Miałem robić o tym film. Cena za ten olej shitmano jest przesadzona. Od ponad czterech lat, codziennie z / do pracy (zima lato) śmigam na oleju Elf Tranself NFP 75W-80 (we francuzach siedzę, a ten olej ma specjalne dodatki do smarowania synchronizatorów w szczególnie obciążonych skrzyniach biegów Reno) . Nie szukałem zamiennika z powodu ceny, a mrozoodporności. Ten fabryczny, jak rower postoi 8 godzin pod chmurką przy - 10*C gęstnieje i piasta gubi biegi przy kadencji ~90. Na Elfie nie ma tego problemu. Nie wspominam już że na ori oleju ściągałem smołę jak na filmie po 5000 km (zalecany interwał serwisowy). Tu trzeba / wypada płukać kilka razy według mnie (do momentu jak poleci czysty). Elf kosztuje grosze więc tak to robię. Wszystko działa, nic nie cieknie, ja zrobiłem ~30 tyś km i piasta żyje a rower był kupiony używany więc.. :) . Super wideo, bardzo dobrze to pokazujesz - swojej jeszcze nie rozbierałem. Paskowce to najlepsze co może być do kommutingu, bo nie robi się przy nich praktycznie nic. Pozdrawiam ;)
@@cezaro2336 Nie wiem, ale akurat oryginał Shitmano nie działa prawidłowo w ujemnych temperaturach - dlatego szukałem zamiennika, nie ze względu na cenę.
Jak dla mnie to kozacka zegarmistrzowska robota, fajnie przedstawione, bez zbędnego pitolenia o huzarze i d..... Maryni. Super się ogląda takie wizualizacje. Pozdrawiam ...
Wlasnie odbudowuje swoja piaste SG-S700 11 wedlug wskazowek z filmu od unbroken reed. W moim przypadku piasta zle wybierala biegi i pod obciazeniem przeskakiwala, tak jak by byl za luzny lub zuzyty lancuch. Po rozebraniu okazalo sie ze glowne kololo zembate, to zespolone z glowna osia, mialo uszkodzonych kilka zebow. Czesci juz zakupilem i czekam na dostawe. Co do oleju to zgadam sie z kolega w sprawie GL-4, ja uzywam SX75W-90, olej do przekladni samochodowych. Wieki szacun za opublikowanie tak dokladnego filmu. Nie zawsze jest mozliwosc skorzystania z uslug profesjonalnego warsztatu tak jak w tym przypadku. Druciazy Januszow mechaniki jest pelno, ktorym tylko sie wydaje ze sie zanaja na rzeczy a rzeczywistosc pokazuje zupelnie cos innego. Pozdrawiam
Gdzieś czytałem, że brak dbałości o linkę powoduje właśnie że te biegi nie są „dobrze wrzucone” i powoduje to potem szybsze zużycie. W tych samych materiałach piszą, że Alfine Di2 rozwiązuje problem.
7:54 z 15 lat temu wyciągałem półośki z mercedesa w123 , w środku w tylnym moście też są podobne zawleczki . Oczywiście ją wyjąłem ale strzeliła jak z procy i nie znalazłem :D
Ja mam tylko jedno pytanie. Jak Ty za każdym razem, rozbierając czy to dampery czy piasty wielobiegowe zapamiętujesz kolejność wszystkich tych podkładek, oringów i innych drobiazgów. Bo jak widzę raczej tego skrupulatnie nie układasz w kolejności zdejmowania. Naprawdę wielki szacun! Ja bym zginął… No chyba że potem oglądasz swoje filmiki składając… ;-).
@@unbrokenreed O! To czekam (nie)cierpliwie. Bo ja przy dłubaniu (amatorskim) w swoich rowerach ginę z kolejnością części już na poziomie zwykłych piast… 😜. Tylko żeby to nie był odcinek o ćwiczeniach pamięci - na mnie nie działają… 😂
Ogólnie to czy to piasty planetarne czy amortyzatory to możesz wrzucać części do jednego wiadra później je zmieszać potrząsając przez pół godziny o ile masz schemat w innym przypadku lepiej układać no chyba że coś robisz dosyć często to wchodzi po prostu w krew 😉
Tak oglądam ten film z rozczarowaniem. A ono się bierze z tego, że nie mogę mieć roweru z Pinionem, bo brak ram na rynku do piniona (w normalnej cenie i w normalnej geometrii) brak też osób, które podjęłyby się przerobienia ramy pod piniona lub zrobienia jej od podstaw. Od miesięcy obserwuje polskie i międzynarodowe portale aukcyjne i nie znalazłem nic, co nadawałoby się do enduro na miarę 2018+ roku. Aż podczas oglądania tego filmu wpadłem na dziwny, ale i genialny pomysł. Można przecież zamocować alfine lub rohloff w przednim trójkącie, robiąc zwyczajne haki mocowane na obejmach, obejmy do podsiadlowki i dolnej rury. Doprowadzić napęd z korby do Piasty, a do jej obudowy przykręcić kolejną zębatkę, z której to pasek przeniesie napęd na tylne koło. Sprawność Shimano zniechęca, cena rohloffa też zniechęca. Pinion byłby rozwiązaniem. Choć myślę, ze w ramach tak absurdalnej sytuacji rynku rowerowego można się pobawić. Pomyślę nad tym trochę.
Mam takie rozważanie, czy nie można by podgrzać suszarką tej piasty zlać maksymalnie ile się da, wlać ropę lub jakąś płukanke samochodową typu liqui molly, powtórzyć proces kilka razy i zalać świeżym olejem??
Szacun za całą wiedzę i tym, że się nią dzielisz, a nie trzymasz w szafce pod kluczem 😁👍 Pozwolę sobie jednak na pewne spostrzeżenie, jako że ogląda Cię trochę ludzi. Twój demontaż/montaż paska według Gates'a jest nieprawidłowy- jest szansa na jego uszkodzenie w ten sposób, a same paski kosztują kilkaset złotych. Gates wyraźnie określa jak należy się obchodzić z ich paskami, co robić a czego unikać 😉✌
@@unbrokenreed chodzi o to, że Gates zabrania montażu przez napieranie na pasek i nakładanie go przez wprawianie napędu w ruch. Według nich może to spowodować uszkodzenie paska; podejrzewam, że chodzi o carbonowy cord wewnątrz i możliwość jego uszkodzenia przy takiej akcji, pęknięcie czy coś... 🤔
WAŻNE!! A co z *synchronizacją* kółeczek planetarnych!?🤔 W Sachs Sram w 5tkach i 7kach są kropeczki do synchro i specjalne przyrządy do ich ustwienia (da się też na oko). Miałem tak że w pierwszej mojej siódemce nie ustawiłem tak jak trzeba, to ząbki satelitek się posypały. Pozdrower!
@@unbrokenreed Nie no wiem że muszą być jakieś znaczki.☺ Tylko na filmie w ogóle o tym nie wspomniałeś i składałeś jak by to nie miało znaczenia, a to może kogoś wprowadzić w błąd. Pozdrower!
@unbroken reed, czy pocenie się tej piasty od strony tarczy jest normalne? Mam zupgradowana wersję (SG-S7001-11) i co jakiś czas dystans i nakrętka tarczy są w tłustym syfie. Po zdjęciu tarczy w zagłebieniu obudowy piasty, w którym siedzi konus jest mała ilość oleju i nie wiem, czy ten typ tak ma, czy może trzeba wymienić któreś z uszczelnień. Z drugiej strony dziwne, że tam cieknie, bo tam jak widzę jest zwykłe łożysko, które siedzi w smarze stałym... Z góry dzięki za pomoc.
12:34 czasami używasz takich precyzyjnych podwójnych/dwustronnych, niebieskich podważaczy z haczykami/szpikulcami na końcach - gdzie można takie kupić?
W sumie nie trzeba luzować suportu by zdjąć pasek wystarczy odkręcić koło i cofnie się do tyłu w ramie i można zdjąć pasek. Później nie trzeba robić naciągu paska.
Niestety nie jest to takie proste, napięcie paska do właściwego poziomu nie jest tak powtarzalne, wystarczy dosłownie minimalna różnica i już jesteśmy poza zakresem (jak w strunie od gitary). Napięcie i tak później okaże się konieczne.
@@unbrokenreed nie no bez przesady :) mam odpowiedni przyrząd do mierzenia naciągnięcia paska i po wyjęciu koła nie trzeba regulować naciągu ponownie, bo przecież nie zmienia się położenie suportu czy w zależności od budowy ramy naciąg jest na hakach ramy. Zakres prawidłowego naciągu paska jest dość spory na przymiarze jest to 3-4mm gdzie mieści się w skali zielonej czyli prawidłowej :)
@@cezaro2336 to w moim odczuciu utrzymanie koła tak żeby sobie dokręcić elegancko prosto, w sytuacji w której jest ciągnie nas pasek nigdy nie było dla mnie sensowne.
Dzięki za filmik, właśnie od jakiegoś czasu zastanawiałem się czy nie kupić sobie używanego roweru z tą właśnie przekładnią. Na pewno po zakupie używanego roweru warto zrobić pełen serwis więc filmik bardzo pomocny. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Prawidłowo działająca przekładnia powinna działać bezgłośnie i bez oporów, prawda?
Nie, opór zawsze będzie ale bardzo mały, delikatny szum też nie jest niczym dziwnym, ja bym się skupił na płynności wskakiwania biegów. Ta piasta miała drobny problem z "zawieszaniem" się na biegach, po wyczyszczeniu problem całkowicie znikł.
@@unbrokenreed właśnie to zawieszanie biegów w Piastach wielobiegowych, dość często się zdarza, zaczynajac od linek i pancerzy zużytych, do zaklejonych Piast w środku przez stary smar, który nie był wymieniany w swoim czasie, a przez zużywają się szybciej ,,konusy,, i łożyska. Bardzo fajny materiał, kiedyś się go wykorzysta :)
Czy nexus 8 premium ma tendencje do glosniejszej pracy na biegach 1-4. Moja piasta wydaje cichy dzwiek podobny do przesuwania sie lancucha po zebatce ale tylko na biegach 1-4. Biegi 5-8 cichutko W srodku piasta pokryta byla jeszcze chyba oryginalnym bialym smarem bez jakichkolwiek uszkodzeń. Czy to normalna jej praca?
Jest głośniejszy że względu na reduktor. Ta piasta w rzeczywistości ma 4 biegi i reduktor. Na biegach 1-4 dodatkowe tryby reduktora są bardziej słyszalne.
Czy taka piasta nie ma tendencji do wyciekania? I jeszcze jedno pytanie, czy taka piasta planetarna sprawdzi się w warunkach z kurzem w sensie na polnych czy leśnych drogach. Zastanawiam się nad takim gravelem na pasku. Po błocie nie jeżdżę jedynie te polne drogi plus asfalt ale zawsze w suchym i zastanawiam się czy to ma sens czy lepiej pozostać przy tradycyjnym napędzie.
Jak zwykle super merytoryczny materiał. Mam pytanko co do alfine 11. Dużo tego jest do kupienia jako Di2. Czy da się to bez problemu połączyć z zwykłą manetką czy są jakieś większe zmiany konstrukcyjne i zupełnie się różnią te modele? Myślę nad poskładaniem w końcu czegoś z alfine z paskiem, przydałby się w domu jakiś rower mniej obsługowy. A co do oleju to szukałem trochę po zagranicznych forach i dużo osób używa RAVENOL ATF.
Z tego co się orientuję to Alfine Di2 w stosunku do zwykłej 11-tki różni się nieco konstrukcyjnie; żeby założyć zwykły mechanizm zmieniający biegi musiałbyś ingerować w konstrukcję piasty (wymiana pewnych elementów jest konieczna), nie wiem czy to się opłaci. Zresztą mając wersję di2 poszedłbym z tym na całego. Podobno 11-tka względem wersji ośmiobiegowej jest bardziej wrażliwa na gwałtowne zmiany przełożeń pod obciążeniem lub jazdę na rozregulowanej przerzutce (łatwiej o uszkodzenie elementów) i proponowana jest wersja elektroniczna, która zawsze zmienia biegi prawidłowo (wyeliminowany zostaje problem linki i jej ciągu, który z czasem może się zmienić i spowodować wcześniej wspomniane).
Cześć, bardzo mi się spodobał Twój kanał. Trafiłem tu jak szukałem info jak serwisować piaste po czym obejrzałem wiele Twoich filmików z których wyciągnąłem bardzo dużo za co dzięki :) Jaki byłby orientacyjny koszt przejścia na taki napęd z przełożeniami w piaście i paskiem napędowym? Głównie śmigam po ulicy i lekkim terenie ale mocno pylącym. Bardzo mi się podoba "prostota" takiego napędu. Warto robić konwersje czy bardziej korzystny będzie zakup roweru z takim napędem? Jakie rowery fabrycznie są wyposażone w taki napęd bo przyznam że jeszcze nigdy w sklepie takiego nie widziałem. Co sądzisz o takim napędzie?
Ciekawe ile taka usługa kosztuje, bo mi jedna pani w skleposwrwisie rowerowym powiedziała że to jest jeden dzień roboczy żeby rozłączyć tą piastę i drugi dzień żeby złożyć czyli 16h to by kosztowało 50zł za godzinę roboty przy tym...
U lala xp śmiem twierdzić że w 16h to ja się zmieściłem z serwisem, nagrywką, montażem, robieniem miniatury i publikacją :D A tak na poważnie to bardzo zależy od stopnia zabrudzenia. Ja staram się nie schodzić poniżej 100-120 bo taniej się nie opłaca, ale też nie przekraczać 250zł bo rozumiem, że mało kogo interesuje jak skomplikowana to jest robota. Każdy liczy pieniądze, serwisant i klient. Błędnie utarte przekonanie ze "rowery są proste" nie służy tym pierwszym.
Piasta zaczęła mi ciec :/, z filmu widzę że tam jest tylko ten plastikowy pierścień który uszczelnia ją... to znaczy że teraz muszę tą część kupić i wymienić, czy wystarczy tą część dokręcić posmarować? Z góry dzięki za info!
@@unbrokenreed szkoda że nie ma filmików o tym więcej bo jak się pomyłek to koszta duże ... Mam rower do kupienia który kosztował 8000 a teraz 220 nie wiem czy wszystko w nim gra wącham się trochę ile naprawa tej przekładni może kosztować ?
@@unbrokenreed Trzeba pilnować bo potem biegi potrafią chodzić tak że jedynka dwójka trójka idzie do góry, a od czwórki idzie w dół na wolniej znowu. Nie bez powodu jest też specjalny klucz prawidło Shimano TL-8S30 którym ustawiasz planety według indeksów, blokujesz a potem pierścień blokujący to wszystko zakładasz. No chyba że nie rozbierasz akurat tego modułu z planetami, wówczas klucz nie jest Ci potrzebny ani wpatrywanie się w cechy których znalezienie przy brudnych planetach jest trudne, to takie kropeczki wyżłobione.
@@unbrokenreed poszło kluczem pinowym zakupionym za 12zl 😉 napinanie za pomocą aplikacji Gates - rewelacja!!! Bardzo precyzyjnie to działa - przesunąłem o 20Hz - za dużo o 10Hz. Więc przesunąłem o połowę tego co wcześniej i wyszło idealnie.
Hej, super materiał. Podziwiam pracę. Mam pytanko: Czy to jest normalne w tej piaście, że kręcąc w tył na biegach 7-11 słychać "terkotanie"? Na biegach 1-6 cisza. Coś w takim stylu: th-cam.com/video/GRs43LmoE0s/w-d-xo.html
Kupiłem właśnie 2 letni rower z Alfine 11 i też się zastanawiam, czy to jest normalne, bo mam dokładnie to samo. Dodatkowo, czasem, pedałując do przodu na biegu 7, co jakiś czas przez parę sekund też słyszalne jest niepokojące terkotanie.
Odnośnie hałasu przy pedałowaniu do tyłu, dowiedziałem się niedawno od mechanika rowerowego, który jedenastki już wielokrotnie rozbierał (i za moją również się zabrał), że jest to naturalne i nie należy się martwić, ponieważ na tych biegach załącza się jakieś sprzęgło. Co do problemów z 7 biegiem, wygląda na to, że zniknęły po rozebraniu, wyczyszczeniu i zalaniu piasty nowym olejem :)
Miałem robić o tym film. Cena za ten olej shitmano jest przesadzona. Od ponad czterech lat, codziennie z / do pracy (zima lato) śmigam na oleju Elf Tranself NFP 75W-80 (we francuzach siedzę, a ten olej ma specjalne dodatki do smarowania synchronizatorów w szczególnie obciążonych skrzyniach biegów Reno) . Nie szukałem zamiennika z powodu ceny, a mrozoodporności. Ten fabryczny, jak rower postoi 8 godzin pod chmurką przy - 10*C gęstnieje i piasta gubi biegi przy kadencji ~90. Na Elfie nie ma tego problemu. Nie wspominam już że na ori oleju ściągałem smołę jak na filmie po 5000 km (zalecany interwał serwisowy). Tu trzeba / wypada płukać kilka razy według mnie (do momentu jak poleci czysty). Elf kosztuje grosze więc tak to robię. Wszystko działa, nic nie cieknie, ja zrobiłem ~30 tyś km i piasta żyje a rower był kupiony używany więc.. :) . Super wideo, bardzo dobrze to pokazujesz - swojej jeszcze nie rozbierałem. Paskowce to najlepsze co może być do kommutingu, bo nie robi się przy nich praktycznie nic. Pozdrawiam ;)
Dziękuję za ten wartościowy komentarz
A czemu tyle kosztuje smar dt swiss dedykowany do sprzęgła
@@cezaro2336 Nie wiem, ale akurat oryginał Shitmano nie działa prawidłowo w ujemnych temperaturach - dlatego szukałem zamiennika, nie ze względu na cenę.
A jak z gestoscia tego oleju. Nie stwierdziles zadnych wyciekow?
@@marekkopycinski7803 Zero problemów do dnia dzisiejszego, piasta nadal jest szczelna i wozi mnie do pracy :)
Jak dla mnie to kozacka zegarmistrzowska robota, fajnie przedstawione, bez zbędnego pitolenia o huzarze i d..... Maryni.
Super się ogląda takie wizualizacje. Pozdrawiam ...
Dzięki 😊
Przekozacki rowerek, ta wizualna prostota wprost pieści wzrok i zmysł estetyki
no wlasnie spoko ale jaki to jest?
@@marekogarek9499 autor napisał już wcześniej, to BMC Alpenchallange. Obstawiam cenę około 10k z alfine 11 na pokładzie 😉✌
Wlasnie odbudowuje swoja piaste SG-S700 11 wedlug wskazowek z filmu od unbroken reed. W moim przypadku piasta zle wybierala biegi i pod obciazeniem przeskakiwala, tak jak by byl za luzny lub zuzyty lancuch. Po rozebraniu okazalo sie ze glowne kololo zembate, to zespolone z glowna osia, mialo uszkodzonych kilka zebow. Czesci juz zakupilem i czekam na dostawe. Co do oleju to zgadam sie z kolega w sprawie GL-4, ja uzywam SX75W-90, olej do przekladni samochodowych. Wieki szacun za opublikowanie tak dokladnego filmu. Nie zawsze jest mozliwosc skorzystania z uslug profesjonalnego warsztatu tak jak w tym przypadku. Druciazy Januszow mechaniki jest pelno, ktorym tylko sie wydaje ze sie zanaja na rzeczy a rzeczywistosc pokazuje zupelnie cos innego. Pozdrawiam
Gdzieś czytałem, że brak dbałości o linkę powoduje właśnie że te biegi nie są „dobrze wrzucone” i powoduje to potem szybsze zużycie. W tych samych materiałach piszą, że Alfine Di2 rozwiązuje problem.
Bardzo wartościowy film, podziwiam za ogromną wiedzę :)
Dziękuję za słowa uznania, to miłe.
Szacun za te piasty planetarne 👏👏👏👍
7:54 z 15 lat temu wyciągałem półośki z mercedesa w123 , w środku w tylnym moście też są podobne zawleczki . Oczywiście ją wyjąłem ale strzeliła jak z procy i nie znalazłem :D
Ja mam tylko jedno pytanie. Jak Ty za każdym razem, rozbierając czy to dampery czy piasty wielobiegowe zapamiętujesz kolejność wszystkich tych podkładek, oringów i innych drobiazgów. Bo jak widzę raczej tego skrupulatnie nie układasz w kolejności zdejmowania. Naprawdę wielki szacun! Ja bym zginął… No chyba że potem oglądasz swoje filmiki składając… ;-).
Haha, nie oglądam. Mam pomysł na odcinek, który to wyjaśnia, więc potrzymam Cię jeszcze w niepewności 😅
@@unbrokenreed O! To czekam (nie)cierpliwie. Bo ja przy dłubaniu (amatorskim) w swoich rowerach ginę z kolejnością części już na poziomie zwykłych piast… 😜. Tylko żeby to nie był odcinek o ćwiczeniach pamięci - na mnie nie działają… 😂
@@unbrokenreed chcialem zadac to samo pytanie,ale juz padlo wiec rowniez czekam na odcinek z wyjasnieniem.
Ogólnie to czy to piasty planetarne czy amortyzatory to możesz wrzucać części do jednego wiadra później je zmieszać potrząsając przez pół godziny o ile masz schemat w innym przypadku lepiej układać no chyba że coś robisz dosyć często to wchodzi po prostu w krew 😉
Ja również w 100 % rozbieram piasty i je myje , potem smarowanie i składanie wraz z regulacją. filmik fajny .
Super ! Super ! Super !
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam .
Jak rozumiem, pomogłem?
Pierwszy raz slysze od polaka “srubokret philipsa” wow gdzies Ty bywal? Moze jeszcze “flat head” i robertson. Pozdrawiam pozytywnie!
Tak oglądam ten film z rozczarowaniem. A ono się bierze z tego, że nie mogę mieć roweru z Pinionem, bo brak ram na rynku do piniona (w normalnej cenie i w normalnej geometrii) brak też osób, które podjęłyby się przerobienia ramy pod piniona lub zrobienia jej od podstaw. Od miesięcy obserwuje polskie i międzynarodowe portale aukcyjne i nie znalazłem nic, co nadawałoby się do enduro na miarę 2018+ roku. Aż podczas oglądania tego filmu wpadłem na dziwny, ale i genialny pomysł. Można przecież zamocować alfine lub rohloff w przednim trójkącie, robiąc zwyczajne haki mocowane na obejmach, obejmy do podsiadlowki i dolnej rury. Doprowadzić napęd z korby do Piasty, a do jej obudowy przykręcić kolejną zębatkę, z której to pasek przeniesie napęd na tylne koło. Sprawność Shimano zniechęca, cena rohloffa też zniechęca. Pinion byłby rozwiązaniem. Choć myślę, ze w ramach tak absurdalnej sytuacji rynku rowerowego można się pobawić. Pomyślę nad tym trochę.
Można znaleźć nie przesadzaj pojawiają się ale to są jak jednorożce ;)
Jeden facet w Anglii zrobił taki rower z Nexus 8 zamontowanym w korbach. Jest video na TH-cam gdzieś.
Mam takie rozważanie, czy nie można by podgrzać suszarką tej piasty zlać maksymalnie ile się da, wlać ropę lub jakąś płukanke samochodową typu liqui molly, powtórzyć proces kilka razy i zalać świeżym olejem??
Myślę, że spokojnie można, ale szkoda czasu. Rozbiórka nie jest skomplikowana, a na pewno szybsza od kilkukrotnej wymiany oleju.
Bardzo pomocny film, pozdrawiam
W końcu się doczekałem 😄 Pozdro
Super instrukcja. Czy mogę zamienić zębatkę paskową na klasyczną łańcuchową?
Szacun za całą wiedzę i tym, że się nią dzielisz, a nie trzymasz w szafce pod kluczem 😁👍
Pozwolę sobie jednak na pewne spostrzeżenie, jako że ogląda Cię trochę ludzi. Twój demontaż/montaż paska według Gates'a jest nieprawidłowy- jest szansa na jego uszkodzenie w ten sposób, a same paski kosztują kilkaset złotych. Gates wyraźnie określa jak należy się obchodzić z ich paskami, co robić a czego unikać 😉✌
Co było błędnie? Przyda się przyszłym czytającym.
@@unbrokenreed chodzi o to, że Gates zabrania montażu przez napieranie na pasek i nakładanie go przez wprawianie napędu w ruch. Według nich może to spowodować uszkodzenie paska; podejrzewam, że chodzi o carbonowy cord wewnątrz i możliwość jego uszkodzenia przy takiej akcji, pęknięcie czy coś... 🤔
@@endo_ nie marudź
WAŻNE!! A co z *synchronizacją* kółeczek planetarnych!?🤔
W Sachs Sram w 5tkach i 7kach są kropeczki do synchro i specjalne przyrządy do ich ustwienia (da się też na oko). Miałem tak że w pierwszej mojej siódemce nie ustawiłem tak jak trzeba, to ząbki satelitek się posypały.
Pozdrower!
Jest identycznie 😊 kropeczki.
@@unbrokenreed Nie no wiem że muszą być jakieś znaczki.☺ Tylko na filmie w ogóle o tym nie wspomniałeś i składałeś jak by to nie miało znaczenia, a to może kogoś wprowadzić w błąd. Pozdrower!
@unbroken reed, czy pocenie się tej piasty od strony tarczy jest normalne? Mam zupgradowana wersję (SG-S7001-11) i co jakiś czas dystans i nakrętka tarczy są w tłustym syfie. Po zdjęciu tarczy w zagłebieniu obudowy piasty, w którym siedzi konus jest mała ilość oleju i nie wiem, czy ten typ tak ma, czy może trzeba wymienić któreś z uszczelnień. Z drugiej strony dziwne, że tam cieknie, bo tam jak widzę jest zwykłe łożysko, które siedzi w smarze stałym... Z góry dzięki za pomoc.
Na co zwrócić uwage przy zakupie uzywki ? Nie mam porównania jak działa nowa. Rozumiem że ma być cicho ?
12:34 czasami używasz takich precyzyjnych podwójnych/dwustronnych, niebieskich podważaczy z haczykami/szpikulcami na końcach - gdzie można takie kupić?
Też masz wrażenie, że serwis rowerów polega głównie na ich czyszczeniu?
bo jak coś jest czyste i zakonserwowane to działa
Nie 😂 może być absolutnie czysty hamulec /napęd /damper/ układ wspomagania/di2/koło, itp... A nie działać poprawnie i wymagać serwisu 😇
Pasek po czyszczeniu? Tzn ? Co z nim robiłeś?
W sumie nie trzeba luzować suportu by zdjąć pasek wystarczy odkręcić koło i cofnie się do tyłu w ramie i można zdjąć pasek. Później nie trzeba robić naciągu paska.
Niestety nie jest to takie proste, napięcie paska do właściwego poziomu nie jest tak powtarzalne, wystarczy dosłownie minimalna różnica i już jesteśmy poza zakresem (jak w strunie od gitary). Napięcie i tak później okaże się konieczne.
@@unbrokenreed nie no bez przesady :) mam odpowiedni przyrząd do mierzenia naciągnięcia paska i po wyjęciu koła nie trzeba regulować naciągu ponownie, bo przecież nie zmienia się położenie suportu czy w zależności od budowy ramy naciąg jest na hakach ramy. Zakres prawidłowego naciągu paska jest dość spory na przymiarze jest to 3-4mm gdzie mieści się w skali zielonej czyli prawidłowej :)
@@cezaro2336 to w moim odczuciu utrzymanie koła tak żeby sobie dokręcić elegancko prosto, w sytuacji w której jest ciągnie nas pasek nigdy nie było dla mnie sensowne.
Dzięki za filmik, właśnie od jakiegoś czasu zastanawiałem się czy nie kupić sobie używanego roweru z tą właśnie przekładnią. Na pewno po zakupie używanego roweru warto zrobić pełen serwis więc filmik bardzo pomocny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Prawidłowo działająca przekładnia powinna działać bezgłośnie i bez oporów, prawda?
Nie, opór zawsze będzie ale bardzo mały, delikatny szum też nie jest niczym dziwnym, ja bym się skupił na płynności wskakiwania biegów. Ta piasta miała drobny problem z "zawieszaniem" się na biegach, po wyczyszczeniu problem całkowicie znikł.
@@unbrokenreed właśnie to zawieszanie biegów w Piastach wielobiegowych, dość często się zdarza, zaczynajac od linek i pancerzy zużytych, do zaklejonych Piast w środku przez stary smar, który nie był wymieniany w swoim czasie, a przez zużywają się szybciej ,,konusy,, i łożyska.
Bardzo fajny materiał, kiedyś się go wykorzysta :)
@@sobanik9961 smar jest w osimobiehowych piastach w 11 jest na oleju
Czy nexus 8 premium ma tendencje do glosniejszej pracy na biegach 1-4. Moja piasta wydaje cichy dzwiek podobny do przesuwania sie lancucha po zebatce ale tylko na biegach 1-4. Biegi 5-8 cichutko W srodku piasta pokryta byla jeszcze chyba oryginalnym bialym smarem bez jakichkolwiek uszkodzeń. Czy to normalna jej praca?
Jest głośniejszy że względu na reduktor. Ta piasta w rzeczywistości ma 4 biegi i reduktor. Na biegach 1-4 dodatkowe tryby reduktora są bardziej słyszalne.
Świetny materiał. Pełny profesjonalizm. Szacun. Czy robisz taki serwis wysyłkowo? Jaki jest tego koszt? Dzięki za info i pozdrawiam
Robimy wysyłkowo wszystko. Cena serwisu Alfine 11 to około 150zł + olej.
@@unbrokenreed poproszę o nr tel. żeby ustalić szczegóły
@Andrzej Jastrzębski kontakt: askunbrokenreed @ gmail. com
Czy taka piasta nie ma tendencji do wyciekania? I jeszcze jedno pytanie, czy taka piasta planetarna sprawdzi się w warunkach z kurzem w sensie na polnych czy leśnych drogach. Zastanawiam się nad takim gravelem na pasku. Po błocie nie jeżdżę jedynie te polne drogi plus asfalt ale zawsze w suchym i zastanawiam się czy to ma sens czy lepiej pozostać przy tradycyjnym napędzie.
Ja bym się skusił, wyciekanie to wina uszczelniaczy, wystarczy je wymienić jak wystąpi problem. Te piasty przy regularnym serwisie są bardzo odporne.
@@unbrokenreed dzięki za odpowiedź
@@unbrokenreed
Cześć. Jeżeli masz namiary na uszczelniacze, to poproszę. Bo w ubiegłym roku były nieosiągalne. Pozdrawiam Paweł
A jakby dolać tam ceramizera?
Bardzo chciałbym przetestować rower z taką piastą. Zastanawiam się, czy jest sens budować rower taką piastą pod turystykę w oparciu o jaką ramę mtb.
Jak zwykle super merytoryczny materiał. Mam pytanko co do alfine 11. Dużo tego jest do kupienia jako Di2. Czy da się to bez problemu połączyć z zwykłą manetką czy są jakieś większe zmiany konstrukcyjne i zupełnie się różnią te modele? Myślę nad poskładaniem w końcu czegoś z alfine z paskiem, przydałby się w domu jakiś rower mniej obsługowy. A co do oleju to szukałem trochę po zagranicznych forach i dużo osób używa RAVENOL ATF.
Z tego co się orientuję to Alfine Di2 w stosunku do zwykłej 11-tki różni się nieco konstrukcyjnie; żeby założyć zwykły mechanizm zmieniający biegi musiałbyś ingerować w konstrukcję piasty (wymiana pewnych elementów jest konieczna), nie wiem czy to się opłaci. Zresztą mając wersję di2 poszedłbym z tym na całego. Podobno 11-tka względem wersji ośmiobiegowej jest bardziej wrażliwa na gwałtowne zmiany przełożeń pod obciążeniem lub jazdę na rozregulowanej przerzutce (łatwiej o uszkodzenie elementów) i proponowana jest wersja elektroniczna, która zawsze zmienia biegi prawidłowo (wyeliminowany zostaje problem linki i jej ciągu, który z czasem może się zmienić i spowodować wcześniej wspomniane).
2:14 Samo gęste idzie, aż się pasek na pompie grzeje
Da się do gravela dać pasek, czy inna rama potrzebna?
Najlepiej mieć dostosowaną ramę, splitframe i napinacz są przydatne. Dorabianie tego do istniejącej ramy bez tych rzeczy jest kłopotliwe.
Cześć, bardzo mi się spodobał Twój kanał. Trafiłem tu jak szukałem info jak serwisować piaste po czym obejrzałem wiele Twoich filmików z których wyciągnąłem bardzo dużo za co dzięki :) Jaki byłby orientacyjny koszt przejścia na taki napęd z przełożeniami w piaście i paskiem napędowym? Głównie śmigam po ulicy i lekkim terenie ale mocno pylącym. Bardzo mi się podoba "prostota" takiego napędu. Warto robić konwersje czy bardziej korzystny będzie zakup roweru z takim napędem? Jakie rowery fabrycznie są wyposażone w taki napęd bo przyznam że jeszcze nigdy w sklepie takiego nie widziałem. Co sądzisz o takim napędzie?
Napęd przyjemny i małoobsługowy. Szukałbym roweru używanego. Przeróbki są sporadyczne bo rama musi być dostosowana (framesplit).
Szok i niedowierzanie = stopień skomplikowania: level high! 👍
Co to za rower ? czy można taki system naciągu paska kupić oddzielnie do każdego roweru czy to wymysł producenta jednośladu ?
Musi być wprojektowany w rower. (BMC)
Hey, czy podjąłbyś się rozebrania mojego Alfine 11 i zrobienia przeglądu ze zmianą oleju ?
Skąd jesteś ?
Nowy Sącz, maila masz w opisie.
warto kupić uzhwany rower z tą piasta , nie znam się
Jeśli pytasz, to polecam sprawdzić działanie - jak wszystko działa to można się zastanawiać. Uszkodzonych omijać bo wychodzi drogawo.
Ciekawe ile taka usługa kosztuje, bo mi jedna pani w skleposwrwisie rowerowym powiedziała że to jest jeden dzień roboczy żeby rozłączyć tą piastę i drugi dzień żeby złożyć czyli 16h to by kosztowało 50zł za godzinę roboty przy tym...
U lala xp śmiem twierdzić że w 16h to ja się zmieściłem z serwisem, nagrywką, montażem, robieniem miniatury i publikacją :D
A tak na poważnie to bardzo zależy od stopnia zabrudzenia. Ja staram się nie schodzić poniżej 100-120 bo taniej się nie opłaca, ale też nie przekraczać 250zł bo rozumiem, że mało kogo interesuje jak skomplikowana to jest robota. Każdy liczy pieniądze, serwisant i klient. Błędnie utarte przekonanie ze "rowery są proste" nie służy tym pierwszym.
@@unbrokenreed ok. Ale 250zł z użytymi częściami brzmi jeszcze rozsądnie, niż 50Zł/h i to w sumie wychodzi 16x50zł heh
A mozna po wyjąciu z koła popłukąć wszystko benzyną i potem po odparowaniu skręcić i zalać. Bez rozbierania??
Nikt Ci nie zabroni 😅
Ale łożysko strony napędowej nie będzie zadowolone.
Piasta zaczęła mi ciec :/, z filmu widzę że tam jest tylko ten plastikowy pierścień który uszczelnia ją... to znaczy że teraz muszę tą część kupić i wymienić, czy wystarczy tą część dokręcić posmarować? Z góry dzięki za info!
Tam jest simering, w dokumencie EV do tej piasty na si.shimano znajdziesz.
Dzięki! znalazłem symbole tych uszczelek, tylko na razie nie znalazłem nigdzie, żeby można było je zamówić...@@unbrokenreed
Witam, proszę podajcie adres serwisu
Zaglądaj zawsze do opisu :)
Pytam z ciekawości. Czy można oczyścić piasty jakimś brake cleanerem zamiast tym olejem?
A dasz czas na odparowanie? Jeśli tak to ok 😊
A można przerobić z łańcucha na pasek?
Nie pytaj, działaj!
Co ile trzeba wymieniać olej w tej przekładni ?
Pasuje tak co sezon/dwa zależy ile się jeździ.
@@unbrokenreed a w teren lekki da radę ta piasta bo piszą że nie za bardzo ?
@@MT-lt7cy nie wiem bo nie jeździłem. Stawiałbym, że da radę.
@@unbrokenreed szkoda że nie ma filmików o tym więcej bo jak się pomyłek to koszta duże ... Mam rower do kupienia który kosztował 8000 a teraz 220 nie wiem czy wszystko w nim gra wącham się trochę ile naprawa tej przekładni może kosztować ?
@@MT-lt7cy Jak mam odpowiedzieć na pytanie: "ile może kosztować naprawa"? Zakładaj najgorsze, czyli konieczność wymiany na nową.
Witam. Czy ta piasta nadaje się pod mocno podającą nogę czy jest to raczej delikatny wynalazek? Pozdrawiam.
Nadaje się 😊
Do mocnego kopania ludzie jeżdżą na piastach rolhoffa
Czy na tych planetach są indeksy?
Indeksy? W sensie numery seryjne, czy coś? Nie ma.
@@unbrokenreed indeksy w sensie kropki, cechy gdzie po rozłożeniu tak jak w nexusie 8 trzeba ustawić jednakowo względem siebie każdą planetę
@@rogaty_kolarz tak jest w nexusie 8? 😅 Nie zauważyłem, jest to gdzieś w manuału opisane, żeby tego pilnować?
@@unbrokenreed Trzeba pilnować bo potem biegi potrafią chodzić tak że jedynka dwójka trójka idzie do góry, a od czwórki idzie w dół na wolniej znowu. Nie bez powodu jest też specjalny klucz prawidło Shimano TL-8S30 którym ustawiasz planety według indeksów, blokujesz a potem pierścień blokujący to wszystko zakładasz. No chyba że nie rozbierasz akurat tego modułu z planetami, wówczas klucz nie jest Ci potrzebny ani wpatrywanie się w cechy których znalezienie przy brudnych planetach jest trudne, to takie kropeczki wyżłobione.
Zrobisz kiedyś serwis rock shox 35gold ?
Zrobiłem, ale muszę zmontować 😊
Co to za rower? Marka i model. Z gory dzięki za odpowiedź.
Bmc ALPENCHALLENGE 😊
Rozebrać to bym rozebrał. Ale złożyć to za h...ja 😂
Ile kosztuje serwis takiej piasty?
Zależy od stopnia zabrudzenia, ale nie mniej niż 120zł.
Czym napiąć pasek bez takich kombinerek 🤔
Kluczem pinowy/ dwoma gwoździami nawet. Generalnie nie powinno stawiać oporu jeśli poluzowałeś.
@@unbrokenreed poszło kluczem pinowym zakupionym za 12zl 😉 napinanie za pomocą aplikacji Gates - rewelacja!!! Bardzo precyzyjnie to działa - przesunąłem o 20Hz - za dużo o 10Hz. Więc przesunąłem o połowę tego co wcześniej i wyszło idealnie.
Hej, super materiał. Podziwiam pracę. Mam pytanko: Czy to jest normalne w tej piaście, że kręcąc w tył na biegach 7-11 słychać "terkotanie"? Na biegach 1-6 cisza. Coś w takim stylu: th-cam.com/video/GRs43LmoE0s/w-d-xo.html
Kupiłem właśnie 2 letni rower z Alfine 11 i też się zastanawiam, czy to jest normalne, bo mam dokładnie to samo. Dodatkowo, czasem, pedałując do przodu na biegu 7, co jakiś czas przez parę sekund też słyszalne jest niepokojące terkotanie.
Mam ten sam problem w alfine 8. U mnie zaczęło się to od wyciągnięcia i wrzucenia do oleju. Znaleźliście rozwiązanie?
Odnośnie hałasu przy pedałowaniu do tyłu, dowiedziałem się niedawno od mechanika rowerowego, który jedenastki już wielokrotnie rozbierał (i za moją również się zabrał), że jest to naturalne i nie należy się martwić, ponieważ na tych biegach załącza się jakieś sprzęgło.
Co do problemów z 7 biegiem, wygląda na to, że zniknęły po rozebraniu, wyczyszczeniu i zalaniu piasty nowym olejem :)
Czytałem właśnie w wielu miejscach, że to "normalne". Jednak strasznie to irytujące, a przed serwisem tego nie było 🤷🏻♂️
czy może ktoś polecić serwis lub kogoś kto zajmuje się serwisem Alfine w Warszawie ?
W Warszawie na 100% są kurierzy którzy dowiozą sprzęt do nas 😅👌
@@unbrokenreed ile cenicie taką usługę - czyszczenia, konserwacji, wymiany oleju w A11 ?
@@MichaHausman zależnie od stopnia zabrudzenia wnętrza, jeśli jest bardzo źle i trzeba rozbierać do zera to ok 200zł,
Wymiana oleju od 100zł.
20:30 Jaki to smar?
Motorex White G.
@@unbrokenreed Dzięki
ja bym tego piasta juz nie nazywal a skrzynia biegow
ja pierdziele..... no nielatwy temat. a te 14 rohloffa tez ogarniesz? uzywki sie pokazuja. strach kupowac bo jak cos walnie to bedzie drogo....
Chciałbym, ale nie napotkałem jeszcze na potrzebę rozbiórki generalnej takiego sprzętu.