W Polsce działa już reaktor jądrowy. Oto czym się zajmuje

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • W Polsce od wielu lat trwa dyskusja na temat tego, czy powinny się u nas pojawić reaktory jądrowe i związana z nimi energetyka jądrowa. Tymczasem pod Warszawą jeden reaktor już funkcjonuje - to reaktor jądrowy. Choć jego przeznaczenie może się niektórym wydawać zaskakujące.
    Sprawdźcie też ceny tanich smartfonów z Androidem:
    Samsung Galaxy M12 64GB Dual Sim Niebieski - bit.ly/3sBKIF5
    Xiaomi Redmi 9 64GB Dual Sim Szary - bit.ly/3rHVREV
    OPPO A15s 64GB Dual Sim Czarny - bit.ly/3rKunid

ความคิดเห็น • 43

  • @BRX_2137
    @BRX_2137 2 ปีที่แล้ว +6

    Byłem tam na wycieczce. Nawet chodziłem po basenie chłodzącym. Polecam.

    • @arturqqq6502
      @arturqqq6502 3 หลายเดือนก่อน

      zazdroszczę :')

  • @kamilfe398
    @kamilfe398 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja też byłem z wycieczką szkolną z technikum ZSM Nysa w tym ośrodku w 1998 roku i widziałem ten reaktor Maria. Również po nim chodziłem bo wtedy był wyłączony i przygotowany do wymiany paliwa radioaktywnego.

  • @Marek-ph7xk
    @Marek-ph7xk 2 ปีที่แล้ว +5

    👍BRAWO 👍super 👍Mam nadzieję, że może część z tzw. młodych wreszcie się dowie, że Polska to nie 3-ci Swiat. Bo czytając w ostatnim roku wpisy na YT nieuków nie mających pojęcia o tym fakcie byłem zdegustowany. Oczywiście ich "wypociny" dotyczyły tematu zakupu przez 🇵🇱 tzw. małych reaktorów przez ORLEN dla celów energetycznych. Pozdrawiam 😃

    • @NIEMNL
      @NIEMNL 2 ปีที่แล้ว +2

      Brawo🤩Super😂świetnie😍

    • @pawetomczak631
      @pawetomczak631 2 ปีที่แล้ว

      Tak się marnuje dorobek polskiej nauki z czasu socjalizmu.

  • @1001naimad
    @1001naimad 2 ปีที่แล้ว

    Ile wytwarza MW cieplnej a ile elektrycznej?

  • @ptasznik97
    @ptasznik97 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy są organizowane wycieczki żeby zobaczyć ten reaktor? Czy zwykły człowiek z zewnątrz nie może go zobaczyć?

    • @jarekjarekjarecki7914
      @jarekjarekjarecki7914 2 ปีที่แล้ว

      z kosmosu widac lub bedzie widac jak jebnie

    • @ptasznik97
      @ptasznik97 2 ปีที่แล้ว

      @@jarekjarekjarecki7914 Nie śmieszne
      Pytam serio i dlaczego miałby wybuchnąć??

    • @gofr36
      @gofr36 ปีที่แล้ว

      Można zwiedzać
      450 zł za 30 osób

    • @ptasznik97
      @ptasznik97 ปีที่แล้ว

      @@gofr36 30 osób minimum musi być?

    • @gofr36
      @gofr36 ปีที่แล้ว

      30 max ale zawsze płacisz 450 więc w 30 jest tanie

  • @Czarnoprochowe
    @Czarnoprochowe 2 ปีที่แล้ว

    Załatwiłem tam sobie praktyki studenckie. Byłem pierwszą osobą z wydziału zarządzania z Politechniki Warszawskiej, która miała tam praktyki. Zakład ZDAJ.

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak631 2 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego Polska nie dopracowała się przez tyle lat własnych reaktorów jądrowych?

    • @karii333
      @karii333 2 ปีที่แล้ว

      Przez to że stanowi ogromne zagrożenie podczas konfliktu zbrojnego

    • @pawetomczak631
      @pawetomczak631 2 ปีที่แล้ว

      @@karii333
      Piszesz zagadki... chyba naiwne.
      ...Czy teraz kupowane elektrownie atomowe nie będą takim zagrożeniem?

  • @januszkowalski864
    @januszkowalski864 หลายเดือนก่อน

    Panie "redachtórze". Może wspomniałby pan o pierwszym polskim reaktorze EWA zbudowanym w 1958 roku i reaktorze mocy zerowej MARYLA zbudowanym w 1963 r.?

  • @Klasyczny_Introwertyk
    @Klasyczny_Introwertyk 2 ปีที่แล้ว +1

    😂😂😂 Ale odkrycie

  • @piotrkraczkowski6729
    @piotrkraczkowski6729 2 ปีที่แล้ว +1

    Nasza głupota nr. 1: rezygnacja z taniego i wysokiej jakości gazu oraz z opłat za tranzyt NordStream 2 przez Polskę i narzucenie zachodniej UE kosztów NordStram 2 pod wodą i dookoła Polski.
    Nasza głupota nr. 2: wydawanie ciężkich miliardów na elektrownie atomowe zamiast zakończenia marnotrawstwa energii elektrycznej przez stary sprzęt w gospodarstwach domowych i w przedsiębiorstwach oraz przez stare linie przesyłowe.
    Oba błędy wyhamowują rozwój Polski i wzrost zamożności Polaków, co prowadzi do utrwalenia krótszego życia Polaków w porównaniu do ludzi w zachodniej UE. Mamy demokrację, ale dopuszczamy jako suweren do takiego dyletantyzmu polityków.
    Zamiast wydawać na elektrownie atomowe lepiej jest wydać na podniesienie efektywności energetycznej, na oszczędzanie prądu. Polska zużywa ponad dwa razy więcej prądu na 1 zł
    PKB niż zach. UE. Nasze sieci przesyłowe marnotrawią energię, bo są z czasów PRL-u.
    _____RFN ma kapitalizm od dawna, a mimo to jej naukowcy wyliczyli w 2011r., że prostym oszczędzaniem prądu można zamknąć ok. 10 elektrowni atomowych. Taniej wyszłaby nam dopłata do wymiany lodówek itp. niż budowa elektrowni atomowych.
    _____Na świecie nikt nie buduje nowych elektrowni atomowych poza przymuszonymi demografią i terytorium Chinami, Indiami i Rosją.
    _____Gdy polska elektrownia atomowa zaczęłaby dawać prąd, to szybko malejące ceny prądu z wiatraków i paneli słonecznych byłyby już na poziomie poniżej ceny energii jądrowej.
    _____Auta na wodór doprowadzą do rozwoju magazynów wodoru produkowanego przez wiatraki itp.
    _____Na horyzoncie wyłania się bezpieczna elektrownia fuzyjna typu ITER dostarczająca praktycznie bezpłatny prąd.
    _____Sabotażem elektrowni jądrowych można opróżnić Polskę z Polaków bez wojny, a wojny nie wykluczamy. Ochrona elektrowni atomowych w Polsce nie może być skuteczna.
    _____Ubezpieczycielem elektrowni atomowych na całym świecie jest podatnik, a podatnik niemiecki wyliczył sobie, że mu się takie ubezpieczenie nie opłaca, że wogóle elektrownia atomowa mu się nie opłaca i zamknie ostatnią już elektrownię atomową w RFN bodaj jeszcze w tym roku.
    Nam się atom opłaca? W 2011r. RFN zużywała ponad 544 Twh (Terawatogodzin) prądu, a Polska ponad 132 Twh. Zużycie na mieszkańca było w RFN 6648 Kwh (kilowatogodzin), a w Polsce 3434 Kwh. I co, Niemcy są głupi rezygnując z elektrowni atomowych? Może Polska dogania RFN w rozwoju? W latach 2000-2019 średnioroczny przyrost zamożności na dorosłą osobę wyniósł w dolarach 6348 dla RFN, a zaledwie 2190 dla Polski (wg obliczeń Credit Suisse) - oznacza to że RFN rozwijała się w tym okresie ok. 3 razy szybciej niż Polska. Tylko 4 państwa UE były za nami... Niemiecki bezrobotny otrzymuje 435,- euro na konto plus mieszkanie i ubezpieczenie medyczne dopóki nie znajdzie pracy, choćby i za 100 lat. PKB RFN w 2020r. 4,7 biliona dolarów (ppp - porównywalnych dolarów), a Polski 1,3 biliona dolarów ppp. RFN zużywa przy tym ok, 3,3 razy więcej energii i ok. 4,4 razy więcej prądu niż Polska. Szwecja produkuje wiatrakami i panelami słonecznymi ponad 50% zużywanego prądu, RFN zbliża się do 50%, a niektóre Landy RFN produkują wiatrakami już ponad 80% zużywanego prądu. RFN ma ok. 82 mln. mieszkańców, a Polska ok. 34 mln.

    • @Marek-ph7xk
      @Marek-ph7xk 2 ปีที่แล้ว +1

      Chłopie, zakopałeś się w tym anty atomie, jak dziecko w piaskownicy.
      1.W obecnej chwili te elektrownie jądrowe, które będą uruchamiane w 🇵🇱to obiekty pracujące wyłącznie na potrzeby ORLEN-u i Spółki. I dopiero tam się okaże w praktyce ich opłacalność. Bo jak na razie to tego typu rozwiązana było wykorzystywane wyłącznie przez wojsko/w jednostkach podwodnych /. A tam ekonomia nie ma znaczenia.
      2. Nikt nie wspomina o nie "wchodzeniu " w wodór, który nota bene jest pieśnią przyszłości. A gazoporty w tzw. "sekund 5" przestawić można będzie na przyjmowanie tego rodzaju paliwa.
      Nawet 🇩🇪 planują ewentualne jego przesyłanie przez Nord Stream 2 w dalekiej przyszłości.
      3. Te "wiatraki" i "panele" to bajka dla dorosłych. Ich efektywność okresowa i koszty ich fizycznego zbudowania to żaden opłacalny interes.
      4. Sieci energetyczne są stałe modernizowane, a ich stan został "odziedziczony" po poprzednio rządzących do 2015 r. gdzie prowadzono gospodarkę rabunkową. Więc potrzeba czasu.
      5. Zużycie przeciętne w UE a w 🇵🇱 / jednego Obywatela to jakieś dane z kosmosu.
      Już dawno nie ma w obiegu zwykłych żarówek
      żarnikowych. Wszystkie inne odbiorniki prądu są produkowane zgodnie z certyfikatami CE.
      Więc nikt nie kupi, bo nie ma takiej fizycznej możliwości prądożernego urządzenia. Jakie kolwiek by było. No i właściwie cały sprzęt RTV/AGD produkowany jest poza 🇵🇱 w krajach UE.
      6. Ruski gaz?Nord Stream 1,2? Obudź się. 😂🇩🇪 właśnie się budzą. Tylko że za późno. Wdepnęli w to "g" i są "umoczeni". W przeciwieństwie do 🇵🇱 która "olała" gaz z CCCP pod obecną nazwą Federacja.
      Szkoda komentować.
      7. Chiny jako przykład?
      Sprawdź ile prądu wytwarzają, bo mają ku temu warunki w elektrowniach wodnych.
      Tam gdzie się dało pobudowali właśnie takie.
      A gdzie nie - jądrowe.
      I taką, ekonomiczną drogą idzie teraz 🇵🇱. Dywersyfikacja zmusza Nas do wybudowania przynajmniej jednej, dużej elektrowni atomowej.
      Uniezależnienia się poprzez to od systemu energetycznego UE. Czyli 🇩🇪
      I żadne inne na poziomie dzisiejszej wiedzy technicznej rozwiązania nie wchodzą w grę. W imię utopii 🇵🇱nie straci suwerenności energetycznej. 😂Jakieś wiatraki, 😂jakieś panele?
      To rozwiązania do wspomożenia gospodarstw domowych a nie Kraju, który musi produkować chociażby miliony ton nawozów sztucznych dla rolnictwa. Rolnictwa które dostarcza żywność, przerabiać miliony ton ropy naftowej ect.

    • @piotrkraczkowski6729
      @piotrkraczkowski6729 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Marek-ph7xk
      1. To, że zaczynać mamy od elektrowni Orlenu i Spółki niczego do sprawy nie wnosi, po prostu nic nie znaczy.
      2. Chodzi o brak wiatru i słońca. Gdy słońce i wiatr są, to nadmiar energii wiatraków będzie zamieniany w wodór, magazynowany i zamieniany w prąd w bezwietrzną pogodę.
      3. Wiatraki to "bajka"? Hasło "Windenergie" niemieckiej WikiPedii podaje, że wiatraki wykorzystujące maksymalnie 2% terytorium RFN mogłyby produkować więcej prądu niż łącznie RFN wyprodukowała prądu w 2018r. Fraunhofer Institut obliczył dla 2018r.: wiatraki lądowe w RFN produkują prąd po cenie między 3,99 centów/kWh a 8,23 ct/kWh, nowe elektrownie węglowe między 6,27 ct/kWh a 9,86 ct/kWh, natomiast nowe elektrownie gazowe między 7,78 ct/kWh a 9,96 ct/kWh. Prąd z wiatraków jest więc tańszy niż węgla lub gazu. Uwzględnienie wszystkich kosztów, a więc np. także ubezpieczenia od wypadków, oznacza, że także prąd z elektrowni atomowych jest droższy - patrz pkt. 9.
      4. "Sieci energetyczne - potrzeba czasu" - ale najpierw mniejszy popyt na prąd dzięki zastąpieniu sieci z PRLu, po częścia zbudowanych jeszcze za Gomułki, a potem można w ogóle proponować zwiększenie podaży elektrowniami atomowymi.
      5. Wydajność energetyczną międzynarodowo obliczył dla 2018r. American Council for an Energy-Efficient Economy (ACEEE) podając, że kilotona zużytej ekwiwalentnej całkowitej energii pierwotnej wytworzyła w RFN PKB o wartości 106,7 mln. dol. US, a w Polsce PKB zaledwie 5,6 mln. dol. US, czyli, że RFN zużywa energię ok. 18,9 razy bardziej efektywnie niż Polska. W artykule "Wir sparen uns ten Atomkraftwerke", z 18.03.2011, Hamburger Abendblatt, Alexander Schuller podaje obliczenia, wg których prostymi sposobami oszczędzania prądu można było w 2011r. w RFN zamknąć 10 elektrowni atomowych. Czyli pomimo większej efektywności zużycia energii w RFN, można ją jeszcze zwiększyć stosunkowo prostymi zabiegami.
      6. RFN i zachodnia UE wcale się nie budzą, lecz tylko w Polsce media okłamują demokratycznego suwerena. Niemcy nie wydają miliardów bezmyślnie i będą mieli dzięki NordStream lepszy i tańszy gaz z Rosji, a Polska mogła go także mieć plus zarabiać na tranzycie, ale odmówiła, aby podlizać się USA. Gaz Z USA jest gorszy i musi być sporo droższy z uwagi na sposób wydobycia i transportu.
      7. Chiny mają 1,4 miliarda mieszkańców, a Polska 34 miliony.
      8. Po co wydawać na elektrownie atomowe, jeżeli można tego uniknąć podnosząc wydajność zużycia energii na choćby 80% niemieckiej wydajności?
      9. Przykładowe programy gospodarcze z telewizji RFN na TH-cam ujawniają:
      -- "Energia atomowa nie jest tania - bajka o taniej energii jądrowej", in TH-cam, 02.11.2010, orginalny tytuł: "Atomstrom ist nicht billig - Das Märchen von der günstigen Kernkraft"
      -- "Kłamstwo o atomie" - NDR Doku - 23.02.2010 in TH-cam: 17.03.2011, orginalny tytuł: "Die Atomlüge"

    • @Marek-ph7xk
      @Marek-ph7xk 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrkraczkowski6729 Wszystko pięknie. Dodał bym do tego wywodu jeszcze bezsensowność pakowania pieniędzy we własną Armię. Bo i po co? Przecież Mamy "sąsiadów" którzy Nas obronią 😂. Po co wydawać? Jednak jest jedno zasadnicze "ALE ".
      NIEZALEŻNOŚĆ .
      Niezależność od największych wrogów Polski : Rosji i Niemiec.
      Nie mogę, 🤔... chociaż już zrozumiałem, skąd ten pokręcony wywód. Wywód oparty zresztą na źródłach danych pochodzących od stron najbardziej zainteresowanych tym, aby Polska najlepiej zniknęła z map Świata.
      Więc zadam w kontekście "opłacalności" "tych różnych" źródeł pozyskiwania energii. Jak wygląda cena tego 1 KW energii z dodanym "podatkiem od POwietrza"?. W przypadku "wiatraków" i "słońca" proszę sobie dodać koszty wyprodukowania tychże "urządzeń" wraz z tymże "podatkiem od POwietrza" wówczas wyliczać KWh.
      I w tym momencie sprawa się klaruje. Bardzo jasno się klaruje.
      Tak niejako, jako wisienkę na przysłowiowym "torcie", aby zakończyć tą jałową dysputę dodam, że w Polsce Wszystkie sieci energetyczne WN zostały wymienione na nowe. Co? Zdziwienie?
      No to proszę Sobie sprawdzić, jak dociera do
      Sz . P. 😂Internet 😁.
      I jak to się stało, że w Polsce w takim expresowym tempie połączono/spięto cały kraj siecią internetową.😂🤣😂😁
      Bo na pewno nie drogą "radiową" 😂. Główne serwery nie korzystają z
      tej drogi łączności.

    • @piotrkraczkowski6729
      @piotrkraczkowski6729 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Marek-ph7xk Porównywanie armii i sposobu zaspokajania potrzeb energetycznych nie ma sensu.

    • @Marek-ph7xk
      @Marek-ph7xk 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrkraczkowski6729 To nie było porównanie, tylko stwierdzenie faktu. Faktu udostępnienia technologii małych elektrowni jądrowych do "cywilnego " sposobu wytwarzania energii elektrycznej. Eliminującego konieczność budowy potężnych elektrowni jądrowych, a więc i ponoszenia kosztów. Kosztów, które szanowny kolega raczył wskazać na takim właśnie przykładzie, na których oparł wyliczenia wytworzenia 1 KWh.
      Bo już całkiem inaczej wyglądają koszty wytworzenie 1 KWh. w tego rodzaju elektrowni. A jeżeli dodać do tego, że to dwa Państwa, Państwa wiodące w tych technologiach - USA i Japonia powołały w celu realizacji wspólną Spółkę "do życia", to Możemy być pewni opłacalności tej technologii. A powołano Spółkę nie do celów badawczych. Te zrealizowano wcześniej, osobno. Powołano do uruchomienia "masowej" produkcji".
      I na nic się zdadzą "wyliczenia" wszelkiej maści zwolenników 😂eko-energii, tudzież obrońców "gazu", czyli zwolenników 🇩🇪 i CCCP wobec twardej, kapitalistycznej ekonomii.
      A takiego "obrotu sprawy" się nie spodziewali. Nic się nie dzieje bez przypadku.
      Zaraz po rozpoczęciu budowy Nord Stream 1 USA i Japonia odblokowały tą technologię "dla cywilów".
      Zaczęto prace nad przystosowaniem jej do wykorzystania cywilnego.
      Oficjalnie Cywilna Spółka została powołana po uruchomieniu budowy Nord Stream 2. Polska zawiera pierwsze kontraktu - zakupuje w chwili gdy Nord Stream 2 jest gotowy do uruchomienia. Czyżby przypadek? Nie 😁 TO powtórka z rozrywki jaką zafundował R. Regan & OPEC, gdy powalili CCCP wyścigiem zbrojeń i drastycznym obniżeniem cen ropy.Obnizenie cen ropy już zapowiedział J. Biden.
      Podobnie jak niegdyś R. Regan porozumiał się z OPEC. A że czasy się zmieniły i doszedł gaz, więc uruchomiono dostęp do tej technologii cywilom. Bo ta technologia to żadna nowość. Tego typu reaktory napędzają od kilku dekad wszystkie atomowe łodzie podwodne.

  • @jarekjarekjarecki7914
    @jarekjarekjarecki7914 2 ปีที่แล้ว

    o jeny jak mamy takich specjalistow jak od covida to bedzie drugi czarnobyl

    • @antonizapaa6361
      @antonizapaa6361 ปีที่แล้ว

      Wielki wyczyn polskich naukowców.Pierwszy w świecie reaktor chłodzony wodą święconą