@@buforidrewno Bardzo się wzoruje na Twojej kotłowni. Niestety ze względu na zdrowie i czas nie zamontuję pieca na drewno, myślę że na pellet.. Będzie samoobsługowa, ale bardzo droga w opalaniu. Dlatego myślę o buforze ciepła, bojler mam na ciepłą wodę. Latem woda cu z fotowoltaiki off grid na grzałki. Może do bufora jakąś grzałkę i w słoneczne dni pomoże dogrzać? Ale to raczej nie zadziała w zimie. Głowa mi pęka od wiadomości, oglądania filmów i poradników. Dziękuję za robotę na kanale, serio bardzo mi pomagasz przesiać ten gąszcz informacji.
Zgadzam się, połączenie piec z buforem tylko stal lub miedź. Natomiast powrót może być połączenie PEX ale zazwyczaj i tak wszystko jest z tego samego. Temperatury powrotu raczej nigdy nie przekroczą 80st. Natomiast co do przekrojów to po pierwsze pojemność kotła jest najważniejsza bo przy za małych przekrojach nawet mając pompę między buforem a kotłem można zagotować wodę. Przekrój wyjścia z pieca nie powinien być mniejszy niż firmowo zainstalowany w piecu i tego się trzymajmy.
Dobrze ze można kupić rury stalowe czarne, które są gwintowane z dwóch stron i w odcinkach co 10 cm. Więc tak będę robił przez całe lato. Rury miedziane w marketach mają cieńsze ścianki niż w normalnym hydraulicznym to tak na marginesie. Pozdrawiam serdecznie
@@tomaszreszka6385 no u mnie Hydraulik 5 lat temu zrobił mi wszystko w miedzi , ale mam zamiar poprzerabiać wszystko tak, by nie dać się politycznym namową i chcę być niezależny, dlatego jeśli jest taka możliwość wykorzystania rur do modyfikacji u mnie , to czemu nie, dołożyć jeszcze mogę filtr wodny przed Buforem którego mam zamiar dołożyć, dzięki za podpowiedz
@@adamworonowicz9380 No mi hydraulik 7 lat temu robił wszystko w miedzi No ale niestety trzeba bufor robić na rurach dużej średnicy. Nie wiem czy masz zainstalowane zawory zwrotne w swojej instalacji, bo mi akurat tego nie zrobił I to jest mega błąd.
W jaki sposób połączyć kominek z płaszczem, który jest w salonie i znajduje się w dość znacznej odległości (10-12m w linii prostej) od bufora? Czy należałoby ułożyć rurę miedzianą w posadzce?
Cześć 🤝 Fajny materiał. Zostawiam 👍. Też zastanawiam się nad zamontowaniem bufora do starej instalacji CO. Kocioł mam na drewno/węgiel. Problem w tym że piwnica/kotłownia jest niska 1,80-1,90 metra. W moim przypadku pasowałby bardziej montaż bufora w pozycji poziomej (tak jak np. bojler do grzania wody użytkowej). Orientujesz się czy są niższe bufory lub takie z opcją montażu poziomego? Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę 🖐️
Na 28 kolego to się robi dom 2 kondygnacyjny i przy odpowiednim ułożeniu instalacji i przede wszystkim odpowiednich zaworach przy 60*C na piecu wszystkie i cale grzejniki musza być ciepłe tak na dole jak i na górze
@@buforidrewno No przeróbki z reguły zawsze są upierdliwe bo nie wiadomo co jest upłodzone i czy ten co płodził miał jakąś podstawową wiedzę czy tylko mu się wydawało .
witam.kolego rok czasu pracy instalacji to co to żaden okres po którym można ocenić ,że woda jest czysta to wszystko ok. Procesy korozji a tym bardziej zmian spowodowanych błędami w zastosowaniu w instalacji różnych materiałów jak stal ocynkowana+ miedź będzie w dłuższy okresie czasu pracy skutkować poważną awarią instalacji CO ( w skrajny przypadkach zablokowaniem przepływu).Proponuję zgłębić temat przed doradzaniem innym.Pozdrawiam
Witam , dzięki twoim filmikom, postanowiłem do mojego kotła na ekogroszek dołączyć Bufor!, i oglądałem nawet dziś w nocy używane , dość w ciekawej cenie, 800 litrowe i 1000l, u mnie będzie problem bo małe mam drzwi , ale to jakoś przeskoczę, potrzebuje twojej rady Kocioł na ekogroszek Kołton 17/19Kw, pomyślałem że zamienie palnik na Pelletowy gdyż przy dzisiejszej cenie węgla to aż przeraża, i do tego Bufor, do Bufora w przyszłym roku dołożę solary , tak aby w sezonie letnim dogrzewało bufor dla wody użytkowej, i teraz podpowiedz mi proszę, czy jest sens przy takim pomyśle żeby zmieniać palnik z ekogroszku na Pelletowy ? bo to dość duży koszt?, czy lepiej odczepić podajnik , otwór w kotle zaślepić blachą , w kotle włożyć ruszt na drzewo ,i z boku tak jak u ciebie umiejscowić Bufor i czy to nie lepszy pomysł, jak ty to widzisz ? Jaki Bufor byś mi polecił, tak aby spełnił moje pomysły, to znaczy , na pewno będą solary ,dogrzewające Bufor , więc musi być w Buforze spirala, jest kocioł, jest zbiornik na Wodę Użytkową 60l powieszony w poziomie i do tego buforu 2 grzałki ,układ otwarty i jedne bufory miały tylko kilka wyjść wejść, a niektóre więcej , powiedz czy samemu takie otwory też można zrobić? bo mi się wydaje ze nie , i trzeba od razu kupić taki gotowy Twoja kotłownia jest super, i tym chcę się wzorować,dodam że mam podobną szerokość ,i jak wywalił bym zasyp z podajnikiem na ekogroszek to Bufor po zamontowaniu z kotłem wyglądał by podobnie jak u ciebie,tylko u mnie jest nisko, około 2.10m ale to raczej nie problem Miłej Niedzieli!!!!
Hej dziękuję bardzo za konkretny komentarz. Jeśli masz własne drewno to przerabiaj kocioł. 1000 litrów najlepiej jakbyś kupił na dłużej ci wody starczy. A ile masz powierzchni do ogrzania? Masz podłogowe czy grzejniki ? Nie wiem jak z ceną pelletu. Dużo znajomych rezygnuje i z pelletu i z ekogroszku. Wracają do palenia drewnem.
@@buforidrewno @Bufor i Drewno dom, to stary budynek poniemiecki , 100m do ogrzania, zewnątrz jeszcze nie ma styropianu, Kocioł ogrzewa w łazience ogrzewanie podłogowe, plus 9 kaloryferów w całym domu i oczywiście woda użytkowa , zbiornik 60l ,wszystko w miedzi, co do drzewa, to nie mam swojego , ale koszt drewna wyszedł by mnie kilkakrotnie mniej od ekogroszku, podam tu przykład, koszt za tone ekogroszku od 2000 tyś pln za tonę , a pellet 1500 pln, za tonę, cały rok potrzeba ekogroszku 5 ton, a 15 metrów drzewa kupie w cenie powiedzmy 3000 tyś. i to by wtedy mi pokryło cały rok ogrzewania bez buforu, na tym obecnym ogrzewaniu którego mam t, oczywiście jak bym wrzucił ruszt dodatkowy, Ach ci politycy , nagadali nam głupot o nowych kotłach a teraz cyrk z cenami , mało tego węgiel jest prawie nie do zdobycia
@@adamworonowicz9380 też się zastanawiałem nad kupnem używanego ale to się nie opłaca , to są złomy poważnie. Chłop za bufor co ma 30 lat chciał 2500zl, chyba tu kogoś grzeje. Też paliłem ekogroszkiem a peletu to nie chcę widzieć na oczy bo dla mnie to ma tyle wspólnego z ekologią co diesel z lat osiemdziesiątych.
@@tomaszreszka6385 no właśnie widziałem, około 2500 do 3000 tyś pln, za Bufor, a wydawało mi się to jako okazja, a powiedz czy ten pellet taki kiszkowaty jest? a czym teraz palisz?
@@adamworonowicz9380 hmm, narażę się dużej ilości peletocholikom No ale trudno. Pelet to jest najgorsze badziewie tzn w Polsce. Niemcy jak wymyślili pelet to przez głowę im nie przyszło żeby go robić z wszystkich odpadów, było czyste drewno itd No ale jak to trafiło do pięknego kraju nad Wisłą to wiadomo co się dzieje. Ws,ystkie fabryki które produkuja cokolwiek z drewna lub płyt różnego rodzaju to wszystko idzie do utylizacji.... wiadomo jakiej na pelet. Skąd to wiem? No cóż wiem.
Witam czy mogę zamontować bufor z kotłem na ekogroszek z dodatkowym rusztem wodnym ? Hydraulik powiedzial że bufor nie opłaca się montować do ekogroszku
Czy ktoś wie może dlaczego niektórzy producenci kotłów zabraniają montażu kotła w instalacji zamkniętej? Bo póki co nie ma dla mnie wyczerpującej odpowiedzi ( znam opinię hydraulika, ale tego póki co nie ujawnię chociaż ta opinia jest najbardziej prawdopodobna) mam aktualnie instalację otwartą zgodnie z zaleceniem producenta, ale bufor bym chciał w zamkniętej. Jestem bardzo ciekaw opini o co dokładnie chodzi. Pozdrawiam
Według mojego znajomego hydraulika poprostu chodzi o gorszą jakość materiałów, tzn jak producent podaje że jest blacha 6 kotłowa to jest taka, tylko że np jest dużo więcej spawów i dlatego nie można montować w układzie zamkniętym żeby wytrzymał kocioł jeszcze jak do tego dojdzie wysoką temperatura.
@@tomaszreszka6385 ..dziwne, ale dlaczego rura miedziana albo stalowa o grubości 2 mm wytrzymuje ciśnienie 2.5 bar.... A kocioł o grubości blachy 6 mm ma takiego ciśnienia nie wytrzymać?..a może chodzi tym producentom o planowaną obstylostencję? Bo wiadomo że kocioł w układzie otwartym szybciej rdzewieje w srodku?
Bo w układzie zamkniętym musisz mieć układ do awaryjnego schładzania (żeby nie zagotować czynnika), a to dodatkowa wężownica w kotle czego nie każdemu producentowi chce się robić. Nie wmówisz mi, że chodzi o blachę bo ta w CWU jest jeszcze cieńsza, a ciśnienie WYŻSZE. Zwyczajnie w układzie otwartym nawet laik jest w stanie zrobić, a w układzie zamkniętym musi być wszystko tip top bo woda przechodząc w gaz powiększa swoją objętość ponad 1000x czyli innymi słowy jak coś spierd... to jest nas w stanie zabić eksplozja. Stąd naczynie przeponowe do przeniesienia wzrostu objętości w normalnych warunkach użytkowania dobrane do objętości instalacji, stąd grupa bezpieczeństwa, stąd termostatyczny upustowy zawór bezpieczeństwa i wężownica schładzająca. I to wszystko MUSI być sprawne oraz zamontowane prawidłowo.
A na co miedź ? Stal czarna ma małą wytrzymałość , czy co ? Ja mam od pompek na dom rury PP w CO i jest OK . Wysokie temperatury są tam gdzie mają być , Na grzejniki idą takie jak jakie uznałem za właściwe dla mojego komfortu, nie wyobrażam sobie jak to jest spać obok grzejnika o temperaturze 80 stopni , dla mnie to nie do przyjęcia . Mamy 21 wiek i jest parę możliwości , trzeba je tylko poznać , ale niektórzy instalatorzy są oporni na wiedzę , niestety . I jeszcze jedno : nie zawsze droższe znaczy lepsze , ja nie kierowałem się tylko ceną , ale wiedzą i danymi technicznymi . Nie jestem instalatorem , ale mam kotłownię według mojego projektu .
Dokładnie. Ja mam na grzejniki max w mroźna zimę 50 stopni. Miedź dlatego że miałem możliwość kupienia w dobrej cenie. A w sumie szybciej się składało nam niż by kręcić rurki stalowe.
@@buforidrewno Może szybciej , nie wnikam , było tanio , to OK . Rzeczywiście , teraz już wiem , że ma Pan mieszanie wody , ja mam inne gatunkowo urządzenie , tańsze , ale kto wie czy nie będzie jakich awarii , nie będę się chwalił . Dodam jeszcze cytat: "Producenci rur z polipropylenu podają żywotność 50 lat w temperaturach do 70 C i 25 lat w 80 stopniach" . Mnie mają przeżyć , jak Uuuni wcześniej coś "ekologicznego" do głowy nie wpadnie . Teraz niczego nie można być pewnym , więc miedź - tam gdzie trzeba , takie moje zdanie .
Dla mnie Bardzo na czasie.
Dziękuję 👍🏻👍🏻👍🏻
Dziękuję. Robisz taką kotłownie?
@@buforidrewno Bardzo się wzoruje na Twojej kotłowni. Niestety ze względu na zdrowie i czas nie zamontuję pieca na drewno, myślę że na pellet..
Będzie samoobsługowa, ale bardzo droga w opalaniu.
Dlatego myślę o buforze ciepła, bojler mam na ciepłą wodę. Latem woda cu z fotowoltaiki off grid na grzałki.
Może do bufora jakąś grzałkę i w słoneczne dni pomoże dogrzać? Ale to raczej nie zadziała w zimie.
Głowa mi pęka od wiadomości, oglądania filmów i poradników.
Dziękuję za robotę na kanale, serio bardzo mi pomagasz przesiać ten gąszcz informacji.
Zgadzam się, połączenie piec z buforem tylko stal lub miedź. Natomiast powrót może być połączenie PEX ale zazwyczaj i tak wszystko jest z tego samego. Temperatury powrotu raczej nigdy nie przekroczą 80st. Natomiast co do przekrojów to po pierwsze pojemność kotła jest najważniejsza bo przy za małych przekrojach nawet mając pompę między buforem a kotłem można zagotować wodę. Przekrój wyjścia z pieca nie powinien być mniejszy niż firmowo zainstalowany w piecu i tego się trzymajmy.
U mnie jest 2 cale. A piec z 2017 roku
Dobrze ze można kupić rury stalowe czarne, które są gwintowane z dwóch stron i w odcinkach co 10 cm. Więc tak będę robił przez całe lato. Rury miedziane w marketach mają cieńsze ścianki niż w normalnym hydraulicznym to tak na marginesie. Pozdrawiam serdecznie
Zgadzam się. Pozdrawiam 👍
Witam , powiedz masz zamiar stosować te rury stalowe?
@@adamworonowicz9380 tak 1,1/2 cala taka średnica wychodzi i z kotla i taka w buforze tez jest
@@tomaszreszka6385 no u mnie Hydraulik 5 lat temu zrobił mi wszystko w miedzi , ale mam zamiar poprzerabiać wszystko tak, by nie dać się politycznym namową i chcę być niezależny, dlatego jeśli jest taka możliwość wykorzystania rur do modyfikacji u mnie , to czemu nie, dołożyć jeszcze mogę filtr wodny przed Buforem którego mam zamiar dołożyć, dzięki za podpowiedz
@@adamworonowicz9380 No mi hydraulik 7 lat temu robił wszystko w miedzi No ale niestety trzeba bufor robić na rurach dużej średnicy. Nie wiem czy masz zainstalowane zawory zwrotne w swojej instalacji, bo mi akurat tego nie zrobił I to jest mega błąd.
Nie bał się Pan połączenia czarnej stali z miedzią? Nic się nie dzieje? Bo podobno nie można łączyć miedzi z czarną stalą
Nic sie nie dzieje. Miedzi jest około 1/10 z całej instalacji.
Bardziej bał bym się łączyć miedz z ocynkiem, a tu połączenia takie są.
W jaki sposób połączyć kominek z płaszczem, który jest w salonie i znajduje się w dość znacznej odległości (10-12m w linii prostej) od bufora? Czy należałoby ułożyć rurę miedzianą w posadzce?
Rura miedziana z otuliną ( są gotowe ) i przekrój minimum fi 32 wg mnie.
Witam serdecznie. Czy rurki miedziane fi 28 między kotłem a buforem lutował Pan na cynie czy na twardo? Bardzo proszę o odpowiedz pozdrawiam.
na cynę :)
Cześć 🤝 Fajny materiał. Zostawiam 👍. Też zastanawiam się nad zamontowaniem bufora do starej instalacji CO. Kocioł mam na drewno/węgiel. Problem w tym że piwnica/kotłownia jest niska 1,80-1,90 metra. W moim przypadku pasowałby bardziej montaż bufora w pozycji poziomej (tak jak np. bojler do grzania wody użytkowej). Orientujesz się czy są niższe bufory lub takie z opcją montażu poziomego? Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę 🖐️
Są niższe. Około 1.7. dzięki za dobre słowo. Troche już filmów wpadło. Polecam. Nowe materiały w każdą środę o 18.00 a w niedzielę o 9.30
Montaz poziomy nie jest polecany ze względu na warstwowy układ wody,poczytaj o tym. Pozdrawiam
@@tomaszreszka6385 No też właśnie o tym gdzieś czytałem. Dlatego też mam problem przez tą wysokość piwnicy/kotłowni...
@@WielozadaniowyKrzychu może masz miejsce żeby wstawić np dwa bufory np po 500l? Może by weszły
@@tomaszreszka6385 dokładnie tylko montaż pionowy
A zawory zwrotne , jak zapobiec samo rozładowaniu Bufora ??
Jest o tym film na kanale
Na 28 kolego to się robi dom 2 kondygnacyjny i przy odpowiednim ułożeniu instalacji i przede wszystkim odpowiednich zaworach przy 60*C na piecu wszystkie i cale grzejniki musza być ciepłe tak na dole jak i na górze
W starszej części instalacji jest przekrój 3/4 musiałem to jakoś spiąć.
@@buforidrewno No przeróbki z reguły zawsze są upierdliwe bo nie wiadomo co jest upłodzone i czy ten co płodził miał jakąś podstawową wiedzę czy tylko mu się wydawało .
witam.kolego rok czasu pracy instalacji to co to żaden okres po którym można ocenić ,że woda jest czysta to wszystko ok. Procesy korozji a tym bardziej zmian spowodowanych błędami w zastosowaniu w instalacji różnych
materiałów jak stal ocynkowana+ miedź będzie w dłuższy okresie czasu pracy skutkować poważną awarią instalacji CO ( w skrajny przypadkach zablokowaniem przepływu).Proponuję zgłębić temat przed doradzaniem innym.Pozdrawiam
Dwa sezony przepalone. Teraz 3. Połowa instalacji ma 16lat.
Witam czy laddomat działa po wyłączeniu prądu niezależnie czy jest to instalacja zamknięte czy otwarta ?
Jak nie ma prądu to teoretycznie powinien działać grawitacyjnie
Witam , dzięki twoim filmikom, postanowiłem do mojego kotła na ekogroszek dołączyć Bufor!, i oglądałem nawet dziś w nocy używane , dość w ciekawej cenie, 800 litrowe i 1000l, u mnie będzie problem bo małe mam drzwi , ale to jakoś przeskoczę, potrzebuje twojej rady
Kocioł na ekogroszek Kołton 17/19Kw, pomyślałem że zamienie palnik na Pelletowy gdyż przy dzisiejszej cenie węgla to aż przeraża, i do tego Bufor, do Bufora w przyszłym roku dołożę solary , tak aby w sezonie letnim dogrzewało bufor dla wody użytkowej,
i teraz podpowiedz mi proszę, czy jest sens przy takim pomyśle żeby zmieniać palnik z ekogroszku na Pelletowy ? bo to dość duży koszt?, czy lepiej odczepić podajnik , otwór w kotle zaślepić blachą , w kotle włożyć ruszt na drzewo ,i z boku tak jak u ciebie umiejscowić Bufor i czy to nie lepszy pomysł, jak ty to widzisz ?
Jaki Bufor byś mi polecił, tak aby spełnił moje pomysły, to znaczy , na pewno będą solary ,dogrzewające Bufor , więc musi być w Buforze spirala, jest kocioł, jest zbiornik na Wodę Użytkową 60l powieszony w poziomie i do tego buforu 2 grzałki ,układ otwarty i jedne bufory miały tylko kilka wyjść wejść, a niektóre więcej , powiedz czy samemu takie otwory też można zrobić? bo mi się wydaje ze nie , i trzeba od razu kupić taki gotowy
Twoja kotłownia jest super, i tym chcę się wzorować,dodam że mam podobną szerokość ,i jak wywalił bym zasyp z podajnikiem na ekogroszek to Bufor po zamontowaniu z kotłem wyglądał by podobnie jak u ciebie,tylko u mnie jest nisko, około 2.10m ale to raczej nie problem
Miłej Niedzieli!!!!
Hej dziękuję bardzo za konkretny komentarz. Jeśli masz własne drewno to przerabiaj kocioł. 1000 litrów najlepiej jakbyś kupił na dłużej ci wody starczy. A ile masz powierzchni do ogrzania? Masz podłogowe czy grzejniki ? Nie wiem jak z ceną pelletu. Dużo znajomych rezygnuje i z pelletu i z ekogroszku. Wracają do palenia drewnem.
@@buforidrewno @Bufor i Drewno dom, to stary budynek poniemiecki , 100m do ogrzania, zewnątrz jeszcze nie ma styropianu, Kocioł ogrzewa w łazience ogrzewanie podłogowe, plus 9 kaloryferów w całym domu i oczywiście woda użytkowa , zbiornik 60l ,wszystko w miedzi, co do drzewa, to nie mam swojego , ale koszt drewna wyszedł by mnie kilkakrotnie mniej od ekogroszku, podam tu przykład, koszt za tone ekogroszku od 2000 tyś pln za tonę , a pellet 1500 pln, za tonę, cały rok potrzeba ekogroszku 5 ton, a 15 metrów drzewa kupie w cenie powiedzmy 3000 tyś. i to by wtedy mi pokryło cały rok ogrzewania bez buforu, na tym obecnym ogrzewaniu którego mam t, oczywiście jak bym wrzucił ruszt dodatkowy, Ach ci politycy , nagadali nam głupot o nowych kotłach a teraz cyrk z cenami , mało tego węgiel jest prawie nie do zdobycia
@@adamworonowicz9380 też się zastanawiałem nad kupnem używanego ale to się nie opłaca
, to są złomy poważnie. Chłop za bufor co ma 30 lat chciał 2500zl, chyba tu kogoś grzeje. Też paliłem ekogroszkiem a peletu to nie chcę widzieć na oczy bo dla mnie to ma tyle wspólnego z ekologią co diesel z lat osiemdziesiątych.
@@tomaszreszka6385 no właśnie widziałem, około 2500 do 3000 tyś pln, za Bufor, a wydawało mi się to jako okazja, a powiedz czy ten pellet taki kiszkowaty jest? a czym teraz palisz?
@@adamworonowicz9380 hmm, narażę się dużej ilości peletocholikom No ale trudno. Pelet to jest najgorsze badziewie tzn w Polsce. Niemcy jak wymyślili pelet to przez głowę im nie przyszło żeby go robić z wszystkich odpadów, było czyste drewno itd No ale jak to trafiło do pięknego kraju nad Wisłą to wiadomo co się dzieje. Ws,ystkie fabryki które produkuja cokolwiek z drewna lub płyt różnego rodzaju to wszystko idzie do utylizacji.... wiadomo jakiej na pelet. Skąd to wiem? No cóż wiem.
Witam czy mogę zamontować bufor z kotłem na ekogroszek z dodatkowym rusztem wodnym ?
Hydraulik powiedzial że bufor nie opłaca się montować do ekogroszku
Jeśli będziesz palił drewnem to się opłaca.
A gdzie masz sondę tytanowa?
Czy chodziło ci o anodę tytanową? Dzisiejszy film opowiada między innymi o tym.
👍👍
Pozdrawiam.
Czy ktoś wie może dlaczego niektórzy producenci kotłów zabraniają montażu kotła w instalacji zamkniętej? Bo póki co nie ma dla mnie wyczerpującej odpowiedzi ( znam opinię hydraulika, ale tego póki co nie ujawnię chociaż ta opinia jest najbardziej prawdopodobna) mam aktualnie instalację otwartą zgodnie z zaleceniem producenta, ale bufor bym chciał w zamkniętej. Jestem bardzo ciekaw opini o co dokładnie chodzi. Pozdrawiam
Szczerze nie wiem .
Według mojego znajomego hydraulika poprostu chodzi o gorszą jakość materiałów, tzn jak producent podaje że jest blacha 6 kotłowa to jest taka, tylko że np jest dużo więcej spawów i dlatego nie można montować w układzie zamkniętym żeby wytrzymał kocioł jeszcze jak do tego dojdzie wysoką temperatura.
@@tomaszreszka6385 ..dziwne, ale dlaczego rura miedziana albo stalowa o grubości 2 mm wytrzymuje ciśnienie 2.5 bar.... A kocioł o grubości blachy 6 mm ma takiego ciśnienia nie wytrzymać?..a może chodzi tym producentom o planowaną obstylostencję? Bo wiadomo że kocioł w układzie otwartym szybciej rdzewieje w srodku?
Bo w układzie zamkniętym musisz mieć układ do awaryjnego schładzania (żeby nie zagotować czynnika), a to dodatkowa wężownica w kotle czego nie każdemu producentowi chce się robić. Nie wmówisz mi, że chodzi o blachę bo ta w CWU jest jeszcze cieńsza, a ciśnienie WYŻSZE. Zwyczajnie w układzie otwartym nawet laik jest w stanie zrobić, a w układzie zamkniętym musi być wszystko tip top bo woda przechodząc w gaz powiększa swoją objętość ponad 1000x czyli innymi słowy jak coś spierd... to jest nas w stanie zabić eksplozja. Stąd naczynie przeponowe do przeniesienia wzrostu objętości w normalnych warunkach użytkowania dobrane do objętości instalacji, stąd grupa bezpieczeństwa, stąd termostatyczny upustowy zawór bezpieczeństwa i wężownica schładzająca. I to wszystko MUSI być sprawne oraz zamontowane prawidłowo.
@@Promilus1984 nic nikomu nie próbowałem wmówić, ale twoja wypowiedź jest satysfakcjonująca. Pozdrawiam
Rurki stalowe ocynkowane albo pex
Pozdrawiam
Dzień dobry
Dzień dobry. Życzę dobrej niedzieli 👍
A na co miedź ? Stal czarna ma małą wytrzymałość , czy co ?
Ja mam od pompek na dom rury PP w CO i jest OK . Wysokie temperatury są tam gdzie mają być , Na grzejniki idą takie jak jakie uznałem za właściwe dla mojego komfortu, nie wyobrażam sobie jak to jest spać obok grzejnika o temperaturze 80 stopni , dla mnie to nie do przyjęcia . Mamy 21 wiek i jest parę możliwości , trzeba je tylko poznać , ale niektórzy instalatorzy są oporni na wiedzę , niestety .
I jeszcze jedno : nie zawsze droższe znaczy lepsze , ja nie kierowałem się tylko ceną , ale wiedzą i danymi technicznymi . Nie jestem instalatorem , ale mam kotłownię według mojego projektu .
Dokładnie. Ja mam na grzejniki max w mroźna zimę 50 stopni. Miedź dlatego że miałem możliwość kupienia w dobrej cenie. A w sumie szybciej się składało nam niż by kręcić rurki stalowe.
@@buforidrewno Może szybciej , nie wnikam , było tanio , to OK . Rzeczywiście , teraz już wiem , że ma Pan mieszanie wody , ja mam inne gatunkowo urządzenie , tańsze , ale kto wie czy nie będzie jakich awarii , nie będę się chwalił . Dodam jeszcze cytat: "Producenci rur z polipropylenu podają żywotność 50 lat w temperaturach do 70 C i 25 lat w 80 stopniach" . Mnie mają przeżyć , jak Uuuni wcześniej coś "ekologicznego" do głowy nie wpadnie . Teraz niczego nie można być pewnym , więc miedź - tam gdzie trzeba , takie moje zdanie .
Przecież rury PP-R stabi alu mają w parametrach 95 C i 10 bar.