Poszedłem sobie "wirtualnie" na ulicę Świdnicką 38 w Dzierżoniowie i szczerze powiem że smutno mi się zrobiło widząc jak to teraz wygląda. Całe szczęście że gdy rozmontowywano Diorę ja już dawno byłem na placówce w Hondurasie więc ręki do tego nie przyłożyłem. Ja zawsze popierałem polski przemysł elektroniczny, jaki on by nie był ale przynajmniej był. Serwus!
Dziękuję w imieniu całego kolektywu elektroników i radiowców polskich. Doskonale wiemy, że pomimo przejściowych trudności i nierzadkiej działalności określonych kół, Wasze decyzje. przyczyniały się do rozwoju polskiego przemysłu elektronicznego. Aż przypomniał mi się taki oto, dziś już niewykorzystywany wiersz: "Pszenny bochen od rolnika, port trącany modrą falą, metro, traktor, telewizor, huta spływająca stalą. Mruczy... Więc - Polak potrafi. Zadziwiona Europa! Cudów dokonują ręce robotnika oraz chłopa. Gospodarzu tych dożynek, Twoja przecież to zasługa, że dzień w dzień słychać meldunek: rośnie w górę, Polska druga!" Balcerkowa niemal się popłakała, gdy to usłyszała.
Proszę zwrócić uwagę na prototypową "Śnieżkę" RE-205. Dotykałem jej, robiąc zdjęcia do filmu o historii tych radioodbiorników i przy okazji rzadkiej "Śnieżce 2" R-210 :)
Ahh.. Zamykam oczy i widzę te regały uginające się pod sprzętem od wejścia, te biurka zastawione aparaturą pomiarową, w tle "piski" generatorów i szumy radiowej skali, a w powietrzu charakterystyczny zapach topionej kalafonii - nierzadko wymieszany z tytniowym dymem... ;) Dzisiaj takie serwisy to już gatunek prawie że zagrożony wyginięciem, dominują sterylni do bólu wymieniacze modułów. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za tą kolejną nostaligiczną podróż w czasie!
Opisałeś dokładnie tak, jak rzeczywiście w takich serwisach było i tak jak jest obecnie :) Pamiętam doskonale półki uginające się pod sprzętem, a w witrynie okiennej, kineskop z namalowanymi farbą olejną, godzinami pracy warsztatu. Mój magnetofon MK-232p który odebrałem z naprawy gwarancyjnej jesienią 1987 roku, był dosłownie uwędzony. Niektóre telewizory były włączone - testowały się po naprawach. Jako bardzo młody człowiek, doskonale słyszałem pisk powielaczy, którego dziś już praktycznie nie słyszę :)
Mialem praktyki w takim serwisie na początku lat 90 :) - jest sentyment ale kurczę....nie chcialbym żeby tamto wróciło tzn na pewno nie oddałbym do takiego serwisu sprzętu jaki mam dziś. Na zapleczu bajzel, kurzu aż grubo...elektronika lubi natomiast czystość.
@@motiondesignstudio429 z kolei ja mam odwrotnie. Sprzętu który posiadam, nie oddałbym do któregokolwiek serwisu, jakie obecnie mi są znane. Wolę sam sobie wszystko naprawiać :) Dzięki.
Świetny odcinek. Byłem z synem w Dzierżoniowie i po Diorze śladu nie ma. Jest muzeum Diory w piwnicach muzeum miasta. Czy nikt nie widzi tego że Dzierżonów znany jest z DIORY. Nawet jak jej nie ma to logo, wspomnienia mają ogromną wartość. Pozdrawiam serdecznie.
hmmm... szkoda, że wycieczka nie była zbyt udana, ale zapraszam jeszcze raz, bowiem śladów jest więcej, niż się wydaje. Wprawdzie nie ma magazynu wyrobów gotowych i głównych wydziałów produkcyjnych, ale sporo jeszcze się zachowało. "Diora" to przedsiębiorstwo wielozakładowe. Można dostrzec niegdysiejszą potęgę zakładu. Ośrodek Badawczo - Rozwojowy, kilka typowo "diorowskich" budynków - działają w nich firmy wywodzące się z "Diory", słynna portiernia, dawny biurowiec, dom w którym mieszkał Wilhelm Rotkiewicz, zabudowania pierwszej Fabryki Radiowej "Diora" przy ul. Szkolnej, Zespół Szkół Radiotechnicznych, no i oczywiście mnóstwo pamiątek. Pomniki radioodbiorników na radiowym szlaku, mural, "radiowe" przystanki autobusowe i dość imponująca ekspozycja w Miejskim Muzeum Dzierżoniowa. Ostatnimi czasy Dzierżoniów żyje tym, z czego kiedyś słynął najbardziej i chyba wciąż słynie.
@@ARQ-TONTECH Ależ była udana. Specjalnie pojechaliśmy w tym celu do Dierżoniowa. W piwnicach widzieliśmy sporo sprzętu, również wojskowego. Podobało się nam bardzo. Uwaga dotyczyła że to za mało jest eksponowane. Jeżeli to się zmienia to mnie cieszy, odwiedzę kolejny raz bardzo chętnie. Ostatnio szukałem śladów Eltry w Bydgoszczy :). Pozdrawiam serdecznie i liczę na spotkania twarzą w twarz. Podziwiam umiejętności i bardzo lubię Pański kanał. Dużo zdrowia życzę.
Z ciekawostek powiem Panu, że jakieś 15 lat temu zacząłem zbierać odbiorniki lampowe polskiej produkcji, następnie odbiorniki samochodowe polskiej produkcji. Nazbierało się tego tyle, że nie miałem już na to miejsca-około 70 sztuk. Zaraziłem tym zbieractwem swojego szwagra który miał wielki dom i kolekcja wylądowała u niego i została powiększona w sumie do około 100 eksponatów, wszystkie kompletne i sprawne (szwagier elektronik). Będąc w tym muzeum okazało się, że w kolekcji posiadamy odbiorniki, których muzeum Diory nie ma. Nie mamy także niektórych modeli które z kolei muzeum Diory posiada.
@@ZPDU oczywiście, dlatego zgadzam się z Panem odnośnie muzeum Diory, jest ciekawe , ale miasto w którym jednocześnie było zatrudnionych kilka tysięcy jego mieszkańców w zakładach Diory przez tak wiele lat mogłoby się bardziej postarać i przy okazji wypromować. Pamiętam jak ojciec mówił, że szkoła Diory jest bardzo dobra, jeśli ktoś chciał się uczyć to na owe czasy po jej ukończeniu był w stanie naprawić wszelkie sprzęty RTV jakie wówczas występowały. Pozdrawiam.
Rarytas. Niedługo będzie bardzo poszukiwany na rynku wtórnym. O ile już nie jest. Nie tyle do słuchania AM, ale do budowy np. odtwarzacza CD. Wielu fanów odbiornika RADMOR, wykorzystuje obudowę tunera AM, do budowy odtwarzacza, bowiem łatwo go skoordynować wzorniczo z posiadanym odbiornikiem. Widziałem też tuner AM RADMOR, przerobiony na bardzo nowoczesne radio internetowe. Oczywiście są też i fani radia AM. Dlatego znalazca lub posiadacz w/w tunera, już powinien być szczęśliwcem :)
Witam co pan sądzi o gramofonie Emanuel g902fs czy to jest dobry gramofon do zodiaka czy może polecił by pan inny gramofon . Magnetofon 531s jest już na honorowym miejscu koło zodiaka i Ari mds2412 . Pozdrawiam serdecznie .
"Emanuel" to dobry gramofon, dla niewymagających. Ot przesłuchać od czasu do czasu starą płytę. Radioodbiornik "Zodiak" posiada już przedwzmacniacz gramofonowy, dzięki czemu można podłączyć do niego gramofon wyposażony we wkładkę magnetyczną, zamiast piezoelektrycznej. Jeśli chcemy kolekcjonować dobre płyty, kupować nowe, czy zdobywać unikaty, które z roku na rok stają się coraz bardziej wartościowe, warto zaopatrzyć się w gramofon klasy HiFi.
@UNITRA 1986 Ło panie, to w takim razie to praktycznie nówka. :) Chyba odrobinę różni się wskaźnik wysterowania tak na pierwszy rzut oka. Moja ulubiona zabawka z dzieciństwa. :)
@UNITRA 1986 Niestety, choć coś tam z chomika mam na pewno. Za małe mieszkanie mam, to, co się zachowało to trzymam. Ot, magnetofon czeka na lepszy czas, jest też jakaś Fonica…
No niekoniecznie ma to z tym związek, choć model ten był w ofercie jednego i drugiego. Po prostu w 1978 roku, ZRK uruchomiły produkcję zmodyfikowanego modelu z oznaczeniem TM i rok później - w 1979, przekazały produkcję do zakładów MERA - WAG, późniejsze UNITRA MAGMOR. Kiedy MAGMOR wprowadził drobne modyfikacje, między innymi wskaźnik diodowy, zaczął oznaczać magnetofon z powrotem jako ZK-140T. TM to nowsza końcówka mocy na tranzystorach krzemowych w obudowach TO-126, zamiast TO-3 i nowy typ wskaźnika, na licencji węgierskiej firmy "Ganz" :) Mój egzemplarz, to właśnie ZK-140TM z UNITRA ZRK, wyprodukowany w 1978 roku. Dziękuję za zainteresowanie się tematem i ciekawe komentarze.
Emitowało ją powstałe w 1993 roku w Dzierżoniowie, radio "Sudety". Działało do 2014 roku. Siedziba mieściła się w zabytkowym biurowcu "Diory" przy ul. Świdnickiej 38. Nadawało na częstotliwości 96.4MHz. Jako ciekawostkę warto dodać, iż rozgłośnię było słychać na sprzęcie "Diory", gdy odwiedziłem ich salon firmowy w 1995 roku. Wtedy usiłowałem odbierać radio "Sudety" u siebie - około 30 km od Dzierżoniowa. Dobra antena radiowa, załatwiła sprawę. Dlatego gdy usłyszałem tę reklamę, postanowiłem ją "upolować", nagrać i zachować na przyszłość.
@@ARQ-TONTECH Jak znam życie ta rozgłośnia podzieliła los innych lokalnych rozgłośni i została wchłonięta przez jakiś koncern medialny i zrobili z niej sieciówkę typu ESKA albo Złote Przeboje?
Ciekawy jestem co było dalej po reklamie. Bardzo mało jest archiwaliów z radia z lat 90 - 95. Sam mam kilka kaset nagranych chyba z RMF FM z audycjami Eurochart, ale to jest ułamek. W sumie mógłbyś wrzucić całą taśmę na jakiś hosting :)
Będą archiwalia z taśm w całości, ale to będzie niespodzianka. Archiwalia jakich nigdzie indziej usłyszeć i zobaczyć nie można. Natomiast na tej taśmie, po reklamie, zestaw nagrań. Z radia oczywiście. Na ogół bez początków i bez końcówek - po prostu jakby "zlepione" ze sobą, bo tak się nagrywało w latach 90-ych. Oczywiście dominujący wówczas "EURODANCE". Nagrania między innymi Berri, Me & My, Mr. President, Wighfield, Gina G, Magic Affair, La Bouche, Masterboy, Culture Beat itd.
@@ARQ-TONTECH No właśnie na coś takiego liczę. To że początek i końcówka urwane to to jest właśnie to :). Tą taśmę tez bym chętnie przesłuchał. Pozdrawiam.
@@dominikmichalczak4941 copyright szanowny widzu, copyright :) Pewnie, że chętnie ilustrowałbym muzyką i to jeszcze jaką, ale niestety, sporo filmów musiałem zdjąć z "anteny", ze względu na blokady ścieżek. Przez kilka lat czytałem uwagi widzów stęsknionych za niektórymi, ale niestety nic na to nie poradzę. No ale robię co mogę, by nie było nudno. Dzięki :)
@@ARQ-TONTECH jak masz powtórki z rozrywki te stare z lat 90 tych , zwłaszcza poszukuję kabaret Długi i program Parafonia - to wrzucaj na Chomika . Trochę staroci mam ale nikt nie nagrywał Parafonii , z tego względu jest niedostępna, nawet na chomiku jej nie ma , a wielka szkoda. Zawsze co drugą niedzielę leciała w Trójce, na przemian ze Studio 202. Dziś niestety powtórki z rozrywki haniebnie okrojono do 15 minut. Dlatego przestałem słuchać Trójki...
@@admineu07 oh... "Trójkę" było słychać w domu odkąd pamiętam, czyli od około 40 lat. W dzieciństwie słuchałem jeszcze programu 2, bo tam po telewizyjnej wieczorynce, o 19:30 było słuchowisko dla dzieci - jakaś baśń, albo Supełek z Jerzym Bończakiem i Bursztynką. Później dzieciarnię przeniesiono z dwójki na fale długie. Także o 19:30 w programie 1, "Radio dzieciom". Dziś prawie wcale nie chce się słuchać radia. Szkoda. Stacje komercyjne, poza niezbyt ambitnymi nowościami muzyki pop, grają to samo od lat, aż do znudzenia. Publicystyki nie ma wcale. Radia publiczne - tylko ciągle zachwalanie *** pod niebiosa i ogólnie nudy, żadnych słuchowisk ciekawych, listy przebojów brak, nuda, nuda, kompletna nuda. Ale chętnie słuchałbym stacji radiowych z internetu. Tylko czy są jakieś przystawki, które odbierają radio z internetu i konwertują na wybraną częstotliwość tunera analogowego? Chyba nie.
Kolego od lat poszukuję reklamy Diory, która wyglądała tak: pod blokiem stał czerwony Fiat 126p Bosmal w wersji cabrio, opierał się o niego chłopak i grał na instrumencie, niestety nie pamiętam jakim (chyba saksofon). Z okna w bloku wychyliła się młoda kobieta i zapytała kto tak pięknie gra? Chłopak odpowiedział: Diora! I na ekranie pojawia się w tym momencie Diora RPS zamontowana w maluchu. Reklamę widziałem w telewizji w połowie lat 90-tych. Pamięta ją ktoś????
Rzeczywiście, przypominam sobie ten tekst. Pamiętam jeszcze reklamę wieży HiFi, jakiś koleś rozpuszcza tabletkę od bólu głowy i nagle głos: "to nie wystarczy, potrzebna jest dobra muzyka" - coś w tym stylu. Ale to też rzadko było emitowane. Tylko jednokrotną emisję pamiętam. Zresztą nie dziwne. Pod koniec lat 80-ych, czy na początku lat 90-ych, polskie firmy miały jeszcze budżet na reklamy telewizyjne, później już tylko radiowe i prasowe. W końcu zaprzestały reklamowania czegokolwiek ze swoich wyrobów. Jeszcze pod koniec lat 90-ych, "Diora" ostatkiem sił reklamowała się na antenie Radia Wrocław - jako podwykonawca montażu elektroniki dla firm zewnętrznych. Wszystko jedno co i dla kogo, byle było co zmontować i zlutować. Dla mnie to był już dramat.
@@ARQ-TONTECH niestety później już nigdy tej reklamy nie widziałem, ale na tamte czasy była ona całkiem dobra, taki zestaw Bosmal i audio Diora to dzisiaj wielki unikat. Prawdopodobnie gdzieś w archiwum TVP istnieje zapis tej reklamy...
ZURiT-y wtedy zaczęto "wygaszać". Przecież były to placówki państwowe, które jak wiadomo i jednocześnie nie wiadomo dlaczego, musiały przestać funkcjonować. W 1993 roku, nie było już praktycznie żadnego zakładu znanej sieci "ZURT". Przynajmniej w promieniu 30 kilometrów nie odnotowałem wówczas żadnego działającego tego typu zakładu. Poza prywatnymi. Obecnie nazwa ta, w niektórych przypadkach wykorzystywana jest przez "prywaciarzy", choć z dawnymi "zuritami" mają niewiele wspólnego.
@@ARQ-TONTECH u mnie na Mazowszu trzymał się dzielnie, jeszcze w 2003 zostawiałem u tamtejszych magików arię do naprawy :D. Chociaż wtedy nazwa ZURiT była jedynie nazwą zwyczajową używaną przez mieszkańców mojego rodzinnego miasta.
Olo proszę Cię. Daruj sobie te przykrości wypisywane pod adresem ludzi którzy lubią ten sprzęt. Nie zasługujemy na takie podrzędne zrzędzenie. Więcej luzu.
@@ARQ-TONTECH ale przecież ta firma jakimś cudem tylko produkowała sprzęt który jakoś działał. Ile to jest w necie informacji o tym co DIORA źle zrobiła. Wiem że to przykre ale prawdziwe.
@@11111olo Skomentuje to tak: Unitra jest jak film Pan kleks w kosmosie dla niektórych szmira kompletna dla innych ich najukochańszy film z dzieciństwa. Każdy ma swoje zdanie i już. Ja nie zawsze wierze internetowi. Ale mam kilka radioodbiorników z Diory i biją na łeb chińszczyznę z marketu.
Poszedłem sobie "wirtualnie" na ulicę Świdnicką 38 w Dzierżoniowie i szczerze powiem że smutno mi się zrobiło widząc jak to teraz wygląda. Całe szczęście że gdy rozmontowywano Diorę ja już dawno byłem na placówce w Hondurasie więc ręki do tego nie przyłożyłem. Ja zawsze popierałem polski przemysł elektroniczny, jaki on by nie był ale przynajmniej był. Serwus!
Dziękuję w imieniu całego kolektywu elektroników i radiowców polskich. Doskonale wiemy, że pomimo przejściowych trudności i nierzadkiej działalności określonych kół, Wasze decyzje. przyczyniały się do rozwoju polskiego przemysłu elektronicznego. Aż przypomniał mi się taki oto, dziś już niewykorzystywany wiersz:
"Pszenny bochen od rolnika,
port trącany modrą falą,
metro, traktor, telewizor, huta spływająca stalą. Mruczy... Więc - Polak potrafi.
Zadziwiona Europa! Cudów dokonują ręce robotnika oraz chłopa.
Gospodarzu tych dożynek, Twoja przecież to zasługa, że dzień w dzień słychać meldunek:
rośnie w górę, Polska druga!"
Balcerkowa niemal się popłakała, gdy to usłyszała.
@@ARQ-TONTECH Mistrzostwo! pozdrawiam Mantz :)
@UNITRA 1986 byli politycznie nieodpowiedzialni :D
Może Pan będąc w Dzierżoniowie odwiedzić muzeum Diory, bardzo fajna kolekcja produktów.
Proszę zwrócić uwagę na prototypową "Śnieżkę" RE-205. Dotykałem jej, robiąc zdjęcia do filmu o historii tych radioodbiorników i przy okazji rzadkiej "Śnieżce 2" R-210 :)
Ahh.. Zamykam oczy i widzę te regały uginające się pod sprzętem od wejścia, te biurka zastawione aparaturą pomiarową, w tle "piski" generatorów i szumy radiowej skali, a w powietrzu charakterystyczny zapach topionej kalafonii - nierzadko wymieszany z tytniowym dymem... ;)
Dzisiaj takie serwisy to już gatunek prawie że zagrożony wyginięciem, dominują sterylni do bólu wymieniacze modułów.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za tą kolejną nostaligiczną podróż w czasie!
Opisałeś dokładnie tak, jak rzeczywiście w takich serwisach było i tak jak jest obecnie :) Pamiętam doskonale półki uginające się pod sprzętem, a w witrynie okiennej, kineskop z namalowanymi farbą olejną, godzinami pracy warsztatu. Mój magnetofon MK-232p który odebrałem z naprawy gwarancyjnej jesienią 1987 roku, był dosłownie uwędzony. Niektóre telewizory były włączone - testowały się po naprawach. Jako bardzo młody człowiek, doskonale słyszałem pisk powielaczy, którego dziś już praktycznie nie słyszę :)
Mialem praktyki w takim serwisie na początku lat 90 :) - jest sentyment ale kurczę....nie chcialbym żeby tamto wróciło tzn na pewno nie oddałbym do takiego serwisu sprzętu jaki mam dziś. Na zapleczu bajzel, kurzu aż grubo...elektronika lubi natomiast czystość.
@@motiondesignstudio429 z kolei ja mam odwrotnie. Sprzętu który posiadam, nie oddałbym do któregokolwiek serwisu, jakie obecnie mi są znane. Wolę sam sobie wszystko naprawiać :)
Dzięki.
CUDO 😍
Świetny odcinek. Byłem z synem w Dzierżoniowie i po Diorze śladu nie ma. Jest muzeum Diory w piwnicach muzeum miasta.
Czy nikt nie widzi tego że Dzierżonów znany jest z DIORY. Nawet jak jej nie ma to logo, wspomnienia mają ogromną wartość.
Pozdrawiam serdecznie.
hmmm... szkoda, że wycieczka nie była zbyt udana, ale zapraszam jeszcze raz, bowiem śladów jest więcej, niż się wydaje. Wprawdzie nie ma magazynu wyrobów gotowych i głównych wydziałów produkcyjnych, ale sporo jeszcze się zachowało. "Diora" to przedsiębiorstwo wielozakładowe. Można dostrzec niegdysiejszą potęgę zakładu. Ośrodek Badawczo - Rozwojowy, kilka typowo "diorowskich" budynków - działają w nich firmy wywodzące się z "Diory", słynna portiernia, dawny biurowiec, dom w którym mieszkał Wilhelm Rotkiewicz, zabudowania pierwszej Fabryki Radiowej "Diora" przy ul. Szkolnej, Zespół Szkół Radiotechnicznych, no i oczywiście mnóstwo pamiątek. Pomniki radioodbiorników na radiowym szlaku, mural, "radiowe" przystanki autobusowe i dość imponująca ekspozycja w Miejskim Muzeum Dzierżoniowa. Ostatnimi czasy Dzierżoniów żyje tym, z czego kiedyś słynął najbardziej i chyba wciąż słynie.
@@ARQ-TONTECH Ależ była udana. Specjalnie pojechaliśmy w tym celu do Dierżoniowa. W piwnicach widzieliśmy sporo sprzętu, również wojskowego. Podobało się nam bardzo. Uwaga dotyczyła że to za mało jest eksponowane.
Jeżeli to się zmienia to mnie cieszy, odwiedzę kolejny raz bardzo chętnie. Ostatnio szukałem śladów Eltry w Bydgoszczy :).
Pozdrawiam serdecznie i liczę na spotkania twarzą w twarz. Podziwiam umiejętności i bardzo lubię Pański kanał.
Dużo zdrowia życzę.
Z ciekawostek powiem Panu, że jakieś 15 lat temu zacząłem zbierać odbiorniki lampowe polskiej produkcji, następnie odbiorniki samochodowe polskiej produkcji. Nazbierało się tego tyle, że nie miałem już na to miejsca-około 70 sztuk. Zaraziłem tym zbieractwem swojego szwagra który miał wielki dom i kolekcja wylądowała u niego i została powiększona w sumie do około 100 eksponatów, wszystkie kompletne i sprawne (szwagier elektronik). Będąc w tym muzeum okazało się, że w kolekcji posiadamy odbiorniki, których muzeum Diory nie ma. Nie mamy także niektórych modeli które z kolei muzeum Diory posiada.
@@wojas25 Bo tak jast. Tam nie ma wszystkiego. Gratuluję kolekcji.
@@ZPDU oczywiście, dlatego zgadzam się z Panem odnośnie muzeum Diory, jest ciekawe , ale miasto w którym jednocześnie było zatrudnionych kilka tysięcy jego mieszkańców w zakładach Diory przez tak wiele lat mogłoby się bardziej postarać i przy okazji wypromować. Pamiętam jak ojciec mówił, że szkoła Diory jest bardzo dobra, jeśli ktoś chciał się uczyć to na owe czasy po jej ukończeniu był w stanie naprawić wszelkie sprzęty RTV jakie wówczas występowały. Pozdrawiam.
Fajny magnetofon👍
Witam ja wczoraj wieczorem wyrzucając śmieci znalazłem tuner AM radmor w pięknym stanie sprawny . Pozdrawiam serdecznie.
Rarytas. Niedługo będzie bardzo poszukiwany na rynku wtórnym. O ile już nie jest. Nie tyle do słuchania AM, ale do budowy np. odtwarzacza CD. Wielu fanów odbiornika RADMOR, wykorzystuje obudowę tunera AM, do budowy odtwarzacza, bowiem łatwo go skoordynować wzorniczo z posiadanym odbiornikiem. Widziałem też tuner AM RADMOR, przerobiony na bardzo nowoczesne radio internetowe. Oczywiście są też i fani radia AM. Dlatego znalazca lub posiadacz w/w tunera, już powinien być szczęśliwcem :)
Fajna perełka w taśmotece
Piękne czasy które już nie wrócą
Witam co pan sądzi o gramofonie Emanuel g902fs czy to jest dobry gramofon do zodiaka czy może polecił by pan inny gramofon . Magnetofon 531s jest już na honorowym miejscu koło zodiaka i Ari mds2412 . Pozdrawiam serdecznie .
"Emanuel" to dobry gramofon, dla niewymagających. Ot przesłuchać od czasu do czasu starą płytę. Radioodbiornik "Zodiak" posiada już przedwzmacniacz gramofonowy, dzięki czemu można podłączyć do niego gramofon wyposażony we wkładkę magnetyczną, zamiast piezoelektrycznej. Jeśli chcemy kolekcjonować dobre płyty, kupować nowe, czy zdobywać unikaty, które z roku na rok stają się coraz bardziej wartościowe, warto zaopatrzyć się w gramofon klasy HiFi.
@@ARQ-TONTECH posiadam telefunkena klasy hi-fi a Emanuela używam na pocztówkach i nieraz odtworze jakąś starą płytę . Pozdrawiam serdecznie.
@@ARQ-TONTECH witam co pan sądzi na temat telefunken 3022 posiadam go . Czy to jest dobry sprzęt .?
@@piotr-jo4hl "wszystkomający" kombajn. Nie przepadam za takimi konstrukcjami. Ale kiedyś, mieć coś takiego... bomba i mega szpan.
Hmm, czym różnił się ZK 140 TM od T?
@UNITRA 1986 Ło panie, to w takim razie to praktycznie nówka. :) Chyba odrobinę różni się wskaźnik wysterowania tak na pierwszy rzut oka. Moja ulubiona zabawka z dzieciństwa. :)
@UNITRA 1986 Niestety, choć coś tam z chomika mam na pewno. Za małe mieszkanie mam, to, co się zachowało to trzymam. Ot, magnetofon czeka na lepszy czas, jest też jakaś Fonica…
No niekoniecznie ma to z tym związek, choć model ten był w ofercie jednego i drugiego. Po prostu w 1978 roku, ZRK uruchomiły produkcję zmodyfikowanego modelu z oznaczeniem TM i rok później - w 1979, przekazały produkcję do zakładów MERA - WAG, późniejsze UNITRA MAGMOR. Kiedy MAGMOR wprowadził drobne modyfikacje, między innymi wskaźnik diodowy, zaczął oznaczać magnetofon z powrotem jako ZK-140T. TM to nowsza końcówka mocy na tranzystorach krzemowych w obudowach TO-126, zamiast TO-3 i nowy typ wskaźnika, na licencji węgierskiej firmy "Ganz" :)
Mój egzemplarz, to właśnie ZK-140TM z UNITRA ZRK, wyprodukowany w 1978 roku.
Dziękuję za zainteresowanie się tematem i ciekawe komentarze.
ZK 140 TM? Co to za model? Zwykle były z symbolem T
Stopień końcowy z nowej generacji tranzystorami krzemowymi.
" Przestrajanie zakresu UKF" czyli reklama powstała już po 2000roku? Ta reklama była emitowana w jakiejś rozgłośni radiowej?
Wysoki UKF był w Polsce od początku lat 90 i wcześniej takie usługi tez były oferowane.
Emitowało ją powstałe w 1993 roku w Dzierżoniowie, radio "Sudety". Działało do 2014 roku. Siedziba mieściła się w zabytkowym biurowcu "Diory" przy ul. Świdnickiej 38. Nadawało na częstotliwości 96.4MHz. Jako ciekawostkę warto dodać, iż rozgłośnię było słychać na sprzęcie "Diory", gdy odwiedziłem ich salon firmowy w 1995 roku. Wtedy usiłowałem odbierać radio "Sudety" u siebie - około 30 km od Dzierżoniowa. Dobra antena radiowa, załatwiła sprawę. Dlatego gdy usłyszałem tę reklamę, postanowiłem ją "upolować", nagrać i zachować na przyszłość.
@@ARQ-TONTECH Jak znam życie ta rozgłośnia podzieliła los innych lokalnych rozgłośni i została wchłonięta przez jakiś koncern medialny i zrobili z niej sieciówkę typu ESKA albo Złote Przeboje?
Ciekawy jestem co było dalej po reklamie. Bardzo mało jest archiwaliów z radia z lat 90 - 95. Sam mam kilka kaset nagranych chyba z RMF FM z audycjami Eurochart, ale to jest ułamek.
W sumie mógłbyś wrzucić całą taśmę na jakiś hosting :)
Będą archiwalia z taśm w całości, ale to będzie niespodzianka. Archiwalia jakich nigdzie indziej usłyszeć i zobaczyć nie można.
Natomiast na tej taśmie, po reklamie, zestaw nagrań. Z radia oczywiście. Na ogół bez początków i bez końcówek - po prostu jakby "zlepione" ze sobą, bo tak się nagrywało w latach 90-ych. Oczywiście dominujący wówczas "EURODANCE". Nagrania między innymi Berri, Me & My, Mr. President, Wighfield, Gina G, Magic Affair, La Bouche, Masterboy, Culture Beat itd.
@@ARQ-TONTECH No właśnie na coś takiego liczę. To że początek i końcówka urwane to to jest właśnie to :). Tą taśmę tez bym chętnie przesłuchał.
Pozdrawiam.
@@dominikmichalczak4941 copyright szanowny widzu, copyright :)
Pewnie, że chętnie ilustrowałbym muzyką i to jeszcze jaką, ale niestety, sporo filmów musiałem zdjąć z "anteny", ze względu na blokady ścieżek. Przez kilka lat czytałem uwagi widzów stęsknionych za niektórymi, ale niestety nic na to nie poradzę. No ale robię co mogę, by nie było nudno. Dzięki :)
@@ARQ-TONTECH jak masz powtórki z rozrywki te stare z lat 90 tych , zwłaszcza poszukuję kabaret Długi i program Parafonia - to wrzucaj na Chomika . Trochę staroci mam ale nikt nie nagrywał Parafonii , z tego względu jest niedostępna, nawet na chomiku jej nie ma , a wielka szkoda. Zawsze co drugą niedzielę leciała w Trójce, na przemian ze Studio 202. Dziś niestety powtórki z rozrywki haniebnie okrojono do 15 minut. Dlatego przestałem słuchać Trójki...
@@admineu07 oh... "Trójkę" było słychać w domu odkąd pamiętam, czyli od około 40 lat. W dzieciństwie słuchałem jeszcze programu 2, bo tam po telewizyjnej wieczorynce, o 19:30 było słuchowisko dla dzieci - jakaś baśń, albo Supełek z Jerzym Bończakiem i Bursztynką. Później dzieciarnię przeniesiono z dwójki na fale długie. Także o 19:30 w programie 1, "Radio dzieciom". Dziś prawie wcale nie chce się słuchać radia. Szkoda. Stacje komercyjne, poza niezbyt ambitnymi nowościami muzyki pop, grają to samo od lat, aż do znudzenia. Publicystyki nie ma wcale. Radia publiczne - tylko ciągle zachwalanie *** pod niebiosa i ogólnie nudy, żadnych słuchowisk ciekawych, listy przebojów brak, nuda, nuda, kompletna nuda. Ale chętnie słuchałbym stacji radiowych z internetu. Tylko czy są jakieś przystawki, które odbierają radio z internetu i konwertują na wybraną częstotliwość tunera analogowego? Chyba nie.
ARQ czy miałeś doczynienia z wieżą SSL500?
Tak. Dawno temu.
Szkoda, że nie mieszkam w tak sławnym mieście...
Kolego od lat poszukuję reklamy Diory, która wyglądała tak: pod blokiem stał czerwony Fiat 126p Bosmal w wersji cabrio, opierał się o niego chłopak i grał na instrumencie, niestety nie pamiętam jakim (chyba saksofon). Z okna w bloku wychyliła się młoda kobieta i zapytała kto tak pięknie gra? Chłopak odpowiedział: Diora! I na ekranie pojawia się w tym momencie Diora RPS zamontowana w maluchu. Reklamę widziałem w telewizji w połowie lat 90-tych. Pamięta ją ktoś????
Rzeczywiście, przypominam sobie ten tekst. Pamiętam jeszcze reklamę wieży HiFi, jakiś koleś rozpuszcza tabletkę od bólu głowy i nagle głos: "to nie wystarczy, potrzebna jest dobra muzyka" - coś w tym stylu. Ale to też rzadko było emitowane. Tylko jednokrotną emisję pamiętam. Zresztą nie dziwne. Pod koniec lat 80-ych, czy na początku lat 90-ych, polskie firmy miały jeszcze budżet na reklamy telewizyjne, później już tylko radiowe i prasowe. W końcu zaprzestały reklamowania czegokolwiek ze swoich wyrobów. Jeszcze pod koniec lat 90-ych, "Diora" ostatkiem sił reklamowała się na antenie Radia Wrocław - jako podwykonawca montażu elektroniki dla firm zewnętrznych. Wszystko jedno co i dla kogo, byle było co zmontować i zlutować. Dla mnie to był już dramat.
@@ARQ-TONTECH niestety później już nigdy tej reklamy nie widziałem, ale na tamte czasy była ona całkiem dobra, taki zestaw Bosmal i audio Diora to dzisiaj wielki unikat. Prawdopodobnie gdzieś w archiwum TVP istnieje zapis tej reklamy...
DIORA UNITRA TONSIL ALTUS.
PIĘKNE POTACIE.
Chcieliśmy NOWE ZACHODNIE (dalekiego wschodu:) ) z dyktą na tylnej ściance, a swoje utraciliśmy bezpowrotnie.
Kiedyś była reklama:
> Diora, Narodziny Gwiazdy
Magnetowid "Diora".
@@ARQ-TONTECH Szacunek dla Pana,
Pozdrawiam.
👻👻👻👻👻👻👻👻👻👻 Wracają "dobre duchy" z dawnych lat...
- a co, ZURiTy nie dawały rady?
ZURiTy nie dawały już rady sporo wcześniej, dlatego powstała sieć punktów Unitra Serwis - odciążająca ZURT w usługach serwisowych.
ZURiT-y wtedy zaczęto "wygaszać". Przecież były to placówki państwowe, które jak wiadomo i jednocześnie nie wiadomo dlaczego, musiały przestać funkcjonować. W 1993 roku, nie było już praktycznie żadnego zakładu znanej sieci "ZURT". Przynajmniej w promieniu 30 kilometrów nie odnotowałem wówczas żadnego działającego tego typu zakładu. Poza prywatnymi.
Obecnie nazwa ta, w niektórych przypadkach wykorzystywana jest przez "prywaciarzy", choć z dawnymi "zuritami" mają niewiele wspólnego.
@@ARQ-TONTECH u mnie na Mazowszu trzymał się dzielnie, jeszcze w 2003 zostawiałem u tamtejszych magików arię do naprawy :D. Chociaż wtedy nazwa ZURiT była jedynie nazwą zwyczajową używaną przez mieszkańców mojego rodzinnego miasta.
Zaginiona Polska...
Z jakiego programu została ta reklama nagrana?Z Polskie Radia?
Z "Radia Sudety".
Pierwszy pozdrawiam 😆
Ja 67:) Pozdrawiam.
Mój dziadek miał Śnieżkę a wuj Śnieżnika.
3
Ta firma to produkowała tony badziewnego sprzętu. Ludzie to wspominają jak by było co. Sprzęt można porównać do bazarowego badziewia.
Olo proszę Cię. Daruj sobie te przykrości wypisywane pod adresem ludzi którzy lubią ten sprzęt. Nie zasługujemy na takie podrzędne zrzędzenie. Więcej luzu.
@@ARQ-TONTECH jeśli prawda jest przykrością to trudno. Podobno lepsza najgorsza prawda...
@@11111olo proszę już tak uszczypliwie nie filozofować OK? :) Mam ten sprzęt, mnie się podoba i proszę w ten sposób nie obrażać ludzi.
@@ARQ-TONTECH ale przecież ta firma jakimś cudem tylko produkowała sprzęt który jakoś działał. Ile to jest w necie informacji o tym co DIORA źle zrobiła. Wiem że to przykre ale prawdziwe.
@@11111olo Skomentuje to tak: Unitra jest jak film Pan kleks w kosmosie dla niektórych szmira kompletna dla innych ich najukochańszy film z dzieciństwa. Każdy ma swoje zdanie i już. Ja nie zawsze wierze internetowi. Ale mam kilka radioodbiorników z Diory i biją na łeb chińszczyznę z marketu.