Dziękuję za odpowiedź na pytanie '' minę'' :) Świetny film, cenne wiadomości, przy okazji uzyskałem odpowiedzi na inne nurtujące mnie dylematy. Dla mnie pański kanał jest Numerem 1! Pozdrawiam serdecznie i już czekam na kolejną część.
Ogromny szacunek że chcesz się kolego dzielić wiedzą z takimi młodymi pszczelarzami jak np. Ja. Do tego co odróżnia Cie od znachorów nie jesteś wobec siebie bezkrytyczny i potrafisz przkazac że to co się sprawdza u Ciebie nie musi u każdego a do tego ma swoje wady które świadomie musimy akceptować. Z wielką przyjemnością słucham i notuje w głowie a jednocześnie widzę jakie błędy popełniłem w pierwszym sezonie który tak naprawdę zacząłem w lipcu na tym co zostało mi po moim Ojcu. Pozdrawiam i życzę zdrowia ale też jak najwięcej chęci i satysfakcji z tego co robisz.
Moim zdaniem ludzie często piszą coś aby coś napisać, zadają ciągle w kółko te same pytania bo nie chce im się czegoś samemu sprawdzić lub nawet poszukać. Fanie, że się Panu chce to wszystko tłumaczyć . Pozdrawiam
SUPER! BARDZO DZIĘKUJĘ Oglądam PANA filmiki od początku do końca. Bardzo fajnie, że są takie osoby jak Pan. Widać, że to co Pan mówi jest szczere poparte ogromnym doświadczeniem. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała taką wiedzę o pszczelarstwie. Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ.
Jedno czy dwa leczenia kwasem na rok u mnie wystarcza i spie spokojnie. Zreszta jaki sens walic "tony" chemi aby wybic ostatnia sztuke warozy w rodzinie? Gdy rodzina przyniesie mi 100kg miodu to na jesieni mimo ze wyglada na mocna dla mnie jest to rodzina "wypalona" i trzeba ja zasilic nowym odkladem z mloda matka. Kazdy musi wypracowac swój model gospodarki. Jeden to zrobi w cztery lata a inny nie osiagnie tego za dwadziescia lat.
@@beeman1246 Zgadzam się w całej rozciągłości. Nic nie mam przeciw leczeniu kwasami, pod warunkiem, że to nie są "tony" ;-) i aplikowane we właściwy sposób i o takimże czasie.
Panie Tomku. Chce miec takiego sasiada jak Pan. Nooo na meza tez bym sie zgodzila.... Dziekujemy za prace jaka pan dla Nas,, zielonych,, wykonuje,. Mam pszczolki od z.r I mam obawy czy dobrze je dokarmilam..
Super jestem pod wrażeniem i czekam na ciąg dalszy.Pana wiedzą i sposób jej przekazana jest rewelacyjny.Prosto,zrozumałe i na temat Super i dziękujemy !!!!!
witam ja siedzę przez cały czas nawet jak cos już wiem nie zaszkodzi posłuchać :)) pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne ;) Ps : no i oczywiście dziękuje za taki ""wykład "" jeszcze raz pozdrawiam
Witam.Barszo fajnie się Pana ogląda. Tak na marginesie mam do Pana pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odp. Mianowicie nie gospodarując ramkami 1/2 WP można przykryć rodnię folią zostawiając 3 uliczki od wylotka odsłonięte i na to założyć miodnię tylko z powiedzmy 5 ramkami żeby wychwycić słabe porzytki?Pozdrawiam
Amitraza w trakcie rozpadu przechodzi w inne pochodne. Są kraje gdzie ta substancja jest zakazana . Temat możemy porównać do wojny jaka jest na temat glifosatu np. też niby substancja nie szkodliwa ale jednak wiele badań już zaprzecza i w Ameryce wiele procesów. Co do kwasów można tylko trzeba trzeba sobie uświadomić że likwidujemy pszczołę chorą a jak nie umiejętnie zastosujemy to i zdrową . Mowa oczywiście o kwasie mrówkowym bo mlekowy jest za słaby szczawiowy nie stosuję poza tekstami pasków kupnych z tą substancją oraz Amrazolu własnej produkcji. Kwas mrówkowy służy też do zabezpieczenia ramek w magazynowych beczkach co przy okazji powoduje dezynfekcję tych ramek . Pozdrawiam i każdy musi sam zrozumieć wiele aspektów propagandy biznesu 😉
Panie Tomku, super wyklad, dziekuje. Odnosnie punktu 7, to ostatnio sluchalem wykladu jednego pana(niestety nie pamietam nazwiska) i mowil,ze leczenie pszczol latem za pomoca kwasu mrowkowego(tu zgaduje,ze mogl byc taki kwas wykorzystany w tym przypadku) moze powodowac osyp na jesieni. Podobno ten kwas bardzo negatywnie dziala na jelita i rodzina wygladajaca latem na silna niestety nie radzi sobie juz jesienia. Oczywiscie jezeli ktos ma na ten temat wieksza wiedze,to niech mnie poprawi. Pozdrawiam
Przetestowałem paski szczawiowe w okresie bezczerwiowym w czasie izolacji matek. Mozna dyskutować czy to słuszne działanie. Jednak kontrola apiwarolem jesienią i osyp w ilosci 1- 2 sztuki pokazała, ze paski skuteczne.
Dziękuję za odpowiedzi !!! Mam pytanie o karmienie (wiosenne). Już teraz niektórzy youtube-rzy pokazują jak dokładają do rodzin ciasto (połowa stycznia !!!) A co z podawaniem wody ?
Jak podać na wiosnę pyłek pszczołą? Czy wsypanie go na ramkę jak mówi niektóra literatura jest skuteczna oraz kiedy to najlepiej zrobić np.: po pierwszym wiosenny oblocie?
Jakie stosuje pan środki na nosemę. Ja podaje w jesieni syrop cukrowy z ziołami zbieranymi przeze mnie (piołun, pokrzywa, skrzyp, nawłoć) proporcje(1,5,5,7,) + cytryna 1cala na 4l syropu.
NIe wiem czy pamietasz ale ze mnie żołtodziub , moje wnioski są takie że słuchając różnych pszczelarzy okazuje się że my początkujący mamy taki mętlik że już nic nie wiemy i nie rozumiemy.Po Twoich wykładach przychodzi harmonia ład porządek i super wiedza.Myślę ,że jesteśmy w stanie określić poziom co niektórych wypowiadających się .Już wiem że krok po kroku będę naśladował Ciebie i Twopje metody ale na zasadzie folii którą omółwiłeś .Patrz i ucz się ale przede wszystkim obserwuj i myśl.Każdy podpunkt to w moim przekonaniu genialna nauka.Chcę zwrócić wszystkim uwagę na temat folii.Jak nie mamy wiedzy czy pewności to zastosujmy coś w jednym lub kilku ulach i obserwujmy- to jest cudowna rada .Dziękuje ,czekam na kolejne odcinki(oby dużo i długie:)Pozdrawiam ze śnieżnego Podkarpacia
@@bogdank8138 w pewnym sensie się z Tobą zgadzam i może myslimy o tym samym człowieku, który już się chyba zagubił ....powiedziałbym w swojej pazerności o kulturze bycia już nie wsponę.Natomiast osobiście niemam nic przeciwko temu ,żeby jeżeli zajdzie potrzeba wspierać finansowo lub inaczej mówiąc wynagradzać finansowo za przekazaną wiedzę ( np. zakup matek ,kupno miodu itp) bo to kosztuje dużo czasu .Pewnie Tomek się obruszy na to co napisałem bo wygląda że to co robi to z pasji i chętnie dzieli się /uczy! innych
Witam Panie Tomku, Czy może Pan powiedzieć coś o zacieśnianiu gniazda na wiosnę, jak się upewnić czy jest to dobrze zrobione, nie za ciasno i nie za luźno ? Temat ramek, które zabieramy przy zacieśnianiu ( wiadomo, pierzga musi zostać i czerw zasklepiony), jak przeliczyć ile ma zostać pokarmu ( mówi się, że na każdą ramkę pozostałą powinno zostać około 0,8kg na każdą ramkę, a niektórzy mówią, że około 4,5, mówię tu o ulu wielkopolskim), jak poszerzać gniazdo nie dysponując ramkami z suszem ( wiadomo, że węza, czy można też dać węzę ale nie pełną, tzw. snozę, czy wąski pasek węzy)
Oczywiście pokarm już gotowy na ramce jest lepszy niż ciasto, ale najlepszy byłaby ogrzana trochę ramka z ubiegłorocznym miodem . Ale kto je ma? Ja od kilku lat nie odsklepiam przy takich nieustalonych pogodach, bo jest to zabieg rzeczywiście pobudzający rozwój, a jeśli nastąpią mrozy, pszczołom trudno będzie zapewnić dobre warunki dla wychowu czerwiu, tzn. odpowiednią temperaturę (36 st.), pyłek i wodę. Jeśli mają zapas pokarmu, to sobie same pobiorą wg potrzeb i własnych możliwości. Nic na siłę. Gdyby pogoda już była pewna, możnaby ewentualnie odsklepiać po trochu, ale przecież to dopiero początek marca..Pozdrawiam.
Jeżeli zaizoluje matkę, powiedzmy na jednej ramce bądź trzech, to pszczoły po wygryzieniu się czerwiu z pozostałych ramek nie zaczną nosić miodu do gniazda zamiast do nadstawek?
NIE!!! to jest mikstura do polewania na paski jest zupełnie inny przepis. Na kanale Pasieka Kamionek jest pokazane dokładnie jak robić paski z kwasem szczawiowy w glicerynie.
Tym aktem został wprowadzony zakaz użytkowania BF w woj. Śląskim dzienniki.slask.eu/legalact/2018/2822/ a tym aktem zakaz ten został unieważniony dzienniki.slask.eu/legalact/2018/2822/
Najbardziej merytoryczny program ! niemniej mam pytanie .Czy drugie spalanie w środku lata apiwarolu z ciekawości nie lepiej przeprowadzić puzną jesienią ,gdy nie ma czerwiu i nie mają już z czego natargać "dziada "? poz ser z bieszczad hej.
drugie spalenie tabletki w ulach o duży porażeniu ma zadanie diagnostyczne. Jeśli jest konieczność dalszego leczenia to w okresie jesienno/zimowym przy braku czerwiu.
Jeżeli można panie Tomku jeszcze dwa pytania?. Pierwsze , co pan sądzi o sublimacji kwasu szczawiowego? i drugie, dlaczego większość ulików weselnych to głównie ramka 1/4 ramki wlkp , a nie 1/2?. Przecież łatwiej jest pracować na 2-3 ramkach 1/2 wlkp niż 4 ramkach 1/4?. W sensie , następna ramka, węza itd.
Witam ile plastrów może odbudować 1 rodzina przez sezon. I czy mozna wykorzystać delikatnie zabielone plastry które były źle przechowane ale nie posiadają pleśni.
plastry pokryte biały nalotem można spokojnie użyć, nawet zwykłe położenie na słońcu na godzinę czy dwie likwiduje ten nalot. Ilość plastrów - nawet kilkadziesiąt, pytanie czy chcemy z tej rodziny mieć miód czy nie
W mojej pasiece w dwóch rodzinach kląb na dzień dzisiejszy uwiazal się na dolnym korpusie natomiast w górnym jest dużo pokarmu obawiam się że nie przejdą i się osypia .Czy ogrzewanie cienkiej powalki da jakiś skutek proszę o radę. Pozdrawiam
Mariusz zima dopiero się zaczęła, to według ciebie, gdzie ma być ten kłąb ? Zawsze jest szansa ze kłąb nie przemiesci sie ale to nie znaczy zeby palic znicze pod korpusami.
@@beeman1246 Witam. Wiem że klab prawie zawsze uwiaze się na dole to dla mnie nie jest żadna nowość tylko szkoda mi stracić nawet jedna rodzine. Ja nie podgrzewam od dołu tylko delikatnie od góry i tylko powalke. Myślę że to im nie zaszkodzi wręcz przeciwnie może tylko pomóc. 😉 Pozdrawiam Mariusz
Cześć! Buckwasty są do ogarnięcia. Jednak to, co się w Polsce sprzedaje, jest już z reguły wypadkową tego, co miało być w założeniu ;-). A z wypadkową, jak z wypadkową, jest fte albo wefte. Jak się trafi ;-)))) Pozdrawiam
Ciekawy film. Pszczoła Buckfast to pszczoła towarowa dla Pro. Tworzy mega rodziny i przynosi "tony" miodu ale jak ma z kąd. Z Polskim napszczeleniem i tym o czym wspomniałes to pomyłka w wyborze tej pszczoly. Zreszta trzeba tez popatrzec ile jest Buckfasta w tym Buckfascie? Pewnie hodowca plakał jak sprzedawał te matki.
Awantura, którą sprowokowano wokół pszczoły Buckfast, była wielką głupotą i potężną reklamą. Ja o tej pszczole usłyszałem właśnie przy okazji zakazów. Owszem spróbowałem, ale mimo kilkudziesięcioletniego doświadczenia z pszczołami, te jakoś nie przypadły mi do gustu. Poza tym hodowcy matek, uważający się za znawców genetyki, potrafią tą pszczołe tak skutecznie popsuć, że nadaje się tylko do pilnowania pasieki. Uważam, że Krainka dobrej linni jest bardzo dobrą pszczołą. Oczywiście trzeba kupować matki reprodukcyjne z porządnej hodowli (nie od sprzedawców lansujących się na TH-cam) i hodować matki dla siebie i kolegów. Własne, wyhodowane matki są najlepsze. Gratuluję dobrego wykładu i pozdrawiam, sk.
Jestem pod wrażeniem Panie Tomaszu. Pana wykłady zawsze są konkretne i na temat.
Pozdrawiam
Dokładnie, nie trafiłem na bardziej konkretny kanał. Podejście do tematu na prawdę mega!
Tysieczne polubienie 😊
Dziękuję za odpowiedź na pytanie '' minę'' :)
Świetny film, cenne wiadomości, przy okazji uzyskałem odpowiedzi na inne nurtujące mnie dylematy. Dla mnie pański kanał jest Numerem 1!
Pozdrawiam serdecznie i już czekam na kolejną część.
Super pomysł z Q&A - naprawdę dobra seria. Panie Tomaszu, bardzo dziękuje za otwarte dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam.
Ogromny szacunek że chcesz się kolego dzielić wiedzą z takimi młodymi pszczelarzami jak np. Ja. Do tego co odróżnia Cie od znachorów nie jesteś wobec siebie bezkrytyczny i potrafisz przkazac że to co się sprawdza u Ciebie nie musi u każdego a do tego ma swoje wady które świadomie musimy akceptować. Z wielką przyjemnością słucham i notuje w głowie a jednocześnie widzę jakie błędy popełniłem w pierwszym sezonie który tak naprawdę zacząłem w lipcu na tym co zostało mi po moim Ojcu.
Pozdrawiam i życzę zdrowia ale też jak najwięcej chęci i satysfakcji z tego co robisz.
Świetny, wieloaspektowy materiał. Ma Pan niesamowitą wiedzę. Pozdrawiam
Kolejny świetny wyklad. Pozdrawiam
Moim zdaniem ludzie często piszą coś aby coś napisać, zadają ciągle w kółko te same pytania bo nie chce im się czegoś samemu sprawdzić lub nawet poszukać. Fanie, że się Panu chce to wszystko tłumaczyć . Pozdrawiam
Ma cierpliwość ,trzeba przyznać hej.
Z jednej strony tak. Z drugiej, początkujący pszczelarz ma w jednym miejscu kompendium wiedzy.
szacun, szacun, szacun za wiadomości i sposób przekazania, dziękuję!
Jak zwykle rzeczowy materiał przekazany w świetny i przejrzysty sposób.
Pozdrawiam.
SUPER! BARDZO DZIĘKUJĘ Oglądam PANA filmiki od początku do końca. Bardzo fajnie, że są takie osoby jak Pan. Widać, że to co Pan mówi jest szczere poparte ogromnym doświadczeniem. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała taką wiedzę o pszczelarstwie. Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ.
Dziękuję za konkretną i wyczerpującą odpowiedz na moje 15 pytanie oraz za kolejny merytoryczny film pozdrawiam Zdzisław
Witam. Chyba najbardziej mi się podoba, zdystansowanie do szaleństwa kwasowego ;-) Pozdrawiam
Jedno czy dwa leczenia kwasem na rok u mnie wystarcza i spie spokojnie. Zreszta jaki sens walic "tony" chemi aby wybic ostatnia sztuke warozy w rodzinie? Gdy rodzina przyniesie mi 100kg miodu to na jesieni mimo ze wyglada na mocna dla mnie jest to rodzina "wypalona" i trzeba ja zasilic nowym odkladem z mloda matka. Kazdy musi wypracowac swój model gospodarki. Jeden to zrobi w cztery lata a inny nie osiagnie tego za dwadziescia lat.
@@beeman1246 Zgadzam się w całej rozciągłości. Nic nie mam przeciw leczeniu kwasami, pod warunkiem, że to nie są "tony" ;-) i aplikowane we właściwy sposób i o takimże czasie.
Super filmik pozdrawiam
Panie Tomku. Chce miec takiego sasiada jak Pan. Nooo na meza tez bym sie zgodzila.... Dziekujemy za prace jaka pan dla Nas,, zielonych,, wykonuje,. Mam pszczolki od z.r I mam obawy czy dobrze je dokarmilam..
Cóż,nic dodać nic ująć. Świetny wykład,świetny wykładowca. Dziękuje za umiejętność przekazania wiedzy i poświęcony czas.
Podziwiam. Nr. 1 :)
Dzięki na odpowiedzi panie Tomku 🙇
Dobra robota 👍
dziekuje za cenne informacje i czekam na nastepne odcinki
Dziękuje za poświęcony czas
i podzielenie się swoją wiedzą. Życzę zdrowia i beczek pęłnych miodu.
Film jak zawsze rewelacyjny. Dziękuję
Super jestem pod wrażeniem i czekam na ciąg dalszy.Pana wiedzą i sposób jej przekazana jest rewelacyjny.Prosto,zrozumałe i na temat Super i dziękujemy !!!!!
Nawet jak wiedziałem to teraz wiem lepiej,super film dla mających wątpliwości.Czekam na następny.Pozdrawiam.
witam ja siedzę przez cały czas nawet jak cos już wiem nie zaszkodzi posłuchać :)) pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne ;)
Ps : no i oczywiście dziękuje za taki ""wykład ""
jeszcze raz pozdrawiam
Witam.Barszo fajnie się Pana ogląda. Tak na marginesie mam do Pana pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odp. Mianowicie nie gospodarując ramkami 1/2 WP można przykryć rodnię folią zostawiając 3 uliczki od wylotka odsłonięte i na to założyć miodnię tylko z powiedzmy 5 ramkami żeby wychwycić słabe porzytki?Pozdrawiam
Na wiosnę zaczynam przygodę z pszczołami. Super porady !!
Wiedza ogromna :) Pozdrawiam
Dzięki pozdrawiam
super wykład
Idealnie
Dziękuję za cenną wiedzę.
Dziękuję.
Serdecznie dziękuję,wiedza ogromna 👍👍👍👍👍👍
Rzeczowe i bardzo konkretne.Pozdrawiam serdecznie.
Tomasz czas niema znaczenia bo tak szybko leci ,że aż szkoda że to koniec.Prosimy o więcej
Dzięki,pozdrawiam.
Klasa :) Dziękuję :)
Świetne wykłady. Pozdrawiam
Kolejny świetny, merytoryczny film, z niecierpliwością czekam na kolejny!
Amitraza w trakcie rozpadu przechodzi w inne pochodne. Są kraje gdzie ta substancja jest zakazana .
Temat możemy porównać do wojny jaka jest na temat glifosatu np. też niby substancja nie szkodliwa ale jednak wiele badań już zaprzecza i w Ameryce wiele procesów.
Co do kwasów można tylko trzeba trzeba sobie uświadomić że likwidujemy pszczołę chorą a jak nie umiejętnie zastosujemy to i zdrową .
Mowa oczywiście o kwasie mrówkowym bo mlekowy jest za słaby szczawiowy nie stosuję poza tekstami pasków kupnych z tą substancją oraz Amrazolu własnej produkcji.
Kwas mrówkowy służy też do zabezpieczenia ramek w magazynowych beczkach co przy okazji powoduje dezynfekcję tych ramek .
Pozdrawiam i każdy musi sam zrozumieć wiele aspektów propagandy biznesu 😉
Super poradnik.
Wykład długi ale czas kiedy słuchałem Ciebie nie był czasem straconym Pozdrawiam 😊
Panie Tomku, super wyklad, dziekuje. Odnosnie punktu 7, to ostatnio sluchalem wykladu jednego pana(niestety nie pamietam nazwiska) i mowil,ze leczenie pszczol latem za pomoca kwasu mrowkowego(tu zgaduje,ze mogl byc taki kwas wykorzystany w tym przypadku) moze powodowac osyp na jesieni. Podobno ten kwas bardzo negatywnie dziala na jelita i rodzina wygladajaca latem na silna niestety nie radzi sobie juz jesienia. Oczywiscie jezeli ktos ma na ten temat wieksza wiedze,to niech mnie poprawi. Pozdrawiam
Polecam Pana kanal serdecznie.👍🍯
Dziękuję
Wielkie dzięki za przekazanie solidnej wiedzy. Super kanał.
Mam pytanie jak i kiedy i czy wogóle przycina Pan skrzydełka matulkom.
Pytałem kiedyś, nie przycina
Przetestowałem paski szczawiowe w okresie bezczerwiowym w czasie izolacji matek. Mozna dyskutować czy to słuszne działanie. Jednak kontrola apiwarolem jesienią i osyp w ilosci 1- 2 sztuki pokazała, ze paski skuteczne.
Dziękuję za odpowiedzi !!!
Mam pytanie o karmienie (wiosenne). Już teraz niektórzy youtube-rzy pokazują jak dokładają do rodzin ciasto (połowa stycznia !!!)
A co z podawaniem wody ?
Jak podać na wiosnę pyłek pszczołą? Czy wsypanie go na ramkę jak mówi niektóra literatura jest skuteczna oraz kiedy to najlepiej zrobić np.: po pierwszym wiosenny oblocie?
Witam super film. Jeżeli już była pszczoła Bucfast to może wypowie się pan na temat pszczoły kaukaskiej
kaukaza miałem tylko raz, niecały sezon. Musiałem wymienić bo penetrowała mieszkania sąsiadów :)
@@Pasieka_na_Bradzie a jak zachowanie u tej pszczoły? Zbliżone do krainki? Też są takie spokojne?
Jakie stosuje pan środki na nosemę. Ja podaje w jesieni syrop cukrowy z ziołami zbieranymi przeze mnie (piołun, pokrzywa, skrzyp, nawłoć) proporcje(1,5,5,7,) + cytryna 1cala na 4l syropu.
Czy mógłby pan powiedzieć coś na temat docieplania uli na wiosnę tak, aby było to skuteczne?
NIe wiem czy pamietasz ale ze mnie żołtodziub , moje wnioski są takie że słuchając różnych pszczelarzy okazuje się że my początkujący mamy taki mętlik że już nic nie wiemy i nie rozumiemy.Po Twoich wykładach przychodzi harmonia ład porządek i super wiedza.Myślę ,że jesteśmy w stanie określić poziom co niektórych wypowiadających się .Już wiem że krok po kroku będę naśladował Ciebie i Twopje metody ale na zasadzie folii którą omółwiłeś .Patrz i ucz się ale przede wszystkim obserwuj i myśl.Każdy podpunkt to w moim przekonaniu genialna nauka.Chcę zwrócić wszystkim uwagę na temat folii.Jak nie mamy wiedzy czy pewności to zastosujmy coś w jednym lub kilku ulach i obserwujmy- to jest cudowna rada .Dziękuje ,czekam na kolejne odcinki(oby dużo i długie:)Pozdrawiam ze śnieżnego Podkarpacia
Na takich, co mają mentlik, najlepiej się zarabia. Nie wiedziałeś o tym???
@@bogdank8138 w pewnym sensie się z Tobą zgadzam i może myslimy o tym samym człowieku, który już się chyba zagubił ....powiedziałbym w swojej pazerności o kulturze bycia już nie wsponę.Natomiast osobiście niemam nic przeciwko temu ,żeby jeżeli zajdzie potrzeba wspierać finansowo lub inaczej mówiąc wynagradzać finansowo za przekazaną wiedzę ( np. zakup matek ,kupno miodu itp) bo to kosztuje dużo czasu .Pewnie Tomek się obruszy na to co napisałem bo wygląda że to co robi to z pasji i chętnie dzieli się /uczy! innych
Cześć Tomek ,widzę że podobnie jak ja przerzuciłeś sie na yt ;-))))) pozdrawiam grześ..
wiesz, ta kariera celebryty :) :) :)
Witam Panie Tomku, mam pytanie czy stosuje Pan paski kwasu szczawiowego z gliceryną na wiosnę? W marcu. Co mysli Pan o tej metodzie?
Proszę słuchać. Pan Tomek udziela odpowiedzi w części dotyczącej kwasów.
Witam Panie Tomku,
Czy może Pan powiedzieć coś o zacieśnianiu gniazda na wiosnę, jak się upewnić czy jest to dobrze zrobione, nie za ciasno i nie za luźno ?
Temat ramek, które zabieramy przy zacieśnianiu ( wiadomo, pierzga musi zostać i czerw zasklepiony), jak przeliczyć ile ma zostać pokarmu ( mówi się, że na każdą ramkę pozostałą powinno zostać około 0,8kg na każdą ramkę, a niektórzy mówią, że około 4,5, mówię tu o ulu wielkopolskim), jak poszerzać gniazdo nie dysponując ramkami z suszem ( wiadomo, że węza, czy można też dać węzę ale nie pełną, tzw. snozę, czy wąski pasek węzy)
ten temat będę poruszał w kolejnym filmie za około tydzień
13: Teraz już wiemy czy przeszkadza czy nie. Jakie zalety ma folia?
proszę zerknąć na film poświęcony folii
Czy do pobudzania wiosennego można użyć odsklepionego pokarmu zimowego zamiast ciasta i kiedy najlepiej pobudzać i czy w ogóle warto to robić?
Oczywiście pokarm już gotowy na ramce jest lepszy niż ciasto, ale najlepszy byłaby ogrzana trochę ramka z ubiegłorocznym miodem . Ale kto je ma?
Ja od kilku lat nie odsklepiam przy takich nieustalonych pogodach, bo jest to zabieg rzeczywiście pobudzający rozwój, a jeśli nastąpią mrozy, pszczołom trudno będzie zapewnić dobre warunki dla wychowu czerwiu, tzn. odpowiednią temperaturę (36 st.), pyłek i wodę.
Jeśli mają zapas pokarmu, to sobie same pobiorą wg potrzeb i własnych możliwości. Nic na siłę. Gdyby pogoda już była pewna, możnaby ewentualnie odsklepiać po trochu, ale przecież to dopiero początek marca..Pozdrawiam.
Dzień Dobry .Odkłady przełożony do ula kiedy otwieramy wylot od razu czy po trzech dniach.
proszę zerknąć na film o robieniu odkładów
Jeżeli zaizoluje matkę, powiedzmy na jednej ramce bądź trzech, to pszczoły po wygryzieniu się czerwiu z pozostałych ramek nie zaczną nosić miodu do gniazda zamiast do nadstawek?
Prosze podać przepis na roztwór z kwasem szczawiowym
1 litr wody
1 kilogram cukru
85gr kwasu szczawiowego
100ml alkoholu 50-90% Tinktura propolisowa
10gr kwasu cytrynowego
25 kropli olejku Eukaliptusowego
25 kropli Olejku Tymiankowego
25 kropli olejku Anyżowego
dawkowanie 5-8 ml na uliczkę międzyramkową
@@Pasieka_na_Bradzie i w tym maczamy paski
NIE!!!
to jest mikstura do polewania
na paski jest zupełnie inny przepis. Na kanale Pasieka Kamionek jest pokazane dokładnie jak robić paski z kwasem szczawiowy w glicerynie.
Mam pytanie panie Tomku Co z zakazem hodowli pszczoly bucfast na Śląsku
Z tego co mi wiadomo, zakaz został w ubiegłym roku zniesiony.
Jeżeli tak to super Ten cały zakaz to jakaś pomyłka 😀
Tym aktem został wprowadzony zakaz użytkowania BF w woj. Śląskim dzienniki.slask.eu/legalact/2018/2822/
a tym aktem zakaz ten został unieważniony dzienniki.slask.eu/legalact/2018/2822/
👍
Po 1 dziękuję Po 2 dziękuję Po3 dziękuję
Najbardziej merytoryczny program ! niemniej mam pytanie .Czy drugie spalanie w środku lata apiwarolu z ciekawości nie lepiej przeprowadzić puzną jesienią ,gdy nie ma czerwiu i nie mają już z czego natargać "dziada "? poz ser z bieszczad hej.
drugie spalenie tabletki w ulach o duży porażeniu ma zadanie diagnostyczne. Jeśli jest konieczność dalszego leczenia to w okresie jesienno/zimowym przy braku czerwiu.
co pan sądzi o pszczole kałkazka
Jeżeli można panie Tomku jeszcze dwa pytania?. Pierwsze , co pan sądzi o sublimacji kwasu szczawiowego? i drugie, dlaczego większość ulików weselnych to głównie ramka 1/4 ramki wlkp , a nie 1/2?. Przecież łatwiej jest pracować na 2-3 ramkach 1/2 wlkp niż 4 ramkach 1/4?. W sensie , następna ramka, węza itd.
Grzegorz a to ma byc tobie lepiej czy pszczole? Ulatw sobie sprawe i gospodaruj na jednej ramce.
Witam ile plastrów może odbudować 1 rodzina przez sezon. I czy mozna wykorzystać delikatnie zabielone plastry które były źle przechowane ale nie posiadają pleśni.
plastry pokryte biały nalotem można spokojnie użyć, nawet zwykłe położenie na słońcu na godzinę czy dwie likwiduje ten nalot.
Ilość plastrów - nawet kilkadziesiąt, pytanie czy chcemy z tej rodziny mieć miód czy nie
bałem się że będę musiał wszystko stopić dzięki za odpowiedź
Jaki rozmiar komórki pan stosuje i czy jest to prawdą że na 4,9 mam warroza mniej atakuje bo nie ma pożytku z takiej pszczoły?
Atakuje atakuje tak samo
W mojej pasiece w dwóch rodzinach kląb na dzień dzisiejszy uwiazal się na dolnym korpusie natomiast w górnym jest dużo pokarmu obawiam się że nie przejdą i się osypia .Czy ogrzewanie cienkiej powalki da jakiś skutek proszę o radę. Pozdrawiam
Mariusz zima dopiero się zaczęła, to według ciebie, gdzie ma być ten kłąb ? Zawsze jest szansa ze kłąb nie przemiesci sie ale to nie znaczy zeby palic znicze pod korpusami.
@@beeman1246 Witam. Wiem że klab prawie zawsze uwiaze się na dole to dla mnie nie jest żadna nowość tylko szkoda mi stracić nawet jedna rodzine. Ja nie podgrzewam od dołu tylko delikatnie od góry i tylko powalke. Myślę że to im nie zaszkodzi wręcz przeciwnie może tylko pomóc. 😉 Pozdrawiam Mariusz
@@mariobee1514trochę fizyki temperatura idzie do gory grzejąc powalke grzejesz powietrze powyżej powalki
Odnośnie folii jest tak samo dużo mitów jak i o pszczole Buckfast. Pozdrawiam
Cześć! Buckwasty są do ogarnięcia. Jednak to, co się w Polsce sprzedaje, jest już z reguły wypadkową tego, co miało być w założeniu ;-). A z wypadkową, jak z wypadkową, jest fte albo wefte. Jak się trafi ;-)))) Pozdrawiam
Witam, moze troche nie na temat, jeśli nie tajemnica, czym Pan filmuje swoje filmy? Pzdr
głównym aparatem jest EOS 5d mark III a pomocniczo canon M50 i od tego roku dołączył GoPro 9
Dzień dobry, zgłaszam się z pytaniem: czy i czym dezynfekować miodarkę? Pozdrawiam
google podpowie,
www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=dezynfekcja+sprz%C4%99tu+spo%C5%BCywczego
@@Pasieka_na_Bradzie czy te standardowe środki do dezynfekcji są w stanie uporać się ze sporami zgnilca? z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
oczywiście że nie, ale pytałeś o dezynfekcję a nie sterylizację. Nie spotkałem się z praktykami sterylizacji miodarek.
Ciekawy film. Pszczoła Buckfast to pszczoła towarowa dla Pro. Tworzy mega rodziny i przynosi "tony" miodu ale jak ma z kąd. Z Polskim napszczeleniem i tym o czym wspomniałes to pomyłka w wyborze tej pszczoly. Zreszta trzeba tez popatrzec ile jest Buckfasta w tym Buckfascie? Pewnie hodowca plakał jak sprzedawał te matki.
Awantura, którą sprowokowano wokół pszczoły Buckfast, była wielką głupotą i potężną reklamą. Ja o tej pszczole usłyszałem właśnie przy okazji zakazów. Owszem spróbowałem, ale mimo kilkudziesięcioletniego doświadczenia z pszczołami, te jakoś nie przypadły mi do gustu. Poza tym hodowcy matek, uważający się za znawców genetyki, potrafią tą pszczołe tak skutecznie popsuć, że nadaje się tylko do pilnowania pasieki. Uważam, że Krainka dobrej linni jest bardzo dobrą pszczołą. Oczywiście trzeba kupować matki reprodukcyjne z porządnej hodowli (nie od sprzedawców lansujących się na TH-cam) i hodować matki dla siebie i kolegów. Własne, wyhodowane matki są najlepsze. Gratuluję dobrego wykładu i pozdrawiam, sk.
👍