Pamietam to wszystko jako 11-13 letni dzieciak (rocznik 1990), wiedzialem wtedy kto jest premierem, prezydentem, znalem nazwy tych afer, ale dopiero teraz dzięki serii Dudek o Historii, dowiedzialem się wszystkiego ze szczegółami. W zasadzie nigdy nie myslalem o najnowszej historii Polski jako o ,,histrorii" a przecież to juz 35 lat...
Jest srebrny przycisk youtube za 100K subskrybcji! Brawo Panie Profesorze i dla Pana współtworzącego kanał, dziękujemy za edukację historyczną przez nowe media.
Dziękuję za kolejny odcinek, naprawdę super kanał👍 Gdybym tak uczył się historii to pewnie bym miał piątkę 😉 Pamiętam 2003, bezrobocie, płace poniżej kosztów życia a w telewizji afera za aferą. Obliczyłem sobie wtedy że jeszcze z 10 lat oszczędzania i kupię sobie 12 letnie auto🤣 W 2003 wyjechałem za granice jak wielu w tamtych czasach. Myślę że odcinek o poziomie życia Polaków we wczesnych latach 2000 i masowej emigracji byłby super kontynuacją odcinka o planie Balcerowicza. Pozdrawiam
Jestem rocznik 1967, w momencie przemian miałem 22 lata, byłem zaangażowany społecznie po stronie ówczesnej opozycji demokratycznej. Wydawało mi się, że jestem świadomy oraz dobrze poinformowany odnośnie sytuacji politycznej w Polsce przełomu lat 80/90 i w późniejszych latach natomiast wykłady prof.Dudka uświadomiły mi moje mimo wszystko potężne braki wiedzy w tej dziedzinie. Jakkolwiek nie zawsze (aczkolwiek przeważnie tak) zgadzam się z panem profesorem pod kątem światopoglądowym to w sferze choćby czysto faktograficznej te filmiki to istna kopalnia wiedzy!
Mając w pamięci nie tak dawny odcinek poświęcony postaci Jacka Kuronia z dużą chęcią obejrzałbym taki dotyczący całościowo Unii Wolności. Z tego co się orientuję autor kanału nie nagrał jeszcze odcinka poświęconego danej partii politycznej, przy czym dobierał tematy nieco inaczej, ale sądzę, że małe odejście od tej reguły byłoby wskazane. UW, to bodaj najbardziej inteligenckie ugrupowanie z jakim Polacy mieli do czynienia od 89 roku. Dość powiedzieć, że wywodzą się z niej tak wybitne postaci jak Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Hanna Suchocka, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Donald Tusk czy wspomniany bohater odcinka "Dudek o Historii" sprzed miesiąca Jacek Kuroń. Jestem też zdania, że środowisko związane z tym ugrupowaniem miało ogromny wpływ na rozwój naszego kraju i co za tym idzie akces do Unii Europejskiej i NATO.
@@penoprawnyobywatel6134 - Spójrz sobie na jego dokonania, spróbuj podjąć się chłodnej oceny, a sam się przekonasz, że mamy do czynienia z postacią co najmniej nietuzinkową.
@@tomaszwoski1167 Z całej tej hałastry najwybitniejszy był Mazowiecki, był tak wybitny, że do drugiej tury się nie dostał, rząd Suchockiej jest uważany za porażkę, a Kuroń za hipokrytę. Na tle tych postaci faktycznie Donald "Ciepła woda w kranie" Tusk może się wydawać ekspertem, ale tylko na tym tle
@@Clozidra - Każdy może mieć swoje zdanie, ale aż boję się zapytać kto dla ciebie jest bądź był wybitnym politykiem, biorąc pod uwagę ostatnie dekady. Co do Tadeusza Mazowieckiego, to cóż, już wówczas jak na dłoni było widać, że duża część naszego społeczeństwa to podatna na populizm i manipulację prosta masa ludzka, która do dziś jest balastem dla Polski. Bo jak inaczej zdiagnozować ich głosy na Tymińskiego?
Samo gęste, Panie Profesorze. Ten konflikt symbolizuje do tej pory spór o wciąganie flagi w Dublinie. Tymczasem okazuje się, że chodziło najpierw o małostkowość, potem o strefy wpływów, a na końcu już tylko o złośliwości. Dziękuję za ten odcinek jako ktoś, kto w swoich pierwszych w życiu wyborach głosował na ten właśnie układ.
Dobry wieczór , dziękuję Panie Profesorze za kolejny ciekawy odcinek i wykład z materiałami z epoki. Nie tylko z okresu 2001 2004 gdy premierem rządu RP był Leszek Miller, i lata te wypadały na niełatwą współpracę z ówczesnym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim 1995 2005 lata jego dwóch kadencji prezydenckich. Czekamy na kolejne ciekawe wykłady.. pozdrawiam 😊.
Panie profesorze, błagam. Nie mogę słuchać tego "dołancza", "włancza", "pszełancza". Dlaczego Pan nam to robi? Oglądam z ogromnym zaciekawieniem prawie każdy Pana film. To jest genialny kanał. To "włanczanie" jest jak kamień w bucie podczas przyjemnego spaceru jak cios w splot słoneczny podczas wylegiwania się na plaży. Naprawdę....
Odcinek jest o szorstkości przyjaźni Millera i Kwaśniewskiego, ale zawsze przy wyborach z 2001 należy wspominać jak poprzedni styropianowy rząd przegłosował na pół roku przed wyborami zmianę zasady liczenia głosów. Widzieli, że toną, Kwaśniewski w I turze wygrał wybory prezydenckie, więc zrobili taki myk. Gdyby utrzymano tzw. metodę D’Hondta to SLD rządziłoby samodzielnie i historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej.
24:53, Samoobrona nie poparła wotum zaufania wobec Leszka Millera w 2003 roku - można to jasno zobaczyć tutaj: Głosowanie nr 154 - posiedzenie nr 50 dnia 13-06-2003 godz. 17:36:04. To w zasadzie niezrzeszeni, PLD oraz (choć tu głosy nic by nie zmieniły) Polski Blok Ludowy przesądziły o uchwaleniu wotum zaufania.
Odcinek bardzo ciekawy. Moja sugestia by dodatkowe informacje jak ta o Włodzimierzu Wapińskim wyświetlać większą czcionką, może na jakimś tle, ale ogromny plus za to że wyświetlało się to długo, tak że nie trzeba było dawać pauzy aby przeczytać.
Ustawa o winietach Pola to był jeden z lepszych pomysłów które nie zostały w PL zrealizowane niestety. Za to teraz za każdy odcinku kulczykstrady płacimy 30 zł haha.
Coś na miarę formatu/ modelu subskrypcyjnego. Kiedyś ludzi ciężko było przekonać. Dzisiaj i tak płacą - a podatków dowalone jest po korek jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, mandaty czy też samo paliwo i ubezpieczenia pojazdów.
Ale chyba system koncesyjny dla A2 był już przesądzony w latach 90? Oczywiście, po latach uważam, że uwalenie ustawy winietowej było jedną z najgłupszych rzeczy i było hamulcem budowy autostrad i dróg ekspresowych przez wiele lat.
Mało kto pamięta, ale wiele gazet, mediów śmiało się wręcz z Pola i jego pomysłu, który był naprawdę dobry. Pogardliwie nazywano go Winietou. Czas i te przeklęte korki pokazały, że to Pol był od nich mądrzejszy.
@@FiatCento No tu też sypię głowę popiołem. Nie miałem 18 lat wtedy, ale też bardzo chętnie łyknąłem tamtą narrację. Ceną za to było pewnie parę lat opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych, wdrożenie jeszcze droższego systemu od przejechanego kilometra (na wybory 2023 zniesiony, ale nie oszukujmy się - w jakiejś formie to wróci) - i pewnie wiele miliardów złotych zysków z tranzytu, inwestycji itp. O autostradach koncesyjnych nie mówię, bo o ile pamiętam - koncesyjny charakter odcinków A2 i A4 był przesądzony już koło 1997 roku (za pierwszego SLD), więc tutaj winiety, czy ich brak nie miały znaczenia.
Ciekawe, czy da się zrobić jakiś obiektywny ranking, nie badanie opinii gdzie jest dużo "szumów" - i określić, który rząd był lepszy a ktry gorszy. W omawianym czasie wchodziłem dopiero na rynek pracy, kończyłem studia - i patrzyliśmy (my młodzi) na tą Unię jak na zbawienie. Rok na budowie w UK i potem kilka lat pracy w zawodzie w Europie nauczyło mnie wiele, ale od 2009 pracuję Tu - i wspominając te ostatnie 25 lat - można powiedzieć, że nie było tak źle, na pewno nie dużo gorzej niż na "zachodzie". W 2001 roku - to była przepaść. Teraz, przynajmniej w mojej branży - miejsce pracy nie ma już znaczenia.
Problem z obiektywnymi rankingami, polega na tym, że ciężko ocenić rzetelnie działania rządu. Np dla neoliberała czas Mazowieckiego i Suchockiej to złote czasy, dla fanów Tuska, to jego rządy w latach 2007-2015 to era dobrobytu, dla antykomunistów czasy AWS-u to czas postępu, etc. Dodatkowo pozostaje kwestia zdarzeń losowych - jak np. oceniać sytuację na które rząd nie miał wpływu (np. wybuch pandemii czy wojny)
Przede wszystkim, to ludzie mają zbyt krótką pamięć żeby obiektywnie oceniać rządy sprzed nastu lat. Zwłaszcza jeśli sami chodzili wówczas do przedszkola.
Jak zwykle bardzo merytoryczny odcinek, w momencie opowiadania o wejściu do UE przypomniała mi się jedna rzecz, o którą chciałbym Pana Profesora zapytać - około miesiąc temu, na kanale didaskalia, pojawił się wywiad z Andrzejem Derlatką, który pracował w wywiadzie jeszcze za poprzedniego systemu. Mówił on o tym, że plany wejścia Polski do NATO pojawiały się jeszcze przed 1989 - chciałbym się dowiedzieć, co Pan o tym myśli, i jak oceniać wiarygodność wypowiedzi osób związanych z aparatem PRL, bo opinie w komentarzach pod filmem były bardzo zróżnicowane.
Zastanawia mnie fragment dotyczący porównania poglądów gospodarczych obu panów. Kwaśniewski, całe życie polityczne oraz postpolityczne spędził jako członek PZPR i SdRP, większym liberałem od Milera, który jako "lewicowy" premier wprowadza podatek liniowy a ostatnie lata (w praktyce na emeryturze politycznej) spędza jako pupil Tuska i PO. Co by nie mówić o lewicy w Polsce, PO niezależnie od taktyki zawsze jest bardziej na prawo. Też fragment ten zdziwił mnie, ponieważ czytając ostatnimi czasy biografie Kwaśniewskiego, wspomina część swojego obozu politycznego z przełomu lat '90/'00, jako liberalny (ze wskazaniem na Millera).
Uważam, że największym politykiem jest ... Miller ... był za komuny, za wolnej Polski, a dziś w parlamencie UE i ... Polsacie 🙂 Dlaczego nie był w wiezieniu to nie mam pojęcia?
To pokazuje jak zbudowana została III RP. Stare komuchy poszły na ciepłe emeryturki, a młode dorwały się do korytka :) To główne ustalenia okrągłego stołu.
Pisząc o Bezpartyjnym Bloku Wspierania Reform wspomniał Pan Profesor, że żadna partia polityczna nie chciała się do niego przyłączyć ze względu na to, iż jego inicjatorem był Lech Wałęsa. W 1993 roku Wałęsa był bowiem skłócony ze wszystkimi partiami politycznymi. Gdy to przeczytałem nasunęło mi się pewne skojarzenie. Skłonność do dominacji, przekonanie o własnej wyjątkowości i konfliktowość. Wypisz wymaluj Jarosław Kaczyński. Pewnie dlatego obaj Panowie rozeszli się w gniewie i nadal się nie cierpią. Tak to jest gdy takie same osobowości się z sobą zetkną.
Pisałem to wiele razy . Towarzysz Miller ma mentalność człowieka sowieckiego . Musi służyć swojemu Panu ,kiedyś Moskwa ,czerwona książeczkę ,która nosił jak katolik święty obrazek . Dziś Bruksela i ojro . To towarzystwo mentalem nie jest przygotowane do bycia samodzielnym , wolnościowym podmiotem . Zastanawia mnie też ,jak można było głosować na postkomune ,w kraju ,który tyle wycierpiał od takich person.
Pan profesor mocno przesadza nazywając tę trójkę z afery starachowickiej ważnymi politykami SLD. To byli przecież ludzie z drugiego szeregu i mało kto ich w ogóle znał.
Pamiętam akcję, w której Miller po wypadku śmigłowca załatwił specjalistyczny wózek inwalidzki niepełnosprawnemu, który rzekomo do niego napisał, że życzy mu powrotu do zdrowia i że zazdrości mu wózka, bo potrzebuje takiego samego ;)
@@kubatomyslak Trochę jak "na ulicy" i "przy ulicy", gdzie w teorii obydwie formy są poprawne, ale budynki stoją fizycznie przy, a nie na niej, bo gdyby tak było to ulica byłaby zablokowana. Na ulicy za to masz latarnie, przystanek autobusowy - zakładając oczywiście, że chodnik jest częścią ulicy, a nie sama droga dla aut. Jest jeszcze dramatyczny problem używania "se", co przyprawia mnie o drgawki, tu na szczęście się nie pojawia.
@@kubatomyslak To ja wiem, chodziło mi o problem ulicy sam w sobie, a nie w porównywaniu do odmiany liczebników. Może nie jest to oczywiste, a nie taki miałem zamiar.
37:37 to nie jest koniecznie 'wada'- konflikt i szorstkość jest dla niektórych właśnie pożądaną charakterystyką ustroju w niektórych przypadkach (może z racją może bez racji)
Aż dziw bierze, że przez tyle odcinków, profesor, nie popracował, aby to wyplenić. Tym bardziej, że można przecież wyciąć fragment, poprawić i odpowiednio zmontować. Osobie z tytułem profesorskim nie przystoi popełniać takie gafy. W jednym z pierwszych filmów zwróciłem już na to uwagę. Cóż, może kiedyś się doczekamy ów poprawy. Materiał, oczywiście, merytorycznie świetny.
Warto przy tej okazji przypomnieć entuzjastom ułaskawień Wąsika i Kamińskiego, tych kryształów, że Kwaśniewski o Sobotce nigdy nie powiedział, że jest niewinny, kryształowy.
Pewnie tak , ale lepiej przedstawiać aktywnych polityków, którzy nadal mieszają w polityce 😊 pora doedukować społeczeństwo, a zwłaszcza młodzież 😊 jest ostatnia okazja żeby uświadomić naród, że dotychczasowe działania jednej i drugiej strony to polityczne 😊 rozgrywki 😊😊
Dobrze pamietam tamte czasy jako 20-latek, powiem tak, wałki były wtedy i to nie małe ale jednak poziom przyzwoitosci po nagłośnieniu takich afer jednak wiekszy, dziś są dwa plemiona i "nasi" to swięci a "oni" to samo zło, wtedy jednak politycy chyba bardziej normalni byli, czyli oprocz przynaleznosci partyjnej kierowali sie też rozumem ktory mieli... kolesiostwo było ale jednak nie aż tak tępe. Wydaje mi sie tez ze gdyby rzady z przełomu wiekow mieli taką sytuacje gospodarczą jaka była po 2010 roku to jednak lepiej by to wykorzystali, bo oprocz zachłanności rządzących bylo jednak przekonanie że trzeba być ostroznym no i jednak nie da się tak oglupić spoleczenstwa ze jest się kryształowym, co dziś udaje się swietnie jesli popatrzymy że PiS mimo takich kompromitacji zdobył prawie 40% a KO na czele z Tuskiem(tak skompromitowanym przed laty kiedy uciekal do Brukseli) zdobędzie 30%. To pokazuje że im wiekszy dostep do informacji tym wcale nie musi mieć to przełozenia na uczciwośc i dobre rządy. Jak mawiał klasyk, wiekszosc ludzi nie rozumie dziennika telewizyjnego i cos w tym jest...
Pamiętam mojego Tatę... Który płakał, co się stało po 89 oraz jego załamanie po powrocie tych knurów z PZPR... Społecznie i politycznie zaczął "umierać". Dziś, na szczęście dopiero dziś ❤, stało się to, co w całej Europie. Ale dramatyczne jest to, że tam zajęło to c.a. 100 lat. Tu c.a. 20. Mnie się wydaje, że nie ma narodu polskiego. Ani wspólnoty. I już nigdy nie będzie. Jesteśmy tylko atomami. Sprzedajnymi, opętanymi chęcią przetrwania jako jednostka. Niemiec, Amerykanin, Francuz, etc. myśli o narodzie i państwie. Przynajmniej teoretycznie. Bo nie przewiduje, że w obliczu zagrożenia nie będzie miał na względzie tylko siebie. To normalne, w obliczu dylematów moralnych na wojnie, które nie istnieją. Jestem smutna tym, że straciłam przez Polaków będących Polakami polską narodowość.
Każda z Pana opowieści prowadzi do jednego wniosku. Demokracja w naszym kraju jest bardzo fasadowa. Każda z partii posiada swojego dyktatora, którego osobiste ambicje i interesy zawsze są stawiane ponad dobro Państwa. To do następnych rozbiorów chyba się nie zmieni.
Kwachu jaki był taki był, ale w cynizmie do Millera mu daleko, tamten i na listach Samoobrony się odnalazł, i anioł mu się przyśnił by zrobił coś innego niż zapowiadał itd.
🎯Głosowanie na internetowego twórcę roku: mojempik.app.link/DudekOHistoriiEmpik pozdrawiamy i dziękujemy za wsparcie! ☺
Pamietam to wszystko jako 11-13 letni dzieciak (rocznik 1990), wiedzialem wtedy kto jest premierem, prezydentem, znalem nazwy tych afer, ale dopiero teraz dzięki serii Dudek o Historii, dowiedzialem się wszystkiego ze szczegółami. W zasadzie nigdy nie myslalem o najnowszej historii Polski jako o ,,histrorii" a przecież to juz 35 lat...
Z pewną dozą zazdrości słucham ówczesnych polityków i posiedzień sejmu: kultura, wysłuchanie wypowiedzi do końca, dobra polszczyzna...
Dziękuję za opowieść. Chętnie posłuchałabym, jakie były losy innej przyjaźni: Kaczyńscy - Dorn.
O tak!
Panie prof jak zawsze super wykład.chetnie bym posłuchał Pana wykładu odnośnie likwidacji WSI przez Pana Macierewicza .
Panie Profesorze, dziękuję za Pana pracę i propagowanie wiedzy historycznej.
Jest srebrny przycisk youtube za 100K subskrybcji! Brawo Panie Profesorze i dla Pana współtworzącego kanał, dziękujemy za edukację historyczną przez nowe media.
Lepsza szorstka przyjaźń niż gładka nienawiść.
Super stwierdzenie. Pozdrowienia z Niemiec .
Dziękuję za kolejny odcinek, naprawdę super kanał👍
Gdybym tak uczył się historii to pewnie bym miał piątkę 😉
Pamiętam 2003, bezrobocie, płace poniżej kosztów życia a w telewizji afera za aferą. Obliczyłem sobie wtedy że jeszcze z 10 lat oszczędzania i kupię sobie 12 letnie auto🤣 W 2003 wyjechałem za granice jak wielu w tamtych czasach. Myślę że odcinek o poziomie życia Polaków we wczesnych latach 2000 i masowej emigracji byłby super kontynuacją odcinka o planie Balcerowicza.
Pozdrawiam
Mieliśmy szorstką przyjaźń, teraz mamy gładką nienawiść😮
Jestem rocznik 1967, w momencie przemian miałem 22 lata, byłem zaangażowany społecznie po stronie ówczesnej opozycji demokratycznej. Wydawało mi się, że jestem świadomy oraz dobrze poinformowany odnośnie sytuacji politycznej w Polsce przełomu lat 80/90 i w późniejszych latach natomiast wykłady prof.Dudka uświadomiły mi moje mimo wszystko potężne braki wiedzy w tej dziedzinie. Jakkolwiek nie zawsze (aczkolwiek przeważnie tak) zgadzam się z panem profesorem pod kątem światopoglądowym to w sferze choćby czysto faktograficznej te filmiki to istna kopalnia wiedzy!
Innymi słowy zdajesz siebie dzisiaj sprawę, że byłeś młody i naiwny? 😉
@@miecz23
Oczywiście, że tak.
Nie Ty jeden, mam podobnie@@lechatw9715
Pan Profesor prezentuje jak zwykle najwyższy poziom. Po za tym pozdrawiam zasięgi.
Wspanialy odcine. Kolejne uzupelnienie wiedzy, z czasow kiedy bylem mlodym czlowiekiem.
Jak zwykle świetny temat na odcinek, zabieram się do oglądania i pozdrawiam serdecznie pana profesora i cała ekipę zajmującą się kanałem!
Komentarz dla zasięgów. Dzięki Panie Profesorze!
Mając w pamięci nie tak dawny odcinek poświęcony postaci Jacka Kuronia z dużą chęcią obejrzałbym taki dotyczący całościowo Unii Wolności. Z tego co się orientuję autor kanału nie nagrał jeszcze odcinka poświęconego danej partii politycznej, przy czym dobierał tematy nieco inaczej, ale sądzę, że małe odejście od tej reguły byłoby wskazane. UW, to bodaj najbardziej inteligenckie ugrupowanie z jakim Polacy mieli do czynienia od 89 roku. Dość powiedzieć, że wywodzą się z niej tak wybitne postaci jak Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Hanna Suchocka, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Donald Tusk czy wspomniany bohater odcinka "Dudek o Historii" sprzed miesiąca Jacek Kuroń. Jestem też zdania, że środowisko związane z tym ugrupowaniem miało ogromny wpływ na rozwój naszego kraju i co za tym idzie akces do Unii Europejskiej i NATO.
>Donald Tusk
>wybitny
Co
@@penoprawnyobywatel6134 - Spójrz sobie na jego dokonania, spróbuj podjąć się chłodnej oceny, a sam się przekonasz, że mamy do czynienia z postacią co najmniej nietuzinkową.
No same gwiazdy.... Balcerowicz, Geremek, Mazowiecki...tani kupcy, którzy zaczęli nas wyprzedawać
@@tomaszwoski1167 Z całej tej hałastry najwybitniejszy był Mazowiecki, był tak wybitny, że do drugiej tury się nie dostał, rząd Suchockiej jest uważany za porażkę, a Kuroń za hipokrytę. Na tle tych postaci faktycznie Donald "Ciepła woda w kranie" Tusk może się wydawać ekspertem, ale tylko na tym tle
@@Clozidra - Każdy może mieć swoje zdanie, ale aż boję się zapytać kto dla ciebie jest bądź był wybitnym politykiem, biorąc pod uwagę ostatnie dekady. Co do Tadeusza Mazowieckiego, to cóż, już wówczas jak na dłoni było widać, że duża część naszego społeczeństwa to podatna na populizm i manipulację prosta masa ludzka, która do dziś jest balastem dla Polski. Bo jak inaczej zdiagnozować ich głosy na Tymińskiego?
Wspaniale się ogląda Pańskie programy. Gratulacje i powodzenia w kolejnych realizacjach.
Panie Profesorze! Serdeczne dzięki za ten materiał ❤️ mam trochę zaległości u Pana i teraz to nadrabiam 👍👍👍
świetny materiał. Powoli zaczynam nadrabiać zaległości oglądaniu :)
Jestem, oglądam i pozdrawiam Pana Profesora!
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
Świetny materiał 🥰
Dziękujemy za kolejny materiał.
Jak zwykle świetnie opracowany temat , dziękuję bardzo.
Jak zwykle merytorycznie,ciekawie i profesjonalnie.Dziekuje
Ta wzajemna"miłość" obu panów dobitnie pokazuje stara prawdę dot.polityki: twój wróg nie jest w innej partii a na twojej LISCIE PARTYJNEJ
Łapka w górę i zabieramy się do oglądania.
Dziękujemy za kolejny cenny materiał edukacyjny
Samo gęste, Panie Profesorze. Ten konflikt symbolizuje do tej pory spór o wciąganie flagi w Dublinie. Tymczasem okazuje się, że chodziło najpierw o małostkowość, potem o strefy wpływów, a na końcu już tylko o złośliwości. Dziękuję za ten odcinek jako ktoś, kto w swoich pierwszych w życiu wyborach głosował na ten właśnie układ.
Dobry wieczór , dziękuję Panie Profesorze za kolejny ciekawy odcinek i wykład z materiałami z epoki. Nie tylko z okresu 2001 2004 gdy premierem rządu RP był Leszek Miller, i lata te wypadały na niełatwą współpracę z ówczesnym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim 1995 2005 lata jego dwóch kadencji prezydenckich. Czekamy na kolejne ciekawe wykłady.. pozdrawiam 😊.
Panie profesorze, błagam. Nie mogę słuchać tego "dołancza", "włancza", "pszełancza". Dlaczego Pan nam to robi? Oglądam z ogromnym zaciekawieniem prawie każdy Pana film. To jest genialny kanał. To "włanczanie" jest jak kamień w bucie podczas przyjemnego spaceru jak cios w splot słoneczny podczas wylegiwania się na plaży. Naprawdę....
I o to chodzi.
@@dudekohistoriiz jednej strony zgadzam się z Sebastianem z drugiej strony rozjebała mnie odpowiedź pana Profesora xD
Pan Profesor sprawdza, czy uważnie słuchamy 😉
Bo to tak wyedukowane profesory...
Jak zwykle top. Super uzupełnienie ksiąki Pana Profesora:)
Super temat, przedni odcinek i te materiały archiwalne😍. W sam raz na "lunch break".
Odcinek jest o szorstkości przyjaźni Millera i Kwaśniewskiego, ale zawsze przy wyborach z 2001 należy wspominać jak poprzedni styropianowy rząd przegłosował na pół roku przed wyborami zmianę zasady liczenia głosów. Widzieli, że toną, Kwaśniewski w I turze wygrał wybory prezydenckie, więc zrobili taki myk. Gdyby utrzymano tzw. metodę D’Hondta to SLD rządziłoby samodzielnie i historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej.
24:53, Samoobrona nie poparła wotum zaufania wobec Leszka Millera w 2003 roku - można to jasno zobaczyć tutaj: Głosowanie nr 154 - posiedzenie nr 50 dnia 13-06-2003 godz. 17:36:04. To w zasadzie niezrzeszeni, PLD oraz (choć tu głosy nic by nie zmieniły) Polski Blok Ludowy przesądziły o uchwaleniu wotum zaufania.
Odcinek w bardzo dobrym momencie komparatystycznym
Odcinek bardzo ciekawy. Moja sugestia by dodatkowe informacje jak ta o Włodzimierzu Wapińskim wyświetlać większą czcionką, może na jakimś tle, ale ogromny plus za to że wyświetlało się to długo, tak że nie trzeba było dawać pauzy aby przeczytać.
Ustawa o winietach Pola to był jeden z lepszych pomysłów które nie zostały w PL zrealizowane niestety. Za to teraz za każdy odcinku kulczykstrady płacimy 30 zł haha.
Coś na miarę formatu/ modelu subskrypcyjnego.
Kiedyś ludzi ciężko było przekonać. Dzisiaj i tak płacą - a podatków dowalone jest po korek jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, mandaty czy też samo paliwo i ubezpieczenia pojazdów.
Winieta jest dużo lepszym rozwiązaniem. Płacisz raz określoną kwotę i jeździsz wszędzie bez bramek itp...
Ale chyba system koncesyjny dla A2 był już przesądzony w latach 90? Oczywiście, po latach uważam, że uwalenie ustawy winietowej było jedną z najgłupszych rzeczy i było hamulcem budowy autostrad i dróg ekspresowych przez wiele lat.
Mało kto pamięta, ale wiele gazet, mediów śmiało się wręcz z Pola i jego pomysłu, który był naprawdę dobry. Pogardliwie nazywano go Winietou. Czas i te przeklęte korki pokazały, że to Pol był od nich mądrzejszy.
@@FiatCento No tu też sypię głowę popiołem. Nie miałem 18 lat wtedy, ale też bardzo chętnie łyknąłem tamtą narrację. Ceną za to było pewnie parę lat opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych, wdrożenie jeszcze droższego systemu od przejechanego kilometra (na wybory 2023 zniesiony, ale nie oszukujmy się - w jakiejś formie to wróci) - i pewnie wiele miliardów złotych zysków z tranzytu, inwestycji itp. O autostradach koncesyjnych nie mówię, bo o ile pamiętam - koncesyjny charakter odcinków A2 i A4 był przesądzony już koło 1997 roku (za pierwszego SLD), więc tutaj winiety, czy ich brak nie miały znaczenia.
Super, super, super, super i jeszcze raz super. Niech YT cieszy się 😂
Bardzo ciekawy wykład pozdrawiam serdecznie i zostawiam komentarz taktyczny
Ciekawe, czy da się zrobić jakiś obiektywny ranking, nie badanie opinii gdzie jest dużo "szumów" - i określić, który rząd był lepszy a ktry gorszy. W omawianym czasie wchodziłem dopiero na rynek pracy, kończyłem studia - i patrzyliśmy (my młodzi) na tą Unię jak na zbawienie. Rok na budowie w UK i potem kilka lat pracy w zawodzie w Europie nauczyło mnie wiele, ale od 2009 pracuję Tu - i wspominając te ostatnie 25 lat - można powiedzieć, że nie było tak źle, na pewno nie dużo gorzej niż na "zachodzie". W 2001 roku - to była przepaść. Teraz, przynajmniej w mojej branży - miejsce pracy nie ma już znaczenia.
Problem z obiektywnymi rankingami, polega na tym, że ciężko ocenić rzetelnie działania rządu. Np dla neoliberała czas Mazowieckiego i Suchockiej to złote czasy, dla fanów Tuska, to jego rządy w latach 2007-2015 to era dobrobytu, dla antykomunistów czasy AWS-u to czas postępu, etc. Dodatkowo pozostaje kwestia zdarzeń losowych - jak np. oceniać sytuację na które rząd nie miał wpływu (np. wybuch pandemii czy wojny)
Przede wszystkim, to ludzie mają zbyt krótką pamięć żeby obiektywnie oceniać rządy sprzed nastu lat. Zwłaszcza jeśli sami chodzili wówczas do przedszkola.
Pan profesor jak zawsze merytorycznie.
Dziękujemy.
Jak zwykle bardzo merytoryczny odcinek, w momencie opowiadania o wejściu do UE przypomniała mi się jedna rzecz, o którą chciałbym Pana Profesora zapytać - około miesiąc temu, na kanale didaskalia, pojawił się wywiad z Andrzejem Derlatką, który pracował w wywiadzie jeszcze za poprzedniego systemu. Mówił on o tym, że plany wejścia Polski do NATO pojawiały się jeszcze przed 1989 - chciałbym się dowiedzieć, co Pan o tym myśli, i jak oceniać wiarygodność wypowiedzi osób związanych z aparatem PRL, bo opinie w komentarzach pod filmem były bardzo zróżnicowane.
Może w czasie jakichś libacji w wąskim gronie ktoś o tym komuś szeptał na ucho.
Zastanawia mnie fragment dotyczący porównania poglądów gospodarczych obu panów. Kwaśniewski, całe życie polityczne oraz postpolityczne spędził jako członek PZPR i SdRP, większym liberałem od Milera, który jako "lewicowy" premier wprowadza podatek liniowy a ostatnie lata (w praktyce na emeryturze politycznej) spędza jako pupil Tuska i PO. Co by nie mówić o lewicy w Polsce, PO niezależnie od taktyki zawsze jest bardziej na prawo. Też fragment ten zdziwił mnie, ponieważ czytając ostatnimi czasy biografie Kwaśniewskiego, wspomina część swojego obozu politycznego z przełomu lat '90/'00, jako liberalny (ze wskazaniem na Millera).
Kolejny świetny odcinek. Brawo Panie Profesorze!!!
Swietny, jak zwykle, material.
Dziękuję za kolejny świetny odcinek 😊
Komentarz dla zasięgu.
Dziękuję
Uważam, że największym politykiem jest ... Miller ... był za komuny, za wolnej Polski, a dziś w parlamencie UE i ... Polsacie 🙂 Dlaczego nie był w wiezieniu to nie mam pojęcia?
To pokazuje jak zbudowana została III RP. Stare komuchy poszły na ciepłe emeryturki, a młode dorwały się do korytka :) To główne ustalenia okrągłego stołu.
a za co miałby być w więzieniu?
@@tomaszkobiaka9642 A chociażby za tajnie więzienia CIA w Polsce.
A po co była Magdalenka?
Świetny materiał profesorze, jak zawsze z resztą!
Dziękuję.
Pisząc o Bezpartyjnym Bloku Wspierania Reform wspomniał Pan Profesor, że żadna partia polityczna nie chciała się do niego przyłączyć ze względu na to, iż jego inicjatorem był Lech Wałęsa. W 1993 roku Wałęsa był bowiem skłócony ze wszystkimi partiami politycznymi. Gdy to przeczytałem nasunęło mi się pewne skojarzenie. Skłonność do dominacji, przekonanie o własnej wyjątkowości i konfliktowość. Wypisz wymaluj Jarosław Kaczyński. Pewnie dlatego obaj Panowie rozeszli się w gniewie i nadal się nie cierpią. Tak to jest gdy takie same osobowości się z sobą zetkną.
Wielu teraz takiej przyjaźni by sobie życzyło...
26:06 Pan Prezes mówi jakby o sobie i swojej partii w przyszłości :)
Pisałem to wiele razy .
Towarzysz Miller ma mentalność człowieka sowieckiego .
Musi służyć swojemu Panu ,kiedyś Moskwa ,czerwona książeczkę ,która nosił jak katolik święty obrazek .
Dziś Bruksela i ojro .
To towarzystwo mentalem nie jest przygotowane do bycia samodzielnym , wolnościowym podmiotem .
Zastanawia mnie też ,jak można było głosować na postkomune ,w kraju ,który tyle wycierpiał od takich person.
Milera to ty szanuj. Mógł zabić
Kochany Pan Profesor, mam odruch Pawłowa, nowy film, nowy Like!
Dziekuje bardzo
Ciekawy temat 👌🏻
Pan profesor mocno przesadza nazywając tę trójkę z afery starachowickiej ważnymi politykami SLD. To byli przecież ludzie z drugiego szeregu i mało kto ich w ogóle znał.
Pamiętam akcję, w której Miller po wypadku śmigłowca załatwił specjalistyczny wózek inwalidzki niepełnosprawnemu, który rzekomo do niego napisał, że życzy mu powrotu do zdrowia i że zazdrości mu wózka, bo potrzebuje takiego samego ;)
Ich przykład doskonale pokazuje, że wspólna sprawa łączy tylko do czasu, a później górę biorą osobiste ambicje.
No cóż szorstka ♂️męska♂️przyjaźń♂️ i to się szanuje
znakomity material i jeszcze lepsza puenta. dzieki wielkie. pozdrowienia ze snieznego oslo - ha det bra!!!
Przy oglądaniu Pana materiałów zawsze wracają wspomnienia z tego okresu. Niby nie tak dawno, a jednak tak dawno
Panie Profesorze. DOŁĄCZA a nie dołancza 🥶
W dwa tysiące pierwszym, a nie dwutysięcznym pierwszym. Pan profesor miewa czasem takie kwiatki językowe, ale całokształt bardzo pozytywny wg mnie
@@kubatomyslak Trochę jak "na ulicy" i "przy ulicy", gdzie w teorii obydwie formy są poprawne, ale budynki stoją fizycznie przy, a nie na niej, bo gdyby tak było to ulica byłaby zablokowana. Na ulicy za to masz latarnie, przystanek autobusowy - zakładając oczywiście, że chodnik jest częścią ulicy, a nie sama droga dla aut.
Jest jeszcze dramatyczny problem używania "se", co przyprawia mnie o drgawki, tu na szczęście się nie pojawia.
@@BartFootballer forma „w dwutysięcznym pierwszym” nie jest w teorii poprawna
@@BartFootballer gdyby to było poprawne, moglibyśmy mówić także o konstytucji uchwalonej w tysięcznym dziewięćsetnym dziewięćdziesiątym siódmym
@@kubatomyslak To ja wiem, chodziło mi o problem ulicy sam w sobie, a nie w porównywaniu do odmiany liczebników. Może nie jest to oczywiste, a nie taki miałem zamiar.
04:19 dołĄcza
37:37 to nie jest koniecznie 'wada'- konflikt i szorstkość jest dla niektórych właśnie pożądaną charakterystyką ustroju w niektórych przypadkach (może z racją może bez racji)
Panie Profesorze, proszę wybaczyć, ale nie włańczać lub dołańczać tylko włączać i dołączać. Z ukłonami z Niemiec, Dr. des.
Aż dziw bierze, że przez tyle odcinków, profesor, nie popracował, aby to wyplenić. Tym bardziej, że można przecież wyciąć fragment, poprawić i odpowiednio zmontować. Osobie z tytułem profesorskim nie przystoi popełniać takie gafy. W jednym z pierwszych filmów zwróciłem już na to uwagę. Cóż, może kiedyś się doczekamy ów poprawy.
Materiał, oczywiście, merytorycznie świetny.
Smutny kraj z tektury. Może kiedyś wykształcimy odpowiednie elity.
Z naciskiem na "może".
26:07 haha, no nie zestarzało to się dobrze
Pamiętam ten czas doskonały bo kończyłem wówczas studia… syf był co nie miara… bezrobocie oficjalne 25%, wśród absolwentów ponad połowa…
Uwielbiam ten kanał Panie profesorze, wspaniała robota. Jednak błagam.... dołączam a nie dołanczam😮. Nie przystoi tak wybitnej osobistości
Przystoi.
@@dudekohistoriiOj Panie psorku, przecież to łatwe. Zamiast "łan" mówi Pan "łon" i brzmi dużo lepiej.
Oj tak. Nasz ustrój do remontu!!!
Szpital świetnie sobie radzi do dziś .
Warto przy tej okazji przypomnieć entuzjastom ułaskawień Wąsika i Kamińskiego, tych kryształów, że Kwaśniewski o Sobotce nigdy nie powiedział, że jest niewinny, kryształowy.
No i ułaskawienie Sobotki polegało na zamianie kary z bezwzględnego więzienia na karę w zawieszeniu, a nie darowanie wszystkiego i zatarcie skazania.
@@szymon3409 tego już nie chciałem napisać.
To, że Polacy dwukrotnie wybrali na prezydenta byłego aparatczyka pzprowskiego można tłumaczyć już chyba tylko syndromem sztokholmskim
Dudek na prezydenta!
18:25 Proszę zwiększyć rozmiar napisów.
26:30 Główny bohater przypadkiem trafia do szpitala. Patrz pan jakie przypadki chodzą po ludziach...
Do najkrwawszego konfliktu politycznego dwóch osobowości w III RP, to tej szorstkiej przyjaźni mimo wszystko dość daleko.
Czy planowany jest odcinek o Władysławie Bartoszewskim?
Pewnie tak , ale lepiej przedstawiać aktywnych polityków, którzy nadal mieszają w polityce 😊 pora doedukować społeczeństwo, a zwłaszcza młodzież 😊 jest ostatnia okazja żeby uświadomić naród, że dotychczasowe działania jednej i drugiej strony to polityczne 😊 rozgrywki 😊😊
Z rzepaku produkuje się estry kwasów tłuszczowych (znane jako bioestry lub biodiesel). To inna generacja biopaliw niż bioetanol.
Panie PROFESORZE....dołącza a nie dołancza!
Oj tam, oj tam. Kiedyś nie było ministry, a teraz...
@@dudekohistoriia teraz jest nawet ministerka 🤦
Dobrze pamietam tamte czasy jako 20-latek, powiem tak, wałki były wtedy i to nie małe ale jednak poziom przyzwoitosci po nagłośnieniu takich afer jednak wiekszy, dziś są dwa plemiona i "nasi" to swięci a "oni" to samo zło, wtedy jednak politycy chyba bardziej normalni byli, czyli oprocz przynaleznosci partyjnej kierowali sie też rozumem ktory mieli... kolesiostwo było ale jednak nie aż tak tępe. Wydaje mi sie tez ze gdyby rzady z przełomu wiekow mieli taką sytuacje gospodarczą jaka była po 2010 roku to jednak lepiej by to wykorzystali, bo oprocz zachłanności rządzących bylo jednak przekonanie że trzeba być ostroznym no i jednak nie da się tak oglupić spoleczenstwa ze jest się kryształowym, co dziś udaje się swietnie jesli popatrzymy że PiS mimo takich kompromitacji zdobył prawie 40% a KO na czele z Tuskiem(tak skompromitowanym przed laty kiedy uciekal do Brukseli) zdobędzie 30%. To pokazuje że im wiekszy dostep do informacji tym wcale nie musi mieć to przełozenia na uczciwośc i dobre rządy. Jak mawiał klasyk, wiekszosc ludzi nie rozumie dziennika telewizyjnego i cos w tym jest...
Marek Pol zyskał wówczas uroczą ksywę „Winietou” 😂😂😂 A swoją drogą to doprawdy paradne, patrzcie państwo, posłowie PiS tropiący afery 🤣
Punkt tropienia zależy od punktu siedzenia. :)
"Jaskiernia - stróż prawości"
Pruszków kontra Wołomin😂😊😂
Hehe fajne czasy ale z husajnem nie pamiętam ale jak Olek pił to 😅fajne bylo taki nasz prezydent jestem z Pragi hihi nie czeskiej
Antek, też byłeś z nimi :)
Pewnie. Miód i wino piłem.
Kwaśniewski mieszka w willi w Szwajcarii. Jakoś się tam jednak musiał z Millerem ułożyć...
Jest czekane
Czy rywalizacja między Smolną a Ordynacką byłą w jakiejś mierze kontynuacją rywalizacji między Natolinem a Puławską?
Zdecydowanie nie.To zupełnie inne pokolenie.
Pamiętam mojego Tatę... Który płakał, co się stało po 89 oraz jego załamanie po powrocie tych knurów z PZPR... Społecznie i politycznie zaczął "umierać". Dziś, na szczęście dopiero dziś ❤, stało się to, co w całej Europie. Ale dramatyczne jest to, że tam zajęło to c.a. 100 lat. Tu c.a. 20. Mnie się wydaje, że nie ma narodu polskiego. Ani wspólnoty. I już nigdy nie będzie. Jesteśmy tylko atomami. Sprzedajnymi, opętanymi chęcią przetrwania jako jednostka. Niemiec, Amerykanin, Francuz, etc. myśli o narodzie i państwie. Przynajmniej teoretycznie. Bo nie przewiduje, że w obliczu zagrożenia nie będzie miał na względzie tylko siebie. To normalne, w obliczu dylematów moralnych na wojnie, które nie istnieją. Jestem smutna tym, że straciłam przez Polaków będących Polakami polską narodowość.
20:30 alkohol z rzepaku?
23:17 Minister Pol zwany Winietou 😁
Janik niemal wprost sugerował w jakimś wywiadzie kilka lat temu, że za aferą Rywina stał drugi ośrodek władzy, by utrącić rząd Millera.
❤️❤️❤️
aksamitna nienawiść
Każda z Pana opowieści prowadzi do jednego wniosku. Demokracja w naszym kraju jest bardzo fasadowa. Każda z partii posiada swojego dyktatora, którego osobiste ambicje i interesy zawsze są stawiane ponad dobro Państwa. To do następnych rozbiorów chyba się nie zmieni.
Kwachu jaki był taki był, ale w cynizmie do Millera mu daleko, tamten i na listach Samoobrony się odnalazł, i anioł mu się przyśnił by zrobił coś innego niż zapowiadał itd.