A hét állata: muflon

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ต.ค. 2024
  • Lépten-nyomon hallhatjuk a „Nézd, ott egy őzike!” felkiáltást, miközben a Muffin névre keresztelt, kézből nevelt muflonbárány gondozóját, Bogit követve a Budakeszi Vadaspark ösvényein szökdécsel. Emiatt fontosnak tartottuk, hogy az aktuális „A hét állata” rovatunk a muflon ismertetésén túl kiegészüljön a két állat közti főbb különbségek leírásával is.
    A muflont (Ovis aries musimon) rendszertanilag az különbözteti meg az őztől (és a többi szarvasfajtától), hogy míg előbbi a tülkösszarvúak családjába, azon belül is a kecskeformák alcsaládjába tartozik, addig az utóbbi már a szarvasfélékkel áll rokonságban. A kifejlett állatokat elsősorban a jellegzetes fejdíszeik közötti, szemmel látható különbség teszi felismerhetővé: az őzbak évente elhullajtott, csontból felépülő agancsot visel, míg a muflon jellegzetes, csiga alakú szarvat hord, ami valójában egy meghatározott ütemben növekvő szaruképződmény.
    Az úgynevezett mufloncsiga a kosoknál 80-90 cm hosszúra is megnőhet, de ritkábban a muflon nősténynél (más néven: muflon jerkénél) is megfigyelhető egy kicsi, enyhén hátrahajló szarv. A csontcsapok fejlődése a kosbárányoknál már rögtön születésük után elindul, ami az 5-6. életévük végéig látványosan nő. Ezután a növekedés ugyan fokozatosan lassul, de teljesen nem áll le.
    A muflonbárány és az őzgida között további szembetűnő eltérések is vannak: míg a csöppnyi gida fehér pettyekkel tarkított, barnás alapszínű, addig a muflonbárány egységesen szürkés-halványbarna. A kifejlett muflonok egyöntetűen barnák, de a kosok, téli bundájukon jellegzetes fehér „nyerget” viselnek, a lábuk alsó része pedig fehér, míg a felső feketés színű.
    A muflonok párzási (más néven üzekedési) időszaka október-november közé esik, a kosok ekkor „vetik be” szarvaikat és küzdenek meg a számukra ideális anyajuh jelöltekért. A nőstény a párzást követően, körülbelül 5 hónap múlva átlagosan egy bárányt ellik, aki születése után hamar talpra áll és azonnal követi anyját, akit elsősorban alakjáról ismer fel.
    A muflonoknál - a szarvasfélékkel ellentétben - a nőstény számít a hangadónak: úgy bégetnek, ahogy az a házi juh őséhez illik, míg a kosok ritkán adnak ki hangot, hangoskodásuk csak a párzási időszakban jelentős, amikor a „szarvméregetés” csattogó hangjai akár kilométerekre is elhallatszanak.
    A vegetáriánus muflonok főként szürkületkor járnak táplálék után, és igazi ínyencnek számítanak, ha növényi csemegékről van szó: változatos étrendjüket cserjék, lágyszárúak, gombák, és termések alkotják.
    A muflon ugyan annakidején betelepítés útján került a Kárpát-medencébe, de mára már Magyarország vadaskertjeiben, erdőterületein, illetve középhegységeiben is mindenütt megtalálható. A Budakeszi Vadaspark állatsimogatójában is lehet muflonokkal ismerkedni, valamint, ha szerencsétek van, akkor egyik sétája alkalmával Muffint is megcsodálhatjátok, aki a jövőben szintén az állatsimogatóban lel majd új otthonra. Egyelőre azonban csak óvatosan és finoman közelítsetek hozzá, mert picike még!

ความคิดเห็น • 5

  • @C41music
    @C41music 7 ปีที่แล้ว +5

    Nagyon szerethető kis sorozat :)

  • @kissattila2917
    @kissattila2917 7 ปีที่แล้ว +2

    Csatlakoznék az előttem szólóhoz. Imádom ezeket a videókat, csak így tovább. :)

  • @andrasiboti
    @andrasiboti 5 ปีที่แล้ว +1

    Úgy látszik, Baltazár a keményebb fejű. :)
    Amúgy, a nászidőszakot, 'Berregés'-nek is hívják. Hihi!

  • @nandorverpeleti2433
    @nandorverpeleti2433 4 ปีที่แล้ว +1

    nekem az év állata is

  • @hajnalkabodi7090
    @hajnalkabodi7090 2 ปีที่แล้ว

    Nagyon durva a befejezés, kisgyerekkel nem opció innentől ez a sorozat