Poraz pierwszy widze tak ciekawie opowiadającego geologa .Zbieram kamienie czasem bo są piekne ale nigdy nie wiedzialäm aż tyle na ten temat co dziś .Dziekuje 👍
Chwalmy algorytm YT, bo wyświetlił mi ten film :) Pracuję w Gdyni w piwnicach i przy fundamentach stuletnich budynków zaledwie kilka kilometrów od morza. Często znajduję kamienie, które swoim wyglądem i unikatowością po prostu wzbudzają we mnie ciekawość. Co to? Skąd to? Jak to? Jakie ładne. Jakie ciekawe. itp. Zobaczyłem ten film i już jestem pewien, że znajdę na tym kanale masę odpowiedzi i ciekawych informacji. Dzięki Grzegorz za ten kontent.
Witam Serdecznie, czy jest możliwe zasięgnąć informacji związanej z zbieraniem kamieni z plaży chciałbym zbierać kamyki z plaż morskich (zbierać amatorski tak dla rozrywki) czy na to potrzeba jakieś pozwolenie, aby niemieć problemów.
Zawsze uwielbiałem zbierać kamienie na plaży. Nie wnikałem co to za skała i z jakiego okresu, zbierałem je dla samej unikalności i urody. Taki chyba atawizm prehistoryczny. Targałem je kilogramami ze spacerów. Na geografię się nie dostałem (po technikum zbyt nisko punktowana była) i tak uśpiła się ta moja fascynacja i chęć pogłębiania wiedzy na temat kamieni, chociaż nadal nie mogę się oprzeć ich urokowi i zbieram je z pasją. Chyba czas na powrót. Chcę poszukać jakichś książek dla laików (na początek). Dziękuję za ten film.
Ależ to było ciekawe! Bardzo dziękuję za ten materiał. Kamienie zbieram bo je lubię, teraz przynajmniej wiem po co sięgam. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam.
Moje dzieci ciągle pytają o znalezione skały. Zwykle wiem co jest co - granit, wapień czy krzemień, ale nie potrafię dokładnie wyjaśnić skąd biorą się kropki, pasy na skałach albo w detalach powiedzieć o skamieniałości. Wydaje mi się, że Pana kanał pozwoli mi poszerzyć wiedzę i być może jeszcze bardziej zainteresować moje dzieci skałami. Dziękuję! :)
Super filmik, byłam w Dziwnowie i mam takie znaleziska, zbieram kamienie wszędzie gdzie jestem, a pana film fajnie objaśnił, co jest czym, więcej takich filmów prosimy.
Właśnie jestem w Pleśnej koło Gąsek i dokładnie te kamienie spotykam codziennie na plaży. Zastanawiałam się co to za kamienie. Zatem bardzo dziękuję za wspaniały film - idealny dla mnie. Świetnie pan opowiada i pokazuje okazy. Liczę na jeszcze coś😊 Dziękuję.
Super film. Od dziecka fascynuję się kamieniami, czyli skałami. Godzinami wpatrywałam się w ich tekstury i czekałam aż przemówią skamieniałe prawieki, a one nic. Bardzo fajny wykład, krótko, przystępnie, sympatycznie. Zrobiłam sobie notatki i będę błyszczeć wiedzą na plaży! Trochę mało było o krzemieniach... Dziękuję i pozdrawiam serdecznie! Joanna
Tydzień temu wróciłam z Gdyni. Tam to można piękne okazy znaleźć 😍 Belemnity, całe muszelki skamieniałe różnego rodzaju, nawet bursztyn się mi trafił. Nigdy w Gdyni nawet ziarenka bursztynu nie zauważyłam, a tym razem okaz ok centymetra. Nie znoszę opalać się bezczynnie, spacerując więcej zyskuję 🤩
Po studiach pasjonowałem się geologią. Też zbierałem minerały i miałem dość sporą kolekcję z całego świata. A potem jakoś mi przeszło i oddałem to do uniwersytetu i do liceum. Liceum wiem że bardzo "mądrze " jak im się znudziło wywaliło do kosza bez przekazania gdzieś indziej. Inteligencja tam pracuje i uczy. Część okazów sprzedałem w zestawach po 30 i więcej sztuk. Wiele też w tym było skamieniałości. Na plaży otoczaki z reguły mało ciekawe od strony geologicznej. W Polsce jak ktoś lubi to fajnie wybrać się w pogórze Kaczawskie - tam można dobrze poszperać na twardych minerałach.
Super film. Ja znalazłam całe trylobity, ale z dziwnym długim ogonem i bardzo dziwne,regularne, w geometryczne wzory skamieniałości. Z jednej strony podlużne pasy,a z drugiej piękny wzór rombów. Bardzo dziękuję za film👍
Jak byłam nad morzem nazbierałam takich kolorowych kamieni, dobrze posłuchać histori o nich. Muszę częściej zaglądać tutaj. Pozdrawiam i życzę powodzenia 👍🙂
Świetny odcinek.bardzo przydatny w przyszłych poszukiwaniach.Tato jak był nad morzem to nazbierał wiadro kamieni ale na szczęście coś tam trafił z skamielin😁.
WIDZU ❕❗ Osobiście możesz dać jedną " łapkę do góry " ale pod innymi pozytywnymi komentarzami możesz również dodać tych " łapek " - TYLE - aby twórca miał chęć zrobić NAM następny program ❕❗A więc kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
Fajny film o ogromnej wiedzy ...dla nie których kamień to poprostu kamień...podoba mi się bo obejrzałem do końca nie raz jak ktoś opowiada to się słuchać nie chce a tu Pan mnie wciągnął w podróż do przeszłości.. pozdrawiam subskrybuje!
Witam. natrafiłem i mimo, że skałmi się nie zajmuję to jednak obejrzałem z ciekawością. Najciekawsze dla mnie oczywiście muszlowce i żyjątka. Będę oglądał regularnie. Pozdrawiam
Ależ super. Zbieram minerały i skamieliny. Wiele razy miałam problem z ich oceną i "zrozumieniem". Znad morza "ściągnęłam" dwie walizki kamyków. Teraz je z fascynacją analizuję!! Dziękuję!! Jeszcze proszę!
Bardzo ciekawy film! za 2 tygodnie będę w okolicy :))) - na plaży nie jestem w stanie wytrzymać plażując, ale nastawiam się na dłuuugie spacery i szukanie morskich skarbów:) teraz będzie mi dużo łatwiej:)))
@@GrzegorzBijakGEOpasja pas Trzęsacz - Pogorzelica (dalej w stronę Mrzezyna już piaszczyście) - na plaży kamieni masa i... znalazłam kilka fajnych kamyczków z liliowcami:))))))))) jeden szczególnie lubię, bo mam na nim fragmenty liliowców i w przekroju poprzecznym i podłużnym, plus odcisk muszli. Bardzo dziękuję za ten film, bo był ogromną inspiracją:)))
Jakie to ciekawe, dziękuję ! Miałem zostać paleontologiem, finalnie jednak zostałem historykiem sztuki, ale dzieje z czasów, gdy sztuka jeszcze nie istniała, nadal mnie interesują. Łapka i sub.
Super, dobra garść wiedzy w pigułce. Właśnie wróciłem z 6 letnim synem z Redłowa, kilka kilo kamieni więcej w domu ale znalazły się fajne okazy koralowców, gąbek i nawet jeden spory belemnit jeszcze w skale więc wszyscy zadowoleni. Fajnie byłoby posłuchać i obejrzeć więcej na temat skamieniałości które leżą nam pod nogami na plażach polskich. Pozdrawiam i leci subek 🙂💪
Co roku podczas spacerów po plaży zbieramy z córką kamienie i zabieramy kilka sztuk,układamy je potem przed domem a potem cały rok cieszą oko i przypominają o wakacjach😎Dziękuję za ciekawy filmik z dawkę informacji o budowie i nazwach kamieni😁
Pamiętam na Rozewiu znalazłem olbrzymi głaz z ziarnami błekitnego kwarcu. Ciągle gdzieś tam jest. Na samym rozewiu plaże są bardzo kamieniste, to był bardzo duży otoczak.
@@GrzegorzBijakGEOpasja Ja byłem w 2018 - przy okazji jak była refulacja plaży w Jastrzębiej złapałem parę bursztynów. Ciekawe ile tej plaży zostało po czterech latach.
Dzień dobry. Znalazłem kiedyś w Bałtyku kamień przypominający skamieniały ząb ,gdzieś go mam do dzisiaj. Pozdrawiam ,kocham nasze morze i szczerze zależy mi na jego ,,zdrowiu''.
Chciałbym zapytać co to była ta różowa skała, która leżała w skałach osadowych. Znalazłem coś takiego i nie jestem pewien co to jest. Dziękuje jeszcze, dzięki panu udało mi się rozpoznać kilka skał, też przywiezionych znad Bałtyku.
zajebisty filmik, pierwszy raz slucham o geo ale musze ci przyznac ze zajebiscie zainteresowales mnie tematem po takim wprowadzeniu. chodze cale zycie a nie wiem po czym ^^ pzdr
Bardzo dziękuję... wszystko super.. dziękuję za wiedzę i za zaangażowanie natomiast bardzo zalecam zakup i stosowanie statywu , wyznaczenie stałego punktu ostrości... i prezentowanie okazów właśnie w tym punkcie, lub w inny sposób ? np poprzez montaż/... niekontrolowane zmiany kadru=rzucanie kamerą !!! bo oczekiwanie aż kamera ustawi ostrość jest ....... nie mniej dziękuję !!!!
dziękuję za opinie, na części moich filmów jest to o czym Pani pisze, ale niektóre, jak ten są robione "na spontanie" i często pod presją czasu, na tę plażę trafiłem ostatniego dnia, na 2h przed powrotem na Dolny Śląsk
Hmm mamy to samo nazwisko 🤔 coś w tym jest bo za każdym razem gdy byłem na plaży z rodziną to bardzo interesowały mnie różne kamienie, ich struktura, krztalty i kolory. Spędzałem dużo czasu na tym przez co żona narzekała 😁
Przed laty znaleźliśmy ( i to jednego dnia ) przy Klifie Orłowskim trzy skamieliny - ale kości. Były dość duże. Nigdy więcej nie znalazłam coś podobnego.
Proszę pojechać na pogórze kaczawskie i poszukać w odkrywkach. Zaskoczy Panią jakie tam można rzeczy wyciągnąć i jak duże skamieniałości oraz jakich całych zwierzątek.
@@grzegorzkopczak4554 Jeśli wierzysz w biblię to więcej słów nie trzeba. Wierzysz w coś bez dowodów ale nie wierzysz w kamień. :-D Jeśli katolik to skończonym trzeba być ignorantem.
@@grzegorzkopczak4554 Prosta sprawa, potrzymaj Radu trochę w kieszeni lub uranu to nauka sama do Cebie szybko dotrze. Teraz nie dobijaj piłki że inne minerały masz na myśli bo to też minerały. Ale musisz wiedzieć że pirokseny czy magnetyty lub skały takie jak oliwiny mają w sobie pewne właściwości i one wcale nie kończą się zawsze na powłoce minerału. To nauka jeszcze ci chyba mówi nie? Masz zlepieńca z takimi minerałami to jak działa czy nie działa na ciebie? No chyba działa nie. Temat rzeka a jestem zdania, że kto szuka wiedzy ten ją znajduję. Większość prześliźnie się po okładce - książek których nawet nie ma, bo trzeba szukać jakby po sztuce kartki. Poczytaj bardziej dogłębnie o przykładowo oliwinach też ciekawostka będzie. a nawet być może o migmatytach jak głęboko zaczniesz czytać. Warto też z śnieżki wziąć sobie z kopca kawał i przy nim spać... co to za skała> no właśnie a jakie może mieć działanie a no własnie.
33 lata temu znalazłam kamyk w morzu który wyglądał jak otoczak, szary, ale jak go zmoczyłam widac było na nim szkieleciki małe i jakby listki paprotki. Cały był tym pokryty. Miałam go ze 20 kilka lat dopóki dzieci sie nie dorwały, szkoda że już go nie mam 🙃
Byłam, zobaczyłam, zdobyłam 😄 udało mi się znaleźć z dziećmi jedną skamielinę tej pasiastej muszelki. Tak się cieszyły, że nie mogły się zdecydować, którą część które sobie zostawi 😃
Dwukrotnie znalazłam małe najzwyklejsze otoczaki z dziurką.Zaintrygowały mnie ogromnie.Znalazłam w Goole ,że to "wiedźmie kamienie".Czyniono nimi czary,zaklinano rzeczywistość i rzucano do morza z nadzieją na szczęśliwszy los.
tak czasami się to zdarza - zwykle to efekt selektywnego wietrzenia skał osadowych, dziurki mogły być wcześniej np. jakimiś norami w osadzie, zanim zamienił się w twardą skałę.
Może Pan porozmawia z TV i nakręci jakąś serię filmów z geologii i minerałach w Polsce a może i na świecie ❔❗Zapewne chętnych do oglądania takich filmów nie brakuje - tylko nie mają możliwości tego zobaczyć w polskojęzycznych programach ❕❗🙂😉🙂
@@GrzegorzBijakGEOpasja - Na pewno NIE za wysokie dla Pana te progi !!! Może niech Pan wyśle swój program z You Tube do jakiejś TV i zaproponuje współpracę - toć to NIC nie kosztuje ❕❗🙂🙂🙂
@@GrzegorzBijakGEOpasja telewizja za wysokie progi? O matko co z za błędne myślenie. Działanie według scenariusza i nieustanną propaganda. Absolutnie życzenia telewizji nie są wskazane... poza tym głównymi odbiorcami tv stają się osoby 60+. Tam nic nie dzieje się według rzetelności i wiedzy prowadzącego. Tylko schematy. Daje suba uwielbiam kamienie. Choć nie znam się na nich tak jak Pan :)
@@apopoedc dokladnie racja, w TV musialby robic tak jak oni chca wiec zyczenie temu panu wspolpracy z tv to raczej obelga. Na you tube ludzie z pasja tworza i lepiej tego nie niszczyc telewizja.
Wiedzą należy się dzielić a Pan robi to bardzo ciekawie, kamieniami zachwycałam się od dziecka i zawsze będąc w nowych miejscach staram się przywieść jakiś kamień, moja wnuc!ka też ma taką pasję
Miło że ktoś z mojego rocznika GeoUW zajmuje się geologią, ostali się głównie pasjonaci ;/ Moje losy zawodowe potoczyły się całkiem inaczej, ale co roku z żoną jeździmy na różne stanowiska i dłubiemy - głównie kielecczyzna, ale czasem też sudety. BTW polecam świetną mapę stanowisk Grześka, pewnie jest gdzieś na jego stronie :)
7 lat temu w wieku 9 lat znalazłem skamieniałe dna morza z okresu paleozoicznego i były to pierwsze skamieniałości jakie znalazłem. Przez kolejne lata szukając skamieniałości natrafiłem na wiele ciekawych okazów Pozdrawiam
Ciekawey film, lubie kamienie. W Walii jest ich tyle na plazy ze czasami ciezko piasek znalezc, sporo mam ale problem jest z tym, ze nie wiem co to jest.
Polecam książkę z cyklu leksykon przyrodniczy minerały. Będzie można samemu je identyfikować. Identyfikuje się je po nie tylko wyglądzie bo często się nie da ale po rysie, kruszeniu, przełamie itp a nawet czy występuje z czym sąsiednio.
to co na szybko znalazłem i pokazałem, raczej bez spektakularnych okazów - lepsze za dzieciaka w żwirowniach trafiałem, ale córka wróciła z wiaderkiem okazów :)
Ja mieszkam na Pomorzu i zauroczony jestem pięknem i różnorodnością znajdywanych na plaży fragmentów skał. Lubię jechać na plażę po sztormach i zbieram najciekawsze. Mam całkiem sporą kolekcję. Otoczaki pozbawione są warstwy zwietrzenia i są nieżle oszlifowane ukazując swoje piękno. Kamienie te są niemymi światkami niezwykle burzliwych dziejów naszej planety: - granity, które mają prawie 2 mld lat i powstały podczas kolizji płyt kontynentalnych, gdy powstawała Europa, - bazalty i porfiry świadczące o istnieniu wulkanów, - piaskowce jotnickie - wskazujące na suchy i gorący klimat, - wapienie mówiące o istnieniu płytkiego i ciepłego morza. Przeglądając takie kamienie można odbyć podróż w czasie :) Ostatnim moim znaleziskiem, który mnie niezwykle ucieszył jest piaskowiec skolitusowy mający ok. 550 mln lat i posiadający kanaliki wydrążone przez zwierzęta podobne do robaków. Jak mi wiadomo jest to chyba najstarsza skamielina jaką możemy znaleźć w Polsce. Kamienie są super! Super filmik! Pozdrawiam!
@@GrzegorzBijakGEOpasja W temacie siedzę wyłącznie amatorsko i hobbystycznie. Kiedyś postanowiłem nauczyć się rozpoznawania naszych skał. Przerobiłem kilka ciekawych publikacji - głównie niemieckich, duńskich i szwedzkich, bo tam znalazłem najwięcej informacji o skałach bałtyckich. Spisałem sobie to wszystko, a wypady terenowe utrwalają wiedzę. Teraz, gdy idę po kamienistej plaży, potrafię kilka słów powiedzieć o większości napotkanych skał, jakiego jest rodzaju i jak się nazywa, jej powstaniu, jakie zawiera podstawowe minerały, oszacować jej wiek i powiązać z dziejami naszej planety. To taka jedna z wielu moich pasji :)
@@cioofek3963 no ja aż tak bardzo w temat narzutniaków się nie zagłębiałem, bo zdecydowanie wolę skały in situ na Dolnym Śląsku albo w Świętokrzyskich, odsłonięcia skał, kamieniołomy itd. to mój żywioł
Na plaży w rejonie Mielna -> Łazy często znajduję bryły zbitej materii organicznej (węgiel brunatny/ torf) co to może być i skąd się bierze? Poza tym na plaży pod klifem morze odkryło stare zbutwiałe pniaki nadal wrośnięte korzeniami w ziemię? Kiedy mógł rosnąć ten las, bo musiało być to zanim został przykryty wydmami. Proszę o odpowiedź bo pytania te dręczą mnie co roku od 5lat.
tego typu fragmenty dawnych lasów - pnie z korzeniami na plaży, odkryte sztormami spod piasków wydmowych datuje się na ok. 3 tys. lat. Co do fragmentów uwęglonej materii organicznej najczęściej jest to węgiel brunatny - jego wychodnie są w klifie w Chłapowie k. Władysławowa, gdzie pod glinami polodowcowymi jest seria warstwowanych piasków i mułków z pokładami węgli brunatnych wieku mioceńskiego tzw. formacja burowęglowa.
słyszałem o czymś takim, ale nie używam i raczej odradzam, tak się nie rozpoznaje bo wiele skał czy minerałów może wyglądać tak samo, polecam mój film o rozpoznawaniu gdzie objaśniam dokładniej to zagadnienie
Swietny material. Dziękuję bardzo. Trochę się nauczyłam😊
Poraz pierwszy widze tak ciekawie opowiadającego geologa .Zbieram kamienie czasem bo są piekne ale nigdy nie wiedzialäm aż tyle na ten temat co dziś .Dziekuje 👍
ja także dziękuję, pozdrawiam!
Bardzo dziekuje za wskazowki, z urlopu zawsze wracam z walizka obciazona kamieniami.Pozdrawiam i czekam na nastepne filmy.
To co potem z nimi bo co roku to więcej?
Sluza jako dekoracja
Ostatnio byłem na terenówkach z geomorfologii i geologii, mega fajne zajęcia, polecam studia geograficzne :)
O rany! Mogę takie wiadomości godzinami oglądać. Świetny filmik i czekam na następne. Pozdrawiam
Chwalmy algorytm YT, bo wyświetlił mi ten film :) Pracuję w Gdyni w piwnicach i przy fundamentach stuletnich budynków zaledwie kilka kilometrów od morza. Często znajduję kamienie, które swoim wyglądem i unikatowością po prostu wzbudzają we mnie ciekawość. Co to? Skąd to? Jak to? Jakie ładne. Jakie ciekawe. itp. Zobaczyłem ten film i już jestem pewien, że znajdę na tym kanale masę odpowiedzi i ciekawych informacji. Dzięki Grzegorz za ten kontent.
Witam Serdecznie,
czy jest możliwe zasięgnąć informacji związanej z zbieraniem kamieni z plaży
chciałbym zbierać kamyki z plaż morskich (zbierać amatorski tak dla rozrywki)
czy na to potrzeba jakieś pozwolenie, aby niemieć problemów.
@@DRAGOON.GTR84 Kamienie z plaży nie są w żaden sposób chronione, dopóki nie szukasz ich na terenie rezerwatu
Zawsze uwielbiałem zbierać kamienie na plaży. Nie wnikałem co to za skała i z jakiego okresu, zbierałem je dla samej unikalności i urody. Taki chyba atawizm prehistoryczny. Targałem je kilogramami ze spacerów. Na geografię się nie dostałem (po technikum zbyt nisko punktowana była) i tak uśpiła się ta moja fascynacja i chęć pogłębiania wiedzy na temat kamieni, chociaż nadal nie mogę się oprzeć ich urokowi i zbieram je z pasją. Chyba czas na powrót. Chcę poszukać jakichś książek dla laików (na początek). Dziękuję za ten film.
Ależ to było ciekawe! Bardzo dziękuję za ten materiał. Kamienie zbieram bo je lubię, teraz przynajmniej wiem po co sięgam. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam.
Lubię słuchać geologów.. Znakomity film.
Moje dzieci ciągle pytają o znalezione skały. Zwykle wiem co jest co - granit, wapień czy krzemień, ale nie potrafię dokładnie wyjaśnić skąd biorą się kropki, pasy na skałach albo w detalach powiedzieć o skamieniałości. Wydaje mi się, że Pana kanał pozwoli mi poszerzyć wiedzę i być może jeszcze bardziej zainteresować moje dzieci skałami. Dziękuję! :)
Ogromna wiedza, a przekazywana w bardzo przystępny sposób. szacun
Z wielką przyjemnością obejrzałam filmik. Super, że dzieli się Pan swoją wiedzą. Czekam na więcej 😁
Świetny film. Aż mi się zajęcia że studiów przypomniały. Pozdrawiam
Super filmik, byłam w Dziwnowie i mam takie znaleziska, zbieram kamienie wszędzie gdzie jestem, a pana film fajnie objaśnił, co jest czym, więcej takich filmów prosimy.
Jaka plaża? Ciekawe czy nadal tam są. Bo jadę akurat w tym tygodniu do Dziwnowa
Właśnie jestem w Pleśnej koło Gąsek i dokładnie te kamienie spotykam codziennie na plaży. Zastanawiałam się co to za kamienie. Zatem bardzo dziękuję za wspaniały film - idealny dla mnie. Świetnie pan opowiada i pokazuje okazy. Liczę na jeszcze coś😊 Dziękuję.
dziękuję i powodzenia w poszukiwaniach, filmów o tym już kilka jest dostępnych a kolejne są w trakcie realizacji, także będzie co oglądać :)
Świetne miejsce, mi się udało być tam w czerwcu.
Ło Panie pierwszy raz słyszę te nazwy składy itp super gratuluje wiedzy
Super film. Od dziecka fascynuję się kamieniami, czyli skałami. Godzinami wpatrywałam się w ich tekstury i czekałam aż przemówią skamieniałe prawieki, a one nic. Bardzo fajny wykład, krótko, przystępnie, sympatycznie. Zrobiłam sobie notatki i będę błyszczeć wiedzą na plaży! Trochę mało było o krzemieniach... Dziękuję i pozdrawiam serdecznie! Joanna
dziękuję, o krzemieniach to na pewno będę miał inne okazje o nich poopowiadać w innych miejscach :)
Bardzo proszę o więcej. :) Pozdrawiam serdecznie!
Super. Zawsze na plaży zbieram kamienie dla ich piękna.Teraz dowiedziałam się o ich pochodzeniu i nazwach. Dziękuję 🥰🤗
Tydzień temu wróciłam z Gdyni. Tam to można piękne okazy znaleźć 😍 Belemnity, całe muszelki skamieniałe różnego rodzaju, nawet bursztyn się mi trafił. Nigdy w Gdyni nawet ziarenka bursztynu nie zauważyłam, a tym razem okaz ok centymetra. Nie znoszę opalać się bezczynnie, spacerując więcej zyskuję 🤩
Po studiach pasjonowałem się geologią. Też zbierałem minerały i miałem dość sporą kolekcję z całego świata. A potem jakoś mi przeszło i oddałem to do uniwersytetu i do liceum. Liceum wiem że bardzo "mądrze " jak im się znudziło wywaliło do kosza bez przekazania gdzieś indziej. Inteligencja tam pracuje i uczy. Część okazów sprzedałem w zestawach po 30 i więcej sztuk. Wiele też w tym było skamieniałości. Na plaży otoczaki z reguły mało ciekawe od strony geologicznej. W Polsce jak ktoś lubi to fajnie wybrać się w pogórze Kaczawskie - tam można dobrze poszperać na twardych minerałach.
Super film. Ja znalazłam całe trylobity, ale z dziwnym długim ogonem i bardzo dziwne,regularne, w geometryczne wzory skamieniałości. Z jednej strony podlużne pasy,a z drugiej piękny wzór rombów. Bardzo dziękuję za film👍
Jak byłam nad morzem nazbierałam takich kolorowych kamieni, dobrze posłuchać histori o nich. Muszę częściej zaglądać tutaj. Pozdrawiam i życzę powodzenia 👍🙂
Woooow co za słownictwo, KOSMOS .
To ciekawe co kryje się pod maszyny stopami chodząc po plaży.
Super materiał !
ledwie liznąłem temat, geologia jest niezwykła :)
Świetny odcinek.bardzo przydatny w przyszłych poszukiwaniach.Tato jak był nad morzem to nazbierał wiadro kamieni ale na szczęście coś tam trafił z skamielin😁.
Wiekszosc moich kamieni mam z tej play i kawałek dalej za Kołobrzegiem
Piękne skały, też uwielbiam zbierać na plaży 😊
WIDZU ❕❗ Osobiście możesz dać jedną " łapkę do góry " ale pod innymi pozytywnymi komentarzami możesz również dodać tych " łapek "
- TYLE - aby twórca miał chęć zrobić NAM następny program ❕❗A więc kciuk do góry 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
👍👍👍👍👍👍
Fajny film o ogromnej wiedzy ...dla nie których kamień to poprostu kamień...podoba mi się bo obejrzałem do końca nie raz jak ktoś opowiada to się słuchać nie chce a tu Pan mnie wciągnął w podróż do przeszłości.. pozdrawiam subskrybuje!
bardzo dziękuję, mega motywacja by dalej nagrywać filmy a tym co ziemia nam daje i opowiada swoją historię
Dziękuję. Bardzo przydatny film. 🍀Dobrego wypoczynku Panu i Rodzince życzę ❤️🐟
dziękuję bardzo
Bardzo ciekawie przedstawiony temat - sama też z przyjemnością czytam otoczaki plażowe :) nie ma nudy nad Bałtykiem ;) pozdrawiam geologicznie! :)
Dziekuje za ciekawy i ladnie przedstawiony filmlk.
Ale super! Kocham zbierać ładne kamienie, a nic o nich nie wiem. Subskrybuję, dobra robota Grzesiu :).
Witam. natrafiłem i mimo, że skałmi się nie zajmuję to jednak obejrzałem z ciekawością. Najciekawsze dla mnie oczywiście muszlowce i żyjątka. Będę oglądał regularnie. Pozdrawiam
Najlepszy film na jaki trafiłam na youtubie od dawna :) Jestem pod wrażeniem wiedzy i świetnie Pan opowiada!
dziękuję!
Ależ super. Zbieram minerały i skamieliny. Wiele razy miałam problem z ich oceną i "zrozumieniem". Znad morza "ściągnęłam" dwie walizki kamyków. Teraz je z fascynacją analizuję!! Dziękuję!! Jeszcze proszę!
Bardzo ciekawy film! za 2 tygodnie będę w okolicy :))) - na plaży nie jestem w stanie wytrzymać plażując, ale nastawiam się na dłuuugie spacery i szukanie morskich skarbów:) teraz będzie mi dużo łatwiej:)))
no to duże urozmaicenie, ale też takich plaż kamienistych u nas malutko
@@GrzegorzBijakGEOpasja pas Trzęsacz - Pogorzelica (dalej w stronę Mrzezyna już piaszczyście) - na plaży kamieni masa i... znalazłam kilka fajnych kamyczków z liliowcami:))))))))) jeden szczególnie lubię, bo mam na nim fragmenty liliowców i w przekroju poprzecznym i podłużnym, plus odcisk muszli. Bardzo dziękuję za ten film, bo był ogromną inspiracją:)))
Polecam plażę w miejscowości Wicie koło Jarosławca. tam można znaleźć skamieniałości w dosyć dużych otoczakach
Piękności 😍 to co rodzi Matka Natura jest najpiękniejsze 🌸🌼
Dziękuję za filmik 🙏🏻
Świetny film! Tamtej jesieni nazbierałem trochę ładnych kamieni, teraz będzie mi je łatwiej zidentyfikować. No i życzę udanego urlopu 😀
Jakie to ciekawe, dziękuję ! Miałem zostać paleontologiem, finalnie jednak zostałem historykiem sztuki, ale dzieje z czasów, gdy sztuka jeszcze nie istniała, nadal mnie interesują. Łapka i sub.
Super, dobra garść wiedzy w pigułce. Właśnie wróciłem z 6 letnim synem z Redłowa, kilka kilo kamieni więcej w domu ale znalazły się fajne okazy koralowców, gąbek i nawet jeden spory belemnit jeszcze w skale więc wszyscy zadowoleni. Fajnie byłoby posłuchać i obejrzeć więcej na temat skamieniałości które leżą nam pod nogami na plażach polskich.
Pozdrawiam i leci subek 🙂💪
Co roku podczas spacerów po plaży zbieramy z córką kamienie i zabieramy kilka sztuk,układamy je potem przed domem a potem cały rok cieszą oko i przypominają o wakacjach😎Dziękuję za ciekawy filmik z dawkę informacji o budowie i nazwach kamieni😁
Super film 👍 fajnie się ogląda. Pozdrawiam 👋
Pamiętam na Rozewiu znalazłem olbrzymi głaz z ziarnami błekitnego kwarcu. Ciągle gdzieś tam jest. Na samym rozewiu plaże są bardzo kamieniste, to był bardzo duży otoczak.
Rozewie najlepsze, byłem z 15 lat temu, miałem być teraz, ale pokomplikowały się terminy i wylądowałem na Wolinie
@@GrzegorzBijakGEOpasja Ja byłem w 2018 - przy okazji jak była refulacja plaży w Jastrzębiej złapałem parę bursztynów. Ciekawe ile tej plaży zostało po czterech latach.
Świetny materiał, Sub leci. Pozdrawiam
Pozdrawiam z New York.. 👌👌👌
Uwielbiam geologię , amatorsko zbieram
Mam sporo kolekcje,
Gratuluję-świetny kanal:)ciekawy i tresciwy:)
Bardzo ciekawie Pan opowiada 👍👍👍❤️❤️❤️
Dzień dobry. Znalazłem kiedyś w Bałtyku kamień przypominający skamieniały ząb ,gdzieś go mam do dzisiaj. Pozdrawiam ,kocham nasze morze i szczerze zależy mi na jego ,,zdrowiu''.
Pierwszy raz widzę Twój kanał. Zaczyna mnie interesować ten temat...i łapka leci w górę ...i zawitam ponownie :)
Ale bym zbierał !! Świetny film , Pozdrawiam
Świetny film, pozdrowienia z lasu :))
Świetny wykład,zbieram od lat,sortuję kolorami,kształtem strukturą itp.Zabieram najciekawsze.Najpiękniejsza pamiątka z wakacji.
bardzo ciekawy filmik!
Chciałbym zapytać co to była ta różowa skała, która leżała w skałach osadowych. Znalazłem coś takiego i nie jestem pewien co to jest. Dziękuje jeszcze, dzięki panu udało mi się rozpoznać kilka skał, też przywiezionych znad Bałtyku.
dziękuję, bardzo wartościowy film.
zajebisty filmik, pierwszy raz slucham o geo ale musze ci przyznac ze zajebiscie zainteresowales mnie tematem po takim wprowadzeniu.
chodze cale zycie a nie wiem po czym ^^ pzdr
dzięki, ziemia skrywa wiele tajemnic i ciekawostek, zwłaszcza w górach - w kolejnych filmach będę o tym opowiadał
+ 👍 i Pozdrawiam !
Jestem tu pierwszy raz, kamienie zbieram z innych względów niż geologiczne ale dzięki temu odcinkowi dowiedziałem się że mam skamieniałość liliowców
No ciekawie, myślę że wyciągnę trochę wiedzy z Twojego kanału. Dzięki za materiały
Bardzo dziękuję... wszystko super.. dziękuję za wiedzę i za zaangażowanie
natomiast bardzo zalecam zakup i stosowanie statywu , wyznaczenie stałego punktu ostrości...
i prezentowanie okazów właśnie w tym punkcie, lub w inny sposób ? np poprzez montaż/... niekontrolowane zmiany kadru=rzucanie kamerą !!!
bo oczekiwanie aż kamera ustawi ostrość jest .......
nie mniej dziękuję !!!!
dziękuję za opinie, na części moich filmów jest to o czym Pani pisze, ale niektóre, jak ten są robione "na spontanie" i często pod presją czasu, na tę plażę trafiłem ostatniego dnia, na 2h przed powrotem na Dolny Śląsk
Co za niespodzianka, takich treści szukałam. Bardzo pomocny materiał.
Hmm mamy to samo nazwisko 🤔 coś w tym jest bo za każdym razem gdy byłem na plaży z rodziną to bardzo interesowały mnie różne kamienie, ich struktura, krztalty i kolory. Spędzałem dużo czasu na tym przez co żona narzekała 😁
A może to ty nagrywałeś, tylko zapomniałeś. :-)
Przed laty znaleźliśmy ( i to jednego dnia ) przy Klifie Orłowskim trzy skamieliny - ale kości. Były dość duże. Nigdy więcej nie znalazłam coś podobnego.
Proszę pojechać na pogórze kaczawskie i poszukać w odkrywkach. Zaskoczy Panią jakie tam można rzeczy wyciągnąć i jak duże skamieniałości oraz jakich całych zwierzątek.
Interesuję się tymi cudami,dziękuję😊
Jestem niepoprawną kolekcjonerką kamieni i muszli. Mam wiele takich „skarbów” w domu :)
Niekoniecznie to dobrze, kamienie też mają swoje oddziaływanie na człowieka. Niektóre minerały wpływają negatywnie na ludzi i tworzą ich ospałość.
@@ToTemat XD co jeszcze
@@grzegorzkopczak4554 Jeśli wierzysz w biblię to więcej słów nie trzeba. Wierzysz w coś bez dowodów ale nie wierzysz w kamień. :-D Jeśli katolik to skończonym trzeba być ignorantem.
@@ToTemat otóż nie tym razem XD jestem ateistą. I nie nauka nic nie mówi o działaniach minerałów i kamieni
@@grzegorzkopczak4554 Prosta sprawa, potrzymaj Radu trochę w kieszeni lub uranu to nauka sama do Cebie szybko dotrze. Teraz nie dobijaj piłki że inne minerały masz na myśli bo to też minerały. Ale musisz wiedzieć że pirokseny czy magnetyty lub skały takie jak oliwiny mają w sobie pewne właściwości i one wcale nie kończą się zawsze na powłoce minerału. To nauka jeszcze ci chyba mówi nie? Masz zlepieńca z takimi minerałami to jak działa czy nie działa na ciebie? No chyba działa nie. Temat rzeka a jestem zdania, że kto szuka wiedzy ten ją znajduję. Większość prześliźnie się po okładce - książek których nawet nie ma, bo trzeba szukać jakby po sztuce kartki. Poczytaj bardziej dogłębnie o przykładowo oliwinach też ciekawostka będzie. a nawet być może o migmatytach jak głęboko zaczniesz czytać. Warto też z śnieżki wziąć sobie z kopca kawał i przy nim spać... co to za skała> no właśnie a jakie może mieć działanie a no własnie.
Dzięki!
33 lata temu znalazłam kamyk w morzu który wyglądał jak otoczak, szary, ale jak go zmoczyłam widac było na nim szkieleciki małe i jakby listki paprotki. Cały był tym pokryty. Miałam go ze 20 kilka lat dopóki dzieci sie nie dorwały, szkoda że już go nie mam 🙃
Ale trafiłam, akurat jestem w Dziwnówku z rodziną 😃 jutro wybieramy się w takim razie na poszukiwania skarbów 👍🏻👍🏻
Byłam, zobaczyłam, zdobyłam 😄 udało mi się znaleźć z dziećmi jedną skamielinę tej pasiastej muszelki. Tak się cieszyły, że nie mogły się zdecydować, którą część które sobie zostawi 😃
Dwukrotnie znalazłam małe najzwyklejsze otoczaki z dziurką.Zaintrygowały mnie ogromnie.Znalazłam w Goole ,że to "wiedźmie kamienie".Czyniono nimi czary,zaklinano rzeczywistość i rzucano do morza z nadzieją na szczęśliwszy los.
tak czasami się to zdarza - zwykle to efekt selektywnego wietrzenia skał osadowych, dziurki mogły być wcześniej np. jakimiś norami w osadzie, zanim zamienił się w twardą skałę.
A ja zrobiłem żonie naszyjnik😉
Może Pan porozmawia z TV i nakręci jakąś serię filmów z geologii i minerałach w Polsce a może i na świecie ❔❗Zapewne chętnych do oglądania takich filmów nie brakuje - tylko nie mają możliwości tego zobaczyć w polskojęzycznych programach ❕❗🙂😉🙂
to już za wysokie progi :)
@@GrzegorzBijakGEOpasja - Na pewno NIE za wysokie dla Pana te progi !!! Może niech Pan wyśle swój program z You Tube do jakiejś TV i zaproponuje współpracę - toć to NIC nie kosztuje ❕❗🙂🙂🙂
@@GrzegorzBijakGEOpasja - np. Cejrowski właśnie tak robi - dostaje kasę i obsługę techniczną do stworzenia jego programów np. " Boso przez świat " ❕😉
@@GrzegorzBijakGEOpasja telewizja za wysokie progi? O matko co z za błędne myślenie. Działanie według scenariusza i nieustanną propaganda. Absolutnie życzenia telewizji nie są wskazane... poza tym głównymi odbiorcami tv stają się osoby 60+. Tam nic nie dzieje się według rzetelności i wiedzy prowadzącego. Tylko schematy.
Daje suba uwielbiam kamienie. Choć nie znam się na nich tak jak Pan :)
@@apopoedc dokladnie racja, w TV musialby robic tak jak oni chca wiec zyczenie temu panu wspolpracy z tv to raczej obelga. Na you tube ludzie z pasja tworza i lepiej tego nie niszczyc telewizja.
Zbieram ostatnio z synem kamienie i ten film odpowiedział mi na wiele jego pytań
Dla zasięgów
Leci sub. W koncu bede mial co robic nad morzem.
Wiedzą należy się dzielić a Pan robi to bardzo ciekawie, kamieniami zachwycałam się od dziecka i zawsze będąc w nowych miejscach staram się przywieść jakiś kamień, moja wnuc!ka też ma taką pasję
Miło że ktoś z mojego rocznika GeoUW zajmuje się geologią, ostali się głównie pasjonaci ;/
Moje losy zawodowe potoczyły się całkiem inaczej, ale co roku z żoną jeździmy na różne stanowiska i dłubiemy - głównie kielecczyzna, ale czasem też sudety. BTW polecam świetną mapę stanowisk Grześka, pewnie jest gdzieś na jego stronie :)
tak ciekawe że nie mogłam sie oderawć .wiedza super.
7 lat temu w wieku 9 lat znalazłem skamieniałe dna morza z okresu paleozoicznego i były to pierwsze skamieniałości jakie znalazłem. Przez kolejne lata szukając skamieniałości natrafiłem na wiele ciekawych okazów
Pozdrawiam
Dziekuję za ciekawą opowieść
Kozak, uwielbiam kamulce. Teraz te wszystkie brzydkie wiem czym są, czerwony otoczak był dla mnie klinkierem 😜. Zajebisty film
Bardzo ciekawy filmik
Fajne, dzięki
fajnie. Poleciał sub.
Świetny filmik, tylko coś czuję, że teraz będę chodzić na plażę z młotkiem 😂
ale wymiatasz! szacuneczek
Hej ... obejrzę później ... ale można tam znaleźć sporooo ... Pozdrawiam :)
Super film 👏
Super film. Może oddzielny film o krzemieniach w tym tych co można znaleźć nad naszym morzem
Ciekawey film, lubie kamienie. W Walii jest ich tyle na plazy ze czasami ciezko piasek znalezc, sporo mam ale problem jest z tym, ze nie wiem co to jest.
Polecam książkę z cyklu leksykon przyrodniczy minerały. Będzie można samemu je identyfikować. Identyfikuje się je po nie tylko wyglądzie bo często się nie da ale po rysie, kruszeniu, przełamie itp a nawet czy występuje z czym sąsiednio.
Właśnie nabyłeś nowego subskrybenta ;)
Ach, Polskie morze i plaża. Jak dawno nie byłem.
Panie fajne te niektóre kamyczki, kolorowe. Nazbierałeś coś ?
to co na szybko znalazłem i pokazałem, raczej bez spektakularnych okazów - lepsze za dzieciaka w żwirowniach trafiałem, ale córka wróciła z wiaderkiem okazów :)
Świetny film po pracy (:
Ogromna wiedza, tylko podziwiac
Ja mieszkam na Pomorzu i zauroczony jestem pięknem i różnorodnością znajdywanych na plaży fragmentów skał. Lubię jechać na plażę po sztormach i zbieram najciekawsze. Mam całkiem sporą kolekcję. Otoczaki pozbawione są warstwy zwietrzenia i są nieżle oszlifowane ukazując swoje piękno. Kamienie te są niemymi światkami niezwykle burzliwych dziejów naszej planety:
- granity, które mają prawie 2 mld lat i powstały podczas kolizji płyt kontynentalnych, gdy powstawała Europa,
- bazalty i porfiry świadczące o istnieniu wulkanów,
- piaskowce jotnickie - wskazujące na suchy i gorący klimat,
- wapienie mówiące o istnieniu płytkiego i ciepłego morza.
Przeglądając takie kamienie można odbyć podróż w czasie :)
Ostatnim moim znaleziskiem, który mnie niezwykle ucieszył jest piaskowiec skolitusowy mający ok. 550 mln lat i posiadający kanaliki wydrążone przez zwierzęta podobne do robaków. Jak mi wiadomo jest to chyba najstarsza skamielina jaką możemy znaleźć w Polsce.
Kamienie są super! Super filmik! Pozdrawiam!
super - widzę, że całkiem dobrze siedzisz w temacie :), pozdrawiam!
@@GrzegorzBijakGEOpasja W temacie siedzę wyłącznie amatorsko i hobbystycznie. Kiedyś postanowiłem nauczyć się rozpoznawania naszych skał. Przerobiłem kilka ciekawych publikacji - głównie niemieckich, duńskich i szwedzkich, bo tam znalazłem najwięcej informacji o skałach bałtyckich. Spisałem sobie to wszystko, a wypady terenowe utrwalają wiedzę. Teraz, gdy idę po kamienistej plaży, potrafię kilka słów powiedzieć o większości napotkanych skał, jakiego jest rodzaju i jak się nazywa, jej powstaniu, jakie zawiera podstawowe minerały, oszacować jej wiek i powiązać z dziejami naszej planety. To taka jedna z wielu moich pasji :)
@@cioofek3963 no ja aż tak bardzo w temat narzutniaków się nie zagłębiałem, bo zdecydowanie wolę skały in situ na Dolnym Śląsku albo w Świętokrzyskich, odsłonięcia skał, kamieniołomy itd. to mój żywioł
Czy w Baltyku wystepuja diesiaj ostrygi, bo w morzu polnocnym wystepuja do dzis?
Dziekuje za filmik 😀
Teraz bede z okiem geologa chodzic po plazy.
Fajny i przydatny filmik 😃👍
Na plaży w rejonie Mielna -> Łazy często znajduję bryły zbitej materii organicznej (węgiel brunatny/ torf) co to może być i skąd się bierze? Poza tym na plaży pod klifem morze odkryło stare zbutwiałe pniaki nadal wrośnięte korzeniami w ziemię? Kiedy mógł rosnąć ten las, bo musiało być to zanim został przykryty wydmami. Proszę o odpowiedź bo pytania te dręczą mnie co roku od 5lat.
tego typu fragmenty dawnych lasów - pnie z korzeniami na plaży, odkryte sztormami spod piasków wydmowych datuje się na ok. 3 tys. lat. Co do fragmentów uwęglonej materii organicznej najczęściej jest to węgiel brunatny - jego wychodnie są w klifie w Chłapowie k. Władysławowa, gdzie pod glinami polodowcowymi jest seria warstwowanych piasków i mułków z pokładami węgli brunatnych wieku mioceńskiego tzw. formacja burowęglowa.
@@GrzegorzBijakGEOpasja Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź. Życzę zdrowia i sukcesów. pozdr.t
Super film!👍
Super , dzięki. A czy jest jakaś aplikacja która rozpoznaje kamienie / minerały?
słyszałem o czymś takim, ale nie używam i raczej odradzam, tak się nie rozpoznaje bo wiele skał czy minerałów może wyglądać tak samo, polecam mój film o rozpoznawaniu gdzie objaśniam dokładniej to zagadnienie