Jakimi słowami opowiadać historię? - cykl Cywilizacja zachodnia a sprawy polskie [WYKŁAD]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ก.พ. 2020
  • ▶ W jaki sposób opowiadać historię❓ Jakich słów używać❓ Jaka jest rola semantyki w badaniach historycznych❓ Czy wszystkie pojęcia jakich używano w historiografii były zgodne z faktami❓
    📺 OBEJRZYJ wykład prof. Wojciecha Roszkowskiego i DOWIEDZ SIĘ ❗
    ℹ Cykl „Cywilizacja zachodnia a sprawy polskie” ⤵
    Jak rozwijała się cywilizacja zachodnia❓ Gdzie szukać korzeni współczesności❓ Jakie są źródła pojęć takich jak demokracja, kultura, gospodarka i polityka? Gdzie w tym wszystkim jest Polska - zwłaszcza w wydaniu najnowszym❓ Podczas comiesięcznych wykładów opowiada o tym prof. Wojciech Roszkowski, historyk i publicysta.
    🔔 SUBSKRYBUJ kanał IPNtv i bądź zawsze na bieżąco 👉 bit.ly/30XgzUe
    #wykład #językoznawstwo #historiografia #propaganda #ZnaczenieSłów #historia #cywilizacja #kultura #społeczeństwo #Roszkowski #IPNtv #edukacja

ความคิดเห็น • 21

  • @djuracelkaijestmoc568
    @djuracelkaijestmoc568 4 ปีที่แล้ว +4

    Świetny wykład pana profesora na ważne tematy. Potrzeba więcej takich.

  • @perkele11
    @perkele11 4 ปีที่แล้ว +1

    Przypomnienie pierwsza klasa😏 w sensie, że na poziomie itd...👍

  • @memoris8567
    @memoris8567 ปีที่แล้ว

    brawo dla Pani👍💓💓💓💓

  • @memoris8567
    @memoris8567 ปีที่แล้ว

    prawdziwa 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 pięknie

  • @zbigniewzielinski5661
    @zbigniewzielinski5661 3 ปีที่แล้ว +2

    Zgadzam się z przemieszaniem pojęć i znaczeń ale dlaczego Prelegent używa określeń naziści hitlerowcy bez przymiotnika niemiecki.

  • @michaajdukiewicz5925
    @michaajdukiewicz5925 4 ปีที่แล้ว +4

    Piękny wykład. Dziękuję Panie Profesorze!

  • @Nr.1Pan_Staszek
    @Nr.1Pan_Staszek 4 ปีที่แล้ว +3

    Najważniejszy jest język komunikatywny pany " profesory i doktory " aby Was przynajmniej większość rozumiała !!! 🤴🏻🤴🏽🤴🏿

  • @Nr.1Pan_Staszek
    @Nr.1Pan_Staszek 4 ปีที่แล้ว +3

    Otrzymamy powiadomienie o nowym programie gdy kanał SUBSKRYB... !!!🤴🏻🤴🏽🤴🏿

  • @zbigniewtanski7040
    @zbigniewtanski7040 4 ปีที่แล้ว +1

    Słowianie rzeczywiście mieszkali w Hamburgu, tyle ze nie byli to Polacy. O mało nie utworzyli własnego państwa i byli w ciągłym konflikcie z Polakami. My właściwie ich zwalczaliśmy na równi z Germanami. Najpierw zostali podbici przez Germanów i zmuszeni do przyjęcia chrześcijaństwa, potem się wyzwolili i wrócili do wierzeń pogańskich, co w praktyce oznaczało wcześniej lub później koniec ich państwa, tak jak oznaczało koniec pogańskich państw innych narodów (np.Prusów, których potomkami są podobno Kurpie). Natomiast tak zwane Ziemie Odzyskane to po prostu ziemie zajęte przez Germanów w ich naturalnym marszu na wschód, których nie potrafiliśmy utrzymać przy sobie, ustępując Germanom i przesuwając się jeszcze dalej na wschód. Tu trzeba oddać cześć Rosjanom, którzy bez kompleksów wyrzucili Germanów znowu daleko na zachód (czego my nie potrafiliśmy zrobić, mając jakieś w tym względzie złudzenia i uprzedzenia ). Dopuściliśmy do tego że Wielkopolskę, kolebkę polskości, Niemcy uznali za swoje ziemie. Jeszcze ze 100 lat i nikt by tam nie mówił po polsku.

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng 3 ปีที่แล้ว +1

      Uproszczenie. Niemcy zasiedlali i zasiedlają duże obszary Rosji. Szefem Sberbanku jest German Gref. O usunięciu Niemców z Europy Środkowej zadecydowały trzy mocarstwa ale był to postulat Czechów i Polaków.

    • @zbigniewtanski7040
      @zbigniewtanski7040 3 ปีที่แล้ว

      @@CrazyLeiFeng Tak, zadecydowały trzy mocarstwa, z których dwa robiły wszystko by granice Niemiec przebiegały jak najdalej na wschodzie. Dodam że chodziło o granice NRD, czyli państwa nie z ich stref, ale jednak państwa germańskiego. O polski Wrocław Stalin musiał stoczyć prawdziwy bój, chociaż pozostali dwaj przywódcy w tym czasie bardzo się liczyli z jego opinią. Czesi i Polacy jeżeli coś robili, to tylko wypełniali wolę Rosjan w tym względzie.

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng 3 ปีที่แล้ว

      @@zbigniewtanski7040 Idealizujesz Stalina. Boje nie byly potrzebne. Granica na Odrze-Nysie nie byla wielkim sporem.

    • @zbigniewtanski7040
      @zbigniewtanski7040 3 ปีที่แล้ว +2

      @@CrazyLeiFeng Stalin nie jest moim idolem, ale fakty są faktami. Obecne granice Polski to tylko i wyłącznie twór fantazji Stalina. Gdyby powiedział że bierze wszystko do linii Curzona, a zachodnia granica Polski będzie w przedwojennym kształcie, to tak by się stało (tak jak z Węgrami, których połowa nie mieszka w swoim kraju). Pomijam motywy jego działania, które są w sferze domysłów. Raczej nie była to jakaś sympatia do Polaków, to o polski Wrocław (który kiedyś na mocy porozumień oddaliśmy Czechom w zamian za zrzeczenie się praw do polskiej korony) i Szczecin (który praktycznie podobnie jak i całe Pomorze Zachodnie prawie zawsze był związany z Niemcami, nawet jak panowali tam ksiażęta Słowiańscy) trzeba było walczyć z zachodnimi aliantami czasami prawie siłą.
      historia.uwazamrze.pl/artykul/858278/szczecin-z-woli-stalina
      O tę granicę zachodnią od zawsze były konflikty z Niemcami. Nawet za komuny były informacje o strzelaninach na Odrze między polskimi i NRDowskimi kanonierkami. Do interwencji wojskowej w Polsce Honecker zawsze był pierwszy. To on naciskał na Rosjan a nie odwrotnie. Wszystko oczywiście w ramach przyjaźni polsko - niemieckiej. KIedy NRD łączyło się z RFN, nowy twór jakim były zjednoczone Niemcy za nic nie chciał uznać granicy na Odrze i Nysie. Olewał polską delegację. Dopiero amerykańska propozycja nie do odrzucenia (czyli uznanie tej granicy i zjednoczenie Niemiec, albo nie uznanie jej i w efekcie koniec marzeń o niemieckim zjednoczeniu) wymusiła na Niemcach zgodę. Moim jednak zdaniem, zgoda była pozorna i Niemcy czekają tylko na odpowiedni historyczny moment by wznowić roszczenia, tak jak kiedyś w sprawie Gdańska. Świadczy o tym chociażby to że nadal nie mają konstytucji. Mają coś co nazwali Ustawą Zasadniczą w odróżnieniu od Konstytucji. Konstytucja niemiecka zgodnie z założeniami z lat 40-stych miała powstać po zjednoczeniu Niemiec, a do tego momentu miała ją zastępować właśnie ta Ustawa Zasadnicza. Od chwili zjednoczenia obu części Niemiec minęło 30 lat, a konstytucji państwo niemieckie nadal nie ma. Może to zjednoczenie Niemiec nie było takie kompletne i czegoś jeszcze Niemcom brakuje...

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng 3 ปีที่แล้ว

      @@zbigniewtanski7040 On chcial wykorzystac Polakow jako mieso armatnie po wymordowaniu Polakow w ZSRR w latach 1937-38. Ale nie wszystko zalezalo od Stalina. Byly realia ktorych nie mogl przeskoczyc.

  • @CrazyLeiFeng
    @CrazyLeiFeng 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawy wykład ale mało na temat.

  • @zarkadiusz7
    @zarkadiusz7 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie "narracja" ale opis w słowie pisanym i mówionym. Mówi się "opis takiej to a takiej sytuacji". Dalej; "ta książka opisuje ...." , książka napisana zawiera opis w nie narrację. Pan Roszkowski opowiada o czymś a jego mowa opisuje. Narracja nie zawiera treści to forma opowiadania jakiejś historii.

  • @emilapomykaa3675
    @emilapomykaa3675 ปีที่แล้ว

    Brawo tej kobiecie za tą postawę, wstyd wam panowie profesorowie, ciężko się tłumaczycie.

  • @tylkopowaznie2508
    @tylkopowaznie2508 2 ปีที่แล้ว

    1:37:27 Jestem Polakiem , a wiec Europejczykiem to brzmi tak jak-jestem warszawiakiem , a wiec Polakiem! W sumie wykład banalny.
    1:42:46 Nie przesadzajmy, ze tylko w Polsce . W Białorusi, Ukrainie i Rosji napewno też, a w krajach baltyckich zapewne też.

  • @czwartarewolucja8739
    @czwartarewolucja8739 2 ปีที่แล้ว

    Historia słuzy wam a mi jest nie potrzebna. Mało znam Historie bo 95% to kłamstwa.