WSZYSTKO, co MUSISZ wiedzieć przed PÓJŚCIEM NA STUDIA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 78

  • @Ola-uj4es
    @Ola-uj4es 2 ปีที่แล้ว +113

    Moim zdaniem utożsamianie studiów zaocznych ze studiami łatwiejszymi nie jest poprawne (chodzi mi tu o to, że zakres materiału jest mniejszy niż na studiach dziennych). Przekazywana wiedze może i jest skondensowana, jednak przynajmniej w moim przypadku nie jest ona wystarczająca do zaliczenia przedmiotów. Sporą ilość materiału trzeba przerobić samemu w domu, bo po prostu liczba godzin jest mniejsza. Nie jest tak, że na studiach zaocznych wymaga się mniej wiedzy od studenta. Być może jest tak w przypadku zarządzania, gdzie zaliczenia opierają się głównie na sprawkach/prezkach do odbębnienia. Generalizowanie swoich doświadczeń w odniesieniu do pozostałych kierunków (bardziej technicznych) i traktowanie studiów zaocznych jako łatwiejsze jest dosyć krzywdzące.
    Punkty ECTS obowiązują na wszystkich uczelniach. Skoro tworzysz filmik o takiej tematyce warto byłoby się jednak doinformować przed. Tym bardziej, że pytania widziałaś wcześniej.
    Poza tym odniosłam wrażenie, że filmik został stworzony w celu pokazania wszystkim, że „nie prowadzisz standardowego życia” jak sama to określiłaś i przecież jesteś Alexxis Olą, jak bardzo spełniona jesteś, ile masz innych super zobowiązań, ile podróżujesz, na ile rzeczy Cię stać. Bardzo zazdroszczę ludziom, którzy spełniają się w życiu i skoro sobie sami na to zapracowali to czemu mieliby się nie pochwalić. Jednak w Twoim przypadku brzmi to dosyć nienaturalnie i odpychająco. W zasadzie to w większości Twoich filmików odnoszę takie wrażenie. Myślę, że trochę pokory byłoby ok. :)

    • @Julia-ge3gh
      @Julia-ge3gh 2 ปีที่แล้ว +12

      Komentarz w punkt, choć znając autorkę, szybko zostanie usunięty. Prawda jest taka, że Politechnika z takim NIESTANDARDOWYM trybem życia naszą Alexiss Olę przerosła, nie ma się co dziwić, z autopsji wiem, że to ciężkie studia, a nie jestem takim orłem matematycznym z natury jak autorka. Zarządzanie to kierunek nieporównywalnie łatwiejszy, zwłaszcza w trybie zaocznym i trzeba umieć to przyznać wprost.

    • @majatosiapsiunie_1212
      @majatosiapsiunie_1212 2 ปีที่แล้ว +5

      Szczera prawda. To tylko taka moja jedna uwaga do autorki filmu - zrezygnuj na pewien czas z mediów społecznościowych, odetnij się od nich, piszę to ponieważ póki co jesteś nie szczerą osobą, pobądź sama że sobą i zastanów się czego Ty tak naprawdę chcesz i co chcesz przekazywać dalej innym osobom które Ciebie oglądają. Możesz tak zrobić lub też i nie to Twoja decyzja, ale jeśli zostajesz to błagam mniej udawania a więcej prawdy. A właśnie następnym razem jak wstawiasz film to dodaj też możliwość napisów - niekiedy nie wyraźnie mówisz i czasami słabo Ciebie słychać - to taka moja sugestia.

    • @diffrentotherwise7377
      @diffrentotherwise7377 2 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się

  • @PolishTraveler3
    @PolishTraveler3 2 ปีที่แล้ว +36

    Ja nawet jak zajęcia były nieobowiązkowe to i tak na nie chodziłam, ponieważ zawsze się czegoś dowiedziałam i miałam mniej nauki do egzaminu.
    Z własnego doświadczenia polecam chodzić nawet na te nieobowiązkowe zajęcia, ponieważ uważam, że jestem na tych studiach (psychologia), ponieważ chcę w przyszłości rzetelnie wykonywać mój zawód. Jestem też taką osobą, że jak czegoś się podejmuję to wykonuję to na 100%.
    Dla przyszłych studentów - jeżeli są to zajęcia nieobowiązkowe, ale uważacie, że przedmiot jest ważny, interesujący, lub potrzebny - chodźcie na zajęcia! :)))

  • @marysia5402
    @marysia5402 2 ปีที่แล้ว +125

    Na wymagajacych studiach sesja tak nie wygląda, to nie jest różnica ze studia stacjonarne i niestacjonarne
    Tylko pseodokierunek i trudny kierunek studiów.
    Nie bez przyczyny kazdy sie smieje ze studentów zarządzania
    Na studiach zaocznych dają nam taki sam materiał jak na studiach dziennych w 90%, tylko że reszte materiału trzeba przerobić w domu, a egzaminy są te same.
    Studiowałam licencjat stacjonarnych a magisterkę zaocznie i akurat moge porównać te studia, dlatkowo mam znajomych ze studiów stacjonarnych z magisterki.

    • @Noname55625
      @Noname55625 2 ปีที่แล้ว

      Według ciebie które lepsze studia - stacjonarne czy zaoczne ?

    • @victoriahodor
      @victoriahodor 2 ปีที่แล้ว +3

      Jaki kierunek studiujesz, że sądzisz że jest aż taki trudny ? Nie uważam, że zarządzanie jest łatwym kierunkiem, jest to mocno krzywdzące. Może to nie jest przedmiot jakiś bardzo potrzebny dla ludzi i środowiska jak medycyna czy prawo, ale też jest trudny.

    • @marysia5402
      @marysia5402 2 ปีที่แล้ว +1

      @@victoriahodor nie, nie jest
      Ja studiuje Finanse I Rachunkowość, nie mówię że to bardzo ciężki kierunek jak Zarządzanie i inżynieria produkcji, ale na pewno trudniejszy niż Zarządzanie

    • @marysia5402
      @marysia5402 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Noname55625 magisterka na pewno lepiej zaocznie bo drobywasz doświadczenie. A licencjat to w zależności czy wolisz przez 3 lata miez życie studenckie czy zdobywać szybciej doświadczenie. Po latach jak widzę że znajomi mają już po 5 lat doswiadczenia żałuję trochę że studiowałam stacjonarnie, ale też czas podczas studiów licencjackich, mieszkanie w akademiku, imprezy, to są wspomnienia na całe życie

    • @victoriahodor
      @victoriahodor 2 ปีที่แล้ว +1

      @@marysia5402 Jejku, studiuje to samo. Też uważam że są gorsze, faktycznie ta inżynieria produkcji, ale czasami faktycznie potrafi dojechać mocno.

  • @klaudia3533
    @klaudia3533 2 ปีที่แล้ว +115

    Nie wszędzie wykłady nie są obowiązkowe i myślę że warto by było to zaznaczyć, zamiast mówić, że nie popierasz chodzenia na wykłady bo może to wprowadzić przyszłych studentów w błąd:)

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +14

      Myśle, ze warto by było posłuchać ze zrozumieniem, bo mówię, ze wszystko co mówię jest oparte na MNIE:)

    • @natkap4814
      @natkap4814 2 ปีที่แล้ว +1

      Wszystkie wykłady są nie obowiązkowe ale po prostu bywają wykładowcy którzy patrzą na obecność albo wręcz w zależności od nich wystawiają ocenę

    • @natkap4814
      @natkap4814 2 ปีที่แล้ว

      Tak jest w regulaminie wszystkich uczelni w Polsce odgórnie

    • @mlolly8340
      @mlolly8340 2 ปีที่แล้ว

      @@natkap4814 Nie jest to prawda, doedukuj się

    • @kasiaa7431
      @kasiaa7431 2 ปีที่แล้ว

      @@natkap4814 Nieprawda, uczelnie takie jak umed, czy spora część uczelni dla studentów pierwszego roku wprowadziła obowiązkowe wszytkie zajęcia (w tym wykłady)

  • @the_pierc.platinum7289
    @the_pierc.platinum7289 2 ปีที่แล้ว +2

    Moje studia zaoczne są zupełnie inne od twoich. Zajęcia mam w KAŻDY weekend, piątki też :) W piątki zajęcia 15:00-20:00, sobota 8:00-20:30, niedziela 8:00-17:00, a wolny weekend zdarza się, gdy wypadnie jakieś święto. Jeśli chodzi o zaliczenia nawet z takich przedmiotów "zapchaj dziura" to będąc na 3 roku nie zdarzył mi się ani jeden przedmiot, gdzie wystarczyła 100% obecność, aby zaliczyć przedmiot. Trzeba zrobić prezentację/referat lub napisać kolokwium/kolokwia/egzamin. Egzaminy totalnie różnią się od tego, co wykładowca prezentował na wykładzie, dużo poprawek, warunków. Nie ma czegoś takiego, że płacisz to od razu masz zaliczone wszystko :) trzeba włożyć bardzo dużo samodzielnej pracy, aby pozaliczać wszystkie przedmioty. Wykładów mamy taką samą ilość, co studia dzienne, a ćwiczeń 60% tego, co dzienni. Obecność zarówno na wykładach jak i ćwiczeniach obowiązkowa (dopuszczalna 1 lub 2 nieobecności nieusprawiedliwione w zależności od przedmiotu) Idąc na studia zaoczne słyszałem, że każdy zdaje, zajęcia, co drugi weekend a tu taka niespodzianka :) Na szczęście jestem na kierunku związany mocno z moimi zainteresowaniami, więc jedynie na co narzekam, to na to, że zajęcia są co weekend, a pracując w tygodniu nie ma za bardzo kiedy się zregenerować, ponieważ przed lub po pracy trzeba jeszcze przygotować się do zajęć. Każde studia zaoczne są inne.

  • @joannakoakowska8712
    @joannakoakowska8712 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za film ukazuje potencjal studiów psychologicznych😮❤

  • @malwinaadamska2008
    @malwinaadamska2008 2 ปีที่แล้ว +16

    Idealnie, bo to już w październiku❤

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว

      Trzymam kciuki! ♥️♥️♥️

  • @karolad8996
    @karolad8996 2 ปีที่แล้ว +38

    U nas wykłady są obowiązkowe 😉 zależy od kierunku i uczelni

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +2

      Dobrze wiedzieć!

  • @agaciag9754
    @agaciag9754 2 ปีที่แล้ว +6

    Nie zgdoze się z twoim zdaniem Ola że pracę dyplomową pisze się po półtorej roku i możesz to robić z dowolnego miejsca na świecie. Ja jako student już studiów II stopnia, obie pracę rozpoczynałam na 2 roku najpóźniej na zajęciach z seminarium i musiałam po rozdziale przedstawiać do zatwierdzenia promotorowi, który też decydował o tym czy dane badania pracy mogą być realizowane. A na ostatnim semestrze też są zajęcia przedmiotowe, ja miałam i moi znajomi na innych kierunkach i uczelniach też. Jednak chciała bym się mylić że na twojej uczelni i kierunku jest jak mówisz, może on na twojej uczelni prowadzony jest w inny sposób, niestosowany zazwyczaj.

  • @gabrysiak6393
    @gabrysiak6393 2 ปีที่แล้ว +14

    Z tego co pamiętam to nie dostałaś się na każdy kierunek, na który aplikowałaś. Może się mylę, jak coś to poproszę o poprawienie, ale nie dostałaś się na ten wymarzony kierunek.

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +4

      Racja! Totalnie mi wypadło z głowy! Nie dostslam się na stosunki międzynarodowe, na które także aplikowalam :)

  • @ikolagatti9564
    @ikolagatti9564 2 ปีที่แล้ว +2

    Myśle ze perspektywa na studiach zaocznych jest inna niż na dzienny wiec nie ze wszytkim mogę się zgodzić
    Wszytko zależy od typu studiow, uniwersytetu itp

  • @sommeilleuse
    @sommeilleuse 2 ปีที่แล้ว +4

    Co do pisania pracy: gdy pisze się pracę, to ma się też normalnie zajęcia 😅 Więc to nie tak, że studia odpadają i można sobie tylko siedzieć i pisać licencjat/mgr.

  • @zuzanna647
    @zuzanna647 2 ปีที่แล้ว +2

    Pięknie wyglądasz, tak fresh i clean iykwim

  • @Natalia-bg4sr
    @Natalia-bg4sr 2 ปีที่แล้ว +2

    Super film jak zawsze… poza tym super tło! 😌

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuje! ♥️♥️

  • @joannalewandowska826
    @joannalewandowska826 2 ปีที่แล้ว +18

    Co myślisz o reformie tej ,, nowej matury" , która będzie realizowana od przyszłego roku?

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +3

      Szczerze, uważam, że co nowsze wersje matury to gorsze, bo łatwiejsze, ale jestem ciekawa, jak to będzie wyglądać w praktyce

    • @Natalia_2420
      @Natalia_2420 2 ปีที่แล้ว +18

      @@AlexxisOla łatwiejsze? Pod jakim względem

    • @xxbxxgxgx936
      @xxbxxgxgx936 2 ปีที่แล้ว +15

      @@AlexxisOla Nowa formuła będzie o wiele trudniejsza od poprzednich, powie Ci to każdy nauczyciel xd

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +3

      @@xxbxxgxgx936 pojęcie trudny/łatwy jest względne. Pytanie było o moją opinię :)

    • @xxbxxgxgx936
      @xxbxxgxgx936 2 ปีที่แล้ว +3

      @@AlexxisOla rozumiem, że rozwiązywałaś arkusze z nowej formuły, żeby to ocenić?

  • @agaciag9754
    @agaciag9754 2 ปีที่แล้ว +11

    Są kierunku np lekarskie lub techniczne gdzie wiedzą jest trudniejsza lub ciężej dostępne są materiały ja omawiajace niż na kierunkach społecznych/humanistycznych i wtedy chodzenie na wykłady, w szczegolnosci głównych przedmiotów jest dość istotne by posiąść wiedzę potrzebna nie tylko do zaliczenia przedmiotu ale też do pracy w zawodzie.
    A w czasach przed pandemią chodzenie na wykłady było też istotne by dowiedzieć się o czym jest przedmiot i uzyskać materiały, bo na niektórych były one dyktowane lub omawiane przez wykładowcę i nie było jak obecnie prezentacji wysyłanych lub notatek. Niektórzy wykładowcy, też nie wyrażali zgody i pilnowali tego by nie zrobić zdjęć prezentacji lub nagrania głosu.
    A niektórzy wykładowcy sprawdzali też obecność poprzez listę czytaną lub pisaną i często jak miało się po wyżej 2 nieobecności nie można było przystąpić do egzaminu, chyba że wykładowca zgodził się po zaliczeniu materiału z nieobecnych wykładów na wcześniejszym egzaminie z nich ustnym.

  • @bajabongo9045
    @bajabongo9045 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziekuje za ten filmik 🙏🏽🙏🏽🙏🏽💗

  • @Madzia_Sz
    @Madzia_Sz 2 ปีที่แล้ว +3

    Deska do prania to idealny statyw 🤫 haha Ściskam 🤗🤗❤️

  • @qinia1635
    @qinia1635 2 ปีที่แล้ว

    ooo ale super temat na film!

  • @Patrycja99nl
    @Patrycja99nl 2 ปีที่แล้ว +3

    Nie ma temat, ale pięknie ci w tej fryzurze 🫶

  • @noitsalex7635
    @noitsalex7635 2 ปีที่แล้ว +32

    punkty ECTS istnieją wszędzie, jest to międzynarodowy system wartościowania zajęć, bardzo się przydaje do rekrutacji na studia zagraniczne

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว

      Oooo super wiedzieć, dzięki.

  • @lenadzieciaszek6829
    @lenadzieciaszek6829 2 ปีที่แล้ว +12

    czy ty się przypadkiem nie dostałaś na stosunku międzynarodowe? bo tutaj mówisz ze się dostałaś na wszystko

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +3

      Racja! Totalnie zapomniałam! Nie dostałam się na stosunki międzynarodowe, na które także aplikowalam

  • @viefolle
    @viefolle 2 ปีที่แล้ว

    O kurcze, idę na ten sam kierunek na który dostałaś się ty!

  • @kingapuczynska5074
    @kingapuczynska5074 2 ปีที่แล้ว +4

    Ślicznie wyglądasz! A film jak zwykle super! ❤

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว

      ♥️♥️♥️♥️

  • @xxxmxxwm1564
    @xxxmxxwm1564 2 ปีที่แล้ว +1

    Jezu dziekuje ci za to 🫵🏻❤️

  • @nataliastepien2235
    @nataliastepien2235 2 ปีที่แล้ว +16

    Jak lubię twoje filmy tak ten był mało przydatny :v

  • @gabrielawarwas2105
    @gabrielawarwas2105 2 ปีที่แล้ว

    super film Olu!

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว

      ♥️♥️♥️

  • @j.u.l.a9130
    @j.u.l.a9130 2 ปีที่แล้ว

    Jeszcze nie idę ale na przyszłość mi się przyda

  • @juliaciesnielewska5859
    @juliaciesnielewska5859 2 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie jesteś samo wystarczalna kochana ❤️❤️❤️

  • @weronikapaniczko4
    @weronikapaniczko4 2 ปีที่แล้ว +7

    Z jednej strony podziwiam, że masz chęć studiować, ale szczerze mówiąc nie widzę sensu w studiowaniu jeśli nie bierze się pod uwagę późniejszej pracy w tym kierunku. Szkoda czasu i pieniędzy, zwłaszcza, że pracujesz już w dziedzinie, która lubisz i się spełniasz.

    • @AlexxisOla
      @AlexxisOla  2 ปีที่แล้ว +3

      Nie musisz widzieć sensu w tym, jakie ja decyzje podejmuje dla siebie w swoim życiu. Ważne, ze ja jestem z moich wyborow zadowolona, bo każdy kształtuje swoje życie. 🤭

  • @diffrentotherwise7377
    @diffrentotherwise7377 2 ปีที่แล้ว

    Czy prezentacje trzeba prezentować na zajęciach czy tylko wysłać nauczycielom do sprawdzenia?

  • @Yukiramii
    @Yukiramii 2 ปีที่แล้ว +2

    3:02 - myślę, że dla zniżek XD

  • @angelikadeinhardt4119
    @angelikadeinhardt4119 2 ปีที่แล้ว +2

    Po co jest ta opłata na rekrutacji na studia ?

    • @caramenco5020
      @caramenco5020 2 ปีที่แล้ว +2

      Żeby być zdecydowanym na konkretny kierunek a nie zapisywać się gdzie popadnie.

    • @kamilasplinter6615
      @kamilasplinter6615 2 ปีที่แล้ว +9

      opłaty rekrutacyjne zwykle pokrywają koszt komisji rekrutacyjnej (osób, które zbierają dokumenty od kandydatów, sprawdzają kompletność etc.) + jakieś mikrokoszty związane z utrzymaniem systemu rekrutacyjnego, opłata za badania lekarskie (zwykle można je bezpłatnie wykonać w danej przychodni, z którą uczelnia ma umowę).

  • @kalinabr
    @kalinabr 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam jak oglądałam Cię w gimnazjum 😳😳😳

  • @agaa7089
    @agaa7089 2 ปีที่แล้ว

  • @noitsalex7635
    @noitsalex7635 2 ปีที่แล้ว

    Apple Calendar też sam się synchronizuje z mailem

  • @tomekk.1889
    @tomekk.1889 5 หลายเดือนก่อน +1

    Połowa filmiku to zachwalanie samej siebie. Niezłe ego