Bardzo dobrze autor wytlumaczyl takze to, ze Francuzi sa jakby malo dumni ze swego osiagniecia. Kiedys ogladalem sporo programow France24 i dziwil mnie brak dumy z tego, ze ten kraj jako nieliczny odszedl od wegla a przy tym zrobil to tanim kosztem, przyczynil sie do powstania dobrze platnych miejsc pracy, rozwoju Know-how(co jest bardzo wazne). Skutku dla ochrony przyrody tazke sa nie do przecenienia (nie tylko niskie emisje gazow cieplarnianych ale takze brak odpadow z uzywania wegla, wyciekow weglowodorow i podobbych). Dobry techicznie plan ale zabraklo takze dobrego PR i informacji dla spoleczenstwa. W perspektywie lat, mysle ze popelniono bardzo malo bledow jak na plan i inwestycje z tak duza perspektywa czasu. Prawdopodobnie w latach 70tych XXwieku nie przewidywano, ze fale upalow beda praktycznie corocznym utrodnieniem w srodku lata. Jako ciekawostka- ostatnio sprawdzilem ile jest smiertelnych zatruc Tlenkiem Wegla(CO) w Niemczech i Francji (na 100tys mieszkancow) i okazuje sie, ze ten wspolczynnik jest duzy gorszy w Niemczech (okolo 10krotnie) niz we Francji. Jak duzo z tych okolo 600zgonow/rok w Niemczech jest spowodowanych tym, ze gas jest tam wykorzystywany do ogrzewania, gotowania w warunkach domowych? Podejrzewam, ze sporo. Tymczasem w NIemczech/Francji energia atomowa przez cale dziesieciolecia nie ma pewnie policzalnych ofiar smiertelnych, a odpady jadrowe, wg propagandy niemieckej "zlo wcielone" w zadnym kraju zachodnim nie zabily czy skrocily zycia nikomu. Totalna opozycja wobec Atomu w Niemczech to dzialanie przeciwko faktom, logice i w dluzszej perspektywie wlasnemu narodowi (chocby przez najdrozsza w Europie energie elektryczna, zanieczyszczenia z wegla i wiele innych czynnikow)
Na sam koniec jeszcze sobie założyli kajdanki na ręce, jak Putin im zakręcił zawory w GazPromie. Przez ostatnie kilka dekad to Niemcy jakby przestali myśleć patrząc na ich decyzje.
@@MrWymiatacze wszystko zależy od sytuacji, opinia publiczna ma ogromne znaczenie, jeśli nie bierze się jej pod uwagę to za chwilę z demokracji można mieć dyktaturę w kraju, z kolei są sytuacje takie jak we Francji gdzie akurat rząd kierował się interesem narodowym trochę wbrew opinii publicznej i protestom. Dzisiaj dzięki temu Francja jest dużo bardziej niezależna energetycznie.
Kurna, we Francji w 40 lat wybudowali 50 reaktorów. W PL atom budują od 1970. 50 lat minęło i nawet jednego nie wybudowali. Ale prezesi spółek państwowych kasę biorą. Ehh... Dykta i karton.
Ciekawe że nie powstał ten w Żarnowcu. Bo nie by w technologii tej z Czrnobyla. Był już w nowszej, bezpieczniejszej. W której do dzis działaja reaktory w Ignalinie, czy w Czechach. Panika czarnobylska zrobiła najwięcej złego w naszej niezależności energrtycznej. Ba nawet trzeci reaktor czarnopbylski nie jest w tej samej technologii co ten co zrobił bum w 86-ym.
@@iowa406 pozostaje jedynie dziękować jak zwykle grającemu na dobro Polski (od 1000 lat) koścółkowi, który był głównym inicjatorem ruchu przeciwników budowy Żarnowca, w postaci franciszkańskiego ruchu ekologicznego.
Kiedy pierwszy reaktor w Polsce. Pamiętam gdy w latach '80 były plany na budowę elektrowni w Żarnowcu. Mieszkam w Ontario gdzie 60% energii elektrycznej pochodzi z generatorów napędzanych parą z reaktorów CANDU. Wiele z nich pracuje ok 40 lat. Obecnie nie wyobrażam sobie Europy przy takim zużyciu energii elektrycznej bez reaktorów atomowych.
W Europie jest taki kraj - Niemcy którzy decydują jaka będzie polityka energetyczna w UE. Reaktory jądrowe nie są przyszłością wg nich i kropka. Chcą ITER i tzw. nieemisyjne źródła energii 🤣 i to szybko bo do 2050
@@Blejk_Karington Bo się Fukushimy przestraszyli, a Japończycy wracają, Koreańczycy budują nowe, każdy buduje nowe, a przypominam, że leżymy w regionie gdzie tsunami i trzęsienia ziemi nie występują a mimo to najnowocześniejsze elektrownię są tak zabezpieczone by wytrzymać tego typu katastrofy naturalne, są wstanie wytrzymać zderzenie boeinga, a testy z Czarnobyla nie są możliwe do przeprowadzenia na nowoczesnych elektrowniach
Jak na razie fiuzja to tylko w marzeniach inżynierów i fizyków th-cam.com/video/4GJtGpvE1sQ/w-d-xo.html bo Ford Fusion dalej śmiga na tym co pozostało po dinozaurach. Tak czy inaczej, zamknięcie przez Niemców elektrowni które mogły do dziś w miarę bezpiecznie służyć to naprawdę wspaniały pomysł, szczególnie na dzień dzisiejszy, by zrobić z siebie niewolników Putyna. Ja wiem że marzenia i oczekiwania to Niemcy miewają duże, ale często przerastają one ich możliwości.
To INTRO z tą muzyką jest MEGA!! Aż ciary są. Do tego słowa JFK 💪... Widzę intro i wiem, że za każdym razem będzie to film pierwsza klasa. Brawo i pozdrawiam!
Bardzo pożyteczny i potrzebny kanał! Dzięki za ten odcinek. Wiedziałem, że Francuzi mają sporo elektrowni atomowych, ale absolutnie nie znałem historii ich powstania! :)
Nam by się przydało kilka elektrowni i to bardzo. Obecnie nie mamy nic. Umowa społeczna, zmniejsza wydobycie węgla, zakręcenie kurka z Rosji przez Mateusza oraz rezygnacja z rosyjskiego węgla. Jak zwykle stracą najbiedniejsi, których nie będzie stać na ogrzewanie. Francuzom możemy tylko zazdrościć...🙁
Ale będzie ,a gdyby PO je**sądzili już byś nawet węgla nie miał! Wszystko co Niemiec każe byłoby wykonane! Energia by kosztowała jeszcze drożej bo byśmy kupowali od Niemca!
Fajny materiał ale zabrakło wielu podstawowych informacji: 1. Ile kosztował program budowy i średnio jedna elektrownia? 2. Jaką technologię wykorzystano w reaktorach? 3. Skąd Francja pozyskuje surowiec (uran)? 4. Co się dzieje z odpadami? 5. Ile % energii we Francji pochodzi obecnie z atomu? 6. Jaka jest obecnie sytuacja - czy społeczeństwo popiera budowę kolejnych elektrowni? Materiał za to skoncentrowany na protestach społecznych i rekcjach władzy na nie - trochę nie rozumiem dlaczego.
Chciałbym zaznaczyć, że w współczesnych cywilizowanych krajach reaktory otacza się grubą warstwą żelbetonu więc mogą się stopić itd. i nic nie się stanie(oprócz rzecz jasna problemu usunięcia takiego stopionego reaktora) Czarnobyl, ciężko komentować bo osłona była z palnych materiałów, a w Fukushimie wybuchł zbiornik z wodą(albo z wodorem?), (akurat to jest faktycznie błąd konstrukcyjny nie uwzględniać możliwości zalania i odcięnia pomp chłodzących na terenach zalewowych.) Jednakże osłony rekatorów przyjmą nawet na klatę jumbo jeta lecącego z maksymalną prędkości, więc powiedział bym, że jest to dobrze zabezpieczone( w cywilizowanych krajach).
@@KM-kn1tq Nie wiem jak to inaczej określić ale to po prostu... Nieprawda, doszło do nieszczelności instalacji chłodzącej, a nie stricte samej osłony reaktora, zresztą w gwoli ścisłości 3 reaktory, które uległy stopieniu w żadnym nie stwierdzono naruszenia zewnętrznej obudowy bezpieczeństwa a w niektórych nawet wewnętrznej. Co nastąpiło to wybuch wodoru w 2 reaktorach i spuszczenie pary wodnej z wewnętrznej instalacji, a to wszystko z powodu odcięcia od zasilania zewnętrznego, zalania generatorów diesla i wyczerpanie baterii, które starczyły tylko na 8 godzin, a dodatkowe baterie przyjechały po 13 godzinach jednak instalacja do nich była już pod wodą, co uniemożliwiło efektywne chłodzenie reaktorów jak i się później okazało instalacja do chłodzenia była nieszczelna, co jeszcze bardzie spowodowało wzrost ciśnienia pary wodnej do 840 kpa dwukrotnie przekraczając normy bezpieczeństwa. Były też reaktory 4, 5, 6 które nie działał w czasie trzęsienia ziemi. Więc podsumujmy w Czarnobylu walnął jeden reaktor i dzięki ruskiej inżynierii zatrząsnął całą Europą z czego w Fukushimie zagrożonych było 6 z czego 4, 5, 6 sytuacja mimo wszystko była względnie opanowana w 1,2, 3 nastąpiło spuszczenie pary wodnej, a w 1-3 nastąpiła eksplozja zbiornika wodoru, jednakże nie nastąpiło do uszkodzenie tej "żelbetowej" warstwy w żadnym reaktorze, a powodem tego było największe tsunami w historii w tym rejonie, a według japońskiej komisji bezpieczeństwa nuklearnego uwolniono 10% odpadów promieniotwórczych co w Czarnobylu, a w Czarnobylu walnął jeden reaktor z powodu komunizmu i ruskiej inżynierii, więc no... A te wszystkie informacje publiczne w Internecie.
Materiał wymaga uzupełnienia o informacje o pierowcinach programu z tzw. pierwszej ręki. Mianowicie miałem sąsiada w RODos, który pracował w zespole projektowym pierwszego reaktora i częsciowo drugiego reaktora w latach 1956 - 1962, kiedy wrócił do Polski po uruchomieniu polskiego programu atomowego. Patriota! Program okazał się jednym wielkim nieporozumieniem. Konstrukcja francuska jego zdaniem była dużo bezpieczniejsza niż amerykańskie, brytyjskie czy rosyjskie a sprowadzała się do kształtu gruszki, który miał być bezpieczniejszy w eksploatacji. Oczywiście był on entuzjastą energii atomowej mimo Czarnobyla. Obecnie Francja buduje elektrownię atomową nowej generacji bardzo krótko, bo już 17 lat i nie może skończyć. Przyczyna jest prosta, brak wody dla chłodzenia reaktorów i brak wysokiej klasy budowlańców. Dzisiaj Francja boruka się z coraz wiekszymi problemami z elektrowniami, ze względu na wiek tychże i problemy z chłodzeniem.
W 14. minucie filmu pojawia się krótki film z urządzenia tokamak przeprowadzającego syntezę termojądrową czyli zupełnie inną technologie niż omawiana w filmie. W elektrowniach atomowych zachodzi fizyczny proces rozpadu ciężkich jąder atomowych np. uranu w lżejsze z uwolnieniem energii, natomiast m.in. w tokamakach następuje proces syntezy termojądrowej czyli przekształcania lekkich jąder atomowych w cięższe np. deuter i tryt w hel z uwolnieniem jeszcze większej energii. Tym samym w/w fragment nie ma związku z tematyką odcinka.
OBECNIE NIE MA NA SWIECIE ANI JEDNEGO, KOMERCYJNIE DZIALAJACEGO REAKTORA FUZYJNEGO. NIESTETY POKI CO, JEDZIEMY WYLACZNIE NA KONCEPCJI ANALIZY JADROWEJ.
Niby mała inflacja a drogo we wszystkim jak w Polsce. Paliwo mają teraz tańsze. Ale sporo stacji jest zamknięta na kilka godzin dziennie plus limity paliwa a także braki paliwa na wielu stacjach.
@@jakubgatarz3029 Otóż, nie ważne jak nie chciał byś poprzeć swojej teorii, średni wzrost płacy w Polsce jest równy, minimalnie nawet wyższy niż inflacja. I wiem wiem, wady średniej itd... Tyle że u nich ta sama średnia, mająca te same wady, jest niższa od inflacji. Ba, samej średniej w Polsce nie podnoszą najbogatsi, bo to tak nie działa.
Jak zwykle bardzo rzetelny materiał (obejrzałem większość). Jak już jesteśmy przy temacie atomu to proponuję opracowanie tematu budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Dzięki za kolejny świetny materiał :)
Temat jak na czasie, u nas przesypiamy a od dawna powinnismy miec kilka elektrowni 13:58 jest urywek z tokamaka ktory nie ma zwiazku z elektrowniami atomowymi o ktorych mowa w materiale :)
Tylko że uranu u nas tyle co kot napłakał, na 1 tonę urobku jest chyba około kilograma uranu Bogate złoża być może u są ale nie rozpoznane, trzeba dopiero poszukiwać i mieć technologie a z tym też cienko w Polsce. Francuzi to kolonialne złodziejaszki mieli i mają skąd po kosztach sprowadzać wystarczające ilości.
Super trafiony w obecny czas materiał. Zwłaszcza dla Polski która musi dywersyfikować źródła. Coś mi się kołacze w głowie że to właśnie Francuzi mają nam udostępnić technologie i wesprzeć w budowie i to chyba od razu dwóch Elektrowni Jądrowych.
Chciałbym żebyśmy my mieli te kilkadziesiąt lat temu takich rzadzacych którzy słuchali ludzi nauki, a nie ciemnego ludu i teraz to my bylibyśmy niezależni energetycznie. Ale u nas lepiej się kłócić kto da więcej socjalu który można by było przeznaczyć właśnie na tego typu elektrownie
W kwestiach trudnych i niezrozumiałych należy nie słuchać opinii publicznej tylko robić swoje. To procentuje po jednej-dwóch dekadach. U nas nierealne, politycy myślą tylko o kolejnych wyborach.
Nawet początek z tą muzyką mi się podoba. Wszystko inne także. Chętnie oglądam. Wszystko.. Także Twój głos jest super pasujący. To jak Czubówna w filmach przyrodniczych 😉
może warto dodać, że dzięki temu Francuzi mieli *NAJTAŃSZY PRĄD* w Europie zachodniej, a po wejściu krajów byłego UW do UE - tańszy także niż w tych krajach ...
Edukacja plus bardzo silne poparcie spoleczne to rozwiazanie. Pomogloby takze uswiadomienie jak duzo z tej inwestycji bedzie zyskow na 60+lat(80-100 sa realne). Tani prad, brak zanieczyszczen, mozliwosc przejscia z ogrzewaniem ze spalania na czysty prad, stabilnosc cen i dostaw, dywersyfikacja dostawcow na kraje ktore sa przyjazne i stabilne, dobre i stabilne zatrudnienie, byc moze rozsadny offset investycyjny itp.
Tak tak potentat akurat Mieszkam 50 km od takiej elektrowni i pani minister powiedziała że prąd będzie droższy trzy czterokrotnie Czyżby nagle atom się zbuntował i wzrosły ceny? Może wybudują jak jeszcze Francja będzie istnieć bo na razie tu jest teraz taki syf że dramat
niesamowicie interesujące !~Brawo Panie Piotrze !! jak zawsze masa rzetelnej i jenocześnie przejrzystej wiedzy (nawet dla laika historii i atomistyki :D ) Czekam na kolejne odcinki! Z wyrazami najgłebszego uznania i szacunku
Tytuł odcinka wprowadza w błąd. Mówi o 80 elektorowniach a chodzi o 80 reaktorów a to jest róznica, bo w jednej elektrowni znajduje się zazwyczaj kilka reaktorów.
6:37 i 6:58 pomyłka w datach co innego mówisz a co innego jest napisane. Rozumiem źe to nie jest umyślnie zrobione. PS. lubię Ciebie słuchać gratuluję wiedzy
I dzięki tej determinacji i nie liczeniu się ze zdaniem społeczeństwa dzisiaj we francji jest tani prąd co większość francuzów sobie ceni i nie wyobraża sobie płacić więcej.
Mają rozmach jak mówił Siara. 56 reaktorów a u nas wielki bicie piany o blok ilu, czterech reaktorów? Taki kraj jak Polska powinien bazować na atomie, bazować! W Bełchatowie węgla jest na góra 20 lat, nic tylko budować po drugiej stronie tej dziury elektrownie atomowa, a w międzyczasie zalewać stare wyrobisko. Zanim się zaleje to i elektrownia powstanie. Druga na Pomorzu i że dwie na Śląsku i jeszcze jedna na Podkarpaciu.
Bardzo ciekawy odcinek. Tania energia to konkurencyjna gospodarka. Polska powinna już przynajmniej być w trakcie budowy kilku bloków, ale rzad woli kupować swój własny węgiel 😉
Tania energia jest zawsze. To ceny przesyłu rosną jak szalone. Nie spodziewaj sie taniej energi atomowej jak bedzie trzeba zarobic pierw na tym biznesie
Kopiowanie bez rozeznania swoich własnych zasobów jest zwyczajnie głupie. Zainwestować w to,co jest naszym atutem ma sens. Francuzi radioaktywne odpady utylizują w szybach swoich pozamykanych kopalń.. takie eko. Ktoś zapytał o faktyczne koszty? Nie, byleby prund tani był. A inwestora, który został oszukany, to też przemilczymy, by i nas wydoił z forsy za ichnie technologie? Krótkie to ma nogi.
Widelec wymyślili Grecy, a od nich przejeli to Rzymianie. Francuzi mieli widelce przed Polakami. To kolejny Mit PRLu, aby skłócić Polaków z zachodem. Największym mitem PRLu była rzekoma zdrada w 1939. Zauważ, ze Francuzi i Anglicy pomagali Polsce tak długo, jak ta się broniła(Saarland i Bremenhaven) oraz wypowiedzenie wojny Niemcom. Później przyjęcie naszego rzadu i żołnierzy i przeszkolenie za darmo oraz umorzenie długów. Francja to spoko kraj wbrew panującej w Polsce tępej propagandzie. Sam poznałem sporo francuzow, którym Polska się bardzo podobała i wypowiadali się bardzo pozytywnie na nasz temat + nie lubią Niemców(wiec Polak powinien być w niebo wzięty)
Ciekawe informacje, jednak odczuwam wyraźny niedosyt. Szkoda, że nie było nawet wzmianki o sponsorach ruchów antyatomowych we Francji. Wprawdzie ZSRR już nie ma, ale jego dziedzictwo przetrwało. Jeden z funkcjonariuszy tamtego aparatu jest dziś prezydentem Federacji Rosyjskiej. Bez świadomości zakulisowych działań nie zrozumiemy, dlaczego polski program energetyki jądrowej bezowocnie ciągnie się przez kolejne lata. Wiedza o historii francuskiej energetyki jądrowej jest ciekawa, jednak użyteczność wiedzy ujawnia się w możliwości jej przełożenia na wnioski wobec współczesności. Niepełny obraz historii utrudnia zrozumienie dzisiejszej sytuacji energetyki, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.
@@damiansakowskico za brednia Francja od lat 60 posiada własną technologię wzbogacania uranu oraz produkcji paliwa plutonowego. Surowiec zaś kiedyś pochodził z masywu centralnego i Nigru, dzisiaj z Gujany francuskiej, Kanady i Kazachstanu. Rosatom przy spółkach prywatnych i EDFie jest w średniowieczu.
/Z Iranem było jak z rządami w Polsce-jesli/ gdy zmieni się władza-zmienią się cele..... przykładowo zamiast 7 korwet za 7 mld przez zmianę i brak konsekwentnej realizacji mamy 1 za 3 mld czyli 3 x drożej..... Powinniśmy z własnego i irańskiego doświadczenia wkońcu wyciągnąć wnioski....
OBECNIE FRANCJA POSIADA 56 REAKTOROW ATOMOWYCH, Z CZEGO 32 JEST CHWILOWO PODDAWANYCH MODERNIZACJI., A PRZEZ TO WYLACZONE Z EKSPLOATACJI. JEDYNYM OPERATOREM SYSTEMU ENERGETYKI JADROWEJ NAD SEKWANA JEST GIGANT ENERGETYCZNY EDF.
Jak zwykle na poziomie i ładnie przedstawione. Mam pytanie czy można by zrobić odcinek o Wenezueli przede wszystkim historia oraz odkrycie ropy. Dzięki temu Wenezueli mogła być największym wydobywcą ropy na świecie.
Jak już wspominasz że "...była najpoważniejszą awarią w dziejach świata..." to warto coś o niej powiedzieć inaczej odbiorca twojej treści wyłącza TH-cam by sprawdzić o co chodziło i chwilę później ląduje na innym kanale... Tak czy inaczej bardzo ciekawy materiał...
Mogliśmy już w latach 90 mieć elektrownie atomową w Żarnowcu ale premier Mazowiecki zablokował budowę która już w połowie była ukończona. Duży był w tym udział Niemiec które nie chciały aby w Polsce były elektrownie atomowe.
dzieki za ten materiał. analizujesz w nim zabezpieczenie energetyczne Francji. Nie poruszasz jednak kwestii budowania i w końcu posiadania broni jądrowej. Francja jest nielicznym krajem który taką posiada? kiedy zaczęli poważać ją jako niezbędną i godną uwagi? gdzie i w jakich warunkach prowdadzili testy dochodząc do pewności jej skutecznosci posiadania?
A Polska dotychczas, jako jedyny (większy powierzchniowo) kraj w Europie nie ma ani jednej elektrowni atomowej, mimo że technologia ta jest znana już prawie od 100 lat. Co gorsza pod względem energetyki obecnie Polska jest w gorszej sytuacji niż Afryka, czy inne kraje 3. świata, bo tam przynajmniej mają darmowe nieograniczone ciepło na co dzień.
ALE REAKTORY ATOMOWE TO AKURAT POLSKA POSIADA. W OGOLE TO W EUROPIE, NIE LICZAC MIKROPANSTW POKROJU ANDORY CZY MONACO, JEST WYLACZNIE JEDEN KRAJ NIEPOSIADAJACY ANI JEDNEGO REAKTORA. TYM KRAJEM JEST RZECZ JASNA KOSOVO.
@@AVE_LUCIFERUS_666 może i są ale nie działają, a na pewno nie tak jak powinny. Te mikropaństwa jakby chciały bez problemu mogłyby postawić sobie elektrownie, ale zwyczajnie im się to nie kalkuluje i bardziej opłacalne jest importowanie energii od sąsiadów. W Polsce natomiast jak się za coś zabierają to trwa to latami, a na koniec okazuje się, że i tak nie działa. :P
@@AVE_LUCIFERUS_666 to dobrze wiedzieć, widocznie mam jakieś nieaktualne informacje. :P No Monaco ma przecież 50 elektrowni atomowych, jako francuska wioska. To, że nazwali się księstwem, to już inna sprawa i zbytnie zagłębianie się w politykę jak dla mnie. Najważniejsze, że raczej tam nie marzną. ;)
I druga refleksja: czyli jesteśmy pół wieku za Europą, jeśli chodzi o energię atomową. Oby to nam wyszło na dobre. I w sumie wielokrotnie wychodziło. Tutaj u nas, w krainie styku, już dojrzałe idee z zachodu, implementowane inicjalnie w Polsce, pozwoliły na przyswajanie ich zdrowych, wyleczonych z chorób dojrzewania. Tak było ze stylami architektonicznymi, filozofią, myślą wojskową i szeroko ujmowaną kulturą.
Kryzys we Francji i cyk budowa już budowa z planami na 80, a u nas tylko gadanie i przetargi bo za 15 lat może bedzie. Dlaczego u nas zimowym kryzysie z gazem i weglem nikt nie miał jaj na 1/4 planu Francji i 20reaktorów w 10 lat?
Bardzo dobrze autor wytlumaczyl takze to, ze Francuzi sa jakby malo dumni ze swego osiagniecia. Kiedys ogladalem sporo programow France24 i dziwil mnie brak dumy z tego, ze ten kraj jako nieliczny odszedl od wegla a przy tym zrobil to tanim kosztem, przyczynil sie do powstania dobrze platnych miejsc pracy, rozwoju Know-how(co jest bardzo wazne). Skutku dla ochrony przyrody tazke sa nie do przecenienia (nie tylko niskie emisje gazow cieplarnianych ale takze brak odpadow z uzywania wegla, wyciekow weglowodorow i podobbych). Dobry techicznie plan ale zabraklo takze dobrego PR i informacji dla spoleczenstwa. W perspektywie lat, mysle ze popelniono bardzo malo bledow jak na plan i inwestycje z tak duza perspektywa czasu. Prawdopodobnie w latach 70tych XXwieku nie przewidywano, ze fale upalow beda praktycznie corocznym utrodnieniem w srodku lata.
Jako ciekawostka- ostatnio sprawdzilem ile jest smiertelnych zatruc Tlenkiem Wegla(CO) w Niemczech i Francji (na 100tys mieszkancow) i okazuje sie, ze ten wspolczynnik jest duzy gorszy w Niemczech (okolo 10krotnie) niz we Francji. Jak duzo z tych okolo 600zgonow/rok w Niemczech jest spowodowanych tym, ze gas jest tam wykorzystywany do ogrzewania, gotowania w warunkach domowych? Podejrzewam, ze sporo. Tymczasem w NIemczech/Francji energia atomowa przez cale dziesieciolecia nie ma pewnie policzalnych ofiar smiertelnych, a odpady jadrowe, wg propagandy niemieckej "zlo wcielone" w zadnym kraju zachodnim nie zabily czy skrocily zycia nikomu. Totalna opozycja wobec Atomu w Niemczech to dzialanie przeciwko faktom, logice i w dluzszej perspektywie wlasnemu narodowi (chocby przez najdrozsza w Europie energie elektryczna, zanieczyszczenia z wegla i wiele innych czynnikow)
Na sam koniec jeszcze sobie założyli kajdanki na ręce, jak Putin im zakręcił zawory w GazPromie. Przez ostatnie kilka dekad to Niemcy jakby przestali myśleć patrząc na ich decyzje.
No bo Francja jest lewacka, a lewaki nie tylko nie są dumni, ale wstydzą się swojego kraju
Pozatym francuzi tworzyli najlepsze filmy dokumentalne na temat bankowości, historii, religii itp.
Kanał nazywa się planet
Całe szczęście, że rządzący we Francji nie słuchali "opinii publicznej".
Tak samo powinni postąpić w Polsce Niemczech i reszcie Europy gdyż ogół jest głupi jak to mówią
Demokracja to ustrój dla debili. Dwóch debili ma większą władzę niż jeden geniusz. A debili jest więcej
Tak a teraz islam położy na tym rękę
I totalnej odpozycji
@@MrWymiatacze wszystko zależy od sytuacji, opinia publiczna ma ogromne znaczenie, jeśli nie bierze się jej pod uwagę to za chwilę z demokracji można mieć dyktaturę w kraju, z kolei są sytuacje takie jak we Francji gdzie akurat rząd kierował się interesem narodowym trochę wbrew opinii publicznej i protestom. Dzisiaj dzięki temu Francja jest dużo bardziej niezależna energetycznie.
Kurna, we Francji w 40 lat wybudowali 50 reaktorów. W PL atom budują od 1970. 50 lat minęło i nawet jednego nie wybudowali. Ale prezesi spółek państwowych kasę biorą. Ehh... Dykta i karton.
W POLSCE WYBUDOWALI KILKANASCIE REAKTOROW.
NIE WIESZ, TO NIE PISZ.
Teraz proponuję odcinek o atomie w Polsce, czyli o reaktorze Ewa, oraz telenoweli pt. Żarnowiec
No jeszcze Maria, jedyny dzisiaj
Ciekawe że nie powstał ten w Żarnowcu. Bo nie by w technologii tej z Czrnobyla. Był już w nowszej, bezpieczniejszej. W której do dzis działaja reaktory w Ignalinie, czy w Czechach. Panika czarnobylska zrobiła najwięcej złego w naszej niezależności energrtycznej. Ba nawet trzeci reaktor czarnopbylski nie jest w tej samej technologii co ten co zrobił bum w 86-ym.
@@adamantosiewicz3106 Pamiętam, s.p. dziadek jeździł do Świerka:)
@@iowa406 pozostaje jedynie dziękować jak zwykle grającemu na dobro Polski (od 1000 lat) koścółkowi, który był głównym inicjatorem ruchu przeciwników budowy Żarnowca, w postaci franciszkańskiego ruchu ekologicznego.
@@iowa406 Rząd "solidarności" rok po dojściu do władzy podjął tę haniebną decyzję. Nikt do dziś nie został za nią ukarany.
Potrafisz zaskoczyć tematem, oczywiście pozytywnie- dzięki za kolejny świetny materiał 👍
Szacunek dla Pana pracy jak zawsze. Zdrowia życzę, pozdrawiam.
Odcinek jak zawsze TOP, różnorodność tematów jest mocnym punktem tego kanału.
Kiedy pierwszy reaktor w Polsce. Pamiętam gdy w latach '80 były plany na budowę elektrowni w Żarnowcu.
Mieszkam w Ontario gdzie 60% energii elektrycznej pochodzi z generatorów napędzanych parą z reaktorów CANDU. Wiele z nich pracuje ok 40 lat. Obecnie nie wyobrażam sobie Europy przy takim zużyciu energii elektrycznej bez reaktorów atomowych.
W Europie jest taki kraj - Niemcy którzy decydują jaka będzie polityka energetyczna w UE. Reaktory jądrowe nie są przyszłością wg nich i kropka. Chcą ITER i tzw. nieemisyjne źródła energii 🤣 i to szybko bo do 2050
@@Blejk_Karington ITER TO JEST REAKTOR JADROWY, TY NIEWYKSZTALCONY HUMANISTO.
@@Blejk_Karington Bo się Fukushimy przestraszyli, a Japończycy wracają, Koreańczycy budują nowe, każdy buduje nowe, a przypominam, że leżymy w regionie gdzie tsunami i trzęsienia ziemi nie występują a mimo to najnowocześniejsze elektrownię są tak zabezpieczone by wytrzymać tego typu katastrofy naturalne, są wstanie wytrzymać zderzenie boeinga, a testy z Czarnobyla nie są możliwe do przeprowadzenia na nowoczesnych elektrowniach
Jak na razie fiuzja to tylko w marzeniach inżynierów i fizyków
th-cam.com/video/4GJtGpvE1sQ/w-d-xo.html
bo Ford Fusion dalej śmiga na tym co pozostało po dinozaurach.
Tak czy inaczej, zamknięcie przez Niemców elektrowni które mogły do dziś w miarę bezpiecznie służyć to naprawdę wspaniały pomysł, szczególnie na dzień dzisiejszy, by zrobić z siebie niewolników Putyna. Ja wiem że marzenia i oczekiwania to Niemcy miewają duże, ale często przerastają one ich możliwości.
To INTRO z tą muzyką jest MEGA!! Aż ciary są. Do tego słowa JFK 💪... Widzę intro i wiem, że za każdym razem będzie to film pierwsza klasa. Brawo i pozdrawiam!
ale o 20 sekund za długie
Bardzo pożyteczny i potrzebny kanał! Dzięki za ten odcinek. Wiedziałem, że Francuzi mają sporo elektrowni atomowych, ale absolutnie nie znałem historii ich powstania! :)
Nam by się przydało kilka elektrowni i to bardzo. Obecnie nie mamy nic. Umowa społeczna, zmniejsza wydobycie węgla, zakręcenie kurka z Rosji przez Mateusza oraz rezygnacja z rosyjskiego węgla.
Jak zwykle stracą najbiedniejsi, których nie będzie stać na ogrzewanie. Francuzom możemy tylko zazdrościć...🙁
Skad wezmiemy material rozszczepialny do tych elektrowni? Z ruskiej smyczy na inna smycz sie tylko przeniesiemy
@@zbychulatara NIE KOMPROMITUJ SIE.
WSAD KUPUJE SIE Z KANADY, GUJANY, MOZAMBIKU, MONGOLII, KAZACHSTANU, AUSTRALII.
@@zbychulatara To jest trudne pytanie dla atomanionych.Oni jeszcze nie wiedzą że likwidacja tego g---- będzie więcej kosztować niż budowa.
Przeważnie razem z Jackiem Danielsem oglądamy Powojnie w weekend,razem zdecydowanie lepiej się ogląda.Polecam!!!
Ja poglądając często się "namyślam" ;)
kufa jacek Daniels łatwiej wpleść niż markę Namysłów :P
Raźniej. Ja natomiast mam towarzystwo Harnasia. 😉
Następny temat jak najbardziej na czasie 👍Like i oglądam 🙂👍
Proszę częściej robić odcinki.Czekam jak na piwo w piątek!
Zawsze łączę jedno z drugim. Relaks gwarantowany.
A w Polsce jedna będzie powstawała przez 80 lat.
Ważne że prezesi i dyrektorzy mają stołki.
Ale będzie ,a gdyby PO je**sądzili już byś nawet węgla nie miał! Wszystko co Niemiec każe byłoby wykonane! Energia by kosztowała jeszcze drożej bo byśmy kupowali od Niemca!
🤣🤣🙄
Fajny materiał ale zabrakło wielu podstawowych informacji:
1. Ile kosztował program budowy i średnio jedna elektrownia?
2. Jaką technologię wykorzystano w reaktorach?
3. Skąd Francja pozyskuje surowiec (uran)?
4. Co się dzieje z odpadami?
5. Ile % energii we Francji pochodzi obecnie z atomu?
6. Jaka jest obecnie sytuacja - czy społeczeństwo popiera budowę kolejnych elektrowni?
Materiał za to skoncentrowany na protestach społecznych i rekcjach władzy na nie - trochę nie rozumiem dlaczego.
WYMAGASZ TEJ WIEDZY OD HUMANISTY?:) LOL
Chciałbym zaznaczyć, że w współczesnych cywilizowanych krajach reaktory otacza się grubą warstwą żelbetonu więc mogą się stopić itd. i nic nie się stanie(oprócz rzecz jasna problemu usunięcia takiego stopionego reaktora) Czarnobyl, ciężko komentować bo osłona była z palnych materiałów, a w Fukushimie wybuchł zbiornik z wodą(albo z wodorem?), (akurat to jest faktycznie błąd konstrukcyjny nie uwzględniać możliwości zalania i odcięnia pomp chłodzących na terenach zalewowych.)
Jednakże osłony rekatorów przyjmą nawet na klatę jumbo jeta lecącego z maksymalną prędkości, więc powiedział bym, że jest to dobrze zabezpieczone( w cywilizowanych krajach).
I u nas nie ma szans na trzęsienia ziemi/ tsunami takiego poziomu.
W Fukushimie to trzęsienie ziemi spowodowało pęknięcie tej grubej warstwy żelbetonu...
@@KM-kn1tq Nie wiem jak to inaczej określić ale to po prostu... Nieprawda, doszło do nieszczelności instalacji chłodzącej, a nie stricte samej osłony reaktora, zresztą w gwoli ścisłości 3 reaktory, które uległy stopieniu w żadnym nie stwierdzono naruszenia zewnętrznej obudowy bezpieczeństwa a w niektórych nawet wewnętrznej. Co nastąpiło to wybuch wodoru w 2 reaktorach i spuszczenie pary wodnej z wewnętrznej instalacji, a to wszystko z powodu odcięcia od zasilania zewnętrznego, zalania generatorów diesla i wyczerpanie baterii, które starczyły tylko na 8 godzin, a dodatkowe baterie przyjechały po 13 godzinach jednak instalacja do nich była już pod wodą, co uniemożliwiło efektywne chłodzenie reaktorów jak i się później okazało instalacja do chłodzenia była nieszczelna, co jeszcze bardzie spowodowało wzrost ciśnienia pary wodnej do 840 kpa dwukrotnie przekraczając normy bezpieczeństwa. Były też reaktory 4, 5, 6 które nie działał w czasie trzęsienia ziemi.
Więc podsumujmy w Czarnobylu walnął jeden reaktor i dzięki ruskiej inżynierii zatrząsnął całą Europą z czego w Fukushimie zagrożonych było 6 z czego 4, 5, 6 sytuacja mimo wszystko była względnie opanowana w 1,2, 3 nastąpiło spuszczenie pary wodnej, a w 1-3 nastąpiła eksplozja zbiornika wodoru, jednakże nie nastąpiło do uszkodzenie tej "żelbetowej" warstwy w żadnym reaktorze, a powodem tego było największe tsunami w historii w tym rejonie, a według japońskiej komisji bezpieczeństwa nuklearnego uwolniono 10% odpadów promieniotwórczych co w Czarnobylu, a w Czarnobylu walnął jeden reaktor z powodu komunizmu i ruskiej inżynierii, więc no...
A te wszystkie informacje publiczne w Internecie.
Materiał wymaga uzupełnienia o informacje o pierowcinach programu z tzw. pierwszej ręki. Mianowicie miałem sąsiada w RODos, który pracował w zespole projektowym pierwszego reaktora i częsciowo drugiego reaktora w latach 1956 - 1962, kiedy wrócił do Polski po uruchomieniu polskiego programu atomowego. Patriota! Program okazał się jednym wielkim nieporozumieniem. Konstrukcja francuska jego zdaniem była dużo bezpieczniejsza niż amerykańskie, brytyjskie czy rosyjskie a sprowadzała się do kształtu gruszki, który miał być bezpieczniejszy w eksploatacji. Oczywiście był on entuzjastą energii atomowej mimo Czarnobyla. Obecnie Francja buduje elektrownię atomową nowej generacji bardzo krótko, bo już 17 lat i nie może skończyć. Przyczyna jest prosta, brak wody dla chłodzenia reaktorów i brak wysokiej klasy budowlańców. Dzisiaj Francja boruka się z coraz wiekszymi problemami z elektrowniami, ze względu na wiek tychże i problemy z chłodzeniem.
Super kanał, każdy odcinek niszczy. Historia Realna się chowa
Piątek i Powojnie są jak Lodówka i jedzenie. Jedno bez drugiego nie ma racji bytu
super odcinek!
Akurat chciałem poszukać materiałów na ten temat i pojawił się Twój odcinek.
pozdrawiam
Dodaj wazeliny bo na sucho wchodzisz
Piątek miałem średni. 200 na 200. A Powojnie mi towarzyszy przy wieczornym wypoczynku. Jest miło.
Fajny temat, teraz jedynym Francuskim problemem jest to że mają za mało reaktorów.
ale mają chociaż to co mają.
56 TO NIE JEST MALO:)
@@AVE_LUCIFERUS_666 ale za mało.
@@iowa406 I TAK NAJWIECEJ ENERGETYCZNYCH W EUROPIE:)
@@AVE_LUCIFERUS_666 o 56 wiecej niz u nas :D
W 14. minucie filmu pojawia się krótki film z urządzenia tokamak przeprowadzającego syntezę termojądrową czyli zupełnie inną technologie niż omawiana w filmie. W elektrowniach atomowych zachodzi fizyczny proces rozpadu ciężkich jąder atomowych np. uranu w lżejsze z uwolnieniem energii, natomiast m.in. w tokamakach następuje proces syntezy termojądrowej czyli przekształcania lekkich jąder atomowych w cięższe np. deuter i tryt w hel z uwolnieniem jeszcze większej energii. Tym samym w/w fragment nie ma związku z tematyką odcinka.
OBECNIE NIE MA NA SWIECIE ANI JEDNEGO, KOMERCYJNIE DZIALAJACEGO REAKTORA FUZYJNEGO. NIESTETY POKI CO, JEDZIEMY WYLACZNIE NA KONCEPCJI ANALIZY JADROWEJ.
No to jedziemy z tym koksem,dosłownie i w przenośnie💪🖒
Ludzie często śmieją się z Francuzow a teraz oni mogą sie śmiać z nas bo są niezalezni energetycznie i maja mała inflacje
Co z tego że mają małą inflację, jak wzrost pensji niższy od inflacji. Ostatecznie i tak tracą
@@prorokcrysis315 LOL
Niby mała inflacja a drogo we wszystkim jak w Polsce. Paliwo mają teraz tańsze. Ale sporo stacji jest zamknięta na kilka godzin dziennie plus limity paliwa a także braki paliwa na wielu stacjach.
@@prorokcrysis315 myślę że lepiej tracić 2% niż np 15% tak jak w Polsce
@@jakubgatarz3029 Otóż, nie ważne jak nie chciał byś poprzeć swojej teorii, średni wzrost płacy w Polsce jest równy, minimalnie nawet wyższy niż inflacja. I wiem wiem, wady średniej itd... Tyle że u nich ta sama średnia, mająca te same wady, jest niższa od inflacji. Ba, samej średniej w Polsce nie podnoszą najbogatsi, bo to tak nie działa.
Jak zwykle bardzo rzetelny materiał (obejrzałem większość). Jak już jesteśmy przy temacie atomu to proponuję opracowanie tematu budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Dzięki za kolejny świetny materiał :)
I
A teraz Francuzi chillera, bo mają Elektrownie Atomowe oraz bezpieczeństwo energetyczne dzięki temu. I myyyk najnizsza inflacja w Europie.
Uwielbiam ten format programu
Bardzo interesujący temat, jak zwykle ciekawie przedstawiony.
Temat jak na czasie, u nas przesypiamy a od dawna powinnismy miec kilka elektrowni
13:58 jest urywek z tokamaka ktory nie ma zwiazku z elektrowniami atomowymi o ktorych mowa w materiale :)
Tylko że uranu u nas tyle co kot napłakał, na 1 tonę urobku jest chyba około kilograma uranu Bogate złoża być może u są ale nie rozpoznane, trzeba dopiero poszukiwać i mieć technologie a z tym też cienko w Polsce.
Francuzi to kolonialne złodziejaszki mieli i mają skąd po kosztach sprowadzać wystarczające ilości.
@@Blejk_Karington NIE PISZ O RZECZACH, O KTORYCH NIE MASZ POJECIA, GLABIE!
Już nie mogłem się doczekać.
Super trafiony w obecny czas materiał. Zwłaszcza dla Polski która musi dywersyfikować źródła. Coś mi się kołacze w głowie że to właśnie Francuzi mają nam udostępnić technologie i wesprzeć w budowie i to chyba od razu dwóch Elektrowni Jądrowych.
Akurat oferta Francji jest słaba. Korea Południowa oferuje nam cenę o 30% niższą, oraz większą współpracę
@@prorokcrysis315 CENA ROZNA, BO INNA KLASA REAKTOROW.
Teraz to cały świat liże PiSowi dupę bo taki kontrakt to gruby hajs. Ale bez atomu Polska się pogrąży jeszcze bardziej
To francuski reaktor będzie odpowiednikiem Cytryny, a Koreański Hyundai'a. Tak źle i tak nie dobrze.
@@pliedtka NIE MASZ POJECIA O CZYM MOWISZ. LOL
Ciekawie jak zawsze!!
Nareszcie coś coooool dobrego. Dziękuję, pozdrawiam. Proszę o historię broni ABC, to pilne.
stoje w korku za Oldham i Manchester a t bec moja ulubiona seria Powojnie dziekuje za material I za miło spędzony czas 😉
I myslisz ze jestes jakis lepszy ??!!
@@jonarryn5107 chorujesz na coś?
@@DJ_Debil nie napisalem ze on choruje tylko ze podkresla ze mieszka w anglii ze niby jest lepszy. Czytanie ze zrozumieniem sie klania.
@@jonarryn5107 JESTES TYPOWYM, ZAKOMPLEKSIONYM PRZEGRYWEM:)
Chciałbym żebyśmy my mieli te kilkadziesiąt lat temu takich rzadzacych którzy słuchali ludzi nauki, a nie ciemnego ludu i teraz to my bylibyśmy niezależni energetycznie. Ale u nas lepiej się kłócić kto da więcej socjalu który można by było przeznaczyć właśnie na tego typu elektrownie
Wystarczyło mieć takich rządzących przez ostatnie 8 lat...
@@plejton1924 Od 89 się nic nie zmienia, także nie ważne kto jest przy władzy . PiS PO itp jeden rodowód :(
No i piątek stał się lepszy
Super Kanal i świetny pomysł!
A tymczasem w Polsce nie robi się absolutnie nic poza reaktorem doświadczalnym
A narzekanie to co ? Pozdrawiam Zbyszek
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek historyczny. Pozdrawiam.
W kwestiach trudnych i niezrozumiałych należy nie słuchać opinii publicznej tylko robić swoje. To procentuje po jednej-dwóch dekadach. U nas nierealne, politycy myślą tylko o kolejnych wyborach.
Jak zwykle wysoki poziom 👌
Czołem, mistrzu. Tworzysz złoto.
Nawet początek z tą muzyką mi się podoba. Wszystko inne także. Chętnie oglądam. Wszystko.. Także Twój głos jest super pasujący. To jak Czubówna w filmach przyrodniczych 😉
Fajny, ciekawy temat. Muzyka w środku też ciekawa. Jaki to utwór? Pozdrawiam.
może warto dodać, że dzięki temu Francuzi mieli *NAJTAŃSZY PRĄD* w Europie zachodniej, a po wejściu krajów byłego UW do UE - tańszy także niż w tych krajach ...
Mają dalej.
Fantastyczny materiał. A mógłbyś podać skąd wyciągnąłeś informacje? Możesz napisać na priv. Pytam bo zbieram publikacje o Francji po 1945r.
Z chęcią zobaczyłbym drugi projekt Twojego autorstwa - "Przedwojnie". Szacunek za pracę, robisz genialną robotę.
Jakby nie pogonili protestującego motłochu, to by guzik zbudowali. Tak jak w Polsce w Żarnowcu.
Edukacja plus bardzo silne poparcie spoleczne to rozwiazanie. Pomogloby takze uswiadomienie jak duzo z tej inwestycji bedzie zyskow na 60+lat(80-100 sa realne). Tani prad, brak zanieczyszczen, mozliwosc przejscia z ogrzewaniem ze spalania na czysty prad, stabilnosc cen i dostaw, dywersyfikacja dostawcow na kraje ktore sa przyjazne i stabilne, dobre i stabilne zatrudnienie, byc moze rozsadny offset investycyjny itp.
@@msxcytb "Żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów", jak mówi klasyk... Zgadza się, że jednym z kluczowych elementów jest zaufanie społecznie.
Klasa jak zawsze
Tak tak potentat akurat Mieszkam 50 km od takiej elektrowni i pani minister powiedziała że prąd będzie droższy trzy czterokrotnie Czyżby nagle atom się zbuntował i wzrosły ceny? Może wybudują jak jeszcze Francja będzie istnieć bo na razie tu jest teraz taki syf że dramat
Ile kosztuje energia elektryczna we Francji
Super odcinek.
Jak zwykle rzetelnie zrealizowany materiał. Serdeczne pozdrowienia dla Ciebie I Widzów kanału!
Proszę zweryfikować napisy :)
niesamowicie interesujące !~Brawo Panie Piotrze !!
jak zawsze masa rzetelnej i jenocześnie przejrzystej wiedzy (nawet dla laika historii i atomistyki :D )
Czekam na kolejne odcinki! Z wyrazami najgłebszego uznania i szacunku
6:38 & 6:56 - która data właściwa?
Pierwszy!
Bardzo ciekawy temat i na czasie
Pierwszy był kolo od no i piątek stał sie lepszy, ty jesteś drugi
@@emilrybak7902 :( to i tak nie odbierze mi radości z nowego odcinka
Tytuł odcinka wprowadza w błąd. Mówi o 80 elektorowniach a chodzi o 80 reaktorów a to jest róznica, bo w jednej elektrowni znajduje się zazwyczaj kilka reaktorów.
6:37 i 6:58 pomyłka w datach co innego mówisz a co innego jest napisane. Rozumiem źe to nie jest umyślnie zrobione. PS. lubię Ciebie słuchać gratuluję wiedzy
Odcineczek Elegancja-Francja 💪
Najlepszy kanał na TH-cam. Po dodaniu jakości technicznej i merytorycznej wychodzi metascore 100. :)
Zauważyłem, że lubimy czytać podobne pozycje ☺️
I dzięki tej determinacji i nie liczeniu się ze zdaniem społeczeństwa dzisiaj we francji jest tani prąd co większość francuzów sobie ceni i nie wyobraża sobie płacić więcej.
Wow ciekawy temat.
Dobra robota nie zmieniaj charakteru swoich filmów
+ za pielęgnowanie znaczenia słowa "bynajmniej".
Dzięki za wiedze !!! :-) Pozdr
Temat bardzo na czasie. Jestem ciekaw ilu z protestantów nadal pozostało by na ulicy gdyby Francja wyłączyła wszystkie bloki jądrowe? haha
Mają rozmach jak mówił Siara. 56 reaktorów a u nas wielki bicie piany o blok ilu, czterech reaktorów? Taki kraj jak Polska powinien bazować na atomie, bazować! W Bełchatowie węgla jest na góra 20 lat, nic tylko budować po drugiej stronie tej dziury elektrownie atomowa, a w międzyczasie zalewać stare wyrobisko. Zanim się zaleje to i elektrownia powstanie. Druga na Pomorzu i że dwie na Śląsku i jeszcze jedna na Podkarpaciu.
56
@@AVE_LUCIFERUS_666 dzięki, poprawione
Bardzo ciekawy odcinek. Tania energia to konkurencyjna gospodarka. Polska powinna już przynajmniej być w trakcie budowy kilku bloków, ale rzad woli kupować swój własny węgiel 😉
Albo sprowadzać płuczkę za miliardy z Indonezji
Tania energia jest zawsze. To ceny przesyłu rosną jak szalone. Nie spodziewaj sie taniej energi atomowej jak bedzie trzeba zarobic pierw na tym biznesie
Kopiowanie bez rozeznania swoich własnych zasobów jest zwyczajnie głupie. Zainwestować w to,co jest naszym atutem ma sens. Francuzi radioaktywne odpady utylizują w szybach swoich pozamykanych kopalń.. takie eko. Ktoś zapytał o faktyczne koszty? Nie, byleby prund tani był. A inwestora, który został oszukany, to też przemilczymy, by i nas wydoił z forsy za ichnie technologie? Krótkie to ma nogi.
@@joannaagataziemlewska8622 JESTES TYPOWA, PUSTA HUMANISTKA:)
Noo... Ale za to to my nauczyliśmy ich jeść widelcem . No i mamy Chrystusa w Świebodzineiro a oni nie ...
Widelec wymyślili Grecy, a od nich przejeli to Rzymianie. Francuzi mieli widelce przed Polakami. To kolejny Mit PRLu, aby skłócić Polaków z zachodem. Największym mitem PRLu była rzekoma zdrada w 1939. Zauważ, ze Francuzi i Anglicy pomagali Polsce tak długo, jak ta się broniła(Saarland i Bremenhaven) oraz wypowiedzenie wojny Niemcom. Później przyjęcie naszego rzadu i żołnierzy i przeszkolenie za darmo oraz umorzenie długów. Francja to spoko kraj wbrew panującej w Polsce tępej propagandzie. Sam poznałem sporo francuzow, którym Polska się bardzo podobała i wypowiadali się bardzo pozytywnie na nasz temat + nie lubią Niemców(wiec Polak powinien być w niebo wzięty)
Ciekawe informacje, jednak odczuwam wyraźny niedosyt. Szkoda, że nie było nawet wzmianki o sponsorach ruchów antyatomowych we Francji. Wprawdzie ZSRR już nie ma, ale jego dziedzictwo przetrwało. Jeden z funkcjonariuszy tamtego aparatu jest dziś prezydentem Federacji Rosyjskiej. Bez świadomości zakulisowych działań nie zrozumiemy, dlaczego polski program energetyki jądrowej bezowocnie ciągnie się przez kolejne lata. Wiedza o historii francuskiej energetyki jądrowej jest ciekawa, jednak użyteczność wiedzy ujawnia się w możliwości jej przełożenia na wnioski wobec współczesności. Niepełny obraz historii utrudnia zrozumienie dzisiejszej sytuacji energetyki, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.
"Zieloni" to ruska agentura
"DZIECI GAZPROMU":)
Nie powiedział Pan skąd Francja organizowywala dostawy paliwa do tych elektrowni.
TROCHE MA U SIEBIE, CZESC Z KANADY, RESZTA Z KAZACHSTANU I ROSJI.
Zapewne z Rosatomu, bo to Rosja produkuje 30% uranu wzbogaconego
@@damiansakowski jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Uran do tych reaktorów pochodzo z dawnych francuskich kolonii
@@damiansakowskico za brednia Francja od lat 60 posiada własną technologię wzbogacania uranu oraz produkcji paliwa plutonowego. Surowiec zaś kiedyś pochodził z masywu centralnego i Nigru, dzisiaj z Gujany francuskiej, Kanady i Kazachstanu. Rosatom przy spółkach prywatnych i EDFie jest w średniowieczu.
06:40-06:57 - daty wymawiane nie zgadzają się z datami wyświetlanymi
To taki odcinek z cyklu "dlaczego Polacy to glupi naród"
Tak sie robi w dobrze rzadzonych krajach
/Z Iranem było jak z rządami w Polsce-jesli/ gdy zmieni się władza-zmienią się cele..... przykładowo zamiast 7 korwet za 7 mld przez zmianę i brak konsekwentnej realizacji mamy 1 za 3 mld czyli 3 x drożej..... Powinniśmy z własnego i irańskiego doświadczenia wkońcu wyciągnąć wnioski....
OBECNIE FRANCJA POSIADA 56 REAKTOROW ATOMOWYCH, Z CZEGO 32 JEST CHWILOWO PODDAWANYCH MODERNIZACJI., A PRZEZ TO WYLACZONE Z EKSPLOATACJI.
JEDYNYM OPERATOREM SYSTEMU ENERGETYKI JADROWEJ NAD SEKWANA JEST GIGANT ENERGETYCZNY EDF.
W Belgii jakies 8 lat temu można było jeszcze zwiedzać elektrownię atomową w Doel koło Antwerpii
Czy będzie odcinek o Salazarze?
Zwolniles tempo wypiwiedzi?
Kiedy będzie jakiś odcinek o braciach Kaczyńskich albo o Misce ryżu i kopaniu dołów???
th-cam.com/video/pgkDg8h81oE/w-d-xo.html ciakawa ro,mowa z autorem książki na temat karakanów
Dzieñ dobry pañstwu koleżeñstwu😏👋
Jak zwykle na poziomie i ładnie przedstawione. Mam pytanie czy można by zrobić odcinek o Wenezueli przede wszystkim historia oraz odkrycie ropy. Dzięki temu Wenezueli mogła być największym wydobywcą ropy na świecie.
Jak już wspominasz że "...była najpoważniejszą awarią w dziejach świata..." to warto coś o niej powiedzieć inaczej odbiorca twojej treści wyłącza TH-cam by sprawdzić o co chodziło i chwilę później ląduje na innym kanale... Tak czy inaczej bardzo ciekawy materiał...
6:56 ???
Mogliśmy już w latach 90 mieć elektrownie atomową w Żarnowcu ale premier Mazowiecki zablokował budowę która już w połowie była ukończona. Duży był w tym udział Niemiec które nie chciały aby w Polsce były elektrownie atomowe.
Dlaczego do ilustracji katastrofy reaktora atomowego pokazujecie wnętrze tokamaka służącego fuzji?
BO HUMANISTA NIE ODROZNIA FUZJI OD ANALIZY:)
A do kogo należy I połowa XXI wieku?
dzieki za ten materiał. analizujesz w nim zabezpieczenie energetyczne Francji. Nie poruszasz jednak kwestii budowania i w końcu posiadania broni jądrowej. Francja jest nielicznym krajem który taką posiada? kiedy zaczęli poważać ją jako niezbędną i godną uwagi? gdzie i w jakich warunkach prowdadzili testy dochodząc do pewności jej skutecznosci posiadania?
NA POLINEZJI I W GUJANIE
W polsce powinno juz dzialac przynajmniej 6 reaktorow !!!
A Polska dotychczas, jako jedyny (większy powierzchniowo) kraj w Europie nie ma ani jednej elektrowni atomowej, mimo że technologia ta jest znana już prawie od 100 lat. Co gorsza pod względem energetyki obecnie Polska jest w gorszej sytuacji niż Afryka, czy inne kraje 3. świata, bo tam przynajmniej mają darmowe nieograniczone ciepło na co dzień.
ALE REAKTORY ATOMOWE TO AKURAT POLSKA POSIADA.
W OGOLE TO W EUROPIE, NIE LICZAC MIKROPANSTW POKROJU ANDORY CZY MONACO, JEST WYLACZNIE JEDEN KRAJ NIEPOSIADAJACY ANI JEDNEGO REAKTORA. TYM KRAJEM JEST RZECZ JASNA KOSOVO.
@@AVE_LUCIFERUS_666 może i są ale nie działają, a na pewno nie tak jak powinny. Te mikropaństwa jakby chciały bez problemu mogłyby postawić sobie elektrownie, ale zwyczajnie im się to nie kalkuluje i bardziej opłacalne jest importowanie energii od sąsiadów. W Polsce natomiast jak się za coś zabierają to trwa to latami, a na koniec okazuje się, że i tak nie działa. :P
@@tennickniejestdostepny DZIALAJA JAK NAJBARDZIEJ TE W POLSCE:)
A MONACO CZY LIECHTENSETEIN NAWET JAKBY CHCIALY TO SOBIE NIE MOGA POSTAWIC:)
@@AVE_LUCIFERUS_666 to dobrze wiedzieć, widocznie mam jakieś nieaktualne informacje. :P
No Monaco ma przecież 50 elektrowni atomowych, jako francuska wioska. To, że nazwali się księstwem, to już inna sprawa i zbytnie zagłębianie się w politykę jak dla mnie. Najważniejsze, że raczej tam nie marzną. ;)
@@tennickniejestdostepny ALE CO MA MONACO DO FRANCJI?:)
Nawet jak z opóźnieniem, to nie odpuszczam żadnego odcinka.
I druga refleksja: czyli jesteśmy pół wieku za Europą, jeśli chodzi o energię atomową. Oby to nam wyszło na dobre. I w sumie wielokrotnie wychodziło. Tutaj u nas, w krainie styku, już dojrzałe idee z zachodu, implementowane inicjalnie w Polsce, pozwoliły na przyswajanie ich zdrowych, wyleczonych z chorób dojrzewania. Tak było ze stylami architektonicznymi, filozofią, myślą wojskową i szeroko ujmowaną kulturą.
nie aż tak, bo jednak Francja jest liderem
Kryzys we Francji i cyk budowa już budowa z planami na 80, a u nas tylko gadanie i przetargi bo za 15 lat może bedzie. Dlaczego u nas zimowym kryzysie z gazem i weglem nikt nie miał jaj na 1/4 planu Francji i 20reaktorów w 10 lat?
👍👍👍
Za dużo czasu poświęconego na antyatomowych szurów.
Arcy ciekawa audycja eh gdyby w Polsce politycy mieli odrobinę ambicji czy godności🤷♂️🤦📉😞
Ochhh. Autor to chyba kumpel Edyty Górniak i Najmana....
Sorki, ale dziwnie przedstawiasz tą kwestię.