Niskie AMH. Szanse na ciążę przy niskiej rezerwie jajnikowej - rozmowa z dr Łukaszem Sroką

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ส.ค. 2024
  • Oznaczenie poziomu AMH jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności. Określa ono rezerwę jajnikową, czyli ilość pęcherzyków zdolnych do przekształcenia się w komórkę jajową.
    👉ZOBACZ: plodnosc.pl/
    👉ZOBACZ: pomocdlaplodno...
    👉Dołącz do naszej grupy zamkniętej (Obudź w sobie życie) dla Kobiet starających się o dziecko: / 16593. .
    Jego wynik może dać kobiecie wskazówkę, ile czasu zostało jej na zajście w ciążę.
    Co jednak jeśli komórek jajowych jest zbyt mało? Czy rzeczywiście ich ilość jest najważniejsza? Okazuje się, że mimo niskich wskaźników AMH, wiele kobiet posiada oocyty wystarczająco dobrej jakości, by zajść w ciążę.
    O szansach na ciążę naturalną oraz tę z in vitro przy niskiej rezerwie jajnikowej porozmawiamy dziś z ginekologiem-położnikiem, cenionym specjalistą leczenia niepłodności oraz Kierownikiem Medycznym kliniki InviMed Poznań dr. n. med. Łukaszem Sroką.
    Pytania do Specjalisty:
    - Na początek przypomnijmy, a także wyjaśnijmy paniom, które dopiero są na początku drogi leczenia niepłodności i być może całkiem niedawno zetknęły się z pojęciem AMH - czym ono jest? Dlaczego oznaczenie poziomu tego hormonu jest tak istotne w podstawowej diagnostyce niepłodności oraz jakie parametry mogą budzić niepokój?
    - Niskie AMH to ile…?
    - A czy zbyt wysokie AMH może mieć zły wpływ na zajście w ciążę? Skąd u kobiet takie rozbieżności w wynikach - czy oprócz wieku coś jeszcze może wpływać na obniżenie rezerwy jajnikowej?
    - Jakie parametry będą normą dla kobiety 25-letniej, jakie dla 30-35-letniej, a jakie dla kobiet 40-letnich? W jakim stopniu na poszczególnych etapach życia można poprawić parametry rezerwy jajnikowej - czy w ogóle to możliwe, by zwiększyć liczbę oocytów, czy jednak można popracować tylko nad jakością i w jaki sposób?
    - W jakim stopniu ilość oocytów idzie w parze z jakością - czy obniżona rezerwa jest jednoznaczna z jakością tych nielicznych komórek jajowych? Czy podobnie jak u mężczyzn mówi się, że wystarczy jeden silny zdrowy plemnik, by zapłodnić komórkę, tak u kobiet wystarczy jeden zdrowy i dobrej jakości oocyt? I co to znaczy dobrej jakości komórka jajowa?
    - Jak zmieniają/zmniejszają się szanse na ciążę wraz z wiekiem kobiet i dodatkowo obniżoną rezerwą jajnikową? Tak procentowo - jakie szanse na ciążę ma kobieta z niskim (tzn. jakim?) poziomem AMH.
    - Jak wygląda skuteczność leczenia niepłodności w przypadku niskiej rezerwy bez zastosowania metody in vitro, a jak z jej pomocą - jaka jest skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego w przypadku kobiet z niskim AMH i słabą jakością komórek, a takie niskim AMG i dobrą jakością komórek?
    - Jakie parametry AMH w połączeniu z innymi przyczynami (jakimi?) niepłodności mogą sugerować, że in vitro może okazać się nieskuteczne?
    - Jakie parametry AMH są przeciwwskazaniem do IVF, a raczej do rozważenia in vitro z komórką dawczyni.
    - Czy da się uzyskać dobrze rokujący zarodek z obniżonej jakości komórki jajowe, ale np. silnego, zdrowego plemnika? W jakim stopniu w sytuacji, gdy kobieta ma obniżone AMH i słabą jakość komórek, znaczenie ma jakość nasienia partnera?

ความคิดเห็น •