A földkerekség meghódítói - Grüll Tibor előadása

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ก.ย. 2024
  • A 2023. szeptember 23-án tartott „Történelem és geopolitika” című konferenciánkon egy új, pontosabban fogalmazva évszázados álmából feltámadó tudományterület szemléletmódját mutattuk be. Míg a rendszerváltás előtt általában a kapitalista és szocialista rendszerek ellentétével magyarázták a különböző konfliktusok hátterét, addig az utóbbi évtizedekben ismét előkerült a geopolitikai gondolkodás, amely a földrajzi-történelmi adottságok és a politikai döntések közötti kapcsolatokra világít rá. Az eseményen a téma jeles magyar szakértői mutatták be a geopolitika különböző aspektusait. Az előadók tanulmányai megtalálhatók a Rubicon folyóirat 2023/11-12-es duplaszámában!
    A konferencia nyolcadik részének felvétele Grüll Tibor előadását tartalmazza.

ความคิดเห็น • 14

  • @scubazola
    @scubazola 8 หลายเดือนก่อน +5

    Kitűnő előadás, nagyon pontos hivatkozásokkal. Külön kiemelem a finom utalásokat a jelenkor intézkedéseire, mint például a bostoni középiskolákban lecserélendő a Mercatol térképeket a Gall-Peters vetületre, ami semmi más, mint a közvélemény megvezetése. A Föld legnagyobb országa márpedig továbbra is Oroszország.

  • @zoltanjoboru8401
    @zoltanjoboru8401 8 หลายเดือนก่อน +8

    Köszönöm az előadást! Nagyon érdekes volt.

  • @piffpuffjoe6536
    @piffpuffjoe6536 8 หลายเดือนก่อน +4

    Jó előadás, jó az előadó, kár hogy a kamerát kezelő a vetített ábrák mutatásában nem volt szinkronban az előadóval. Őt ugye halljuk, a szemünkkel viszont inkább a vetített diákat néznénk közelképként mutatva. Na, majd talán legközelebb. Reméljük van az illetőben annyi fejlődési potenciál..

  • @magdolnagellen3321
    @magdolnagellen3321 8 หลายเดือนก่อน +3

    38:10 fantasztikus előadás hallottam, köszönöm szépen

  • @szilardigari574
    @szilardigari574 8 หลายเดือนก่อน +1

    Zseniális

  • @gr.gr.9886
    @gr.gr.9886 8 หลายเดือนก่อน +2

    A Partush birodalmat Róma nem tudta legyőzni, az Eufratesen tûlra nem jutott.
    Nagy Sàndor viszont elęrt Indiàig, de màr meghóditani nem tudta, mivel a katonài hullottak, mint a legyek a szàmukra rossz időjàràs miatt.

    • @wernerreiner1343
      @wernerreiner1343 3 หลายเดือนก่อน

      Az a perzsa birodalom amelyiket (III.)Alexandrosz meghódított, folyamatos uralkodóváltással küzdött és meggyengült, Róma pedig olyan belső zűrzavarral küzdött - polgárháborúk, később uralkodógyilkosságok - egy erős párthus hatalommal nézett szembe. Alexandrosz katonái pedig tényleg hullottak mint a legyek, és talán ezért is fellázadtak, és a Hüphaszisz folyónál megtagadták a további harcot, elegük volt már a folyamatos háborúzásból.Alexandrosznak muszáj volt megállni.

  • @lupus4977
    @lupus4977 8 หลายเดือนก่อน +1

    Nem Nemród (Nimród) volt az első király (i.e. 1751) még Róma (i.e.27) előtt? Korábbra kellene visszamenni!

    • @wernerreiner1343
      @wernerreiner1343 3 หลายเดือนก่อน

      Ha úgy veszem, Ménész vagy Narmer még régebbi, kb Kr.e.3000...

  • @gargyanpeter9431
    @gargyanpeter9431 7 หลายเดือนก่อน

    Ja szóval Létezi szögtartó és síktartó vetület. A reülösök hajósok a szögtartó vetületet Monjam szetették jobban Mármint a tájékozódás sz7erint. Sok mindent szerenék mondani , ed ez aste nem fér bele mondanivalómba.