Tak to je paráda! Dozvěděl jsem se o parních lokomotivách víc, než za celý život. Jsou to fascinující stroje. Dostalo mne, že automatické přikládání šnekem není výdobytkem moderních kotlů :-)
Tenkrát v jakých podminkách a s jakým vercajkem dokázali ti chlapi dát dohromady takové mašiny,to byli opravdoví MACHŘI !!!! Super film,dnes uz takového nic neexistuje...
To vzbuzuje respekt před tímto uměním rád bych se projel na nějaké z tehdejších pozic kotlář pomocník se štokrem a další no prostě těžký respekt každému kdo pomáhal vytvořit a nebo řídit tuto lokomotivu a i strojvůdce to tehdy měl o dost těžší než dnes no prostě respekt
Spíš bych řekl že dnešní lokomotiva je jednoduchá, zatímco parní lokomotiva byla ve své době (hlavně v 19. století) naprostým vrcholem lidského důvtipu a invence a za každou novou 'vychytávkou' stála spousta náročných pokusů a bádání protože nic nešlo namodelovat na počítači ani laboratorně ověřit...
@@sharpshooterCZ200S Naprostý souhlas... Ještě bych dodal k těm náročným pokusům a bádání také nemálo lidských obětí z řad vynálezců, konstruktérů i dělníků, co ty stroje a stavby tvořili. A taky zpočátku obrovské nepochopení a obstrukce. Ale průkopníci to mají těžké v každé době, ani dnes to není jiné.
@@sharpshooterCZ200S No to nieje celkom tak ani vtedy a ani dnes. Ano v princípe je jednoduché všetko (aj jadrová elektráreň) aj parná lokomotíva , princíp je variť vodu robiť z nej paru a následne ju potom posielať v pravom okamžiku pod a nad piest parného stroja. Tak ako princíp elektrickej lokomotívy nieje tiež zložitý . Ale tých súčiastok a komponentov je tam tiež dosť. Záleží od doby vzniku a technológie použitej na riadenie a ovládanie a regulovanie elektrickej energie ktorá vo finále stále tak ako na počiatku tak aj teraz po možno 100 rokoch poháňa elektromotor a ten jednotlivé nápravy. A aby to bolo zložité používa sa viac druhov trolejového napájacieho prúdu, jednosmerný aj striedavý aj rôzne frekvencie a výška napätia . Používajú sa rôzne systémy napájania pomocných pohonov- chladiace ventilátory kompresory , nabíjač batérie. Každý má svoje výhody a lebo aj nevýhody .
Já taky na Štokru,byl rok 1973,nezapomíná se na takové věci...Dodnes nevim jak fungoval napaječ asi jako ejektor a byl v něm Chloptač,mě věc dodnes neznámá..😄 👍
@Raw Ball Pro toho, kdo chce opravdu pochopit jak ten stroj vypadal a fungoval, nestačí pár obrázků a animace v powerpointu. Dává to študákům skvělý obraz o rozdílu složitosti takového stroje proti dnešním lokomotivám jak z pohledu konstrukce tak z pohledu a řízení. Fakt to byl jinej level. Mimochodem ta podpora tahu dyšnou nebo bezpístové čerpadlo vody fungující jako fixírka v hodně větším rozměru jsou hodně dobré myšlenky, které se študákovi můžou hodit i v úplně jiných projektech.
@@vladimirmodr8253 V padesátých letech roboti ? Možná tak kuchyňské , jednoduchý elektromotor s pár nástavci honosně nazvaný robot. Ale jinak tahat k hezkému dokumentu o principech fungování parní lokomotivy nějakou politiku to chce opravdu fištrón. Rudoši, jak je nazýváte jeli pod heslem Sovětský svaz náš vzor , vy jste na tom úplně stejně akorát orientovaný na druhou stranu. Vše skvělé je jen v USA ,prostě typické české vlezdoprdelkovství. Jen taková drobná perlička na závěr, v době kdy Američani po řadě problémů uzemnili svoje raketoplány ,výkřik techniky , tak je do kosmu dlouhé roky vozili ti zaostalí ,,Rudoši " :-) Bez nich by Amíci mohli leda tak koukat do dalekohledu při večerní grilovačce na zahradě. Prostě on ten svět není černobílý.
Určitě velice záslužný čin, publikovat tento dokument. Like. Já se snažím taky nahrávat z televize různé pořady a dokumenty o železnici. Z pořadu "Hledání ztraceného času" mám například nahraný dokument o výrobě parní lokomotivy řady 354.1. To je dokument z první republiky. TV Československo neznám a mám obavu, že ji ani nenaladím.
@@PhonoDirect Asi nerozumies po slovensky. Predmetom zdelenia je kvalita dokumentu. Veľa dnešných dokumentov (napr. o vyrobe optickych vlakien) nedosahuje takú kvalitu akú dosahuje tento dokument (o vyrobe parnej lokomotivy). S cim mas problem?
A hned na začátku videa, depo Praha Vršovice. Jinak 556.090 byla v turnusu na nákladních vlacích do Plzně, Nymburka, Ústí nad Labem Střekov, a dva páry nákladních vlaků z nákladového Vršovice do Karlových Varů pro písek, který se tehdy dovážel do Prahy na stavbu nových domů.
Pohlížím s obdivem na to, jaké nadšení a šikovnost vládla při tvorbě tohoto a podobných didaktických materiálů. Nedivím se, že hudební skladatel Antonín Dvořák by býval prý dal část svého hudebního génia za to, kdyby dokázal sestrojit parní lokomotivu.
Antonín Dvořák byl velkým obdivovatelem železnice a lokomotiv (v jeho době jiné než parní nebyly). Tak trochu mu i závidím dobu, ve které žil. Ale asi není škoda, že neuměl zkonstruovat parní lokomotivu.Určitě tu bylo víc šikovných konstruktérů lokomotiv než geniálních hudebních skladatelů, jako byl on. Nakonec, co si budeme namlouvat - ve světě není slavnějšího Čecha než byl právě on. Jako konstruktér lokomotiv by nejspíš náš národ a naši zemi tak neproslavil.
@@sharpshooterCZ200S Ahoj, Antonín Dvořák zemřel v roce 1904. Pokud je mi známo ze železniční literatury, poslední lokomotivní řadu, kterou u Nelahozevských tunelů pozoroval, byla KkStb 129 nebo 229, čili naše řada 354.0. Je pravda, že Siemens postavil první elektrickou lokomotivu v roce 1879, ale z českých továren vyjela první až v roce 1926. Tažko říct, jestli Dvořák elektrickou trakci obdivoval nebo ne. Určitě by obdivoval elektrofonické varhany Laurense Hammonda, ale ty přišly na scénu až v roce 1935. Ale to je zase úplně jiná story :-)
Zaujímavy a hlavne náučny dokument kľudne by som to pustil deckám ako rozprávku pred spaním nie tam teraz pozerajú niaké hovadiny z ktorých sú akurát priblblé.
Dobry den! Myslim, ze mate pravdu. Nedokazou to. Nemaji totiz na takove primitivnosti cas. Vyrabeji vesmirne dalekohledy, druzice k Plutu, staveji tunely, dlouhe desitky kilometru, a jeste nosi zenam vyplatu az do pohodli jejich domova...
Myslím, že vymyšlať každý rok koleso, by bola degradácia tohoto povolania. Dnes riešia zložitejšie veci, ako dvojcestny ventil (šúpatko) ovládajúci valec. Ja viem pre mňa je tiež v jednoduchosti krása. No stroje a mechanizmy s ktorými pracujem ja za posledných 5 rokov prešli takými zmenami, ktoré voľakedy trvali desaťročia. Dnes musíte byť stále krok pred konkurenciou.
Zaujímavé video o výrobe krásnych strojov. Ale mňa by zaujímalo, koľko toho vidí strojvodca dopredu z malého okná, keď ma pred sebou 10m kotol. To musel byť nonstop vykloneny z okna ?
Co dodat, jen kdyby měli dnes ty mladý ve školách takové výklady k probírajícím látkám, nemuseli by na některé věci koukat s otevřenou pusou. Jak tak pozoruji měli jsme více informací než mají oni nyní. Moc hezky zpracováný dokument.
a nejhroznější je fakt, že si pamatuji, jak podobná parní mašina jezdila na pravidelné trase! No jistě, byl jsem malé děcko a nemůžu si uvědomit jak malé .... ale pamatuji si to. No teda, mladí je už asi v prdeli! :-D Video parádní!
ja pracujem v strojarine na cnc stroji .. takze to viem ocenit zo strojarenskej stranky . Je to naozaj uzasne take nieco vyrobit po mechanickej stranke v tej dobe ,ked sa vsetko robilo rucne s takou presnostou ,ze to doteraz funguje ,ked sa to udrziavia . Dneska je to vsetko pocitacovo riadene ,, no pred 75 rokmi o tom ani nesnivali . Ono sa to zda ,ze je to zlozite ,,ale je to v podstate velmi jednoduche bez akejkolvek elektroniky .
Vtedy to bolo asi aj o nejakom cite predsa len aj dnes ak niečo sústružíš na bežnom ručnom sústruhu je to iné ako keď to robí stroj . Predsa len to cítiš ako sa ten nôž zarezáva do materiálu . Aj jazda na parnej mašine bola o cite. Bolo to doslova cítiť jak sa pri rozjazde celý rám krúti do namáhania.
Dneska nedokážem udělat otvírák na pívo dělají ho v Číně.Nejsme vyspělá průmyslová země,ani zemědělská lokalita jen montovna bez učňovského dorostu a technického vzdělání.
Skvělý dokument. Pro laika složitost výkladu tak akorát. Jenom ten závěr "s sssr (III. , IV. říší) radostně vpřed zpátky ni krok", to trošičku shazuje.
Vyrábějí se kotle a turbíny do elektráren, což jsou mnohem složitější a výkonnější zařízení. Největší problém dnešní výroby by byl v tom, že by se jednalo o kusovou záležitost a bylo by potřeba nejdřív znova vyrobit i všechny přípravky pro vlastní výrobu.
Proč by to mělo být nemyslitelné? Zrovna vyrobit. Nejsložitější by na tom bylo sehnat nýtaře. Jo, takhle vymyslet a spočítat bez výpočetní techniky, ale ani o tom bych netvrdil, že je to nemyslitelný.
Jedna s posledných vyrobených, samozrejme, že kvalita dokumentu musí byť na úrovni a aj je skvelá. No je to spôsobené hlavne dobou v vzniku, keď už tzv.,, západný svet '' prechádzal alebo bol nastavený na iné pohony. V tej mašine musela byť pekelná robota a to množstvo údržby a degradacia materiálov. Ekvivalent technickej zastaranosti v dnešnej dobe sú parné katapulty na lietadlových lodiach.
., západní svět dnes končí . Zatím vyvolává jen v poslední křeči války a zabíjení. Dnes nemá koho již okrádat. Zámořské kolonie vykradeny, bývalé socialistické státy také, poroto vyvolal převrat na ukrajině a napadl Rusko. Tím západ končí.
Tož to jste jim říkali špatně, jelikož vodoměr je technické zařízení sloužící k měření množství protékající vody, zatímco k měření výšky hladiny vody slouží vodoznak. Zkrátka stejný nesmysl jako když v Plzni Štokru říkají Bugatka.
Ano, u mně je to stejné, celý život jsem neviděl něco tak podrobného. Jsem neskutečně nadšen, díky.
Tak to je paráda! Dozvěděl jsem se o parních lokomotivách víc, než za celý život. Jsou to fascinující stroje. Dostalo mne, že automatické přikládání šnekem není výdobytkem moderních kotlů :-)
Skvělá kvalita videa! Obsahová i technická.
Nadherny stroj, nadherni ludia. Pekny film. Kvalita.
Tenkrát v jakých podminkách a s jakým vercajkem dokázali ti chlapi dát dohromady takové mašiny,to byli opravdoví MACHŘI !!!! Super film,dnes uz takového nic neexistuje...
Podmínky byly dobré vzhledem k nutným výrobním postupům u tak technologicky náročné kovovýroby.A nářadí odpovídalo potřebám.
Moc hezký dokumentární film. Celý život obdivuji parní lokomotivy a tady jsem konečně viděl nejen výrobu ale i to jak vlastně funguje.
Super video. Kvanta práce a materiálu na takovou lokomotivu. Proti tomu jsou dnešní elektriky fakt dost pohoda.
Na servis a opravy určite áno. Hlavne čistota pracoviska a aj čas doby jazdy kilometrické behy k dobe a počtu hodín údržby a servisu.
Velice zajimavy a a dobre vysvetleny naucny dokument o vyrobe parni lokomotivy 556.0 Stokr.
Úžasný dokument. Dokonalý stroj.
To vzbuzuje respekt před tímto uměním rád bych se projel na nějaké z tehdejších pozic kotlář pomocník se štokrem a další no prostě těžký respekt každému kdo pomáhal vytvořit a nebo řídit tuto lokomotivu a i strojvůdce to tehdy měl o dost těžší než dnes no prostě respekt
Suprové instruktážní video o všech důležitých funkcích u parní lokomotivy
Good engineers + skills workers = fine workmanship..!
Thanks mate for uploading
From Paris-France .
Magnificent boiler-making! Hollow Stays are a simple and very useful idea never adopted in my country (UKGB). I don't know why not!
Krásny dokument, 👍
Parádne vysvetlené .....pre tých menej chápavých čo si myslia že parná mašina bola nejak moc jednoduchá a len dnes je všetko zložité...
Spíš bych řekl že dnešní lokomotiva je jednoduchá, zatímco parní lokomotiva byla ve své době (hlavně v 19. století) naprostým vrcholem lidského důvtipu a invence a za každou novou 'vychytávkou' stála spousta náročných pokusů a bádání protože nic nešlo namodelovat na počítači ani laboratorně ověřit...
@@sharpshooterCZ200S Naprostý souhlas... Ještě bych dodal k těm náročným pokusům a bádání také nemálo lidských obětí z řad vynálezců, konstruktérů i dělníků, co ty stroje a stavby tvořili. A taky zpočátku obrovské nepochopení a obstrukce. Ale průkopníci to mají těžké v každé době, ani dnes to není jiné.
@@sharpshooterCZ200S No to nieje celkom tak ani vtedy a ani dnes. Ano v princípe je jednoduché všetko (aj jadrová elektráreň) aj parná lokomotíva , princíp je variť vodu robiť z nej paru a následne ju potom posielať v pravom okamžiku pod a nad piest parného stroja. Tak ako princíp elektrickej lokomotívy nieje tiež zložitý . Ale tých súčiastok a komponentov je tam tiež dosť. Záleží od doby vzniku a technológie použitej na riadenie a ovládanie a regulovanie elektrickej energie ktorá vo finále stále tak ako na počiatku tak aj teraz po možno 100 rokoch poháňa elektromotor a ten jednotlivé nápravy. A aby to bolo zložité používa sa viac druhov trolejového napájacieho prúdu, jednosmerný aj striedavý aj rôzne frekvencie a výška napätia . Používajú sa rôzne systémy napájania pomocných pohonov- chladiace ventilátory kompresory , nabíjač batérie. Každý má svoje výhody a lebo aj nevýhody .
Taky jsem topil na Štokrech . Nejkrásnější doba z více než čtyřiceti let na mašinách.
Já taky na Štokru,byl rok 1973,nezapomíná se na takové věci...Dodnes nevim jak fungoval napaječ asi jako ejektor a byl v něm Chloptač,mě věc dodnes neznámá..😄 👍
Krásná podívaná
krasny dokument, ma cenu zlata v dnesnej dobe.
Cenu zlata? Opravujete doma lokomotivu?
@Raw Ball Pro toho, kdo chce opravdu pochopit jak ten stroj vypadal a fungoval, nestačí pár obrázků a animace v powerpointu. Dává to študákům skvělý obraz o rozdílu složitosti takového stroje proti dnešním lokomotivám jak z pohledu konstrukce tak z pohledu a řízení. Fakt to byl jinej level. Mimochodem ta podpora tahu dyšnou nebo bezpístové čerpadlo vody fungující jako fixírka v hodně větším rozměru jsou hodně dobré myšlenky, které se študákovi můžou hodit i v úplně jiných projektech.
V USA ,v té době ,byla elektrifikace,ledničky ,roboty,mrazáky ,klimatizace,rádia,televize,atd.kde byli Rudoši?
@@vladimirmodr8253 V padesátých letech roboti ? Možná tak kuchyňské , jednoduchý elektromotor s pár nástavci honosně nazvaný robot. Ale jinak tahat k hezkému dokumentu o principech fungování parní lokomotivy nějakou politiku to chce opravdu fištrón. Rudoši, jak je nazýváte jeli pod heslem Sovětský svaz náš vzor , vy jste na tom úplně stejně akorát orientovaný na druhou stranu. Vše skvělé je jen v USA ,prostě typické české vlezdoprdelkovství.
Jen taková drobná perlička na závěr, v době kdy Američani po řadě problémů uzemnili svoje raketoplány ,výkřik techniky , tak je do kosmu dlouhé roky vozili ti zaostalí ,,Rudoši " :-) Bez nich by Amíci mohli leda tak koukat do dalekohledu při večerní grilovačce na zahradě. Prostě on ten svět není černobílý.
To je krása... Krása...
Je to nádherné.
Krásná práce
Holy cow! What an awesome vid! What a freaking incredible locomotive!
perfektni video , děkuju
Skvelý dokument, vďaka.
Takéto úžasné stroje vedeli navrhnúť a vyrobiť bez počítačov, CNC, elektronickych kalkulačiek.
Neskutočne veľa prace. Aj keď slabá účinnosť, je to krásny dômyselný stroj
Dělám v depu Nymburk, ale tuhle práci jako ve videu ( skládání nebo demontáž) hned bych do toho šel ❤❤❤
Určitě velice záslužný čin, publikovat tento dokument. Like. Já se snažím taky nahrávat z televize různé pořady a dokumenty o železnici. Z pořadu "Hledání ztraceného času" mám například nahraný dokument o výrobě parní lokomotivy řady 354.1. To je dokument z první republiky. TV Československo neznám a mám obavu, že ji ani nenaladím.
Zdravím, jen dodám, že kanál Československo nabízí např. satelitní poskytovatel Skylink.
Díky za informaci. Já mám k dispozici pouze společnou anténu a kabelovou televizi A1M se základním (omezeným) výběrem kanálů.
Parádní mašiny
W
Super dokument. :-)
Tak to je Bomba !!!
Dobry den! Myslim, ze jste tento film nepochopil. To neni bomba, to je parni lokomotiva....
@@hj1980 Myslel to jako že ten dokument je dobrej. Nikoli že tam je bomba twl.
Jako malého kluka mě vzal strojvůdce do lokomotivy.Připadal jsem si jako v raketoplánu Nádherné stroje .
Tomu sa hovorí hodnotný a dômyselne vytvorený náučný dokument. Veľa dnešných dokumentov nedosahuje túto kvalitu.
Jakých dnešních dokumentů? Díky za odkaz. Dnes už se parní lokomotivy nevyrábějí...
@@rewball On to myslel všeobecně .
@@dravenmike1552 To z tohto nerobí menší blábol...
@@PhonoDirect Asi nerozumies po slovensky. Predmetom zdelenia je kvalita dokumentu. Veľa dnešných dokumentov (napr. o vyrobe optickych vlakien) nedosahuje takú kvalitu akú dosahuje tento dokument (o vyrobe parnej lokomotivy). S cim mas problem?
A hned na začátku videa, depo Praha Vršovice. Jinak 556.090 byla v turnusu na nákladních vlacích do Plzně, Nymburka, Ústí nad Labem Střekov, a dva páry nákladních vlaků z nákladového Vršovice do Karlových Varů pro písek, který se tehdy dovážel do Prahy na stavbu nových domů.
úžasný
Pohlížím s obdivem na to, jaké nadšení a šikovnost vládla při tvorbě tohoto a podobných didaktických materiálů. Nedivím se, že hudební skladatel Antonín Dvořák by býval prý dal část svého hudebního génia za to, kdyby dokázal sestrojit parní lokomotivu.
Antonín Dvořák byl velkým obdivovatelem železnice a lokomotiv (v jeho době jiné než parní nebyly). Tak trochu mu i závidím dobu, ve které žil. Ale asi není škoda, že neuměl zkonstruovat parní lokomotivu.Určitě tu bylo víc šikovných konstruktérů lokomotiv než geniálních hudebních skladatelů, jako byl on. Nakonec, co si budeme namlouvat - ve světě není slavnějšího Čecha než byl právě on. Jako konstruktér lokomotiv by nejspíš náš národ a naši zemi tak neproslavil.
@@oskardolch9281 První elektrická lokomotiva vznikla před 140 lety...
@@sharpshooterCZ200S Ahoj, Antonín Dvořák zemřel v roce 1904. Pokud je mi známo ze železniční literatury, poslední lokomotivní řadu, kterou u Nelahozevských tunelů pozoroval, byla KkStb 129 nebo 229, čili naše řada 354.0. Je pravda, že Siemens postavil první elektrickou lokomotivu v roce 1879, ale z českých továren vyjela první až v roce 1926. Tažko říct, jestli Dvořák elektrickou trakci obdivoval nebo ne. Určitě by obdivoval elektrofonické varhany Laurense Hammonda, ale ty přišly na scénu až v roce 1935. Ale to je zase úplně jiná story :-)
@@oskardolch9281 Sorryjako, ale já si fakt nemůžu pomoct: spz.logout.cz/trate/bechynka.html
Zaujímavy a hlavne náučny dokument kľudne by som to pustil deckám ako rozprávku pred spaním nie tam teraz pozerajú niaké hovadiny z ktorých sú akurát priblblé.
Nebo ve škole ve fyzice
krásne ľudské dielo ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Dokument krásnej. Jen by mě zajímalo, jestli by dnešní ing. dokázali aspoň tyto díla výrobou napodobit.
Dobry den! Myslim, ze mate pravdu. Nedokazou to. Nemaji totiz na takove primitivnosti cas. Vyrabeji vesmirne dalekohledy, druzice k Plutu, staveji tunely, dlouhe desitky kilometru, a jeste nosi zenam vyplatu az do pohodli jejich domova...
Myslím, že vymyšlať každý rok koleso, by bola degradácia tohoto povolania. Dnes riešia zložitejšie veci, ako dvojcestny ventil (šúpatko) ovládajúci valec. Ja viem pre mňa je tiež v jednoduchosti krása. No stroje a mechanizmy s ktorými pracujem ja za posledných 5 rokov prešli takými zmenami, ktoré voľakedy trvali desaťročia. Dnes musíte byť stále krok pred konkurenciou.
Zaujímavé video o výrobe krásnych strojov. Ale mňa by zaujímalo, koľko toho vidí strojvodca dopredu z malého okná, keď ma pred sebou 10m kotol. To musel byť nonstop vykloneny z okna ?
Co dodat, jen kdyby měli dnes ty mladý ve školách takové výklady k probírajícím látkám, nemuseli by na některé věci koukat s otevřenou pusou. Jak tak pozoruji měli jsme více informací než mají oni nyní. Moc hezky zpracováný dokument.
💯👍
a nejhroznější je fakt, že si pamatuji, jak podobná parní mašina jezdila na pravidelné trase! No jistě, byl jsem malé děcko a nemůžu si uvědomit jak malé .... ale pamatuji si to. No teda, mladí je už asi v prdeli! :-D Video parádní!
ja pracujem v strojarine na cnc stroji .. takze to viem ocenit zo strojarenskej stranky . Je to naozaj uzasne take nieco vyrobit po mechanickej stranke v tej dobe ,ked sa vsetko robilo rucne s takou presnostou ,ze to doteraz funguje ,ked sa to udrziavia . Dneska je to vsetko pocitacovo riadene ,, no pred 75 rokmi o tom ani nesnivali . Ono sa to zda ,ze je to zlozite ,,ale je to v podstate velmi jednoduche bez akejkolvek elektroniky .
Vtedy to bolo asi aj o nejakom cite predsa len aj dnes ak niečo sústružíš na bežnom ručnom sústruhu je to iné ako keď to robí stroj . Predsa len to cítiš ako sa ten nôž zarezáva do materiálu . Aj jazda na parnej mašine bola o cite. Bolo to doslova cítiť jak sa pri rozjazde celý rám krúti do namáhania.
super
19:10 - a tady poznávám pana Podroužka.
Dneska nedokážem udělat otvírák na pívo dělají ho v Číně.Nejsme vyspělá průmyslová země,ani zemědělská lokalita jen montovna bez učňovského dorostu a technického vzdělání.
Copak otvírák, ale už ani hřebíky...
Buďte si jistý, že otvíráky vyrábět dovedeme, jenže z Číny vyjde levněji i s dovozem. A zákazník rozhoduje.
@@vaclav6408
Takže pre neschopnosť a lenivosť živíme Čínskych výrobcov .
Kolikpak bylo tehdy na světě zemí, kde vyráběli parní lokomotivy?
Nefandi moc komunistom. Tých krajín bolo veľa.
@@lukassedlacik828 ., bohužel slovensko to nebylo.
@@romansvehla7352 to je pravda a čo akože má byť?
Jo naši dědkové uměli udělat pěkný stroj
Skvělý dokument. Pro laika složitost výkladu tak akorát.
Jenom ten závěr "s sssr (III. , IV. říší) radostně vpřed zpátky ni krok", to trošičku shazuje.
Krásné co lidi uměli bez 3D autocadů a počítačů. dnes nemyslitelné že by to někdo vyrobil ...
Vyrábějí se kotle a turbíny do elektráren, což jsou mnohem složitější a výkonnější zařízení. Největší problém dnešní výroby by byl v tom, že by se jednalo o kusovou záležitost a bylo by potřeba nejdřív znova vyrobit i všechny přípravky pro vlastní výrobu.
Proč by to mělo být nemyslitelné? Zrovna vyrobit. Nejsložitější by na tom bylo sehnat nýtaře. Jo, takhle vymyslet a spočítat bez výpočetní techniky, ale ani o tom bych netvrdil, že je to nemyslitelný.
Jedna s posledných vyrobených, samozrejme, že kvalita dokumentu musí byť na úrovni a aj je skvelá. No je to spôsobené hlavne dobou v vzniku, keď už tzv.,, západný svet '' prechádzal alebo bol nastavený na iné pohony. V tej mašine musela byť pekelná robota a to množstvo údržby a degradacia materiálov. Ekvivalent technickej zastaranosti v dnešnej dobe sú parné katapulty na lietadlových lodiach.
., západní svět dnes končí . Zatím vyvolává jen v poslední křeči války a zabíjení. Dnes nemá koho již okrádat. Zámořské kolonie vykradeny, bývalé socialistické státy také, poroto vyvolal převrat na ukrajině a napadl Rusko. Tím západ končí.
Depo Vršovice ...?
Dokument znám, je poutavě natočen a několikrát jsem ho viděl v TV.
Příště víc reklam ať je větší požitek je jich tam málo
nainstalujte si adblock plus
LIKOS
Lev je silný, kočka je slabá, ale plech je tlustý, anebo tenký; říkával nám na SPŠ strojnické Ing. Rudolf Kopec v hodinách technologie...
Skvele. Skoda jen, ze v tomto filmu nebyla zduraznena vedouci uloha strany...
., velkou stranu každý, tu si uleví v soukromí na WC většinou, že.
Vodoznaky? ... v LD Brně jsme je nazývali “vodoměry”...
PS 556 tam však jen zřídka zavítali ...
Tož to jste jim říkali špatně, jelikož vodoměr je technické zařízení sloužící k měření množství protékající vody, zatímco k měření výšky hladiny vody slouží vodoznak.
Zkrátka stejný nesmysl jako když v Plzni Štokru říkají Bugatka.
Ale za to jste tam v Asii měli dostatek 524.13 a 354.6, ne? Ty zase byly v Evropě vzácné :-)
@@oskardolch9281 🤣
Někdo kdo se sem koukne 🤔
Štokr s tendrem plně vyzbrojen 165 tun,pokud se pomatuji dobře....
To je poprvé co lituju že sem se narodil roku 2008 a ne v roku 1970
🚂