a da się takie kolektory połączyć do bufora od pompy ciepła tak aby mieć ciepłą wodę użytkową? a może da się (i miałoby sens) podłączyć jako ogrzewanie podłogowe (nie główne ale wspomagające główne)?
witam serdecznie, czy może Pan wytłumaczyć w jaki sposób posiadając kolektory słoneczne i pompę ciepła następuje wyłączenie pompy ciepła w momencie jak z kolektorów można uzyskać odpowiednia temperaturę wody?
Pomysł dobry, ale mógłbyś np wkopać w ziemię połączenie dom - kolektory, nie wyglądało by jak prowizorka, przy tym zaizolować i spiąć więcej równolegle jak szeregowo. W tej chwili masz duże straty ciepła na ujowej izolacji i dużej różnicy temperatur. Plus za działania w słusznym kierunku 👍
Zastanawiam się nad montażem kolektorów do współpracy z pompą ciepła, obecnie jestem na etapie obliczeń ciekawi mnie jaki przepływ glikolu między budynkiem, a kolektorami był w momencie tego testu, to znaczy ile litrów na minutę, bo chciałbym policzyć sobie chociaż mniej więcej ile kilowatogodzin te kolektory dadzą w taki dzień. Jaką temperaturę mniej więcej uzyskują kolektory zimą w miesiącach takich jak grudzień do luty w takie raczej pochmurne dni?
5 หลายเดือนก่อน
Jeśli chcesz aby to działało w pochmurne dni musisz zastosować kolektory próżniowe. Te moje działają tylko przy bezpośrednim naslonecznieniu
To zimą w pochmurny dzień nie są w stanie nic podnieść temperatury w kolektorze, nawet do tych 30°?, w słoneczny dzień to ładnie grzały a ich sprawność przy niższej temperaturze wylotu z kolektorów pewnie by jeszcze znacznie wzrosła no i ich plus jest taki, że są bezobsługowe i tańsze, a te próżniowe to wymagają co kilka lat obsługi, więc mam trochę wątpliwości, czy warto je zastosować, może lepiej dołożyć więcej tych płaskich i wyjdzie na to samo i spokój na lata, a przy współpracy z pompą ciepła to nie potrzebuję grzać do nie wiadomo jakich temperatur, bo nawet jak nagrzeją bufor do 20° to raczej też wystarczy żeby sprawność pompy wzrosła może nawet o 100% przy ujemnych temperaturach, kwestia tylko dobrania odpowiedniej ilości kolektorów i bufora. Jako ciekawostkę dodam, że dzisiaj miałem okazję przetestować płaskie kolektory solarne u znajomego to od rana do godziny 10:00 trzy korektory dały energię 4,5 kWh., a od 10:00 do 14:15 10,5 kWh w sumie do 14:00 dało to 15 kWh w tym samym czasie fotowoltaika 4 kW wyprodukowała u mnie 16 kWh. jestem pod wrażeniem ich mocy i jeśli zimą na te kolektory światło działa tak samo jak na fotowoltaiczne panele to wydaje mi się, że jest warto coś pokombinować.
Ja rozumiem samozachwyt dla swojej inwestycji ale tu nie ma żadnych szczegółów. Brak danych o uzysku energii, ilosci dni, w których to w ogóle zadziałało, wielkości zasobnika itd. Mam kolektory słoneczne do ogrzewania cuw już przeszło 20lat. Od 6 lat mam druga instalacje i uzyski w zimę są tak śmieszne, że szkoda gadać. Co prawda mam tylko 3 kolektory 45°. W grudniu praktycznie u mnie nie było słońca - 10kWp wyprodukowało do dzisiaj 68kwh. Moja cała wypowiedź jest tylko po to, żeby ktoś się nie napalał, że to takie cudo i załatwi mu cała zimę za darmochę. Zgadzam się, że to działa ale nie liczył bym na to żeby dalo więcej niż 5-10% zapotrzebowania w grudniu. A trzeba sporo zainwestować i pompa za darmo też nie chodzi.
@@lukaspulut3162 moja instalacja kosztowała 25tys. ale sam ja robiłem, uruchomiona 08.21. Wyprodukowała już 16MW i jak tak dalej pójdzie to po 3 latach się spłaci licząc 0.65zl/kW. Taka sama instalacje przez "firmę" miałem zaproponowana za 60 tys. No i w tej kwocie na pewno bym tego nie zamówił.
@@jacekgrajkowski9258 Ok ty zrobiłeś sam. Czy maja matka emerytka będzie w stanie zrobić sama? 99,9% ludzi będzie musiała wynająć firmę. A przez firmę to ceny będą 2 x takie jak się coś samemu robi. Ale to nawet nie problem pieniedzy. Ja też mam taką instalacje - nie robiłem sam zapłaciłem 40 tys - ale mam odliczony podatek rolny 10 k i 9,6 zwrot z podatku. Problemem jest że jest wysopkie napiecie bo sąsiad 10K, a kolejny 30 bo ma chłodnie. Jak to wszystko się załącza to wywala napiecie na 257 i wszystko się wyłącza. Jeśli jeszcze kilka dowmów w okololicy to założy to nikomu nie będzie chodzić. W styczniu i w grudniu miałem 257. Teraz obnniżyli napiecie troszkę to w noczy jest 210. To rozwiązanie jest max dla kilku procent ludzi.
ปีที่แล้ว +3
Nagrałem dawno krótki film: "czego nie mówią monterzy fotowoltaiki?" Wystarczyło oglądnąć i nie kupować tego badziewia:)
i taka instalacja ma podstawowy bufor + większy magazyn? czy po prostu jak woda sie gotuje to jest zawór spustowy? Jak to rozwiazales?
11 หลายเดือนก่อน +1
Sa 3 bufory poziome po 140 l z płaszczem i podwójna wężownicą. Robie tak żeby woda się nie gotowała. Niestety z uwagi na pewne błędy zdarzyło się to juz 2 razy chyba w maju
Nie myślał Pan o zakopaniu rur w ziemi? Na filmach widać że ma Pan zapas. 50cm po ziemią i miałbym Pan mniejsza stratę na wejściu i wyjściu z domu
2 ปีที่แล้ว +1
Myślałem, ale wtedy izolacja musi być super szczelna. Mamy wysoki stan wód gruntowych i teren dookoła domu jest krótko mówiąc zalewowy. Docelowo będzie drewniany kanał wypełniony wełna 3m nad ziemią.
Dzięki za ten filmik , właśnie o takim rozwiązaniu myślę
Ogolnie warto, ale trzeba mieć miejsce.
Miejsce mam a szukam właśnie takiego rozwiązania. Dzięki za to
a da się takie kolektory połączyć do bufora od pompy ciepła tak aby mieć ciepłą wodę użytkową?
a może da się (i miałoby sens) podłączyć jako ogrzewanie podłogowe (nie główne ale wspomagające główne)?
Fajnie to działa, u mnie też jak słońce zaświeci to pompy ciepła lecą za darmoche 🙂
witam serdecznie,
czy może Pan wytłumaczyć w jaki sposób posiadając kolektory słoneczne i pompę ciepła następuje wyłączenie pompy ciepła w momencie jak z kolektorów można uzyskać odpowiednia temperaturę wody?
Pięknie
A kiedy takie dni słoneczne są rzadko,jak u mnie na Lubelszczyźnie.
Pomysł dobry, ale mógłbyś np wkopać w ziemię połączenie dom - kolektory, nie wyglądało by jak prowizorka, przy tym zaizolować i spiąć więcej równolegle jak szeregowo. W tej chwili masz duże straty ciepła na ujowej izolacji i dużej różnicy temperatur.
Plus za działania w słusznym kierunku 👍
Zastanawiam się nad montażem kolektorów do współpracy z pompą ciepła, obecnie jestem na etapie obliczeń ciekawi mnie jaki przepływ glikolu między budynkiem, a kolektorami był w momencie tego testu, to znaczy ile litrów na minutę, bo chciałbym policzyć sobie chociaż mniej więcej ile kilowatogodzin te kolektory dadzą w taki dzień.
Jaką temperaturę mniej więcej uzyskują kolektory zimą w miesiącach takich jak grudzień do luty w takie raczej pochmurne dni?
Jeśli chcesz aby to działało w pochmurne dni musisz zastosować kolektory próżniowe. Te moje działają tylko przy bezpośrednim naslonecznieniu
To zimą w pochmurny dzień nie są w stanie nic podnieść temperatury w kolektorze, nawet do tych 30°?, w słoneczny dzień to ładnie grzały a ich sprawność przy niższej temperaturze wylotu z kolektorów pewnie by jeszcze znacznie wzrosła no i ich plus jest taki, że są bezobsługowe i tańsze, a te próżniowe to wymagają co kilka lat obsługi, więc mam trochę wątpliwości, czy warto je zastosować, może lepiej dołożyć więcej tych płaskich i wyjdzie na to samo i spokój na lata, a przy współpracy z pompą ciepła to nie potrzebuję grzać do nie wiadomo jakich temperatur, bo nawet jak nagrzeją bufor do 20° to raczej też wystarczy żeby sprawność pompy wzrosła może nawet o 100% przy ujemnych temperaturach, kwestia tylko dobrania odpowiedniej ilości kolektorów i bufora.
Jako ciekawostkę dodam, że dzisiaj miałem okazję przetestować płaskie kolektory solarne u znajomego to od rana do godziny 10:00 trzy korektory dały energię 4,5 kWh., a od 10:00 do 14:15 10,5 kWh w sumie do 14:00 dało to 15 kWh w tym samym czasie fotowoltaika 4 kW wyprodukowała u mnie 16 kWh. jestem pod wrażeniem ich mocy i jeśli zimą na te kolektory światło działa tak samo jak na fotowoltaiczne panele to wydaje mi się, że jest warto coś pokombinować.
Ja rozumiem samozachwyt dla swojej inwestycji ale tu nie ma żadnych szczegółów. Brak danych o uzysku energii, ilosci dni, w których to w ogóle zadziałało, wielkości zasobnika itd. Mam kolektory słoneczne do ogrzewania cuw już przeszło 20lat. Od 6 lat mam druga instalacje i uzyski w zimę są tak śmieszne, że szkoda gadać. Co prawda mam tylko 3 kolektory 45°.
W grudniu praktycznie u mnie nie było słońca - 10kWp wyprodukowało do dzisiaj 68kwh.
Moja cała wypowiedź jest tylko po to, żeby ktoś się nie napalał, że to takie cudo i załatwi mu cała zimę za darmochę. Zgadzam się, że to działa ale nie liczył bym na to żeby dalo więcej niż 5-10% zapotrzebowania w grudniu. A trzeba sporo zainwestować i pompa za darmo też nie chodzi.
Zgadzam się w 100 %.
Problem że zmusza się ludzi do tego typu działań - np obowiazkowe panele fotowoltaiczne -a to w ogóle jest nie ekonomiczne.
@@lukaspulut3162 moja instalacja kosztowała 25tys. ale sam ja robiłem, uruchomiona 08.21. Wyprodukowała już 16MW i jak tak dalej pójdzie to po 3 latach się spłaci licząc 0.65zl/kW.
Taka sama instalacje przez "firmę" miałem zaproponowana za 60 tys. No i w tej kwocie na pewno bym tego nie zamówił.
@@jacekgrajkowski9258 Ok ty zrobiłeś sam. Czy maja matka emerytka będzie w stanie zrobić sama? 99,9% ludzi będzie musiała wynająć firmę. A przez firmę to ceny będą 2 x takie jak się coś samemu robi. Ale to nawet nie problem pieniedzy. Ja też mam taką instalacje - nie robiłem sam zapłaciłem 40 tys - ale mam odliczony podatek rolny 10 k i 9,6 zwrot z podatku. Problemem jest że jest wysopkie napiecie bo sąsiad 10K, a kolejny 30 bo ma chłodnie. Jak to wszystko się załącza to wywala napiecie na 257 i wszystko się wyłącza. Jeśli jeszcze kilka dowmów w okololicy to założy to nikomu nie będzie chodzić. W styczniu i w grudniu miałem 257. Teraz obnniżyli napiecie troszkę to w noczy jest 210. To rozwiązanie jest max dla kilku procent ludzi.
Nagrałem dawno krótki film: "czego nie mówią monterzy fotowoltaiki?"
Wystarczyło oglądnąć i nie kupować tego badziewia:)
Kolektory kupiwales czy wlasna konstrukcja?
Co to za marka kolektorow ?
Patrzę na prognozę pogody długoterminową i trochę tego słonka zapowiadają. Co zaświeci to nasze 🙃
i taka instalacja ma podstawowy bufor + większy magazyn? czy po prostu jak woda sie gotuje to jest zawór spustowy? Jak to rozwiazales?
Sa 3 bufory poziome po 140 l z płaszczem i podwójna wężownicą. Robie tak żeby woda się nie gotowała. Niestety z uwagi na pewne błędy zdarzyło się to juz 2 razy chyba w maju
Witam.
Jaki ma Pan pomysł na nadmiar energii cieplnej latem ?
Pozdrawiam
Podłączy silnik stirlinga z generatorem.
W skrajnym wypadku przykryć kolektory latem prześcieradłem
Cześć. Jak się nazywa aplikacja którą kontrolujesz ruchy słońca ?
Lunasolcal
@ Dzięki wielkie :)
@ A mógłbyś zdradzić ile m2 kolektorów masz i pod jakim kątem są ustawione ? :)
@@ksiazekpatryk100 kat jakies 65 st wyszlo, planowałem 70. 15 szt po 2m2;)
A jeśli by nie było prądu i pompka by nie chodziła to pójdzie to ?
Pójdzie, mam ups i aku z auta
Jak zrobisz grawitacyjnie to będzie chodzić i bez pompki
@ jest lepsze wyjście . Panel pv . Pompka pracuje jak świeci ☀️ a jak nie świeci to nie pracuje . Nie trzeba akumulatora
@@oneferrdek3346 docelowo bedzie 1 instalacja offgridowa, która będzie zasilała podstawowe urządzenia w domu :)
Witam,a jak sobie radzisz latem z nadwyżką
Jak narazie to słabo sobie radzę ;)
Zasłon część paneli prześcieradłem, mniejszy uzysk, woda nie bedzie sie gotowała. Używasz wody czy glikolu?
Glikol
Do filmik ale cza zaizolowac te rery na maksa to osiagi beda lepsze bo jeszcze odleglosc kolektor dom ogolnie brawo
Co?
@@harrymanback5817 rury zaizolowac na maxa
Nie myślał Pan o zakopaniu rur w ziemi? Na filmach widać że ma Pan zapas. 50cm po ziemią i miałbym Pan mniejsza stratę na wejściu i wyjściu z domu
Myślałem, ale wtedy izolacja musi być super szczelna. Mamy wysoki stan wód gruntowych i teren dookoła domu jest krótko mówiąc zalewowy. Docelowo będzie drewniany kanał wypełniony wełna 3m nad ziemią.
Co to za aplikacja do pozycji słońca?
Cześć, świetny wynik. A uda Ci się jeszcze tej zimy zrobić termowizję domku? Przed ociepleniem była :).
Nie mam sprzętu niestety
Co to za aplikacja?
Co to za kolektory?
Cosmosun Basic czyli polski producent. Teraz maja inna nazwe
Co to za aplikacja do slonca!!??
LunaSolCal
Nie 84 tylko 74 stopnie😁
Zabierz. Dywany. Z. Podlogi. 😀 Bedzie. Jeszcze. Cieplej.
Co to za aplikacja ?
Nie 84 tylko 74 stopnie😁
Hehe + -