JAN STUPARIČ: Výživa ve vytrvalostních sportech. Jak zlepšit svůj výkon? Jaké užívat suplementy?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 21

  • @janstuparic
    @janstuparic 9 หลายเดือนก่อน +6

    Mockrát děkuju za pozvání a příjemný popovídání, kluci! 🙂
    Více jak hodina utekla jako voda a stále by bylo o čem diskutovat.
    P.S.: Malá sebekorekce 56:50 - zde jsem odbočil k typické kombinaci u kratších výkonů. V rámci ultravytrvalostní zátěže je to jiný příběh. Tam v ideálním případě přijdou na řadu i pevnější formy zdrojů energie a to třeba i ze zástupců poměrně běžných potravin.

  • @petersipos6730
    @petersipos6730 9 หลายเดือนก่อน +2

    fantasticky zdroj informacii...👌💪💥💥💥💥💥

  • @radimkomarek1236
    @radimkomarek1236 9 หลายเดือนก่อน +5

    Super, děkujeme 👍

  • @He.Mi35
    @He.Mi35 9 หลายเดือนก่อน +6

    Super díl, jako hobby cyklista jsem se zase něco dozvěděl 🙂 Ale co jsem se nedozvěděl a o co jste nás tentokrát ochudili, byla otázka na "guilty pleasure" 😂

    • @janstuparic
      @janstuparic 9 หลายเดือนก่อน +1

      😁😁😁

  • @trt_barani
    @trt_barani 9 หลายเดือนก่อน +3

    super chalani!!! zase som si nieco nove zobral

  • @lilicek8312
    @lilicek8312 8 หลายเดือนก่อน

    Dekuji za super dil a nove informace! ❤

  • @SportovniPsycholog
    @SportovniPsycholog 8 หลายเดือนก่อน

    Moc fajn povídání, díky 👍 Musel jsem si to rozkouskovat do čtyř dílů, ale dojel jsem to až do konce. Jenom jeden komentář k zamyšlení: s tím evidence based approachem bych byl ve sportu opatrný. Validita výzkumných studií bývá poměrně nízká, ať už je to kvůli nedostatku výzkumných subjektů, malému množství financí na výzkum, nemožnosti experimentálního výzkumného designu a dalším faktorům. Když se potom dělají metaanalýzy, přes polovina výzkumů se musí právě kvůli těmto nedostatkům vyloučit. (Nevím přesně, jak je to v oblasti výživy, ale asi se to moc nebude lišit od mojí zkušenosti.)

  • @TRE-CZ
    @TRE-CZ 9 หลายเดือนก่อน +3

    1:08:25 Jak se zmiňuješ o píchání v boku a i tom prohloubení dechu. Narazil jsem na to v knize, 10x se nadechněte a bude po únavě kdy se tam řeší trénink se zádržemi dechu, aby si člověk prodloužil "kontrolní pauzu" a pak se tomu dá předcházet. Výchází se z technik Oxygen Advantage.
    P.S. V podcastu se dech moc neřešil. Pracuješ nějak s dechem se sportovci?

    • @janstuparic
      @janstuparic 9 หลายเดือนก่อน

      S dechem pracuji. Je to pro mne skvělý nástroj pro optimální svalovou souhru břišních svalů, ale také třeba pro práci s hrudní mobilitou, která náš dech může významně ovlivňovat.
      „Kdo nedýchá, nemůže bojovat.”😁

  • @andymulle
    @andymulle 5 หลายเดือนก่อน

    Dobrý den, moc ráda bych znala váš názor. Co si myslíte o úpravách stravy, respektive příjmu na základě výdeje v dané dny. Mezi fitness komunitou se tomu říká různě, např. "high carbs", reefed day atd... Jde mi o tu podstatu, jestli toto má smysl, nebo ne. Pokud jsem opravdu hodně aktivní přes celý týden, troufám si říct, že denně min. těch 5-6 hodin aktivního pohybu mám a to zejména vysoko vytrvalostní sportovní tréninky, tak samozřejmě v takové dny se snažím jíst opravdu hodně. Nicméně pokud mám třeba 1-2 dny snížené, tak mám upřímně ubírat i příjem, nebo se to dělat nemusí, neboť naopak tělo i v ty dny, kdy tu extrémní zátěž nemám, potřebuje stejné množství, aby doplnilo třeba víc energie? Jedná se mi tedy o to, jestli pokud mám takto hodně moc výdeje prakticky pořád, tak jestli ten příjem mám řešit, nebo ne zrovna v nějaký den, který třeba tolik výdeje nemám. Pro představu to znamená, že třeba místo těch klasických tréninků, které mají 5-6 hodin/den, mám jen tréninky, které mají trvají třeba jen 2-4 hodiny.
    Zároveň bych se chtěla ještě zeptat, jestli může vadit hodně vysoký příjem tuků, řekněme klidně až kolem 3g/kg váhy? Může to být nějak nebezpečné, to samé i třeba až kolem 4g/kg váhy při bílkovinách? Pokud mám totiž svůj vysoký příjem, tak mi logicky i vychází poměry živin právě až takto. Děkuji vám za odpovědi.

  • @dominikciliak5600
    @dominikciliak5600 8 หลายเดือนก่อน

    Mohli by ste urobit podobny diel o vyzive a zlepseni vykonu v bojovych sportoch . (Resp. Pozvat odbornika z odvetvia bojovych sportou)? Dakujem ...

  • @petrrochl6147
    @petrrochl6147 9 หลายเดือนก่อน +1

    1:18:00 - to samé platí o kofeinu i v energy drincích? Pokud nepřekročím bezpečnou dávku pro dospělého jedince v podobě 300 mg/den. Díky

  • @Mateooo_
    @Mateooo_ 7 หลายเดือนก่อน

    Docela paradox, že pořád zabývající se výživou doporučuje produkty firmy mixit 🙃

    • @miroslavbrandejs392
      @miroslavbrandejs392 5 หลายเดือนก่อน

      Podle mě je zrovna Mixit z hlediska výživového a zároveň chutného v pohodě.