Piec zgazowujący, pierwszy taki na świecie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 36

  • @zalek27
    @zalek27 4 หลายเดือนก่อน +1

    Miło widzieć, że znowu Pan działa. Pozdrawiam i czekam na efekt.

  • @mariuszmaracz533
    @mariuszmaracz533 3 หลายเดือนก่อน

    Panie Wiesławie, bardzo dobrze że przybliżył Pan szczelinę PW bliżej wlotu do palnika. Natomiast te otworki pw umiejscowione najniżej są według mnie zbędne, a nawet szkodzące dopalaniu gazów.
    Nie oglądałem wszystkich filmików i nie wiem na jakim etapie są prace , ale pozwolę sobie podrzucić podpowiedź, otóż według mnie PP powinno zasilać palenisko ze wszystkich czterech stron, a nie tylko dwóch jak to najczęściej bywa w kotłach HG. Takie umiejscowienie otwórów pp ze wszystkich stron pozwala na równomierne napowietrzenie żaru, i dolnej warstwy drewna, a co za tym idzie płynne opadanie całego wsadu drewna, minimalizując do tego powstawanie dziur w żarze którymi to płynące powietrze wychładza palnik powodując straty.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  3 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za sugestie z którymi się absolutnie zgadzam, te otworki w palniku zrobiłem wcześniej przed przeróbką a nie chciałem używać drugiej kształtki przyda mi się do zrobienia eżektora do dopalania gazów z odpadów. Dopływ pp będzie z trzech stron na trzech poziomach, dwa poziomy w okolicy żaru i jeden pod sufitem komory zgazowującej, na jednej ścianie poprowadziłem pionowy kanał tzw. rurę Wezyra aby odprowadzić gazy z górnej części komory w okolice palnika w przypadku np. zgazowania trociny i ten kanał na ścianie przeszkadzał w doprowadzeniu pp. Wszystkie kanały są z ceownika po zewnętrznej stronie pieca i powiercone otwory do środka, ceownik usztywni ściany a od środka tylko szamot z naciętymi otworami do pp. Komora już po wyłożeniu szamotem to 78x78 cm to raczej nie powinno być problemu z opadaniem wsadu a poza tym aż tak bardzo nie zależy mi na tych dziurach w żarze i wychładzaniu palników a bardziej na utrzymaniu jak najdłużej wysokiej temp. w dolnej komorze aby podtrzymać termolizę w górnej komorze nad nią z której chcę wykorzystać gaz. Miłej niedzieli.

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533 3 หลายเดือนก่อน

      Wykonuje Pan bardzo „duży„ projekt, szacunek z mojej strony. Życzę powodzenia w jego realizacji i oby po pierwszym odpaleniu wszystko przebiegło zgodnie z założeniami.
      Pozdrawiam

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  3 หลายเดือนก่อน

      @@mariuszmaracz533 Dzięki i Miłej Niedzieli.

  • @przemysawl7095
    @przemysawl7095 3 หลายเดือนก่อน

    Dzieje się.

  • @witeksza915
    @witeksza915 4 หลายเดือนก่อน

    Musisz zrobić na holz gas. Zasiłki to silnik spalinowy, z chłodnicy odzyskasz ciepło a węgiel drzewny sprzedaż jako nawóz.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  4 หลายเดือนก่อน +1

      W tej konstrukcji będzie taka opcja ale chcę pójść dalej i wytwarzać gaz popirolistyczny z opon lub plastiku, który wg. mnie będzie lepszy do takiej zasiłki niż holz gaz,

  • @BornToRidex
    @BornToRidex 4 หลายเดือนก่อน

    Prawdziwy Wiesiek

  • @kacpernowak7840
    @kacpernowak7840 2 หลายเดือนก่อน

    Jakie masz fi otworów?

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  2 หลายเดือนก่อน

      fi 60 mm, do dołu się rozszerza, długość palnika jakieś 20 cm.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 4 หลายเดือนก่อน

    obawiam się że to wszystko się rozsypie w temperaturze

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  4 หลายเดือนก่อน

      Fakt trochę słaba ta górna część palnika dlatego będzie łatwo wymienialna choć zrobiona została z kształtki, która była użytkowana kilkanaście lat w gazowej komorze do wypału cegły, 1200 st. Użytkuję też 3 sezon inny zrobiony przez siebie piec zgazowujący z palnikiem z cegły szamotowej 6x12x24 i jakiegoś większego zużycia tego palnika nie zauważyłem, gdy położyłem na nim nowy ruszt żeliwny wytrzymał tydzień palenia, pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam.

  • @kacpernowak7840
    @kacpernowak7840 4 หลายเดือนก่อน

    Witam Panie Wisławie.
    Widze, że Pan sie zna.
    Mam problem z polskim szajsem srajmark ekozłoom 37kw z zainstalowaną sondą lambda.
    Problem iest taki że ryczy, buczy, bass na całą kotłownie aż uszy puchną.
    Jak jest mocniejszy/gazujacy opał to ryczy, dudni jak opętane.
    Na drewnie cicho.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  4 หลายเดือนก่อน

      Ja bym spróbował zmniejszyć powietrze pierwotne aby zmniejszyć proces gazowania w komorze załadowczej ale kupne kotły zgazowujące mają to do siebie, że producenci stawiają warunki, że drewno musi być suche i wysoka temp. na kotle aby w ogóle gazowało bo komora jest chłodzona no a jak już zacznie gazować i gazu jest w cho...ę to uwalnia się ogromna energia no i wtedy musi być bufor aby ją odebrać i zmagazynować ale to trwa jakieś 1,5 h albo od momentu gazowania albo jak przestanie ryczeć, ponieważ gaz się kończy i w komorze pozostaje sam węgiel drzewny a energia z niego jest odbierana przez płaszcz wodny komory załadowczej wtedy można zamknąć wtórne a otworzyć nieco pierwotnego. Dla mnie sonda lambda w kotle zgazowującym to taki bajer dla ekooszołomów i dla wydrenowania kieszeni klienta no bo ona pokazuje jedynie ilość tlenu w spalinach no ale jakim cudem ma ona rozróżnić tlen z powietrza pierwotnego i wtórnego i którego dać więcej a którego mniej skoro oba łączą się na czopuchu gdzie jest sonda no dla laika coś tam pomorze bo mu pokaże żeby zmniejszyć powietrze i zmniejsza, obojętnie które aby przynajmniej nie kopciło i nie robiło sadzy ale z efektywnością spalania ma to nie wiele wspólnego no chyba, że się przypadkiem trafi stosunek pierwotnego do wtórnego, powinno się ustawiać na kolor płomienia, który ma związek z jego temperaturą. Pozdrawiam.

    • @kacpernowak7840
      @kacpernowak7840 4 หลายเดือนก่อน

      @@wiesaw564 Zmniejszenie powietrza pierwotnego niewiele dawało, jak ryczało na cały dom tak nadal ryczy.
      Z kotła robi sie subwoofer basowy. Bas na cały dom aż dudnin.Ryczy dudni, warczy.
      Sonda lambda sam steruje powietrzem i utrzymuje 5% tlenu w spalinach.
      Powietrze pierwotne praktycznie nie zmienia zawartości tlenu w spalinach.
      Powietrze wtórne znacznie zmienia zawartość tlenu w spalinach.
      Z komina nie dymi.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  4 หลายเดือนก่อน

      @@kacpernowak7840 Rozumiem, że to dudni z komory dopalającej nie z wymiennika lub rur i skoro powietrze pierwotne też był zmniejszone do min. u mnie to 3 mm na obwodzie fi 50 mm to może spróbować zmniejszyć otwór palnika zasłaniając go kawałkiem cegły szamotowej.

    • @kacpernowak7840
      @kacpernowak7840 4 หลายเดือนก่อน

      @@wiesaw564 Tak z komory dopalającej ryczy.
      Otwór palnika jest zmniejszone do 2x 6.5x4cm
      Ryczenie sie zmniejszyło ale nadal ryczy dudni, bas aż na górze w chałupie.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564  4 หลายเดือนก่อน

      @@kacpernowak7840 W sumie otwory okey, u mnie też delikatnie drży wymiennik a próbowałeś wyjąć zawirowacze albo przymknąć szyber na czopuchu?