@@GrzegorzBijakGEOpasja a nagrasz filmik czym konkretnie warto szlifować minerały/kamienie? Chciałbym kupić szlifierkę ale boje się że kupię nieodpowiedni sprzęt
Dziękuję za wspaniały filmik wzbogacil moja wiedzę, od niedawna jestem w Kotlinie łódzkiej i zdziwił mnie krajobraz i mnóstwo ciekawych kamieni na moim ogródku, pan mi pomógł je poznać. Czekam na nowe filmy. Pozdrawiam. 👋👋❤️😄
Trudny zawód bo to nie zbieranie kamieni. Ale szacowanie złoża czy podstaw geologicznych do budowy. To duże oparcie na matematyce ale i wielu powiązanych dziedzinach.
jak kolega wspomniał - geologia to teraz więcej komputera, laboratorium, analiz i pro-sprzętu do tego, w terenie mało się spędza, dlatego ja wybrałem inna drogę geologii - geoedukację i cieszy mnie to niezmiernie, że mogę się tym dzielić.
Dokładnie.. Bo kamienie, szczególnie te szlachetne i półszlachetne, naprawde są Magiczne 😉 Każdy kamień posiada swoje właściwości emanuje określoną wibracją, energią, która z kolei wpływa na nasze biopole czyli tzw "Aurę", na naszą mentalność, psychikę i samopoczucie. Przykładowo Ametyst będzie podwyższać naszą świadomość ,intuicję i trzeźwość, będzie dodawał duchowości wspierał sen i medytację, jak i wewnętrzną przemuanę. Z kolei pomarańczowy karneol doda odwagi, energii i siły do działania.. Każdy kryształ również koduje i przrnosi informacje, energie czyli również nasze myśli czy intencje- mogąc wpływać na nas i nasze życie.. Temat niezwykle głęboki i znany od pradziejów. Każdy zainteresowany, może zacząć się w niego zagłębiać. ✨😉
@@michahejman6712 a skąd wiesz czy są to bzdury czy prawda? Zagłębiałeś temat, masz osobiste doświadczenie w tym temacie? :) Gwarantuje ci że jest wiele osób które zajmuje się tematyką kamieni szlachetnych i ich energetycznego wpływu na biopole energetyczne człowieka, i skuteczność ich wpływu jest potwierdzona przez autentyczne doświadczenia wielu osób, w tym moje, oraz specjalistów od radiestezji. Temat kamieni szlachetnych i ich mocy, był znany od pradziejów, w starożytności, i we wszelkich niezależnych od siebie kulturach na całym świecie, w tym w starożytnym Egipcie, gdzie była wysoko rozwinięta wiedza okultystyczna. Wszystko jest energią, myśli, słowa, wibracje, dźwięki, kolory, emocje.. Kryształy emanują bardzo silną energią, a specyfika tych energii i jej właściwości zależą od rodzaju kamienia. I tak masz fioletowe mistyczne ametysty, pomarańczowe karneole, czerwone rubiny, zielone szmaragdy czy malachity, niebieskie lapis lazuli, akwamaryny.. i każdy z tych kamieni ma całkowicie inną specyfikę, skład chemiczny i wibrację która w specyficzny sobie sposób wpływa na samopoczucie i emocje człowieka. Warto najpierw zgłębić i zbadać temat, zanim zacznie się wysnuwać wnioski, na podstawie własnych skojarzeń, programów, czy bezpodstawnej wiary czy niewiary w coś. Pozdrawiam
@@viktoriasun9504 Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak "biopole energetyczne", jest to jakiś ezoteryczny wymysł niepoparty żądnymi naukowymi faktami. Druga sprawa, co udowadniać mają jakieś "autentyczne doświadczenia wielu osób"? To są dowody anegdotyczne, czyli ich wartość jest zerowa. Więc mam po prostu uwierzyć na słowo komuś, kto gdzieś tam kiedyś stwierdził, że jakiś kamień dał mu jakieś magiczne moce, dzięki którym czuje się lepiej? Przecież takie relacje to są książkowe przykłady autosugestii i efektu placebo. W każdym razie, skoro jest to tak powszechne zjawisko i tyle osób już uzdrowiało, to pewnie jest też masa udokumentowanych badań, wykonanych w kontrolowanych warunkach i pod okiem specjalistów wykształconych z zakresu róznych dziedzin medycyny, prawda? Co, nie ma? A no tak, zapomniałem, że gdy tylko jakiekolwiek zjawisko z dziedzin około-ezoterycznych ma zostać zbadane doświadczalnie, to nagle wszystkie te wasze sztuczki magicznie przestają działać, to jest dopiero ciekawe. Tak samo, nie próbuj mi czegoś udowadniać powołując się na radiestetów, bo to jest takie samo szarlatoństwo, nie poparte niczym innym niż jakimiś plotkami, że ktoś tam kiedyś kogoś znał, kto trzydzieści lat temu robił coś tam i coś tam. Argumentacja opierająca się starożytnych wierzeniach jest tak samo nietrafiona, właściwie to działa tylko na twoją niekorzyść. Kiedyś wierzono w wiele mitów, które wraz z rozwojem nauki były systematycznie obalane. Właściwie to wszystko czego człowiek nie potrafił kiedyś pojąć rozumem, tłumaczył sobie poprzez wierzenia w jakieś duchy, bogów, czy inne czary i magiczne właściwości. Więc to, że dawno temu ludzie też wierzyli w uzdrawiające moce kamieni szlachetnych, wcale nie dodaje temu konceptowi wiarygodności, wręcz przeciwnie. I nie musisz mi mówić żebym zgłębił temat, bo ja ten temat dobrze znam. Swoich wniosków nie wysuwam na podstawie własnej wiary, tylko opieram się na setkach lat dziedzictwa naukowego ludzkości i na wnioskach wysuniętych przez wielu ludzi mądrzejszych ode mnie. Wydaje mi się, że twój ostatni akapit powinnaś zaadresować do siebie. Pozdrawiam
Bardzo fajny filmik. Czekam na kolejne 🙂 Ja z każdej podróży przywożę w ramach pamiątek lokalne "kamienie", np. diabaz z pustyni czy otoczaki z Morza Egejskiego.. Mają w sobie coś magicznego. Planuję się podszkolić w rozpoznawaniu minerałów.
Świetny filmik i bardzo ciekawe okazy - zwłaszcza ta pierwsza szczotka. Lata temu łaziłem w tamtym rejonie (tyle, że od strony wsi Niwa) - tam też trafiają się ciekawe agaty i jaspisy.
no to był strzał dosłownie 15 min od wyjścia z auta. Od Niwy pierwszy raz kiedyś szedłem, to było w 2013 roku, wtedy znalazłem pierwszy heulandyt, który nie był za bardzo znany z tej lokalizacji.
WIDZU ❕❗ Osobiście możesz dać jedną " łapkę do góry " ale pod innymi pozytywnymi komentarzami możesz również dodać tych " łapek " - TYLE - aby twórca miał chęć zrobić NAM następny program ❕❗A więc kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
Wystarczy mieć tą wiedze a już nikt nie powie Polakowi że ziemia nasza jest uboga! Jak Bardzo potrzebne informacje w dniu dzisiejszym , prosze nie przestawać a my będziemy chłonąć tematy i przekazywac dalej. 👍🏻❤👏🏻👏🏻👏🏻
Też tak zbierałem aż miałem w domu kilkaset kilo. Na poczatku fajne po świeżym przełamie a potem wietrzały powierzchnie i matowało. Jak wróciłem do rodzinnego domu po wielu latach to wszystko było zakurzone i matowe. Rozdałem co kto chciał. Uniwerek przyjąć i są na wystawie, szkoła średnia przyjęła a potem bez niczego wywaliła do kosza dobre okazy, co mogła sprzedać :-)
Natknąłem się przypadkowo i poczułem zew włóczęgi. A dlaczego nie w poszukiwaniu kamieni,które,jak się okazuje, są piękne. Materia wspaniale zarkomendowana przez autora. Istny świat w świecie. Trochę więcej wiedzy, bo znosimy z żoną różne "okazy",ale za bardzo nie wiemy jakie. I jest okazja,aby ruszyć choćby na wzgórza oleszańskie.Te blisko masywu Ślęży. Dziękujemy i pozdrawiamy. :)
myśle że warto zrobić filmik o tym jak powstała, z czego jest zbudowana itp skalna czaszka w górach stołowych, zwiększyło by to Pana zasięgi bardzo chyba :) Skalna czaszka teraz popularna :)
Mieszkam w Stołowych, wrzucam suba i czekam na film z tego, co tam jest. Mam trochę okazów, których nie chce mi się przekopywać internety, żeby je identyfikować, ale ciekawi mnie co to może być
@@GrzegorzBijakGEOpasja to na pewno , od zawsze mnie interesowały minerały i temat minerałów. Ale to jak ty opowiadasz o jak się na tym znasz , powiem Ci że jestem miło zaskoczony, i szczerze, nie wiedziałem nawet że minerały idzie w Ziemi Kłodzkiej zbierać jak grzyby . Pozdrawiam .
Fajny klimat. Trafiłem na kanał po filmie o poszukiwaniu nad Bałtykiem. Szkoda, że nie ma filmu o bursztynie, można go znaleźć nie tylko na plaży ale i na polach czy w żwirowniach, byłby fajny odcinek.
Ten potok to ten płynący od Suszyny- Mrówieńca na południe? Dawno temu- 35 lat- na polu blisko obecnej więzy tuż przy zakręcie drogi to sporo skarbów nazbierałem. Niestety będąc tam dwa lata temu przekonałem się, że pola już tam nie ma- coś w rodzaju sadu. Dobrze, że w stronę Kamieńca pola ocalały. Pozdrawiam! :)
Niesamowite że tak piękne minerały leżą sobie tak po prostu na polu. Zastanawiam się czy w innych regionach Polski niż południe jest też możliwość znalezienia takich okazów?
Ja też zbieram różne kamienie . Wydaje mi się że mam trochę ciekawych okazów . Chciałabym chociaż trochę odróżniać i nauczyć się je polerować . Nie wiem czy mi się to kiedyś w życiu uda . Pozdrawiam serdecznie. Zazdroszczę takich pięknych kamieni . Na mazowszu takich nie ma , a przynajmniej nie wszystkie i w małych ilościach . Dziś znalazłam ciekawy kamień , wstawiłam do identyfikacji , ale cisza , więc nie wiem co to jest . Pozdrawiam serdecznie.
występują oczywiście, jednymi z najbardziej cenionych są np. fluoryty ze Strzegomia, ale także wiele innych nawet bardzo popularnych jak kwarc czy kalcyt a o ich wartości decyduje wiele czynników jak forma wykształcenia, barwa, połysk, brak uszkodzeń itd.
postaram się jeszcze w tym sezonie, chciałem to nagrać mając już ową pracownię, ale na razie temat zawieszony więc zrobię film z piwnicznego korytarza :)
Powiedz z czego robić dom , widziałem dom moich dziadków , piwnice ogromne głazy , 200lat i nic nie pęka , nic nie siada , zero problemów . Więc z tym pytanie które wietrzeją szybciej , które można z powodzeniem mieszać z cementem które osłabiają konstrukcje , które są trujące ??? czy są ?? i tak dalej . Ciekawi mnie temat kamieni ale też i domu gdyż to się właśnie dziej że człowiek buduje z drewna lub kamienia . Mając wiedze o kamieniach to z czego byś ty budował ??
właściwie większość skał jak tworzy foremne bloki to się nadaje, ale odrzucić trzeba te co są porowate albo są spękane i zwietrzałe. Na podmurówki z powodzeniem wykorzystywano granity, gnejsy, bazalty, amfibolity - zależy do czego lokalnie był dostęp. W wielu miejscach całe mury stawiano z wapieni (Jura, Świętokrzyskie) jak i opok np. sporo starych willi na warszawskiej Sadybie postawiono z opok które z Kazimierza Dolnego spławiano Wisłą - te same skały były budulcem wielu zamków.
kilka pierwszych okazów tak, potem to okazy z poprzednich poszukiwań a ostatni agat to kupiony okaz ze starej kolekcji, ja na takiego jeszcze nie trafiłem
niestety większość ciekawych miejsc to albo rezerwaty albo czynne kamieniołomy, gdzie wejście grozi interwencją ochrony - to słaby teren na amatorskie poszukiwania, ja większość miejsc odwiedziłem dawno temu w czasie studiów, gdzie były oficjalne zgody w ramach wyjazdów z uczelni (Miedzianka, kamieniołomy w Kowali, Wiśniówce, Kostomłotach)
@@GrzegorzBijakGEOpasja Dziękuję za odpowiedź. Pytałem bo jestem z tego województwa. W rezerwatach nie chcę szukać ani w czynnych kopalniach. Ale czasami chodzę po polach i można znaleść ciekawe okazy. Mam sporą kolekcję minerałów którą staram się uzupełniać co jakiś czas. Myślałem że zna Pan coś wartego odwiedzenia :) Pozdrawiam
obawiam się, że trudno będzie o jakieś odsłonięcia terenu choćby ze żwirami polodowcowymi, na pewno najbliższe wychodnie skał krystalicznych z minerałami to Sudety i Przedgórze, a bliżej to jedynie jakieś żwirownie na Wzgórzach Trzebnickich, ale to bardziej pod ciekawe skamieniałości w otoczakach wapieni.
dzięki... mam GP czasami wykorzystuję w filmach, ale to jest nagrywane sprzętem kilkukrotnie droższym niż GP, Olympus M1mk2+ obiektyw 12-100pro, kompresja pewnie robi swoje
to nie taka prosta sprawa, zwykle tych okazów nie wycenia się na kilogramy, bo mały estetyczny okaz będzie wart 200zł, a za 10 kg masywnego kwarcu nikt nie da nawet 20 zł :)
@@GrzegorzBijakGEOpasja ale zobaczyć buły? Niektóre kompletnie gładkie, na niektórych widać wikwit że środka Głównie to te czerwone z okolic Nowego Kościoła
dzięki za to pytanie, bo to bardzo ważne - w terenie często operuje się skrótami, podręczniki co innego przekazują i można się pogubić. Faktycznie skały typu bazalty/melafiry są ubogie w krzemionkę a zwłaszcza pod postacią kwarcu - ale w sytuacji gdy bierzemy pod uwagę skład mineralny samej skały; w tym przypadku, który jest na filmie - migdały wypełnione kwarcem, szczeliny, żyły kwarcowe - to jest wszystko wtórne względem pierwotnej skały bazaltowej i jest to efektem późniejszych procesów hydrotermalnych, czyli migracji gorących roztworów przesyconych krzemionką.
wg prawa geologiczne i górniczego kolekcjonerskie i dydaktyczne pozyskiwanie minerałów i skał bez prowadzenia robót górniczych jest dozwolone, co innego skala przemysłowa, wymagająca koncesji a także dochodzi kwestia tego, że na terenie LP nie można niszczyć ściółki.
Pozdrawiam z Kłodzka ♥️
Dobrze się słucha- ciekawie pan mówi
Trafiłam przypadkiem na ten kanał i zostaje ☺️☺️☺️ do tego ta muzyka, przy której można się zrelaksować. Super 👍👍👍♥️♥️♥️ Dziękuję
Swietny montaz, genialna muzyka, ciekawie i konkretnie opowiedziane. Super!
Mądrego to aż mi słuchać. Super! Subik, like i oglądamy więcej odcinków 😊
Dzięki za piękne widoki
Rzetelny materiał. Ci co mają pola uprawiane mają szczęście w takich okolicach szukać. U innych gdzie takich pól nie ma jest kiepsko.
Fajnie że przybliżasz przed podniesieniem i podajesz nazwe
Dzięki za dzielenie się wiedzą!
DZIĘKUJĘ
musiałem dać lajka i suba.
Super filmiki, nagrasz może coś z poszukiwania minerałów i skał, a poźniej materiał z cięcia i szlifowania tych które znalazłeś?
jeden film taki jest z Lubiechowej z 2021r, ale pewnie jeszcze coś w tym stylu nagram.
@@GrzegorzBijakGEOpasja a nagrasz filmik czym konkretnie warto szlifować minerały/kamienie? Chciałbym kupić szlifierkę ale boje się że kupię nieodpowiedni sprzęt
@@grzegorzgrzenio3011 zrobię film, ale już trochę pokazałem szlifowania w filmie z Lubiechowej z 2021 roku
Dziękuję za wspaniały filmik wzbogacil moja wiedzę, od niedawna jestem w Kotlinie łódzkiej i zdziwił mnie krajobraz i mnóstwo ciekawych kamieni na moim ogródku, pan mi pomógł je poznać. Czekam na nowe filmy. Pozdrawiam. 👋👋❤️😄
Super, jak w zaczarowanym swiecie kamieni...
dziękuję
Geolog to super zawód gdyby można cofnąć czas zostałabym geologiem
Trudny zawód bo to nie zbieranie kamieni. Ale szacowanie złoża czy podstaw geologicznych do budowy. To duże oparcie na matematyce ale i wielu powiązanych dziedzinach.
jak kolega wspomniał - geologia to teraz więcej komputera, laboratorium, analiz i pro-sprzętu do tego, w terenie mało się spędza, dlatego ja wybrałem inna drogę geologii - geoedukację i cieszy mnie to niezmiernie, że mogę się tym dzielić.
Piękna wiedza ,brakowało mi czegoś takiego i oczywiście będę uważnie chłonął . Wielkie dzięki że się dzielisz tym .
Natura jest niesamowita a kamienie mają w sobie coś "magicznego". ;)
Dokładnie..
Bo kamienie, szczególnie te szlachetne i półszlachetne, naprawde są Magiczne 😉
Każdy kamień posiada swoje właściwości emanuje określoną wibracją, energią, która z kolei wpływa na nasze biopole czyli tzw "Aurę", na naszą mentalność, psychikę i samopoczucie.
Przykładowo Ametyst będzie podwyższać naszą świadomość ,intuicję i trzeźwość, będzie dodawał duchowości wspierał sen i medytację, jak i wewnętrzną przemuanę. Z kolei pomarańczowy karneol doda odwagi, energii i siły do działania..
Każdy kryształ również koduje i przrnosi informacje, energie czyli również nasze myśli czy intencje- mogąc wpływać na nas i nasze życie..
Temat niezwykle głęboki i znany od pradziejów.
Każdy zainteresowany, może zacząć się w niego zagłębiać. ✨😉
@@viktoriasun9504ale w co zagłębiać, jak to są bzdury, niepotwierdzone niczym xD
@@michahejman6712 a skąd wiesz czy są to bzdury czy prawda? Zagłębiałeś temat, masz osobiste doświadczenie w tym temacie? :)
Gwarantuje ci że jest wiele osób które zajmuje się tematyką kamieni szlachetnych i ich energetycznego wpływu na biopole energetyczne człowieka, i skuteczność ich wpływu jest potwierdzona przez autentyczne doświadczenia wielu osób, w tym moje, oraz specjalistów od radiestezji.
Temat kamieni szlachetnych i ich mocy, był znany od pradziejów, w starożytności, i we wszelkich niezależnych od siebie kulturach na całym świecie, w tym w starożytnym Egipcie, gdzie była wysoko rozwinięta wiedza okultystyczna.
Wszystko jest energią, myśli, słowa, wibracje, dźwięki, kolory, emocje..
Kryształy emanują bardzo silną energią, a specyfika tych energii i jej właściwości zależą od rodzaju kamienia. I tak masz fioletowe mistyczne ametysty, pomarańczowe karneole, czerwone rubiny, zielone szmaragdy czy malachity, niebieskie lapis lazuli, akwamaryny.. i każdy z tych kamieni ma całkowicie inną specyfikę, skład chemiczny i wibrację która w specyficzny sobie sposób wpływa na samopoczucie i emocje człowieka.
Warto najpierw zgłębić i zbadać temat, zanim zacznie się wysnuwać wnioski, na podstawie własnych skojarzeń, programów, czy bezpodstawnej wiary czy niewiary w coś.
Pozdrawiam
@@viktoriasun9504
Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak "biopole energetyczne", jest to jakiś ezoteryczny wymysł niepoparty żądnymi naukowymi faktami.
Druga sprawa, co udowadniać mają jakieś "autentyczne doświadczenia wielu osób"? To są dowody anegdotyczne, czyli ich wartość jest zerowa.
Więc mam po prostu uwierzyć na słowo komuś, kto gdzieś tam kiedyś stwierdził, że jakiś kamień dał mu jakieś magiczne moce, dzięki którym czuje się lepiej? Przecież takie relacje to są książkowe przykłady autosugestii i efektu placebo.
W każdym razie, skoro jest to tak powszechne zjawisko i tyle osób już uzdrowiało, to pewnie jest też masa udokumentowanych badań, wykonanych w kontrolowanych warunkach i pod okiem specjalistów wykształconych z zakresu róznych dziedzin medycyny, prawda? Co, nie ma?
A no tak, zapomniałem, że gdy tylko jakiekolwiek zjawisko z dziedzin około-ezoterycznych ma zostać zbadane doświadczalnie, to nagle wszystkie te wasze sztuczki magicznie przestają działać, to jest dopiero ciekawe.
Tak samo, nie próbuj mi czegoś udowadniać powołując się na radiestetów, bo to jest takie samo szarlatoństwo, nie poparte niczym innym niż jakimiś plotkami, że ktoś tam kiedyś kogoś znał, kto trzydzieści lat temu robił coś tam i coś tam.
Argumentacja opierająca się starożytnych wierzeniach jest tak samo nietrafiona, właściwie to działa tylko na twoją niekorzyść.
Kiedyś wierzono w wiele mitów, które wraz z rozwojem nauki były systematycznie obalane.
Właściwie to wszystko czego człowiek nie potrafił kiedyś pojąć rozumem, tłumaczył sobie poprzez wierzenia w jakieś duchy, bogów, czy inne czary i magiczne właściwości.
Więc to, że dawno temu ludzie też wierzyli w uzdrawiające moce kamieni szlachetnych, wcale nie dodaje temu konceptowi wiarygodności, wręcz przeciwnie.
I nie musisz mi mówić żebym zgłębił temat, bo ja ten temat dobrze znam. Swoich wniosków nie wysuwam na podstawie własnej wiary, tylko opieram się na setkach lat dziedzictwa naukowego ludzkości i na wnioskach wysuniętych przez wielu ludzi mądrzejszych ode mnie.
Wydaje mi się, że twój ostatni akapit powinnaś zaadresować do siebie.
Pozdrawiam
Piękna sprawa. Ujmuje Twoja wrażliwość na przyrodę 😊👍
Dokładnie.
Bardzo fajny filmik.
Czekam na kolejne 🙂
Ja z każdej podróży przywożę w ramach pamiątek lokalne "kamienie", np. diabaz z pustyni czy otoczaki z Morza Egejskiego..
Mają w sobie coś magicznego.
Planuję się podszkolić w rozpoznawaniu minerałów.
Świetny filmik i bardzo ciekawe okazy - zwłaszcza ta pierwsza szczotka.
Lata temu łaziłem w tamtym rejonie (tyle, że od strony wsi Niwa) - tam też trafiają się ciekawe agaty i jaspisy.
no to był strzał dosłownie 15 min od wyjścia z auta. Od Niwy pierwszy raz kiedyś szedłem, to było w 2013 roku, wtedy znalazłem pierwszy heulandyt, który nie był za bardzo znany z tej lokalizacji.
Super film świetny montaż i muzyka👍
WIDZU ❕❗ Osobiście możesz dać jedną " łapkę do góry " ale pod innymi pozytywnymi komentarzami możesz również dodać tych " łapek "
- TYLE - aby twórca miał chęć zrobić NAM następny program ❕❗A więc kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
wspanialy film
super sprawa, pozdrawiam
Wystarczy mieć tą wiedze a już nikt nie powie Polakowi że ziemia nasza jest uboga! Jak Bardzo potrzebne informacje w dniu dzisiejszym , prosze nie przestawać a my będziemy chłonąć tematy i przekazywac dalej.
👍🏻❤👏🏻👏🏻👏🏻
A że tak zapytam, kto powiedział że polska ziemia jest uboga?
@@WyjadaczPorzeczekPanie politycy i lobby żydowskie. Czyli jedną klika. A sami między sobą handlują poza naszymi plecami. 😊
Klasa, te filmy mozna ogladac do snu
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał, już planuję wycieczkę na poszukiwanie okazów.
Może gdybyś planowała, dała byś znać, możliwe że i ja bym się z tobą wybrał. Pozdrawiam
Też tak zbierałem aż miałem w domu kilkaset kilo. Na poczatku fajne po świeżym przełamie a potem wietrzały powierzchnie i matowało. Jak wróciłem do rodzinnego domu po wielu latach to wszystko było zakurzone i matowe. Rozdałem co kto chciał. Uniwerek przyjąć i są na wystawie, szkoła średnia przyjęła a potem bez niczego wywaliła do kosza dobre okazy, co mogła sprzedać :-)
Więcej i częściej poproszę
postaram się :)
Natknąłem się przypadkowo i poczułem zew włóczęgi. A dlaczego nie w poszukiwaniu kamieni,które,jak się okazuje, są piękne. Materia wspaniale zarkomendowana przez autora. Istny świat w świecie. Trochę więcej wiedzy, bo znosimy z żoną różne "okazy",ale za bardzo nie wiemy jakie.
I jest okazja,aby ruszyć choćby na wzgórza oleszańskie.Te blisko masywu Ślęży.
Dziękujemy i pozdrawiamy. :)
mogą być ciekawe znaleziska, zwłaszcza opale
Dzięki! I nad morzem już też inaczej będę spoglądał na kamienie . Jak zwykle zabierzemy ze 40ci:)
świetne! podoba mi się bardzo, proszę o wiecej takich filmów :)
Super filmy i bardzo ciekawa tematyka. Czekam na więcej 👍 Pozdrawiam
Ładne jaspisy, szukam takich okazów.
Piękne zbiory!
Dziękuję bardzo, świetne👍
Właśnie odkryłam ten kanał, coś pięknego! ❤ Bardzo ciekawie Pan opowiada.
Świetny kanał 👍🙋♀️
Świetny film, pozdrawiam serdecznie ☺😁
jestes niesamowity.
Super Filmiki Pozdrawiam ⛏️🤠
myśle że warto zrobić filmik o tym jak powstała, z czego jest zbudowana itp skalna czaszka w górach stołowych, zwiększyło by to Pana zasięgi bardzo chyba :) Skalna czaszka teraz popularna :)
już dawno mam to w planach, film dotyczący Stołowych, ale raczej chcę go zrealizować po sezonie, bo w tłumie to będzie strach statyw rozstawić :)
Super filmik proszę o więcej ❤️
Bardzo dziękuję, super kamienie
Piękne okazy -na zakończenie filmiku👍🏻👍🏻👍🏻
Ciekawy temat.
Piękna okolica, mam plan na przyszły urlop, dzięki
Ten agat na końcu jest przepiękny. Chyba też muszę wybrać się w góry na poszukiwania. Bo te nizinne otoczki już mi się przejadły.
Fenomenalne...
Byłem tam wczoraj...super miejsce dużo minerałów .....do Suszyny kawał drogi ale nie ma co zdradzać dobrej miejscówki😉
Fantastyczne
Mieszkam w Stołowych, wrzucam suba i czekam na film z tego, co tam jest. Mam trochę okazów, których nie chce mi się przekopywać internety, żeby je identyfikować, ale ciekawi mnie co to może być
Dla zasięgu .......konkretny
Cudowne ❤️
dziękuję!
Cześć . Powiem tobie że dzięki tobie pewnie wybiorę się w te strony..., Bo takie okazy minerałów a do tego widoki ... , Podziwiam. Pozdrawiam.
Ziemia Kłodzka jest przepiękna i wyjątkowa ze względu na swoją georóżnorodność, to miejsce na co najmniej kilka czy kilkanaście wypadów.
@@GrzegorzBijakGEOpasja to na pewno , od zawsze mnie interesowały minerały i temat minerałów. Ale to jak ty opowiadasz o jak się na tym znasz , powiem Ci że jestem miło zaskoczony, i szczerze, nie wiedziałem nawet że minerały idzie w Ziemi Kłodzkiej zbierać jak grzyby . Pozdrawiam .
No muszę więcej pooglądać 😀
Kurczę ale to ciekawe, dziękuję!
Fajny klimat. Trafiłem na kanał po filmie o poszukiwaniu nad Bałtykiem. Szkoda, że nie ma filmu o bursztynie, można go znaleźć nie tylko na plaży ale i na polach czy w żwirowniach, byłby fajny odcinek.
mam dość daleko nad morze i raczej zerowe doświadczenie w poszukiwaniach bursztynu :)
super ...😀
Ten potok to ten płynący od Suszyny- Mrówieńca na południe? Dawno temu- 35 lat- na polu blisko obecnej więzy tuż przy zakręcie drogi to sporo skarbów nazbierałem. Niestety będąc tam dwa lata temu przekonałem się, że pola już tam nie ma- coś w rodzaju sadu. Dobrze, że w stronę Kamieńca pola ocalały. Pozdrawiam! :)
Obejrzałem wszystkie filmiki i wszystko bardzo mi się podoba. Na pewno chętnie zapiszę się z rodziną na wyprawę!
dzięki - zapraszam serdecznie, miło będzie gościć na warsztatach! Daj znać, że fan z YT to przygotuję upominek :)
Też lubię oglądać kamienie .
Ciekawy filmik,daje suba
Pozdrawiam
Niesamowite że tak piękne minerały leżą sobie tak po prostu na polu. Zastanawiam się czy w innych regionach Polski niż południe jest też możliwość znalezienia takich okazów?
niestety nie, i na południu też nie wszędzie, czasami takie pole ma zaledwie 100-200m gdzie występują minerały i kawałek dalej nie znajdzie się nic
Trafiłem przypadkiem ale zostanę na dłużej :)
Ja też zbieram różne kamienie . Wydaje mi się że mam trochę ciekawych okazów . Chciałabym chociaż trochę odróżniać i nauczyć się je polerować . Nie wiem czy mi się to kiedyś w życiu uda . Pozdrawiam serdecznie. Zazdroszczę takich pięknych kamieni . Na mazowszu takich nie ma , a przynajmniej nie wszystkie i w małych ilościach . Dziś znalazłam ciekawy kamień , wstawiłam do identyfikacji , ale cisza , więc nie wiem co to jest . Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki
tym potoczkiem trzeba było iść w drugą stronę było tam sporo jaspisu i naprawdę ładne agaty się trafiają i spore kryształy kwarcu z goethytem
Jak ze "zwykłego kamienia" znalezionego w polu można wyłuskać takie piękno. Geody z tymi malutkimi dookoła wyglądają jak galaktyki.
Ciekawy kanał :)
O ale mi YT polecił :)
Siemka Grzesiek! Fajny film.
Fajny ambiencik w tle, co to?
Panie Grzegorzu jak odróżnić jaspis od innych kamieni ?
Hej, czy występują w Polsce jakieś cenne minerały? Jakie z nich są najcenniejsze i jak trudno je znaleźć?
występują oczywiście, jednymi z najbardziej cenionych są np. fluoryty ze Strzegomia, ale także wiele innych nawet bardzo popularnych jak kwarc czy kalcyt a o ich wartości decyduje wiele czynników jak forma wykształcenia, barwa, połysk, brak uszkodzeń itd.
Czyli warto przejrzeć stertę kamieni przy polu 💪💪👍
Jeszcze filmik na temat obróbki,dokładnej od a do zet przydałby się. Dziękuję
postaram się jeszcze w tym sezonie, chciałem to nagrać mając już ową pracownię, ale na razie temat zawieszony więc zrobię film z piwnicznego korytarza :)
Świetnie, dziękuję bardzo I pozdrawiam
Powiedz z czego robić dom , widziałem dom moich dziadków , piwnice ogromne głazy , 200lat i nic nie pęka , nic nie siada , zero problemów .
Więc z tym pytanie które wietrzeją szybciej , które można z powodzeniem mieszać z cementem które osłabiają konstrukcje , które są trujące ??? czy są ?? i tak dalej .
Ciekawi mnie temat kamieni ale też i domu gdyż to się właśnie dziej że człowiek buduje z drewna lub kamienia . Mając wiedze o kamieniach to z czego byś ty budował ??
właściwie większość skał jak tworzy foremne bloki to się nadaje, ale odrzucić trzeba te co są porowate albo są spękane i zwietrzałe. Na podmurówki z powodzeniem wykorzystywano granity, gnejsy, bazalty, amfibolity - zależy do czego lokalnie był dostęp. W wielu miejscach całe mury stawiano z wapieni (Jura, Świętokrzyskie) jak i opok np. sporo starych willi na warszawskiej Sadybie postawiono z opok które z Kazimierza Dolnego spławiano Wisłą - te same skały były budulcem wielu zamków.
Witam mega materiał
Czy te okazy prezentowane na końcu filmu to owoc tylko tej jednej wycieczki ?
kilka pierwszych okazów tak, potem to okazy z poprzednich poszukiwań a ostatni agat to kupiony okaz ze starej kolekcji, ja na takiego jeszcze nie trafiłem
@@GrzegorzBijakGEOpasja dzięki za odpowiedź Pozdro
Jak myjesz swoje okazy, masz może myjkę ultradźwiękową?
różne sposoby - szczota, myjka ultradźwiękowa, ciśnieniowa, różna chemia, w zależności co się trafi :)
To moje pole było! :D
Dzień dobry. Chciałbym zapytać gdzie w świętokrzyskim najlepiej szukać minerałów? Poleca Pan coś? Dziękuję za odpowiedź
niestety większość ciekawych miejsc to albo rezerwaty albo czynne kamieniołomy, gdzie wejście grozi interwencją ochrony - to słaby teren na amatorskie poszukiwania, ja większość miejsc odwiedziłem dawno temu w czasie studiów, gdzie były oficjalne zgody w ramach wyjazdów z uczelni (Miedzianka, kamieniołomy w Kowali, Wiśniówce, Kostomłotach)
@@GrzegorzBijakGEOpasja Dziękuję za odpowiedź. Pytałem bo jestem z tego województwa. W rezerwatach nie chcę szukać ani w czynnych kopalniach. Ale czasami chodzę po polach i można znaleść ciekawe okazy. Mam sporą kolekcję minerałów którą staram się uzupełniać co jakiś czas. Myślałem że zna Pan coś wartego odwiedzenia :) Pozdrawiam
Dzień dobry. Jakie minerały można znaleźć w glebach kredowych? (woj.lubelskie)
raczej nic, minerały związane są głównie ze skałami zwięzłymi a najlepiej krystalicznymi
Czy w dolinie baryczy warto zacząć przygode z poszkiwaniem minerałów?
obawiam się, że trudno będzie o jakieś odsłonięcia terenu choćby ze żwirami polodowcowymi, na pewno najbliższe wychodnie skał krystalicznych z minerałami to Sudety i Przedgórze, a bliżej to jedynie jakieś żwirownie na Wzgórzach Trzebnickich, ale to bardziej pod ciekawe skamieniałości w otoczakach wapieni.
W Suszynie przypadkiem znalazłem niesamowitego Agata.
Fajne to było. Może kamerka by się lepsza przydała - jakiś go pro
dzięki... mam GP czasami wykorzystuję w filmach, ale to jest nagrywane sprzętem kilkukrotnie droższym niż GP, Olympus M1mk2+ obiektyw 12-100pro, kompresja pewnie robi swoje
Możesz mówić przy nagrywaniu o cenach co ile może w przybliżeniu kosztować za gram kilogram kwarc minerał itd
to nie taka prosta sprawa, zwykle tych okazów nie wycenia się na kilogramy, bo mały estetyczny okaz będzie wart 200zł, a za 10 kg masywnego kwarcu nikt nie da nawet 20 zł :)
@@GrzegorzBijakGEOpasja dziękuję za wiadomość
A gdzie dokładnie pan szukał?
Czy na Mazurach można coś znaleźć?
otoczaki skał skandynawskich, w tym krystalicznych ale i wapienie w a nich można ciekawe skamieniałości znaleźć
Zbieralem,do dzis w garazu w Polsce mam 5 toreb z bułami agatowymi.Jak to przeciąć?Po jakiej płaszczyznie...etc
no to trzeba zobaczyć, w ciemno trudno cokolwiek doradzić
@@GrzegorzBijakGEOpasja ale zobaczyć buły? Niektóre kompletnie gładkie, na niektórych widać wikwit że środka
Głównie to te czerwone z okolic Nowego Kościoła
@@KP19792901 ktoś kto ma doświadczenie na pewno będzie widział jak ciąć, ja nie jestem specjalistą od cięcia agatów
@@GrzegorzBijakGEOpasja zna Pan jakichś??
@@KP19792901 Piotr Sarul - ma pracownię w Nowym Kościele, polecam
zapraszam w okolice debrzna okonka.... ciekawe rzeczy....
wow
Jak dostałeś się do windowsa?
Pytam jako laik. Czy takie minerały poszukuje się po to, żeby je sprzedać?
przede wszystkim to jest kolekcjonerstwo, a kolekcjonerzy także sprzedają cześć swoich zbiorów czy się wymieniają z innymi kolekcjonerami
Pięknie tu. A na naszej mazowieckiej równinie taka monotonia. ale pewnie jest tak ze cudze chwalicie swojego nie znacie.
Mały poszukiwacz coś znalazł? Masz z nim kontakt? :P
na jesień się wybiorę po orce, może znów go spotkam :)
@@GrzegorzBijakGEOpasja to pozdrów go wtedy ode mnie
O kamień, kamień i jeszcze jeden kamień :)
skąd tyle kwarcu w bazalcie/melafirze? Może to porfir?
dzięki za to pytanie, bo to bardzo ważne - w terenie często operuje się skrótami, podręczniki co innego przekazują i można się pogubić. Faktycznie skały typu bazalty/melafiry są ubogie w krzemionkę a zwłaszcza pod postacią kwarcu - ale w sytuacji gdy bierzemy pod uwagę skład mineralny samej skały; w tym przypadku, który jest na filmie - migdały wypełnione kwarcem, szczeliny, żyły kwarcowe - to jest wszystko wtórne względem pierwotnej skały bazaltowej i jest to efektem późniejszych procesów hydrotermalnych, czyli migracji gorących roztworów przesyconych krzemionką.
@@GrzegorzBijakGEOpasja dzięki
Super szkoda że mieszkam na nizinie ... ))) Pozdrawiam MM Nadarzyn
ja większość życia spędziłem na mazowszu i też nad tym ubolewałem więc postanowiłem wyprowadzić się na Dolny Śląsk :)
A można w tym naszym kraju pozyskiwać kamienie? Wolno odłamać sobie kawałek skały, zabrać i sprzedać?
wg prawa geologiczne i górniczego kolekcjonerskie i dydaktyczne pozyskiwanie minerałów i skał bez prowadzenia robót górniczych jest dozwolone, co innego skala przemysłowa, wymagająca koncesji a także dochodzi kwestia tego, że na terenie LP nie można niszczyć ściółki.