#86 👉 Odkryj prawdę o domach OFF GRID - musisz obejrzeć

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ส.ค. 2023
  • #86 👉 Odkryj prawdę o domach OFF GRID - musisz obejrzeć
    Witajcie moi drodzy,
    Jak zwykle odcinek poświęcony rozważaniom na temat transformacji energetycznej, magazynów energii, off grid oraz rosnących cen energii. Jest to temat, który w ostatnim czasie nieustannie się pojawia w mediach. W ostatnich dniach rząd zatwierdził już przejście w 2024 roku na taryfy dynamiczne. Póki co nie będzie to obowiązkowe, ale z racji atrakcyjności cenowej wiele osób zmieni taryfę. Stanie się tak ponieważ ceny w taryfach gwarantowanych będą nie do wytrzymania. Mało kogo będzie stać na zapłacenie rachunków. W taryfach dynamicznych będzie dużo taniej ale opłacać się one będą jedynie jeżeli będziecie posiadaczami magazynu energii.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Tradycyjnie zapraszam także na kanały partnerskie. Z osobami z tych kanałów często wspólnie rozmawiamy i nagrywamy dla Was różne ciekawe filmy.
    ‪@PompaCiepłaiPV‬
    ‪@DobryProjekt‬
    ‪@mrAkumulator‬
    ‪@ZeptoBoxpl‬
    ‪@SmartDom20‬
    ‪@napradpoPolsce‬
    ‪@GLOBenergia‬
    ‪@BrewaPl‬
    ‪@TomaszZylkaPV‬
    ‪@PaneleFotowoltaiczne‬
    ‪@Luksiuelektryk‬
    ‪@Dzidek1‬
    ‪@Kenny88‬
    ‪@maxiservicediy‬
    ‪@smart-diy‬
    ‪@siaznatury6659‬
    ‪@PP.EKOTECH‬
    ‪@AdamAdamo‬
    ‪@ParagonDIY‬
    ‪@ProgramistyczneSwiry‬
    ‪@victrontech‬
    ‪@VictronEnergyBV‬
    ‪@enerp6882‬
    #ekoniezależny
    #offgrid
    #inwestowanie
    #victron
    #victronenergy
    #smarthome
    Link do strony Polskich Sieci Energetycznych:
    👉 www.pse.pl
    Link do serwera DISCORD:
    👉 / discord
    📨 Kontakt: ekoniezalezny@gmail.com
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 288

  •  ปีที่แล้ว +9

    Jak zwykle odcinek poświęcony rozważaniom na temat transformacji energetycznej, magazynów energii, off grid oraz rosnących cen energii. Jest to temat, który w ostatnim czasie nieustannie się pojawia w mediach. W ostatnich dniach rząd zatwierdził już przejście w 2024 roku na taryfy dynamiczne. Póki co nie będzie to obowiązkowe, ale z racji atrakcyjności cenowej wiele osób zmieni taryfę. Stanie się tak ponieważ ceny w taryfach gwarantowanych będą nie do wytrzymania. Mało kogo będzie stać na zapłacenie rachunków. W taryfach dynamicznych będzie dużo taniej ale opłacać się one będą jedynie jeżeli będziecie posiadaczami magazynu energii.

    • @bartoszopara6946
      @bartoszopara6946 ปีที่แล้ว +3

      To czy taryfy dynamiczne będą opłacalne to się okaże, mogą być ale mogą też nie być, to zależy jak będą skonstruowane. Coś czuję, że przez pierwszy rok dwa nie będą miały w ogóle sensu bo w spółkach energetycznych rządzą idioci z politycznego nadania nie mający pojęcia o sieci energetycznej, a później może coś się poprawi jak ktoś kompetentny się za to zabierze(O ile w ogóle zdążą z tym w przyszłym roku bo są głosy, że przed 2025 nie ma szans żeby system działał). Co do magazynów to racja, że są teraz dość tanie dzięki taniemu dolarowi ale jest jeszcze potencjał do spadku. Ogniwa lifepo4 chyba najbardziej sensowne do magazynów domowych to koszt produkcji jest już poniżej 100$/kWh, a w całym magazynie klient płaci conajmniej 500... Licząc z dotacją to i tak mając fotowoltaikę już zaczyna się spinać ekonomicznie według mnie. 10kWh niskonapięciowy po dotacji 10000zł, a rocznie przy zużyciu około 5-8MWh da przynajmniej 2MWh autokonsupncji. Zakładając 1zł różnicy między ceną w taryfie, a płaconą za wprowadzoną do sieci da czas zwrotu 5 lat(teraz na obecnych zasadach jest po przekroczeniu 2000kWh około tyle, a jak nadal moc pv w Polsce będzie rosnąć po 4GW rocznie i ceny taryfowe nie spadną to ta różnica się zwiększy), a zyskujemy częściowe bezpieczeństwo energetyczne bo według symulacji taka instalacja działa w offgrid praktycznie 9 miesięcy w roku(offgrid na zimę nie ma ekonomicznego sensu z fotowoltaiką). Podsumowując według mnie dobrze dobrany i znaleziony w miarę tanio magazyn energii z dotacją już teraz się opłaca( byle nie za duży bo na tym zysk ma już tylko sprzedawca), a patrząc szerzej działa pozytywnie na sieć bo ścina wieczorny szczyt zapotrzebowania na energię i piki południowej nadprodukcji z pv. Taki wolontariat dla dobra ogółu żeby nasza stara sieć energetyczną jakoś wytrzymała :).

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@bartoszopara6946 Widzę, że bardzo dobre analizy prowadzisz. Znakomicie. I masz tutaj rację. ZE nie mają pojęcia o sieci, którą posiadają i obsługują. Nie mają gotowych rozwiązań ani systemów aby to wszystko rozliczać. Ale przepisy są nie ubłagane. Już w tym roku widać u ilu osób nastąpiły opóźnienia w dostarczaniu faktur tylko z powodu zamrożonych cen. Problem jest do dzisiaj. A jak wejdą taryfy dynamiczne to oni się chyba zapłaczą. Przez rok rachunków nie wystawią, bo nie będą umieli tego policzyć. Według mnie przy dynamicznych będą one opłacalne tylko przy magazynach energii i własnym systemie sprzężonym z giełdą. Inaczej nie ma szans aby zaoszczędzić. Właśnie dlatego o tym mówiłem na filmie. W taryfach gwarantowanych ceny będą podnoszone aby niejako wymusić na ludziach przejście na dynamiczne. Na dynamicznych bez magazynu będzie drożej niż na gwarantowanych ale z magazynem będzie dużo taniej. Cóż - transformacja energetyczna postępuje i postępować będzie. Przykre jest tylko to, że wiele osób i rodzin zostanie ponownie wpędzonych w ubóstwo energetyczne i niestety ale żadne mrożenie cen tutaj nie pomoże.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      No chyba że wreszcie zaczniemy polować na rządzące $cierwo $ynagogi $zatana. Oni nie są nieśmiertelni.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน +1

      Zasadniczo OZE to destabilizacja systemu. Smutny fakt.

  •  ปีที่แล้ว +1

    Dziękujemy.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo Ci dziękuję za wsparcie. Pozdrawiam serdecznie.

  • @jansobiak5373
    @jansobiak5373 5 หลายเดือนก่อน +1

    Super ciekawostki,i tak może być i napewno będzie bardzo fajny film miłego dzionka pozdrawiamy ❤👍🔋

    •  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękujemy bardzo. Osobiście wolałbym, aby większość z tych niekorzystnych wizji się nie spełniła, ale jak obserwuję co się dzieje, to wszystko jednak wskazuje na to, że to o czym mówię w większości materiałów jednak się wydarzy.

  • @radeksuchozebrski9049
    @radeksuchozebrski9049 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za wierszyk, bardzo mi się podobał. Rozbawiłem się SUPER!!!. 👏

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      To ekstra, że Ci się podobało. Zamierzam więcej takiej poezji tworzyć, może tez jakieś piosenki powstaną, kto wie...

  • @dziupla2000
    @dziupla2000 ปีที่แล้ว +8

    No szkoda , bedę musiał przynieść ze strychu tarke i żelazko na węgiel

    •  ปีที่แล้ว +2

      Może aż tak źle nie będzie - chociaż nasze babcie i prababcie takimi rozwiązaniami się właśnie posługiwały.

  • @mariusz07
    @mariusz07 ปีที่แล้ว +5

    Magazyn EE to oczywiście nieunikniona przyszłość, ale trzeba też uważać żeby nie przewymiarować takiej inwestycji. Jak dla mnie ważniejsze jest inteligentne zarządzanie energią w różnych godzinach i przekładanie pracy najbardziej energochłonnych sprzętów na godziny poza szczytami energetycznymi. A w godzinach gdy korzystamy z magazynu ograniczamy się tylko do niezbędnego zużycia energii elektrycznej.

    •  ปีที่แล้ว +3

      Jak najbardziej. Najważniejsze to dopasowanie magazynu do potrzeb. Tylko takie rozwiązanie będzie się zwracało w rozsądnym czasie ale dodatkowo zapewni elastyczność oraz możliwość kumulacji energii gdy jest ona tania i ewentualnej odsprzedaży gdy w sieci będzie deficyt i będzie ona bardzo droga

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      Przecież producent energii powinien gwarantować dostawy energii 24/7/365
      W innym wypadku nie jest producentem tylko destabilizatorem systemu.
      Jak dzieciom wytłumaczyłem.

    • @mariusz07
      @mariusz07 11 หลายเดือนก่อน

      @@panpunkt5185 , no i zagwarantuje tylko raz po bardzo wysokich a raz po niskich cenach. :)

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@panpunkt5185 Generalnie tak, ale między powinien gwarantować a gwarantuje jest spora różnica. Zasadniczo coś takiego jak bezawaryjna sieć nie istnieje. Nawet najlepiej zabezpieczona i redundantna infrastruktura może ulec awarii. Zawsze gdzieś jest to najsłabsze ogniwo. Dawniej nie było takich możliwości jak dzisiaj, aby odciąć się od sieci i normalnie funkcjonować. Dzisiaj już się da.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      @ A to odcinaj się od sieci - będę podziwiał i trzymał kciuki abyś na tym nie stracił.

  • @Kenny88
    @Kenny88 ปีที่แล้ว +3

    Dwa dni non stop pada, ale jeszcze dużo energii w magazynie. Chociaż bardziej ją oszczędzam, tak jakbym miał za nią zapłacić 🙃
    Od maja się odłączyłem i do końca września powinienem pobrać 0 kWh z zakładu energetycznego. Później wrócę do łask po ich energię by tak jak mówisz od połowy lutego w coraz mniejszym stopniu być od nich zależny.

    •  ปีที่แล้ว +2

      I tak właśnie trzeba robić. Powinieneś jeszcze oczywiście w miarę możliwości powiększać magazyn, aby wydłużać czas, w którym jesteś od nich niezależny i finalnie wspierać się nimi tylko zimą.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      Właśnie o to chodzi abyś sobie opd ust odejmował. Enegia bez limitu ma być dla bestii SI.
      Obserwuj świat i myśl.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      @@panpunkt5185 Nie zgodzę się z tym. Energii na świeci jest tyle, że nie sposób ją wykorzystać. Samo słońce daje tyle energii, że gdybyśmy ją całą mogli przetworzyć, to z każdych 8 sekund starczyłoby jej na zasilanie przez rok dla całej infrastruktury na Ziemi. Limity sami sobie stwarzamy a zaczyna się od umysłu.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      @ ależ gromadź sobie w czerwcu tą energię na grudzień - proszę Cię bardzo. Ja używam energii słonecznej zmagazynowanej w sposób chemiczny przez drzwa i sobie ogrzewam w ten sposób dom. Całkiem sensowny akumulator - nie rozładowuje się. Jasne że jak będę chciał trzymać to dwadzieścia lat to korniki ze żrą ale rok-dwa-trzy - niema problemu.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@panpunkt5185 Zgadzam się. Tyle, że celem magazynu energii elektrycznej nie jest gromadzenie energii na cały rok. On ma zapewnić bezpieczne podtrzymanie zasilania przez min. jedną dobę. Jeżeli będzie większy (bardziej pojemny), to będzie lepiej, ale także będzie on wówczas droższy. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli magazyn byłby na tyle duży, aby podtrzymać gospodarstwo domowe przez tydzień, to w zasadzie można z niego korzystać całorocznie. W zimie nawet jak jest pochmurnie to i tak średnio raz na 3-4 dni wychodzi słońce i to dosyć mocne. Przy odpowiednio dużej instalacji PV taki magazyn zdąży się naładować albo całkowicie albo na tyle, żeby wytrzymać kolejne 3-4 dni. I tak ma to działać. Przy takim rozwiązaniu agregat prądotwórczy faktycznie staje się jedynie źródłem awaryjnym i być może trzeba będzie go użyć dwa może 3 razy w roku właśnie w okresie zimowym.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +5

    A nie, są riposty, Asia odważnie powiedz co Ci się w tym Offgrid nie podoba. 🚩🚩🚩

    •  ปีที่แล้ว +3

      Właśnie spytałem Asię i mówi, że wszystko jej się podoba a najbardziej to, że nie trzeba płacić żadnych rachunków.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +3

      @ A reżim Offgridowy też 🤔😉

    • @_Slawek_
      @_Slawek_ ปีที่แล้ว +1

      ​@a ile rachuneków z góry za prąd zapłaciłeś ?

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@PompaCiepłaiPV Ale jaki reżim. Toż to czysta wygoda i swoboda.

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@_Slawek_ Nigdy nie płaciłem z góry za prąd, chyba, że chodzi Ci o to ile w przeliczeniu w stosunku do poniesionych wydatków inwestycyjnych. Jeżeli tak na to patrzysz, to przy obecnych cenach energii zapłaciłem za 7 lat do przodu. W przyszłym roku inwestycja mi się zwróci i będzie przynosiła czysty zysk.

  • @adamwisniewski2723
    @adamwisniewski2723 11 หลายเดือนก่อน +2

    U moich rodziców z bratem zrobiliśmy offgida falownik 5,6kw w Aku 11kwh jest ok wyspa paneli 4550w. Działa już 2 lata Aku na razie kwasioki magazyn akumulatorów będzie powiększy.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      I to jest prawidłowe podejście do tematu. Jeżeli od razu nie dysponuje się większą kwotą na wykonanie systemu hybrydowego lub OFF GRID, to należy zacząć powoli, od mniejszego rozwiązania a następnie je sukcesywnie rozbudowywać i rozszerzać jego możliwości. Jeżeli planujecie rozbudowę magazynu to weźcie pod uwagę przejście na LiFePO4. To jest zdecydowanie lepsze i o wiele bardziej wydajne rozwiązanie niż kwasiaki. Wiem to z autopsji. W razie czego jeśli potrzebowalibyście pomocy albo porządnych akumulatorów LFP, to daj proszę znać - najlepiej na maila - zawsze chętnie pomogę.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam ปีที่แล้ว +3

    24:03 zamawiam egzemplarz książki z autografem. 😃

    •  ปีที่แล้ว +2

      Nie ma sprawy. Jak tylko napiszę, to dla wiernych fanów zawsze będzie egzemplarz.

  • @waldemardomagalski9764
    @waldemardomagalski9764 11 หลายเดือนก่อน +1

    Idzie kolejny duży problem. Odwrotny niż teraz. Brak energii w sieci. Spowodują to ładujące się samochody elektryczne. Jak rynek zaleją ev to trzeba będzie zmienić tok myślenia. Pojazdem można też zasilać dom i po co powielać magazyny energii jak trend się zmieni

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Można zasilać dom, ale w wielu przypadkach sprawa wygląda tak, że producenci ograniczają pobór energii w przypadku V2H / V2G do określonej liczny kWh w miesiącu. Po jej przekroczeniu traci się gwarancję na samochód. Chodzi o to, aby nie wykorzystywać akumulatorów samochodowych do innych celów niż napęd i jedynie sporadycznie się nimi wspierać. Producenci boją się o zbyt szybkie zużycie się akumulatora, co odbije się na zasięgu auta i wtedy klient mógłby przyjść i powiedzieć, że samochód miał mieć określony zasięg a ma dużo mniejszy w związku z czym prosi o wymianę akumulatora na nowy. Ponadto zauważ, że często jednak jest tak, że jeżeli w domu jest jeden samochód elektryczny to na ogół w ciągu dnia znajduje się on po za domem (w końcu większość osób pracuje). Wówczas ciężko byłoby podtrzymać dom w trybie off grid bez dodatkowego magazynu energii. Ale co do tego, że w miarę upowszechniania się elektromobilności zaczną się pojawiać problemy w sieci zgadzam się w 100%. Nie tylko auta to spowodują, pompy ciepła także.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo ปีที่แล้ว +2

    25:50 a ja myślę, że jeśli sprawy pójdą w tym kierunku, to magazynem energii będą (lub mogą być) baterie samochodów podpięte do osiedlowej "aglomeracji". Zwróć uwagę, że przez większość czasu samochód przeciętnego człowieka... stoi. Dodaj do tego zamordyzm o tytule "15 minutowe miasta" i masz receptę na "sukces".

    •  ปีที่แล้ว +1

      Jest to bardzo realne jak również taki system będzie mógł stanowić dodatkowe wyrównanie i uzupełnienie dla dużych stacjonarnych osiedlowych magazynów (węzłów wymiany). W sytuacji, gdy jednak spora grupa osób wyjedzie osiedle miałoby problem z samowystarczalnością. Ale tak czy siak kierunek jest tylko jeden. Bez magazynów się nie obejdzie.

  • @kriskarson2195
    @kriskarson2195 11 หลายเดือนก่อน +1

    Podoba się 👍 Ale istotnie warto biegać 🙂

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Oj tak. Zdecydowanie muszę popracować nad kondycją. 😀

  • @roberts5664
    @roberts5664 ปีที่แล้ว +2

    👍

    •  ปีที่แล้ว +2

      Wielkie dzięki Robercie. Pozdrawiam.

  • @user-mj8ug5oi9o
    @user-mj8ug5oi9o 11 หลายเดือนก่อน +1

    Prędzej szlag trafi akumulator niż się zwróci jego koszt. Wystarczy wrzucić dane do Excela. A zasada jest prosta - im więcej OZE w miksie tym droższy prąd. W Danii czy Niemczech prąd jest najdroższy na świecie.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dlatego właśnie należy przechodzić na OFF GRID i olać cały chory system. Jeśli tak zrobi większość to Big Energy będzie musiały obniżyć ceny aby przetrwać. Cóż prawo rynku. Wielcy muszą zrozumieć, że dzisiaj to mali decydują. Czasy molochów już się skończyły. A akumulatory w obecnej technologii spokojnie wytrzymują 17+ lat.

  • @piterwilk7383
    @piterwilk7383 ปีที่แล้ว +4

    Wierszyk na prośbę Żonki trafiony w punkt, czekamy na "Tomik Energetyczny"

    •  ปีที่แล้ว +1

      No kto wie, kto wie. Tomi energetyzującej poezji mógłby być ciekawy. Pomyślę nad tym...

  • @pawebrzuskiewicz1558
    @pawebrzuskiewicz1558 ปีที่แล้ว +3

    Dałem lajka za wierszyk 👍 , pozdrawiam serdecznie , Paweł B.

    •  ปีที่แล้ว +2

      O bardzo dziękuję 🤣. Super, że oglądałeś do końca. Pozdrawiam.

  • @tomaszrafako8364
    @tomaszrafako8364 ปีที่แล้ว +3

    Na Podlasiu dzisiaj panele śmigają ładnie, jest słonko i 32 st. C.

    •  ปีที่แล้ว +2

      No to pięknie. To może oznaczać, że za kilka dni do nas też przyjedzie lepsza pogoda.

  • @Dewajtis1944
    @Dewajtis1944 ปีที่แล้ว +5

    magazyny wciąż są za drogie, być może są teraz tańsze w stosunku do tego ile kosztowały wcześniej ale obiektywnie jest to duży koszt, chciałbym mieć magazyn około 10 - 15 kW poczekam aż taki magazyn będzie kosztował 10 -15 tys zł a nie jak dzisiaj 35 tys

    •  ปีที่แล้ว +5

      Pożądny magazyn niestety musi kosztować. Inaczej będzie nietrwały. Koszt na ogół idzie w parze z jakością. Obecnie 10kWh można kupić przy najgorszych rozwiązaniach już w okolicach 10 tys. zł. Te profesjonalne rozwiązania kosztują około 20 tys. zł. Ale największym problemem wydaje się tutaj być nastawienie wielu osób. Po obserwacji rynku od dawna widzę, że zawsze jest za drogo. Jeżeli kiedyś stanie się tak, że 15kWh będzie kosztowało 10 tys. zł i to w rozwiązaniach profesjonalnych, to wielu powie, że to za drogo i kupi jak cena spadnie do 5 tys. zł. Gdyby spadała do 5 tys. zł to nadal będzie za drogo i wtedy ludzie powiedzą no gdyby było 3 tys. to bym kupił. Ot co - zwykła psychologia tłumu i ludzka mentalność.

    • @hastalapislamista
      @hastalapislamista ปีที่แล้ว +5

      ​ @EkoNiezalezny współczesne magazyny to beta-testy, czy będą się palić, jak będą trwałe itp. To samo dotyczy samochodów - konsument za swoje pieniądze jest testerem dla koncernu. Później stanieje, jak określi się jeden konkretny trend rozwiązania technicznego.

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@hastalapislamista Generalnie już dzisiaj wiadomo, że LiFePO4 są zupełnie bezpieczne i się nie palą. Z trwałością także jest bardzo dobrze. Jeżeli przestrzega się określonych zasad, to użytkowanie magazynu energii LFP przez 20 a nawet 25 lat nie będzie stanowiło problemu.

    • @Karol-dx2ir
      @Karol-dx2ir ปีที่แล้ว +2

      Rozumiem że mnogość mitów w tym temacie wywodzi się z niewiedzy . Magazyny z akumulatorów trakcyjnych 20-30 kWh kosztuje 3000-6000 zł plus falownik 2000 zł . Nikt was nie zmusza byście korzystali z akumulatorów lifepo4. Można kupić owe trakcyjne normalnie 3-4 letnie które w wózku widłowym już nie maja takiej wydajności z kolei jako magazyn w domu będzie służył 10 lat . wystarczy poszukać informacji . Na koniec sprzedasz tonę ołowiu na skupie .

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@Karol-dx2ir Wiele osób tak właśnie myśli i od tego typu magazynu zaczyna. Ale problemem jest właśnie to, że są one już dosyć mocno wyeksploatowane. To nadal są akumulatory kwasowe, które mają przeszło 60% cykli za sobą. Ich pojemność jest już nie zbyt duża a do tego aku kwasowy tak naprawdę ma niewielką sprawność oraz dla tego typu aku DoD na poziomie 50% to całkowite zero. Zatem jeżeli to będzie podtrzymanie jakiegoś mało istotnego obwodu, to faktycznie może wystarczyć na 10 lat, ale dla całego budynku jest to raczej wątpliwe. Porządne i nowe akumulatory kwasowe mają problem z okresem 10-letnim a używane...

  • @grzegorzgutowski5010
    @grzegorzgutowski5010 11 หลายเดือนก่อน +1

    Wierszyk i porady super

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Wielkie dzięki. Bardzo się cieszę, jeśli tylko moje porady mogą komuś pomóc.

  • @dejavujanus
    @dejavujanus 8 หลายเดือนก่อน +1

    10:20 To moze byc bunt spoleczny bo o ile ci co ich stac sie wnerwia to jest wielu ludzi, ktorych nie stac. Oni nie beda mieli wiele do stracenia, a pociagna za soba reszte.

    •  8 หลายเดือนก่อน +1

      Póki ludzie będą mieli co jeść to będzie spokój. Najwyżej będą siedzieli po ciemku. Wiadomo, że wszystkich się nie da uszczęśliwić. Ale jeżeli zaczną się problemy z pożywieniem, to wyjdą na ulicę, a wtedy to lepiej nie myśleć, co się będzie działo. Bunt społeczny to bardzo delikatne stwierdzenie.

  • @pawelsokolowski
    @pawelsokolowski ปีที่แล้ว +2

    To jakie te akumulatory kupować ? ołowiaki ? Od wózków widłowych ? Litowe chyba bez sensu jak się ma więcej miejsca.

    •  ปีที่แล้ว +2

      Obecnie już tylko LiFePO4. Żadne inne nie zapewnią takiej trwałości i komfortu pracy jak właśnie LFP.

  • @michail3021
    @michail3021 11 หลายเดือนก่อน +2

    A czy czasem nie jest tak że norma mówi że falownik ma sie wyłączyć gdy średnia napięć z ostatnich 10 minut przekracza 253V, a przy 264,5 V 0,2 sekundy i ma się natychmiastowo odłączyć od sieci?
    A nie że przy 253V się odłącza.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dokładnie tak jest. Ale na ogół jak napięcie zaczyna na jakiejś fazie rosnąć to rośnie tak długo aż osiągnie te 264V lub gdy dzieje się to wolniej ale trwa ponad 10 min. to efekt jest identyczny. Falownik musi się wyłączyć. Kilka minut w jedną czy drugą stronę nie ma tutaj żadnego znaczenia.

    • @michail3021
      @michail3021 11 หลายเดือนก่อน +1

      @ No jak dla mnie to ma znaczenie bo napięcie może wzrosnąć do 260V a później spadnie poniżej 240V i nie ma wyłączenie falownika.
      Po drugie, stwierdzenie że 253V jest graniczne jest błędne i później ludzie głupoty opowiadają mimo tego że np dla Ciebie jest to skrót myślowy.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      @@michail3021Oczywiście, że ma, ale coś takiego powinno być traktowane wg mnie w kategorii piku. Dlatego systemy EMS muszą odpowiednio analizować dane o energii i na podstawie określonych zdarzeń i częstotliwości oraz okresowości ich występowania powinny odpowiednio reagować i zabezpieczać infrastrukturę domową i sterować falownikami.

  • @arkadiuszpolaszewski8480
    @arkadiuszpolaszewski8480 ปีที่แล้ว +1

    Na kanale "Globenergia" też mówili, że zatwierdzone są przepisy o taryfach dynamicznych, z tym że nie będzie to przymus, więc póki co nie ma strachu.

    •  ปีที่แล้ว +1

      No właśnie trzeba tutaj umieć czytać między wierszami. Przymusu nie będzie. Ale ceny w taryfach gwarantowanych będą tak wysokie, że nie będzie się opłacało w nich pozostać. Czyli z automatu większość przejdzie na taryfy dynamiczne - ale oczywiście "bez przymusu". Naturalnie dynamiczne nie mają żadnego sensu bez magazynu energii a co za tym idzie ludzie zaczną je kupować jak świeże bułeczki, bo innego wyjścia mieć nie będą.

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว +1

      Pamiętaj że globenergię sponsorują PV i magazyny, oni są ustawieni.

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@piotrpiersa5459 Dlatego każdy powinien sam trochę poczytać, pooglądać różne materiały a finalnie samemu zrobić analizę i wyciągnąć wnioski.

    • @arkadiuszpolaszewski8480
      @arkadiuszpolaszewski8480 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrpiersa5459 Pewnie tak, ale w sprawie ustawy chyba nie kłamią. Po za tym mamy wybory więc z pewnością w krótce dowiemy się o kolejnych limitach na zamrożenie cen energii w taryfach stałych na przyszły rok😀

  • @marekjasinski7412
    @marekjasinski7412 11 หลายเดือนก่อน +1

    Centralna Polska, Energa - nie zdarzyło się wyłączenie falownika z powodu za wysokiego napięcia.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Tak - są jeszcze takie lokalizacje, ale będzie ich coraz mniej. Wraz ze zwiększającą się liczbą mikroinstalacji niestety PV falowniki będą się wyłączały praktycznie wszędzie.

  • @MKvictronenergy
    @MKvictronenergy ปีที่แล้ว +3

    Bardzo merytoryczny i wartościowy materiał, Pozdrawiam

    •  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękujemy. Staramy się pokazać kierunek i rozwiązania, przed którymi nie uciekniemy.

  • @Pawelh4
    @Pawelh4 ปีที่แล้ว +2

    To ja teraz wiersz napiszę.
    Wierzę w off grid-owe życie,
    wierzę w akumulatory,
    do puki się któryś nie spier**li.
    Lecz teraz jak sobie o cenach prądu pomyślę,
    to wk**wia mnie, to zajebiście,
    więc co zje**ne to naprawie,
    odepnę sieć i po sprawie.

    •  ปีที่แล้ว +1

      😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛😛 Spoko!!!

  •  ปีที่แล้ว +2

    Stary. Twoje wypociny były dla mnie na prawdę spoko ale live z żoną to majstersztyk. Oby tak dalej. Spoko kobieta. Będę przejeżdżał to wpadnę. Jestem off grid od 2 lat. Niestety podpiętym do sieci. Mam agregat ale wiesz... Najgorzej jest rodzinę nauczyć jak korzystać z offgridu. Pozdro.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Wielkie dzięki. Długo musiałem przekonywać żonę, że warto coś wspólnie nakręcić ale wreszcie się udało. Jak będziesz w pobliżu to oczywiście daj znać i wpadnij. A co do OFF GRID, to faktycznie ciężko jest zmienić przyzwyczajenia. Jak prąd jest "za darmo", to po co go oszczędzać... 🙂

  • @ruskienawakacjach
    @ruskienawakacjach ปีที่แล้ว +1

    Widać że wiesz co gadasz ! Jednym ujęciem tak długi odcinek ..... pozdrawiam i pozdrawiam

    •  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Nie rozdzielałem na mniejsze części, bo tej wiedzy jest tak wiele, że doba to za mało, aby ją przekazać :)

  • @user-my9is1sy7q
    @user-my9is1sy7q ปีที่แล้ว +2

    Akumulatory tanieją z powodu spadku cen litu oraz cen paliw z których energia potrzebna jest w wielkiej ilości do produkcji akumulatorów ale nie tylko z tego powodu.
    Innym powodem spadku cen akumulatorów w dotychczasowych technologiach litowych dostępnych na rynku konsumenckim jest rozwijanie produkcji akumulatorów w nowszych technologiach LTO oraz NMC z odporniejszymi separatorami ceramicznymi.
    Skala przemysłowa instaluje już magazyny energii LTO (15 -20 tysięcy cykli odpowiednio dla rozładowania 100% i 80%).
    Co to dokładniej jest akumulator LTO najlepiej obrazują parametry najnowszego przemysłowego magazynu energii Tauron czyli przy 774 kWh pojemności magazyn ma aż 3 MW mocy przy sprawności magazynu 86% (czyli lepszej sprawności niż konieczna dla zwrotu 80% prosumentom na starych zasadach).
    th-cam.com/video/MSvvR2V7kOg/w-d-xo.html

    •  ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się z Tobą. Jednak dla wielu przedsiębiorców nadal magazyny LFP dużej pojemności są zaporowe cenowo. Myślę, że najpierw LFP będą mocno popularne przez najbliższe min. 5 lat. Potem co bardziej zamożni zaczną inwestować z LTO. Kolejne to już pewnie super kondensatory.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się. Dla takich firm jak Tauron czy inne ZE oczywiście jak najbardziej. Zresztą ich stać na takie rozwiązania.

    • @user-my9is1sy7q
      @user-my9is1sy7q 11 หลายเดือนก่อน

      @@aldente_
      Aby porównać opłacalność należało by obliczyć czas zwrotu inwestycji w akumulator w tej samej cenie i nie jest to takie proste nawet dla ustalonej mocy PV 10 KW podpięte do sieci.
      Nie jest oczywiste co szybciej się zwróci (o ile którykolwiek się zwróci) akumulator LTO 1 kWh 6c czy akumulator LFP 9 kWh 0,5C
      Nie jest oczywiste bo w jednej instalacji może najczęściej występować wykorzystanie energii głównie w dzień w krótkotrwałych porcjach o dużej mocy a w innej instalacji głównie nocą i z niską mocą ale w dłuższych odcinkach czasu.

    • @user-my9is1sy7q
      @user-my9is1sy7q 11 หลายเดือนก่อน

      @@aldente_
      Co innego wyjdzie w domu letniskowym wyposażonym tylko w lodówkę , czajnik elektryczny , kuchenkę elektryczną oraz oświetlenie Led 10 W i co innego w typowym domu całorocznym i to zależnie od podłączenia do sieci gazowej.
      W takim domu letniskowym bardziej będzie potrzebna moc do kuchenki i czajnika działających równocześnie gdy pojawi się zachmurzenie a w domu całorocznym bez dostępu do gazu bardziej pojemność w nocy zimą.
      Ponadto istnieją tańsze akumulatory LTO na KWh o mniejszych mocach i wadze na KWh pojemności ale za to możliwe do ładowania przy -30 stopni C bez wstępnego podgrzewania (przykładowo ulokowane w nieogrzewanym garażu).
      Akumulator po jakimś czasie trzeba wymienić a LTO będzie relatywnie do LFP taniało wraz ze spadkiem opłat patentowych na KWh i wzrostem wolumenów produkcji.

    • @user-my9is1sy7q
      @user-my9is1sy7q 11 หลายเดือนก่อน

      @@aldente_
      Aktualna cena kontraktów terminowych za kg tytanu to 6,25 $ i nie jest to wielki udział w cenie kWh LTO nawet gdyby akumulator LTO ważący poniżej 15 kg był wykonany z samego tytanu a oczywiście nie jest.
      W akumulatorze LTO sporo muszą ważyć ceramiczne separatory.
      Typowe wykorzystanie kuchenki elektrycznej polega na wykorzystaniu dużej mocy do zagotowania przez krótki czas ale małej mocy do późniejszego podtrzymania temperatury i nawet samo PV zazwyczaj wystarczy do podtrzymania wrzenia.
      Zagotowanie litra wody w czajniku 3 KW wymaga około 0,1 kWh czyli z samego akumulatora LTO 1 kWh możesz zrobić to 9 razy w nocy a ilość w dzień zależy od mocy instalacji PV i ile razy akumulator LTO zostanie w dzień naładowany.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw ปีที่แล้ว +2

    A nie są przewidziane "odszkodowania" za nie przyjmowanie energii przez sieć?

    •  ปีที่แล้ว +1

      Ja o czymś takim nie słyszałem. Ale sądząc po tym jak zabetonowani ludzie rządzą energetyką to nie spodziewałbym się czegoś takiego.

  • @Mariusz-bk5gd
    @Mariusz-bk5gd ปีที่แล้ว +2

    Odpowiadając na pytanie o ilość wyłączeń falownika spowodowanych zbyt wysokim napięciem, to co prawda moja instalacja działa dopiero od 2 lat, ale wyłączeń miałem ok.4 i to w pierwszym roku, teraz generalnie napięcie utrzymuje się w przedziale 230-242V.
    Muszę się jeszcze odnieść do cen energii (bez złośliwości, ale widać że nie płacisz rachunków za energię), cena kWh TAURON (brutto, sprzedaż, dystrybucja oraz wszystkie inne "popierdółki"; bez opłat stałych) W G11 to: 0,73zł/kWh(limit); 1,22zł/kWh(pow.limitu) i 1,73zł/kWh(cena zatw, przez URE); moim zdaniem cena energii na 2024 będzie podobna do ceny z tego roku (1,73kWh) ponieważ ceny węgla i gazu na rynkach światowych znacząco spadły, a jak będzie przekonamy się pod koniec roku. Ogólnie bardzo fajny filmik.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Rachunków nie płacę, ale ceny w limicie dla gospodarstw domowych to 0,698 netto + akcyza + VAT 23% to daje ponad 0,85 zł/kWh. Do tego dystrybucja w G11 zależnie od regionu się różni. W jednych jest w okolicach 0,38 zł a gdzie indziej nawet 0,48 zł. I to zależy nie tylko od regionu ale też od tego, czy jest to np. taryfa sprzedawcy itp. Do tego uśrednione koszty stałe dają kwotę z zakresu między 1,30 a 1,50 brutto/kWh. W przyszłym roku obawiam się, że będzie to jednak sporo poand 2 zł oczywiście łącznie z dystrybucją. Ale czas pokaże. Zobaczymy co zrobią rządzący.
      Ceny gazu i węgla wprawdzie spadły, ale na zimę z pewnością wzrosną. Tak jest co roku. Do tego weź pod uwagę, że za wysokie ceny energii głównie odpowiadają wysokie kwoty za prawa do emisji CO2. To one są winne temu, że tak dużo musimy płacić za energię.

    • @Mariusz-bk5gd
      @Mariusz-bk5gd ปีที่แล้ว +2

      @ I znowu muszę skorygować cena sprzedaży 0,698zł/kWh netto to cena max. po przekroczeniu limitu, a cena w limicie to 0,419zł/kWh; cena dystrybucji to 0,1754zł/kWh netto, a pow. limitu 0,29346zł/kWh (TAURON Gliwice); koszty stałe to w moim przypadku ok. 172zł/rok, nie wliczałem ich ponieważ przy zużyci 4000kWh(bez PC) wynosi 0,043zł/kWh, 8500kWh(razem z PC) to zaledwie 0,002zł/kWh. Podaje wartości z mojego ostatniego rachunku.
      Ceny węgla są różne ale od lat kształtują się na poz. 50-110 USD, z gazem jest podobnie; to co było w tamtym roku to według mnie anomalia spowodowana wojną i związanym z tym ruskimi "gierkami", by zmusić głównie Europę by nie pomagała Ukrainie, teraz rynek w dużym stopniu uniezależnił się od ruskich surowców.
      Co do cen energii na przyszły rok myślę że nie warto się co spierać bo jest to "sytuacja przyszła niepewna" (ostatnio w pewnych kręgach modne powiedzenie), albo powiem tylko "pożyjemy zobaczymy".

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@Mariusz-bk5gd Naturalnie, że szklanej kuli nikt nie ma i wszystkiego nie przewidzimy. Natomiast na podstawie zatwierdzonych stawek oraz trendu można wiele powiedzieć. Trzeba także pamiętać, że na to wszystko nakładany jest jeszcze element spekulacyjny, jest zasiewana niepewność itp. Tylko w ten sposób władza jest w stanie sterować ludźmi, którzy się boją. Bo tylko strach powoduje, że są podatni. Ale także na ogół podatne są te osoby, które są zaprogramowane przez radio i TV. Jak ktoś nie ogląda tych wszystkich bzdur to żyje spokojnie i martwić się nie musi.
      Jeżeli chodzi o zamrożone ceny energii, to mało komu przydział wystarczył. Nawet mimo obecnie powiększonego o 1000kWh przydziału. Moim zdaniem to kiełbasa wyborcza. Natomiast tak naprawdę cena dystrybucji jest różna w różnych regionach oraz w taryfach. Jako operator telekomunikacyjny mam w wielu punktach pobór energii i wiem jak różne są to stawki. Np. w taryfie G13 w nocnej strefie dystrybucja wynosi 0,08 zł netto ale w szczycie jest to 0,48 zł netto jak to się zsumuje z zamrożoną ceną maksymalną 0,698 zł netto to po doliczeniu podatków oraz uśrednieniu kosztów stałych wyjdzie średnio 1,49 zł brutto/kWh. Tak jest przynajmniej dla Częstochowy i okolic. Oczywiście zauważyłem, że to wszystko zależy jeszcze od tego kiedy była zawarta umowa. Nie wiem czemu jest to aż tak zróżnicowane, ale takie są fakty.

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว +1

      @@Mariusz-bk5gd Moim zdaniem ceny w przyszłym roku nie będą większe niż obecnie, a może nawet spadną. Zachód ustalił że wojna ma się skończyć w połowie przyszłego roku , zatem rosja weźmie to co chciała i gaz i węgiel będzie już oficjalnie tani z rosji. dodatkowo PV w lato daje cenę ujemną a w zimę droższa z węgla co dla średniej wyjdzie to co mamy albo i niżej.

    • @boss_PV
      @boss_PV ปีที่แล้ว +1

      Oby tak było, to wszyscy będą szczęśliwi . Natomiast na giełdzie energetycznej zawarte kontrakty na 2024 rok na energię elektryczna opiewają o kwoty o 20% wyższe niż na rok 2023. Dane kontrahentów sa niejawne wiec nie wiadomo bo ile kupiły energię ZE.

  • @adamadamm5369
    @adamadamm5369 ปีที่แล้ว +4

    ja bym z chęcią obejrzał filmik o możliwościach falownika hybrydowego Deye SUN 😉

    •  ปีที่แล้ว +2

      Deye testuje Waldek ZeptoBox i Mecenas OnOffgrid. Myślę, że oni powiedzą Ci dużo więcej na ten temat. Ja wprawdzie myślę, o zrobieniu filmu porównawczego Victron contra np. Deye. Ale to jeszcze nie w tym roku. Muszę przygotować sobie zestaw pokazowy i dopiero wtedy coś takiego zrobię.

    • @michail3021
      @michail3021 11 หลายเดือนก่อน +1

      A czy Victron jest na liście urządzeń akceptowanych przez OSD do wysyłania energii w sieć? Jeśli nie jest to porównywanie go z Deye nie ma sensu.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      @@michail3021 Generalnie to mało kogo obchodzą jakieś głupie listy i widzimisię OSD. Victron jest falownikiem posiadającym oznakowanie CE oraz spełniającym wymogi w zakresie zgodności elektromagnetycznej i jako taki jest zgłaszany. Obecnie OSD przyjmuje do wiadomości i jest OK. Jak przestaną to nie będą mieli zgłoszeń a instalacje i tak będą powstawały. Zatem nie ma sensu sztucznie utrudniać i ograniczać, bo tylko sobie strzelą w kolano.

  • @jacek182
    @jacek182 11 หลายเดือนก่อน +1

    Ile kosztuje magazyn energi do 6kw paneli ?

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Oj tego tak się nie dobiera. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kWp to jedno. Do tego trzeba dobrać moc falowników hybrydowo-wyspowych oraz magazyn energii o odpowiedniej do potrzeb pojemności. Żeby do takiej mocy PV magazyn był optymalny, to powinien mieć około 40kWh. Natomiast można zacząć od 10kWh i potem rozbudowywać. Napisz proszę do mnie maila (kontakt masz w opisie filmu). Podaj do siebie numer telefonu. Zadzwonię i pomogę Ci odpowiednio dobrać cały system a potem będę mógł go wycenić.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo ปีที่แล้ว +3

    Jesteście mądrymi ludźmi. Waszej rozmowy słucha się jak "przekomarzań" Kurka i Kamińskiego z SONDY. A żona od razu fakty nazwała po imieniu: ZAMORDYZM. Brawo, że nie owija w bawełnę i mówi prawdę! Nie trzeba jej niczego tłumaczyć. Życzę Wam wszystkiego najlepszego 🙂

    •  ปีที่แล้ว +1

      Wielkie dzięki. Cieszę się, że tak uważasz. Moja żona się tyle nasłucha moich rozmów telefonicznych z inwestorami, że faktycznie dużo już jej tłumaczyć nie trzeba.

    • @Mariusz-bk5gd
      @Mariusz-bk5gd ปีที่แล้ว +1

      Jak dobrze że ktoś jeszcze pamięta SONDE. Moim zdanie świetny program, brakuje dzisiaj takich.

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@Mariusz-bk5gd Oj to prawda. Program był rewelacyjny i uważam, że dzisiaj powinna nastąpić reaktywacja. Jako dziecko z ogromnym zaciekawieniem go oglądałem.

    • @rdcabal
      @rdcabal 11 หลายเดือนก่อน

      ​@ostatnio był film pewnej pani o Sondzie i śmierci prowadzących. Zabiła ich plama oleju jak sądzę.

  • @mkpl2006
    @mkpl2006 ปีที่แล้ว +3

    Jest inna kwestia. Nie dotyczy ona posiadaczy fotowoltaiki. Mam trochę sprzętu opartego o transformatory. Sprzęt zaprojektowany na 230V -240V. Transformatory przy 245V zaczynają się strasznie grzać, buczeć i generować straty...

    •  ปีที่แล้ว +1

      To są zupełnie osobne problemy. Niestety napięcie w sieci będzie coraz dłużej podwyższone i w miarę jak będzie przybywało instalacji PV problemy będą narastały. Ratunkiem jak zwykle będzie magazyn energii i ustabilizowanie napięcia podczas pracy akumulatorowej.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 10 หลายเดือนก่อน +1

      Kup sobie albo sam zrob taka magiczna skrzynke jaka co niektorzy kombinatorzy montuja za falownikiem zeby wepchnac wiecej pradu do xieci, wystarczy transformator od lampki halogenowej i obnozasz sobie tym napiecie. Ja mam retro sprzet, organy elektryczne yamaha z lat 70ch pdlaczone do gniazdka przez taki dynks

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      @@b.k.2804 Tylko jeżeli z jednej strony napięcie jest sztucznie obniżane, to z drugiej jest podnoszone. Chyba, że energia idzie w ciepło.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 10 หลายเดือนก่อน +1

      @niema zawyzania napiecia po drugiej stronoe. Ani tez nic sie specjalnie nie nagrzewa

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 10 หลายเดือนก่อน +1

      Taki transformatorek pobiera troche energii, no ale my tu mowimy o sprzetach majacych wartpsc kolekcjonerska uzywanych sporadycznie

  • @RWBteam1
    @RWBteam1 10 หลายเดือนก่อน +1

    całkowicie podzielam Pana zdanie 😁

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo się cieszę, bo wiele osób niestety szablonowo i nie patrzy na to, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości, a to często jest zgubne.

  • @fhuhandart4177
    @fhuhandart4177 11 หลายเดือนก่อน +2

    Srauron wyłącza 7 razy dziennie prąd i kąbinują w Hz. Raz 49,9 raz 50,2 i wyłączenia co 30 minut. Chwała bogu że mam magazyn 30KW i mam w d...e srauron.

    •  11 หลายเดือนก่อน +2

      I bardzo dobrze - tak trzymaj. Gratuluję decyzji. OFF GRID Górą. 😀👍

  • @BESBEF
    @BESBEF ปีที่แล้ว +2

    Z porównaniem do rynku telekomunikacji się nie zgodzę. Telefonu mieć nie musiałeś. Prąd owszem.

    •  ปีที่แล้ว +1

      To dość słabe porównanie. Telefonu mieć nie musiałeś, ale ludzie czekali na telefony po 20 lat. Spróbuj dzisiaj nie mieć telefonu. Oczywiście, że się da, ale łatwe to nie będzie. 25 lat temu jak zaczynałem zakładać Internet, to ludzie mówili a po co mi to. A teraz? 13-14 lat zaczynałem oferować światłowód FTTH. Ludzie mówili a po co mi to, przecież już mam łącze i mi wystarczy. A dzisiaj każdy chce mieć światłowód jeżeli tylko ma taką możliwość.
      Prądu też mieć nie musisz. Zawsze możesz siedzieć przy świeczkach jak 200 lat temu. Ala naturalny proces rozwoju, transformacji i przemian sprawi, że rynek będzie musiał zostać uwolniony. Natomiast poprzez podobieństwo do telco branża elektro zachowa się podobnie.

  • @user-gl4lf7ru1v
    @user-gl4lf7ru1v ปีที่แล้ว +3

    Głosisz pan herezję. Powiedz jak naładujesz te akumulatory w grudniu, styczniu i lutym.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo prosto. My u siebie póki co korzystamy jeszcze z agregatu, bo mamy pełny OFF GRID. Natomiast w przypadku instalacji hybrydowych przez 9 miesięcy można być na samej fotowoltaice a przez pozostałe 3 w ciągu dnia na fotowoltaice i z doładowaniem magazynu w chwilach, gdy mamy tańszą energię w sieci. Niemniej jednak zimy w Polsce są coraz cieplejsze i coraz bardziej słoneczne, więc powoli zima przestaje być problemem.

    • @kato38-s9y
      @kato38-s9y 11 หลายเดือนก่อน +2

      Facet ma duże zmiany nie zauwazyles jak wypowiada, zimy coraz cieplejsze, a za chwile mu braknie prądu w sierpniu w tych magazynach. Prawda jest taka ze czasem masz za dużo energii której nie możesz spożytkować, a czasem tak mało ze nawet magazyn 200kwh nic nieda, lądujesz agregatem prądotwórczym wychodzi jakieś 3 razy tyle co z sieci ale jesteś off grid.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@kato38-s9y Nie zgodzę się. Akurat były pochmurne dni w sierpniu ale energii wystarczyło. Oczywiście zimową porą trzeba było trochę się agregatem wspomóc ale przy obecnych cenach ropy agregat wychodzi porównywalnie z ceną energii z sieci a w przyszłym roku zacznie być dużo tańszy.

    • @kato38-s9y
      @kato38-s9y 11 หลายเดือนก่อน +2

      @ Agregat diesel dużej mocy taki za 20tys możliwe natomiast to jest kolejna inwestycja, ale poraz kolejny sie zapetliles bo jeśli energia ma tak bardzo zdrożeć to można sobie kupić agregat za 20 tys i bank energii za 20 tys zamiast banku energii za 200tys.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@kato38-s9y Oczywiście, że można. Można nawet kupić magazyn 10kWh i agregat 3 kW. Też będą działały. Najważniejsze, aby całość była odpowiednio dopasowana do potrzeb. Nie zapominaj, ze jak energia zdrożeje, to agregaty i magazyny także. Droższy prąd spowoduje poszukiwanie alternatyw i zwiększony popyt na magazyny energii. To znów wywoła zwiększoną podaż. Tutaj prawa rynku działają bezlitośnie. Natomiast co do agregatu, to im większej mocy jest generator, tym mniej paliwa potrzeba aby wytworzyć 1 kWh energii. A to znów przekłada się na to, że ta kWh jest tańsza. Dla przykładu ja kupiłem agregat już dosyć dawno. Jego moc to 35kW (38kW w peaku). Kosztował mnie on z tego co pamiętam około 35 tys. zł. Dzisiaj po zdaje się 4 latach identyczny kosztuje już ponad 90 tys. zł. Pytanie jest teraz jedno. Czy opłacało się kupić agregat 4 lata temu czy lepiej kupić go dzisiaj. A może lepiej poczekać jeszcze kilka lat i wtedy kupić. Energia będzie drożała a wraz z nią wszelkie dobra. Dlatego kupuje się gdy jest tanio i korzysta się z zakupionej rzeczy tak długo jak to możliwe.

  • @piterwilk7383
    @piterwilk7383 ปีที่แล้ว +5

    Piotrze prosimy o więcej materiałów z uroczą Żonką :)

    •  ปีที่แล้ว +3

      Bardzo dziękuję. Oczywiście, że będą. Widzę, że sporej grupie się taka forma podoba. 😉😊

    • @piterwilk7383
      @piterwilk7383 ปีที่แล้ว +2

      @ Oj bardzo podoba, Twój kanał w końcu ożył, mamy Alfę i Omegę :)

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@piterwilk7383 Mam nadzieję, że właśnie tego typu filmy sprawią, że będzie więcej oglądających.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam ปีที่แล้ว +2

      ​@ na 100% będzie więcej oglądających.

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@Rob-Sam Mam nadzieję. Zobaczymy jak się zachowają statystyki po tym odcinku.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +2

    Ale to nie o tym 😂😂😂 Ktoś mi się przypomniał, jakiś Działecki chyba 🤔

    •  ปีที่แล้ว +1

      No w sumie to tak przez przypadek wyszło. Ale masz rację - on tak ciągle mówi 🤣🤣🤣

  • @dejavujanus
    @dejavujanus 8 หลายเดือนก่อน +1

    7:30 Wlasnie. Narod madrzejszy od wladzy. Tylko glupek by tego nie wykorzystal ale jak wiadomo wladza u nas niedomaga(nie wazne ktora). Wazny jest interes dostawcow(panstwa) wiec inwencje tworcza ludnosci sie ubija w zarodku. Inwestycja w infrastrukture jest be bo trzeba wydac kase spolki panstwowej, a nie bezposrednio obywatela.

    •  8 หลายเดือนก่อน +1

      Niestety taka prawda.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +3

    Asię dopuszczaj do głosu, będzie ciekawie. A jak by Cię tak kilkoma ripostami zgasiła to byłoby rewelacyjnie 😜

    •  ปีที่แล้ว +3

      No to dobry pomysł jest na przyszłość. Popracujemy nad tym 😀

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +4

      @ Ja czekam na taki odcinek bez Ciebie, w którym Asia mówi CAŁĄ PRAWDĘ O OFFGRID ❗❗❗

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam ปีที่แล้ว +3

      Same Asie wszędzie. 😉😃

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +2

      @@Rob-Sam I niech zmieni nazwę kanału na Asia z Piotrem mocno zależnym i będzie git 😜

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam ปีที่แล้ว +2

      @@PompaCiepłaiPV 😂😂😂👍

  • @RWBteam1
    @RWBteam1 10 หลายเดือนก่อน +1

    ale jak masz miejsce to ołów bo nawet jak akumulator jest KO to jest wart spore pieniążki 😁

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      Wiele osób zaczyna od ołowiu (czyli tradycyjny kwas) ale finalnie i tak przechodzi na Lit. To zapewne wynika z ceny tych rozwiązań. Litowe są na początku droższe dwukrotnie od kwasowych ale biorąc pod uwagę ich żywotność (liczbę cykli) i pojemność tak naprawdę są średnio dwa razy tańsze niż te ołowiane.

  • @fraciszektrzoska4178
    @fraciszektrzoska4178 ปีที่แล้ว +2

    No temat mocny masz rację. Ale spacerując mówiąc sapiesz więc kondycja się kłania. A żonka fajna i ładna

    •  ปีที่แล้ว +2

      No niestety z kondycją u mnie słabo. Właśnie dlatego muszę trochę zrzucić tych zbędnych kg. Tak z 10 i będzie OK.

  • @SprytnySam
    @SprytnySam ปีที่แล้ว +7

    Dobry film. Odnoszę wrażenie, że jako jedyny rozumiesz, że prosument na 15 lat to fikcja 😊

    • @appalachianmoonshiner7084
      @appalachianmoonshiner7084 ปีที่แล้ว +2

      Czyli pojęcie prawo nabyte nie ma zastosowania?

    • @SprytnySam
      @SprytnySam ปีที่แล้ว +1

      @@appalachianmoonshiner7084 🙂 Chodzi mi o to, że prosumenci w starym systemie myślą, że mają jakieś prawa przez 15 lat, a zapominają, że jak kilku ich sąsiadów założy sobie nawet niewielkie instalacje i przestaną kupować prąd który stary prosument chce wepchnąć latem do przewodu, to nagle się okaże, że starym prosumentom zacznie brakować w depozycie kWh do odbioru 🙂 i będzie mocne zdziwienie jak przyjdzie rozliczenie z taurona czy innego pge po sezonie grzewczym🙂 uwierzyli, że mogą mieć przez 15 lat "prąd za darmo" 🙂

    • @adamkozowski7047
      @adamkozowski7047 ปีที่แล้ว +1

      TEZ MAM OBAWY O TEGO PROSUMENTA

    •  ปีที่แล้ว +1

      No nie może być inaczej. Od dawna to powtarzam ale mało kto w to chce uwierzyć. Wiadomo, że ZE sporo tracą na net meteringu i z tego powodu zrobią wszystko, aby ludzie się przesiedli na net billing. Ale co bardziej światli zwyczajnie całkiem się od nich odepną i wtedy już nic ZE nie będą mogły zrobić. A moim zadaniem jest przekonać jak najwięcej ludzi do tego, że warto poczynić taki krok, gdyż to jedyna możliwość aby wreszcie na tym rynku coś się zaczęło zmieniać.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Ma zastosowanie, ale dobrze wiesz, że prawo możesz mieć nabyte, ale ono jedną ustawą uchwaloną na nocnym posiedzeniu może Ci zostać zabrane. Nie spodziewajmy się, że te obiecane 15 lat faktycznie będzie dotrzymane.

  • @pawe6662
    @pawe6662 ปีที่แล้ว +3

    Za wysokie napięcie sieci ustawiaone przez operatora

    •  ปีที่แล้ว +1

      No właśnie zrobili to specjalnie, żeby utrudnić wprowadzanie energii z PV.

  • @sawomirpucek923
    @sawomirpucek923 11 หลายเดือนก่อน +1

    jak się steruje mocą fotowoltaiki? zasłaniamy słońce czy co ?

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      No można przykryć panele, ale to raczej nie jest bezobsługowe ani wygodne😀😀😀
      Mocą steruje się na dwa sposoby. Albo poprzez mechanizm P(V) czyli zależność moc od napięcia albo poprzez P(f) czyli moc zależna od częstotliwości. Porządny falownik taki np. jak SolarEdge posiada obie funkcjonalności i przy odpowiedniej konfiguracji zmieniamy produkowaną moc na taką jakiej aktualnie potrzebujemy.

  • @martamarta7978
    @martamarta7978 ปีที่แล้ว +2

    Panele są na 25 lat, a magazyn na 5-8 lat w zależności od użytkowania. Panele kosztują 10tys, a magazyn minimum 20tyś aby to działało w domu, (na działkę starczy za 10tyś)
    Jedynie to niezależność jest tu atutem, jeśli masz magazyn

    •  ปีที่แล้ว +1

      Jest o wiele więcej atutów bycia niezależnym. Barak rachunków lub bardzo mocno obniżone, stabilne napięcie 230V, brak przerw w zasilaniu, Brak możliwości uszkodzenia się podłączonych urządzeń RTV/AGD w przypadku przepięć powstających w sieci energetycznej, brak możliwości inwigilacji ile energii jest produkowane i kiedy itp, itd. Natomiast jeżeli chodzi o trwałość obecnych magazynów energii, to 20 lat spokojnie wytrzymają. Oczywiście kosztują, ale zwrot z inwestycji jest dość szybki i przy odpowiednim dopasowaniu do potrzeb wynosi on około 5 lat.

    • @thomas000028
      @thomas000028 11 หลายเดือนก่อน +2

      @ Ty slyszales o stabilizatorach napięcia? ja stosuje od dawna naprawdę niewielki koszt i nie sa tak awaryjne jak falowniki, a rachunki masz za benzynę do agregatu prądotwórczego, przez 3 miesiące wyjdzie tyle co w zwykłym domu przez 9miesiecy, i coraz kolejny teoria 20 lat trzyma magazyn gdzie producent mowi 10-12 lat.

    • @thomas000028
      @thomas000028 11 หลายเดือนก่อน +2

      Jakie panele i ile, a falownik? zabezpieczenia przeciążeniowe? montaż? magazyn za 20 tys z czego? goowno jakieś 20kwh, bez gwarancji, które sam musisz zamontować. Tyle w normalnym domu wystarczy w lato, wiosna i jesień może być cieżko , o kuchence indukcyjnej itp zapomnij.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@thomas000028 Nikt nie mówi 10-12. Każde urządzenie oczywiście ma swoją żywotność i każde kiedyś (gdy już się zużyje) to się popsuje. To normalna sprawa. Jednak system oparty o magazyn energii jest dużo bardziej wytrzymały niż może się wydawać. Gdy montowałem mój OFF GRID już ponad 6 lat temu to większość mi mówiła, że zobaczysz, te akumulatory za rok będziesz musiał wymienić. Jakoś dziwnym trafem przetrwały do dzisiaj i działają utrzymując cały dom. Naturalnie, że będę je niedługo wymieniał, ale tylko ze względu na obecnie bardzo przystępne ceny LiFePO4 oraz rosnące zapotrzebowanie na energię. Gdyby nie to, to do 10 lat bym na nich dojechał i dopiero je zmieniał. Oczywiście, że można zastosować jedynie stabilizatory napięcia, ale to zapewnia jedynie właśnie jego ustabilizowanie. W przypadku awarii lub częstych zaników prądu nie mamy. W przypadku ciągle podwyższonego napięcia też go nie obniżymy. Tutaj wszystko zależy od tego na czym inwestorowi bardziej zależy i każdy ma tutaj inny portfel i inne wymagania co do jakości, bezpieczeństwa, niezależności, kosztów obecnych i późniejszych itd.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@thomas000028 Widzę, że masz bardzo mglistą wiedzę w tym zakresie. Poczytaj proszę trochę, pooglądaj mój kanał i inne z tej tematyki także. To naprawdę jest potężna dawki wiedzy. Nie neguj rozwiązań na których się nie znasz. Jakie panele, ile i jaki falownik oraz czy i jaki magazyn - o tym wszystkim znajdziesz informacje w moich filmach. Zapraszam do oglądania.

  • @adamo19810122
    @adamo19810122 ปีที่แล้ว +1

    Dobre hi hi😀Pozdro

    •  ปีที่แล้ว +1

      No taki był zamiar tej video-twórczości. Dzięki.

  • @adamkozowski7047
    @adamkozowski7047 ปีที่แล้ว +3

    Chyba masz rację że to powtórka z rynku telekomunikacyjnego tylko jest jedno ale energetyce nie ma konkurencji tylko obajtkowo spółkowe i ceny bedą w górę

    •  ปีที่แล้ว +2

      Jeszcze nie ma. Ale będzie. W telekomunikacji było identycznie. Była TPSA i raczkowały takie telekomy jak Netia, Crowley, TKTelekom itp. Po uwolnieniu rynku branża ruszyła z kopyta. A obecnie mamy w Polsce ponad 80 tys. operatorów i światłowód prawie wszędzie. Tak samo będzie z nowoczesną energetyką. Wystarczy, że uwolnią rynek.

    • @kopiszka
      @kopiszka ปีที่แล้ว +1

      @ Niestety rynek telko dąży do oligopolu mali są wykupywani przez większych. Polska "jeszcze" pod względem ilości małych operatorów jest ewenementem.

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@kopiszka Stwierdzenie "Konsolidujmy się albo nas skonsolidują" jest aktualne i to nie tylko na rynku telco. Wiadomo, że finalnie przetrwają najwięksi i najsilniejsi albo CI, którzy będą mieli minimalne koszty. Ale ludzie i pasjonaci rynku telco pokazali w ciągu ostatnich 20 lat na co ich stać i co można zrobić jeżeli się chce osiągnąć cel. Nie widzę żadnego powodu aby sytuacja miała inaczej wyglądać na rynku energetycznym. Zwłaszcza, że osoby z rynku telco mają wiedzę, wykwalifikowane ekipy budowlane, sprzęt i zapał do pracy. Myślę, że przed przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi znów będą złote czasy.

    • @grzechuskl6684
      @grzechuskl6684 ปีที่แล้ว +1

      @ Zapomnij o tym że uwolnią rynek energetyczny, to nie jest telekomunikacja ani podobne resorty, energetyka to fundament państwa, państwo bez swojej energetyki jest niczym.

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@grzechuskl6684 Tak samo było z telekomunikacją. Kiedyś była Państwowa i wydawało się, że państwo bez niej, bez podsłuchów itp. istnieć nie może. Zostały wybudowane setki kilometrów technicznych kanałów policyjnych itd. Potem zostało to wszystko za bezcen sprzedane do francuskiej Telekomunikacji Polskiej :) Ale, że były gigantyczne naciski i walka z monopolem, to rynek został uwolniony. TP.S.A. przeobraziło się w Orange Polska i jeszcze próbowało odzyskać utracony rynek. Ale już im się to nie udało. Na początku jeszcze byli bardzo zaborczy a teraz sami się proszą, aby kupić od nich Internet, transmisję danych albo wydzierżawić za niewielkie pieniądze ciemne włókno. Kiedyś jeszcze miałem na to ochotę, ale jak wówczas zaczęli wymyślać procedury, K1, uzgodnienia itp. to wolałem budować swoje, bo było taniej. A co własne, to własne. To samo stanie się z rynkiem energetycznym, gdyż ten w krajach wspólnoty także jest uwolniony. Monopol energetyczny musi upaść. W to miejsce pojawią się tysiące podmiotów prywatnych i dopiero wówczas ceny prądu spadną. Zdrowa rynkowa konkurencja się do tego przyczyni. A ci obecnie duzi sami przyjdą i będą błagać, aby kupić od nich energię za grosze. Być może na tej samej zasadzie co w telekomunikacji, czyli no limit ale za miesięczny abonament zależny od np. mocy przyłączeniowej albo albo w formie 95 percentyla. Zobaczymy jak to będzie wyglądało, ale to jedyna droga.

  • @pawe6662
    @pawe6662 ปีที่แล้ว +2

    Napięcie rośnie oczywiście. Tylko czemu w nocy jest 240 w sieci a nie 230.

    •  ปีที่แล้ว +2

      Bo teraz już podnieśli z 230 na 240. Tylko zrobili to po cichu i tylko Ci, którzy mają trochę wiedzy zdołali to wychwycić. Cel tego zabiegu wiadomo jaki jest.

    • @pawe6662
      @pawe6662 ปีที่แล้ว +1

      Kto chce rozwiązanie znajdzie

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@pawe6662 Jak najbardziej.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 10 หลายเดือนก่อน +1

      @EkoNiezalezny jaki cel? Bo on zaszkodzi producentom energi i milosnikom retro sprzetow. Sprzety z zasilaczami impulsowymi i oswietlenie led łykna to bez zajaknoecia i bez wzrostu poboru energii

    •  10 หลายเดือนก่อน +1

      @@b.k.2804 Na szczęście wszystko, co robią producenci czy wielcy wytwórcy energii oraz Ci, którzy tworzą prawne buble obraca się przeciwko nim. Sami sobie strzelają w kolano. Oni dostrzegą swoje błędy, gdy już będzie za późno. Tak samo jak z telekomunikacją. Obecni wielcy gracze będą za kilkanaście lat błagać, aby ktoś kupił od nich energię.

  • @AT-Sys
    @AT-Sys ปีที่แล้ว +1

    Życzę dużo słońca Wam oraz sobie i innym maniakom fotowoltaiki PS moja żona też nie zawsze jest optymistycznie nastawiona do moich pomysłów na inwestycje w magazyny i fotowoltaikę oraz samochód elektryczny ale pozniej zawsze sie okazuję ze przyznaje mi rację

    •  ปีที่แล้ว +2

      Bo nasze kochane kobiety muszą najpierw zrozumieć jaki mamy cel w naszych działaniach. Ale jak zrozumieją, to właśnie przyznają nam rację. Szkoda tylko, że czasami trwa to całymi latami 😀

    • @AT-Sys
      @AT-Sys ปีที่แล้ว +1

      @ na szczęście moja żona jest już świadoma co i jak tak że teraz razem wszystko planujemy.

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@AT-Sys No u mnie też już tak jest prawie zawsze. Czasami tylko musze pewne rzeczy dłużej tłumaczyć. A ogólnie jest OK.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 11 หลายเดือนก่อน

      Życzysz dużo słońca jak planują rozpylać w atmosferze związki siarki czy tam chlorek wapnia aby obniżyć nasłonecznienie.
      Przecież to się nie dodaje.

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@panpunkt5185 Oj wiem, że wiele jest teorii spiskowych, ale nie dajmy się zwariować. Na pewne rzeczy trzeba mocniej zwracać uwagę a na inne należy patrzeć z przymrużeniem oka. Nawet jeżeli coś tam rozpylą i w ten sposób zmniejszą ilość słońca docierającego do powierzchni ziemi, to nie może być tego zbyt dużo ponieważ zablokowaliby wegetację roślin. Na każdą rzecz trzeba spojrzeć z kilku stron i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

  • @slawradzi
    @slawradzi ปีที่แล้ว +3

    Witam. Dorze mówisz. Magazyny są fajnym rozwiązaniem ale bądźmy szczerzy że jest drogie i nie każdy go kupi. Ja jestem na starych zasadach ale mam duże zużycie prądu ( latem także) i chciałem więcej z tego słoneczka korzystać po południu więc mam hybrydę na ładowarkach Victrona. Tylko żeby przepisy nadążały za zmianami i te wszystkie bzdury pozmieniali ze zgoszeniami . Pozdrawiam

    •  ปีที่แล้ว +3

      Prawo nigdy nie nadąży za technologią i to jest oczywiste. Natomiast magazynu zgłaszać nie trzeba gdy jest się OFF GRID lub w Hybrydzie, w której energia z tego magazynu nie trafia do sieci. Tylko jeżeli będziesz eksportował energię z magazynu do sieci lub chcesz otrzymać dofinansowanie (czyli przejść na net billing) to musisz go zgłosić.

    • @slawradzi
      @slawradzi ปีที่แล้ว +2

      ​@to wiem że nie trzeba. Tylko victrony bilansują się międzyfazowo i szczątkowe oddają do sieci. Ja nawet nie mam zamiaru im nic oddawać bo i po co, wystarczy że oddaje z paneli. Jak masz jakiś paragraf na to że w hybrydzie nie trzeba zgłaszać to podeślij 😁. Pozdro

  • @arturkrzemy6160
    @arturkrzemy6160 ปีที่แล้ว +1

    Taryfa C11 w Energa 3.19 kwh

    • @MinSziHo
      @MinSziHo ปีที่แล้ว +1

      dla DG?

    •  ปีที่แล้ว +1

      Zgadza się i będzie tylko drożej.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Nie koniecznie dla działalności. Prąd budowlany to także taryfa C11.

    • @MinSziHo
      @MinSziHo ปีที่แล้ว +1

      @ Słowem, kiedykolwiek komukolwiek chce się zdziałać więcej, "wychylić" (a do tego najczęściej potrzebna jest energia), od razu od "swoich" dostaje w ryj ceną energii, żeby mu przeszło chcenie. A jeśli nie przechodzi, to przynajmniej niech płaci, skoro ma i mu się wciąż chce chcieć. A teraz wyciągnij wnioski co do perspektyw taniej energii, i to tym bardziej w PL 🙂

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@MinSziHo Wiem, że trzymający władzę zawsze będą robili tak, aby chcącym przestało się chcieć. Ale są tacy, którzy na to nie zważają i nadal robią swoje. Takimi osobami są przedsiębiorcy czyli klasa średnia. My rzadko się poddajemy i tylko dlatego osiągamy wymierne efekty.

  • @BESBEF
    @BESBEF ปีที่แล้ว +2

    Polacy zaskoczą rząd. A rząd jebnie podatek od magazynów.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Nie tak prędko. Najpierw musieliby go nałożyć od fotowoltaiki, pomp ciepła i innych źródeł OZE. Do tego musiałoby się to stać w całej UE. Także to nie będzie takie proste. A nawet jeśli do tego kiedyś dojdzie, to i tak będzie to tańsze niż płacenie z sztucznie podnoszone ceny prądu.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV ปีที่แล้ว +1

    Wiersz pierwsza liga 😊

    •  ปีที่แล้ว +3

      Wielkie dzięki. Już mi jeden widz zaproponował, abym wydał tomik energetyczny. Muszę się do tego przymierzyć.

  • @Grzeu1976
    @Grzeu1976 11 หลายเดือนก่อน

    W sumie w/g mnie to będzie tak: na dzisiaj na teraz fotowoltaika i wiatraki to zapchaj dziura która za pomocą pieniędzy ludzi robi właśnie to co robi na rynku brakującej energii. Są z tym problemy z konserwacją i utylizacją oraz wysokie koszty tego wszystkiego. Państwo jak dojdzie do stworzenia pełnej sieci poprzez rozbudowę elektrowni atomowych a później termojądrowych, zakaże używania tych wszystkich wynalazków i jeszcze na dodatek ludzie za to zapłacą za tą utylizację itp. Reasumując, Państwo to cfaniaki i zawsze wydymają ludzi z pieniędzy, i całe te wynalazki są już dawno przestarzałym sposobem pozyskiwania energii tak samo jak ropa i gaz. Miłego dnia. ;)

    •  11 หลายเดือนก่อน

      Nie wiem dlaczego tak sądzisz. Ze mnie wielu się śmiało kilka lat temu jak robiłem mój off grid. Teraz to ja śmieję się z nich, bo ja nic nie płacę za prąd a oni wręcz przeciwnie - coraz więcej. Dobrze wykonana instalacja na odpowiednio dobranych komponentach nie wymaga nadmiernych konserwacji a zatem nie ma tutaj żadnych przesadnych kosztów. Państwo może sobie budować elektrownie atomowe - pytanie po czym chcą tą energię przesłać - po tej archaicznej infrastrukturze, która lada chwila się rozleci? Nikt nie zakaże używania fotowoltaiki, magazynów energii ani innych dóbr, które obecnie są ogólnie dostępne. To tak samo jakbyś powiedział, że nie warto hodować sobie własnych warzyw i owoców bo państwo za chwilę tego zabroni a żeby je hodować, to potrzebne są ogromne nakłady finansowe nie mówiąc już o obsłudze (plewieniu, dbaniu aby robaki nie zjadły plonów itp.).

    • @Grzeu1976
      @Grzeu1976 11 หลายเดือนก่อน

      Wcale się nie śmieje z tego co robisz, wyraziłem tylko swoje zdanie na ten temat i mam swoje poglądy. A to czy Państwo czegoś zabrania albo na coś pozwala to znamy już z różnych spraw które dotykały Nas jako obywateli już wcześniej i będą dotykały nas w przyszłości. Suma sumarum zawsze będą nad nami bo im na to pozwalamy, maja takie instrumenty manipulacji nad Narodem ,że głowa mała nie mówiąc już o tym ,że Naród jest jaki jest ;) Dopóki jest przyzwolenie, ok, budujmy jak tam sobie chcemy :) Ja osobiście jestem za atomistyką i jej rozwojem. Na chwile obecną nie ma większej potęgi energetycznej jak atom a to ,że nie korzystaliśmy z niej już wcześniej to zasługa rządzących jak i samego Narodu, niestety taka prawda ;) a jeśli chodzi o bardziej zielona energię no to widzę potencjał w energii jądra ziemi i wodorze :) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia :)
      @

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@Grzeu1976Ja nie napisałem, ze się śmiejesz. Napisałem o innych osobach, aby wyjaskrawić sytuację w jakiej się znajdujemy i pokazać, że z mojej perspektywy wygląda to nieco inaczej. Masz oczywiście rację, że rządzący jednym nocnym głosowaniem mogą pozamiatać wszystko, ale właśnie dlatego obywatele powinni się przeciwstawiać systemowi i nie pozwalać sobą pomiatać. Oni czują się mocni, bo póki co przeciwstawiają się jednostki. Jeżeli zaprze się większa grupa, to każdy nawet najgorszy przepis stanie się martwy i będzie musiał zostać zmieniony albo odwołany. Wszystkich nie pokonają ani nie ukarzą, bo to nierealne. Co do atomu, to czy jakiejkolwiek innej formy energii z OZE, to także jestem za. Problemem nie jest źródło. Problemem jest przestarzała infrastruktura, której obecne możliwości kończą się na mocach rzędu 30GW. Jak przekroczymy ten próg mocy (stanie się to już niebawem), to system energetyczny padnie. Wystarczy nieco bardziej mroźna zima a pracujące pompy ciepła pokażą co to znaczy duże zapotrzebowanie na prąd. Wodór jest paliwem przyszłości, ale trzeba w tej dziedzinie jeszcze bardzo wiele zrobić, aby czystość wodoru była odpowiednia i aby na jego gorszej jakości i zanieczyszczeniach wynikających z jego przesyłania/transportu nie cierpiały ogniwa paliwowe. Energia jądra ziemi - jestem za w 100%.

    • @Grzeu1976
      @Grzeu1976 11 หลายเดือนก่อน

      @ O infrastrukturę bym się nie martwił, zobacz, dam ci mały przykład: rząd postanowił już o budowie elektrowni jądrowych na terenie Rzeczypospolitej, wiedzą już teraz ,że zapotrzebowanie na zmianę lub budowę nowej sieci trzeba będzie wydać kupę kasy ale wiedzą też ,że wzrośnie produkcja tej energii w związku z budową atomówek, czyli tak czy siak to się stanie ;) a porównanie ,że i tak to będzie bez względu na kasę a no to tak samo podobnie jak zakupy za miliardy $ sprzętu wojskowego ;) druga strona medalu to taka ,że ten kto buduje sobie obojętnie jaka sieć w domu czy gdziekolwiek indziej liczy się ze skutkami i wydatkami :) u Ciebie pewnie było podobnie tylko w mniejszej skali ;) Reasumując, szkoda ,że tak późno ten atom bo ludzie nie musieli by marnować swojego cennego czasu i środków na niepotrzebne w/g mnie instalacje i kombinacje, zawalać sobie posesji zbędnymi instalacjami ;) i jest jeszcze ryzyko ,że cos może pójść nie tak i potem same kłopoty czyt. pożary domów itp. bo to się zdarza często. A jednak co z sieci to z sieci, tak, wiem może być drogo, no ale chyba nie po to budują atomówki, żeby zamordować naród ceną za prąd ;) I jeszcze z innej beczki ;) trzeba też umieć korzystać z konsumpcji na energię i ją umiejętnie oszczędzać, bo to też jest temat, że dużo ludzi marnuje energię, ale to już w ogóle inny temat. Fajnie się gada ;) Pozdrawiam serdecznie, małżonkę również, bardzo przyjemna Pani, miło się Was razem ogląda :) 👍

    •  11 หลายเดือนก่อน

      @@Grzeu1976Bardzo dziękuję w imieniu żony :)
      A wracając do atomu, to jak najbardziej - bardzo mnie cieszy to, że wreszcie będą elektrownie atomowe. Natomiast zostało wyliczone, że niezależnie od samych elektrowni modernizacja całej infrastruktury energetycznej w kraju to koszt w okolicach 1000 miliardów zł. Z tego właśnie powodu o wiele łatwiej i taniej jest doprowadzić do sytuacji, w której ludzie we własnych gospodarstwach będą mieli magazyny energii i fotowoltaikę niż modernizować całą sieć. Jeżeli ktoś będzie w przeważającej części niezależny energetycznie to obciążenie dla sieci będzie o wiele mniejsze a wydaje mi się, że to raczej ten kierunek został obrany. Zaniedbań z minionej epoki nie da się tak po prostu naprawić. To jest niestety proces kilku dekad. Porównaj to choćby z budową autostrad, których przed wejściem do UE w Polsce w zasadzie nie było. Ile już pieniędzy poszło na drogi a ile jeszcze musi iść. Dlaczego tak się stało - tłumaczyć nie trzeba. Zaniedbania z przeszłości odbijają się po latach. Jeżeli chodzi znów o atomówki, to energia ta jest zarówno bardzo bezpieczna jak i tania ale niestety koszt budowy i późniejszego utrzymania będzie się rozkładał na lata na wszystkich odbiorców. Uważam, że pojawi się na rachunkach coś w rodzaju opłaty atomowej itp. aby to wszystko finansować.

  • @januszpiwo4611
    @januszpiwo4611 11 หลายเดือนก่อน +2

    To jak w wysokiej temp. będziecie tą pizzę piec, to będzie mało zdrowa.
    Mieszkam w Sosnowcu, gdzie od fotowoltajki spalił się kościół. W tym dniu był upał , jak cholera. W kablach płynął tak duży prąd, że kable zaczęły robić za grzałki . Ogniwa się paliły jedno od drugiego, jak klocki domina.
    Urządzenia elektryczne są projektowane na 230 V, przy większym napięciu cały sprzęt AGD diabli wezmą. Dostawca energii dopuszcza nawet 250 V. Przy długoterminowym takim napięciu wszystko pójdzie do utylizacji, co też kosztuje.
    Namawiają na pompy ciepła, jednocześnie wprowadzają limit zużycia energii dla odbiorcy.. Ściema, za ściemą.
    Pożary w Grecji też mogły być spowodowane PV.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Jeżeli w kablach od fotowoltaiki płynął duży prąd, to ciekawy jestem, co to były za kable? Fotowoltaika działa na ogół na napięciach między 450 a 850V. Przy takich napięciach prądy to najwyżej kilkanaście Amperów. Może ktoś tam zastosował jakieś 1.5mm.2 zamiast porządnego kabla fotowoltaicznego 4-6mm2. To oczywiście wszystko po stronie DC. Jeżeli napięcie po stronie AC jest powyżej 240V, to elektronika już zaczyna na tym cierpieć. Im wyższe napięcie i im większe skoki tym szybciej się urządzenia rozsypią. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest magazyn energii i odłączenie się od energetycznych molochów.

  • @miloszenko
    @miloszenko ปีที่แล้ว +3

    Piotr, odezwij się do mnie, mam klienta na PV hybrydę.

    •  ปีที่แล้ว +2

      Cześć, a możesz do mnie napisać na maila. ekoniezalezny@gmail.com

  • @JanJanowski-en6hq
    @JanJanowski-en6hq 11 หลายเดือนก่อน +1

    Chłopie, usiądź, odpocznij i nagrywaj. Chodzisz, brakuje ci tchu i się tego nie da słuchać.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Oj tam, oj tam. Czasem nagrywa się na siedząco a czasem na stojąco. Żeby było ciekawiej to w ruchu też trzeba czasem ponagrywać. Jak człowiek idzie szybkim krokiem a do tego nagrywa to niestety ale może czasami zabraknąć tchu.

  • @JK-gv1dp
    @JK-gv1dp 11 หลายเดือนก่อน +1

    I trochę wolniej mówić :)

    •  11 หลายเดือนก่อน +2

      Prace nad tym trwają, ale to długotrwały i skomplikowany proces w moim przypadku :)

  • @viberviberski7315
    @viberviberski7315 11 หลายเดือนก่อน +1

    Po polsku mowi sie na temat a nie w tym temacie.

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo możliwe. Jeżeli tak, to bardzo dziękuję. Postaram się zapamiętać. :)

  • @viberviberski7315
    @viberviberski7315 11 หลายเดือนก่อน +1

    Ale nudy

    •  11 หลายเดือนก่อน +1

      No czasami tak bywa.

  • @cosmopaul1
    @cosmopaul1 8 หลายเดือนก่อน

    Ale dialogi, ręce opadają. Cofam subskrypcję. Szkoda mi czasu na oglądanie tego gó...

    •  8 หลายเดือนก่อน

      I całe szczęście. Żegnam.

  • @fraciszektrzoska4178
    @fraciszektrzoska4178 ปีที่แล้ว +2

    Sorry. Po wierszy b. Was lubię

    •  ปีที่แล้ว +1

      Wielkie dzięki :)

  • @fraciszektrzoska4178
    @fraciszektrzoska4178 ปีที่แล้ว +2

    Dobra. Zrobisz mi fotowoltaike?

    •  ปีที่แล้ว +1

      Nie ma żadnego problemu. Napisz proszę do mnie na maila i podaj nr telefonu. Zadzwonię i omówimy temat szczegółowo.

  • @fraciszektrzoska4178
    @fraciszektrzoska4178 ปีที่แล้ว +2

    Proszę Cię nie biegaj

    • @fraciszektrzoska4178
      @fraciszektrzoska4178 ปีที่แล้ว +2

      Rozumiem że masz dystans pozdrawiam i wypijam Wasze zdrowie

    •  ปีที่แล้ว +2

      Tak wiem - sadełko trochę lata. Ale może sukcesywnie zrzucę parę zbędnych...

    •  ปีที่แล้ว +1

      @@fraciszektrzoska4178 Dzięki wielkie. Pozdrawiam.