Fotowoltaika czemu nie, ale dużo lepsze są autonomiczne systemy zintegrowane wokół... Ciebie.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ก.พ. 2022
  • Bardzo dziękuję za wsparcie! Za lajki, różne łapki i mądre komentarze! Kanał możesz wesprzeć też bezpośrednio:Robert Fryczkowski BNP Paribas
    60 1600 1462 1085 8323 2000 0003 z dopiskiem
    Wsparcie
    Dziękuję!
    kontakt: robert.fryczkowski@onet.pl

ความคิดเห็น • 869

  • @GinettaBwabye
    @GinettaBwabye 2 ปีที่แล้ว +25

    Frycz, pierwszy raz tu trafiłam i już Cię lubię. Jesteś pierwszą osoba, która wreszcie to głośno powiedziała :)
    Niezależność to klucz. Każda oferta "dla naszego dobra" jest podstępem, który ostatecznie nas zniewoli...

  • @kryptonimparalela2555
    @kryptonimparalela2555 2 ปีที่แล้ว +104

    Pewnie to nic odkrywczego, ale w każdym możliwym działaniu chodzi o to by odebrać ludziom wolność, byśmy byli zawsze od czegoś i kogoś zależni, by miano na nas wpływ, zakazy dla kontroli a nie dla czyjegoś dobra. W sferze medycznej to nie muszę nic wspominać, bo tu każdy widzi, że wmuszane są rozwiązania, które by nikomu w pierwszej kolejności nie przyszły do głowy, czemu ludzie nie zadają sobie pytania, zanim mi podadzą eliksir to czemu najpierw nie sprawdzimy przeciwciał, ludzie nie zadają sobie takich pytań, bo są nauczeni i uważają, że ktoś o nich zadba, tak zadba, ale nie o nich, ale o pewien interes. Sam się zastanawiałem odnoście programu czyste powietrze, co z nim jest nie tak, ale niewolnicze myślenie dało znać i nie umiałem tego rozgryźć. Dziękuję, że pan jest z nami ;).

    • @vlodeklukasz1065
      @vlodeklukasz1065 2 ปีที่แล้ว +10

      Bo ludzie oddali swoje rozumy w depozyt mediom mainstreamu.Może być
      coś głupszego jak plastikowa szybka jako ochrona przed wirusami?
      A jednak przeszło.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว +2

      Program czste powietrze powoduje wyczyszczenie portweli. Wiemy że samochody mimo że coraz bardziej ekologiczne to jednak większe i więcej palą. Mały silnik podczas kontroli na biegu jałowym wytwarza bardzo czyste spaliny. Ale jak trzeba przyśpieszyć to paliwa musi łyknąć i turbina się załancza. A skoro więcej pali mały silnik od dużego to gdzie ekologia w takim samym aucie. Producenci ropy naftowej zacierają ręce. Gdybym sprzedawał ropę też bym się cieszył.
      Znajomy mawia że ludzie dzielą się na trzy grupy. Na tych co umieją liczyć i na tych co nie umieją.
      A ja myślę że ci trzeci woleli by żeby jednak ludzie nie umieli liczyć

  • @tomaszjedrkowiak8771
    @tomaszjedrkowiak8771 2 ปีที่แล้ว +85

    Widząc znów gównoburzę na temat opłacalności instalacji fotowoltaicznej off-gridowej (czyli niezależnej od sieci, samowystarczalnej), postanowiłem napisać parę słów, choć nie lubię się udzielać w komentarzach. Dwa lata temu zrobiłem samodzielnie w domu taką instalację off-gridową (24V). Niedużą, z 8 panelami, łącznie niecały kW. Łączny koszt ok. 12 tys. PLN (z tym że wszystko nowe, nawet akumulatory żelowe - najdroższy element zestawu; w rzeczywistości można to zrobić połowę taniej). Wiosną założę też wiatrak (już kupiony). Nie jestem jakimś tam specem od elektryczności - wszystkiego nauczyłem się z Internetu, poradziłem sobie bez większych problemów i śmiga jak trzeba. Czyli średnio ogarnięta osoba sobie z tym poradzi. Wszyscy mówią, że to się nie zwróci, że się nie kalkuluje itd. JASNE ŻE SIĘ NIE ZWRÓCI!!! Jestem tego w pełni świadomy ale nie po to to zrobiłem, żeby się zwracało! Tak samo jak nie po to się kupuje auto, żeby się zwróciło (bo auto to skarbonka bez dna), tylko żeby służyło. A po co to mam? Bardzo proste - ostatnio był doskonały przykład przydatności tej isntalacji: były silne wichury, pozrywało sieci energetyczne itd. Cała wioska bez prądu (połowa ludzi owszem, ma panele, ale podłączone przez "cyborgów" do sieci, więc gdy pada sieć, ich panele nic nie dają, bo nie mają gdzie gromadzić prądu) a u mnie światło jest (taśmy ledowe 24v), zamrażarki śmigają, lodówka śmiga, laptop działa, mama sobie słucha radia (TV nie oglądamy), pompa od centralnego działa i czego chcieć więcej? Taśmy ledowe tak mało żrą prądu, że świecimy w domu latem i zimą do woli i nawet w pochmurne dni system spokojnie daje radę. Jak do tego dojdzie wiatrak, to system będzie w pełni wydajny nawet zimą (u nas często wieje z zachodu). Rachunek za prąd mam o ok. 20% niższy niż normalnie - "Nowy "Polski" Wał pod tym względem mnie nie dopadł. Może i niedużo ale zawsze - każda oszczędność cieszy. Gdy dołączę wiatrak, rachunek będzie jeszcze niższy. Przed domem świecą lampy solarne, które mają własne paneliki (ładują akumulatorki w ciągu dnia, świecą w nocy) - więc jasno nie tylko w domu ale i na zewnątrz - a we wsi ciemno. Podsumowując - w dupie mam to, że się nie zwróci, ważne, że działa, gdy jest potrzebne. A pamiętacie, jak straszyli nas blackoutami w przyszłości - to tym bardziej taka instalacja się przyda. Nie żałuję ani jednej wydanej złotówki. I właśnie o tym mówi Pan Frycz, którego z wielką chęcią słucham i przy okazji pozdrawiam serdecznie.

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 ปีที่แล้ว +9

      Zgadzam się. A nawet stwierdze, że może to mieć sens ekonomiczny. Tylko trzeba by było wykorzystać nie kwasowo-olowiowe akumulatory tylko litowo-jonowe czy Lifepo4. Takie powinny długo podziałać. Ja mam już na tyle rozbudowaną swoją instalację, że w skali roku pewnie by było to 30% prąd od Taurona 70% własny. Obecnie mam do zapłacenia 115PLN za pół roku. Może nawet wyjść mniej niż przy on grid z tego względu, że się łapie na najniższą stawkę opłaty mocowej. Po więcej szczegółów zapraszam na mój kanał do playlisty fotowoltaika.

    • @tomaszkolodziejczyk2951
      @tomaszkolodziejczyk2951 2 ปีที่แล้ว +2

      Podoba mi się Twój styl off-gridowy.

    • @doktorx2157
      @doktorx2157 2 ปีที่แล้ว +3

      Sens ma tylko wtedy fotowoltaika jeśli właśnie zamontujesz swój własny magazyn energii i tylko za twoje własne pieniądze, co do oświetlenia to samo tłumaczyłem znajomemu że podczas budowy warsztatu mam zamiar zamontować oświetlenie na 24v i jakaś przetwornicę 230v a niech nawet 500w by miała ale żeby podładować lampkę czy też akumulatory do elektronarzędzi, zyski były by spore ponieważ samo oświetlenie działało by z samych paneli cały dzień, a jeśli słońca nie będzie lub porą zimową poprostu przełączam się na zasilanie z sieci poprzez zasilacz 24v.

    • @katarzynagabrysiak8466
      @katarzynagabrysiak8466 2 ปีที่แล้ว +2

      Panie Tomaszu czy można prosić o kontakt do Pana ? Od dłuższego czasu szukam pomysłu na taka instalacje o jakiej Pan pisze i wszyscy wokół mnie zniechęcają ...

    • @Janonek
      @Janonek 2 ปีที่แล้ว +1

      Jasne. Kto bogatemu zabroni. Każdy powinien mieć jakieś hobby. A hobby nie jest z reguły opłacalne ekonomicznie tak jak instalacja fotowoltaiczna z akumulatorami.

  • @klaudiuszmitko8135
    @klaudiuszmitko8135 2 ปีที่แล้ว +204

    niezależność jednostek to największe zagrożenie dla "wielkich" tego świata.
    Władza nigdy nie pozwoli na autonomię jakichkolwiek jednostek, ponieważ nie ma nad mini kontroli.

    • @Blejk_Karington
      @Blejk_Karington 2 ปีที่แล้ว +27

      Dlatego ekologia to jest teraz polityką i nawet gdyby jakimś cudem powstały technologie odzysku energii bezemisyjnej to będą banowane i ukrywane bo takie nigdy nie będą w interesie "wielkich" bo wykluczyły by ich dochody.
      Bo ekologia musi generować dla nich czysty dochód a nie energię 😁

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 2 ปีที่แล้ว +24

      Właśnie aby przyhamować zapędy .Wdrożyli procedurę C19 .

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 2 ปีที่แล้ว +7

      @Radosław Pierzgalski Pozwalają ??? Hahaha .
      A rachunki szybują w kosmos...za pozwoleniem .

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 2 ปีที่แล้ว +5

      @@Blejk_Karington Ta cała bez emisja to Trojan .
      Zero emisji ,zielony ład = brak ludzi .
      Bo tylko ludziom przeszkadza że węgiel musi być spalony .
      Gdyby nie to.Nie było by życia .

    • @Blejk_Karington
      @Blejk_Karington 2 ปีที่แล้ว +14

      @@boleklolek578 to się ich wyszczepi żeby szybciej wyginęli a zostaną tylko elity w zielonym raju😁

  • @lucykiope6754
    @lucykiope6754 2 ปีที่แล้ว +145

    Mój tata zrobił coś takiego już 35 lat temu z płaskich kaloryferów, przez które przepływała powoli woda, a to umieścił za szybą na dachu. Latem woda była tak gorąca, że mogła poparzyć. Wszystko działa nadal.

    • @jk4546
      @jk4546 2 ปีที่แล้ว +28

      A mój tata zrobił prysznic w ogródku. Do zbiornika należało wlać sobie wody, poczekać aż się nagrzeje. Frajda na świeżym powietrzu i woda podlewała ogródek.
      Większej ekologi nie ma.

    • @matt635d8
      @matt635d8 2 ปีที่แล้ว +15

      Modernizuje dom z 1993 roku zakup z remontem wyniósł mnie 350 tys euro lecz pierwsze co zrobiłem to kupiłem kolektory na ciepła wodę typu Heat pipe . W porównaniu do fotovoltaiki ma duże większa wydajność cieplna z m2

    • @juliettaswietlostaaa5795
      @juliettaswietlostaaa5795 2 ปีที่แล้ว +7

      @@jk4546 A czt two tata moglby nam taki system zamontowac w domu?

    • @takapik
      @takapik 2 ปีที่แล้ว +6

      Ale fane, też takie zrobiłem, zimą się nie myję

    • @Tee2000DE
      @Tee2000DE 2 ปีที่แล้ว +11

      @@juliettaswietlostaaa5795 tata lucy zrobił to 35 lat temu. Teraz mając 80 lat nie robi już nic. Teraz jest czas na nowe pokolenie.

  • @andriu_Polak
    @andriu_Polak 2 ปีที่แล้ว +30

    Dziękuję za materiał ,byłem sceptycznie nastawiony do termosów czas działać zanim nas odłączą.

  • @mrAkumulator
    @mrAkumulator 2 ปีที่แล้ว +84

    Dziękuję za miłe słowa Robercie. Ty mnie zainspirowałeś do zamontowania na wiosnę grzałek solarny-wodnych na dachu u siebie. Dziękuję Ci za inspirację.

    • @awerskto
      @awerskto 2 ปีที่แล้ว +5

      Tutaj trochę inne podejście, użycie rur do grzania powietrza th-cam.com/video/4HFDFMUecxY/w-d-xo.html

    • @piotrwysocki5992
      @piotrwysocki5992 2 ปีที่แล้ว +3

      Obaj PANOWIE ten sam poziom

    • @jk4546
      @jk4546 2 ปีที่แล้ว +1

      Powodzenia.

    • @riko1721962
      @riko1721962 ปีที่แล้ว

      @@awerskto oj .....system... chyba się już " zaopiekował " tym filmem

  • @Kassvbian
    @Kassvbian 2 ปีที่แล้ว +21

    Dzięki ♥️♥️♥️. Po prostu serdeczności ,obwitosci.😎😎😎👏👏👏 Bardzo mądre.Popieram, praktykuje. Pięknie to opowiedziane,mam nadzieję że wielu zaświeci się żarówka. Za darmo😘

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw 2 ปีที่แล้ว +9

    Tak jak lubię słuchać Pana wystąpień, tak tu już po kilku minutach mam zastrzeżenia.
    1. panele próżniowe nie są wiecznie próżniowe, nawet 10 lat nie wytrzymają (będą puszczać pojedyncze "bańki")
    2. domy coraz mniej energii potrzebują na ogrzewanie, a coraz więcej na chłodzenie (latem). PV wytwarza najwięcej energii w największe upały
    3. w domu można wykonać magazyn energii elektrycznej, ale przede wszystkim cieplnej w postaci akumulacyjnej podłogi
    4. niewyczerpywalnym źródłem energii jest woda w ziemi - oddaje energię w dzień i w noc. Hasło: GWC
    5. trwałość akumulatorów zależy od stopnia rozładowywania go, a nie od (tylko) wibracji
    6. jak odebrać energię od tych solarów w ciągu lata? będzie nadprodukcja ciepła.
    Ale fakt: solary są dużo wydajniejsze! Dzięki za tę uwagę!

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 2 ปีที่แล้ว +2

      Ja również potwierdzam. Prrzyjemny facet ale jest dużo niedociągnieć w tym co mówi i zero konkretów. Ale sporo Pan Trener ma racji.
      1. Panele próżniowe są od dawna na rynku nie jest to nowość chodź Pan nie mówi ,że to nowość. Dużo widziałem takich paneli próżniowych gdzie ta banieczka na końcu nie stykała się z omawianym kolektorem (tą belką górną) i one właścienie nie działały. Kwestia jakości wykonania ich szczelności z czasem. Wewnątrz panuje ciśnienie i temperatura, które zagrażają szczelności z czasem. Nie wiem czy nie lepsze najzwyklejsze płaskie.
      2. Zarówno przy kolektorach słonecznych jaki PV produkcja jest od wiosny do jesieni. W ziemie jest lipa i trzeba to wiedzieć
      3. Fakt kolektory słoneczne tak bardzo popularne 14 lat temu mają sprawność chyba 0,4 a panele FV 0,2 i tutaj można wykorzystać ten atut
      4. W lato jest zawsze ogromna naprodukcja ze słońca jako dla nas samych. CIeszy się firma odbierająca od nas energię zieloną po super cenie.
      5. Co do jakości energii z sieci to ona może być ok. Ale sam użytkownik może ją sobie lokalnie niszczyć czymś innym np. akademik 400 komputerów itp.
      6. Podłogówka działa nawet przy niższych temperaturach niż 37 stopni a grzejniki nie muszą mieć 60 stopni ( no chyba ,że budynek nieocieplony)

  • @zaklinaczkur4580
    @zaklinaczkur4580 2 ปีที่แล้ว +5

    Widzę, że dzisiaj znalazłem wartościowego człowieka. Sama radość. Zostaję tu jeśli można. Pozdrawiam serdecznie wszystkich świadomych.

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 2 ปีที่แล้ว +18

    witam super przekaz ja też jestem za off-grid i u siebie na działce kombinuje z różnymi patentami .pozdrawiam

    • @jk4546
      @jk4546 2 ปีที่แล้ว

      Nic nie dorówna czarnej beczce na dachu.

    • @tita6620
      @tita6620 2 ปีที่แล้ว

      @@jk4546
      Ale że co?
      Z wodą beczka?

  • @pablokwiat3978
    @pablokwiat3978 ปีที่แล้ว +5

    Fajnie słucha się mądrych ludzi którzy wyskoczyli z systemu w którym żyjemy. Można robić rzeczy różne i nie spowiadać się urzędnikom . Pozdrawiam

  • @dariuszmazierski1193
    @dariuszmazierski1193 2 ปีที่แล้ว +12

    ......najtańsze panele - pojedyncze kaloryfery 1m/0,8m pomalowane proszkowo na czarno z glikolem + wymiennik od pieca dwufunkcyjnego gazowego i mamy ciepła wodę :) Ale komu by się chciało kombinować ....lepiej dać zarobić cwaniakom :(

  • @jakobo5521
    @jakobo5521 2 ปีที่แล้ว +23

    Bardzo lubię Pana słuchać, człowiek zawsze może dowiedzieć się czegoś wartościowego jako, że w tych materiałach przeplata się naprawdę bogata wiedza z różnych dziedzin życia. Zdrowia i wolności życzę!👍

  • @marcins947
    @marcins947 2 ปีที่แล้ว +34

    Bardzo miło się Pana słucha, szczególnie że Pańskie przemyślenia są zbieżne z moimi, co do ekologii połączonej z niezależnością energetyczną😀

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior 2 ปีที่แล้ว +30

    Ja czekam teraz tylko na podatek od słońca bo od deszczu już mamy

    • @Janonek
      @Janonek 2 ปีที่แล้ว +5

      Dokładnie. Panele są czarne więc zatrzymują ciepło i przyspieszają proces ocieplenia się klimatu więc trzeba nałożyć podatek od emisji ciepła ;) i już jest uzasadnienie ;)

    • @wojtekkowalski8116
      @wojtekkowalski8116 2 ปีที่แล้ว +3

      Witam już jest podatek nazywa się opłata OZE.

  • @michap.7909
    @michap.7909 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo mądre podejście do ekologii, dawno nie oglądałem tak prostego i ludzkiego przedstawienia zagadnienia. Jako radiesteta polecam każdemu posiadania takiego rozwiązania wraz ze własną studnią na własnym gruncie. Dziękuje z włożony ogrom pracy.

  • @dupaw3
    @dupaw3 2 ปีที่แล้ว +9

    Za przekaż.i szczerość idzie sub od razu. Uwielbiam ludzi którzy mają do siebie dużą dawkę dystansu. Pozdrawiam!

  • @damgam98
    @damgam98 2 ปีที่แล้ว +21

    Ale filmów ostatnio wpada. A jak sie tego zaje*iście słucha do poduszki. 😃

    • @alexdeyna9465
      @alexdeyna9465 2 ปีที่แล้ว +2

      niemożna do poduszki tu trzeba notować rysować swoje szkice plany. do poduszki to se bajki puszczaj

  • @heniubudziszewski7996
    @heniubudziszewski7996 2 ปีที่แล้ว +16

    Kolejny świetny odcinek, mega merytorycznie, jasno i czytelnie. Takie wykłady powinno się pokazywać między innymi uczniom w szkołach i technikach. Dzięki Panie Frycz

    • @jacekkrawczyk637
      @jacekkrawczyk637 2 ปีที่แล้ว +4

      Czym wy się podniecacie. Chłop nie ma pojęcia o czym mówi. Chyba zerwał się z księżyca snując wizje odłączania budynków od sieci, decydowania przez jak to On określa DM ile prądu zostanie oddane właścicielowi instalacji PV.
      Chłop niech się walnie w głowę i zejdzie na ziemię, bo jak na razie to żyje w jakimś wyimaginowanym świecie.
      Chyba nigdy nie słyszał o prawach nabytych. A porównując umowy prosumenta instalacji PV (której zapewne nigdy na oczy nie widział) z umową frankowiczów to błysnął swoim intelektem jak spalona żarówka.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว +3

      @@jacekkrawczyk637 na kanale "Panele fotowoltaiczne" gość - praktyk w temacie rozwalił mit opłacalności instalacj off grid w drobne pył

    • @jacekkrawczyk637
      @jacekkrawczyk637 2 ปีที่แล้ว +4

      @@mikol8552 Oczywiście że tak. Teoretycznie wszystko da się zrobić. Tylko trzeba umieć wyważyć za i przeciw. Nie sztuka jest założyć magazyn energii za dziesiątki tysięcy który nigdy może się nie zamortyzować. Gość w tym materiale sieje po prostu teorie spiskowe nie mając pojęcia w temacie. Wie tyle ile powiedziała mu znajoma :)). Idąc jego tokiem myślenia można przyjąć że jak powstaną takie domy o których mówi to te "złe" siły zewnętrzne mogą zabronić wykorzystywania słońca do ogrzewania jego super kolektorów słonecznych, albo każą mu płacić za tą energię. Łysy bajki powinien pisać a nie udawać znawce tematu i siać defetyzm.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว +3

      @@jacekkrawczyk637 na wyżej wymienionym kanale autor wyliczył na podstawie danych zw swojego domu i instalacji, że magazyn potrzebny do całkowitej autonomii jego domu to koszt 5 000 000 zł (pięć milionów)

    • @tbobrus1
      @tbobrus1 2 ปีที่แล้ว +2

      @@jacekkrawczyk637 oczywiście, że wszystko jest kwestią wyważenia kosztów, w tym pracy własnej i oczekiwanego zysku, ale z epatowaniem takimi pojęciami jak teorie spiskowe proszę przyhamować. Życie właśnie pokazuje, że teorie właśnie okazują się być rzeczywistością. Niektóre pomysły rządzących nawet wykraczają dalej, jak na przykład pomysł odcinania wody niezaszczepionych w Nowej zelandii. To tak tylko w kwestii mediów. Pozdrawiam

  • @motorokerify
    @motorokerify 2 ปีที่แล้ว +8

    Mam takie "termosy" 20 rur, 200l zbiornik na gruncie. 7 miesięcy w roku mam gorąca wodę.Bez pompki, jakiejkolwiek skomplikowanej instalacji. Polecam.

    • @KD-ih2ki
      @KD-ih2ki 2 ปีที่แล้ว +1

      jak nazywaj sie takie termosy ?

    • @motorokerify
      @motorokerify 2 ปีที่แล้ว +1

      @@KD-ih2ki ciśnieniowy solarny podgrzewacz wody

    • @1956mjr
      @1956mjr 2 ปีที่แล้ว

      Czy można prosić o zdjęcia takiego kolektora?
      Jakiej firmy są?

    • @motorokerify
      @motorokerify 2 ปีที่แล้ว +1

      @@1956mjr polecam firmę (H2O Solar), tam znajdziesz wszystko co Cb interesuje.

  • @JanKowalski-ec2rj
    @JanKowalski-ec2rj 2 ปีที่แล้ว +7

    Fajny materiał, jedynie nie zgodzę sie z temperaturami, u mnie podłogówkę ustawiona na 27-30 stopni i cieplutka podłoga , kaloryfery na 40-45 stopni i tez ciepło dają bez problemu, nawet w mrozy jest 23-25 stopni w domu. Moze dlatego, ze dobrze izolowany budynek.

  • @piotrjach6261
    @piotrjach6261 2 ปีที่แล้ว +26

    Jak niema telewizora to tak naprawdę tego prądu wcale dużo nie trzeba.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว +2

      Do wszystkiego potrzebujesz prąd w domu

    • @egi7718
      @egi7718 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mikol8552 Jak masz Rubina to ogrzeje cały dom, zrobić wymiennik to CWU też ogarnie! Ile godzin można oglądać 50W telewizor vs. ogrzewanie przeciętnej chałupy -15oookWh.... Chyba, że grzać energią odzyskaną z energii potencjalnej spadających liści, zgromadzoną w magazynach anty grawitacyjnych....

    • @AnWoj
      @AnWoj 2 ปีที่แล้ว +1

      A lodówki?

    • @pawelka202
      @pawelka202 2 ปีที่แล้ว

      @@AnWoj Lodówka duża sharp 4 drzwiowa z zamrażarką zużywa ok. 2 kWh na dobę,a rocznie to już ok. 730 kWh. Zamrażarka Bosch wysoka ok. 190 cm zużywa już tylko 0,6 kWh na dobę. Według danych z tabliczki lodówka powinna zużyć rocznie jakieś 440 kWh.

    • @nieczerwony
      @nieczerwony 2 ปีที่แล้ว +2

      @@egi7718 Jeszcze metan odzyskiwać z pierdów domowników i butelkować pod ciśnieniem 😂

  • @sukkar5200
    @sukkar5200 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetnie Pan mówi i uświadamia. Marzę o takim autonomicznym domu😍

  • @Rafal_M
    @Rafal_M 2 ปีที่แล้ว +3

    Trafiłem tu przez algorytm youtuba. Super się Pana słucha i przede wszystkim wartościową wiedzę Pan przekazuje w tym filmie. Innych nie widziałem. Od dawna też tak mówię. Powinno być mieszane dostarczanie energii do domu. Żyjemy w klimacie w którym jeden system się nie sprawdza a mieszane systemy mogą się uzupełniać.Ostatnio się zastanawiałem czy nie zacząć szukać działki pod kątem gorących źródeł podziemnych. Odwiert, pompa i ciepła woda cały rok. :) Pozdrawiam

  • @st.marecki
    @st.marecki 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajnie pan opowiada. Mądrze i z humorem.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 2 ปีที่แล้ว +11

    Dobrzy ludzie - zadawajcie tylko więcej pytań "Dlaczego?" - to podstawowe i najtrudniejsze pytanie które rozwija :)

  • @leszekrozen8743
    @leszekrozen8743 2 ปีที่แล้ว +3

    Autorowi serdeczne podziękowania ślemy w eter za świetny materiał edukacyjny bezwarunkowo rozdawany polecam wszystkim pojąć stosować oraz rozpropagować świetny materiał.
    Podaj dalej.

  • @zbuntowanyobornik899
    @zbuntowanyobornik899 2 ปีที่แล้ว +16

    Swietny material. Jak bede budowal dom to wlasnie cos takiego. Prosty maly dom z duza dzialka. Najlepiej przy potoku jeszcze :)

    • @jano3681
      @jano3681 2 ปีที่แล้ว +2

      trzeba mieć marzenia... ja jestem już po... traumatycznie przeżycia ze strefą budowlanki - to jest grupa przestępcza. Sądy, reklamacje - dzień powszedni, nerwosol trza pić litrami, mało do rozwodu nie doszło... Sprzęty nawet ze średniej półki to dziś DZIADOSTWO, wszystko produkuje się na odpiernicz. Zawiodłem się nawet na sprawdzonych firmach bo dziś, przy załamaniu łańcucha dostaw produkuje się towary z tego co jest pod ręką (pracuję w bardzo dużej międzynarodowej firmie w strukturach globalnych - wiem co mówię)... także temat rzeka. Życzę jednak spełnienia marzeń przy obecnym polskim wale i cenach za usługi i mat. budowlane z KOSMOSU. Dziś do małego domku 120m2 trzeba szykować grubo ponad bańkę... I lepiej ją mieć w kieszeni bo kredyt na 30 lat to ponad 5kpln/miesiąc przy wkładzie własnym na poziomie ok 220tys.. choć dziś wzrosły stopy % i powyższe dane już są nieaktualne... Trzeba się liczyć z poziomem ok 4% - co da kredyt miesięczny w okolicach 6tys PLN. WYTRWAŁOŚCI życzę!

    • @tita6620
      @tita6620 2 ปีที่แล้ว +1

      @@jano3681
      120m2 to mały dom??? 🙈🙈
      A 35m2? To jest maly dom!

  • @adamrakowski3730
    @adamrakowski3730 2 ปีที่แล้ว +7

    Do ciepłej wody super , lodówki pralki i kompa nie uruchomi. Dla każdego kto ma PV to optymalna decyzja. W obecnych czasach lepiej mieć dom niezależny od czynników zewnetrznych. Nawet powietrze do domu powinno być pod naszą kontrolą. Maruda.

  • @wiktormyers8324
    @wiktormyers8324 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuję za ważne informacje
    Przekaz prowadzącego jest z humorem ciekawy zrozumiały treść bardzo przydatna potrzebna

  • @MrSzkworc
    @MrSzkworc 2 ปีที่แล้ว +2

    Należy dodać do całości kolektory płaskie, które w niższym zakresie temperatur są bardziej wydajne i trwałe od rurowych. Metr kwadratowy kolektora słonecznego średnio ma moc 600wat, votovoltaicznego 200 wat. Czyli aby uzyskać tą samą sprawność należy grzać wodę pompą ciepła. Można sobie porównać prostotę kolektorów do skomplikowania paneli PV i pompy ciepła.
    Panele PV oczywiście tak, ale nie do ogrzewania.

  • @oskarmal642
    @oskarmal642 2 ปีที่แล้ว +4

    pralka nie musi miec podlacza cieplej wody, wystarczy przed pralka zalozyc zawor miksujacy i podac pralce wode o temperaturze wybranej przez uzytkownika za pomoca pokretla z termostatem (sprawdzone rozwiazanie), w moim przypadku ustawilem na 45 stopni, rozwiazanie zastosowalem juz w kilku domach

  • @robertkartuski6962
    @robertkartuski6962 2 ปีที่แล้ว +9

    Można by rzec, iż bijemy się o energię, a tymczasem ona nas otacza. NicolaT udowodnił to przejeżdżając całe miasto samochodem elektrycznym bez generatora i bez akumulatora. Ziemia z budowy jest jednym wielkim ogniwem elektrycznym, a fundament tej elektryki opiera się o fale magnetyczne. Próżno jednak tej wiedzy szukać na uniwersytetach, bo jest to wiedza zakazana.

    • @jano3681
      @jano3681 2 ปีที่แล้ว +1

      uwierz - tysiące ludzi chce zgłębić tą wiedzę... to nie jest wiedza zakazana - ta wiedza nie istnieje - a jeśli posiadał ją Tesla to zabrał ze sobą...

    • @78lancellot
      @78lancellot 2 ปีที่แล้ว +2

      Nie ma czegoś takiego. Tesla powiedział że "próżno szukać energii w statyce" . Przyroda dostarcza energii, jest to wiatr, woda, słońce, uran. Ale magnetyzm ziemi czy magnesy neodymowe energii nie dostarczą.

    • @kacperd9410
      @kacperd9410 2 ปีที่แล้ว

      @@jano3681 nieprawda, po prostu tacy ludzie są eliminowani. Dużo osób chciało dać darmowy prąd ale nagle umarli. Taki przypadek

  • @andrzejgrzempowski2565
    @andrzejgrzempowski2565 2 ปีที่แล้ว +4

    Następna rzecz o której myślę to to , że zawsz mogę zakończyć umowę z elektrownią i wykorzystywać ją tylko dla siebie . Tylko po co ? Jeżeli tak mieli by zmienić przepisy , że ludziom by się to nie opłacało . To elektrownia też by na tym straciła .
    To tak jak politycy na zachodzie boją się ,że Putin zakręci kurki z gazem . A PRZECIEŻ ON MUSI SPRZEDAWAĆ GAZ.

  •  2 ปีที่แล้ว +2

    Filmik petarda. Robercie, mój imienniku, jestem off-gridowcem od jesieni. 6,66 kWp, 10kWh w piwnicy. Nadajemy na tych samych falach. Pozdrawiam gorąco.

  • @tomasz_babiuk
    @tomasz_babiuk 2 ปีที่แล้ว +1

    Solary mam od dziesięciu lat. Połączone z ogrzewaniem przez bufor kombinowany. Działa do tej pory bez problemów. Jest to naprawdę fajne rozwiązanie i szczerze je polecem. Nie ma jednak róży bez kolców. W lecie, gdy na przykład wyjeżdżamy, automatyka domowa musi wpuszczać nadmiar ciepła w kaloryfery (żeby nie przegrzać kolektorów).
    Wyobraźcie sobie ten moment, gdy wracasz z wakacji do domu... jest 30 stopni na zewnątrz, a w Twoim domu dodatkowo przez dwa tygodnie działały jeszcze kaloryfery :) Fotowoltaika wrzuciłaby nadmiar energii do sieci.

  • @spokojnyburzowy6568
    @spokojnyburzowy6568 2 ปีที่แล้ว +24

    Takich domków jest coraz więcej... a z własnego podwórka doda jeszcze odzysk wody którą wykorzystuję dwa razy ( chociaż nie koniecznie do picia 😉) Pozdrawiam serdecznie

    • @SlawcioD
      @SlawcioD 2 ปีที่แล้ว

      tak, można jeszcze ponownie wykorzystać tzn wodę szarą.

  • @Leenux
    @Leenux 2 ปีที่แล้ว +4

    Projekt autonomicznego domu... ok, to będzie chyba jedyna rzecz do której mi się przyda moje gówno-warte wykształcenie inżyniera fizyki... albo chociaż pierwsza.
    Dziękuję Panie Robercie w końcu czuję się trochę mniej bezużyteczny :'D

    • @marektln
      @marektln 2 ปีที่แล้ว

      Pan Robert nie wie, że akumulatory kwasowe z ciężarówek nie nadają się do magazynowania energii w dzień i oddawania jej w nocy. Częsty proces rozładowania tego szajsu powoduje, że szybko trafi go szlag.

    • @Leenux
      @Leenux 2 ปีที่แล้ว

      To akurat można zastąpić, choćby kasety z ogniwami lipo w odpowiedniej konfiguracji. Albo najlepiej NiMh... tylko kuźwa drogie to

  • @danielrosinski4261
    @danielrosinski4261 2 ปีที่แล้ว +3

    To co się dzieje jest obrazem nas samych.Jestem elektrykiem nigdy mi na panelach kalkulacja nie wychodziła.Ktos mnie namawiał na działalność tym zakładanie paneli.Stwierdzilem że nie sprzedałbym komuś co jest skazane na porażkę dla niego bo to jest potem porażka dla wszystkich nas.Skonczylo się komentarzem że nie tak się robi biznes dziś.A my już mam to g. w którym żyjemy.Checia chwilowego zysku zubażamy całe społeczeństwo.Nie twierdzę że wszyscy też oszukują dużo osób nie potrafi tego policzyć krytycznie.Na pewno zarabia producent i monter.Elektrycy są już nie potrzebni bo większość powinna to policzyć monter jednak różnie może być sam uwiedziony reklama.Dobra robota.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว

      Pokaż swoją kalkulację na panelach

  • @Ivecos480
    @Ivecos480 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za Pana spojrzenie na sprawę :)

  • @stanbielecki3000
    @stanbielecki3000 2 ปีที่แล้ว +10

    Chciałbym zwrócić uwagę sprawie samowystarczalności ,że co niektórym bandytom kiełkuje w głowie pomysł przysłaniania nieba starlink sztuczne zachmurzenie więc równolegle nie wolno przestawać walczyć z nimi
    Oczywiście to jedna z hipotez
    Jak na razie prościej używać zakazów,zwiększać opodatkowanie no i kary

    • @saikorave738
      @saikorave738 2 ปีที่แล้ว +4

      To się dzieje. Spryskują nas intensywnie od lat. Obserwuję to co robią już od paru lat właśnie. Wstajesz rano, piękne błękitne niebo. Nagle zauważasz samolot, nagle jest ich parę i zostawiają za sobą ogon gazów. Metale ciężkie, nanowłókna i ch wie co jeszcze. Ludzie nie patrzą w niebo i tego nie widzą. Jak zauważą to są to dla nich gazy kondensacyjne a są to znaki na niebie, które były zapowiedziane już dawno. Zdrawiam

  • @jacekkrawczyk637
    @jacekkrawczyk637 2 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo fajnie tylko z tej rurki:
    - oświetl pomieszczenia,
    - ogrzej dom w nocy,
    - podłącz do tego lodówkę, żelazko, telewizor , itd
    Pokazujesz system solarny typowy do grzania wody, zwłaszcza użytkowej.
    A niestety to jest tylko mała część energii potrzebnej do funkcjonowania domu.
    Podstawą jest fotowoltaika lub wiatrak tam gdzie to ma sens. A solar owszem, jako uzupełnienie

    • @kamilkacpura759
      @kamilkacpura759 2 ปีที่แล้ว

      Polecam oglądać ze zrozumieniem zamiast żądać od grzałki solarnej do ogrzewania wody aby móc podłączyć do niej lodówkę..
      To raz. Dwa - ogrzewanie wody pochłania potężne ilości energii.
      Trzy - istnieją bufory ciepła, więc kwestia ogrzewania nocą jest rozwiązana.

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 ปีที่แล้ว

      I zawsze moduły fotowoltaiczne coś nam wyprodukują i z rozproszonego światła. Nie musi być mocne słońce. Kolektorów nie mam, ale z tego co opowiadają to jednak musi być słoneczna pogoda.

    • @jacekkrawczyk637
      @jacekkrawczyk637 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kamilkacpura759 Właśnie oglądam ze zrozumieniem. I dlatego jak gość pieprzy że solar to panaceum na wszystko, to zwracam uwagę że mówi głupoty. Zwłaszcza jak dodatkowo snuje głupie wizje o "tajemniczych siłach zewnętrznych" które zniszczą każdy dom z fotowoltaiką podłączony do sieci energetycznej. Najlepszym rozwiązaniem jest mądra dywersyfikacja szeroko pojętych źródeł energii. Ale gość nie ma o tym "zielonego pojęcia", a tym bardziej o ich ekonomii.

  • @piotrsaski4359
    @piotrsaski4359 2 ปีที่แล้ว +2

    Dobry temat. Należy bezwzględnie obnażać te kłamstwa korporacyjne. Też będę coś kombinował z peltierami, muszę niewielką pompkę obiegową zasilić, do solarów.

  • @Tomek-Mocny
    @Tomek-Mocny 2 ปีที่แล้ว +2

    Doskonały materiał p Robercie. Przyjemnie słucha się kogoś kto ma poglądy tak zbieżne z moimi. Łapka i sub musi być.
    Właśnie projektuję autonomiczny dom, budowa ruszy w tym roku, Myślę że to już ostatnia przeprowadzka.
    Z pralką trochę pan zaskoczył, myślałem że dwa przyłącza to już przeszłość. Swoją podłączyłem na zasadzie kranu. Odkręcam gorącą do pobrania do nowego wsadu i z powrotem przełączam na zimną, wtedy nie zużyje gorącej do płukania.
    16.45 ten fragment przydałoby się skorygować. 100 litrów gorącej wody, o której z takim entuzjazmem pan mówi to jest jedna kąpiel w wannie. Z takim sposobem podgrzewania wody przyglądam się zbiornikom na stronie swatt.pl i to trzy ostatnie pozycje mają sens (w mojej ocenie) czyli 750 1000 a najlepiej 1500l.
    Panele fotowoltaiczne z agregatem rezerwowo na zimę to koszt około stówki, ale wolność i niezależność jest warta każdej ceny. Pozdrawiam serdecznie.

  • @zbyszek9202
    @zbyszek9202 2 ปีที่แล้ว +8

    dobrze wiedzieć, może przed wyjściem z tego ciała jeszcze zbuduję jakis mały domek 😁

    • @ATISzlotniskaTORPsan
      @ATISzlotniskaTORPsan 2 ปีที่แล้ว +4

      Ja oszczędzając ponad 3/4 pensji mogę zapomnieć żeby mieć swój dom. Muszę kalkulować czy mieć dom w kredycie do starości z pustymi ścianami czy mieć co jeść na starość i za co się leczyć.

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 2 ปีที่แล้ว +3

      @@ATISzlotniskaTORPsan wiem, przy tych absurdalnych specjalnie wygórowanych cenach, 25 lat temu powinienem cos kupić czy budować ale przecież wtedy we łbie sieczka jakaś była ha ha

    • @adams6622
      @adams6622 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ATISzlotniskaTORPsan Światowa bańka mieszkaniowa z 2008r ominęła nas. Chyba teraz będzie w Polsce

    • @ATISzlotniskaTORPsan
      @ATISzlotniskaTORPsan 2 ปีที่แล้ว +1

      @@adams6622 miałem taki plan żeby małe mieszkanko w Warszawie lub pod kupić za gotówkę, dlatego oszczędzałem wiele lat żeby nie brać kredytu, żyłem niezwykle skromnie i oszczędnie, ekstremalnie naprawdę odkładając większość pieniędzy i dorabiając tu i tam... Kiedy już prawie nazbierałem mieszkania podrożały X2... Teraz jak będę zbierał kolejna 20lat znowu podrożeją xn. Wniosek z tego taki że zarabiając w granicach 4500zl netto nie jest możliwe odłożyć na mieszkanie w rozsądnym czasie lub nigdy. "Pogodziłem" się z tym i poprostu odkładam na starość bo emerytury będę miał 1000zl jeśli nic nie zmienia... Tak się żyje jak się nie potrafi lub nie chce kraść w tym jebanym kraju, i jeszcze Cię dojezdzaja podatkami z dupy. Tu się nie da normalnie żyć pracując 8h ! Na szczęście nie mam dzieci bo zafundował bym im "nowy ład" i totalna kontrolę bez gotówki. To nie jest przyjazny świat do życia, to jest dżungla utrzymania się przy życiu więc ja wysiadam.

  • @Tom-zt7jh
    @Tom-zt7jh 2 ปีที่แล้ว +8

    Witam Panie trenerze, 10 lat temu rozmawiałem z rodzicami o budowie swojego domu i wspomniałem o instalacji oświetleniowej 12v oraz panelach fv bateriami w piwnicy tak zwanego systemu "off grid" Teraz jestem na etapie wbicia pierwszej łopaty pod budowe domu, wlasnie opartego na instalacji 12v. Wiec chciałbym podziekować że wspomniał Pan o takim systemie i również widzi sens takowej instalacji.

    • @Sebastian_martyna8590
      @Sebastian_martyna8590 2 ปีที่แล้ว +2

      No to się spóźniłem bo już mam instalację. Ale gdyby pokombinować to jest jeszcze szansa przerobić na 12v.

    • @PokerMakyo
      @PokerMakyo 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Sebastian_martyna8590 Przerobienie całej instalacji na 12V chyba nie ma sensu? Rozumiem 12V jako dodatek.

    • @Sebastian_martyna8590
      @Sebastian_martyna8590 2 ปีที่แล้ว +1

      @@PokerMakyo akurat oświetlenie mam rozdzielone na dwa obiegi parter i piętro. Są to odrębne obwody nie połączone z gniazdami. Więc teoretycznie mógłbym przerobić na 12v.

    • @dariuszmular1051
      @dariuszmular1051 2 ปีที่แล้ว

      Zrób trochę inaczej, 230v normalnie i w każdy punkt oświetleniowy dodatkowo 12v (łazienki, korytarze na czujnikach ruchu) i po przerabiane lampy na dwa źródło mam tak zrobione 70% domu jestem off grid . Dodatkowo 3kw fotowoltaika z falownikiem off grid i działa na tym tv, całe oświetlenie ( zdublowane) routery, swithe, monitoring, piec) więc jestem niezależny przez więksIść roku bo od listopada do końca lutego nie starcza prądu i muszę jechać z Enei.
      Jakbyś miał pytania chętnie pomogę bo dwa lata mi to działa.

    • @promolessstructure2257
      @promolessstructure2257 2 ปีที่แล้ว

      @@dariuszmular1051 mógłbyś polecić kogoś kto się zajmuje projektowaniem i wykonaniem takiej instalacji? Niedługo chciałbym ruszyć z pracami w naszym domu, generalny remont od gołej cegły. Stąd można go całego od początku przeprojektować. Potrzebuję mocno ogarniętych ludzi by mi pomogli w tym.

  • @piotrdobro3100
    @piotrdobro3100 2 ปีที่แล้ว +1

    bardzo dobry materiał, pełen logicznych argumentów, dziwię się, że niektórzy tego nie pojmują

    • @frycz66
      @frycz66  2 ปีที่แล้ว +2

      Ja się nie dziwię.... :( kiedyś zrobiłem szkolenie na temat tego że kredyty we frankach to przekręt banksterów. Chodziłem po firmie, przekonywałem / ostrzegałem każdego... Wreszcie jeden z menadżerów wziął mnie na bok i powiedział: "Robert jesteś dobrym trenerem ale mówią że masz paranoję. Jeśli tak dalej pójdzie nie będziemy z tobą współpracować. Przecież gdyby to było nieuczciwe (kredyt we fr.) to banki by do nas nie dzwoniły...."
      I ten człowiek był tam menadżerem...... :/
      Pozdr! RF.

  • @marcinjastrzebski8942
    @marcinjastrzebski8942 2 ปีที่แล้ว +1

    Nowoczesne elektrownie węglowe są stałym i bezpiecznym źródłem energii.
    Natomiast to co Pan prezentuje , podoba mi się i warte jest to szerszego zainteresowania, jednak nie zapewni to stałej bezpiecznej energii.

  • @robertnowak8482
    @robertnowak8482 2 ปีที่แล้ว +5

    znam korzystam z heat pipe do pazdziernika na poludniu polski mam ciepla wode

  • @piotrkurdziel187
    @piotrkurdziel187 2 ปีที่แล้ว +14

    Doceniam wiedzę, dorzucę iż okna dachowe na południe ogrzewają mi poddasze w 30% w zimie, pompa ciepła z dolnym żródłem dającym stałe 7 stopni ciepła na zasadzie odwróconej lodówki, całość w taryfie g12w. Pozdrawiam

  • @osknemo8654
    @osknemo8654 2 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie za pomocą tych "rur" mam ogrzewaną wodę. Na południowej ścianie mam zamontowany zestaw kolektora słonecznego z bojlerem .Zestaw ten mam już 5lat. Wodę z niego spuszczam na początku listopada i napuszczam w kwietniu. w niektóre dni woda ma 76- 85 stopni. Jestem mega zadowolony. Żadnych awarii. Polecam każdemu.

  • @BSwSR
    @BSwSR 2 ปีที่แล้ว +19

    W części rozwiązań nie jest tak do końca, coś Pan wie coś słyszał ale fizyczne nie dotknął tematu. Nie ze wszystkim można się zgodzić.

    • @Janonek
      @Janonek 2 ปีที่แล้ว +3

      Gdzieś dzwonią ale nie wiadomo w którym kościele ;)

    • @tadeuszszulc5650
      @tadeuszszulc5650 2 ปีที่แล้ว +3

      To jak wiesz to napisz jak to udoskonalić w narodzie siła. POZDRAWIAM !!!

  • @konradtrojan9890
    @konradtrojan9890 2 ปีที่แล้ว +1

    Mam taki solar z takimi rurkami Tyle że są dłuższe i z beczką - taki bojler 100 litrowy Zestaw stoi na ziemi
    Kosztowało to 2000 zł plus przyłącze zimnej wody i rura powrotną do ciepłej Zarąbista sprawa 6 miesięcy mam wrzątek od kwietnia do września Nie muszę myśleć o paleniu w piecu żeby się wykąpać a bojler mam bez grzałki I pralkę też mam do tego podłączone tak jak Pan tutaj opowiada

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 2 ปีที่แล้ว +2

    Tak jeśli się odbierze "troszkę" prądu i ciepła sprytnymi ale nowoczesnymi instalacjami to jest super . Pozdrowienia .

  • @janbialopiotrowicz
    @janbialopiotrowicz 2 ปีที่แล้ว +2

    Rewelacja, znalazłem pański kanał przez przypadek, ale zostaję tu na dłużej.

  • @jaceki33
    @jaceki33 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za to co pan mówi

  • @jackenes
    @jackenes 2 ปีที่แล้ว +1

    Powiem Panu, że te kilka zdań co Pan powiedział o DM , to było najmadrzejsze zdania jakie słyszałem w ostatnim czasie - dziękuję za to. Potwierdził Pan , że idę/myślę w dobrym kierunku

  • @jarek12613
    @jarek12613 2 ปีที่แล้ว +2

    Kupując samochód, szczególnie nowy też tracimy.Za kilka lat knury wladzy też mogą coś wymyślić (opłaty,zakazy wjazdu etc).Tu (fotowoltaika+pompa ciepła=wygoda).

  • @januszrr4795
    @januszrr4795 2 ปีที่แล้ว +18

    Autonomia i niezależność cały czas o to chodzi

    • @jano3681
      @jano3681 2 ปีที่แล้ว

      A koszty niezależności? Całoroczny system off grid to koszt ok 1 MILIONA PLN.... tak tak...

    • @tita6620
      @tita6620 2 ปีที่แล้ว

      @@jano3681
      Przestan pitolić takie farmazony 🙈🙈🙈

    • @Tomek-Mocny
      @Tomek-Mocny 2 ปีที่แล้ว

      @@jano3681 nie nie.. duuużo taniej.

  • @M25413
    @M25413 2 ปีที่แล้ว +4

    Ogrzewanie podłogowe działa od dużo niższej temperatury niż ta, którą Pan podaje. Przy temperaturze około 0 stopni moja pompa daje na podłogę 29 stopni z przerwami po ogrzaniu podłogi.. W domu 23-24 stopnie. Wszystko zależy od izolacji domu oraz prawidłowego montażu ogrzewania. Odnośnie magazynu energii niestety nie ma pan racji dowód ------ th-cam.com/video/5hch3sjba-s/w-d-xo.html --- Solary do CWU fajna sprawa, ale jak da pan za mało ( powierzchnia--moc---wydajność) jesienią i wiosną będzie z tego mało energii , jak da pan więcej paneli solarnych lub próżniowych latem będzie kłopot z nadprodukcją i przegrzewaniem instalacji. Temat nie jest taki prosty. Mam dom 200m2, całość ogrzewania podłogówka. Do tego pompa ciepła i fotowoltaika 9,92 kWp. Pomimo haraczu 20% dla energetyki na dzień dzisiejszy nie ma lepszego rozwiązania. Koszt instalacji ( gruntowa wykonanie własne) około 26.000 zł minus dotacja i ulga w podatku koszt ostateczny 18 000 zł. Właśnie zbliża się koniec drugiego roku pracy instalacji. W tym czasie instalacja wyprodukowała 20,21 MWh Jeszcze rok i instalacja się spłaci. Obecnie za energię elektryczną płace jakieś grosze. Chcę założyć ogrzewanie elektryczne ( pompa ciepła lub klimatyzatory) w warsztaciku. W tej sytuacji pewno zabraknie mi mojego prądu. Mam dwa alternatywne wyjścia. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej lub montaż paneli solarnych do grzania CWU Za około 5000 zł to drugie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić prąd, który zużywam do grzania CWU. O kłopotach z solarami do CWU już pisałem nieco wyżej. Przeznaczając te pieniądze na rozbudowę PV będę miał wystarczająco dużo energii do zamontowania ogrzewania warsztatu. Nie wypowiadam się na zasadzie informacji od jakiejś pani, cioci czy znajomego. Mówię w oparciu o własne doświadczenie. Na TH-cam jest film prezentujący pracę kolektorów próżniowych do grzania CWU w zimie. Z kranu leci wrzątek, tylko tu nasuwa się jedno pytanie. Ile dni kolektor rozgrzewał wodę w zasobniku. Jaką moc on generuje w zimie? Propozycja domu automicznego bardzo ciekawa ale tylko wtedy jak cena magazynu energii spadnie o 99 % ( ironizuję tu nieco to oczywiste). Jest jeszcze jedna sprawa. Nawet duża instalacja PV oraz duża powierzchnia paneli solarnych nie da rady wyprodukować wystarczającej ilości energii w zimie. Wspomina pan o agregacie w domu autonomicznym. Mam agregat 6,5 kW>podczas ostatniego "tajfunu" miałem przerwę w dostawie prądu około 12 godzin. Agregat dał radę ale spalił w tym czasie 20 litrów benzyny. kWh z agregatu to koszt około 2,00 zł skromni licząc. Dom autonomiczny w czasie zimy przy pochmurnym niebie wspomagany agregatem to bankructwo. Uważam, że słabo zgłębił pan temat.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie. Też marzyłem o samowystarczalnym domu, ale koszt rozwiązań jest kosmiczny i wymaga dużo czasu. Dlatego postawiłem na dobrą izolacje, wentylację z rekuperacją, płytę fundamentową i pompę ciepła z fotowoltaiką. Dla mnie to optymalne rozwiązanie, najbliższe niezależności - w moim obecnym zasięgu finansowym. Trener Frycz autorytarnie wypowiada się na tematy o których słyszał od ciotki i znajomych

    • @M25413
      @M25413 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mikol8552 Mój dom nie jest jeszcze wykończony dół tak ( łącznie z elewacją i malowaniem)do wykończenia pozostała góra ( 170 m2). Ocieplenie stropu symboliczne. Nie mam jak założyć rekuperacji, która "ratuje" sporo energii i jest godna naśladowania ale pomijając to w obecnej konfiguracji koszty ogrzewania łącznie z prądem bytowym niemal zerowe. Z pewnością dołożę kilka paneli fotowoltaicznych i panel do CWU Koszty ogrzewania i prądu bytowego spadną do zera (obecnie miałem małą dopłatę) Przy obecnych cenach magazynu energii nawet nie myślę o takim rozwiązaniu. Puki co ( oby tak zostało) w ciągu ostatnich dwóch lat miałem jedną 12 godzinną awarię po stronie zakładu energetycznego. Sprawę uratował agregat ( choć to droga impreza zarówno po stronie kosztów zakupu 4500 zł jak i paliwa, ale to sytuacja awaryjna) żałuję, że na etapie projektu nie pomyślałem o rekuperacji. Straty na wentylacji to około 40% kosztów ogrzewania szkoda ale trudno . Nie wypowiadam się w tematach, o których nie mama pojęcia. Polecam naśladownictwo.

    • @mikol8552
      @mikol8552 2 ปีที่แล้ว

      @@M25413 tak z ciekawości, jak podłączałeś agregat? Masz przygotowaną instalację pod agregat, czy tak po prostu wpinasz. Myślę nad zakupem agregatu i elektryk radzi mi przerobić instalację, tak by odłączać dom od sieci, gdy mam używać agregatu

    • @M25413
      @M25413 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mikol8552 Agregat w garażu wpięty w instalację domową 3 fazową. Przed odpaleniem agregatu muszę tylko wyłączyć zabezpieczenia w skrzynce przy drodze bo inaczej zasilał bym całe osiedle 😁Oczywiście wyłączam też zabezpieczenie przed fotowoltaiką Proste rozwiązanie. Kilka minut od zaniku napięcia w sieci i agregat pracuje jak złoto. Najgorsze są chwilowe zaniki napięcia. Nigdy nie wiadomo czy iść do garażu odpalać agregat, czy może za chwilę napięcie powróci.

  • @MateoMK
    @MateoMK 2 ปีที่แล้ว +2

    "Dzwonią cyborgi i proponują fotowoltaikę", nie pomagalo nic, prośby, groźby procesami za nękanie, które są do łatwego wygrania ale nie ma na nie czasu, któregos dnia odebrałem telefon (już 15 tego samego dnia) wkurwiony. Co się okazało? Okazało się, żewystarczy wypowiedzieć kilka magicznych słów, że wiem, że tam siedzi żywy człowiek i jak nie przestanął mnie nekać to przyjdę do ich siedziby w Kielcach z siekierą. Co się stało? Połączenie zostało zerwane i od tamtej pory jest cisza. Wystarczyło powiedzieć, że jak nie rozumieją co to znaczy usunąć numer i nie nękać to przyjdę osobiście w asyście niebezpiecznego narzędzia do ich siedziby w Kielcach/Poznaniu i się przestraszyli losowego typa XD a wcześniej było po 14 telefonów dziennie i non stop dzień w dzień nękanie

  • @samnaprawiam3945
    @samnaprawiam3945 2 ปีที่แล้ว +24

    No proszę! Pan antysystemowiec! Jak każdy doświadczony i mądry człowiek! Więc Panu doradzę, bo sam Pan mówi że ma problem z nadwagą. A to niebezpieczne dla zdrowia. Przy odrobinie wiedzy to jest banał! Trzeba przejść na keto, bo to zmniejsza absolutnie apetyt i wprowadzić IF oraz okresowe posty. W miesiąc zleci Panu 10-20kg! Polecam kanał Braci Rodzeń. Dużo zdrowia życzę!

    • @jaroslawkalicki2798
      @jaroslawkalicki2798 2 ปีที่แล้ว +1

      Polecam braci Rodzeń sam z nich korzystam

    • @krispi7511
      @krispi7511 2 ปีที่แล้ว

      Jeśli speak inglish to Chanel sten egberg o keto the best

    • @samnaprawiam3945
      @samnaprawiam3945 2 ปีที่แล้ว

      @@krispi7511 jeszcze jest ketokocur dobry

    • @krispi7511
      @krispi7511 2 ปีที่แล้ว +1

      @@samnaprawiam3945 tak znam :), dr edberg - niestety dla znających angola,
      Dr j. Fung, dr Berg, prf bikman to dla angoli ale na wysokim poziomie i bardzo szczegółowo, pozdrawiam

    • @totylkojaaa4572
      @totylkojaaa4572 2 ปีที่แล้ว +3

      Absolutnie ich uwielbiam. A antysystemowcow to już kocham. Pozdro

  • @natiset7020
    @natiset7020 2 ปีที่แล้ว +2

    w skrycie buduje nowy dom ogrzewanie podłogowe elektryczne podrzenie wody użytkowej elektryczne mam swoje przemyślenia dlaczego moje zboczenie zawodowe i przeczucie na ogół mnie nie myli i nigdy się nie pomyliłem w moich przeczuciach

  • @bazejsoch2845
    @bazejsoch2845 2 ปีที่แล้ว +7

    Kto rano wstaje ten jest
    Nie wyspany🤣

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 2 ปีที่แล้ว +9

      spać to trza umić 😁

  • @sylwesters.4048
    @sylwesters.4048 2 ปีที่แล้ว +2

    Są już firmy które produkują urządzenia do wytwarzania wodoru z paneli FV i to jest najlepszy sposób zbierania energii bo później następuje odwrócenie procesu i mamy i ciepło i prąd.

  • @Darex63
    @Darex63 2 ปีที่แล้ว +2

    Korzystam z kolektorów słonecznych od trzydziestu lat. 🙂

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 2 ปีที่แล้ว +20

    Cyborgi... a raczej oprogramowanie - boty (boty bo połączenia telefoniczne wykonywane są w ilościach przemysłowych) zaczęły dzwonić po spisie powszechnym, i każdy to potwierdzi. Nasze dane zostały ,,bezpiecznie,, złożone na serwerach w Izraelu. Pewnie każdy Icek chcący wyrwać kasę od gojów ma teraz do nich dostęp.
    Mówi Pan ciekawe rzeczy. Sam zaczynam patrzeć z ciekawością na Of-gird.

  • @Szajba119
    @Szajba119 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajny facet( rozjebałeś mnie z tym "zdrowym" :) pozdrawiam

  • @MobilMis
    @MobilMis 2 ปีที่แล้ว +2

    Super ... Jest Pan bezbłędny ... SUBSKRYBUJE. Pozdraiwam

  • @jager23602
    @jager23602 2 ปีที่แล้ว +2

    Zgadzam się w 100% nie należy wiazać się zadnymi umowami bo predzej czy później zrobią nas w ch...ja.a zanosi się na to, że raczej predzej.

  • @MrYety-sk1cv
    @MrYety-sk1cv ปีที่แล้ว +1

    Dobrze gada😉👍👍👍

  • @ewaczapla4005
    @ewaczapla4005 2 ปีที่แล้ว +3

    100 litrów to bardzo malutko jak na słoneczną instalacje podgrzewającą. Tu moce słoneczne pozwalają podgrzać wodę o objętości 300 500 1000 litrów z temperaturą przynajmniej 60 stopni

    • @notoco1199
      @notoco1199 2 ปีที่แล้ว

      Jaki kolektor by dobrać do właśnie bufora 1tys litrów?

  • @marekdraga6770
    @marekdraga6770 5 หลายเดือนก่อน

    Dobre wiasdomosci dzieki za info

  • @jakubmartynkiewicz133
    @jakubmartynkiewicz133 2 ปีที่แล้ว +3

    Tak bez urazy ale w sprawach technicznych to Pan troszkę pływa 😀
    Pozdrawiam serdecznie

    • @bodzio-qo9nv
      @bodzio-qo9nv 2 ปีที่แล้ว +1

      Nie trochę , ale bardzo.

  • @codziennysurvivalgoryratel2615
    @codziennysurvivalgoryratel2615 2 ปีที่แล้ว +4

    Witam, na ciekawy temat pan zwraca uwagę. Myślę że mam całkiem sporą wiedzę z zakresu elektryki i energetyki . I w teorii wszystko ładnie wygląda. Ale trzeba brać poprawkę na żywotność akumulatorów, na żywotność falowników, oraz na żywotność samych paneli. Po kilkunastu latach będzie trzeba to wymienić. I pochłonie to kilkadziesiąt jak nie kilkaset tysięcy zależy od wielkości instalacji. Jak duży UPS będzie potrzebny, żeby obsłużyć czajnik bezprzewodowy, żelazko i inne, mocne odbiornik. Poza tym co z miesiącem Grudzień. Gdzie słońce prawie nie świeci. Co jeszcze do tego dokupić mały agregat. No pewnie można ale idziemy w koszty . Myślę że jakaś opcja pośrednia jest ok, częściowa niezależność, ale niestety przyłącza do sieci też

    • @PiotrPiowelWeltrowski
      @PiotrPiowelWeltrowski 2 ปีที่แล้ว +1

      Jak pominąć ten pomysł, by podłączać czajnik elektryczny do UPSa... ;)

  • @aleksanderpietrzak1054
    @aleksanderpietrzak1054 2 ปีที่แล้ว

    Taką instalację wykonałem 22 lata temu metodą domową. Miedziane rurki przylutowałem do blachy też miedzianej i wszystko jest pomalowane na czarno i umieszczone w zamkniętej skrzynce z jednej strony zaizolowanej , a od strony słońca zamkniętą szkłem . Instalacja ma 3m2 i zapewnia mi ciepłą wodę od marca do pażdziernika. Instalacja pracuje na tzw "borygo" i współpracuje ze zbiornikiem 200 l. Przez cały czas nic się nie popsuło tylko raz na 2 lata nieco uzupełniam płyn roboczy. Instalacja jest umieszczona na dachu.

  • @makkumara
    @makkumara 2 ปีที่แล้ว +2

    Chciałem robic fotowoltaikę off grid+ magazyn+ pompa ciepła ale dałeś mi do myslenia i dodam do projektu panele solarne...barrrrrrrdzo dobry plan

    • @Janonek
      @Janonek 2 ปีที่แล้ว +2

      Jest taki człowiek na TH-cam który ma taki system. 500 tys zł trzeba wydać, ale potem 6-7 lat jesteś niezależny od elektrowni i gazowni. A potem wymiana akumulatorów które stanowią ok 90% kosztów. Ale kto bogatemu zabroni.

  • @BlackKisiel
    @BlackKisiel 2 ปีที่แล้ว +4

    Bóg zapłać i pozdrawiam. Genialny film jak zawsze. ;)))

  • @stanst2755
    @stanst2755 2 ปีที่แล้ว +2

    Grzejemy wodę solarami od matca do końca października. Zimą rzadko kiedy solar grzeje wodę. W Grecji jeszcze 20 lat temu nikt nie grzał wody inaczej niż beczką na dachu ogrzewaną słońcem. Pompa ciepła lub klimatyzator i fotowoltaika są drogie ale dają ciepło i prąd.

  • @sebastiansprysak5072
    @sebastiansprysak5072 2 ปีที่แล้ว

    Panie Robercie
    Bardzo Pana szanuję i z przyjemnością od dawna oglądam Pana filmy. Pana filmy wnoszą tak bardzo dużo spokoju, nawet gdy mówi Pan o sprawach bardzo poważnych. Co do energetyki odnawialnej to jest to sama polityka... pracowałem jako inżynier przy budowie firm wiatrowych w europie wschodniej ponad 8 lat, także wiem o czym mówię. Sam zresztą chciałem zainwestować w wiatrak, na szczęście w porę się z tego wycofałem...
    Także niestety tu nie ma znaczenia co ma sens a co nie, tylko czy się opłaca czy nie, a tak jak Pan sam powiedział o tym decydują inni...Do tego co chwilę się coś zmienia i raz się opłaca, a potem już nie bo tak politycy zdecydowali. Tutaj absolutnie nie działa wolny rynek i to nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Serdecznie pozdrawiam!!
    PS Z wiatrakami to nie jest tak, że tylko 30 dni w roku jest wiatr, to nie jest taka prosta sprawa. Może będzie okazja kiedyś porozmawiać z Panem, podzielę się wtedy moją wiedzą.

  • @pwolkowicki
    @pwolkowicki 2 ปีที่แล้ว +1

    Myślałem o kolektorach słonecznych, ale nie tylko do grzania wody do kranu, ale także jako akumulator ciepła, ale to wymagałoby instalacji cysterny na 20-30m3 z gruubą izolacją, a i tak nie starczy na zimę. Podejrzewam, że nawet basen olimpijski by nie starczył. Dlatego zastanawia mnie sprawność tych kolektorów zimą, żeby na bieżąco doładowywać akumulator ciepła zimą.

  • @joannarossa8272
    @joannarossa8272 2 ปีที่แล้ว

    Trzymajmy sie Twojego hasla...
    Robisz duzo dobrego .
    dziekuje.

  • @jarekbien8099
    @jarekbien8099 2 ปีที่แล้ว

    Popieram!!! :) Pozdr

  • @mateuszjak2849
    @mateuszjak2849 2 ปีที่แล้ว +2

    Skala niedomówień, nieprecyzyjności, fanatyzmu i podejścia "to co ja mówię to jest mądre a to co inni to głupie" jest porażająca.
    Akurat ledy 12v biorą więcej prądu niż żarówki ledowe. Żeby zrobić full offgrid to trzeba fotowoltaike przewymiarować 8-10x plus dokupić do tego potężna baterie. To razem będzie kosztować więcej niż też dom. To chyba na obecną chwilę lepiej płacić te 35zł miesięcznie.
    Co do awaryjnosci paneli pv i solarow to pv jest mniej awaryjne bo nie ma tam rur z płynem, nie ma pompy, nie ma ruchomych elementów i rozszerzalność cieplna jest o wiele mniejsza. Akurat pv na starych zasadach jest bardzo opłacalna dla użytkownika bo dostajemy za darmo akumulator o sprawności 80%. Z kolei ciepło z solarow fajna sprawa ale ciepła wodą komputera do pracy nie włączę, ani zimna pompy ciepła też nie.

  • @zepppelin75
    @zepppelin75 2 ปีที่แล้ว

    Mądry i przydatny kanał.
    Kolektory słoneczne oparte na glikolu mam od 17 lat.
    Działają.
    Z trzech szuk latem 440 litrów wody 70 stopni C.
    Ilość wody musiałem zwiększyć do 580 litrów.

  • @Tomasz-yd7ds
    @Tomasz-yd7ds 2 ปีที่แล้ว +2

    Panie Robercie... wiatraki o których Pan wspomina zazwyczaj są głośne i to jest wada tego rozwiązania.

  • @marcomek1
    @marcomek1 2 ปีที่แล้ว +1

    mam zbiornik 1000L na gorącą wode. Ogrzewa dom 3-6h zależnie od temperatury na polu. Niestety w zimie nie da sie go zasilić z paneli slonecznych. Na zimę zasila go pompa ciepla. Magazyn energii elektrycznej potrzebny do zapewnienia ciepla w zimie to co najmniej milion złotych. W trybie awaryjnym (gdy braknie pradu z sieci) mam zwykły piec na drewno

  • @Janonek
    @Janonek 2 ปีที่แล้ว +1

    Solary są ok. ale też nie są bezobsługowe. Natomiast koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych i odpowiednio dużych akumulatorów aby nie podpinać się do sieci to jest koszt drugiego domu. :) I akumulatory nie niszczą się od wstrząsów tylko mają ograniczoną ilość cykli ładowań i rozładowań i nie wytrzymają 15 lat a około połowę mniej i za 6-7 lat trzeba je wymienić i wydać ok 400-500 tys. zł. No ale kto bogatemu zabroni ;)

  • @araara7153
    @araara7153 2 ปีที่แล้ว +3

    Czy ktos wie dlaczego USA ma dalej 110v a my tu mamy 230V. Co jest lepsze i sprawniejsze???

  • @Dave-PL
    @Dave-PL 2 ปีที่แล้ว +2

    Trzy lata temu zamontowałem w swoim mieszkaniu na balkonie dwa panele fotowoltaiczne po 150W każdy. Gromadzę energię do czterech akumulatorów AGM 12V 12Ah każdy. W mieszkaniu oświetlenie 12V DC oraz osobna instalacja 12V DC do gniazdek. Laptop, mini PC z 10W procesorem Celeron do pracy biurowej, czy monitor LED po zastosowaniu przetwornic DC-DC działają wystarczająco długo. Myślcie i bądźcie ludzie niezależni 🖖 🖖

    • @marzenakrupka2778
      @marzenakrupka2778 2 ปีที่แล้ว +1

      Powiedz proszę jak to przygotować.
      Marzena

    • @Dave-PL
      @Dave-PL 2 ปีที่แล้ว +1

      @@marzenakrupka2778 Ciężko jest podać cały przepis na zrobienie takiego dzieła które działa bez użycia Inwertera do 230V AC. Na pewno do zmian w instalacji elektrycznej potrzebujesz elektryka lub kogoś kto ma głowę na karku. Zakładam, że solary masz już działające i ładują jakieś akumulatory bo zasilanie musi być dostępne 24h/dobę. Oświetlenie mieszkania, to sprawa dość prosta, o ile całe oświetlenie domyślnie schodzi się do jednej rozdzielni elektrycznej. Te kable odłączasz od 230V AC i wpinasz do zasilania regulatora ładowania z solarów. Żarówki E27 wymieniasz na 12-woltowe DC i tyle. Sprawy zaczynają się troszkę komplikować gdy ktoś już robił jakieś zmiany. Podwieszane sufity z cudami typu paski LED + halogeny. Wtedy trzeba popatrzeć czy nie ma nigdzie trafa, pokombinować, pozmieniać co trzeba na 12V DC. Co do zasilania jakiegoś MiniPC i monitora LED to trzeba pociągnąć obwód z regulatora do nowego gniazdka np. przy biurku. Najlepiej z inną wtyczką by nie wsadzić do sąsiedniego gniazdka 230V! Trzeba kupić i wyregulować stabilizator/przetwornicę DC-DC na odpowiednie napięcie wyjściowe, do tego wiadomo, jakieś kable, wtyczki, obudowę by ładnie wyglądało. Aby takie coś zrobić trzeba pamiętać, że do tego potrzeba wiedzy i ostrożności aby nie puścić z dymem monitora czy PCta, bo to strata pieniędzy 😆 Przetwornicę DC-DC Step-down lub Step-up kupisz na Allegro. I od razu zaznaczam, że nie wszystkie przetwornice potrafią stabilnie utrzymać działający komputer pod obciążeniem. Musiałem poeksperymentować i kupić kilka. Na szczęście nie są drogie. Pracę przy elektronice najlepiej zlecić komuś ogarniętemu, kto ma narzędzia, przyrządy i wiedzę. Jeżeli chodzi o PC-ta to mam 2 sztuki. Jeden mocniejszy który domyślnie chodzi na 230V AC, a drugi awaryjny mam dokładnie CHUWI Larkbox Pro z którego chętnie korzystam przy prostych pracach czy przeglądania neta. Domyślnie zasilany jest 12V DC na port USB-C. Monitor znowu zasilany jest 19V DC. I tu trzeba przepiąć po prostu wtyczkę w razie potrzeby pomiędzy zasilaczem 230V a drugim na 12V.

  • @tukantom6545
    @tukantom6545 2 ปีที่แล้ว +1

    Proszę o nazwę tego " termosa " oraz schemat jak to podłączyć z góry serdecznie dziękuję.

  • @michalmikilo
    @michalmikilo 2 ปีที่แล้ว +1

    Pana filmy to złoto.

  • @bzjttpoz
    @bzjttpoz 2 ปีที่แล้ว +5

    Panie Robercie,
    Bardzo Pana cenię, ale w tym odcinku mija się Pan poważnie z prawdą.
    Solary są może fajnym uzupełnieniem fotowoltaiki, ale to nie jest rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną (co fotowoltaika może zapewnić).
    Solary grzeją, gdy jest słońce. Nadmiaru energii nie da się magazynować na dłużej. Nie da się oddać do sieci. Co więcej, trzeba spuszczać przegrzaną wodę, jeśli jest niepotrzebna (!).
    Nie są niezawodne bardziej niż PV, instalacja może się rozszczelnić.
    To o czy Pan mówi później - fotowoltaika + akumulatory + Solary ma sens, ale jest to drogie.
    Wiatraczek nie ma absolutnie sensu, bo to jest 100-200W mocy (a nie kilowat, chyba, że jest ich 10 szt, lub jeden ogromny jak na przydomową skalę).
    Co do pralki z przyłączem ciepłej wody - pamiętam, że mieliśmy taką w latach 80 tych (dlaczego dziś tak trudno to dostać?).

    • @mariuszdd
      @mariuszdd 2 ปีที่แล้ว +2

      Fakt, pralki Polary to miały 20 lat temu i to był ewenement

    • @grzegorzstasiak9207
      @grzegorzstasiak9207 2 ปีที่แล้ว

      Słucham gościa po raz pierwszy i ostatni

  • @olekjak5340
    @olekjak5340 2 ปีที่แล้ว +7

    kiedyś oglądałem dokument o gościu co w usa robił domy z opon ,ogólnie odpadów.te domy były autonomiczne.ale oczywiście różnej maści komisje stanowe weszły na to i klops po domach.a to działo się w usa gdzie chyba te kajdany administracyjne są mniejsze niż u nas

    • @egi7718
      @egi7718 2 ปีที่แล้ว +2

      u nas również grzeją oponami - palonymi w kopciuchach!

    • @nieczerwony
      @nieczerwony 2 ปีที่แล้ว

      Był kiedyś na Galileo pokazany taki projekt w Niemczech. Opony, stare butelki i ogólne wszystko z recyklingu. Możesz takie coś postawić ale musi spełniać warunki przepisów budowlanych.

    • @marekmarek8881
      @marekmarek8881 2 ปีที่แล้ว

      @@nieczerwony raczej te materiały nie mają certyfikatów budowlanych. Buduję dom i każdy pustak i drut ma certyfikat

    • @eterna8543
      @eterna8543 ปีที่แล้ว

      Bo na certyfikatach się zarabia.
      Proszę mi zrobić certyfikat na lepiankę z gliny. Jak ktoś mi tam zabroni mieszkać, wyślę numer konta, żeby nazbierać na certyfikowaną szafę 35m2.

  • @pasiekawarre3583
    @pasiekawarre3583 2 ปีที่แล้ว +1

    Od prawie 10 lat mieszkam w służbowym budynku, który ma gorącą wodę ze słońca. Od kwietnia mam ustawione na wodę 55*C a od czerwca do połowy września70*C i jeszcze do połowy października 55*C. Wszystko za darmo. Ale co najgorsze... teraz planuję własny autonomiczny dom i tak się skupiłem na PV, że zapomniałem o dobrodziejstwie bezpośredniego podgrzewania wody! Dziękuję za przypomnienie panie Robercie!

  • @szymonfryca
    @szymonfryca 2 ปีที่แล้ว

    Kaloryferom wystarczy 40st.C aby ogrzać dom 120m2 nawet w najbardziej mroźne dni utrzymując w domu stale 22st.C (dotyczy wypowiedzi w 17 min.). Przy temperaturach powyżej zera ustawiam 35st.C. W 2022 roku po podwyżkach cen gazu za ogrzewanie w styczniu wyszło 200zł, na rok około 1000zł, przed podwyżkami około 700zł/rok. Dom ma około 50 lat, zlikwidowane kominy, ściany zaizolowane 25cm styropianu, dach 35cm, od kuchni wentylacja wyprowadzona przez ścianę i komin gazowy również przez ścianę, ma długość tylko 1m (poziomy). Wszystkie okna w szczelnym montażu, od północy 3 szybowe, od południa stare 20 letnie 2 szybowe. Dom wietrzony oknami 3 razy dziennie. W domu jest również wentylacja mechaniczna z rekuperacją, niestety nie używana ze względu na sąsiadów kopcących 24 godziny na dobę nawet latem, również śmieciami. Rekuperacja była używana przez rok, wówczas rachunki za gaz były niższe prawie o połowę, niestety ze względu na zapachy została na stałe wyłączona. Ciekawy film, ciekawe tematy. Pozdrawiam!

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 ปีที่แล้ว +4

    Ja mam taką instalację na własny użytek. 4kWp i magazyn 8kWh li-ion. Co do pralki to kupiłem taką w rodzaju Frani z wirówka (jedna komora do prania, druga do wirowania. Dobrze pierze i lepiej odwirowuje wodę od automatu który zlikwidowałem.

    • @joannajonczyk6206
      @joannajonczyk6206 2 ปีที่แล้ว

      Czy mógłby Pan podać nazwę pralki?

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 ปีที่แล้ว

      @@joannajonczyk6206 Pralka wirnikowa Sigma XPB78-8S

    • @joannajonczyk6206
      @joannajonczyk6206 2 ปีที่แล้ว

      @@Kenny88 Dziękuję 🙂

  • @piotrkrasowski6916
    @piotrkrasowski6916 2 ปีที่แล้ว

    Wszystko fajnie. Jestem za autonomią jak najbardziej. Niestety na 100% w dzisiejszych czasach nie sposób odizolować się od otaczającego świata pod względem energetycznym, informatycznym, informacyjnym, medialnym, ...

  • @krzysztofglowacki7400
    @krzysztofglowacki7400 2 ปีที่แล้ว

    No I lajk I sub poszedl :) pozdrawiam.