusan a legerősebb fokozattal lassul az autó. A fékezés erőssége ilyenkor szerintem kicsit több, mint a Leaf B állásánál, de nem éri el az e-Pedal általi maximális lassítást (ez azért van, mert az e-Pedal teljes lassuláskor a normál fékkel is besegít).
      A pótkerék hiánya abszolút nem egyedi és nem villanyautós különcség. Sokkal drágább és/vagy magasabb kategóriájú autóból is elhagyják a pótkereket, ennek súlycsökkentési, helytakarékossági és költségtakarékossági okai is vannak. Sajnos abban az esetben, amit leírtál, tehát ha durrdefekt vagy komolyabb sérülés keletkezik a gumin, akkor bizony trélert vagy mobil gumist kell kihívni, aki megoldja a dolgot, illetve sok márkánál van Assistance szolgáltatás, ők is segítenek.

    • @sniper200478
      @sniper200478 5 ปีที่แล้ว +1

      @ Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát. Egyre jobban tetszik az autó. Ez a fülekkel történő visszatöltés egyenesen zseniális. Én picit fokozatmentesebbé tenném, a finomabb használat érdekében, de mivel gondolom a vezetők 95% sosem használja ezeket, örülhetek ha ennyit tud.
      "nem éri el az e-Pedal általi maximális lassítást" Enyhe fékezéssel itt is rásegíthetek. Ha kijelzi a kijelzőn a normál fékezésnél a visszatöltést, akkor az ember idővel ráérezhet milyen szögben szabad fékeznie a visszatöltéshez (természetesen odafigyelve a biztonságra).
      A mi még felmerült bennem; mi a helyzet dugóban állva, leejtőn lefelé? El lehet indulni a kocsival vitorlázva, felhasználva a leejtőt és az autó tömegét? (kézi váltós autót vezetek, próbálnék minden ottani előnyt kihasználni ennél az autónál is) Esetleg be lehet tenni az autót N fokozatba, majd lassításnál menet közben D-be? Okoz gondot bármilyen esetben a menet közbeni N-be váltás? Tudom nem vagyok egyszerű eset. ;-) (ilyet már kérdeztem más, hibrid autónál, szalonban, de választ nem tudtak ott adni)

    •  5 ปีที่แล้ว

      Nekem is tetszett, bár kellett egy kis idő, amíg kiigazodtam rajta, mert ennyi varációt jelenleg egyetlen villanyautó sem kínál. A bal pöcökkel való megállás is picit fura, mert olyankor a fékerőt nem lehet szabályozni (mint a Nissan e-Pedal-nál) és kicsit nehezebb kiszámítani, hogyan lehet pont megállni mondjuk a lámpánál. Ahogy a videóban is elmondtam, az automatikus üzemmód talán a legjobb, mert ott a távolságfigyelő radarral ő maga adagolja a fékerőt, attól függően, mennyire lassít az előttünk lévő, ugyanakkor teljesen megállni csak a bal füllel tudunk (vagy fékpedállal persze). A műszerfalon természetesen van visszajelző arról, hogy mennyire erősen gyorsítunk, illetve lassítunk (visszatöltünk), tehát ezt mindig látjuk. Ha lejtőn állunk, akkor normál esetben ugye a fékkel tartani kell az autót (hiszen a kúszás miatt sík úton is elindulna), ám ha a bal füllel állunk meg vagy megállás után kb. 1,5 mp-re behúzva tartjuk, akkor kikapcsol a kúszás és a fék tartani fogja az autót. A menetpedál megnyomására elindulunk, nagyon alacsony sebességnél nincs visszatöltés és motorfék (amit az előző válaszomnál is írtam), tehát ott szabadon gurul az autó. Ha a rekuperációt teljesen kikapcsoljuk, akkor persze szabadon elkezd gurulni a lejtőn. Normál esetben az automata váltós autók nem nagyon szeretik, ha menet közben N-be kapcsoljuk (nekem is automatám van és a kézikönyv is írja, hogy ne kapcsoljuk át), az elektromos autókban ugye nincs váltó, illetve igazából egy egyfokozatú hajtómű van. Ez azért más felépítésű, mint egy normál váltó, de ennek inkább utánakérdezek majd, mert ilyesmit én sem próbáltam ki és inkább feltételezzük azt, hogy a normál automatákhoz hasonlóan ezt se ajánlott N-be kapcsolni menet közben. Mondjuk mivel a Konában kikapcsolható a rekuperáció, így erre igazából nincs is szükség. Ja, azt persze érdemes tudni, hogy a kikapcsolt rekuperáció esetén a fékpedállal való fékezénél ettől függetlenül is használ villanyféket, azaz visszatöltés is van.

    • @sniper200478
      @sniper200478 5 ปีที่แล้ว +1

      @ "a fékerőt nem lehet szabályozni" Ezt nem értem. Ha nyomom a rekuperáció mellett a fékpedált akkor nem segít rá a lassulásra?
      Én jobban szeretem a manuális dolgokat, mint bármilyen automatát (igen, ha lenne manuál váltós villanyautó, akkor olyat vennék; szeretek váltani :-D ). A gépek még nem elég intelligensek, segítsenek, az nem baj, de én szeretem irányítani őket. (A teljesen önvezető autók korát én már nem szeretném megérni.)
      Hmm, ez nagyon fontos információ volt, hogy normál fékezés után kúszik az autó. És kicsit fura is vagy inkább veszélyes, hogy kétféleképpen viselkedik. Nagyon oda kell figyelni, amíg automatikussá nem válik (szerintem én be fogom húzni mindenképpen a bal fület; úgysem szeretem a kúszó autókat). "a fék tartani fogja az autót" Fogyaszt akkor amikor ő tartja az autót? Ha a tartás közben rálépek a fékpedálra, akkor kiold és újra kúszni fog?

    •  5 ปีที่แล้ว

      Elnézést, nem teljesen pontosan fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy amikor simán a menetpedált felengedjük, de a fékre nem lépünk, akkor a Kona az előre beállított erősséggel fékez (illetve az automatánál a távolságtól függően), míg a Leaf e-Pedal-nál a pedál már a felengedés előtt elkezdi fékezni az autót és amennyire engedjük fel, annyira erősen, tehát gyakorlatilag fokozatmentesen, csak a lábunktól függ (ahogy normál esetben a fékpedálnál is).
      A villanyautókban biztosan nem lesz manuális váltó sosem, esetleg egy kétfokozatú áttétel (ami jóval egyszerűbb felépítésű, mint a klasszikus vagy duplakuplungos automaták) még hasznos lehetne (az autópályás használathoz). A kúszás gyakorlatilag minden villanyautóban megtalálható, a Teslákban külön kikapcsolható, a BMW i3-ban pedig egyáltalán nincs. Ez amúgy nem különösebben furcsa, minden automata váltós normál autó kúszik, tehát megállás után a fékkel fogni kell, esetleg át lehet kapcsolni N állásba, de ez inkább kényelmetlen, meg feleslegesen terheli a váltót is (elektromosnál ez utóbbi persze nincs). A Leafnél az e-Pedal bekapcsolása után nincs kúszás, mivel megállás után az autó automatikusan befékezve marad minden helyzetben (lejtőn, emelkedőn is), egészen addig, amíg nem lépünk a menetpedálra. A Kona esetében ha a füllel állítjuk meg az autót vagy ha megállás után meghúzva tartjuk a fület, akkor gyakorlatilag pont ugyanez történik, azaz a fék automatikusan fogja az autót. Fogyasztani nem fogyaszt, a Leafnél sem okoz semmilyen többletet az e-Pedal (sőt, én már olyan rutinnal használom, hogy láthatóan jobb fogyasztást tudok elérni vele, mint nélküle. Ha álló helyzetben rálépünk a fékre, nem történik semmi, csak a menetpedálra old ki és akkor már kúszik.

  • @zoltnhegedus704
    @zoltnhegedus704 2 ปีที่แล้ว

    Szia. Köszönöm a videót, nagyon jó lett! Nekem is volna egy kèrdèsem. A 12voltos aljzatot, ha àtalakítom 220voltra, akkor hàny wattig terhelhető? Köszönöm a vàszt!

    •  ปีที่แล้ว

      Szia! A watt értéke nem változhat, hiszen az áram és feszültség szorzata. Tehát ha 12 volt helyett 220 voltra alakítasz, akkor ugyanekkora arányban kell az áramnak kevesebbnek lennie. 12 volton 10 amper az 120 watt, de ha 220 volton ugyanúgy 10 ampert veszel, az már 2200 watt lesz. :-)

  • @k.o.t.o.n.
    @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +1

    Említetted, hogy le van gyengítve a motor, valamilyen módszerrel ki lehet venni ezt a legyengítést, hogy a kisebb akksis is 204 lóerős legyen?

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Biztos, hogy nem lehet, ugyanis bár a motor elvben tényleg egy és ugyanaz a két változatban (ahogy a Leafnél is egyforma a 40-es és a 62-es verziónál is), de ennek a "fojtásnak" fontos oka van. A kisebbik akkupakk más feszültségű és kisebb teljesítmény leadására képes, így nem tudná a 204 lóerős teljesítményt kiszolgálni, illetve ha igen, akkor rövid úton túlmelegedne, tönkremenne. Azért kisebb a teljesítménye, hogy tartósan, hosszútávon is bírja a strapát (az akku).

    • @k.o.t.o.n.
      @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Remek, így már értem, köszi!

  • @bmi3982
    @bmi3982 5 ปีที่แล้ว +3

    A rekupáció az valójában rekuperáció?🙂

    •  5 ปีที่แล้ว

      Ez egy érdekes dolog, mert mind a két kifejezésre számos találatot dob ki a net, ugyanakkor igazad is van, mert a tényleg helyes elnevezés a rekuperáció, illetve a rekuperáló fékezés. Szerintem ezentúl maradok a villanyféknél, azt nem lehet másképp mondani. :-)

  • @Budzsi
    @Budzsi 5 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon jók a videóid. Lényegre törő, részletes. Pont annyi, amennyi kell egy részbe. Egy építő jellegű ötletet azonban hadd mondjak. A kamerát inkább a műszerfalra és az útra kellene állítani, ahogy a vezető látja. Igaz, akkor te nem látszanál, de mégis inkább az érdekelne jobban amit vezetőként is látnék. Ez igaz az Ioniq-os videóra is.

    •  5 ปีที่แล้ว +1

      Köszönöm a pozitív visszajelzést, és a tanácsot is. Jópofa, hogy szinte egyszerre ketten is írtak a kamera elhelyezéssel kapcsolatban, ráadásul kétféle megközelítésben. Ezért sem egyszerű a helyzet, hogy mindenkinek megfeleljen az ember. :-D No de az kétségtelen, hogy a vezetéses videónál mindenképp kevésbé hangsúlyos az én személyem szerepe, mint az autóé. Ugyanakkor azt gondolom, elég sután nézne ki, ha mondjuk csak a két kezem látszódna, amint fogom a kormányt és úgy beszélek. Sokszor vezetés közben is mutogatok néhány dolgot a beltérben. Azonban könnyen lehet, hogy a megoldás már adott, mivel egy ideje új telefonom van (ezzel még nem vettem fel tesztautó videót, de hamarosan...), amiben sokkal profibb kamera is van, köztük például széleslátószögű optika is. Így én is megmaradhatok a videó szélén, miközben sokkal több látszódhat más részekből is. Ezt ki kell majd tapasztalnom. Az Ioniq videó jóval régebbi felvétel még ennél is, de úgyis lassan elérhető lesz a megújított Ioniq és... :-)

  • @k.o.t.o.n.
    @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +1

    Nekem ez a kedvenc kategóriám, csak kár hogy ilyen krumpli froma, elvesztegetett csomagtér, az ülések lehetnének hátrébb, ha kell több csomagtér, meg tologatható lenne előre.

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      A Kona egy egész apró, kompakt autó, alig 4 centivel hosszabb egy Vitaránál. A helykínálata is hasonló, a csomagtere meg az elektromosnak azért kisebb némileg a belsőégésű változatoknál, mert ugye nem dedikált villanyautó platformról van szó. Hiába lenne hátrébb a hátsó ülés, mert úgy a csomagtér már nagyon kicsi lenne, ha meg előrehúzzuk, akkor ugyanott vagyunk, mint most. Ebből a szempontból a Kia e-Niro jobb, érezhetően tágasabb hátul és a csomagtérben is, viszont a Kona sokkal jobb dizájnban (a régi és az új is).

    • @k.o.t.o.n.
      @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Igen, dizájnban jobb. A tologathatóság, meg szereintem minden kocsinál jó lenne. Igen, sajnos a Konánál nem lehet megoldani valószínűleg tényleg hogy tologatható legyen, mert nem külön elektromos platform, és variálni már nem akartak rejta a haszonszerzés miatt, de úgy általában szerintem jó lenne, ha minden kocsinak az üléssorai sokkal nagyobb tartományban tologatható-variálható lenne, mert mondjuk van úgy, hogy messzire megyünk hosszú távra, viszont csak egy napos kirándulás, vagy egyészakás, amikor, egy pl,: a konánál harmad-fele akkora csomagtartóba elférne a cucc, de mennyivel jobb lenne, ha hátúl jobban kilehetne nyújtószkodni, mint az e-niro-ban, de a méret nem növekedne, vagy egy e-niro hátsó ülését annyira hátra lehetne tolni, hogy annyi hely legyen, mint egy s claase-ban. A csomagtartó rovására. Meg az első ülséssín is lehetne hátrafelé hosszabb, hogy ha nem ül mögötted senki, teljesen ellehessen feküdni, meg pl, ha egy kutya van a lábadnál. Nemtudom ezeket mért nem lehet megoldani...

    •  3 ปีที่แล้ว

      A hátsó ülések tologathatósága nem önmagában a konkrét platformtól függ, hiszen nem a villanyautó platformtól függ ez. Viszont a tologathatóság általában 15-20 centi maximum, mivel az ülést nem lehet teljesen a csomagtér részben áttolni, a kerékdobok és a csomagtér padlója, illetve az alatta lévő rekeszek, egyebek (pótkerék stb.), valamint a padlólemez kialakítása is gátolja ezt (belsőégésűeknél ott a kipufogó stb.). Az első üléseknél szintén nem megoldható, hogy bármeddig hátra lehessen őket tolni, ugyanis ehhez olyan hosszú üléssín kellene, amitől a hátsó utasok lábtere kb. megszűnne, mivel a sínek miatt nem férne el a lábfeje senkinek sem. Ugyanakkor a Hyundai Ioniq 5 most pont olyan kialakítással érkezik, hogy a hátsó ülések is tologathatók, illetve az elsőkből pedig amolyan fekvőágyat lehet csinálni. :-)

    • @k.o.t.o.n.
      @k.o.t.o.n. 3 ปีที่แล้ว +1

      @ Az e-autók kerekeit teljesen kilehet tolni hátra, mint pl id.3, Pótkerék nem kell, javító készlet elfér bárhol. A sínre lehetne tenni az egyik lábat, az még nem lenne zavaró, illetve akár a sínt, a padló szintjére is lelehetne tolni, ahol ez nem megoldható, ott pedig, teleszkópos, vagy bepattanós, vagy toldható sínt is meglehetne csinálni, csak akkor sokan nem vennének nagyobb autót. Nem érné meg a gyártóknak. Igen tetszk az ioniq 5, csak nem 20M-ért. :D

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Ioniq 5 van már "csak" 15 milliótól is (listaár, állami támogatás nélkül), persze az sem az olcsó kategória. :-)
      Az ülésekkel kapcsolatban az a probléma, hogy egyrészt a padlóból kiálló sín egész biztosan nem kényelmes (a padlóba meg nem lehet süllyeszteni, több okból sem). Másrészt a hátsó ülés esetében szintén problémás lenne a csomagtérbe nyúló sín, mivel sok helyet elvenne, plusz a ma már elég népszerű álpadlóval is bűvészkedni kellene (ki kell venni, ha csak az egyik ülésrészt akarnám hátratolni, akkor is), viszont a legfontosabb a biztonság kérdése. Egyik gyártó sem engedheti meg, hogy azért, mert tologatható a hátsó ülés, egy ütközésnél ez bármilyen kockázatot jelentsen (értsd: az ülésnek a helyén kell maradnia, ellenkező esetben súlyos sérülések vagy halál is lehet a vége). A most kapható, tologatható üléses autóknál a sínrendszer úgy van tervezve, méretezve és rögzítve, hogy bármely állásban biztonságosan a helyén tartsa az ülést és a benne ülőket. Ne feledd, hogy a biztonsági öv részben az ülésekhez van rögzítve (a csatok mindenképp), tehát itt komoly kockázat lehet, ha az ülés nem elég masszív. Plusz a legtöbb autóban a hátsó ülés szélessége mindenképp több, mint a csomagtér belső szélessége, tehát fizikailag nem lehet betolni a csomagtérbe (ha meg egy keskenyebb rész csúszna be, akkor meg nem lehetne rajta normálisan ülni). A tologatható hátsó ülés tök jó dolog, de alapvetően a lényeg, hogy eleve tágas legyen egy autó, a villanyautós (gördeszka) platform pedig ehhez pont ideális. No és még jobb lenne, ha 7 személyes villanyautók is jönnének, hátul különálló, kivehető ülésekkel. :-)

  • @ZoltanFogarasi
    @ZoltanFogarasi 11 หลายเดือนก่อน

    RekupeRÁció.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Igen, ebben a majdnem 5 évvel ezelőtti videóban nem megfelelő kifejezést használtam. Azóta kikerült 21 másik elektromos típusról videó (és még lesz bőven), ott már helyesen vagy a visszatöltés/motorfék kifejezést használom.

    • @ZoltanFogarasi
      @ZoltanFogarasi 10 หลายเดือนก่อน

      @ Jogos, kár volt szóvá tennem.

  • @gyorgyopu9159
    @gyorgyopu9159 ปีที่แล้ว

    lejton auto hold miatt all meg, nem a rekuperacio miatt, ha fekkel meg allsz flepni nelkul sem kuszik ha autoholb be van kapcsolva,

    •  ปีที่แล้ว

      Sosem használok Auto Hold funkciót egyetlen autóban sem, anélkül is megáll emelkedőn és lejtőn is. Azóta már volt nálam nem kevés Kia és Hyundai villanyautó (jelenleg is van egy, meg lesz is még), mindegyik így működik, Auto Hold nélkül is megáll és nem gurul el.
      Az Auto Hold funkció egyébként nem állítja meg az autót, hanem a már megállt autót rögzíti úgy, hogy a féknyomást fenntartja (vagy a kéziféket automatikusan behúzza) a fékpedál elengedése után is, amíg a menetpedált le nem nyomja a sofőr. Rögzítésre szolgál, nem megállításra.

  • @gyorgyopu9159
    @gyorgyopu9159 ปีที่แล้ว

    rekuperacio, nezz utana annak amit nem tudsz