Michal Křížek: Matematické aspekty paradoxů v kosmologii (KS-ČAS 11.10.2023)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2023
  • Záznam symbolického pokřtění nové knížky: "Mathematical Aspects of Paradoxes in Cosmology. Can Mathematics Explain the Contemporary Cosmological Crisis?", za přítomnosti obou autorů, jimiž jsou: Michal Křížek a Lawrence Somer, s následnou přednáškou (v rámci semináře Kosmologicé sekce 11. 10. 2023):
    Matematické aspekty paradoxů v kosmologii.
    Přednáška podává stručný přehled některých kosmologických paradoxů, které jsou publikovány v monografii: M. Křížek, L. Somer, Mathematical Aspects of Paradoxes in Cosmology. Can Mathematics Explain the Contemporary Cosmological Crisis? Springer, Cham, 2023.
    Je diskutována otázka, jak dobře mohou matematické modely aproximovat realitu a zda se v kosmologii neprovádějí nekorektní extrapolace o desítky řádů. Například pokud se Einsteinovy rovnice použijí na celý vesmír, dostáváme existenci jakési záhadné temné hmoty, která dosud nemá experimentální potvrzení. Uvedeme i celou řadu konkrétních příkladů lokální expanze prostoru v čase, kdy je nepatrně narušen zákon zachování energie a momentu hybnosti.
    Klíčová slova: Einsteinovy rovnice, Friedmannova rovnice, temná hmota, temná energie, zákon zachování energie.
    Přednáší:
    Prof. RNDr. Michal Křížek, DrSc. (Matematický ústav AV ČR).
    Další informace:
    users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
    Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
    Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na TH-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, TH-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity TH-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na TH-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. TH-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 22

  • @milanhosek
    @milanhosek 7 หลายเดือนก่อน +4

    Veda je uzasna, uchvatna, skratka dobrodruzsvo a zabava, vdaka za skvelu prednasku !

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 7 หลายเดือนก่อน +9

    U pana profesora Křížka oceňuji mj. i interdisciplinární znalosti. Skvělé video - mé maličkosti - naprostému diletantovi - to nesmírně rozšířilo obzor.

  • @PETMK
    @PETMK 7 หลายเดือนก่อน +6

    Bohužel, temná hmota má pro vědce jednu hodně zajímavou a prokázanou vlastnost, navzdory tomu, že neexistuje. Umí generovat granty...

    • @tomasr.
      @tomasr. 4 หลายเดือนก่อน

      😄

  • @TheSkace
    @TheSkace 7 หลายเดือนก่อน +2

    Koncept vzdalování vesmírných objektů díky zpoždění informace o gravitaci je velmi zajímavá. čas kolem 54:00

  • @ludekvincent1472
    @ludekvincent1472 7 หลายเดือนก่อน +4

    Tak a co teď .... bude dál? Velmi zajímavá přednáška, dle diskuze na závěr - mnozí posluchači pochybují o mnohém...Jsem laik a velmi mne potěšilo, že lety do vesmíru se počítají dle Newtonovy matematiky ...Dle mne je velmi důležité toto vše zkoumat, ale mám obavu, že lidským mozkem vesmír nelze pochopit, jako neuronová síť mravence nikdy nemůže pochopit (a nikdy tomu neporozumí ) to , co se děje na vnitřní mitochondriální membráně...Podotýkám, že takovéto přednášky jsou velmi zajímavé a povznášející. LV

    • @paveloubech4932
      @paveloubech4932 7 หลายเดือนก่อน

      Slovy klasika (A.E.): Nejméně pochopitelnou věcí je, že je vesmír pochopitelný. 🙂

    • @Vencino
      @Vencino 7 หลายเดือนก่อน

      myslim, že porovnávat mozek mravence a člověka uplně nejde..

  • @Vencino
    @Vencino 7 หลายเดือนก่อน +1

    "kdyby tu někdo dělil nulou, nedostane smlouvu na další roky..." :D

  • @miroslavpavelka356
    @miroslavpavelka356 7 หลายเดือนก่อน +4

    Ten zraje na Nobelovu cenu

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky3392 7 หลายเดือนก่อน

    Co furt máte s tím orbitálním momentem. Tomu nerozumím. prostě celkově když v uzavřeném systému sečtu orbitální momenty, včetně směrovým vektorů, tak mi vyjde nula. Fluktuace jsou a budou a tedy pak se náhodně rozhodí směry, ale celkově je to nula. Tohle považuji za fail. Něco jiného je gravitace s konečnou rychlostí vzájemného ovlivňování, to mě zajímalo už dávno zda to simulace zahrnují.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 7 หลายเดือนก่อน

    Krize začíná u matic. Příroda je také deterministická, jenže kdesi v nekonečnu. Záráží mne, když gravitace dokáže tak efektivně čočkovat, proč se upřednostňuje Dopplerův jev před gravitačním rudým posuvem. Zřejmě žijící relikt minulosti. Nahráváte mi na mlýn, v digitálním audiu zavádím pojem "nekorektní interpolace".

    • @DrMaxPlank
      @DrMaxPlank 7 หลายเดือนก่อน

      nepouzivajme nekonecno ak sa da, v kvazi realnom svete nenajdeme ziadne nekonecna, je to len matematicky konstrukt

    • @jirioto6089
      @jirioto6089 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@DrMaxPlank Chápu. V teoretické matematice se nekonečno dá využít jen k filozofickým úvahám "co kdyby". No a praktická matematika mi ukazuje své nedostatky poněkud nemilým způsobem... ve zkratce že zanedbání není řešením. V mém vesmíru jsou nekonečna tím nejpodstatnějším a učím se toho prakticky využít. Matematika nechť konstruuje plány, a z těch se teprve vyrobí funkční stroj, který nic nepočítá a prostě to dělá. Příkladem budiž např. ručičkové hodinky. Potřeba nasimulovat si přírodní jevy výpočetní silou(překročením kvazi-hranic) vedou k omylům.

    • @DrMaxPlank
      @DrMaxPlank 7 หลายเดือนก่อน

      @@jirioto6089 my nevieme opisat realitu, to co opisujeme vo forme fyzikalnych zakonov to su len lokalne modely, ktore ako tak funguju na kratkych casovych usekoch. samozrejme ze sa zovseobecnuju na globalne modely dokonca na cely vesmir, co je blud. ide o to ze ludsky mozog asi nema na to dostatocnu kapacitu na najdenie vzajomnych vstahov medzi roznymi suvislostami. snad nas v tomto smere posunie umela inteligencia.

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlank 7 หลายเดือนก่อน +4

    krizek overuje veci, a neopakuje ako vacsina prednasajucich, ktori opakuju co sa naucili, bez nejakeho overovania. a ten kolega ktory ho neustale kritizuje pritom argumentuje velakrat smiesne, no ten by sa uz mal konecne uvedomit a namiesto kritizovania nech urobi prednasku on, a nech ho argumentmi presvedci o jeho pravde

    • @OndrejKuzma
      @OndrejKuzma 7 หลายเดือนก่อน +3

      Já se domnívám, že je to naprosto v pořádku, že je tam disputace. To, že má pan (domnívám se) RNDr. Jan Maršák, CSc.své výhrady, "racionální" pohled a vhled je naprosto v pořádku. Tak jako se zdá, že to nebrání tomu, aby se respektovali a "nekonečně" o tom diskutovali. Vlastně by mi chybělo (Vám určitě taky), kdyby na konci právě tato část chyběla 😀.

    • @PETMK
      @PETMK 7 หลายเดือนก่อน

      @@OndrejKuzma Jo, ty peckovačky na konci jsou luxusní...

  • @rushackcz4214
    @rushackcz4214 7 หลายเดือนก่อน +3

    To je blbost. Chemickou olympiadu přece vyhrál Grundza! :-D

  • @petersvanto7109
    @petersvanto7109 7 หลายเดือนก่อน

    Toto je klinec do rakvy, vsetko co povieme nema zmysel Kurt Godel. Nedokazes dokazat pravdu vo formalnom systeme jazyka. 😂

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 7 หลายเดือนก่อน +1

    hurá!antigravitace! bude sranda!
    V 25´ hmota arciž neříká prostoru, jak se má zakřivovat, anobrž hmota mění geometrii časoprostoru - to je brutální nepochopení principu zakřivení č a s o p r o s t o r u