David Heyrovský: Vznik a vývoj struktur ve vesmíru (Pátečníci 22.9.2023)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2023
  • Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 22. 9. 2023 na téma:
    Vznik a vývoj struktur ve vesmíru.
    Pozorování kosmického reliktního záření dokládají, že raný vesmír byl téměř dokonale homogenní, pouze s nepatrnými fluktuacemi hustoty. Jaký je jejich původ a co nám říkají o vlastnostech vesmíru před uvolněním tohoto záření? Jak vedl další vývoj od této podle lidských měřítek všude stejně husté "kosmické polévky" až ke vzniku galaxií, kup galaxií i větších struktur, které dnes ve vesmíru pozorujeme? Vysvětlení, které nám podává moderní kosmologie, lze ilustrovat pomocí superpočítačových simulací vzniku struktury.
    Předpovědi kosmologické teorie lze už postupně také konfrontovat s nejnovějšími pozorováními éry vzniku prvních galaxií kosmickým dalekohledem JWST.
    Přednáší:
    doc. Mgr. David Heyrovský, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky MFF UK), studoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK (Mgr.), astronomii na Harvard University (PhD), pracuje na Ústavu teoretické fyziky MFF UK, zabývá se teoretickou astrofyzikou, zejména gravitačním čočkováním.
    (Zdroj anotace: Pátečníci.net)
    Další informace:
    utf.mff.cuni.cz/info/lide/hey...
    www.patecnici.net
    patecnici.cyklus
    Aktuální informace o dalších přednáškách:
    Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK ve Viničné 7 (B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
    a TH-cam kanálu:
    / pátečníci sisyfos
    tinyurl.com/YtPatecnici
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na TH-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, TH-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity TH-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na TH-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. TH-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 12

  • @davidkandr8251
    @davidkandr8251 7 หลายเดือนก่อน +1

    Vesmír je prostě neskutečný a když si člověk uvědomí, že spousta hvězd na obloze už neexistuje, je to fascinující a smutné zároveň.

  • @paveloubech4932
    @paveloubech4932 8 หลายเดือนก่อน +2

    Perfektní přednáška.
    Prosil bych, jestli je to možné, o odkaz na "Pozorování kosmologicky vzdálených objektů. Úhel, pod kterým vidíme objekt ..." 1:08:46 . Moc by mne zajímaly podrobnosti a odvození. Děkuji.

  • @astalavistatomi
    @astalavistatomi 8 หลายเดือนก่อน +1

    Perfektné, Ďakujem

  • @lubos8319
    @lubos8319 7 หลายเดือนก่อน

    Jen nějak nechápu jednu věc, pokud by mi ji mohl někdo objasnit - pokud hubble viděl tak daleko a web je ještě dokonalejší, jak to, že není schopen vidět přímo velký třesk? (Myslím tím tu hranu reliktního záření 400k let po začátku) Pokud má takový objektiv, že je schopen vidět první hvězdy a galaxie, tak proč nevidíme opticky, případně infračerveně kvůli redshiftu to reliktní záření přímo?

  • @youlemur
    @youlemur 7 หลายเดือนก่อน

    upward inflection intensifies

  • @milanbaran7291
    @milanbaran7291 8 หลายเดือนก่อน

    Zvuk sa šíri vákuom namodulovaný na rádiové vlny, alebo nahraný na nejaké médiom na palube kozmických sond. Inak sa vo vákuu nešíri ako sme poznali z pokusu na strednej škole.

    • @jardam.8600
      @jardam.8600 8 หลายเดือนก่อน +2

      On mluví o šíření v plazmatu.

    • @milanbaran7291
      @milanbaran7291 8 หลายเดือนก่อน

      Veľmi nerozumiem, vo vesmíre nieje vákuum, ale plazma?

    • @jardam.8600
      @jardam.8600 8 หลายเดือนก่อน +4

      @@milanbaran7291 Mluví o počáteční době, kdy byl vesmír v plazmatckém stavu.

    • @Miloun
      @Miloun 7 หลายเดือนก่อน

      @@milanbaran7291staci to poslouchat a davat pozor.