Sterowanie ogrzewaniem podłogowym w SMART HOME NC czy NO? Co w przypadku AWARII?! INTELIGENTNY DOM

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 53

  • @andrstacYT
    @andrstacYT 2 ปีที่แล้ว +6

    Przy ogrzewaniu podlogowym najlepiej sprawdza się krzywa grzewcza i ustawienie przepływów na rotametrach. Wobec tego stosowanie takich zaworów traci sens. Na obiegach grzejnikowych, gdzie bezwładność jest niska, powiedzmy że może to mieć zastosowanie do czasowego obniżania temperatury w pomieszczeniu.
    Druga sprawa to stosowanie tego typu automatyki przy ogrzewaniu pompą ciepła: moim zdaniem przynosi więcej komplikacji i strat niż oszczędności. PC pracuje najlepiej na niskim parametrze (sam to powiedziałeś), dużych przepływach i ciągłej pracy. Więc im prostsza część wodna instalacji ogrzewania, tym lepiej i ekonomiczniej.

  • @tokaj84
    @tokaj84 2 ปีที่แล้ว +3

    W przypadku instalacji w gwiazdę, siłowniki 24V można połączyć na cieńszych przewodach np UTP. Taniej, prościej.

  • @KarizmoPL
    @KarizmoPL 2 ปีที่แล้ว +11

    Przede wszystkim to trzeba sobie odpowiedzieć na jedną podstawowe pytanie czy kto komuś jest w ogóle to potrzebne to całe sterowanie podłogówką. Ja tego nie montowałem i pozbyłem się problemu. Jeden centralny sterownik od pieca obsługuje dwie kondygnacje. Temperatura wszędzie ta sama lub ustawione manualnie na przepływach. Uwierzcie mi jak raz to ustawić i to już później i tak nie będziecie zmieniać.

    • @przemo-majsterkuje
      @przemo-majsterkuje 2 ปีที่แล้ว +4

      Dokładnie lepiej wyregulować przepływy

    • @arturjankowski6021
      @arturjankowski6021 2 ปีที่แล้ว +5

      Mam takie samo podejście, firma, która montuje mi smarthome nie potrafiła tego zrozumieć, że raz ustawione przepływy + pompa na krzywej ma załatwić całą sprawę.

    • @marekszalas863
      @marekszalas863 ปีที่แล้ว +6

      Nie zgadzam się z twoim podejściem do tematu .....czy na cały dom masz jeden włącznik oświetlenia?...czy tez w każdym pokoju chociaż po jednym ? ...każde pomieszczenie ma inne parametry strona północna, nawietrzna ...łazienka 23 c ale w sypialni chce mieć już tylko 18 jak to wysterujesz jednym centralnym sterownikiem?

    • @przemo-majsterkuje
      @przemo-majsterkuje ปีที่แล้ว +1

      @@marekszalas863 ja osobiście wolę jednakową temperature w każdym pomieszczeniu ponieważ nie jestem w stanie takiej różnicy zrobić chyba że będziesz zamykać drzwi inaczej powietrze będzie się mieszać

    • @KarizmoPL
      @KarizmoPL ปีที่แล้ว +4

      @Marek Szalas jak pisałem wcześniej "trzeba zadać sobie pytanie". Widać ze tematu nie znasz za grosz, bo jeden "włącznik oświetlenia" ma się totalnie nijak do ogrzewania podłogowego.
      Jak pisałem przepływami bez problemu da się ustalić temperaturę i znam 20 ludzi, którzy mają sterowanie podłogowe i te śmieszne stroniczki i raz ustawione nigdy, ale to przenigdy nie zostały ponownie użyte. Do tego działanie takiego sterownika jest strasznie opóźnione co z tego, że masz od jakiejś strona, bo zanim posadzka się wystudzi to będzie musiała zostać ponownie nagrzana. Naprawdę nie montujcie twego ale możecie sobie kable czy peszle pociągnąć i pomieszkajcie sobie z rok jak stwierdzicie że to wam potrzebne a zobaczycie że 99 na 100 osoby stwierdzi że to do niczego im nie jest potrzebne.

  • @Skyylline
    @Skyylline ปีที่แล้ว

    Mała poprawka, przy 230v stosujemy różnicowym i uziemienie listwy i po problemie ;)

  • @misku_
    @misku_ 2 ปีที่แล้ว

    Świetnie wytłumaczony temat. Serdeczne dzięki 👍 Rozwiązanie trzeba dopasować do instalacji i potrzeb użytkownika. U mnie bardziej sprawdziłyby się zawory NC z uwagi na fakt, że w ciągu roku grzeję stosunkowo niewiele (preferuję temp. w pokoju ok. 18-19C), więc przez większość czasu w ciągu roku byłyby zamknięte (a podłogówki do chłodzenia nie używam).

    • @RobertTasarz
      @RobertTasarz ปีที่แล้ว +1

      Tylko to jest kolejny argument za NO. Każda instalacja się starzeje, a w mojej opinii jeśli akurat instalacja nie pracuje, lepiej jeśli zawór pozostaje w pozycji otwartej. Po kilkunastu latach takie przez ponad pół roku zamknięte zawory mają tendencję do blokowania się i nie odbijania. Przy NO siłownik wymusza zamknięcie, przy NC otwarcie robi tylko sprężynka w zaworze. Oczywiście oddzielny temat, że jeśli się to robi od podstaw, dobrze sobie zrobić automatyzację zamykającą/(otwierającą) na chwilę zawory, powiedzmy raz na tydzień, żeby temu zapobiegać - nie sprawdzałem, ale obstawiam, że gotowe sterowniki podłogówki mają taką opcje wbudowaną.

    • @misku_
      @misku_ ปีที่แล้ว

      @@RobertTasarz Słuszne uwagi! Dzięki za rozwinięcie tematu.

  • @PiotrMalicki-tn9pu
    @PiotrMalicki-tn9pu ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry materiał. Dziękuję. Poszukuję innego rozwiązania. Siłownika (głowicy) o zerowym poborze mocy w stanie otwarcia i zamknięcia. Silą rzeczy nie będzie to siłownik termoelektryczny a napędzany silnikiem z przekładnią i krańcówkami (jak w rozwiązaniach bezprzewodowych na baterię przy konwencjonalnych grzejnikach). Musi też być możliwie cichy. Sterowanie 12 lub 24 V DC przez zmianę biegunowości na mostku H (własnym) połączonym w odpowiedni sposób do wyjścia OC modułu Ampio. Czy może Szanowny Autor filmu lub widzowie zetknęli się z takim "niesztampowym" produktem?

    • @MichalKajrunajtys
      @MichalKajrunajtys ปีที่แล้ว

      Chyba bym użył tego grzejnikowego i go zmodyfikował - gdybyś oszukał czujnik temp że jest skrajnie niska lub skrajnie wysoka temp powinien reagować ustawiając 100% lub 0% otwarcia. Zwykle jest on poza PCB żeby jej temp nie wypływała na odczyt. Powinno wystarczyć zamienić go na stycznik który da zwarcie lub otwarty obwód. Gdyby było zabezpieczenie przed uszkodzonym termistorem można dać szeregowo i rownolegle jakiś stały rezystor

    • @RobertTasarz
      @RobertTasarz ปีที่แล้ว

      @@MichalKajrunajtys Jeśli się chce mieć tylko otwarty/zamknięty nic nie trzeba oszukiwać. Głowice mają takie tryby. Trudniej jest jeśli chce się sterować procentem otwarcia - niewiele głowic to raportuje i (przynajmniej wśród tych na Zigbee) nie znalazłem żadnej pozwalającej na tego wysterowanie…

    • @MichalKajrunajtys
      @MichalKajrunajtys ปีที่แล้ว

      @@RobertTasarz nie znam i nie spodziewam się takich produktów bo w zasadzie dla kogo to? Sterowanie temp nie wymaga mocy obliczeniowej żeby logikę wyrzucać poza sterownik a jaki klient będzie kupował upośledzony regulator i dodawał sobie roboty. Szczerze chyba bym wybebeszył wszystko, dał esp32 do komunikacji po wifi i sterownik do krokowca/serwa które jest w środku

    • @RobertTasarz
      @RobertTasarz ปีที่แล้ว

      A co do głównego pytania, też się do czegoś podobnego zabieram. Może coś z serii Danfoss AB-QM? Z tego typu sterowaniem jest z tego co widzę np. AMI 140. Są też modele z przepływem sterowanym zadanym napięciem (0-10V).

    • @RobertTasarz
      @RobertTasarz ปีที่แล้ว +1

      @@MichalKajrunajtys Na przykład dla mnie, albo @NotEnoughTECH i jego widzów, bo bodaj jego materiał jak dodatkowo sterować takimi zaworami ma sporą oglądalność :) Tu nie chodzi o moc obliczeniową, tylko dane z zewnętrznych czujników. Taki zawór nie ma danych o otwarciu okna (co najwyżej szacuje zdarzenie ze spadku temperatury), nie mierzy temperatury wody na zasilaniu i powrocie, nie wie o otwartych drzwiach między pomieszczeniami, nie zna temperatury zewnętrznej, ma małą dokładność pomiaru temperatury, bo jest zbyt blisko źródła ciepła, nie wie o nawiewie z kominka, nie wie o obecnych nastawach na grzejniku obok w tym samym pomieszczeniu itp. itd. To wszystko (no prawie…) u mnie ma Home Assistant i jakieś gotowce (na przykład Better Thermostat) do podpięcia uwzględniaja/mogą uwzględniać te czynniki w wysterowaniu głowic (ja się wolę pobawić samodzielnie). Co do ESP, mam ich trochę, ale przy grzejnikach u mnie brakuje gniazdek, a kolejne 18 baterii/akumulatorów do dość częstego ładowania/wymiany mi się nie marzy (w gotowcach jednak co najmniej te pół roku wytrzymują)… poza tym trudno to zrobić estetycznie (że o nakładzie pracy na taką fizyczną przeróbkę nie wspomnę). Oczywiście można te głowice sterować on/off, tyle że ich głośność jest o wiele bardziej znośna przy krótkiej kalibracji niż przy pełnym cyklu rozkręcania, no i żywotność baterii przez to drastycznie spadnie. Zresztą u mnie te głowice to było rozwiązanie tymczasowe i po prostu się skończy na kablowych ze sterowaniem przepływem zamontowanych w rozdzielaczu, ale to dopiero przy remoncie i po wywaleniu grzejników.

  • @MrTomsonson
    @MrTomsonson ปีที่แล้ว

    Jakie okablowanie miedzy termostatami a rozdzielaczem podlogowki? Skretka bedzie ok?

  • @krystiangsi
    @krystiangsi ปีที่แล้ว

    Są takie siłowniki na allegro które mają możliwość zamiany z funkcji no i nc.Tez mam dylemat przetestuje je ważne żeby sterownik w pokoju miał funkcję zamiany z grzania na chłodzenie.

  • @WooojaS_
    @WooojaS_ 2 ปีที่แล้ว +3

    Witaj. Materiał ok, tylko zabrakło jednej rzeczy w całości - opowiadałeś głównie w temacie grzania domu - ale to tylko jest część roku. W reszcie nie grzejemy już tak, więc zawory zostają zamknięte przez większość czasu. Co innego znów, gdy ktoś może wpuścić chłodniejszy czynnik do podlogowki...

    • @jackm3458
      @jackm3458 2 ปีที่แล้ว +1

      Chłodzenie podlogówką to niezbyt dobry pomysł ze względu na to że nie da sie zbytnio obniżyć temperatury podłogi tak żeby nie skraplała się rosa, w przypadku płytek jeszcze to nie szkodzi ale panele parkiety itp nie lubią nadmiaru wody

    • @GrzegorzLata
      @GrzegorzLata  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie jestem przekonany do chłodzenia podłogą. Masz rację, w okresacah przejściowych zawory z reguły są zamkniete. Poza okresem grzewczym automatyka odcina mi zasilanie na zawory

    • @tokaj84
      @tokaj84 2 ปีที่แล้ว

      Chłodzenie podłogą do dobra rzecz. Trzeba mieć na uwadze że komfort życia to temperatura < 26*C. Pompa sama reguluje temperaturę by nie przekroczyć punktu rosy - ten zależny jest od temperatur i wilgotności, ale średnio mniej niż 5*C. Czyli chłodzenie podłogą działa dobrze przy temp. zewn. poniżej 31*C. Chłodzenie podłogą polecam gdy nie ma klimatyzacji. Niektóre pompy mają to w standardzie lub za mniej niż 1000zł.

    • @arturjankowski6021
      @arturjankowski6021 2 ปีที่แล้ว

      @@jackm3458 podłogówka + ściana grzewcza w sypialni fajnie załatwia sprawę. Pompa ma ustawioną taką temp, żeby nie przekroczyć pkt rosy, a jak się w praktyce okazało "zimna podłoga" to nie problem.

  • @marcing5895
    @marcing5895 2 ปีที่แล้ว

    Jestem za 👍👍👍👍

  • @Kamil01OFFICIAL
    @Kamil01OFFICIAL 4 หลายเดือนก่อน

    Wyjścia otwarte kolektor? Czy są takie na szynę th35?

  • @tomaszopara5446
    @tomaszopara5446 ปีที่แล้ว

    Sterowanie jest jak najbardziej potrzebne, zwłaszcza, gdy chcemy mieć ciepłej w łazience w okresach przejściowych.
    No i dobrze jest odciąć ogrzewanie w pomieszczeniach gdzie jest duży uzysk ciepła np. Od słońca. W słoneczne dni będziecie biegać do rozdzielacza?

    • @michalmichu7940
      @michalmichu7940 9 หลายเดือนก่อน

      Ustawienie na rotametrach i wszystko, ludzie na oślep to montują nie mając pojęcia o podłogowce

  • @Tobool
    @Tobool 2 ปีที่แล้ว +3

    Dołączam się do grupy osób twierdzących, ze często nie ma potrzeby sterowania strefami podłogówki. Szczególnie jeśli budynek ma dużą bezwładność i rekuperację.

    • @MrKor4k
      @MrKor4k ปีที่แล้ว

      zastanawiałem się, czy ma to sens w kontekście wyłączania dopływu np. w pokoju, w którym spędzamy mało czasu, np. grzejesz tylko przez pół dnia?

    • @michajankow1165
      @michajankow1165 ปีที่แล้ว

      Odpaliłem właśnie rekuperację po 2 latach odkąd używam podłogówki. Czekam na spadek temperatury ale już widać że sterowanie siłownikami oraz cały tego koszt nie ma sensu. Właśnie robię testy ale same rotametry dają ten efekt. Plus uważam że minimalny przepływ musi być w instalacji dla ominięcia awarii lub poprostu ruszenia tej wody w obiegu.
      Do testu będę brał jednak NO 230Vwidzę pozytywy większe niż przy NC.
      Przy rekuperacji już nie ma sensu bo powietrze faktycznie jest mieszane w całym domu.

  • @michajankow1165
    @michajankow1165 ปีที่แล้ว

    9:30 dzięki podsumowałeś merytorycznie że nie ma sensu. Jeśli obsłużymy niski parametr na wejście to po co nam sterowniki które są ciągle otwarte. ? Przecież rotametry są otwarte i nie mamy bezsensownie wydanych pieniędzy na sterowanie.

  • @marcinlaskowski4628
    @marcinlaskowski4628 2 ปีที่แล้ว +2

    Piec na pellet to nie to samo co kocioł na gaz czy pompa ciepła. Przy spalaniu paliw stałych wazna jest temperatura spalania i wody w kotle.

    • @GrzegorzLata
      @GrzegorzLata  2 ปีที่แล้ว

      Oczywiście że tak, tylko co to ma do mjego filmu ?

    • @marcinlaskowski4628
      @marcinlaskowski4628 2 ปีที่แล้ว +1

      W 9:50 wspomniałeś że piec na pellet spali mniej jak obniżymy mu parametr a takie piece mają pracować na wodzie 60 st a obniżamy parametr wody na dom dopiero za buforem lub sprzęgłem. Moim zdaniem obniżenie parametru da nam oszczędności bezpośrednio tylko na kotle gazowym i pompie ciepła.

    • @GrzegorzLata
      @GrzegorzLata  2 ปีที่แล้ว

      @@marcinlaskowski4628 mówię o parametrze na podlogowce, wiadomo że piec musi mieć swoją ustaloną temperaturę. A co do oszczędności to sprawdź.

    • @marcinlaskowski4628
      @marcinlaskowski4628 2 ปีที่แล้ว +1

      @@GrzegorzLata kluczowe słowo w moim wpisie co do oszczędności to "bezpośrednio".

  • @JJ-qw7ch
    @JJ-qw7ch 2 หลายเดือนก่อน

    Jak powinny być ustawione rotametry przy takim sterowaniu ?

  • @0osmA
    @0osmA ปีที่แล้ว

    Zdecydowanie NO - gdy będzie awaria zasilania danego siłownika pętla wypada z obiegu, istotne gdy mamy mało pętli obiegowych.

    • @piotrmeloch1975
      @piotrmeloch1975 7 หลายเดือนก่อน

      Jak będzie awaria siłownika NO to to samo jakbyś go wykręcił. Czyli grzanie będzie pełną mocą. Przy awarii lepiej aby nie grzało (czyli się przepływ zamknął) i nie marnowało energii.

  • @marek861
    @marek861 ปีที่แล้ว

    Też sie nad tym zastanawiałem i wybrałem NO na 230V. Pod kocioł można łatwo podłączyć np UPS a pod sterowanie już niekoniecznie. Problem z ciągłym zasilaniem siłowników rozwiazalem w ten sposób że termostat zgłasza żądanie grzania, obiegi, które nie muszą być grzane dostają zasilanie na siłowniki a po minucie kocioł dostaje sygnał do rozpoczęcia grzania. Po nagrzaniu pomieszczenia termostat wyłącza zasilanie pozostałych siłowników i kocioł dostaje sygnał zakończenia grzania. Takie rozwiązanie nie wpływa niekorzystnie na zużycie energii elektrycznej. Jeden siłownik pobieta około 2-3W co przy 16 sztukach robi już konkretne zużycie

  • @bartomiej3001
    @bartomiej3001 2 ปีที่แล้ว

    zapomniales o piecach na wegiel i drewno tam brak pradu nie musi miec znaczenia

    • @GrzegorzLata
      @GrzegorzLata  2 ปีที่แล้ว

      Oczywiście że nadal ma. Obecnie w każdym piecu (chyba że mówimy o starym bezklasowym) jest elektronika, pompka, podajnik, dmuchawa. Bez prądu nie będzie działać.

    • @bartomiej3001
      @bartomiej3001 2 ปีที่แล้ว

      @@GrzegorzLata może być z klasa ale zrobiony grawitacyjnie

    • @GrzegorzLata
      @GrzegorzLata  2 ปีที่แล้ว

      @@bartomiej3001 Nie znam kotła 5 klasy, który działa bez wentylatora i pompy obiegowej. Owszem starsze dawały radę

    • @bartomiej3001
      @bartomiej3001 2 ปีที่แล้ว

      @@GrzegorzLata No jeżeli mówimy już o tej klasie to może i racja

  • @tomasz_majewski
    @tomasz_majewski 2 ปีที่แล้ว

    Tylko wyłącznie NC dlaczego a dlatego że jak dojdzie do zalania i zadziała wyłącznik róznicowo prądowy wyłączy prąd zapobiegniemy dalszemu zalaniu powodów jest więcej wystarczy wyobraźnia o bezpieczeństwie. Pomieszczenie szybko się nie wychłodzi a bezpieczeństwo zostaje zachowane.

  • @marekopas68
    @marekopas68 ปีที่แล้ว +1

    Gadanie przez 15 minut informacje 1minuta. Dramat😢

  • @mariusz76543
    @mariusz76543 2 ปีที่แล้ว +2

    sorry ale nie da sie tego oglądac, większość jest o niczym, "nie bede mowił o silownikach innych niz 24 i 230v bo takich nie ma" - to tylko jeden z kwiatków SKORO NIE MA to po co mówisz że nie będziesz o nich mówił ? to tylko jeden z przykładów ...