A hét állata: vaddisznó

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ต.ค. 2024
  • Általában, ha a vaddisznókra gondolunk, elsőként az jut eszünkbe, hogy tanácsos messziről elkerülni őket, így nem is gondolnánk, hogy vadasparki körülmények között, elkötelezett és odaadó szaktudással, szófogadó állat varázsolható belőlük.
    A Budakeszi Vadaspark termetes kan vezére, Karcsi, például egy ifjúsági film forgatásához szükséges, kéthetes tréning során „emberelte meg” magát. A gondoskodó trenírozásnak köszönhetően Karcsi később példamutató együttműködést tanúsított a többnapos erdei forgatáson: hívásra visszajött a gondozójához, igény szerint pedig jobbra vagy balra is elfordult. Karcsi azóta is a Budakeszi Vadaspark vendégszeretetét élvezi, és igazi filmsztárként sütkérezik a napfényben, vagy épp a dagonya wellness részlegét veszi igénybe.
    Sokan nem is sejtik, de a vaddisznó (Sus scofa) egy igazi, világutazó párosujjú patás emlős, a Budakeszi Vadasparkon kívül hazánkban is, és szinte az egész világon megtalálható: Eurázsiában, Afrikában, Amerikában, de még Ausztráliában is teret hódított. (Sőt, ki gondolná, hogy a kis kalandor ezer évvel ezelőtt még Hawaii-ra is eljutott?)
    Széles körű elterjedése annak tudható be, hogy szinte bárhol jól érzi magát, könnyen adaptálódik, nincs kifejezett élőhely-igénye. Legkedvezőbb életkörülményeit mégis a nedves talajú, lombos és elegyes erdők biztosítják számára, mert ott könnyebb táplálék után túrnia. Éjszakai túráin sokszor még emberlakta helyek közelébe is lemerészkedik, ezért fordulhat elő, hogy néha a városban is kóborol egy-egy példány. (A vaddisznók belterületi megjelenéséről bővebben: www.parkerdo.hu...)
    A közhiedelemmel ellentétben a vaddisznó nem mindig hangosan csörtet a sűrű bozótosban, sőt mi több, élelemszerzés közben olyan puhán és finoman tud lopakodni, mint egy kecses őz! A vaddisznó élelemszerzése során nem nevezhető finnyás állatnak: az apró bogaraktól, gumóktól, gombáktól és kisebb rágcsálóktól kezdve a gyümölcsökig mindent bekebelez, ami az útjába kerül.
    A párosodási, más néven búgási időszakuk október és január közé esik. A 16-21 hétig tartó vemhesség után az anyakoca 4-10 sötét, csíkos bundájú vadmalacot ellik, akik szinte azonnal követik anyjukat és vad versengésbe kezdenek a legjobban tejelő emlőért, ami a hierarchiában elfoglalt helyüket is jelöli a későbbiek során.
    A vaddisznó igazi társasági lény: családi közösségben, más néven kondában él, és hihetetlenül kedveli a társaival való „bőrkapcsolatot”. (Ez a sörték egymáshoz dörzsölését jelenti, ami jelentős higiénia szerepet is betölt.) Náluk nem érvényes a „Két dudás nem fér meg egy csárdában” mondás: akár több konda is összeverődhet egy-egy táplálékdús területen, ahol békében, összecsapások nélkül, de autonómiájuk teljes tudatában falatoznak, miközben a különböző kondák tagjai a csoportdinamika fenntartása érdekében sivalkodó, röfögő hanggal kommunikálnak egymással.

ความคิดเห็น • 8

  • @cosd3799
    @cosd3799 4 ปีที่แล้ว +6

    de cuki vadsertés

  • @fountainto4998
    @fountainto4998 3 ปีที่แล้ว +2

    Házi tartásához engedély kell?

    • @cosd3799
      @cosd3799 3 ปีที่แล้ว +1

      igen

    • @cosd3799
      @cosd3799 3 ปีที่แล้ว

      @@andikaok csak akkor tarts ha simogatni szeretnéd

    • @cosd3799
      @cosd3799 3 ปีที่แล้ว

      @@andikaok mivan?

    • @telekpetya3819
      @telekpetya3819 2 ปีที่แล้ว

      Kell

    • @telekpetya3819
      @telekpetya3819 2 ปีที่แล้ว

      De végezd el a vadász íjász vizsgát és tudsz szerezni vaddisznó sertét, ha lelövöd persze!