Jak postarzyć drewno?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ก.ย. 2024
  • Chcesz nauczyć się łatwej metody efektywnego i efektownego postarzania drewna z użyciem najprostszych narzędzi i technik? Prelekcja, która jest zaprezentowana w tym filmie jest właśnie dla Ciebie :)
    Jeżeli chcecie wesprzeć moje działania postawcie mi proszę wirtualną kawę na:
    buycoffee.to/r...
    Zapraszam Was też gorąco do wspierania naszych realizacji na Patronite:
    patronite.pl/r...
    Kieruję szczególne podziękowania dla Ryobi Polska za okazane wsparcie
    pl.ryobitools.eu/
    Zasubskrybujcie kanał, jeżeli podobają lub przydają Wam się nasze pomysły! Jesteśmy bardzo wdzięczni za każde wsparcie :)
    Wpadajcie również na nasze fanpage na FB -
    / rob-in-wood-. .
    / yanciesla
    Film zrealizowano przy użyciu sprzętu FeiyuTech G6Max -
    / feiyutechpol. .
    www.youtube.co....

ความคิดเห็น • 40

  • @ewa-elzbietadeoniziak4263
    @ewa-elzbietadeoniziak4263 2 ปีที่แล้ว +3

    Nadzwyczajne, dzieki tej metodzie mam wspanialy zestaw, super nowo-starych mebli. Dziekuje za filmik i wszystkie cenne rady.

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  2 ปีที่แล้ว

      Nie ma za co :) Miło, że film Ci się przydał, zachęcam do obejrzenia innych, może znajdziesz inne przydatne inspiracje :)

  • @paulinakostrzewska6986
    @paulinakostrzewska6986 3 ปีที่แล้ว +6

    Świetnie! Duża wiedza i kultura osobista - takich szkoleń szukam! Gratuluję!!!

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za uskrzydlający komentarz :) Pozdrowienia!

  • @bartosznowak6026
    @bartosznowak6026 ปีที่แล้ว +2

    Przez przypadek wpadłem na Pana kanał i jestem przeszczesliwy! W końcu ktoś w tak fajny sposób pokazuje i omawia sposób postępowania z drewnem i dobór narzędzi! Bardzo dziękuję za dotychczasowe odcinki i z niecierpliwością czekam na kolejne! Pozdrawiam

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  ปีที่แล้ว

      Bardzo mi miło 🙂 Mam nadzieję, że kolejne filmy też się Panu spodobają. Pozdrowienia!

  • @Adam-dn3zo
    @Adam-dn3zo 7 หลายเดือนก่อน +1

    Super film , zrobiony z miłością do drewna mam już pomysł na 30 metrowy sufit właśnie z takich postarzonych desek w różnych kolorach bejcy. Pozdrawiam serdecznie no i oczywiście łapka i subik leci i napewno będę obserwował a raczej czerpał inspiracje z waszych filmów.😊😊

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  7 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że dołączasz do grona Subskrybentów! :) Frajdy z oglądania, czekam na Twoje komentarze. Pozdrowienia! :)

  • @pn4962
    @pn4962 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawe informacje- wskazówki praktyczne i to o przyroście rocznym 👍

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję bardzo za dobre słowa :)

  • @radek_1984
    @radek_1984 3 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki, cenna wiedza. Dziś skończyłem pierwsza swoją deskę w tej metodzie. Wygląda zajebiście. Szacun.

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Miło :) Powodzenia w kolejnych realizacjach!

  •  3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny i merytoryczny odcinek Maćku 👍 Pozdrawiam serdecznie ✌️

  • @wojciechkalinski9247
    @wojciechkalinski9247 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny i przydatny film.Prelekcja na spokojnie i merytorycznie.Czekam na wiecej.Pozdrawiam serdecznie.

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Dzięki z serca! Też pozdrawiamy! :)

  • @halinatv883
    @halinatv883 3 ปีที่แล้ว +1

    Nareszcie! Filmik o pożądanych przeze mnie proporcjach. Wiedza w pigułce plus minimalna demonstracja. A do tego z udziałem publiczności, która mogła zareagować i zadać za mnie pytanie (mnie również zainteresowała ta przecierka). Pięknie. Oczywiście dałam suba. Pozdrawiam serdecznie 🌹

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję za tak miłą opinię :)

  • @maciejpowsinoga
    @maciejpowsinoga 3 ปีที่แล้ว +1

    Super! Na to czekałem!

  • @waldemar_plocki
    @waldemar_plocki ปีที่แล้ว +1

    Super. Chyba zrobie takie deski na sciane z czerwonymi cegłami jak Pan ma w warsztacie. Cegła cięta środek czy lico? Pozdrawiam

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  ปีที่แล้ว

      Cieszę się 🙂 w warsztacie mam licówki :)

  • @radek_1984
    @radek_1984 3 ปีที่แล้ว

    Mam też kilka pytań. Czy przecierka tarcza szlifierską na Katowce da taki sam efekt jak ręczne szlifowanie? Jak suszyć lakier po naniesieniu aby deska w kontakcie z podpora nie matowila się? Czy istnieje preferowany kierunek szczotkowania szczotka? Pierwsza Przecierke po pierwszym lakierowaniu zrobiłem minimalnie do odsłonięcia rodzimej deski. Zastanawiam się nad głębszym przetarciem lakieru aby uwydatnić deskę o wiele bardziej. Wg Ciebie, w jakim stopniu przetarcie po lakierowaniu daje najlepszy efekt wizualny? Moja deska była sosnowa, zastanawiam się nad zastosowaniem tej metody na dębie. Co o tym myślisz?

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Sorry, nie zauważyłem wcześniej Twoich pytań. Przecierka kątówką to ryzykowny krok - nie masz tak dużej kontroli nad stopniem wybierania i łatwo zepsuć efekt. Ręką przetrzesz z pewnością dokładniej i masz znacznie większą kontrolę stopnia przetarcia. Do suszenia materiału dwustronnie pomalowanego można użyć podpór punktowych - np. z wbitych w blat roboczy kilku gwoździ. Nie ma wówczas ryzyka, że coś zmieni kolor, sklei się czy pobrudzi. Nie bardzo rozumiem ideę przecierania lakieru do gołego drewna. Przeciera się warstwę pigmentującą dla efektu zróżnicowania koloru. Lakier służy do zabezpieczenia całości, więc przeciera się go tylko między-warstwowo aby drewno było finalnie gładsze. Z dębem jest identycznie, efekt jest świetny. Twarde gatunki jednak wymagają więcej pracy przy wybieraniu drewna szczotkami. Znacznie więcej :) Powodzenia!

  • @supwedkarz
    @supwedkarz 3 ปีที่แล้ว +2

    Nie sądziłem, że moja skrzynia trafi do sieci 😉

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +1

      Są już nawet pierwsi chętni ;)

  • @piotrkalinowski9802
    @piotrkalinowski9802 3 ปีที่แล้ว +1

    shou sugi ban - ... a jak ugryźć ten temat? Tak "step by step". Najważniejsze to, jak to przygotować do zabezpieczenia i jak zabezpieczyć? ... do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Dotknąłeś szalenie ciekawego wątku. Nie masz pojęcia jak żałuję, że będąc w Japonii nie miałem czasu sprawdzić u źródła wiedzy o tej technice... Mam jednak nadzieję nadrobić zaległości i może film też powstanie :) Wiem tylko, że technika ta świetnie zabezpiecza drewno na zewnątrz co przy jej bardzo ekologicznym charakterze jest dla mnie fascynujące. :) Pozdrawiamy!

  • @jadoiczytado198
    @jadoiczytado198 2 ปีที่แล้ว

    Właśnie zaczynam moja przygodę z drewnem i postarzaniem, dlatego namiętnie oglądam Wasze filmiki bo lepszych w sieci nie ma 👍Mam pytanie co do lakieru ...chciałabym uzyskać matowe wykonczenie zarówno do przedmiotów domowych jak i tych które będą stały na zewnątrz. W sklepie z farbami i lakierami powiedziano mi że nie ma czegoś takiego jak matowy lakier mimo ,że na opakowaniu tak pisze to nigdy to nie będzie mat. Czy to prawda? Co polecacie w tym temacie?

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  2 ปีที่แล้ว

      Są oczywiście lakiery zupełnie matowe, choć głównie wysoko wyspecjalizowane, dla profesjonalistów, w przemysłowych opakowaniach (Milesi takie robi - są doskonałe jakościowo. Szczegóły w naszym filmie "Olej czy lakier - co jest lepsze na stół"). Rozwiązaniem dla majsterkowiczów może być dodanie do lakieru pasty matującej. Dodatek 10-30% powinien dać dobry efekt zmatowienia. Rzecz do przetestowania i dobrania proporcji. Możesz też szukać lakierów satynowych - są znacznie mniej "świecące" niż te w połysku. Powodzenia w pracach z drewnem! :)

  • @mg3289
    @mg3289 3 ปีที่แล้ว +1

    Widać pasję ;). Powierzchnie szczotkowane mają wbrew pozorom tę zaletę, że zabrudzeń i kurzu na nich nie widać (za sprawą niejednorodnej powierzchni, która rozprasza światło). Szczotkowane schody pod względem utrzymania to hicior. Udało mi się przekonać wiele osób do tej techniki, ale trzeba do niej dojrzeć w kwestii postrzegania drewna jako materiału naturalnego. Grunt to polubić i doceniać jego pozorne wady w wyglądzie bo to właśnie one nadają mu niepowtarzalności i ciepła. Pozdrawiam

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว

      Otóż to, uwagi bardzo zbieżne z moimi przekonaniami :) Pozdrowienia!

  • @piotrekzielinski6229
    @piotrekzielinski6229 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie co do użycia szczotki nylonowej do wykończenia, jakiej grradacji szczotki użyć

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +2

      Ważniejsze od gradacji jest to, jak mocno ją dociskasz i czy nie masz zbyt wysokich obrotów. Wyczujesz, czy przy dużym nacisku nie rani zbytnio rysunku słojów czy jednak trzeba dociskać delikatniej. Sama gradacja będzie drugoplanowa. Ja używam najczęściej 60, bo taką posiadam. Sprawdza się.

    • @piotrekzielinski6229
      @piotrekzielinski6229 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Robinwood22 okej, dzieki za odpowiedź, z racji że szczotki nylonowa nie należą do najtańszych wolałem się dowiedzieć;) chce zrobić zaglówek z postarzonych i opalonych desek ale teraz pytanie czy najpierw drewno opalić czy wyszczotkowac?

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrekzielinski6229 - po opaleniu trzeba przeszczotkować aby pozbyć się popiołu. Ja bym przeszczotkował/opalił/ przeszczotkował - efekt wizualny będzie lepszy :) Powodzenia!

    • @piotrekzielinski6229
      @piotrekzielinski6229 3 ปีที่แล้ว +2

      @@Robinwood22 dzięki za odpowiedź! :)

  • @akrobattka
    @akrobattka 3 ปีที่แล้ว

    Przez ten film zaczelam się zastanawiać, czy można postarzyć...stare drewno. Mam stary parkiet, circa 1944-53r, gruby na 2 cm z dwoma warstwami farby olejnej i warstwą bejcy, bo lakier się chyba ze starości sam pokruszył, przy skrobaniu szpachelką tylko kurz widać pod farbą, a efekt starego drewna w niektórych miejscach naturalnie się wytworzył. Parkiet nie jest aż tak bardzo zniszczony, bo przez kilkadziesiąt lat był przykryty jakimiś płytami i PCV. Czy metalowa szczotka da radę pozbierać za jednym zamachem także łuszczącą się farbę? W sumie efekt moglby być ciekawy, ale to jeden pokój i nie bardzo mam na czym poćwiczyć, żeby przetestować, a stare fajnie jak wygląda jak stare.

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +2

      Nie szczotkowałbym podłogi. Aby podłoga była dobrze zabezpieczona (lakierem, olejo-woskiem) i trwała, powinna być idealnie gładka. Tylko wtedy preparaty zabezpieczające powierzchnię spełnią swoje zadanie. Robiąc na niej fakturę spowodujesz, że nawet po zabezpieczeniu, jej wystające fragmenty drewna późnego będą się znacznie szybciej ścierały a następnie brudziły przy każdym myciu podłogi. Efekt będzie fatalny zwłaszcza, jeśli podłoga jest dębowa... Najlepiej zdejmij farbę olejną (jest na kanale film na ten temat) a następnie wycyklinuj podłogę lub, jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, zeszlifuj szlifierką mimośrodowo- oscylacyjną lub taśmową. Najpierw grubszym, potem drobnym papierem. Część "patyny" się zachowa, nawet po polakierowaniu. Warto taką podłogę przywrócić do pierwotnego stanu, w miarę możliwości oczywiście :) Powodzenia!

  • @moc-aromaterapii
    @moc-aromaterapii 3 ปีที่แล้ว

    Witam postarzyłem deski metodą opalania (dość mocno) wyszczotkowałem przetarłem papierem ściernym i zabezpieczyłem lakierem wodnym, efekt piękny :) ,lecz pozostał zapach palonego drewna ,czy można go jakoś zniwelować? ,a może intensywny zapach sam zniknie?

    • @Robinwood22
      @Robinwood22  3 ปีที่แล้ว +2

      Tak, efekt z pewnością jest fajny :) Co do zapachu - myślę, że po nałożeniu 2-3 warstw lakieru na bogato odetniesz całkowicie drewno od warunków zewnętrznych. Wówczas nie powinno być zupełnie problemu z zapachem.