@@tomaszgerlak2065 Mało wiesz kolego. Nad technologią 'holzgas' pracowano grubo przed II wojną. Szczególnie w Niemczech, ale nie tylko tam. Nawet eksperymentalne samochody w tej technologii były budowane.
witam, faktycznie dobre rozwiązanie, mam podobne bufor 1000l z wężownicą CWU firmy RRB stal, zacząłem chyba w 1992 roku od kolektorów słonecznych zbudowanych z czeskich płaskich grzejników, malowanych na czarno, grzejących bezpośrednio ciepłą wodę - sprawdziło się to w 100%. Potem w 1999 roku zacząłem swoją prawdziwą pasję od kolektorów słonecznych firmy Polska Ekologia. Kiedy u nas podłączyli gaz kupiłem kocioł gazowy de Dietrich, - działa do tej pory, trzy lata temu zaadaptowałem basenową pompę ciepłą do ogrzewania domu, i wtedy też zamontowałem bufor, w zeszłym roku zamontowałem dodatkowo kondensacyjnego Viessmnn-a. wszystko spięte do bufora, praktycznie całe lato ciepła woda ze słońca, pompa ciepła (trochę za mała) ogrzewa do dom do temperatury na zewnątrz około 2st.C, poniżej załącza się kocioł gazowy. w to wszystko wpięty jest też kocioł z dolnym spalaniem - Defro DS26, w wolnych chwilach rozpalam w kotle drewnem, pompa ciepła grzeje ile się da, jeśli jest za zimno automatycznie włącza się kocioł gazowy - dogrzewa wodę nagrzaną przez pompę. pompa grzeje, może słabiej nawet do -15st.C. zrobiłem trochę automatyki, jak na razie nie zawodzi... pozdrawiam wszystkich....
@@sIow17 można sobie kupić drugi falownik off grid i przełącznik odcinający sieć, albo zwykłą najmniejszą przetwornicę na 230vAC (tylko żeby miała sinus) i od stron sieci podpiąć, również z przełącznikiem który odłącza sieć.
Ciekawa rozmowa. Pozdrawiam kolegów z branży muzycznej. W tym roku czeka mnie wymiana pieca, najbardziej odpowiadałby mi kocioł na drewno + bufor, niestety u nas w Gminie nie dają dotacji na kocioł zgazowujący drewno 5 klasy zgodny z ekoprojektem, Nie wiem dlaczego ? Zastanawiam się nad dużym buforem z grzałkami i zmianą licznika na 2 taryfy. Oprócz tego, na duże mrozy mam jeszcze kominek.
Faktycznie można sobie obniżać zużycie prądu dzięki małej instalacji off gridowej. Przy wzroście opłat za energię elektryczną takie inicjatywy są tym bardziej wskazane.
@Bufor Ciepła 2021 Zależy. Jak bardziej skupiamy się na wykorzystywaniu bieżącej produkcji to faktycznie. Jak jednak mamy wiekszy bank energii to on sporo pochłania prądu by się doładować. On grid to generalnie bardziej się opłaca, przynajmniej na daną chwilę. Jak jednak ktoś nie może/nie chcę wysyłać prądu do sieci to szuka innych możliwości.
Bardzo dobrze, że ma Pan pomysł i zapał na monitorowanie i ulepszanie systemu. Jeżeli mogę coś zasugerować, to: Do zbiornika CWU lepiej jeżeli woda byłaby ogrzewana przepływowo, przez jakaś tam wężownice (np ze stali nierdzewnej). W okresie letnim, woda grzeje się u Pana powyżej 70 stopni, i to jest OK. W okresie zimowym, te 52 stopni to trochę mało, do wymaganej przepisami temperatury znautralizowania potencjalnych bakterii (oczywiście jeżeli woda nie byłaby pobierana kilka tygodni). Co do samego bufora, to używanie kształtek łączeniowych ze zwykłej stali ocynkowanej, nie jest wskazene (temperatury powyżej 80 stopni). Jak już to stal weglowana, jak ktoś nie może się rozstać z ocynkiem. pozdrawiam
@@buforidrewno Proszę propagować wiedzę, :). Odporność na nią niektórych forumowiczów powala z nóg... Być może będzie mniej lamentów po zakończonych instalacjach.
Proszę jak możesz to daj namiar na pana Igora chciałbym na spokojnie porozmawiać na temat bufora.Mam podobny dom do niego i chciałbym zobaczyć technicznie jak to zrobił.Bede wdzięczny.
Odnośnie zgazowania to czesi mają dobre kotły atmos i vigas. Bardzo ważna przy eksploatacji tych kotłów jest praca na wysokich temperaturach żeby nie występowało zjawisko wykraplania się spalin. Pracowałem w firmie ktora produkowała takie kotły i skraplanie się spalin (w związku z tym korozja płaszcza wodnego) występowała gdy ktoś użytkował kocioł na temp. 40-50st. C
Punkt rosy czyli skraplania to standard we wszystkich kotłach. Tak załatwiłem swój na groszek, gdy w okresie wiosenno-letnim trzymałem 45° (po 10 latach rdza go zeżarła)
bardzo ciekawy film, jednak jest to rozwiazanie bardzo szczegolne. Trzeba miec stary dom w ktorym jest duzo pomieszczen technicznych, trzeba miec swoj las, trzeba miec mozliwosc taniego pozyskania drzewa z lasu bo na plecach nie przyniesiesz, ogolnie ciekawostka 😃 Dla przecietnego posiadacza nowego domu temat, pomimo teoretycznie darmowego opału, nie ma uzasadnienia.
To wszystko zarąbiste .Jestem bardzo chytry żeby wydawać taką kasę kasę na takie bajery .Z moim piecu założyłem na wylocie kolektor 1,5 m który wspomaga piec .Spaliny dogrzewają wodę .Jest super .Dwie garści szyszek i cieplutko .
@@mpGrafik Nie wiem jak w solarach ale w PV jeśli choć trochę panelu nie jest zaśnieżone "...to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia."
KOCHANI ! Drodzy Widzowie. Powracam na TH-cam z moim nowym "starym" Kanałem na Bufor Ciepła i Drewno. Otrzymuję od Was mnóstwo maili i pytań o moja instalację. Mam nadzieję, że teraz kanał będzie funkcjonował i nie zostanie zbanowany. Cierpliwości. Niedługo pierwsze filmy. Do zobaczenia. Kanał - Bufor i Drewno Igor K.
Miałem przez chwile kocioł Atmos czeski na holzgaz. Ciekawe było to ze temperatura zadania była pomiędzy 93° a 96° 🙂 5 minut bez zasilania pompy i woda zagotowana 😁
Witam Byłeś z niego zadowolony? Jak długo eksploatowałeś? Masz do tego typu kotła uwagi? Jestem zainteresowany tym tematem, będę wdzięczny za odpowiedź Pozdrawiam
@@jaroslawparuzel4727 kocioł był w domu, który najmowałem około roku. Dom był nieocieplony, kocioł dawał bardzo gorącą wodę na c.o. Jesli chodzi o ekonomikę to w ogóle nie pamiętam, przy -26 musiałem co 3 godziny dokładać drewna...
Ja mam typowy zagazowujacy i gdy poniżej zera to zapalam 10-11 przed południem później trzeba dolozyc 1-do 3 razy i znowu zapalenie przed południem a gdy temperatury od zera w gore to zapalam o 16 - jedno dołożenie około 20 i koniec bywa ze o 16 drugiego dnia jeszcze kaloryfery ciepłe i zapalam :) fajna sprawa
dzien dobry. dzięki za wiedzę. Jak sprawdziłby się system, w którym grzejesz bufor na maksa drewnem z kotła. Wrzucasz grzałkę np 5kw do bufora, która to grzałka podtrzymuje np temp. aby nie spadła poniżej np 50st. Zbilansowałoby się to z pracą fotowoltaiki? czy matematycznie nie ma to sensu? umielibyście to policzyć? dzieki. chodzi o to, żeby nie bawić się w palenie ale tanio nagrzać (kotłem) a potem podtrzymywać grzałką elektryczną.
@@PompaCiepłaiPV pytam, bo mam stary piec "śmieciuch", do tego obok niego wisi junkers ceraclass 12kw na gaz (grzeję gazem, za luty największy rachunek 786zł - uważam, że ok jak na 100letnią chatę, zaizolowaną wełną 10cm i prawie 300m2 grzanych i 22st.) przed kilkoma tygodniami powiesiłem 7kwp fotowoltaiki. Mógłbym kupić bufor z demobilu (ale nowy) nie za 4000 zł ale np za 500zł - więc duża oszczędność. Myślałem, żeby np raz napalić w śmieciuchu - czy to drewnem czy to węglem - bez znaczenia a potem wrzucić grzałkę i niech utrzymuje np minimum 60st. pytanie czy ma to sens. Jak mi wiadomo, najwięcej energii wydatkuje się na ogrzanie wody od temperatury najniższej - wodociągowej do 90stopni. Pytanie czy matematycznie potem zbilansuje się sama grzałka na "podtrzymaniu" Należy oczywiście doliczyć pompki, automatykę i hydrualika - który jest obłędnie drogi (ostatnio za 2 dni pracy zawołał mi 3500zł za robociznę) jeśli miałbym kupić bufor w sklepie za pełną cenę to w ogóle bym nie myślał, ale że mam dostęp do taniego zamiennika to jest wgl jakiś pomysł? Trochę się rozpisałem, podsumuję: czy samo podtrzymywanie grzałką elektryczną będzie tanie? albo czy 7kwp na dachu pozwoli, żeby było darmowe? dzięki wielkie
@@pawespera4373 300m stary dom ogrzewasz 12 kW kotłem z zamkniętą komorą? To tak jakby na autostradzie jechać maluchem na 3 biegu. Ani nie będzie to przyjemne, ani ekonomiczne ani wydajne. Oczywiście, możesz dokładać do tego kolejne bajerki, ale to nadal będzie maluch na autostradzie na 3 biegu.
@@pawespera4373 To zbytnio nie ma sensu, zyskujesz tylko to, że ogrzewasz wstępnie kotłem, a potem to jest tak jakbyś grzał samą grzałką. Coś tam zaoszczędzisz, chyba, że nocna taryfa i dogrzewanie bufora w nocy.
Bufor 500 l mam od 14 lat z PC, kominkiem z płaszczem wodnym i piecem gazowym. Nagrzewam tym co wygodnie. W środku wężownica z CWU. Najlepsze możliwe rozwiązanie. Bufor to CO. I jest super.
@@buforidrewno ciężko powiedzieć, bo ciepło ucieka w CO. Ale latem jak zakręcę zawór, to spokojnie ciepło utrzymuję. Szczerze, to trudne pytanie, bo z CWU korzysta się często.
Ja grzeje prądem w drugiej taryfie i mam bufor 200l i dobrze ocieplony dom. Pompa ciepła i PV vs bufor z grzałką i większe PV wychodziło tak samo kosztowo. Więc mówienie że pompa ciepła do buforu nie ma porównania to nie w każdym przypadku. Może poruszysz temat pompa ciepła z klimatyzatora DIY? Pozdrawiam
Stary piec z powrotem 20 stopni ma duża sprawność, a w nowym jeśli powrót do pieca będzie 50 stopni to jak może on mieć sprawność 70%? W tej instalacji powrót do pieca ma 70??
Chłopak chyba się przestraszył że może zostać celebrytą 😏a tak na serio nie ma nigdzie jego kanału. Kolega może przekazać koledze po fachu ze ludzie są głodni jego wiedzy ? 😛
Dwóch kolegów po fachu się spotkało a ja się pytam: dlaczego nikt nie zagrał nawet kawałka muzy dla oglądających ? ; ) Do Portu teraz: - nie ma centralnej wody użytkowej, jest za to ciepła woda użytkowa - 52 stopnie, tu jest rzecz dyskusyjna, w porządnych instalacjach robii się tak ,żeby woda o minimalnej temperaturze 60C dochodziła jak najbliżej punktów poboru i tam jęsli jest obawa o poparzenie, była zmieszana z zimną np.poprzez baterie z regulacją lub zawory TMV tuż przed baterią. 52C jest ok jeśli chodzi o temperaturę powrotu do boilera, oczywiście najlepiej jakby była cyrkulacja mechaniczna. Najlepszą temeperaturą w boilerze CWU jest min.60C. Raz na jakiś czas trzeba temperaturę podwyższyć na parę godzin do min.70C w celu pasteryzacji całego układu. W tym wszystkim chodzi oczywiście o bakterie, głównie o Legionellę. Tu się nie będę rozpisywał ale w czasach kiedy ludzie mają coraz słabsze układy odpornościowe to się stanie poważniejsze jak się może wydawać. Teraz pytanie do Igora: Jakim drewnem palisz w tym kopciuchu? Też mam las, trochę więcej od Ciebie ale jeszcze nie myślałem żeby z niego korzystać, z różnych powodów.,
@@dawidxxx9671 Oczywiście masz rację ale wystarczy ,że spadnie Ci poniżej tych 60C a tu tak naprawdę nie wiemy czy te 52C są ustawione w zbiorniku więc zwracam na to uwagę.Dlatego jak macie jakieś ujęcia wody nie używane min. raz w tygodniu to trzeba je przepłukać przez parę minut. Dotyczy to też zimnej wody.
@Bufor Ciepła 2021 to nie chodzi o to ,że woda Ci krąży w tej temperaturze, ważne jest w jakiej temepraturze krąży a ta temperatura którą masz obecnie jest za niska, pozatym wodą o temperaturze 50-52 też można się poparzyć a tym bardziej dzieci. Masz już cyrkulację więć jedna sprawa z głowy. Pracuję przy takich instalacjach od więcej jak 20 lat, do tego obwarowanych przepisami, testami i tak dalej....jakby co to służę pomocą. Pozdrawiam Robert
Cześć Panowie. Super filmik jestem z wami. Odnośnie sprzątania lasu, ja mieszkam od 20 lat w szwecji a tutaj są lasy jak wiadomooo,a więc my nie sprzątamy tych połamańcòw to jest pokarm dla fauny i flory, robaczkòw insektòw, ptakòw wszystkiego, schronienie, korniki jedzą te połamańce a nie te zdrowe i wogòle natura sama sie zajmuje takimi rzeczami, potem zamienia sie to w glebę itp Tak więc nie Wiem.... Może ten kornik drukarz nie miał co jeść i zjada zdrowe .. ? Pozdrawiam
Witam, Drewno iglaste wchodzi w grę w paleniu w kotle zgazowującym? Dom z lat 80 tych "transformator" ocieplony, stolarka świeża. Piwnica (tylko 2 kaloryfery), parter (niecałe 70 m2), piętro (niecałe 70 m2), poddasz ok 50 m2 użytkowej dość niskie. Obecnie grzeję gazem. Chciałbym w ten system wpiąć ten piec i bufor 600 l. Czy moc kotła 25 kW będzie ok i bufor 600 l na początek z opcją dołączenia kolejnego 600 l w przyszłości? 1000 litrów mi do obecnej kotłowni nie zmieści się w drzwiach, a i z wysokością będzie problem. Mam możliwość pozyskiwania drewna iglastego za darmo, a buk w mojej okolicy to koszt 300 zł/kubik.
Uwaga laptopy mają ładowarki 130 watowe nawet(sam taka oryginalna dell posiadam) a ladowarki do tel najszybsze biora po 65 wat a standardowe z szybkim ladowaniem biora 15-27 wat ;)
Nie rozumiem po co bufor w wypadku kotła na holtzgaz? Widziałem takie instalacje na własne oczy i bufor jest zbędny. Wystarczy raz na dobę załadować retortę drewnem, piec nie gaśnie od jesieni do wiosny.
Gdyby nadal zakup kotła zgazowujacego był aktualny b. proszę polecić sympatycznemu p. Igorowi doskonałe kotły czeskiej firmy Blaze Harmony. Pomimo dość wysokiej ceny- naprawdę są jej warte.
kolejny swietny film, zrobisz material o grzaniu kominkiem (z plaszczem wodnym, z DGP a moze zwykla koza plus rekuperacja) i jaki wplyw ma to na pompe ciepla?
Bardzo ciekawy materiał Jednakże Igor nadal pali kopciuchem i często pojawiało się zdanie o zagotowaniu wody w kotle przy zaniku energii Ja również posiadam taki piec w nowym domu i zrobione jest to grawitacyjnie ,zima w dzień tylko chodzą pompy nagrzewa się podłogowe a na noc wszystko jest wyłączona i do rana wystarcza spokojnie Rano bryłka węgla pompy start i pali się na okrągło Mam wrażenie że dzisiejsi hydraulicy nie wiedzą z czym się je grawitacja Muszą być min że trzy pompy bo inaczej się nie da Pozdrawiam
@@krzysztofjarzyna6427 witam wychladzanie jest istota działania systemu Pobiera z pieca gdzie jest wyższa temperatura i oddaje w podłogę bądź grzejnik gdzie się ochładza Istotne w moim przypadku jest aby pompa w nocy nie pracowała bo kopciuch ma mały zasobnik paliwa a duża bezwładność dlatego na noc wrzucam kilka bryłek węgla i wyłączam pompę i tak do rana się pali gdybym nie wyłączył pompy napewno do rana by zgasł Pozdrawiam
@Bufor Ciepła 2021 niestety, cyfrowy, ale siadam i gram, wszystko stroi i jest ok. Nie każdy szef rozumie, że w organy piszczałkowe trzeba czasem zaglądnąć i wydać parę Złotych
Zastanawia mnie czy mozna by zrobic bufor na grawitacji samemu zespawać zbiornik z 3000 litrow. W środku grube rury żeliwne jak w kamienicy. I jazda i potem grawitacja z zbiornika na caly dom.
Dlaczego bufor na grzalki elektryczne to porazka? Podaj konkretne argumenty. Nie jeden czlowiek takie rozwiazanie ma u siebie i dwie taryfy plus dużą instalacje fotowoltaiczna i calkiem ekonomicznie to wychodzi.
Względem na plus jest koszt grzałek i tyle. PC w najgorszym momencie ma przełożenie 1 do 1. Grzałki zawsze. Zależy wszystko od wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło .
mnie bardzo interesuje właśnie instalacja fotowoltaiczna częściowo off-gridowa - żeby np. można najpierw naładować baterie, a potem przesyłać prąd do sieci
W Polsce nie ma dopuszczenia montażu kotłowni na opal stały z naczyniem przeponowym bez wyrównawczego naczynia bez dodatkowego zabezpieczenia wychładzania awaryjnego.
Kocioł zgazowujący drewno.. W latach dziewięćdziesiątych trafiły do Polski pierwsze kotły słowackiej firmy VIGAS oraz czeskie Atmos. Potem mieliśmy firmę w Otmuchowie, która produkowała bardzo dobre kotły nawet dla niemieckiej znanej w całej Europie. Niestety już nie istnieje o ile pamiętam. Ale do rzeczy. W czasie gdy mieszkałem jeszcze w Polsce sporo z tych kotłów montowałem i serwisowałem. No i koledze chciałbym zasugerować, by nie polegał do końca na animacjach pokazujących pracę takiego kotła a porozmawiał z ludźmi mającymi je parę lat u siebie ;) . I raczej niech to nie będą przedstawiciele handlowi producentów...
Jeśli kolega znalazłbyś czas na głębsze rozwinięcie tego tematu byłbym wdzięczny. Będę zakładał taki piec w domu ze względu na to iż posiadam swój własny las, sprzęt oraz chęci do pracy w lesie. Jak to jest na prawdę z tymi kotłami ? Dobrze to wychodzi? Dobre to jest? Bezpieczne ? Trwałość takich pieców atmos? Czy można AW tym spalać takie gatunki jak sosna (oczywiscie sezonowania).
@@lesnimuz1673 generalnie to między wierszami mojej poprzedniej wypowiedzi możesz znaleźć odpowiedź, ale mam właśnie chwilkę czasu, to przetłumaczę. Kotły Atmos miały niezłej jakości komorę spalania ( rodzaj ceramiki ). Co prawda potrafiło to pęknąć, ale da się wymienić i kocioł działa dalej. Vigas był znacznie prościej skonstruowany ( dzięki temu pewnie tańszy ) i szybciej zaczynały się problemy ( przede wszystkim zapychanie się kanałów powietrza pierwotnego ( konieczność wypalania poprzez rozgrzanie od zewnątrz blachy do takiego stopnia by osadzająca się wewnątrz sadza w formie twardego kamienia zapaliła się i wypaliła ). W Atmosie to było nieco lepiej wymyślone. Tu w Niemczech o Atmosie słyszałem raz od mojego fizjoterapeuty. Montowaliśmy parę razy niemieckie kotły na zgazowane drewno. Bierze się to stąd, że w wielu miejscowościach w miejscach graniczących z lasem są wyznaczone działki dla "przyjaciół natury" . Mogą tam budować małe domki ( chyba do 90 m2 ale zakładał sie nie będę ) i mogą własnym sumptem za darmo pozyskiwać drewno z tych lasów ( zapewne pod nadzorem leśniczego ale nie interesowałem się tym i szczegółów nie znam ). Ludzie Ci kupują czasami tego typu wynalazki na pelet czy drewno. Raz byłem świadkiem bojów klienta z kominiarzem próbującym zmusić nowo zamontowany kocioł do spełnienia norm czystości spalin. Skończyło się na zaproszeniu serwisanta od producenta. Okazało się, że owszem kocioł spełnia normy ale tylko wtedy gdy komora spalania ( czy zgazowywania ) jest całkowicie zapełniona drewnem. Gdy natomiast drewno się częściowo wypali to poziom sadzy, pyłów i tlenku węgla rośnie przerażająco. Czyli coś jakby hybryda z małą baterią i dużym silnikiem diesla. Spełnia normy w trakcie pomiarów i nigdy poza tym. Sosnowe drewno nie jest tak dobre jak bukowe czy inne liściaste ( między innymi z powodu wytrącającej się z niego smoły ), ale i tak innego nie będziesz palił, to nie ma co dużej tłumaczyć. W sezonowanie to nie wierzę, bo nigdy w Polsce nie widziałem wysezonowanego odpowiednio drewna, no to byłbyś jedynym. kilku z moich klientów po pewnym czasie i tak przechodziło na opalanie brykietem. Było drożej, ale przynajmniej dawało się uzyskać żądaną temperaturę. A montowałem kotły o wszystkich mocach i nawet baterie kotłów 80 kW w hotelach. Nie potrafię wytłumaczyć Ci dlaczego.. ;) ( sam nigdy nie miałem takiego kotła ) ale wszyscy klienci, którzy z jakiegoś powodu wywalali to niezłe na prospekcie urządzenie wyglądali jakoś jasniej.. bardziej szczęśliwie.. jakby pozbyli się wielkiego ciężaru z pleców. W jednym z hoteli, gdzie były dwie kotłownie z kotłami na drewno zgazowywane ( w tym jedna z baterią trzech kotłów ) po roku czy dwóch zamiast drewnem palił brykietem a po następnych dwóch chyba wycinaliśmy je i zamiast tego pracują tam kotły z palnikami na pelet. Może taki kaprys miał właściciel ?? Jeśli jednak nadal się będziesz upierał przy tym samospinającym się finansowo pomyśle ( a będziesz, bo przecież gdybyś miał rozterki to odpowiedź znalazłbyś w mojej poprzedniej wypowiedzi a teraz po prostu oczekujesz potwierdzenia ode mnie tego jak dobry masz pomysł ) to zadbaj by firma, która Cię uszczęśliwi miała dość wiedzy na temat sposobu zapewnienia odpowiedniej temperatury powrotu ( są gotowe zespoły Ladomatów czy jak je tam zwą ) i na tym raczej nie oszczędzaj, bo będziesz miał jeszcze gorzej. Powodzenia i sporo uśmiechu na okopconej twarzy ;)
@@lesnimuz1673 Blaze Harmony - b. dobre czeskie kotły zgazowujace drewno. Zostawiają daleko w tyle wszelkie Atmosy i Vigasy. Jak ktoś sobie życzy, może dokupić zmodyfikowane dolne drzwiczki z palnikiem na pellet - jak ma czas - ładuje i pali drewnem, gdy np. wyjeżdża,albo zapomni- włącza się automatycznie palnik na pellet.W odróżnieniu od 90% kotłów zgazowujacych-b. szeroki zakres temperatury wody na zasilaniu, umożliwiający nawet (co jest rzadkością w tego typu kotłach) pracę bez bufora. Oczywiście, jeżeli to tylko możliwe- bufor jak najbardziej zalecany. Byłbym zapomniał- ochrona temperatury powrotu fabrycznie zamontowana- wliczona w cenę kotła.
ciekawostka :) W sumie mały magazynek energii do podtrzymania chociażby działania pompek obiegowych do płaszcza wodnego w kominku załatwia problem ciepła przy awarii sieci... Nieźle...
przydaje sie . W lato 2 tv chodzą niezależnie, tak samo jak rutery do internetu. Ładujemy telefony, laptopy, oraz jest częściowe oświeltenie wnętrza domu ( tam gdzie się dało przerobić instalację )
@@PompaCiepłaiPV Jest strona CZYSTE OGRZEWANIE oczywiście polecam. Sam wiele rozwiązań podebrałem panu Adamowi. Super gość i super wiele pomysłów.Czyste Ogrzewanie
Chłop rozpala w piecu dwa razy dziennie.... to po co mu ten bufor??? Ja mam dom 230m2 pale raz dziennie sie 6h na dobe max temperatura to 23st wieczorem rano 20st, podłogówka + grzejniki spalam 6m drewna i 2 tony węgla kocioł 24kw kopciuch, co u mnie zmieni bufor?
Inverter 800W z 24v to żenujące przy obecnych standardach. U nas w kamperze mamy All in One Inverter charger firmy Mpp Solar model PIP 3024 MSXE ciągłej mocy 3kw z 24v. Cena urządzenia w 2019 wyniosła w przeliczeniu ok 1500zł. Dystrybutor z siedzibą w Warszawie. Pozdrawiam
Nie można mówić o akumulatorze wykonanym w technologii AGM, że jest żelowy. Też się nie zgodzę ze stwierdzeniem, że tylko panele na gruncie można sobie odśnieżyć. Na dachu też można i nie mniej wygodnie niż te na ziemi. U mnie dach płaski z włazem i jest w miarę komfortowa możliwość odśnieżania.
@Bufor Ciepła 2021 Wiem, że czepialstwo. Trochę przewrazliwiony jestem, bo jak czasem sprzedawcy tworzą swoje oferty akumulatorów to sami chyba nie wiedzą co sprzedają. Pozdrawiam
Zapraszam na NOWY kanał IGORA @Bufor i Drewno
th-cam.com/channels/HD7N89Xb_hsqx7YvUc3dEA.html
Dziękuję Panowie organiści za pouczający filmik. Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam.
Nawzajem. Pozdrawiamy.
Igor bardzo inteligentny i sympatyczny człowiek
pozytywne ,,chłopaki'' dla samej ich energii jaka przekazuj a warto obejrzeć - pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie.
nie przerywaj rozmówcom bo jest to strasznie drażniące dla nich i oglądających
Postaram się.
@Brayden Messiah how much are you paid for those adverts?
@@tomaszgerlak2065 Mało wiesz kolego. Nad technologią 'holzgas' pracowano grubo przed II wojną. Szczególnie w Niemczech, ale nie tylko tam. Nawet eksperymentalne samochody w tej technologii były budowane.
O tym samym miałem napisać. Zadawanie pytań nie polega na przerywaniu rozmówcy w dowolnym momencie.
Fajne z Was "chopy" róbcie więcej filmów i przede wszystkim szczęść Wam Boże na robotę. ☺
Amen 👌
Każdy ma swoje rozwiązania. Warto oglądać i stworzyć swoją kompilację tych rozwiązań. Dzięki za film i czekam na następne :)
Te swoje rozwiązania czasem wymykają się z pod kontroli i zaczynają się za bardzo rozrastać 😀
Proszę Bardzo
@Bufor Ciepła 2021
Nie rozumiem?
@Bufor Ciepła 2021
Wpadnij do nas na grupę może się skusisz
facebook.com/groups/3410378865659082/?ref=share
Super rozmowa aby dalej pozdrawiam
Dziękuję bardzo i zapraszam ponownie 😉
Ogrom wiedzy ,dzięki!
Pozdrawiam. Powracam z nowym kanałem. :)
Ciekawy filmik, mam nadzieję że Igor już niedługo wróci na YT bo bardzo chciał bym zobaczyć krok po kroku jak zrealizował inwestycję 👍
Wracam. 👍
witam,
faktycznie dobre rozwiązanie, mam podobne bufor 1000l z wężownicą CWU firmy RRB stal,
zacząłem chyba w 1992 roku od kolektorów słonecznych zbudowanych z czeskich płaskich grzejników, malowanych na czarno, grzejących bezpośrednio ciepłą wodę - sprawdziło się to w 100%. Potem w 1999 roku zacząłem swoją prawdziwą pasję od kolektorów słonecznych firmy Polska Ekologia.
Kiedy u nas podłączyli gaz kupiłem kocioł gazowy de Dietrich, - działa do tej pory,
trzy lata temu zaadaptowałem basenową pompę ciepłą do ogrzewania domu,
i wtedy też zamontowałem bufor, w zeszłym roku zamontowałem dodatkowo kondensacyjnego Viessmnn-a. wszystko spięte do bufora, praktycznie całe lato ciepła woda ze słońca, pompa ciepła (trochę za mała) ogrzewa do dom do temperatury na zewnątrz około 2st.C, poniżej załącza się kocioł gazowy.
w to wszystko wpięty jest też kocioł z dolnym spalaniem - Defro DS26, w wolnych chwilach rozpalam w kotle drewnem, pompa ciepła grzeje ile się da, jeśli jest za zimno automatycznie włącza się kocioł gazowy - dogrzewa wodę nagrzaną przez pompę.
pompa grzeje, może słabiej nawet do -15st.C.
zrobiłem trochę automatyki, jak na razie nie zawodzi...
pozdrawiam wszystkich....
Pozdrawiam. Reaktywuję kanał. Zapraszam do oglądania. Właśnie palę tym systemem drugi sezon.
Świetny pomysł z off gridem, ale tylko dla najbardziej potrzebnych i mało prądożernych urządzeń :)
Instalacja bez dostępu do sieci jest całkowicie nieopłacalna
@@marcinyyy5683 Instalacja z dostępem do sieci nie daje zabezpieczenia na brak zasilania w sieci.
@@sIow17 To się robi w inny tańszy sposób
@@marcinyyy5683 Acha. No tak, to brzmi sensownie.
@@sIow17 można sobie kupić drugi falownik off grid i przełącznik odcinający sieć, albo zwykłą najmniejszą przetwornicę na 230vAC (tylko żeby miała sinus) i od stron sieci podpiąć, również z przełącznikiem który odłącza sieć.
Łapka dla młodego kucharza.!
Pokarzę mu, będzie zadowolony 😉
Młody wymiata. Jest niesamowity.
@@danielstaszewski5441 oj tak
Szacunek za organy👍
Bardzo sympatyczny Pan "Prowadzący". Ciekawy kanał na YT z życiowymi informacjami. Dzięki!
Ciekawa rozmowa. Pozdrawiam kolegów z branży muzycznej. W tym roku czeka mnie wymiana pieca, najbardziej odpowiadałby mi kocioł na drewno + bufor, niestety u nas w Gminie nie dają dotacji na kocioł zgazowujący drewno 5 klasy zgodny z ekoprojektem, Nie wiem dlaczego ? Zastanawiam się nad dużym buforem z grzałkami i zmianą licznika na 2 taryfy. Oprócz tego, na duże mrozy mam jeszcze kominek.
Trochę prąd zdrożał, choć i cena drewna również.
Faktycznie można sobie obniżać zużycie prądu dzięki małej instalacji off gridowej. Przy wzroście opłat za energię elektryczną takie inicjatywy są tym bardziej wskazane.
@Bufor Ciepła 2021 Zależy. Jak bardziej skupiamy się na wykorzystywaniu bieżącej produkcji to faktycznie. Jak jednak mamy wiekszy bank energii to on sporo pochłania prądu by się doładować. On grid to generalnie bardziej się opłaca, przynajmniej na daną chwilę. Jak jednak ktoś nie może/nie chcę wysyłać prądu do sieci to szuka innych możliwości.
Tyllo że nie energia elektryczna drożeje, a opłaty stałe, więc to nic nie da.
Ciekawy offgrid tylko trudny do adaptacji -druga instalacja ,ale z chęcią popatrzę jak to jest spięte .👍
Chyba nie jest spięte, bo człowiek coś mówił o osobnych gniazdkach.
@@boguslawszostak1784 dokładnie jest to niezależna instalacja. Reaktywuję kanał i będe o tym opowiadał również . Pozdrawiam.
Zapraszam do śledzenia kanału bo własnie go reaktywuję.
Gdzie te drzewo czy drewno, na końcu miało być.. 🤔
Bardzo dobrze, że ma Pan pomysł i zapał na monitorowanie i ulepszanie systemu.
Jeżeli mogę coś zasugerować, to:
Do zbiornika CWU lepiej jeżeli woda byłaby ogrzewana przepływowo, przez jakaś tam wężownice (np ze stali nierdzewnej). W okresie letnim, woda grzeje się u Pana powyżej 70 stopni, i to jest OK.
W okresie zimowym, te 52 stopni to trochę mało, do wymaganej przepisami temperatury znautralizowania potencjalnych bakterii (oczywiście jeżeli woda nie byłaby pobierana kilka tygodni).
Co do samego bufora, to używanie kształtek łączeniowych ze zwykłej stali ocynkowanej, nie jest wskazene (temperatury powyżej 80 stopni). Jak już to stal weglowana, jak ktoś nie może się rozstać z ocynkiem.
pozdrawiam
Witam Panie Henryku. Właśnie reaktywowałem kanał. Zapraszam do obserwowania. Pozdrawiam
@@buforidrewno Proszę propagować wiedzę, :).
Odporność na nią niektórych forumowiczów powala z nóg...
Być może będzie mniej lamentów po zakończonych instalacjach.
@@henrykzajac4129 Pozdrawiam. PS. Zrobiłem parę nowinek technicznych między inny termometr Wifi i inne dodatki.
Proszę jak możesz to daj namiar na pana Igora chciałbym na spokojnie porozmawiać na temat bufora.Mam podobny dom do niego i chciałbym zobaczyć technicznie jak to zrobił.Bede wdzięczny.
Jedyne co mogę zrobić do podać maila do Igora gratywgarazu@gmail.com
Powracam z kanałem lada moment , będziesz mógł to zobaczyć na filmach. Pozdrawiam.
hej Reaktywuję kanał. Może coś ci się przyda do Twojej instalacji.
Dziękuję na pewno skorzystam z tego typu rozwiązań.Dziekuje
Odnośnie zgazowania to czesi mają dobre kotły atmos i vigas. Bardzo ważna przy eksploatacji tych kotłów jest praca na wysokich temperaturach żeby nie występowało zjawisko wykraplania się spalin. Pracowałem w firmie ktora produkowała takie kotły i skraplanie się spalin (w związku z tym korozja płaszcza wodnego) występowała gdy ktoś użytkował kocioł na temp. 40-50st. C
Muszę zgłębić wiedzę.
Punkt rosy czyli skraplania to standard we wszystkich kotłach. Tak załatwiłem swój na groszek, gdy w okresie wiosenno-letnim trzymałem 45° (po 10 latach rdza go zeżarła)
najlepszy blaze harmony
@@artib5743 Tylko 2x droższy.
@@buzonettito 10 lat to chyba dużo jak na kocioł.
bardzo ciekawy film, jednak jest to rozwiazanie bardzo szczegolne. Trzeba miec stary dom w ktorym jest duzo pomieszczen technicznych, trzeba miec swoj las, trzeba miec mozliwosc taniego pozyskania drzewa z lasu bo na plecach nie przyniesiesz, ogolnie ciekawostka 😃
Dla przecietnego posiadacza nowego domu temat, pomimo teoretycznie darmowego opału, nie ma uzasadnienia.
Temat jest skierowany głownie to osób które mają już domy, tudzież są w trakcie remontu.
Bufor plus kolektory słoneczne, wiosna i jesienią bajka
To wszystko zarąbiste .Jestem bardzo chytry żeby wydawać taką kasę kasę na takie bajery .Z moim piecu założyłem na wylocie kolektor 1,5 m który wspomaga piec .Spaliny dogrzewają wodę .Jest super .Dwie garści szyszek i cieplutko .
Dziękuję za komentarz
Z PV w zimie na dachu zależy od kąta nachylenia dachu. Ja mam 45° i śnieg sam się zsuwa z paneli.
a ja mam 45 i niestety nie zawsze zsuwa sie
Hmmm, mam 45° i solary - nie zauważyłem zsuwającego się śniegu ani z dachu, ani z solarów w innej sytuacji, niż ocieplenie.
@@mpGrafik Nie wiem jak w solarach ale w PV jeśli choć trochę panelu nie jest zaśnieżone "...to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia."
Co sie dzieje z kanałem Pana Igora?
Miałem banik. Ale wracam. Zapraszam do obserwowania.
Wie Pan może co się stało z kanałem Pana Igora?
YT w niewyjaśnionych okolicznościach zablokował kanał IGORA.
Widzowie cos mogą zrobić, żeby mu pomoc walczyć z youtube;)?
@@robertp4542 teraz już nic bo Igor usunął kanał. Ale Igor prowadzi inny kanał jakoś Klasyka w klasyku? Można zasubskrybować ten kanał.
Fajna instalacja daj namiar do Igora.
Własnie wracam. Także tego. :)
KOCHANI ! Drodzy Widzowie. Powracam na TH-cam z moim nowym "starym" Kanałem na Bufor Ciepła i Drewno. Otrzymuję od Was mnóstwo maili i pytań o moja instalację. Mam nadzieję, że teraz kanał będzie funkcjonował i nie zostanie zbanowany. Cierpliwości. Niedługo pierwsze filmy. Do zobaczenia. Kanał - Bufor i Drewno Igor K.
Miałem przez chwile kocioł Atmos czeski na holzgaz. Ciekawe było to ze temperatura zadania była pomiędzy 93° a 96° 🙂 5 minut bez zasilania pompy i woda zagotowana 😁
Witam
Byłeś z niego zadowolony?
Jak długo eksploatowałeś?
Masz do tego typu kotła uwagi?
Jestem zainteresowany tym tematem, będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
@@jaroslawparuzel4727 kocioł był w domu, który najmowałem około roku. Dom był nieocieplony, kocioł dawał bardzo gorącą wodę na c.o. Jesli chodzi o ekonomikę to w ogóle nie pamiętam, przy -26 musiałem co 3 godziny dokładać drewna...
Dziękuję
@@marcinwisniewski2 miałeś bufor podpięty do instalacji CO
@@jaroslawparuzel4727 hej. wracam z kanałem. Zapraszam do obserwowania mojej instalacji.
Gdzie jest kanał Pana z filmu ? Był kiedyś kanał bufor ciepła 2021 A teraz nie mogę go znaleźć
Zapraszam do obserwowania. Własnie reaktywuję swój kanał.
Ja mam typowy zagazowujacy i gdy poniżej zera to zapalam 10-11 przed południem później trzeba dolozyc 1-do 3 razy i znowu zapalenie przed południem a gdy temperatury od zera w gore to zapalam o 16 - jedno dołożenie około 20 i koniec bywa ze o 16 drugiego dnia jeszcze kaloryfery ciepłe i zapalam :) fajna sprawa
18:40 chodzi o korozję niskotemperaturową, szkodliwą dla kotłów, skracającą ich żywotność.
Dokładnie
Dlatego mam laddomat i powrót jest około 68 stopni. wkładka termostatyczna to 72 stopnie.
Gdzie jest ten kanał bo go znaleźć nie można?
Dodaj link
Hej. Wracam z kanałem. reaktywacja. Zapraszam
Mógłbym prosić o link do kanału Pana Igora ? Nie mogę go znaleźć na TH-cam
Pan Igor nie prowadzi już kanału.
Hej . Zapraszam. reaktywuję swój kanał.
To kiedy Pan Igor wraca na kanał ?
Tego jeszcze nie wiem
@@PompaCiepłaiPV Jeśli można to prosimy o rozgłos w tej sprawie jeśli będzie Pan wiedział .pozdro .
Witam . Zapraszam. Własnie wracam
Czy kanał Igora zniknął z YT? Sorry, ale nie mogę go namierzyć...
Tak było. Ale własnie wracam i zapraszam do obesrwowania kanału. :)
A ile gmina płaci co miesiąc za to że jesteś Eco. Pytam bo ja mam na gaz i jak mi nie będą płacić to zamieniam piec na opony bedzie eko.
Gdzie jest link do kanalu kolegi z lasu?
Tutaj. Powracam na youtube. :)
Do bufora kocioł podłączamy grawitacyjnie o ile nie mamy w buforze wężownicy i problem z za zimnym zasilaniem kotła rozwiązuje się sam.
Dziękuję za informację
właśnie problem z powrotem.
kanał bufor ciepła 2021 został usunięty czy ja jestem na tyle nieogarnięty, że nie mogę go znaleźć?
tak. ale już wkrótce powracam z kanałem lada moment , będziesz mógł to zobaczyć na filmach. Pozdrawiam.
Tak wyszło. Ale powracam. Mam nadzieję, że sie zobaczymy.
dzien dobry. dzięki za wiedzę. Jak sprawdziłby się system, w którym grzejesz bufor na maksa drewnem z kotła. Wrzucasz grzałkę np 5kw do bufora, która to grzałka podtrzymuje np temp. aby nie spadła poniżej np 50st. Zbilansowałoby się to z pracą fotowoltaiki? czy matematycznie nie ma to sensu? umielibyście to policzyć? dzieki. chodzi o to, żeby nie bawić się w palenie ale tanio nagrzać (kotłem) a potem podtrzymywać grzałką elektryczną.
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV pytam, bo mam stary piec "śmieciuch", do tego obok niego wisi junkers ceraclass 12kw na gaz (grzeję gazem, za luty największy rachunek 786zł - uważam, że ok jak na 100letnią chatę, zaizolowaną wełną 10cm i prawie 300m2 grzanych i 22st.) przed kilkoma tygodniami powiesiłem 7kwp fotowoltaiki. Mógłbym kupić bufor z demobilu (ale nowy) nie za 4000 zł ale np za 500zł - więc duża oszczędność. Myślałem, żeby np raz napalić w śmieciuchu - czy to drewnem czy to węglem - bez znaczenia a potem wrzucić grzałkę i niech utrzymuje np minimum 60st. pytanie czy ma to sens. Jak mi wiadomo, najwięcej energii wydatkuje się na ogrzanie wody od temperatury najniższej - wodociągowej do 90stopni. Pytanie czy matematycznie potem zbilansuje się sama grzałka na "podtrzymaniu" Należy oczywiście doliczyć pompki, automatykę i hydrualika - który jest obłędnie drogi (ostatnio za 2 dni pracy zawołał mi 3500zł za robociznę) jeśli miałbym kupić bufor w sklepie za pełną cenę to w ogóle bym nie myślał, ale że mam dostęp do taniego zamiennika to jest wgl jakiś pomysł? Trochę się rozpisałem, podsumuję: czy samo podtrzymywanie grzałką elektryczną będzie tanie? albo czy 7kwp na dachu pozwoli, żeby było darmowe? dzięki wielkie
@@pawespera4373 300m stary dom ogrzewasz 12 kW kotłem z zamkniętą komorą? To tak jakby na autostradzie jechać maluchem na 3 biegu. Ani nie będzie to przyjemne, ani ekonomiczne ani wydajne. Oczywiście, możesz dokładać do tego kolejne bajerki, ale to nadal będzie maluch na autostradzie na 3 biegu.
@@pawespera4373 powiesz coś więcej o tym zamienniku bufora co i jak
@@pawespera4373 To zbytnio nie ma sensu, zyskujesz tylko to, że ogrzewasz wstępnie kotłem, a potem to jest tak jakbyś grzał samą grzałką. Coś tam zaoszczędzisz, chyba, że nocna taryfa i dogrzewanie bufora w nocy.
Bufor 500 l mam od 14 lat z PC, kominkiem z płaszczem wodnym i piecem gazowym. Nagrzewam tym co wygodnie. W środku wężownica z CWU. Najlepsze możliwe rozwiązanie. Bufor to CO. I jest super.
hej . Ile czasu Ci trzyma bufor?? Reaktywuję kanał zapraszam do obserwacji.
@@buforidrewno ciężko powiedzieć, bo ciepło ucieka w CO. Ale latem jak zakręcę zawór, to spokojnie ciepło utrzymuję. Szczerze, to trudne pytanie, bo z CWU korzysta się często.
Ja grzeje prądem w drugiej taryfie i mam bufor 200l i dobrze ocieplony dom. Pompa ciepła i PV vs bufor z grzałką i większe PV wychodziło tak samo kosztowo. Więc mówienie że pompa ciepła do buforu nie ma porównania to nie w każdym przypadku. Może poruszysz temat pompa ciepła z klimatyzatora DIY? Pozdrawiam
Na pewno częściowo ma Pan rację. A skąd Pan jest jakie województwo?
@@PompaCiepłaiPV Podkarpacie :-)
Stary piec z powrotem 20 stopni ma duża sprawność, a w nowym jeśli powrót do pieca będzie 50 stopni to jak może on mieć sprawność 70%? W tej instalacji powrót do pieca ma 70??
Dzięki laddomatowi mam powrót około 67 stopni. Zapraszam na reaktywację mojego kanału.
Witam ma Pan jakiś kontakt do kolegi z odcinka bo nie mogę znalesc jego kanału 🤷♂️🤷♂️
Już niedługo odpala kanał
Dzięki za info 👍👍
@@brabra1941 Tak przynajmniej mówi
Obserwowałem go chciałem modernizować kotłownie na wzór jego a tu kanału brak
Chłopak chyba się przestraszył że może zostać celebrytą 😏a tak na serio nie ma nigdzie jego kanału. Kolega może przekazać koledze po fachu ze ludzie są głodni jego wiedzy ? 😛
Witam. Mógł by mi Pan przesłać schemat podłączenia bufora z laddomatem piecem i grzejnikami ?
Zapraszam na kanał. Reaktywacja tematu. :)
Proszę o jakiś link do tego kanału pomy ciepła 2021. Nigdzie nie można tego znaleźć.
Pozdrawim
Zapraszam, reaktywuję kanał.
Dwóch kolegów po fachu się spotkało a ja się pytam: dlaczego nikt nie zagrał nawet kawałka muzy dla oglądających ? ; )
Do Portu teraz:
- nie ma centralnej wody użytkowej, jest za to ciepła woda użytkowa
- 52 stopnie, tu jest rzecz dyskusyjna, w porządnych instalacjach robii się tak ,żeby woda o minimalnej temperaturze 60C dochodziła jak najbliżej punktów poboru i tam jęsli jest obawa o poparzenie, była zmieszana z zimną np.poprzez baterie z regulacją lub zawory TMV tuż przed baterią.
52C jest ok jeśli chodzi o temperaturę powrotu do boilera, oczywiście najlepiej jakby była cyrkulacja mechaniczna.
Najlepszą temeperaturą w boilerze CWU jest min.60C. Raz na jakiś czas trzeba temperaturę podwyższyć na parę godzin do min.70C w celu pasteryzacji całego układu.
W tym wszystkim chodzi oczywiście o bakterie, głównie o Legionellę.
Tu się nie będę rozpisywał ale w czasach kiedy ludzie mają coraz słabsze układy odpornościowe to się stanie poważniejsze jak się może wydawać.
Teraz pytanie do Igora:
Jakim drewnem palisz w tym kopciuchu? Też mam las, trochę więcej od Ciebie ale jeszcze nie myślałem żeby z niego korzystać, z różnych powodów.,
@@dawidxxx9671 Oczywiście masz rację ale wystarczy ,że spadnie Ci poniżej tych 60C a tu tak naprawdę nie wiemy czy te 52C są ustawione w zbiorniku więc zwracam na to uwagę.Dlatego jak macie jakieś ujęcia wody nie używane min. raz w tygodniu to trzeba je przepłukać przez parę minut. Dotyczy to też zimnej wody.
Jeszcze przyjdzie taki dzień i zagramy.
@Bufor Ciepła 2021 to nie chodzi o to ,że woda Ci krąży w tej temperaturze, ważne jest w jakiej temepraturze krąży a ta temperatura którą masz obecnie jest za niska, pozatym wodą o temperaturze 50-52 też można się poparzyć a tym bardziej dzieci. Masz już cyrkulację więć jedna sprawa z głowy.
Pracuję przy takich instalacjach od więcej jak 20 lat, do tego obwarowanych przepisami, testami i tak dalej....jakby co to służę pomocą.
Pozdrawiam
Robert
Rurek co niemiara ale najwazniejsze ze wszystko dziala,spelnia swoje zadanie i inwestor zadowolony! Fajny filmik👍
Pozdrawiam
O to chodzi, żeby działało 😉
Nie jest aż tak źle. Pozdrawiam
zawór regulujący ciepłą wodę użytkową to ATM. Polecam
Pozdrawiamy kanał Bufor Ciepła 2021 :)
Również pozdrawiam
Cześć Panowie.
Super filmik jestem z wami.
Odnośnie sprzątania lasu, ja mieszkam od 20 lat w szwecji a tutaj są lasy jak wiadomooo,a więc my nie sprzątamy tych połamańcòw to jest pokarm dla fauny i flory, robaczkòw insektòw, ptakòw wszystkiego, schronienie, korniki jedzą te połamańce a nie te zdrowe i wogòle natura sama sie zajmuje takimi rzeczami, potem zamienia sie to w glebę itp
Tak więc nie Wiem....
Może ten kornik drukarz nie miał co jeść i zjada zdrowe .. ?
Pozdrawiam
Nie myślałeś o rozpalaniu pieca( kotła) od góry?
Ten kocioł nie nadaje się na rozpalanie od góry. Pozdrawiam
Ja użytkuje taki kocioł zgazowujący drewno od 25 lat ,dokładam dwa razy na dobę a rozpala raz w miesiącu po czyszczeniu.
Napisz proszę maila do mnie pompa.ciepla.pv@gmail.com
@ pompa ciepła ma Pan jakiś kontak do Pana Igora? Próbowałem napisać na email jednak nie ma odpowiedzi. Może ma Pan jakieś aktualne namiary?
Napisz na tego maila. gratywgarazu@gmail.com
Reaktywuję kanał. Zapraszam .
Nie wiesz co stało się z kanałem Igora bufor ciepła 2021? Nigdzie nie mogę go znaleźć. Pozdrawiam
Igor ma problem z youtube, (problem techniczny), ale pracuje nad tym. Jak tylko wszystko wróci do normy, dam znać na kanale.
@@PompaCiepłaiPV dzięki za odpowiedź:)
Hej własnie wracam do reaktywacji kanału. Pozdrawiam
@@buforidrewno dzięki!!!:)))
Witam,
Drewno iglaste wchodzi w grę w paleniu w kotle zgazowującym? Dom z lat 80 tych "transformator" ocieplony, stolarka świeża. Piwnica (tylko 2 kaloryfery), parter (niecałe 70 m2), piętro (niecałe 70 m2), poddasz ok 50 m2 użytkowej dość niskie. Obecnie grzeję gazem. Chciałbym w ten system wpiąć ten piec i bufor 600 l. Czy moc kotła 25 kW będzie ok i bufor 600 l na początek z opcją dołączenia kolejnego 600 l w przyszłości? 1000 litrów mi do obecnej kotłowni nie zmieści się w drzwiach, a i z wysokością będzie problem. Mam możliwość pozyskiwania drewna iglastego za darmo, a buk w mojej okolicy to koszt 300 zł/kubik.
Uwaga laptopy mają ładowarki 130 watowe nawet(sam taka oryginalna dell posiadam) a ladowarki do tel najszybsze biora po 65 wat a standardowe z szybkim ladowaniem biora 15-27 wat ;)
No patrz...
Ładowarka od starszych ma mniej, kalkulator chodzi tylko na baterie słoneczne.
Ja mam ładowarkę do laptopa samochodową, ładuje laptopa za darmo z akumulatory, telefony też. Inne urządzenia idą przez przetwornice.
Nie rozumiem po co bufor w wypadku kotła na holtzgaz? Widziałem takie instalacje na własne oczy i bufor jest zbędny. Wystarczy raz na dobę załadować retortę drewnem, piec nie gaśnie od jesieni do wiosny.
Gdyby nadal zakup kotła zgazowujacego był aktualny b. proszę polecić sympatycznemu p. Igorowi doskonałe kotły czeskiej firmy Blaze Harmony.
Pomimo dość wysokiej ceny- naprawdę są jej warte.
SŁyszałem o tej firmie. pozdrawiam
Witam. Wiesz może co się stało z Igorem i jego kanałem bufor ciepla 2021?
Igorowi youtube zablokował kanał.
A jaki jest tego powód?
@@adambromberger2974 nie mam pojęcia, ale napisali mu że nieodpowiednie treści 🤔
Hej. Powracam ze swoim kanałem . zapraszam do obserwowania.
@@buforidrewno 😁
A w jakim województwie ma to zamontowane.Dzieki serdeczne
w Mazowieckim.
kolejny swietny film, zrobisz material o grzaniu kominkiem (z plaszczem wodnym, z DGP a moze zwykla koza plus rekuperacja) i jaki wplyw ma to na pompe ciepla?
Posiadam 10 rok kocioł vitoligno 100-s zagazowywujacy drewno. Skłaniam się chyba ze zmianą rodzajem ogrzewania.
Cześć mam pytanie taki bufor ciepła
można podłączyć też pod ogrzewanie gazowe i czy są pod to piece gazowe
Dużo można. Zapraszam do reaktywacji kanału, bedę też o tym mówił.
A propos, nie zawsze inwestycja musi sie zwrocic. Czasami placimy za komfort, ktory jak zwykle kosztuje.
Można jakiś link do tego kanału kolegi od bufora?
Hej. Własnie powracam ze swoim kanałem. Zapraszam.
Bardzo ciekawy materiał
Jednakże Igor nadal pali kopciuchem i często pojawiało się zdanie o zagotowaniu wody w kotle przy zaniku energii
Ja również posiadam taki piec w nowym domu i zrobione jest to grawitacyjnie ,zima w dzień tylko chodzą pompy nagrzewa się podłogowe a na noc wszystko jest wyłączona i do rana wystarcza spokojnie
Rano bryłka węgla pompy start i pali się na okrągło
Mam wrażenie że dzisiejsi hydraulicy nie wiedzą z czym się je grawitacja
Muszą być min że trzy pompy bo inaczej się nie da
Pozdrawiam
Też ciekawa opcja. ! pozdrawiam. Reaktywuję kanał. zapraszam do obesrwowania.
Skoro grawitacyjnie to do czego pompka?
@@krzysztofjarzyna6427 witam
Pompa po to aby grzało stabilnie,grawitacja w razie braku Energi elektrycznej
Pozdrawiam
@@kriso7639 co to znaczy stabilnie? Czy obieg wody co robi pompa nie wychładza jej czasem?
@@krzysztofjarzyna6427 witam wychladzanie jest istota działania systemu
Pobiera z pieca gdzie jest wyższa temperatura i oddaje w podłogę bądź grzejnik gdzie się ochładza
Istotne w moim przypadku jest aby pompa w nocy nie pracowała bo kopciuch ma mały zasobnik paliwa a duża bezwładność dlatego na noc wrzucam kilka bryłek węgla i wyłączam pompę i tak do rana się pali gdybym nie wyłączył pompy napewno do rana by zgasł
Pozdrawiam
Telewizor 40w poboru? Jaki to model też taki chcę
Taki czarny 🤔 Pozdrawiam Serdecznie.
@Bufor Ciepła 2021 mógłbym prosić o model tego 55cali
190wat 40cali masung.. 🤔
Panasonic 32 cale, smart, ma poboru około 35 Watt ( bez internetu), gdy odpali się wifi, zwiększa do około 41 w
Co ma to z buforem i dlaczego taki dlugi wstep
Fajne szkło masz pomiędzy szafkami? Drogie toto?
Fajne fajne 😉
Dobry film, też myślę o buforze tylko na grzałki elektryczne, co koledzy o tym sądzicie? Aaaa, też od 30 lat jestem organistą, pozdrawiam😉
Pozdrawiam kolegę po fachu.
@Bufor Ciepła 2021 niestety, cyfrowy, ale siadam i gram, wszystko stroi i jest ok. Nie każdy szef rozumie, że w organy piszczałkowe trzeba czasem zaglądnąć i wydać parę Złotych
pozdrawiam kolegę po fachu i zapraszam na reaktywację kanału.
Czemu tego kanału znaleźć nie można?
Nie zwraca się?
Miałem banik. :) Ale własnie wracam. pozdrawiam
@@buforidrewno za co dali bana? Mokrym drewnem paliłeś?😁
Do Igora. Zawór termostatyczny mieszający ATM 363 afriso. Super działa. Pozdrawiam
OK. Ale szukałem akurat jakieś combo, trafiłem z wyprzedaży za 800 zł.
hej. SŁyszałem o o tym. :)
Dasz link do kanału Igora?
nie ma filmików i kanału, pewnie skasowany już
Zapraszam. Reaktywuję kanał.
@@grzegorz6698 Powracam z kanałem. Zapraszam
Po co nad kotłem przed pompą zawór różnicowy
Zastanawia mnie czy mozna by zrobic bufor na grawitacji samemu zespawać zbiornik z 3000 litrow. W środku grube rury żeliwne jak w kamienicy. I jazda i potem grawitacja z zbiornika na caly dom.
Wszystko jest do zrobienia z głową. Zapraszam na reaktywację mojego kanału.
Dlaczego bufor na grzalki elektryczne to porazka? Podaj konkretne argumenty. Nie jeden czlowiek takie rozwiazanie ma u siebie i dwie taryfy plus dużą instalacje fotowoltaiczna i calkiem ekonomicznie to wychodzi.
Być może tak jest, ale nie sądzę że to jest ekonomiczne.
Względem na plus jest koszt grzałek i tyle. PC w najgorszym momencie ma przełożenie 1 do 1. Grzałki zawsze. Zależy wszystko od wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło .
bez fotowoltaiki to drogi temat.
mnie bardzo interesuje właśnie instalacja fotowoltaiczna częściowo off-gridowa - żeby np. można najpierw naładować baterie, a potem przesyłać prąd do sieci
Czyli hybryda Ci się marzy.
@@PompaCiepłaiPV oj tak,
Będę o tym mówił podczas reaktywacji kanału. Do zobaczenia.
@@buforidrewno będę oglądać!
W Polsce nie ma dopuszczenia montażu kotłowni na opal stały z naczyniem przeponowym bez wyrównawczego naczynia bez dodatkowego zabezpieczenia wychładzania awaryjnego.
Kocioł zgazowujący drewno.. W latach dziewięćdziesiątych trafiły do Polski pierwsze kotły słowackiej firmy VIGAS oraz czeskie Atmos. Potem mieliśmy firmę w Otmuchowie, która produkowała bardzo dobre kotły nawet dla niemieckiej znanej w całej Europie. Niestety już nie istnieje o ile pamiętam. Ale do rzeczy. W czasie gdy mieszkałem jeszcze w Polsce sporo z tych kotłów montowałem i serwisowałem. No i koledze chciałbym zasugerować, by nie polegał do końca na animacjach pokazujących pracę takiego kotła a porozmawiał z ludźmi mającymi je parę lat u siebie ;) . I raczej niech to nie będą przedstawiciele handlowi producentów...
Jeśli kolega znalazłbyś czas na głębsze rozwinięcie tego tematu byłbym wdzięczny. Będę zakładał taki piec w domu ze względu na to iż posiadam swój własny las, sprzęt oraz chęci do pracy w lesie. Jak to jest na prawdę z tymi kotłami ? Dobrze to wychodzi? Dobre to jest? Bezpieczne ? Trwałość takich pieców atmos? Czy można AW tym spalać takie gatunki jak sosna (oczywiscie sezonowania).
@@lesnimuz1673 generalnie to między wierszami mojej poprzedniej wypowiedzi możesz znaleźć odpowiedź, ale mam właśnie chwilkę czasu, to przetłumaczę. Kotły Atmos miały niezłej jakości komorę spalania ( rodzaj ceramiki ). Co prawda potrafiło to pęknąć, ale da się wymienić i kocioł działa dalej. Vigas był znacznie prościej skonstruowany ( dzięki temu pewnie tańszy ) i szybciej zaczynały się problemy ( przede wszystkim zapychanie się kanałów powietrza pierwotnego ( konieczność wypalania poprzez rozgrzanie od zewnątrz blachy do takiego stopnia by osadzająca się wewnątrz sadza w formie twardego kamienia zapaliła się i wypaliła ). W Atmosie to było nieco lepiej wymyślone. Tu w Niemczech o Atmosie słyszałem raz od mojego fizjoterapeuty. Montowaliśmy parę razy niemieckie kotły na zgazowane drewno. Bierze się to stąd, że w wielu miejscowościach w miejscach graniczących z lasem są wyznaczone działki dla "przyjaciół natury" . Mogą tam budować małe domki ( chyba do 90 m2 ale zakładał sie nie będę ) i mogą własnym sumptem za darmo pozyskiwać drewno z tych lasów ( zapewne pod nadzorem leśniczego ale nie interesowałem się tym i szczegółów nie znam ). Ludzie Ci kupują czasami tego typu wynalazki na pelet czy drewno. Raz byłem świadkiem bojów klienta z kominiarzem próbującym zmusić nowo zamontowany kocioł do spełnienia norm czystości spalin. Skończyło się na zaproszeniu serwisanta od producenta. Okazało się, że owszem kocioł spełnia normy ale tylko wtedy gdy komora spalania ( czy zgazowywania ) jest całkowicie zapełniona drewnem. Gdy natomiast drewno się częściowo wypali to poziom sadzy, pyłów i tlenku węgla rośnie przerażająco. Czyli coś jakby hybryda z małą baterią i dużym silnikiem diesla. Spełnia normy w trakcie pomiarów i nigdy poza tym. Sosnowe drewno nie jest tak dobre jak bukowe czy inne liściaste ( między innymi z powodu wytrącającej się z niego smoły ), ale i tak innego nie będziesz palił, to nie ma co dużej tłumaczyć. W sezonowanie to nie wierzę, bo nigdy w Polsce nie widziałem wysezonowanego odpowiednio drewna, no to byłbyś jedynym. kilku z moich klientów po pewnym czasie i tak przechodziło na opalanie brykietem. Było drożej, ale przynajmniej dawało się uzyskać żądaną temperaturę. A montowałem kotły o wszystkich mocach i nawet baterie kotłów 80 kW w hotelach. Nie potrafię wytłumaczyć Ci dlaczego.. ;) ( sam nigdy nie miałem takiego kotła ) ale wszyscy klienci, którzy z jakiegoś powodu wywalali to niezłe na prospekcie urządzenie wyglądali jakoś jasniej.. bardziej szczęśliwie.. jakby pozbyli się wielkiego ciężaru z pleców. W jednym z hoteli, gdzie były dwie kotłownie z kotłami na drewno zgazowywane ( w tym jedna z baterią trzech kotłów ) po roku czy dwóch zamiast drewnem palił brykietem a po następnych dwóch chyba wycinaliśmy je i zamiast tego pracują tam kotły z palnikami na pelet. Może taki kaprys miał właściciel ?? Jeśli jednak nadal się będziesz upierał przy tym samospinającym się finansowo pomyśle ( a będziesz, bo przecież gdybyś miał rozterki to odpowiedź znalazłbyś w mojej poprzedniej wypowiedzi a teraz po prostu oczekujesz potwierdzenia ode mnie tego jak dobry masz pomysł ) to zadbaj by firma, która Cię uszczęśliwi miała dość wiedzy na temat sposobu zapewnienia odpowiedniej temperatury powrotu ( są gotowe zespoły Ladomatów czy jak je tam zwą ) i na tym raczej nie oszczędzaj, bo będziesz miał jeszcze gorzej. Powodzenia i sporo uśmiechu na okopconej twarzy ;)
@@lesnimuz1673 Blaze Harmony - b. dobre czeskie kotły zgazowujace drewno. Zostawiają daleko w tyle wszelkie Atmosy i Vigasy. Jak ktoś sobie życzy, może dokupić zmodyfikowane dolne drzwiczki z palnikiem na pellet - jak ma czas - ładuje i pali drewnem, gdy np. wyjeżdża,albo zapomni- włącza się automatycznie palnik na pellet.W odróżnieniu od 90% kotłów zgazowujacych-b. szeroki zakres temperatury wody na zasilaniu, umożliwiający nawet (co jest rzadkością w tego typu kotłach) pracę bez bufora.
Oczywiście, jeżeli to tylko możliwe- bufor jak najbardziej zalecany.
Byłbym zapomniał- ochrona temperatury powrotu fabrycznie zamontowana- wliczona w cenę kotła.
Własnie mija drugi sezon jak go użytkuję i wracam na youtube z wskazówkami.
ciekawostka :) W sumie mały magazynek energii do podtrzymania chociażby działania pompek obiegowych do płaszcza wodnego w kominku załatwia problem ciepła przy awarii sieci... Nieźle...
przydaje sie . W lato 2 tv chodzą niezależnie, tak samo jak rutery do internetu. Ładujemy telefony, laptopy, oraz jest częściowe oświeltenie wnętrza domu ( tam gdzie się dało przerobić instalację )
Widać że gość posiada wiedzę na temat. Gdzie link do kanału gościa ?
W karcie u góry 😉
@@PompaCiepłaiPV niema
Wracam ze swoim kanałem. Zapraszam do obesrwowania
Mam zestaw bufor 2000 plus kocioł zgazowywujacy atmos 30kw
świetnie.
Witam.I jak sie sprawuje ?Stary dom czy nowy
Ciekawe tematy
Staram się aby każdy kolejny był coraz ciekawszy. Zapraszam ponownie.
Też tak uważam. Zapraszam . reaktywuję swój kanał.
Czy Wy Wszyscy oglądaliście I czytaliście cykl Adama na elektrodzie- kilka lat temu i to dobrych lat...
Nie...
@@PompaCiepłaiPV Jest strona CZYSTE OGRZEWANIE oczywiście polecam. Sam wiele rozwiązań podebrałem panu Adamowi. Super gość i super wiele pomysłów.Czyste Ogrzewanie
Przeskocz do treści
Chłop rozpala w piecu dwa razy dziennie.... to po co mu ten bufor??? Ja mam dom 230m2 pale raz dziennie sie 6h na dobe max temperatura to 23st wieczorem rano 20st, podłogówka + grzejniki spalam 6m drewna i 2 tony węgla kocioł 24kw kopciuch, co u mnie zmieni bufor?
Kocioł z buforem poprawia sprawność kotła. Palenie na maxa. Zdrowy kocioł i czysty komin.
@@ewak1990 Dokładnie. ! Zapraszam na reaktywację kanału.
Może ktoś podać nazwę kanału Igora ?
Kanał Igora na razie nie działa, ale niedługo Igor zaczyna od nowa. Jak już ruszy, dam znać.
Proszę dodać w opisie pod filmem.
Dzięki za odp.
no zonka ma " jezyk " ciety ....:):):):)
nie masz chlopie " lekko" w domu , wspolczucie :):):):)
Zartowalem oczywiscie:):):):)
Jeszcze mnie nie bije, to jest dobrze 😏
@@PompaCiepłaiPV
dobre :):):) " jeszcze " :):):):)
@@PompaCiepłaiPV
to choc tyle dobrze bo
Ma kobitka ta "Moc" :)(:):):)
@@irOK997 ona Kochana jest
@@PompaCiepłaiPV
To dobrze :):):)
Chwali sie !
Nie ma was w święta w pracy. A co my mamy powiedzieć biedni policjanci😀😀😀
współczujemy.
Inverter 800W z 24v to żenujące przy obecnych standardach. U nas w kamperze mamy All in One Inverter charger firmy Mpp Solar model PIP 3024 MSXE ciągłej mocy 3kw z 24v. Cena urządzenia w 2019 wyniosła w przeliczeniu ok 1500zł. Dystrybutor z siedzibą w Warszawie. Pozdrawiam
Rozumiem, Jak dla mnie się sprwadza. Po za tym przy rozbudowie domu są inne priorytety i nie zawsze mozna wydać ile się chce.
"...nie pokaże nie pokaże nikomu"
Trochę za wcześnie chyba był Liw
Nie dlaczego 120 osób w szczycie było ;-) Pozdrawiam
@@PompaCiepłaiPV
No to elegancko
Bardzo często handlarze sprzedają piece daleko za duże. Mi proponowali ponad 20kw na 100m2 a wystarcza 12 kw
Na 100m to i 9kw bez problemu sobie poradzi
@@---ro3dm po 6 latach doświadczenia potwierdzam
@@dawidxxx9671 o
Z buforem ciepła nie ma czegoś takiego jak zbyt duży piec. im mocniejszy tym lepiej można szybciej ogrzać bufor , a sam kocioł krócej pracuje
@@oneferrdek3346 tylko że nikt nie pisał w kontekście bufora tylko moc do powierzchni
Nie można mówić o akumulatorze wykonanym w technologii AGM, że jest żelowy. Też się nie zgodzę ze stwierdzeniem, że tylko panele na gruncie można sobie odśnieżyć. Na dachu też można i nie mniej wygodnie niż te na ziemi. U mnie dach płaski z włazem i jest w miarę komfortowa możliwość odśnieżania.
@Bufor Ciepła 2021 Wiem, że czepialstwo. Trochę przewrazliwiony jestem, bo jak czasem sprzedawcy tworzą swoje oferty akumulatorów to sami chyba nie wiedzą co sprzedają. Pozdrawiam
u mnie na dachu tylko drabina ( a ja mam lęk wysokości )
Pompki można zasilić awaryjnie ups/przetwornicą pod akumulatorem samochodowym koszt ok 350zł, pod większym akumulatorem spokojnie kilka dni wytrzyma.
akumulatory smochodowe to UPS nie polecam. Lepiej AGM czy zelowe.
2x rozpalanie w ciągu dnia na 500 l na 1000 1 raz na dzień a przy 2000 raz na 2dni!!!😀👍
Za późno było, by wyrwać drzwi i wstawić 1000L. Ps. wracam z nowym kanałem. Zapraszam do oglądania.
Witam nie mogę namierzyć kanału tego Pana...
Bardzo proszę. Zapraszam, Reaktywuję swój kanał.
Szkoda tylko że Pan Igor zlikwidował swój kanał.
Sam nie zlikwidował tylko youtube.
@@PompaCiepłaiPV A jaki był tego powód?
Właśnie rekatywuję. Otrzymałem wiele, wiele maili i wiadomości. Zapraszam do obeserwowania.