Dzień dobry! Jak zapowiadaliśmy, prezentujemy pierwszy film z cyklu Kawa na Czajnikowy.pl :) Adam trochę się stresował, bo wszystko szło na długich ujęciach, ale naszym zdaniem wyszło bardzo przyzwoicie :) Czekamy na Wasze komentarze i do następnego! :)
Ba!Wyszło wspaniale jak na pierwszy raz pana Adama.Ja jestem fanką stety/niestety kawy rozpuszczalnej.Ciekawa jestem czy będzie mi dane na Czajnikowy.pl zobaczyć,jak prawidłowo parzyć kawę rozpuszczalną by była pyszna.Pozdrawiam serdecznie.
Niestety, ale jak Rarr zauważył, kawę rozpuszczalną się rozpuszcza, a nie parzy. Co skutkuje tym, że jedynym parametrem na jaki mamy wpływ jest temperatura wody. Reszta, czyli smak, to już będzie w dużej mierze zależało od ceny. Swego czasu jak piłem 'puszczalską', to cierpiały moje kubki smakowe, bo byłem strasznym skąpcem. Przy tych kawach, niestety trzeba trochę wydać, żeby mieć lepszy smak. Teraz już nie mam tego problemu. Polecam zainwestować w kawiarkę, młynek i będzie się miało przepyszną kawę :) (i duuużo tańszą :))
Czajnikowy.pl - dobra herbata! świetny film :) treściwie, ciekawie i swobodnie - udało się ukryć cały stres :) pozdrowienia dla Adama! przyjemnie będzie również i jego oglądać :)
Najs! Od razu poszedłem i wykorzystałęm mój stary młynek ręczny do mielenia kawy, który (jak na moje oko) mielił dość grubo, a na pewno bardziej niż sklepowe kawy. Nie spodziewałem się, że takie proste tricki mogą tak zmienić smak i aromat mojej codziennej kawy. Czekam na więcej. Dobra robota.
Dzięki wam odkryłem na nowo zwykłą codzienną kawę :). Pijam ją z mlekiem, bez cukru. Zawsze robiłem mocniejszą, parzyłem jeszcze gotującym się wrzątkiem, czas parzenia - jak wyjdzie. Zrobiłem tak jak na filmiku i... EUREKA! Nawet marketowa kawa może mieć dużo lepszy smak. Wielkie dzięki :)
Proste a jak mi to wyszło! Wystarczy pozwolić jej się zaparzyć. Czekałem z komentarzem do następnego dnia (poranek) gdzie zaparzyłem kawę tak jak na filmie. Nie zalałem jej wrzątkiem. Nic wcześniej nie dodawałem. No jest coś kompletnie innego. Dobrze że młynkiem do kawy tylko porozbijałem ziarna a nie zmieliłem jak zawsze. Proste rzeczy a można osiągnąć coś super. Czekam jeszcze na coś o kawie
Świetny odcinek, teraz wiem jak wiele błędów popełniałem mieląc i parząc kawę. Właściwie to wszystko muszę zmienić w procesie parzenia. Dziękuję za odcinek.
Witam, zmieliłem kawę w śrutowniku ręcznym ,ustawiwszy na grube mielenie tak jak na filmiku, parzyłem 4 minuty w aeropresie , wyszła smaczniejsza niż drobno mielona ,jednak jaśniejsza czyli słabsza (lurka), smak dużo lepszy, mimo, że to zwykła ziarnista Tchibo z dyskontu,zmieszana z jakąś noname -jeszcze gorszą.Smak bdb- także dzięki wielkie za filmik.Pozdrawiam;-)
Tak! Więcej kawy! Na polskim YT brakuje filmów o kawie. CoffeeDesk coś próbował, ale nie powiem, żeby to było super. Projekt REBEL (wraz z Agnieszką Rojewską) coś próbował, wyszło fajnie, ale nie można powiedzieć, żeby się na tym skupiali. A temat jest szeroki, warty uwagi i idealnie się na filmy nadaje. Czekam na więcej. :)
O tak tak tak! :D Bardzo się ciesze ,żę pojawia się również u Ciebie ....albo u Was temat z kawą . Uwielbiam jedną jak i drugą używkę :) Zależy od nastroju jaki mam danego dnia. Także ciesze się,że kanał przybliży bardziej tematykę barristy ...mam nadzieje przynajmniej .
Super! :D Fakt faktem Czajnik to herbaciarnia ALE w czajniku nie tylko kawę można parzyć ^^ Jestem ciekaw co z tego wyjdzie i czekam na każdy z kolejnych odcinków o kawie :)
Doskonała recepta na lurę... :D No cóż, kwestia gustu. Ja unikam jak ognia grubo mielonej czy też delikatnie palonej. Moja pyszna kawa musi być dobrze upalona i mieć tą przepyszną goryczkę. Grubo mielona jest przeznaczona raczej do gotowania niż zalewania. Arcyważna jest też oczywiście woda i to w tym materiale jest jedynie na plus. Jakość wody widać po piance: przy wodzie wysoko zmineralizowanej pianka o ile jest jest krótkotrwała i ciemna, przy nisko zmineralizowanej jasno beżowa. Poza tym filtracja, wtedy nic nie ma prawa "drapać w gardle" jak to powiedział ten młodzieniec w materiale :D
Tylko proszę nie zostawiać kawy z węglem w piwnicy, bo może Pan później w smaku pomylić! :D Oczywiście żartuję, bo każdy powinien pić to, co lubi, jednak szacunek należy się obydwu stronom - to, że Pan woli pić kawę zrobioną z czarnych, błyszczących ziaren, to nie powód do tego, aby stwierdzać, że lubiący kawę, która poza goryczą ma tak abstrakcyjne rzeczy jak SMAK, to idioci. Pozdrawiam ciepło! PS. A ta "pianka", to przy wysokiej mineralizacji kationami czy anionami?
Ja odkąd bardziej regularnie zacząłem pić kawę, to sam ją mielę w młynku. Młynku kupionym przez moich rodziców zanim się urodziłem. Jest bardzo dobry, bo można samemu kontrolować stopień zmielenia. Sam doszedłem do pewnej reguły, że czym drobniej zmielona kawa i czym świeżej zmielona, to po zaparzeniu jest smaczniejsza, od kawy która już odleżała nawet kilka, kilkanaście godzin.
Ekstra materiał, ale końcówka mnie zaskoczyła ;-) Myślałem, że przelejesz do innego naczynka, aby "przecedzić" fusy. Czy długość parzenia ma wpływ na zawartość kofeiny w naparze?
może jednak warto spróbować, dzisiaj mamy na rynku wysokiej jakości jasno palone kawy specialty, które smakują o niebo lepiej niż te włoskie czy inne marketowe.
Całe życie spędziłem na marketówkach. Głównie ziarnista MK Brasilia. Polecisz jakiś świeżo, jasno palony konkret w tych klimatach? Chciałbym zacząć przygodę ze specjałami ale nie mam pojęcia co wybrać!
Mam nadzieję, że będzie więcej materiałów. Co to dokładnie znaczy świeżo zmielona, o jakim zakresie czasu jest mowa? Jak pijesz ją z 'fusami' to przecież parzy się dłużej niż 4 minuty, co to za finezyjna filiżanka w intro? Jest potencjał na wiele ciekawych filmików :)
kawa świeżo zmielona znaczy do 30 minut przed parzeniem. im dłuższy okres od mielenia tym więcej związków z niej się ulatnia. do tego dochodzi jeszcze jełczenie olejów, które przed zmieleniem są zamknięte w ziarnie kawy (nie jełczeją)
"Jak pijesz ją z 'fusami' to przecież parzy się dłużej niż 4 minuty" - zamieszanie kawy po tych 4 minutach powoduje przełamanie kawowego "kożucha" i znaczne spowolnienie dalszej ekstrakcji. Niemniej faktycznie lepiej jest korzystać z dripperów np. Kalita Wave lub Hario V60.
Bardzo sie podobało, już trochę wiedziałam trochę nie , dziś kawa była świeżo mielona w młynku ręcznym (=taki mały fitness, -czekam na nowe filmiki- chętnie dowiem się więcej (np jak przyrządzić taką domową kawe bez drobnych fusików -tego jeszcze nie opanowałam).Pozdrawiam
@Ocato92 A bezpośrednio po zalaniu kawy można zamieszać? Na filmie nie widać aby mieszał, a ja zawsze mieszam, co by się lepiej zaparzyło :) a tu się okazuje, że przełamuje kawowy kożuch i z zaparzania nici...
6 ปีที่แล้ว
Przepraszam, że odgrzebuję film sprzed prawie roku, ale zainteresowała mnie waga, której używasz na filmie. Chciałbym sobie kupić taką do pracy i nawet udało mi się ją znaleźć na allegro. W parametrach wagi napisane jest, że jest ona przeznaczona do ważenia max 500 g. W pracy często używam porcelanowego dripa + kubek. Obawiam się, że jeśli dosypię tam kawę i doleję 250 g wody to grubo przekroczę wskazane 500 g. Czy moglibyście mi powiedzieć, czy używając tej wagi mogę wyzerować wagę kubka z dripem i od tego momentu liczyć 500 g czy jak sumarycznie przekroczę 500 g to już koniec i nie mam na co liczyć jeśli chodzi o wskazywanie wagi?
Nie pije kawy ogólnie ale cholera spróbuje takiej grubiej mielonej. Zawsze ten pył ze sklepu albo z młynka wydawał mi sie przesadny, tak wiec gdzies intuicja dobrze podpowiadala, aczkolwiek dopiero jak spróbuje ocenie ;)
grubo mielona ma w sobie więcej kwasowatości, taka zwykła ze sklepu to zazwyczaj zmielona na pył i palona na węgiel najtańsza w uprawie kawa. a grubo mielona jest do alternatywnych metod parzenia kawy (drip, syfon, areopres)
Mam pytanie. Mamy w domu ekspres ciśnieniowy ale raczej taki tańszy nie jakaś machina kosmiczna. Jak zaparzam kawę to często wychodzi taki cierpki kwaśny smak. Próbowałem różne kawy niektóre są drobnej zmielone inne grubej (no nie mam mlynka niestety) i niektóre częściej wychodzą dobrze chyba najlepiej te drobniej zmielone ale jednak mimo wszystko czasami wychodzi taki niezbyt dobry smak. Co może być przyczyną? Tylko błagam bez odpowiedzi typu kup ekspres za 20 tys. I kupuj ziarna od mnicha który hoduje kawę na zboczu wulkanu następnie zmiel ziarna kamieniami z Morza Śródziemnego.
Powodów może być bardzo dużo, zbyt niska temperatura parzenia, źle dobrana woda, niskiej jakości sprzęt, brak możliwości wyczyszczenia ekspresu, ziarno z kraju charakteryzującego się dużą kwasowością, niska jakość ziarna itd. Trudno jednoznacznie stwierdzić na odległość.
inna opcja to wsypanie kawy do papierowego filtra, wlozenie do kubka, zalanie goraca woda i parzenie okolo 4 minut. Po tym czasie wyciagamy filtr z kawa i mamy kawe bez fusow 😁
Brawa dla pana i pana Przybyloka , za to , ze mimo duzej wiedzy, nie staracie sie zarzucac innym herezji. Kazdy pije, jak mu smakuje, Mam kolege, ktory lubi yerba mate , tylko zalane kompletnym wrzatkiem - i to mu smakuje. Pytanie: kawa na filmie parzy sie okol 4 min, potem jednak fusy zostaja nadal w szklance i kawa doparza sie niejako podczas picia, prawda?
Co jeśli Tobie taka smakuje? Doskonale! Każdy pije jak lubi. Choć zawsze zachęcamy do eksperymentów, nie zawsze droga kończy się w miejscu, którym stoimy.
Czy nie byłoby lepiej po założonym przez nas czasie parzenia oddzielić fusy od naparu? Jeśli tego nie zrobimy, to do naparu będą przenikać te związki, których nie chcemy.
I tak i tak finalnie wiemy ze w codziennie używanym kubku pewna ilość kawy najlepiej smakuje przy tej ilości wody. 96 stopni... Jak to zmierzyć? Nie potrzebne jest czasami AK-47 do zaparzenia kawy? i pytanie czy po zamieszaniu kawy nie unoszą się drobinki kawy?
Zamieszanie kożucha spowoduje opadniecie kawy na dno i spowolni dalszą ekstrakcję. Jest to metoda, jaką wykonuje się również cupping, na którym również nie odcedza się kawy, mimo to kawy wychodzą świetnie. Zaczęliśmy od klasycznej metody parzenia, bo właśnie taką pije większość Polaków.
Bardzo dobrze, że podjeliście się tematu kawy. Ja uwielbiam kawę i sam robię czasami z ekspresu latte macchiato czy cappucino którą ostatnio robię z mlekiem kokosowym (nie spienia się tak dobrze jak mleko uht) ale jest pyszna i delikatna. ;) Jednak moją główną kawą jest kawa czarna z ziaren przepuszczana przez ekspres ciśnieniowy. ;) Póki co to testuje różne kawy zaczynam od tych tańszych :) PS. Fajny czajnik czy to jest elektryczny i czy bym musiał sprzedać nerkę aby taki czajnik nabyć?
W tym przypadku kawa parzy się dalej po tych 4 minutach, więc w sumie mierzymy czas do pierwszego łyku, a potem pijemy przeparzoną? Albo bez sensu albo coś mi umknęło :p
Oczywiście najdoskonalszym sposobem przerwania ekstrakcji, jest oddzielenie naparu od kawy. Ten odcinek jest o metodzie cuppingowej, ponieważ stosuje ją większość rodaków, inne metody wkrótce. Po przełamaniu kożucha, drobinki kawy opadają na dno co spowalnia dalsze zaparzanie - oczywiście tylko przy założeniu, że nie wzburzamy jej ponownie. Jest to metoda niedoskonała, ale zawsze warto wyciągać maksimum możliwości.
Ja rozumiem, że ten film jest dla ludzi którzy mają przyjąć gości lub zrobić sobie kawę po pracy. Jednak sam proces robienia porannej kawy nie powinien być zbyt przekombinowany, ponieważ wtedy zależy nam na zrobieniu czegoś szybkiego co nas pobudzi i nie mamy zbytnio ochoty na bawienie się w takie dzieła. Oczywiście czekam na kolejne filmy typu kawa mrożona ;)
Nie każdy pije kawę po to, żeby się pobudzić, tak, jak nie wszyscy piją alkohol, żeby się nawalić. ;-) Jeżeli interesuje nas cokolwiek poza jednym z efektów ubocznych, jakim jest pobudzenie, to szybko=dobrze będzie tylko w kawiarni, gdzie infrastruktura jest jak najlepiej przygotowana, aby jak najszybciej podać gościom produkt. Nie ma drogi na skróty, albo poświęcimy te 10 minut (jakże cennego i niedostępnego) porannego czasu na przygotowanie sobie napoju, który nie tylko kofeiną nas urzeknie, albo zalewamy rozpuszczalną. ;-)
Jeżeli już się w to bawimy to lepiej jest zakupić dripper np. Kalita Wave lub, widoczny w intrze, Hario V60. Polipropylenowy można kupić nawet za 20 zł.
A jak drobno mielić kawę do Aeropresu? Słyszałam konfliktowe opinie. Z jednej strony zasada jest podobna, jak przy zwykłym, barbarzyńskim zalaniu gorącą wodą, z drugiej - jakieś tam minimalne ciśnienie chcemy uzyskać, więc ziarno musi być dość drobne. Będzie odcinek o Aero?
To "barbarzyńskie" zalanie kawy gorącą wodą (Cupping), to jedna z najbardziej zunifikowanych, precyzyjnych i uniwersalnych metod degustacji oraz oceny sensorycznej na całym świecie, włącznie z plantacjami, kawiarniami i palarniami. ;-) Kawę w AeroPressie można zaparzyć na ogrom różnych sposobów, a ograniczyć Cię może tylko Twoja wyobraźnia. Jednak musisz pamiętać, że proces przygotowania kawy w jakimkolwiek urządzeniu, to zbiór wartości (tepmeratura, doza, uzysk, ciśnienie, grubość zmielenia, itd.) połączonych ze sobą, dlatego na zasadzie własnych obserwacji sprawdzaj, w jaki sposób, np. zmiana grubości mielenia wpływa na rezultat. Samo ciśnienie jest zdecydowanie mniej istotne niż jakość przemiału czy mineralizacja wody, dlatego nie martw się, kiedy jest "niskie", bo do AeroPressa kawę możesz zmielić bardzo grubo i bardzo drobno, a to, czy kawa będzie "smaczna", będzie zależeć od połączenia wszystkich czynników. :-)
***** Taaak, jedynym czynnikiem, który dzisiaj zmieniłam, była grubość zmielenia ziarna - raczej grubszy przemiał. Kawa zdecydowanie mi nie odpowiadała, była wodnista Przy drugim podejściu do tej grubości i nieznacznym wydłużeniu czasu zaparzania uzyskałam wciąż wodnisty, ale jakby bardziej mętny napój. Jutro spróbuję zdecydowanie drobniejszy przemiał.
Pewnie, że będzie o AeroPress! Trudno określić jednoznacznie grubość mielenia, bo nie znamy twojego młynka. Zasada jest prosta: Im drobniejsze mielenie, tym krótszy czas parzenia i odwrotnie. Aero to kompletny freestyle, ciągłe eksperymenty, bo każdy z parametrów można dowolnie zmienić (doza, czas, temperatura, grubość mielenia itd.). Zrobimy odcinek, aby rozwiać wątpliwości.
Szalom. Nie wiem gdzie zadać takie pytanie więc wybrałem film na zasadzie kontrastu. Chciałbym zapytać czy jest w planach video na temat roślin do zaparzania których właściwości scharakteryzowałbym słowami: wyciszające, uspakajające, obniżające ciśnienie, relaksujące. Dodam jeszcze, że cenię sobie czajnikowy.pl wielce.
Warto dbać o jak największa kontrolę parametrów parzenia. Jeśli zachodzi duże ryzyko utraty temperatury to można zastosować przykrycie. Spadająca temperatura nie musi być złą cechą, jeśli robimy to świadomie i potrafimy ja kontrolować.
Ja słyszałam, że powinno zalać się kawę niewielką ilością wody, pozwolić by chwilę sie parzyła i dopiero dolać resztę wody. Jest to prawda i jeśli tak to jaki to ma cel? Intensywność smaku się zwiększa? Filmik super! Czekam na więcej :-)
wtedy zaparzasz kawę w małej ilości wody i ekstrakcja następuje wolniej, potem rozrzedzasz ten ekstrakt dodając wody, więcej smaku wydobędziesz jak wlejesz od razu więcej wody i pomieszasz
To o czym mówisz Aneto, to preinfuzja. Ma ona na celu pozbycie się dwutlenku węgla z kawy i ułatwia równe zaprzenie się drobinek kawy. Stosuje się ją jednak w głównie w metodach przelewowych, w tym przypadku jest to zbyteczne. Taki proces można też wykonać również zimną wodą, przy dużo dłuższym czasie - ale to tylko w ramach ciekawostki.
e.... Kawa :( Ja jednak wolę herbatę ;) Zrobicie kiedyś film o tym jak rozpoznać wysokiej klasy herbatę po np. liściach? Słyszałem, że podobno wydzielenie się piany oznacza wysoką jakość, a jeśli kest czysta biała, a nie żółta i mętna, to temperatura wody była za niska... Tak samo słyszałem, że pojawienie się na herbacie tzw. śmietanki, o pomarańczowawym kolorze, oznacza wysoką jakość. Odnosiło się to do czarnej herbaty. Czy rzeczywiści takie znaki coś mówią? Czym jest ta piana tak właściwie?
Najlepiej byłoby przefiltrować kawę przez papier. Będzie zdrowsza i smaczniejsza. Jeśli lubisz kawę mocną i filtrowanie Ci nie pasuję, zainwestuj we french press (instrukcja na naszym kanale) Jeśli nie chcesz się z tym bawić, to spróbuj po 4 minutach mocno zamieszać i dolać odrobiny zimnej wody.
Woda z kranu ma "bardzo dużą mineralizację"? Jeżeli tak jak ten Pan podaje ma załóżmy te 380 ppm (czyli w uproszczeniu 380 mg/litr) to wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, jest to woda nisko mineralizowana (zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/l). Większość znanych i reklamowanych wód w opakowaniach jednostkowych ma ogólną mineralizację 300-700 mg/l, a podana wartość zalecana 100 mg/l to woda dla niemowląt lub po dodatkowym filtrze domowym. Z drugiej strony po takim załóżmy filtrze membranowym (np. filtr odwróconej osmozy) usuwamy praktycznie wszystko, woda jest jałowa i wypłukuje z nas to co dobre, ale w sumie kawa podobno też więc co tam... :)
"Bardzo duża mineralizacja" - jak na parzenie kawy. Dziś już wiemy, że mniej istotna jest sama ilość niż to, z czego chemicznie się składa. W bardzo dużym uproszczeniu kationy "wyciągają" kwasy (z których niemal w większości smak kawy się składa), a aniony będą je "spłaszczać". Dlatego proszę sprawdzać na butelkach proporcje między plusami a minusami, bo to od tego zależy późniejsza jakość naparu.
Herbata - ok, woda miękka. Jednak do kawy wolę wodę średnio-twardą. Dzięki temu jest lepsze ciało. Z kranu po jednorazowej filtracji przeciętnym filtrem. Najważniejsze żeby woda nie miała zbyt niskiego pH.
W jaki niby sposób zamerdanie łyżeczką w fusach kawy zatrzymuję jej ekstrakcję? Zawsze myślałem że taka zwykła zalewajka to największe zło - właśnie przez to, że kawa ma ciągły kontakt z wodą przez cały okres picia i to w różnych temperaturach (woda sukcesywnie ochładza się). Proszę mnie wyprowadzić z błędu. :)
Zamieszanie kawy powoduje opadnięcie fusów na dno. Jeśli nie zostaną one ponownie wzburzone, to pozostana na dnie. Oczywiście tak długo jak kawa ma kontakt z woda będzie się bardziej rozpuszczała, ale brak mieszania ( ruchów cząsteczek po całej objętości naczynia) spowolni znacznie ten proces. Wiadomo, tylko filtrowana ;)
Dzień dobry! Jak zapowiadaliśmy, prezentujemy pierwszy film z cyklu Kawa na Czajnikowy.pl :) Adam trochę się stresował, bo wszystko szło na długich ujęciach, ale naszym zdaniem wyszło bardzo przyzwoicie :) Czekamy na Wasze komentarze i do następnego! :)
Ba!Wyszło wspaniale jak na pierwszy raz pana Adama.Ja jestem fanką stety/niestety kawy rozpuszczalnej.Ciekawa jestem czy będzie mi dane na Czajnikowy.pl zobaczyć,jak prawidłowo parzyć kawę rozpuszczalną by była pyszna.Pozdrawiam serdecznie.
***** Przecież rozpuszczalna się nie parzy, tylko rozpuszcza :P
Niestety, ale jak Rarr zauważył, kawę rozpuszczalną się rozpuszcza, a nie parzy. Co skutkuje tym, że jedynym parametrem na jaki mamy wpływ jest temperatura wody. Reszta, czyli smak, to już będzie w dużej mierze zależało od ceny. Swego czasu jak piłem 'puszczalską', to cierpiały moje kubki smakowe, bo byłem strasznym skąpcem. Przy tych kawach, niestety trzeba trochę wydać, żeby mieć lepszy smak.
Teraz już nie mam tego problemu. Polecam zainwestować w kawiarkę, młynek i będzie się miało przepyszną kawę :) (i duuużo tańszą :))
Czajnikowy.pl - dobra herbata! świetny film :) treściwie, ciekawie i swobodnie - udało się ukryć cały stres :) pozdrowienia dla Adama! przyjemnie będzie również i jego oglądać :)
wincyj o kawie bo fajnie sie ogląda :D
Fajny ziomeczek. Widać że spięty ale ma dużą wiedzę a to najważniejsze. Oby wiecej odcinków z nim
Najs! Od razu poszedłem i wykorzystałęm mój stary młynek ręczny do mielenia kawy, który (jak na moje oko) mielił dość grubo, a na pewno bardziej niż sklepowe kawy. Nie spodziewałem się, że takie proste tricki mogą tak zmienić smak i aromat mojej codziennej kawy. Czekam na więcej. Dobra robota.
Dzięki wam odkryłem na nowo zwykłą codzienną kawę :). Pijam ją z mlekiem, bez cukru. Zawsze robiłem mocniejszą, parzyłem jeszcze gotującym się wrzątkiem, czas parzenia - jak wyjdzie.
Zrobiłem tak jak na filmiku i... EUREKA! Nawet marketowa kawa może mieć dużo lepszy smak.
Wielkie dzięki :)
Zajebiście prosty sposób , szybko krótko i na temat , takich treści więcej proszę
Bardzo dobry materiał! Sporo konkretów :) Adam daje rade :D Czekam na więcej !! :) Pozdrawiam
Mi bardzo odpowiada zarówno temat kawy (chciałbym się nieco więcej dowiedzieć) jak i prowadzący. Czekam na nowe odcinki i pozdrawiam.
mimo, że nie jestem fanką kawy...z przyjemnością dowiedziałam się masę rzeczy, o których nie zdawałam sobie sprawy...super
Pomogło, dzięki. Wychodzi lepsza niż z kawiarki. Pozdrawiam!
Proste a jak mi to wyszło! Wystarczy pozwolić jej się zaparzyć. Czekałem z komentarzem do następnego dnia (poranek) gdzie zaparzyłem kawę tak jak na filmie. Nie zalałem jej wrzątkiem. Nic wcześniej nie dodawałem. No jest coś kompletnie innego. Dobrze że młynkiem do kawy tylko porozbijałem ziarna a nie zmieliłem jak zawsze. Proste rzeczy a można osiągnąć coś super. Czekam jeszcze na coś o kawie
Świetny odcinek, teraz wiem jak wiele błędów popełniałem mieląc i parząc kawę. Właściwie to wszystko muszę zmienić w procesie parzenia. Dziękuję za odcinek.
mmm, aż czuć aromat. ja ostatnio kupiłam ekspres z ariete, rano porządna kawa jest świetna
super! ja robię w kawiarce ariete, też bardzo mi smakuje taka kawa.
Bardzo czekałam na taki materiał i w końcu jest moja ukochana kawa. Adam świetne prowadzi także nie mogę się doczekać kolejnych! :)
Dzieńdobry. dzisiaj postanowiłem zrobić kawę w sposób jaki pokazałeś i jest bardzo smaczna 😋 dziękuję i będę nadal ja stosował dziękuję.
Witam, zmieliłem kawę w śrutowniku ręcznym ,ustawiwszy na grube mielenie tak jak na filmiku, parzyłem 4 minuty w aeropresie , wyszła smaczniejsza niż drobno mielona ,jednak jaśniejsza czyli słabsza (lurka), smak dużo lepszy, mimo, że to zwykła ziarnista Tchibo z dyskontu,zmieszana z jakąś noname -jeszcze gorszą.Smak bdb- także dzięki wielkie za filmik.Pozdrawiam;-)
Dziękuje za cenne wskazówki. W końcu wypiłam pyszną kawe😊
Tak! Więcej kawy! Na polskim YT brakuje filmów o kawie. CoffeeDesk coś próbował, ale nie powiem, żeby to było super. Projekt REBEL (wraz z Agnieszką Rojewską) coś próbował, wyszło fajnie, ale nie można powiedzieć, żeby się na tym skupiali. A temat jest szeroki, warty uwagi i idealnie się na filmy nadaje. Czekam na więcej. :)
Jakub Fijałkowski Kanał "Arabean" polecam ;)
Mateusz Ryba Dzięki, zobaczę. :)
gazeta wyborcza
Świetny pomysł, oby więcej materiałów o kawie!
Brawa dla Pana Adama 👏.Więcej o kawie,proszę ☕💚.
Zastanawiałem się kiedy rozpocznie się cykl z kawą na tym kanale :)
Świetna robota Adam!
Dzięki za ten filmik, jest bardzo pomocny. Pozdrawiam!
O tak tak tak! :D Bardzo się ciesze ,żę pojawia się również u Ciebie ....albo u Was temat z kawą . Uwielbiam jedną jak i drugą używkę :) Zależy od nastroju jaki mam danego dnia. Także ciesze się,że kanał przybliży bardziej tematykę barristy ...mam nadzieje przynajmniej .
Bardzo konkretny i miły prowadzący! :)
Jak pan ocenia jakos w kawy w systemach typu Nesperesso? Cena filzanki jest naprawde bardzo duza w takim rozwiazaniu, czy jakosc idzie z cena w parze?
Super filmik! w końcu coś dla kawoszy:)) uwielbiam herbatę ale moje serce należy do kawy:D Pozdrawiam i czekam na kolejne video!
poradnik do kawy, dzięki na pewno się przyda :D
Czekam o odcinek o alternatywnych sposobach parzenia kawy. Świetny pomysł na serię o kawie, nie samą herbatą człowiek żyje :)
Bardzo mi się podobało, pozdrawiam
No i super.
Ale Laska w programie :D
Propsuję pomysł ha odrobinę kawy na Czajnikowym!
Super panie Adamie!
Super! :D
Fakt faktem Czajnik to herbaciarnia ALE w czajniku nie tylko kawę można parzyć ^^
Jestem ciekaw co z tego wyjdzie i czekam na każdy z kolejnych odcinków o kawie :)
Świetnie! Adam robi robotę! nadzieję, że zrobicie filmiki o metodach parzenia bo to jest odlit, jak pamiętam :D
Bardzo milo sie slucha i oglada:) Czekamy na wiecej filmików!:)
Brawa dla Adama, widać, że zakręcony na punkcie kawy. Czekam na kolejne filmy. Może kiedyś pojawi się coś o Aero press?
Czajnikowy.pl - dobra kawa.
Dziękuję bardzo.
kawa, kawunia, kawunieczka 😎
Dla mnie akurat kawa im drobniej zmielona tym smaczniejsza, taką lubię najbardziej ;)
Doskonała recepta na lurę... :D No cóż, kwestia gustu. Ja unikam jak ognia grubo mielonej czy też delikatnie palonej. Moja pyszna kawa musi być dobrze upalona i mieć tą przepyszną goryczkę. Grubo mielona jest przeznaczona raczej do gotowania niż zalewania. Arcyważna jest też oczywiście woda i to w tym materiale jest jedynie na plus. Jakość wody widać po piance: przy wodzie wysoko zmineralizowanej pianka o ile jest jest krótkotrwała i ciemna, przy nisko zmineralizowanej jasno beżowa. Poza tym filtracja, wtedy nic nie ma prawa "drapać w gardle" jak to powiedział ten młodzieniec w materiale :D
Tylko proszę nie zostawiać kawy z węglem w piwnicy, bo może Pan później w smaku pomylić! :D Oczywiście żartuję, bo każdy powinien pić to, co lubi, jednak szacunek należy się obydwu stronom - to, że Pan woli pić kawę zrobioną z czarnych, błyszczących ziaren, to nie powód do tego, aby stwierdzać, że lubiący kawę, która poza goryczą ma tak abstrakcyjne rzeczy jak SMAK, to idioci. Pozdrawiam ciepło! PS. A ta "pianka", to przy wysokiej mineralizacji kationami czy anionami?
ja jeszcze używam filtra i przelewam do ładnej filiżanki :D o takie moje pedantyczne zachowanie :D
Ja odkąd bardziej regularnie zacząłem pić kawę, to sam ją mielę w młynku. Młynku kupionym przez moich rodziców zanim się urodziłem. Jest bardzo dobry, bo można samemu kontrolować stopień zmielenia.
Sam doszedłem do pewnej reguły, że czym drobniej zmielona kawa i czym świeżej zmielona, to po zaparzeniu jest smaczniejsza, od kawy która już odleżała nawet kilka, kilkanaście godzin.
Ekstra materiał, ale końcówka mnie zaskoczyła ;-) Myślałem, że przelejesz do innego naczynka, aby "przecedzić" fusy. Czy długość parzenia ma wpływ na zawartość kofeiny w naparze?
Wiecej filmow z kawą!
Już teraz nie tylko nowinkami o herbacie/yerba będę mógł zaskakiwać w towarzystwie :)
Adam bardzo ciekawie opowiada, będę oglądać tą serie. Ale nie spróbuję bo nie lubie kawy :)
może jednak warto spróbować, dzisiaj mamy na rynku wysokiej jakości jasno palone kawy specialty, które smakują o niebo lepiej niż te włoskie czy inne marketowe.
Całe życie spędziłem na marketówkach. Głównie ziarnista MK Brasilia. Polecisz jakiś świeżo, jasno palony konkret w tych klimatach? Chciałbym zacząć przygodę ze specjałami ale nie mam pojęcia co wybrać!
Witam, jakie mielenie najlepiej wybrać do takiego sposobu jak na filmie. Jeśli do wyboru mam drip/french press/kawiarkę/kolbowy domowy? :D
"French press" będzie ok. Ewentualnie "drip"
Dobry materiał
Spock jak Ci się grało w nowym Star Trecku? Czy pijecie kawę na statku? :D
Ja uwielbiam lody smietankowe posypane odrobina świeżo zmielona kawa :)
Uczysz się polskiego? Nawet nieźle Ci idzie..
dobra, nie pierdol i nie udawaj polonisty... nie jestes od wytykania mi bledow
Witam. Jaka szkoła jest potrzebna lub którą pasowało by ukończyć by otworzyć własną herbaciarnie?
Jak oceniasz kawę turecką? (parzoną po turecku)?
Mam nadzieję, że będzie więcej materiałów. Co to dokładnie znaczy świeżo zmielona, o jakim zakresie czasu jest mowa? Jak pijesz ją z 'fusami' to przecież parzy się dłużej niż 4 minuty, co to za finezyjna filiżanka w intro? Jest potencjał na wiele ciekawych filmików :)
Kawa to duży temat, a od czegoś musieliśmy zacząć. Jeżeli Adam się Wam spodoba to mamy mnóstwo tematów na kolejne filmy :)
kawa świeżo zmielona znaczy do 30 minut przed parzeniem. im dłuższy okres od mielenia tym więcej związków z niej się ulatnia. do tego dochodzi jeszcze jełczenie olejów, które przed zmieleniem są zamknięte w ziarnie kawy (nie jełczeją)
"Jak pijesz ją z 'fusami' to przecież parzy się dłużej niż 4 minuty" - zamieszanie kawy po tych 4 minutach powoduje przełamanie kawowego "kożucha" i znaczne spowolnienie dalszej ekstrakcji. Niemniej faktycznie lepiej jest korzystać z dripperów np. Kalita Wave lub Hario V60.
Bardzo sie podobało, już trochę wiedziałam trochę nie , dziś kawa była świeżo mielona w młynku ręcznym (=taki mały fitness, -czekam na nowe filmiki- chętnie dowiem się więcej (np jak przyrządzić taką domową kawe bez drobnych fusików -tego jeszcze nie opanowałam).Pozdrawiam
@Ocato92 A bezpośrednio po zalaniu kawy można zamieszać? Na filmie nie widać aby mieszał, a ja zawsze mieszam, co by się lepiej zaparzyło :) a tu się okazuje, że przełamuje kawowy kożuch i z zaparzania nici...
Przepraszam, że odgrzebuję film sprzed prawie roku, ale zainteresowała mnie waga, której używasz na filmie. Chciałbym sobie kupić taką do pracy i nawet udało mi się ją znaleźć na allegro. W parametrach wagi napisane jest, że jest ona przeznaczona do ważenia max 500 g. W pracy często używam porcelanowego dripa + kubek. Obawiam się, że jeśli dosypię tam kawę i doleję 250 g wody to grubo przekroczę wskazane 500 g. Czy moglibyście mi powiedzieć, czy używając tej wagi mogę wyzerować wagę kubka z dripem i od tego momentu liczyć 500 g czy jak sumarycznie przekroczę 500 g to już koniec i nie mam na co liczyć jeśli chodzi o wskazywanie wagi?
Para z ust jest widoczna w temperaturze 10*C i niższej. Nie zimno tak w samej koszulce? :P
Nie pije kawy ogólnie ale cholera spróbuje takiej grubiej mielonej. Zawsze ten pył ze sklepu albo z młynka wydawał mi sie przesadny, tak wiec gdzies intuicja dobrze podpowiadala, aczkolwiek dopiero jak spróbuje ocenie ;)
grubo mielona ma w sobie więcej kwasowatości, taka zwykła ze sklepu to zazwyczaj zmielona na pył i palona na węgiel najtańsza w uprawie kawa. a grubo mielona jest do alternatywnych metod parzenia kawy (drip, syfon, areopres)
Nie wiem dlaczego ale kawa parzona wodą z czajnika elektrycznego nie smakuje mi tak jak ta zalana wodą "zdjętą z gazu" macie na to jakieś wyjaśnienie?
dzięki teraz wiem że potrzebuje kawy
Mam pytanie. Mamy w domu ekspres ciśnieniowy ale raczej taki tańszy nie jakaś machina kosmiczna. Jak zaparzam kawę to często wychodzi taki cierpki kwaśny smak. Próbowałem różne kawy niektóre są drobnej zmielone inne grubej (no nie mam mlynka niestety) i niektóre częściej wychodzą dobrze chyba najlepiej te drobniej zmielone ale jednak mimo wszystko czasami wychodzi taki niezbyt dobry smak. Co może być przyczyną? Tylko błagam bez odpowiedzi typu kup ekspres za 20 tys. I kupuj ziarna od mnicha który hoduje kawę na zboczu wulkanu następnie zmiel ziarna kamieniami z Morza Śródziemnego.
Powodów może być bardzo dużo, zbyt niska temperatura parzenia, źle dobrana woda, niskiej jakości sprzęt, brak możliwości wyczyszczenia ekspresu, ziarno z kraju charakteryzującego się dużą kwasowością, niska jakość ziarna itd. Trudno jednoznacznie stwierdzić na odległość.
inna opcja to wsypanie kawy do papierowego filtra, wlozenie do kubka, zalanie goraca woda i parzenie okolo 4 minut. Po tym czasie wyciagamy filtr z kawa i mamy kawe bez fusow 😁
Starbucks może się schować!
Ooo, Ciebie się nie spodziewałem tutaj :D
Brawa dla pana i pana Przybyloka , za to , ze mimo duzej wiedzy, nie staracie sie zarzucac innym herezji. Kazdy pije, jak mu smakuje, Mam kolege, ktory lubi yerba mate , tylko zalane kompletnym wrzatkiem - i to mu smakuje.
Pytanie: kawa na filmie parzy sie okol 4 min, potem jednak fusy zostaja nadal w szklance i kawa doparza sie niejako podczas picia, prawda?
Owszem, przeparza się. Dlatego stosując tą technikę, nie można wzburzać kawy, która opadnie na dno, ponieważ mieszając pogarszamy sytuację.
Ja ze względów zdrowotnych pić kawy nie mogę, ale chętnie zaparzę komuś taką idealnie wymierzoną porcję ;)
Waga i stoper...
A co jeśli do kubka wsypuje na oko, zalewam wrzątkiem i piję fusową? Mniejsza o ilośc, mniejsza o czas. Mnie smakuje taka jaką robię
Co jeśli Tobie taka smakuje? Doskonale! Każdy pije jak lubi. Choć zawsze zachęcamy do eksperymentów, nie zawsze droga kończy się w miejscu, którym stoimy.
Czy nie byłoby lepiej po założonym przez nas czasie parzenia oddzielić fusy od naparu? Jeśli tego nie zrobimy, to do naparu będą przenikać te związki, których nie chcemy.
I tak i tak finalnie wiemy ze w codziennie używanym kubku pewna ilość kawy najlepiej smakuje przy tej ilości wody. 96 stopni... Jak to zmierzyć? Nie potrzebne jest czasami AK-47 do zaparzenia kawy? i pytanie czy po zamieszaniu kawy nie unoszą się drobinki kawy?
To chyba po tych 4 minutach wypadało by przelać przez sitko do drugiej szklanki. Przecież zwykłe zamieszanie nie zatrzyma procesu parzenia.
Zamieszanie kożucha spowoduje opadniecie kawy na dno i spowolni dalszą ekstrakcję. Jest to metoda, jaką wykonuje się również cupping, na którym również nie odcedza się kawy, mimo to kawy wychodzą świetnie. Zaczęliśmy od klasycznej metody parzenia, bo właśnie taką pije większość Polaków.
co to za utwór w tle?
a woda zrodlana?
Bardzo dobrze, że podjeliście się tematu kawy. Ja uwielbiam kawę i sam robię czasami z ekspresu latte macchiato czy cappucino którą ostatnio robię z mlekiem kokosowym (nie spienia się tak dobrze jak mleko uht) ale jest pyszna i delikatna. ;) Jednak moją główną kawą jest kawa czarna z ziaren przepuszczana przez ekspres ciśnieniowy. ;) Póki co to testuje różne kawy zaczynam od tych tańszych :) PS. Fajny czajnik czy to jest elektryczny i czy bym musiał sprzedać nerkę aby taki czajnik nabyć?
W tym przypadku kawa parzy się dalej po tych 4 minutach, więc w sumie mierzymy czas do pierwszego łyku, a potem pijemy przeparzoną? Albo bez sensu albo coś mi umknęło :p
Zamieszanie powoduje przełamanie kawowego "kożucha" i znaczne spowolnienie dalszego procesu parzenia.
Masz rację - to jest bez sensu. Po to są przeróżne urządzenia, by przerwać ekstrakcję i oddzielić napar od zmielonej kawy.
Oczywiście najdoskonalszym sposobem przerwania ekstrakcji, jest oddzielenie naparu od kawy. Ten odcinek jest o metodzie cuppingowej, ponieważ stosuje ją większość rodaków, inne metody wkrótce. Po przełamaniu kożucha, drobinki kawy opadają na dno co spowalnia dalsze zaparzanie - oczywiście tylko przy założeniu, że nie wzburzamy jej ponownie. Jest to metoda niedoskonała, ale zawsze warto wyciągać maksimum możliwości.
No moja ulubiona zwykła parzącha! ;)
Jak można mówić o czasie parzenia jeśli po jego upływie nie oddziela się fusów?
Ja rozumiem, że ten film jest dla ludzi którzy mają przyjąć gości lub zrobić sobie kawę po pracy. Jednak sam proces robienia porannej kawy nie powinien być zbyt przekombinowany, ponieważ wtedy zależy nam na zrobieniu czegoś szybkiego co nas pobudzi i nie mamy zbytnio ochoty na bawienie się w takie dzieła. Oczywiście czekam na kolejne filmy typu kawa mrożona ;)
Nie każdy pije kawę po to, żeby się pobudzić, tak, jak nie wszyscy piją alkohol, żeby się nawalić. ;-) Jeżeli interesuje nas cokolwiek poza jednym z efektów ubocznych, jakim jest pobudzenie, to szybko=dobrze będzie tylko w kawiarni, gdzie infrastruktura jest jak najlepiej przygotowana, aby jak najszybciej podać gościom produkt. Nie ma drogi na skróty, albo poświęcimy te 10 minut (jakże cennego i niedostępnego) porannego czasu na przygotowanie sobie napoju, który nie tylko kofeiną nas urzeknie, albo zalewamy rozpuszczalną. ;-)
Co z odcedzaniem ziaren?
Jeżeli już się w to bawimy to lepiej jest zakupić dripper np. Kalita Wave lub, widoczny w intrze, Hario V60. Polipropylenowy można kupić nawet za 20 zł.
W kolejnych odcinkach, poruszymy też temat filtracji kawy i pokażemy metody jakie można zastosować. Zapraszam
A jak drobno mielić kawę do Aeropresu? Słyszałam konfliktowe opinie. Z jednej strony zasada jest podobna, jak przy zwykłym, barbarzyńskim zalaniu gorącą wodą, z drugiej - jakieś tam minimalne ciśnienie chcemy uzyskać, więc ziarno musi być dość drobne. Będzie odcinek o Aero?
To "barbarzyńskie" zalanie kawy gorącą wodą (Cupping), to jedna z najbardziej zunifikowanych, precyzyjnych i uniwersalnych metod degustacji oraz oceny sensorycznej na całym świecie, włącznie z plantacjami, kawiarniami i palarniami. ;-) Kawę w AeroPressie można zaparzyć na ogrom różnych sposobów, a ograniczyć Cię może tylko Twoja wyobraźnia. Jednak musisz pamiętać, że proces przygotowania kawy w jakimkolwiek urządzeniu, to zbiór wartości (tepmeratura, doza, uzysk, ciśnienie, grubość zmielenia, itd.) połączonych ze sobą, dlatego na zasadzie własnych obserwacji sprawdzaj, w jaki sposób, np. zmiana grubości mielenia wpływa na rezultat. Samo ciśnienie jest zdecydowanie mniej istotne niż jakość przemiału czy mineralizacja wody, dlatego nie martw się, kiedy jest "niskie", bo do AeroPressa kawę możesz zmielić bardzo grubo i bardzo drobno, a to, czy kawa będzie "smaczna", będzie zależeć od połączenia wszystkich czynników. :-)
***** Taaak, jedynym czynnikiem, który dzisiaj zmieniłam, była grubość zmielenia ziarna - raczej grubszy przemiał. Kawa zdecydowanie mi nie odpowiadała, była wodnista Przy drugim podejściu do tej grubości i nieznacznym wydłużeniu czasu zaparzania uzyskałam wciąż wodnisty, ale jakby bardziej mętny napój. Jutro spróbuję zdecydowanie drobniejszy przemiał.
Pewnie, że będzie o AeroPress! Trudno określić jednoznacznie grubość mielenia, bo nie znamy twojego młynka. Zasada jest prosta:
Im drobniejsze mielenie, tym krótszy czas parzenia i odwrotnie. Aero to kompletny freestyle, ciągłe eksperymenty, bo każdy z parametrów można dowolnie zmienić (doza, czas, temperatura, grubość mielenia itd.). Zrobimy odcinek, aby rozwiać wątpliwości.
Jak rozumiem, mieszanie patyczkiem po 4 minutach zatrzymuje proces parzenia? Bo nie widziałem żeby ktoś usuwał fusy.
Szalom. Nie wiem gdzie zadać takie pytanie więc wybrałem film na zasadzie kontrastu. Chciałbym zapytać czy jest w planach video na temat roślin do zaparzania których właściwości scharakteryzowałbym słowami: wyciszające, uspakajające, obniżające ciśnienie, relaksujące.
Dodam jeszcze, że cenię sobie czajnikowy.pl wielce.
kawa
No dobra ta Herbata :D
Czy ty jestes powazny? na zaparzenie kawy moge poswiecic co najwyzej 1 minute a nie 2 godziny.
prowadzący tego odcinka musi mieć astralną wiedzę o kawie
Mam nadzieje, że herbata zachowa dominację. ;) Ja się na kawie tak po za tym nie znam, ale jej się nie przykrywa?
nie przykrywa się kawy ;p
Serio? Myślałem, że spadająca temperatura podczas parzenia jest zła cechą... Jedyne co wiem o kawie, to to, że jej nie lubię ;]
Warto dbać o jak największa kontrolę parametrów parzenia. Jeśli zachodzi duże ryzyko utraty temperatury to można zastosować przykrycie. Spadająca temperatura nie musi być złą cechą, jeśli robimy to świadomie i potrafimy ja kontrolować.
Mam wrażenie, że tam, gdzie nagrywaliście, było bardzo zimno - kilka razy widać jak Adam chucha parą z ust.
Ja słyszałam, że powinno zalać się kawę niewielką ilością wody, pozwolić by chwilę sie parzyła i dopiero dolać resztę wody. Jest to prawda i jeśli tak to jaki to ma cel? Intensywność smaku się zwiększa?
Filmik super! Czekam na więcej :-)
wtedy zaparzasz kawę w małej ilości wody i ekstrakcja następuje wolniej, potem rozrzedzasz ten ekstrakt dodając wody, więcej smaku wydobędziesz jak wlejesz od razu więcej wody i pomieszasz
To o czym mówisz Aneto, to preinfuzja. Ma ona na celu pozbycie się dwutlenku węgla z kawy i ułatwia równe zaprzenie się drobinek kawy. Stosuje się ją jednak w głównie w metodach przelewowych, w tym przypadku jest to zbyteczne. Taki proces można też wykonać również zimną wodą, przy dużo dłuższym czasie - ale to tylko w ramach ciekawostki.
Jest jakiś kierunek studiów w tym kierunku ?
Dlaczego siedzisz tylko w koszulce w zimnym pomieszczeniu ?
e.... Kawa :( Ja jednak wolę herbatę ;) Zrobicie kiedyś film o tym jak rozpoznać wysokiej klasy herbatę po np. liściach? Słyszałem, że podobno wydzielenie się piany oznacza wysoką jakość, a jeśli kest czysta biała, a nie żółta i mętna, to temperatura wody była za niska... Tak samo słyszałem, że pojawienie się na herbacie tzw. śmietanki, o pomarańczowawym kolorze, oznacza wysoką jakość. Odnosiło się to do czarnej herbaty. Czy rzeczywiści takie znaki coś mówią? Czym jest ta piana tak właściwie?
Śmietanki sery i twarogi mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm... to wszystko oznaka wysokiej jakości
Tak zimno i krótki rękawek?
Mam problem. Ponieważ jak zaleje kawę to później po zapaleniu w wodzie unosi się dużo kawałków kawy. Co z tym zrobić ? Jak na zniwelować?
Najlepiej byłoby przefiltrować kawę przez papier. Będzie zdrowsza i smaczniejsza.
Jeśli lubisz kawę mocną i filtrowanie Ci nie pasuję, zainwestuj we french press (instrukcja na naszym kanale)
Jeśli nie chcesz się z tym bawić, to spróbuj po 4 minutach mocno zamieszać i dolać odrobiny zimnej wody.
Adam Laska dzięki
Woda z kranu ma "bardzo dużą mineralizację"? Jeżeli tak jak ten Pan podaje ma załóżmy te 380 ppm (czyli w uproszczeniu 380 mg/litr) to wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, jest to woda nisko mineralizowana (zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/l). Większość znanych i reklamowanych wód w opakowaniach jednostkowych ma ogólną mineralizację 300-700 mg/l, a podana wartość zalecana 100 mg/l to woda dla niemowląt lub po dodatkowym filtrze domowym. Z drugiej strony po takim załóżmy filtrze membranowym (np. filtr odwróconej osmozy) usuwamy praktycznie wszystko, woda jest jałowa i wypłukuje z nas to co dobre, ale w sumie kawa podobno też więc co tam... :)
"Bardzo duża mineralizacja" - jak na parzenie kawy. Dziś już wiemy, że mniej istotna jest sama ilość niż to, z czego chemicznie się składa. W bardzo dużym uproszczeniu kationy "wyciągają" kwasy (z których niemal w większości smak kawy się składa), a aniony będą je "spłaszczać". Dlatego proszę sprawdzać na butelkach proporcje między plusami a minusami, bo to od tego zależy późniejsza jakość naparu.
Herbata - ok, woda miękka. Jednak do kawy wolę wodę średnio-twardą. Dzięki temu jest lepsze ciało. Z kranu po jednorazowej filtracji przeciętnym filtrem. Najważniejsze żeby woda nie miała zbyt niskiego pH.
Jak zrobić dobrą czarną kawę w domu? Kupić dobry automat i dobrą kawę w ziarnach z lokalnej palarni.:)
a gdzie ten pan z brodą ???
Nic, nie powiedziałeś, jaka powinna być temperatura wody do zalania kawy??
Zostało powiedziane w 5:00 minucie :) 96°C, woda, która się zagotowała i przestała bulgotać posiada właśnie temperature w granicach 96°C pozdrawiam :)
Sorry, przeoczyłam, bo zapatrzyłam się w telewizor😂
Kawa na Czajnikowym - co tu sie porobiło. :D
W jaki niby sposób zamerdanie łyżeczką w fusach kawy zatrzymuję jej ekstrakcję? Zawsze myślałem że taka zwykła zalewajka to największe zło - właśnie przez to, że kawa ma ciągły kontakt z wodą przez cały okres picia i to w różnych temperaturach (woda sukcesywnie ochładza się). Proszę mnie wyprowadzić z błędu. :)
Zamieszanie kawy powoduje opadnięcie fusów na dno. Jeśli nie zostaną one ponownie wzburzone, to pozostana na dnie. Oczywiście tak długo jak kawa ma kontakt z woda będzie się bardziej rozpuszczała, ale brak mieszania ( ruchów cząsteczek po całej objętości naczynia) spowolni znacznie ten proces.
Wiadomo, tylko filtrowana ;)