👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom: (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu) blog.poradnik-budowlany.com/n... 👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek: (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu) blog.poradnik-budowlany.com/n... 👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach: quatro-domy.pl/ 👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane: jaksiewybudowac.pl/ 👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji: jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty... 👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce" Strona: www.budowawpraktyce.pl/ 👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować": Strona: blog.poradnik-budowlany.com/ 👉 Projekty budowlane: Strona: domymodelowe.pl/
a co sądzicie dla domu w wodzie o izolacji w postaci masa KMB 3 warstwy plus na to warstwa epdm i w roli ochrony izolacji folia PE budowlana. Dopier na to izolacja cieplna? sprawdzi się?
@@egoistaX albo masa KMB, albo papa albo EPDM. Nie ma sensu mieszać kilku materiałów. Potem termoizolacja i na końcu ocieplenie. Taka kolejność jest najlepsza.
Dozwolone byłoby wysmarowanie fundamentu lepikiem na zimno i obłożenie dobrej jakości papą? Na to styropian, folia kubełkowa i obsypanie żwirem. Ma to sens?
Witam, proszę o Waszą opinię. Kupiłem dom około 50 letni parterowy, który na całej powierzchni jest podpiwniczony (85m2). Podpiwniczenie to sprawiło, że ściany na parterze nie są mocno zawilgocone, nigdzie nie ma śladów pleśni. Przymierzam się do dużego remontu i należałoby zacząć od porządnej izolacji piwnicy. Podłogi w piwnicy są betonowe w dobrym stanie, planuje w piwnicy montaż kilku grzejników które utrzymywałyby temperaturę w sezonie grzewczym około 15 stopni,(piwnica może być częściowo użytkowa) wymianę okien na plastiki z nawiewnikami i wykuciem otworu w kominie do kanału wentylacyjnego żeby był przewiew. Izolacja Ponieważ izolacja budynku tak jak podczas budowy nowego domu jest w tym przypadku niewykonalna, planuję zrobić to w następujący sposób: 1. Izolacja od zewnątrz - Masa KMB do głębokości fundamentów - folia kubełkowa - kamień - czyli standard, a od poziomu parteru wiadomo styropian lub wełna. 2. Izolacja od wewnątrz - Na podłogę w piwnicy Zaprawa uszczelniająca (do basenów) - z racji braku możliwości kucia podłóg (kwestie niewiadomej konstrukcji budynku) i braku możliwości położenia styropianu - wysokość pomieszczeń w piwnicy to około 2m. hydroizolacje24.pl/zaprawa-uszczelniajaca-ultrament-25-kg Pytania: 1.Co sądzicie na temat izolacji podłóg w tej sytuacji, i takimi zaprawami? (Może to dobry temat na podcast :D ) Czy wpływ wody która zostanie "zamknięta" pod masą uszczelniającą nie będzie destrukcyjna na pozostałe podłoże budynku? 2. W opisanym przeze przypadku mamy załatwioną kwestię izolacji ścian pionowo i fundamentów pod podłogą, ale zostają ściany od dołu w ziemi. Woda będzie podciągana kapilarnie przez mur. No i w tym przypadku można by zastosować nawierty od wewnątrz w ścianie pod odpowiednim kątem i w odpowiedniej częstotliwości i zalanie ich odpowiednim środkiem. Proces ten zatrzyma dalsze podciąganie kapilarne wody. Jest to jednak dość kosztowny proces, który w tym przypadku z racji wielkosci piwnicy szedłby w co najmniej kilkanaście tysięcy zł. Pytanie czy jest to warte czy odpuścić izolację ścian od dołu? A może jest jakaś alternatywa? Ciekawy link w tym temacie: pinkmartiniboy.wordpress.com/2018/12/02/wilgoc-w-piwnicy-jak-sie-jej-pozbyc/
W opisanym przypadku na izolację pionową zalecam raczej szlam elastyczny zamiast masy KMB. Będzie on paroprzepuszczalny co umożliwi odparowanie ewentualnej wody ze ścian. Przedstawiony szlam też nada się na izolację posadzki, to dobre rozwiązanie. Co do izolacji poziomej pod ścianami: oprócz iniekcji stosuje się też podcinanie budynku i wkładanie izolacji z tworzywa sztucznego, w miejsce papy. Niestety nie znam kosztów, ale to również nie będzie tanie rozwiązanie.. Czy warto zrobić izolację poziomą? Tego nie wiadomo. Po zmianie zagospodarowania piwnicy na użytkową może być dalej wszystko ok, a może też zbyt duża ilość wody zostać wchłaniana w ścianach, bez odparowania - nie wiadomo.
Dzień dobry, mam pytanie o hydroizolację fundamentów, bo nie mogę się zdecydować. Mam grunt piaszczysty, wcześniej rosły tam sosny i wkoło rośnie las sosnowy, więc jest sucho. Dom parterowy, bez piwnicy, ławy fundamentowe+5 bloczków fundamentowych + wieniec fundamentowy. Czym to najlepiej zaizolować? Dysperbit+Masa KMB? czy sam dysperbit wystarczy? czy możecie polecić jakieś marki dysperbitu i mas KMB?
Jak zabezpieczyć fundament który wykonałem wiosna a następnie zabezpieczyłem 3x dysperbit i styropian, siatka i klej. Na jesień podwyższyłem o jedna warstwę i wylałem hudziak. Jak najlepiej zabezpieczyć dodatkową warstwę bloczków betonowych? Posmarować również 1 warstwę solbetu jak zacznę murować?
Dodatkową warstwę bloczków trzeba zaizolować tak samo jak warstwy poniższe. Ścianę parteru należy zaizolować w miejscach, gdzie znajdzie się ona pod poziomem terenu.
A co z powłokami bitumicznymi (np. Igasol 101), rozumiem że jest to coś innego od KMB? Czy taka izolacja ma jakieś zastosowanie? Czy będzie lepsza niż "dysperbit".
Produktów bitumicznych jest bardzo wiele, ale jest kilka wyraźnych grup, np. emulsje do których zalicza się dypserbit. Podany Igasol jest również emulsją więc właściwościami będzie zbliżony bardziej do dysperbitu niż do KMB.
Tak jak pisałem poniżej dom jest z 1987r. fundamenty (głębokość od 1-1.1m szerokość 50cm )były wylewane poprzez zalanie wykopów betonem wytworzonym na placu budowy, najprawdopodobniej nie są zbrojone. Słyszałem że nie dozwolone jest odkopanie fundamentów na całej długości (około 10mb) i całej głębokości 1m np. jednej ściany a czy odkopanie np. całej długości ściany ale tylko do 50cm też jest niebezpieczne dla statyki budynku? Czy ocieplenie i posmarowanie hydroizolacją tylko 50cm wysokości fundamentów ma sens? Ogólnie mam izolację poziomą z papy w dwóch warstwach, w domu nie ma problemu z wilgocią na ścianach przy podłodze. Proszę o podpowiedź.
Ściany fundamentowe można spokojnie odkopać. Natomiast nie wolno odkopywać ław fundamentowych poniżej głębokości posadowienia. Izolowanie tylko połowy wysokości ściany fundamentowej nie ma żadnego sensu. Izolowanie ław fundamentowych, jeśli na ławach jest solidna papa też nie ma sensu.
U mnie niestety za namową kierownika i ekipy użyłem dysperbitu na bloczki fundamentowe. Nie dawałem wiary w jego skuteczność, dlatego zrobiłem test i pomalowałem kilka bloczków 1,2,3 warstwami czernidła i zanurzyłem na kilka dni w wodzie. Bloczek z 3 warstwami dysperbitu nie wciągał wilgoci. Malując więcej warstw niż 3 można uzyskać efekt odwrotny do zamierzanego tzn. dysperbit zaczyna pękać....
Mój kierownik z ponad 50 letnim doświadczeniem powiedział, że to normalne, że przy większej ilości niż 3 warstwy zacznie pękać. Dlatego te lepsze produkty mają dodatki polimerowe itp @@krystianlemkowski
W książce pod redakcją Karysia do "Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną" w rozdziale Pisanym przez Zygmunta Matkowskiego i Macieja Rokiela jest lakoniczne wyjaśnienie starego podziału. Dawniej z uwagi na rodzaj obciążenia wilgocią stosowało się jedną (lekko), dwie(średnio) lub trzy(ciężko) warstwy papy. Z uwagi na rozwój materiałów budowlanych za wodochronność nie odpowiada ciężar i ilość warste i podział tradycyjnh traci sens. Nie ma tutaj jak wlepić screena.
Dzięki za to wyjaśnienie :) Podobną informację znalazłem w książce "Budownictwo ogólne" wydawnictwa Arkady. I również nie znalazłem żadnego potwierdzenia takiego podziału we współczesnych normach lub wytycznych.
Ogolnie kazda hydro dziala, jak zachowana jest jej grubosc, a z tym bywa roznie. Bierzecie na tapete dysperbit i kmb a co z mineranymi masami typu Shomburg aquafin czy cr 166?
Każda, ale pod trzema warunkami: 1. zachowana jest jej grubość, 2. jest szczelna w każdym miejscu, 3. jest odporna na takie ciśnienie wody, jakie faktycznie występuje. A na omówienie innych też kiedyś przyjdzie czas.
Witam.Mam pytanie.Posmarowałam dach na garażu Dysperbitem,czy teraz mogę na niego posmarować lepik na zimno(chcę położyć papę),jeżeli nie jest to możliwe,to czym usunąć z betonu ten Dysperbit.
co do mapy gdzie są budowy - myślę, że w mniej zaludnionych obszarach ludzie mają łatwiejszy dostęp do fachowców, wszyscy się lepiej znają, wszyscy się bardziej wzajemnie potrzebują i wszyscy mają sporo własnej wiedzy technicznej nabytej, bo albo sami, albo ktoś z rodziny budował lub pomagał w budowie - i mogą nie widzieć potrzeby wykupywania dodatkowych kursów.
@@krystianlemkowskiA jak ma się Izoplast r-w Do Izohan masa asfaltowo kauczukowa. Z wielką prośbą wysłucha Waszej opini. W 1 hurtowni powiedzieli mi że ten izoplast. To to samo , co dysperbit. Bo na wodzie. Na to przyjdzie styropian Aqua.
Panowie a ja trochę z innej beczki. Mam pod scianami nosnymi folie izolacyjna hdpe (zamiast papy). Folia jest polozona z zakladem na szczyty scian fundamentowych tak ze na zewnatrz nachodzi na przyklejony xps 15cm. Obecnie mam SSZ i przygotowuje sie do hydroizolacji poziomej (bedzie knauf katja sprint). Poniewaz bede mial tarasy i opaske dookola domu, wysmarowalem z zewnatrz na wysokość 1,5 warstwy bloczka (gazobeton) masą remmers laczac ja z ta folia hdpe. Moj problem obecnie polega na tym, ze po deszczach woda czasami dostaje sie pod folie hdpe i podciąga w chudziak. Docelowo gdy bede ocieplal dom, planuje zaczac od cokolu doklejajac 15cm xps. Z tego powodu bede odcinal ten nadmiar hdpe ktory zachodzi na xps ze sciany fund. Czy przed klejeniem xps powinienem w jakis sposob polaczyc od spodu ta folie ze sciana fundamentowa? Jezeli tak to czym to zrobic? Epdm w plynie?
Izolacja pionowa na ścianie fundamentowej powinna tworzyć jedną całość z izolacją pionową na pierwszym bloczku. W ten sposób izolacja pozioma będzie ukryta pod izolacją pionową.
@@krystianlemkowski dziekuje, rozumiem więc, że należałoby wyciąć XPS przyklejony na rowno ze scianami fundamentowymi, conajmniej kilka cm, następnie uciąć folie hdpe z licem muru i dojechać tam tą masą remmers..a czy mając warunki takie jakie są, można robić hydroizolacje wewnętrzną (przy stale namajakacym chudziaku) a to połączenie zrobić kilka miesięcy później? Czy jestem zablokowany z pracami wewnętrznymi aż połączę tą hydroizolacje zewnętrzna?
@@adriannawoj wszystko zależy od tego jakie są warunki gruntowo-wodne na działce i jaki produkt został użyty jako izolacja pozioma pod ścianami fundamentowymi. Do wyboru mamy: membrana, papa, masa KMB, szlam.
Chodziło tu bardziej o przykład, że warto to zrobić gdy liczba trzpieni jest mała. Jeśli jest ich dużo warto zrobić izolację poziomą pod ławą. Jeśli masz 10 słupów i dalej jest to opłacalne, to śmiało można tak zrobić.
Ok. Dziękuję za odpowiedź. Ogólnie mam zamiar wykonać ocieplenie domu, zastanawiam się nad ociepleniem fundamentów. Mam zdjęcia z kamery termowizyjnej jeśli miałby Pan ochotę na nie zerknąć i zinterpretować to chętnie prześlę na e-mail (tylko proszę podać) Byłbym bardzo wdzięczny.
Rozwinąłbym temat termoizolacji sciany fundamentowej, z rowkami od strony hydroizolacji. No i czym kleić termoizolację. Pozdrawiam serdecznie. No i temat wykonywania prawidłowego fasety, też b. ważne
Myślę, że odpowiedzi na swoje wątpliwości znajdziesz tutaj: www.budowawpraktyce.pl/b023-hydroizolacja-fundamentow/ www.budowawpraktyce.pl/b025-ocieplenie-fundamentow/
Hej! Dzięki za kolejny dobry odcinek! 2 kwestie o które chciałbym podpytać: 1) Nie do końca wyłapałem czy na końcu jak rozmawiacie o dysperbicie jako grunt pod masę KMB to polecacie to rozwiązanie czy niekoniecznie? a) można zastosować 1 warstwę dysperbitu jako grunt i potem 1 warstwa masy KMB? b) czy może lepiej od razu zacząć od masy KMB i zastosować 2 warstwy KMB? 2) Wiem, że o folii kubełkowej planujecie zrobić kolejny osobny odcinek, natomiast gdybym mógł podpytać o sposób pracy rozważanego przeze mnie wykonawcy do SSO. Mianowicie: - po wymurowaniu ścian fundamentowych robi wieniec na fundamencie - hydroizolacja z dwóch stron - zasyp fundamentu od wewnątrz (dzięki wcześniejszemu zabetonowaniu wieńca nie ma obawy, że ściana fundamentowa się przewróci) - od zewnątrz fundament nadal jest odsłonięty - wylanie chudziaka - następnie hydroizolacja papą pod ściany nośne wraz z jej przytwierdzenie do podłoża (zgrzewanie) - następnie muruje ściany nośne - dopiero wówczas układa termoizolacje od zewnątrz (XPSem)na zewnętrznej ścianie fundamentowej i wychodzi kilka cm ponad ostatnią warstwę bloczka fundamentowego przez co od razu można robić termoizolację budynku już EPSem - nie stosuje wówczas folii kubełkowej, ale styrodur zabezpiecza siatką i klejem W powyższym przykładzie nie jest zastosowana folia kubełkowa. Co o tym sądzicie?
Cześć, 1. Masa KMB zawsze wymaga gruntowania, a gruntem może być dysperbit lub inny środek przewidziany przez producenta masy KMB. Na to minimum 2x masa KMB. 2. Lepiej jest zrobić folię kubełkową na XPS, nawet kubełkami w stronę ściany, niż pokryć go siatką i klejem. Kubełki dają szczelinę drenażową, a siatka i klej wchłaniają wilgoć.
@@krystianlemkowski ok, ale w przypadku folii kubełkowej jak wówczas ją zawinąć jeśli XPS wychodzi ponad bloczek fundamentowy już na ściany nośne parteru?
Prawda jest taka, że w zmieniających się warunkach gruntowych nie powinno się w ogóle rozważać hydroizolacji przeciwwilgociowej (jeśli mówimy o sytuacji w budownictwie kubaturowym). Każdy przekrój geotechniczny składa się z warstw przepuszczających i nieprzepuszczających. Co z tego, że w badaniu na czas wznoszenia budynku wyszło 5 metrów piasku w głąb, skoro przyjdzie ulewa jedna z drugą lub przez dwa tygodnie będzie cały czas padało i utworzy się tymczasowe zwierciadło wody gruntowej na tych właśnie warstwach nieprzepuszczalnych? Ostatnie lata pokazują, że nie ma co zakładać, że grunty jakie są, takie zostaną, a opady są skąpe. Deweloper u mnie w bloku zrobił przeciwwilgociówkę. Teraz próbuje wmówić, że podciągająca w ścianach piwnicy wilgoć to kondensacja wilgoci... pomimo ekspertyz inspektora nadzoru (nie jest to mały deweloper, który próbuje zaoszczędzić wbijając się na rynek - Allcon mu na imię ;)). Notabene, ostatnio znalazłam materiał w sieci po części promujący producenta hydroizolacji co prawda, ale pokazujący fajnie to, o czym mówię - chłop buduje własnymi rękami dom i zrobił hydroizolację. Mógł zrobić hydroizolację przeciwwilgociową, bo budował na piasku, a opady jak były, to znikały po chwili. Końcówka filmu pokazuje po co jest przeciwwodna (wodochronna) hydroizolacja i dlaczego powinna być standardem w przypadku hydroizolacji budynków: th-cam.com/video/xKy2r1VLLTg/w-d-xo.html&ab_channel=MajsterAmator (brzmi jak promocja filmu, ale nią nie jest ;) )
Dzień dobry Panie Krystianie, Chciałabym zapytać o polecane masy KMB i grunt - być może wie Pan jakie konkretne produkty zostały uwzględnione np w wycenie domu modelowego? Pozdrawiam
@@domin85-q6p To są produkty różnych producentów, więc nie są rozwiązaniem systemowym. Nie pamiętam już jakia dokładnie była przyjęta papa. Szlam Ultrament.
Jest wiele tańszych alternatyw, ale one są oczywiście niższej jakości niż KMB. Oczywiście można je zastosować, ale pod warunkiem, że warunki gruntowo-wodne na to pozwalają. np. Nexler WM
Zawsze ocieplenie jest lepsze niż jego brak, więc warto. Jak to zrobić prawidłowo (niezależnie od tego czy budynek już istnieje czy jest nowo budowany) opisuję krok po kroku tutaj: www.budowawpraktyce.pl/spis-tresci/
Wilgoć - woda podsiąkająca przez grunt, a woda - to woda gruntowa wywierająca ciśnienienie hydrostatyczne na ścianę fundamentową. Pomijam już problem drenażu opaskowego. Panowie - jakie szkoły kończyliście?
Witam Panie Krystianie. Dziękuję za Pana pracę. Mam ławy i pustaki szalunkowe, sporą liczbę trzpieni (>10) i dodatkowo pomiędzy trzpieniami mogą pojawiać się pionowe pręty (wystające z ławy) - wg architekta być może można się ich pozbyć (dają je zawsze). Architekt i kierownik (obaj w moich oczach z dobrą wiedzą i doświadczeniem) mają różną wizję rozw hydroizolacji a pośrodku jest inwestor który chcę wybrać dobre rozw. Też miałam okazję czytać pana blog. Warunki glebowe bardzo dobre pod stawienie domu. Chciałabym mieć dobrą hydroizolację. Projektowane rozw jest oparte na masie KMB (pionowo na ławie, pionowo na ścianie fundamentowej, poziomo na ławie) i papie termo (poziomo na ławie (na wcześniejszej położnej masie)). - wg architekta pojedyncze pręty wystające z ławy (nie trzpienie) mają być malowe masą parę cm ku górze, papa ma być nacinana (do połowy szerokości jej krótszego boku) tak żeby wkomponować w nią te pręty. Przy zgrzewaniu papa połączy się z masą KMB i wszelkie nacięcia papy zostaną w ten sposób zespolone (ciągłość izolacji). Pod trzpieniami nie dawać papy - albo nie robić nic lub wykonać szlam. Dodatkowo nacisk ścian fundamentowych na papę jeszcze bardziej zapewni ciągłość rozw. - wg kierownika 1) papa powinna być pod ławą (na betonie podkładowym) gdyż pręty będą "gnić". Dodatkowo nie widzi sensu w nacinaniu papy (dziurawienie izolacji) - obawia się, że ekipa nie zrobi porządnie nacięć a zgrzewając papę wypali się masę kmb i 2) nie widzi powodu robienia projektowanej izolacji pionowej na ławie skoro pod ławą nie ma izolacji poziomej Bardzo proszę o radę.
Moim zdaniem powinno się zrobić tak: WARIANT 1: -żadnej izolacji pod ławą, ani z boków ławy, -izolacja na ławie ze szlamu, -izolacja pionowa na ścianie z masy KMB, WARIANT 2: -papa na chudziaku pod ławą, -żadnej izolacji na ławie, -izolacja pionowa na ścianach, schodząca po ławie, aż do poziomu papy pod ławą i tam połączona. Obydwa rozwiązania są równoważne, ale pierwsze moim zdaniem daje większą pewność prawidłowego wykonania.
@@krystianlemkowski Bardzo dziękuję, że poświęcił Pan swój czas. - W wariancie 1 - nie wiem, czy w pełni zrozumiałam odp. Zauważyłam, że w domu modelowym stosuje się rozw. gdzie szlam dawany jest jedynie pod trzpienie a na reszcie ławy jest już papa termo. Czy to rozw jest gorsze niż cała ława ze szlamu czy oba są ok? Również czy podciąganie kapilarne może dotyczyć trzpieni (temat "gnicia")? - W wariancie 2 - pionowa tutaj z KMB, prawda?
@@domin85-q6p 1. zarówno cała ława pokryta szlamem jak i papą to równoważne rozwiązania. Po prostu szlam jest droższy. Podciąganie kapilarne jak najbardziej może dotrzeć do trzpieni, dlatego pod nimi stosuje się szlam. Ale nawet jak dotrze to nic gniło nie będzie. Najwyżej dojdzie do korozji zbrojenia. 2. tak.
@@krystianlemkowski rozumiem. Gdybym chciała iść w WARIANT 1 z tą różnicą, że szlam jest jedynie pod trzpieniami a na reszcie ławy jest papa (połączona z tym szlamem) - czy to też będzie w porządku rozwiązanie (nie proponował Pan tego wariantu)? Pytanie co zrobić z prętami/nie-trzpienami wystającymi z ławy.
Krystian - jak montujesz filmy, to dla wizualizacji pewnych zagadnień, wrzucaj proszę przebitki z grafikami (zdjęciami) omawianych szczegółów. Zajmuje to trochę czasu przy postprodukcji ale rysunek bardzo pomaga w wizualizacji tematu o którym mówisz (mówicie). Dobry materiał, fundament i jego ochrona to najważniejsza rzecz w budynku. Później już ciężko wrócić do jego naprawy jak czegoś nie dopatrzysz.
Czyli robienie fasety z zaprawy murarskiej jest błędem (kazdy tak robi). Faseta zrobiona tylko z masy kmb i o jakiej grubosci?. A jak zamontować bednarke? Można wiercić w scianie fundamentowej a pozniej oblepic to masa kmb?
Faseta z zaprawy to błąd, niczemu ona nie służy. Faseta z masy KMB powinna mieć 3-6cm grubości. Nie rozumiem pytania o bednarkę. Po co przewiercać się z nią przez ścianę?
jeśli nie masz piwnic tylko same ściany fundentowe to nie ma potrzeby robić żadnej hydroizolacji. Fundamenty mogą być całkowicie mokre i w niczym im to nie będzie przeszkadzać. Musisz zrobić tylko izolację poziomą najlepiej z papy teemozgrzewalnej z rdzeniem aluminiowym o grubości 5 mm (np.Bauder) pomiędzy ścianami parteru a wierzchem ścian fundamentowych oraz paroizolację posadzki (chudy beton) połączoną z izolacją poziomą. Izolowanie fundamentów do wyrzucanie kasy w błoto bo nie ma z tego wymiernych korzyści. Pozdrawiam
@@rebenson2000 Niestety bardzo się mylisz. Mokre ściany fundamentowe to sam problem: większy mostek cieplny, degradacja ze względu na możliwość cyklicznego zamrażania i rozmrażania, zawilgocenie elewacji i odpadający tynk.
@@krystianlemkowski cykliczne zamrażanie ? ściany fundamentowe są od zewnątrz przecież ocieplane i nie ma możliwości aby ściana fundamentowa zamarzała. Jeśli tak jest to to właśnie jest błąd a nie brak hydroizolacji. Gdyby dopuścić do tak niskiej temperatury ściany fundamentowej to również hydroizolacja nie miałaby sensu ponieważ mogłoby dochodzić do skraplania się pary wodnej już nawet powyżej izolacji poziomej w murze. Nic by nie pomogła. Dlaczego większy mostek termiczny? Podchodząc do tego czysto matematycznie woda ma mniejszy współczynnik lambda niż beton, więc czysto teoretycznie mokra ściana betonowa będzie słabiej przewodzić ciepło. Nawet gdyby zrobić pomiary i wykazać większy wpływ ucieczki ciepła z wnętrza budynku przez ścianę fundamentową do gruntu, to o wiele taniej i szybciej jest zastosować grubszą termoizolację ściany fundamentowej (można nawet ją zastosować od wewnątrz) niż wydawać grubą kasę na właściwą hydroizolację, która, znając realia polskich budów, i tak będzie wykonana niewłaściwie. Znacznie lepszym i tańszym sposobem, jeśli ktoś uparcie chce mieć suche fundamenty, jest zastosowanie TBW dla fundamentów porzez zastosowanie odpowiedniego stopnia zbrojenia, dobory odpowiedniej mieszanki betonowej z cementem o obniżonym cieple hydratacji oraz odpowiedniej pielęgnacji betonu. Tutaj jest dużo mniejsze pole do pomyłek, jeśłi pilnuje się wykonawcy
Użyłem dysperbitu jako izolacji ścian fundamentowych tylko wewnątrz, robiłem przewierty dla kanalizacji, i zweryfikowałem, że uzyskałem max 1,5mm warstwy po 5 malowaniach wałkiem! Ściany zewnętrzne, zagruntowałem Izohanem Dysperbitem 1:1 z wodą, dalem mu dwa dni na porządne odparowanie i zaizolowałem dwoma warstwami IZOHAN WM 2K Plus, robiłem to piórem jak do gładzi, dzięki temu uzyskiwałem zawsze taką samą grubość. W ten sposob samodzielnie wykonana hydroizolacja kosztowała 2200zł. (Wliczając walek, wiaderko, kielnię lisi ogon) i 1,5 tygodnia samymi popoludniami i dwie soboty :) Myślę, że warto było.
Czyli mamy dwa dowody od razu: 1. hydroizolacja z KMB nie musi być droga. 2. da się starannie i porządnie wykonać hydroizolację z dysperbitu, ale potrzeba do tego więcej niż 2 malowania. Dzięki :)
Ciekawi mnie czy wyliczył ile wyszło tobie na godzinę (gdybyś miał wziąć firmę to ile byś zaplacił, Ile godzin to zajęło tobie Po przeliczeniu kosztów zwenetrznych wykonawców po przeliczeniu na godziny twojej pracy wyjdzie przybliżona opłacalność robienia tego samemu. Chyba że masz akurat wolny czas Nie mogąc zamienić go na pieniądze w inny sposób jak zrobić coś samemu u siebie.
Fundamenty dla trudnych gruntów, nie lepiej zrobić monolityczne, z betonem wodoodpornym, czy może nawet na płytę fundamentową się zdecydować. Architekt adoptujący powinien to określać. Pozdrawiam.
U mnie na wiosce są takie stare poniemieckie mostki betonowe z czasów okupacji. Cały rok prawie są mokre. Co rok narażone na śnieg i mróz a dodatkowo jezdził po nich ciężki sprzęt. Dalej stoją po 80 latach. Wytłumaczcie mi dlaczego ja się mam przejmować stanem zawilgoconego betonu pod 10cm warstwą styroduru.
@@allegro3785 Rozumiem argumentację, że za Niemca był lepszy beton ale czy za Gierka też? Ile jest w naszej przestrzeni np. ogrodzeń z betonową podmurówka które stoją już kilkadziesiąt lat i się od mrozu nie rozsypały. Zastanawiam się czy nas poprostu ktoś nie robi w bambuko.
@@piotrzurek9732 zobacz ile jest takich, które po kilkunastu latach zaczęły się rozpadać. W wielu nowych budynkach odpadają tynki na cokołach bo są zawilgocone. Mokry beton pod ociepleniem zawilgoci ocieplenie, potem ściany i inne warstwy podłogi. W konsekwencji masz miejsce narażone na rozwój pleśni i spada termoizolacyjność posadzki.
@@piotrzurek9732 Skład cementu mocno się zmienił na przestrzeni dekad. Teraz, kiedy spojrzysz na skład cementu to przynajmniej 1/3 jak nie 2/3 jego składu to "żużel wielkopiecowy poprawiający właściwości mieszanki betonowej". Pod pojęciem żużla wielkopiecowego kryje się po prostu odpad w postaci mikroproszku. Weź pod uwagę też, że w czasach Gierka panowała gospodarka niedoboru i cementu nie mogłeś kupić od tak kiedy miałeś ochotę idąc do sklepu budowlanego. A przynajmniej nie zawsze. Często był to cement "skombinowany" z państwowej budowy. Oprócz samego cementu ważne są też dodatki w postaci kruszywa. Można zrobić beton odporny na niskie temperatury dodając odpowiednie kruszywa. Jednak dziś rzadko kto wykonując sam mieszankę betonową spełnia takie wymogi. Ludzie nauczyli się, że kilka łopat piachu, łopata cementu i wiadro wody do betoniarki i będzie dobrze. Ewentualnie wiadro żwiru.
@@krystianlemkowski Nie no chwila. Ja tu mówię o przypadku z prawidłowo wykonaną izolacją poziomą i ścianach fundamentowych zaizolowanych nienasiąkliwym styrodurem.
Panowie inżynierowie. Każdy grunt bez względu na jego rodzaj przy dzisiejszej technologii i technicznych współczesnych możliwościach nadaje się pod budowę. Pozostaje tylko do rozważenia kwestia kosztów i opłacalności.
Instalacje należy układać w warstwach styropianu lub na ścianach . Ewentualnie kotwienie do ścian przy samej ziemi ( peszle z kablami i zimna woda ) . A tam gdzie jest konieczność wykonania otworu to trzeba potem naprawić hydroizolację .
nie wszystko trzeba mocować do posadzki, przecież te instalacje nigdzie nie uciekną :) A jeśli powstanie dziura w hydroizolacji, to stosujemy np. klej butylowy do uszczelnienia.
Elgancki wywiad i przekazane informację ! A tak z ciekawosci jesli masy MKB to w 90 % Emulsja asfaltowa C 60 B3 ZM to czy nie warto kupić beczkę 200 litrowa I tym wysmarować na wiosnę startuję i zastanawiam się czy po prostu tego nie kupic od hurtowni która zaopatruje firmy drogowe. koszt 200 l to 1300 + 300~ przesyłka
@@piotr_keller można łączyć: 1. materiał bitumiczny z materiałem bitumicznym, np. papa z masą KMB. 2. materiał bitumiczny na szlam, nigdy odwrotnie. Np. szlam, a na to masa KMB na zakład. 3. ewentualnie folia różnego rodzaju z inną folią, za pomocą taśmy butylowej lub rozwiązań systemowych.
No bo się nadaje. Tylko trzeba zajrzeć do karty technicznej i doczytać jak wiele warunków trzeba spełnić, aby to zabezpieczenie było skuteczne. Klasyczny marketing.
Świetny content. Czy będzie bądź był odcinek omawiający specyfikę domu wśród drzew (działka budowlana leśna), np. sosen? O czym warto pamiętać przy budowie, czym się to rózni od typowej działki, minusy itp.
Budowa wśród drzew to mnóstwo kłopotów: liście, igły w rynnach; zwierzęta które mogą się dostać do ocieplenia, pod dachówkę, wokół fundamentów; korzenie drzew; ryzyko złamania drzewa lub gałęzi i uszkodzenia domu; często też kleszcze, komary, węże, gryzonie zjadające warzywa, itp. Plusów nie widzę :)
Mimo, że materiał nie jest sponsorowany to jednak jest trochę tendencyjny. Całkowicie zgadzam się z wszystkim co mówiliście o Dysperbicie. Co do mas KMB to nie powiedzieliście wprost, że wg cytowanych wytycznych, nie nadają się one do wykonywania izolacji przeciwwodnej. Rozumiem, że materiał miał dotyczyć konkretnie Dysperbitu, ale jak już poruszacie temat hydroizolacji to dobrze byłoby chociaż krótko wspomnieć jakie są możliwości w danym przypadku. Ktoś kto jest zielony a słucha waszego materiału może pomyśleć, że jeśli ma np. wysoki stan wód gruntowych a chce porządnie zrobić hydroizolację fundamentów to zostaje mu tylko masa KMB - wiemy, że nie jest to rozwiązanie optymalne. Mówicie, że w narożnikach koniecznie trzeba zrobić fasetę bo ŻADNA hydroizolacja sobie nie poradzi w tym miejscu bez wykonania tego elementu. A co np. z papą termozgrzewalną, która jest hydroizolacją, nadaje się do izolacji przeciwwodnej i niektórzy producenci w wytycznych wykonawczych wręcz nie zalecają wykonywania faset?
Nie da się poruszyć wszystkich możliwych tematów w pół godzinnym podcaście. Dlatego odpowiadamy na pytania w komentarza i nagrywam kolejne odcinki. A nie spotkałem się nigdy z instrukcją papy, która odradza wykonanie faset. Możesz podać przykład?
@@Jacek-yl2qz rzeczywiście producent odradza stosowanie fasety, ale pod warunkiem zastosowania papy na osnowie z poliestru lub kompozytu. Nauczyłem się czegoś nowego, ale dalej mam wątpliwości, czy to jest praktyczne w przypadku fundamentów. Bardzo mało osób stosuje izolację pionową z papy.
@@krystianlemkowski i w sumie to jest powód dla którego w ogóle podnoszę temat 😊 Czy w przypadku ciężkich warunków gruntowych i wysokiego stanu wód stosowanie papy nie powinno być powszechniejsze jako rozwiązanie pewne i spełniające wytyczne? Żeby była jasność - pytam bo nie wiem i uważam, że temat ochrony fundamentów w takich warunkach jest tematem skomplikowanym i nieoczywistym.
@@Jacek-yl2qz To raczej kwestia opinii, niż konkretnych wytycznych. Na pewno da się dobrać rozwiązania do trudnych warunków gruntowych zarówno z papy jak i KMB i innych. Ja osobiście w takim wypadku wybrałbym płytę i w ogóle z takimi problemami się nie borykał.
Odpowiem wam w skrócie opowiadacie głupoty pracuje ponad trzydzieści lat w zawodzie ja rozumiem promowanie i lokowanie produktów ale nie wprowadzacie ludzi w błąd najpierw spróbujcie w praktyce nie w gadce
Mój projektant zaprojektował fundamenty z 2x dysperbit i mówi że w moich warunkach glebowych 1 kategorii szkoda kasy na kmb i lepiej wydać na coś innego a bloczki szalunkowe zaciągnać klejem i siatką i potem posmarować dysperbitem. Mówi, że w budynku bez piwnic najważniejsza dobra izolacja pozioma. Słuchając Was w temacie KMB zapytałem o to co sądzą o moim projekcie trzech niezależnych kierowników budowy i każdy przyznał rację projektantowi mówiąc że szkoda w tym wypadku kasy ma kmb. Oczywiście jak chce to mogę dać ale wg nich nie ma potrzeby
To bardzo powszechne, że stosuje się 2x dysperbit. Ale właśnie po to powstał ten odcinek, żeby wskazać, że to nie jest rozwiązanie prawidłowe, a nawet nie jest zgodne z wytycznymi producentów dysperbitu, ani z instrukcją ITB.
to co ja Ci mogę doradzić - to nie rób oszczędności w takich miejscach, do których powrót będzie Cię kosztował 3x tyle. Ja nie dopilnowałem prawidłowego wykonania hydroizolacji w jednym miejscu (łączenie ściany fundamentowej z ławą) i skończyło kuciem wylewki w garażu, wraz ze zbrojeniem, trzeba było dokopać się ponad 2m w dół (mam piwnice) aż do ławy fundamentowej. A więc nie dość, że izolację trzeba zrobić odpowiednimi materiałami to jeszcze trzeba dopilnować odpowiednio dokładnego jej wykonania. W moim przypadku niedokładnie była wykonana faseta na połączeniu ściany z ławą. Możesz tłumaczyć sobie że łatwiejszy grunt (u mnie gliniasty) nie wymaga takiej dbałości, ale to jest moim zdaniem granie w ruletkę.
Pytanie brzmi czy przy domu bez piwnic na podłożu piaszczystym gdzie ława w warstwie piasku to faktycznie ma sens? Każda osoba na stanowisku kierownika budowy mówi, że tu ważna jest izolacja pozioma i tyle. Co innego dom z piwnicą lub faktycznie w glinach i wysokich wodach gruntowych. Niby dołożyć ok 7tys zl do fundamentów to nic w ujęciu całej budowy ale idąc tym tropem to na każdym etapie budowy można dokładać żeby było lepiej i potem się uzbiera kilkadziesiąt tys zł na końcu a to już nie mało
@@eresus pytanie brzmi: czy warto oszczędzić kilka tysięcy i ryzykować, czy nie? Na ten temat nagraliśmy podcast: th-cam.com/video/RHZjIue_oGw/w-d-xo.html
Dysperbit nakładamy ławkowcem nierozcieńczając substancji wodą, więc da sie uszczelnić dysperbitem fundament tylko trzeba zastosować odpowiednią technologie. KMB takie samo ..no jak dysoerbit . Błędem jest rozcieńczanie 1-1. SŁABA TA WASZA POGADANKA.
👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-budowlany.com/n...
👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-budowlany.com/n...
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowac.pl/
👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpraktyce.pl/
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
👉 Projekty budowlane:
Strona: domymodelowe.pl/
a co sądzicie dla domu w wodzie o izolacji w postaci masa KMB 3 warstwy plus na to warstwa epdm i w roli ochrony izolacji folia PE budowlana. Dopier na to izolacja cieplna? sprawdzi się?
@@egoistaX albo masa KMB, albo papa albo EPDM. Nie ma sensu mieszać kilku materiałów. Potem termoizolacja i na końcu ocieplenie. Taka kolejność jest najlepsza.
@@krystianlemkowski hmm termoizolacja i ocieplenie to nie to samo?
@@egoistaX mój błąd. Miało być hydroizolacja i ocieplenie.
Dozwolone byłoby wysmarowanie fundamentu lepikiem na zimno i obłożenie dobrej jakości papą? Na to styropian, folia kubełkowa i obsypanie żwirem. Ma to sens?
Papa jak najbardziej nadaje się na izolację pionową ścian fundamentowych, ale zalecam termozgrzewalne zamiast lepika.
@@krystianlemkowskiA czym wysmarować fundament pod papę? Na goły fundament zgrzewać?
@@MortimerKadaver gruntem który jest w systemie producenta papy lub po prostu dysperbitem.
Witam, proszę o Waszą opinię.
Kupiłem dom około 50 letni parterowy, który na całej powierzchni jest podpiwniczony (85m2). Podpiwniczenie to sprawiło, że ściany na parterze nie są mocno zawilgocone, nigdzie nie ma śladów pleśni. Przymierzam się do dużego remontu i należałoby zacząć od porządnej izolacji piwnicy. Podłogi w piwnicy są betonowe w dobrym stanie, planuje w piwnicy montaż kilku grzejników które utrzymywałyby temperaturę w sezonie grzewczym około 15 stopni,(piwnica może być częściowo użytkowa) wymianę okien na plastiki z nawiewnikami i wykuciem otworu w kominie do kanału wentylacyjnego żeby był przewiew.
Izolacja
Ponieważ izolacja budynku tak jak podczas budowy nowego domu jest w tym przypadku niewykonalna, planuję zrobić to w następujący sposób:
1. Izolacja od zewnątrz - Masa KMB do głębokości fundamentów - folia kubełkowa - kamień - czyli standard, a od poziomu parteru wiadomo styropian lub wełna.
2. Izolacja od wewnątrz - Na podłogę w piwnicy Zaprawa uszczelniająca (do basenów) - z racji braku możliwości kucia podłóg (kwestie niewiadomej konstrukcji budynku) i braku możliwości położenia styropianu - wysokość pomieszczeń w piwnicy to około 2m. hydroizolacje24.pl/zaprawa-uszczelniajaca-ultrament-25-kg
Pytania:
1.Co sądzicie na temat izolacji podłóg w tej sytuacji, i takimi zaprawami? (Może to dobry temat na podcast :D ) Czy wpływ wody która zostanie "zamknięta" pod masą uszczelniającą nie będzie destrukcyjna na pozostałe podłoże budynku?
2. W opisanym przeze przypadku mamy załatwioną kwestię izolacji ścian pionowo i fundamentów pod podłogą, ale zostają ściany od dołu w ziemi. Woda będzie podciągana kapilarnie przez mur. No i w tym przypadku można by zastosować nawierty od wewnątrz w ścianie pod odpowiednim kątem i w odpowiedniej częstotliwości i zalanie ich odpowiednim środkiem. Proces ten zatrzyma dalsze podciąganie kapilarne wody. Jest to jednak dość kosztowny proces, który w tym przypadku z racji wielkosci piwnicy szedłby w co najmniej kilkanaście tysięcy zł. Pytanie czy jest to warte czy odpuścić izolację ścian od dołu? A może jest jakaś alternatywa?
Ciekawy link w tym temacie:
pinkmartiniboy.wordpress.com/2018/12/02/wilgoc-w-piwnicy-jak-sie-jej-pozbyc/
W opisanym przypadku na izolację pionową zalecam raczej szlam elastyczny zamiast masy KMB. Będzie on paroprzepuszczalny co umożliwi odparowanie ewentualnej wody ze ścian. Przedstawiony szlam też nada się na izolację posadzki, to dobre rozwiązanie. Co do izolacji poziomej pod ścianami: oprócz iniekcji stosuje się też podcinanie budynku i wkładanie izolacji z tworzywa sztucznego, w miejsce papy. Niestety nie znam kosztów, ale to również nie będzie tanie rozwiązanie.. Czy warto zrobić izolację poziomą? Tego nie wiadomo. Po zmianie zagospodarowania piwnicy na użytkową może być dalej wszystko ok, a może też zbyt duża ilość wody zostać wchłaniana w ścianach, bez odparowania - nie wiadomo.
Mam coś podobnego , w piwnicy bez grzejników temperatura 12-15 stopni w zimie latem cały czas uchylone okna dla dobrej wentylacji
Pozdrowienia. Słucham i analizuję dalej....
Dzień dobry,
mam pytanie o hydroizolację fundamentów, bo nie mogę się zdecydować.
Mam grunt piaszczysty, wcześniej rosły tam sosny i wkoło rośnie las sosnowy, więc jest sucho.
Dom parterowy, bez piwnicy, ławy fundamentowe+5 bloczków fundamentowych + wieniec fundamentowy. Czym to najlepiej zaizolować?
Dysperbit+Masa KMB? czy sam dysperbit wystarczy? czy możecie polecić jakieś marki dysperbitu i mas KMB?
Sam dysperbit to trochę mało, a masa KMB wyjdzie drogo jak na te warunki gruntowe. Można spróbować masę typu Nexler WM + grunt.
@@krystianlemkowski Bardzo dziękuję za podpowiedź! :)
Jak zabezpieczyć fundament który wykonałem wiosna a następnie zabezpieczyłem 3x dysperbit i styropian, siatka i klej. Na jesień podwyższyłem o jedna warstwę i wylałem hudziak. Jak najlepiej zabezpieczyć dodatkową warstwę bloczków betonowych? Posmarować również 1 warstwę solbetu jak zacznę murować?
Dodatkową warstwę bloczków trzeba zaizolować tak samo jak warstwy poniższe. Ścianę parteru należy zaizolować w miejscach, gdzie znajdzie się ona pod poziomem terenu.
A co z powłokami bitumicznymi (np. Igasol 101), rozumiem że jest to coś innego od KMB? Czy taka izolacja ma jakieś zastosowanie? Czy będzie lepsza niż "dysperbit".
Produktów bitumicznych jest bardzo wiele, ale jest kilka wyraźnych grup, np. emulsje do których zalicza się dypserbit. Podany Igasol jest również emulsją więc właściwościami będzie zbliżony bardziej do dysperbitu niż do KMB.
Tak jak pisałem poniżej dom jest z 1987r. fundamenty (głębokość od 1-1.1m szerokość 50cm )były wylewane poprzez zalanie wykopów betonem wytworzonym na placu budowy, najprawdopodobniej nie są zbrojone. Słyszałem że nie dozwolone jest odkopanie fundamentów na całej długości (około 10mb) i całej głębokości 1m np. jednej ściany a czy odkopanie np. całej długości ściany ale tylko do 50cm też jest niebezpieczne dla statyki budynku? Czy ocieplenie i posmarowanie hydroizolacją tylko 50cm wysokości fundamentów ma sens? Ogólnie mam izolację poziomą z papy w dwóch warstwach, w domu nie ma problemu z wilgocią na ścianach przy podłodze. Proszę o podpowiedź.
Ściany fundamentowe można spokojnie odkopać. Natomiast nie wolno odkopywać ław fundamentowych poniżej głębokości posadowienia.
Izolowanie tylko połowy wysokości ściany fundamentowej nie ma żadnego sensu. Izolowanie ław fundamentowych, jeśli na ławach jest solidna papa też nie ma sensu.
U mnie niestety za namową kierownika i ekipy użyłem dysperbitu na bloczki fundamentowe. Nie dawałem wiary w jego skuteczność, dlatego zrobiłem test i pomalowałem kilka bloczków 1,2,3 warstwami czernidła i zanurzyłem na kilka dni w wodzie. Bloczek z 3 warstwami dysperbitu nie wciągał wilgoci. Malując więcej warstw niż 3 można uzyskać efekt odwrotny do zamierzanego tzn. dysperbit zaczyna pękać....
To chyba musi być coś nie tak z dysperbitem, jeśli zaczyna pękać. Normalnie nie powinien.
Mój kierownik z ponad 50 letnim doświadczeniem powiedział, że to normalne, że przy większej ilości niż 3 warstwy zacznie pękać. Dlatego te lepsze produkty mają dodatki polimerowe itp
@@krystianlemkowski
@@piotrekwalter3434 wiele też zależy od produktu, dlatego ja unikam dysperbitu :)
To jest raczej jasne - wystarczy przeczytać dokładnie instrukcję na opakowaniu.
@@krystianlemkowski Najpierw zagruntować, a potem 2 warstwy.
W książce pod redakcją Karysia do "Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną" w rozdziale Pisanym przez Zygmunta Matkowskiego i Macieja Rokiela jest lakoniczne wyjaśnienie starego podziału.
Dawniej z uwagi na rodzaj obciążenia wilgocią stosowało się jedną (lekko), dwie(średnio) lub trzy(ciężko) warstwy papy.
Z uwagi na rozwój materiałów budowlanych za wodochronność nie odpowiada ciężar i ilość warste i podział tradycyjnh traci sens.
Nie ma tutaj jak wlepić screena.
Dzięki za to wyjaśnienie :) Podobną informację znalazłem w książce "Budownictwo ogólne" wydawnictwa Arkady. I również nie znalazłem żadnego potwierdzenia takiego podziału we współczesnych normach lub wytycznych.
Mam pytanie. Jeśli sciany fundametu sa wylane z betonu W8 , to czy trzeba robic ciężką izolazje czy wystarczy dysperbit??
To zależy przede wszystkim od warunków gruntowych na Twojej działce. Beton W8 również nasiąka wodą, tylko po prostu dużo mniej niż zwykły.
Ogolnie kazda hydro dziala, jak zachowana jest jej grubosc, a z tym bywa roznie. Bierzecie na tapete dysperbit i kmb a co z mineranymi masami typu Shomburg aquafin czy cr 166?
Każda, ale pod trzema warunkami: 1. zachowana jest jej grubość, 2. jest szczelna w każdym miejscu, 3. jest odporna na takie ciśnienie wody, jakie faktycznie występuje.
A na omówienie innych też kiedyś przyjdzie czas.
Witam.Mam pytanie.Posmarowałam dach na garażu Dysperbitem,czy teraz mogę na niego posmarować lepik na zimno(chcę położyć papę),jeżeli nie jest to możliwe,to czym usunąć z betonu ten Dysperbit.
Generalnie można, ale warto zrobić próbę na małej powierzchni. Pomimo tego papa termozgrzewalna będzie znacznie lepszym wyborem niż klejona na lepik.
co do mapy gdzie są budowy - myślę, że w mniej zaludnionych obszarach ludzie mają łatwiejszy dostęp do fachowców, wszyscy się lepiej znają, wszyscy się bardziej wzajemnie potrzebują i wszyscy mają sporo własnej wiedzy technicznej nabytej, bo albo sami, albo ktoś z rodziny budował lub pomagał w budowie - i mogą nie widzieć potrzeby wykupywania dodatkowych kursów.
Masz rację - to także może być powodem.
Co do mapy to wspaniała informacja dla złodzieja. Już spotykałem nowe domy na wykończeniu, z których skradziono grzejniki i piec
A czy chudziaka przed położeniem foli można przesmarować dysperbitem
Można, ale zupełnie nic to nie daje.
@@krystianlemkowskiA jak ma się Izoplast r-w
Do Izohan masa asfaltowo kauczukowa.
Z wielką prośbą wysłucha Waszej opini.
W 1 hurtowni powiedzieli mi że ten izoplast. To to samo , co dysperbit.
Bo na wodzie.
Na to przyjdzie styropian Aqua.
@@danielzalewski1604 obydwa produktu które podałeś to praktycznie dysperbit.
Rozumiem że są to wytyczne do izolacji pionowej na zewnątrz, a jak ma się sytuacja wewnątrz jeżeli ściany fundamentowe zasypujemy?
Wytyczne są takie same, zarówno dla strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.
Panowie a ja trochę z innej beczki. Mam pod scianami nosnymi folie izolacyjna hdpe (zamiast papy). Folia jest polozona z zakladem na szczyty scian fundamentowych tak ze na zewnatrz nachodzi na przyklejony xps 15cm. Obecnie mam SSZ i przygotowuje sie do hydroizolacji poziomej (bedzie knauf katja sprint). Poniewaz bede mial tarasy i opaske dookola domu, wysmarowalem z zewnatrz na wysokość 1,5 warstwy bloczka (gazobeton) masą remmers laczac ja z ta folia hdpe. Moj problem obecnie polega na tym, ze po deszczach woda czasami dostaje sie pod folie hdpe i podciąga w chudziak. Docelowo gdy bede ocieplal dom, planuje zaczac od cokolu doklejajac 15cm xps. Z tego powodu bede odcinal ten nadmiar hdpe ktory zachodzi na xps ze sciany fund. Czy przed klejeniem xps powinienem w jakis sposob polaczyc od spodu ta folie ze sciana fundamentowa? Jezeli tak to czym to zrobic? Epdm w plynie?
Izolacja pionowa na ścianie fundamentowej powinna tworzyć jedną całość z izolacją pionową na pierwszym bloczku. W ten sposób izolacja pozioma będzie ukryta pod izolacją pionową.
@@krystianlemkowski dziekuje, rozumiem więc, że należałoby wyciąć XPS przyklejony na rowno ze scianami fundamentowymi, conajmniej kilka cm, następnie uciąć folie hdpe z licem muru i dojechać tam tą masą remmers..a czy mając warunki takie jakie są, można robić hydroizolacje wewnętrzną (przy stale namajakacym chudziaku) a to połączenie zrobić kilka miesięcy później? Czy jestem zablokowany z pracami wewnętrznymi aż połączę tą hydroizolacje zewnętrzna?
@@watchdd Lepiej zrobić hydroizolację wewnątrz gdy chudziak będzie suchy
@@krystianlemkowskijaki pan proponuje produkt na chudziak jesli chodzi o hydroizolacje?
@@adriannawoj wszystko zależy od tego jakie są warunki gruntowo-wodne na działce i jaki produkt został użyty jako izolacja pozioma pod ścianami fundamentowymi. Do wyboru mamy: membrana, papa, masa KMB, szlam.
Czy pod masę kmb stosuje się grunt? Jeżeli tak to może to być dysperbit rozcieńczony wodą?
Pod KMB stosuje się grunt, może to być dysperbit. A co do rozcieńczania wodą, to trzeba doczytać w instrukcji konkretnego producenta.
@budowawpraktyce dlaczego w artykule na blogu ograniczasz liczbę słupów, które można zaizolować szlamem do 1-2?
Chodziło tu bardziej o przykład, że warto to zrobić gdy liczba trzpieni jest mała. Jeśli jest ich dużo warto zrobić izolację poziomą pod ławą. Jeśli masz 10 słupów i dalej jest to opłacalne, to śmiało można tak zrobić.
Ok. Dziękuję za odpowiedź. Ogólnie mam zamiar wykonać ocieplenie domu, zastanawiam się nad ociepleniem fundamentów. Mam zdjęcia z kamery termowizyjnej jeśli miałby Pan ochotę na nie zerknąć i zinterpretować to chętnie prześlę na e-mail (tylko proszę podać) Byłbym bardzo wdzięczny.
W takim wypadku zapraszam na konsultacje: www.budowawpraktyce.pl/konsultacje-budowlane-online/
Rozwinąłbym temat termoizolacji sciany fundamentowej, z rowkami od strony hydroizolacji. No i czym kleić termoizolację. Pozdrawiam serdecznie. No i temat wykonywania prawidłowego fasety, też b. ważne
Myślę, że odpowiedzi na swoje wątpliwości znajdziesz tutaj:
www.budowawpraktyce.pl/b023-hydroizolacja-fundamentow/
www.budowawpraktyce.pl/b025-ocieplenie-fundamentow/
Hej! Dzięki za kolejny dobry odcinek! 2 kwestie o które chciałbym podpytać:
1) Nie do końca wyłapałem czy na końcu jak rozmawiacie o dysperbicie jako grunt pod masę KMB to polecacie to rozwiązanie czy niekoniecznie?
a) można zastosować 1 warstwę dysperbitu jako grunt i potem 1 warstwa masy KMB?
b) czy może lepiej od razu zacząć od masy KMB i zastosować 2 warstwy KMB?
2) Wiem, że o folii kubełkowej planujecie zrobić kolejny osobny odcinek, natomiast gdybym mógł podpytać o sposób pracy rozważanego przeze mnie wykonawcy do SSO. Mianowicie:
- po wymurowaniu ścian fundamentowych robi wieniec na fundamencie
- hydroizolacja z dwóch stron
- zasyp fundamentu od wewnątrz (dzięki wcześniejszemu zabetonowaniu wieńca nie ma obawy, że ściana fundamentowa się przewróci) - od zewnątrz fundament nadal jest odsłonięty
- wylanie chudziaka
- następnie hydroizolacja papą pod ściany nośne wraz z jej przytwierdzenie do podłoża (zgrzewanie)
- następnie muruje ściany nośne
- dopiero wówczas układa termoizolacje od zewnątrz (XPSem)na zewnętrznej ścianie fundamentowej i wychodzi kilka cm ponad ostatnią warstwę bloczka fundamentowego przez co od razu można robić termoizolację budynku już EPSem
- nie stosuje wówczas folii kubełkowej, ale styrodur zabezpiecza siatką i klejem
W powyższym przykładzie nie jest zastosowana folia kubełkowa. Co o tym sądzicie?
Cześć,
1. Masa KMB zawsze wymaga gruntowania, a gruntem może być dysperbit lub inny środek przewidziany przez producenta masy KMB. Na to minimum 2x masa KMB.
2. Lepiej jest zrobić folię kubełkową na XPS, nawet kubełkami w stronę ściany, niż pokryć go siatką i klejem. Kubełki dają szczelinę drenażową, a siatka i klej wchłaniają wilgoć.
@@krystianlemkowski ok, ale w przypadku folii kubełkowej jak wówczas ją zawinąć jeśli XPS wychodzi ponad bloczek fundamentowy już na ściany nośne parteru?
@@MichałBryła-x6g nie rozumiem pytania. Gdzie chciałbyś zawinąć kubełkową?
Dopytam, czy EPS hydro jest wystarczający czy jednak dopłacać do XPS?
@@NaKsos25 trzeba patrzeć po parametrach bo różni producenci mają różne nasiąkliwości. To też zależy od warunków gruntowych.
Prawda jest taka, że w zmieniających się warunkach gruntowych nie powinno się w ogóle rozważać hydroizolacji przeciwwilgociowej (jeśli mówimy o sytuacji w budownictwie kubaturowym). Każdy przekrój geotechniczny składa się z warstw przepuszczających i nieprzepuszczających. Co z tego, że w badaniu na czas wznoszenia budynku wyszło 5 metrów piasku w głąb, skoro przyjdzie ulewa jedna z drugą lub przez dwa tygodnie będzie cały czas padało i utworzy się tymczasowe zwierciadło wody gruntowej na tych właśnie warstwach nieprzepuszczalnych? Ostatnie lata pokazują, że nie ma co zakładać, że grunty jakie są, takie zostaną, a opady są skąpe.
Deweloper u mnie w bloku zrobił przeciwwilgociówkę. Teraz próbuje wmówić, że podciągająca w ścianach piwnicy wilgoć to kondensacja wilgoci... pomimo ekspertyz inspektora nadzoru (nie jest to mały deweloper, który próbuje zaoszczędzić wbijając się na rynek - Allcon mu na imię ;)).
Notabene, ostatnio znalazłam materiał w sieci po części promujący producenta hydroizolacji co prawda, ale pokazujący fajnie to, o czym mówię - chłop buduje własnymi rękami dom i zrobił hydroizolację. Mógł zrobić hydroizolację przeciwwilgociową, bo budował na piasku, a opady jak były, to znikały po chwili. Końcówka filmu pokazuje po co jest przeciwwodna (wodochronna) hydroizolacja i dlaczego powinna być standardem w przypadku hydroizolacji budynków: th-cam.com/video/xKy2r1VLLTg/w-d-xo.html&ab_channel=MajsterAmator (brzmi jak promocja filmu, ale nią nie jest ;) )
Bardzo dobry przykład na tym filmie, dzięki!
Dzień dobry Panie Krystianie,
Chciałabym zapytać o polecane masy KMB i grunt - być może wie Pan jakie konkretne produkty zostały uwzględnione np w wycenie domu modelowego?
Pozdrawiam
W wycenie domu modelowego była przyjęta masa Izohan WM2k (obecnie Nexler), oraz dysperbit jako grunt.
@@krystianlemkowski Dziękuję. Mogę również zapytać o modele papę i szlam z domu modelowego. Czy razem z ww masą stanowią rozwiązanie systemowe?
@@domin85-q6p To są produkty różnych producentów, więc nie są rozwiązaniem systemowym. Nie pamiętam już jakia dokładnie była przyjęta papa. Szlam Ultrament.
A jest jakaś tańsza alternatywa dla masy kmb, np papa w płynie ?
Jest wiele tańszych alternatyw, ale one są oczywiście niższej jakości niż KMB. Oczywiście można je zastosować, ale pod warunkiem, że warunki gruntowo-wodne na to pozwalają. np. Nexler WM
Witam czy warto ocieplać fundamenty 30to letniego domu? Fundamety wykonane z betonu. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo?
Zawsze ocieplenie jest lepsze niż jego brak, więc warto. Jak to zrobić prawidłowo (niezależnie od tego czy budynek już istnieje czy jest nowo budowany) opisuję krok po kroku tutaj: www.budowawpraktyce.pl/spis-tresci/
Wilgoć - woda podsiąkająca przez grunt, a woda - to woda gruntowa wywierająca ciśnienienie hydrostatyczne na ścianę fundamentową. Pomijam już problem drenażu opaskowego. Panowie - jakie szkoły kończyliście?
Witam Panie Krystianie. Dziękuję za Pana pracę.
Mam ławy i pustaki szalunkowe, sporą liczbę trzpieni (>10) i dodatkowo pomiędzy trzpieniami mogą pojawiać się pionowe pręty (wystające z ławy) - wg architekta być może można się ich pozbyć (dają je zawsze). Architekt i kierownik (obaj w moich oczach z dobrą wiedzą i doświadczeniem) mają różną wizję rozw hydroizolacji a pośrodku jest inwestor który chcę wybrać dobre rozw. Też miałam okazję czytać pana blog. Warunki glebowe bardzo dobre pod stawienie domu. Chciałabym mieć dobrą hydroizolację. Projektowane rozw jest oparte na masie KMB (pionowo na ławie, pionowo na ścianie fundamentowej, poziomo na ławie) i papie termo (poziomo na ławie (na wcześniejszej położnej masie)).
- wg architekta pojedyncze pręty wystające z ławy (nie trzpienie) mają być malowe masą parę cm ku górze, papa ma być nacinana (do połowy szerokości jej krótszego boku) tak żeby wkomponować w nią te pręty. Przy zgrzewaniu papa połączy się z masą KMB i wszelkie nacięcia papy zostaną w ten sposób zespolone (ciągłość izolacji). Pod trzpieniami nie dawać papy - albo nie robić nic lub wykonać szlam. Dodatkowo nacisk ścian fundamentowych na papę jeszcze bardziej zapewni ciągłość rozw.
- wg kierownika 1) papa powinna być pod ławą (na betonie podkładowym) gdyż pręty będą "gnić". Dodatkowo nie widzi sensu w nacinaniu papy (dziurawienie izolacji) - obawia się, że ekipa nie zrobi porządnie nacięć a zgrzewając papę wypali się masę kmb i 2) nie widzi powodu robienia projektowanej izolacji pionowej na ławie skoro pod ławą nie ma izolacji poziomej
Bardzo proszę o radę.
Moim zdaniem powinno się zrobić tak:
WARIANT 1:
-żadnej izolacji pod ławą, ani z boków ławy,
-izolacja na ławie ze szlamu,
-izolacja pionowa na ścianie z masy KMB,
WARIANT 2:
-papa na chudziaku pod ławą,
-żadnej izolacji na ławie,
-izolacja pionowa na ścianach, schodząca po ławie, aż do poziomu papy pod ławą i tam połączona.
Obydwa rozwiązania są równoważne, ale pierwsze moim zdaniem daje większą pewność prawidłowego wykonania.
@@krystianlemkowski Bardzo dziękuję, że poświęcił Pan swój czas.
- W wariancie 1 - nie wiem, czy w pełni zrozumiałam odp. Zauważyłam, że w domu modelowym stosuje się rozw. gdzie szlam dawany jest jedynie pod trzpienie a na reszcie ławy jest już papa termo. Czy to rozw jest gorsze niż cała ława ze szlamu czy oba są ok? Również czy podciąganie kapilarne może dotyczyć trzpieni (temat "gnicia")?
- W wariancie 2 - pionowa tutaj z KMB, prawda?
@@domin85-q6p
1. zarówno cała ława pokryta szlamem jak i papą to równoważne rozwiązania. Po prostu szlam jest droższy. Podciąganie kapilarne jak najbardziej może dotrzeć do trzpieni, dlatego pod nimi stosuje się szlam. Ale nawet jak dotrze to nic gniło nie będzie. Najwyżej dojdzie do korozji zbrojenia.
2. tak.
@@krystianlemkowski rozumiem. Gdybym chciała iść w WARIANT 1 z tą różnicą, że szlam jest jedynie pod trzpieniami a na reszcie ławy jest papa (połączona z tym szlamem) - czy to też będzie w porządku rozwiązanie (nie proponował Pan tego wariantu)? Pytanie co zrobić z prętami/nie-trzpienami wystającymi z ławy.
@@domin85-q6p Jeśli z ławy wystają pręty to takie rozwiązanie z papą nie będzie dobre.
Krystian - jak montujesz filmy, to dla wizualizacji pewnych zagadnień, wrzucaj proszę przebitki z grafikami (zdjęciami) omawianych szczegółów.
Zajmuje to trochę czasu przy postprodukcji ale rysunek bardzo pomaga w wizualizacji tematu o którym mówisz (mówicie).
Dobry materiał, fundament i jego ochrona to najważniejsza rzecz w budynku. Później już ciężko wrócić do jego naprawy jak czegoś nie dopatrzysz.
To akurat prośba do Sławka, on montuje filmy @jaksiewybudowac
Możesz też zajrzeć na mój blog, tam jest bardzo dużo rysunków: www.budowawpraktyce.pl/
Witam.jeżeli chodzi o mase KMB to wystraczy jednoskladnikowa ?
Tak, ale dwuskładnikowa jest w podobnej cenie, a łatwiej z nią pracować
Czyli robienie fasety z zaprawy murarskiej jest błędem (kazdy tak robi). Faseta zrobiona tylko z masy kmb i o jakiej grubosci?. A jak zamontować bednarke? Można wiercić w scianie fundamentowej a pozniej oblepic to masa kmb?
Faseta z zaprawy to błąd, niczemu ona nie służy. Faseta z masy KMB powinna mieć 3-6cm grubości.
Nie rozumiem pytania o bednarkę. Po co przewiercać się z nią przez ścianę?
Chodziło mi. Jak lub czy trzeba przytwierdzać Bednarek do ściany fundamentowej
@@mateuszturczak8118 zwykle nie jest to konieczne, najwyżej jedno mocowanie, które trzeba uszczelnić masą kmb.
@@krystianlemkowski Czyli zrobiłem u siebie prawidłowo :)
Izolacja przeciwwilgotnościowa a izolacja przeciwodna - to jes jednak róźnica dość istotna.
Witam, czy hydroizolacja powinna być zrobiona z dwóch stron fundamentów, czyli także od wewnątrz?
Z obu stron.
@@krystianlemkowski bardzo dziękuję. Pozdrawiam miłego dnia :)
jeśli nie masz piwnic tylko same ściany fundentowe to nie ma potrzeby robić żadnej hydroizolacji. Fundamenty mogą być całkowicie mokre i w niczym im to nie będzie przeszkadzać. Musisz zrobić tylko izolację poziomą najlepiej z papy teemozgrzewalnej z rdzeniem aluminiowym o grubości 5 mm (np.Bauder) pomiędzy ścianami parteru a wierzchem ścian fundamentowych oraz paroizolację posadzki (chudy beton) połączoną z izolacją poziomą. Izolowanie fundamentów do wyrzucanie kasy w błoto bo nie ma z tego wymiernych korzyści. Pozdrawiam
@@rebenson2000 Niestety bardzo się mylisz. Mokre ściany fundamentowe to sam problem: większy mostek cieplny, degradacja ze względu na możliwość cyklicznego zamrażania i rozmrażania, zawilgocenie elewacji i odpadający tynk.
@@krystianlemkowski cykliczne zamrażanie ? ściany fundamentowe są od zewnątrz przecież ocieplane i nie ma możliwości aby ściana fundamentowa zamarzała. Jeśli tak jest to to właśnie jest błąd a nie brak hydroizolacji. Gdyby dopuścić do tak niskiej temperatury ściany fundamentowej to również hydroizolacja nie miałaby sensu ponieważ mogłoby dochodzić do skraplania się pary wodnej już nawet powyżej izolacji poziomej w murze. Nic by nie pomogła. Dlaczego większy mostek termiczny? Podchodząc do tego czysto matematycznie woda ma mniejszy współczynnik lambda niż beton, więc czysto teoretycznie mokra ściana betonowa będzie słabiej przewodzić ciepło. Nawet gdyby zrobić pomiary i wykazać większy wpływ ucieczki ciepła z wnętrza budynku przez ścianę fundamentową do gruntu, to o wiele taniej i szybciej jest zastosować grubszą termoizolację ściany fundamentowej (można nawet ją zastosować od wewnątrz) niż wydawać grubą kasę na właściwą hydroizolację, która, znając realia polskich budów, i tak będzie wykonana niewłaściwie. Znacznie lepszym i tańszym sposobem, jeśli ktoś uparcie chce mieć suche fundamenty, jest zastosowanie TBW dla fundamentów porzez zastosowanie odpowiedniego stopnia zbrojenia, dobory odpowiedniej mieszanki betonowej z cementem o obniżonym cieple hydratacji oraz odpowiedniej pielęgnacji betonu. Tutaj jest dużo mniejsze pole do pomyłek, jeśłi pilnuje się wykonawcy
Użyłem dysperbitu jako izolacji ścian fundamentowych tylko wewnątrz, robiłem przewierty dla kanalizacji, i zweryfikowałem, że uzyskałem max 1,5mm warstwy po 5 malowaniach wałkiem!
Ściany zewnętrzne, zagruntowałem Izohanem Dysperbitem 1:1 z wodą, dalem mu dwa dni na porządne odparowanie i zaizolowałem dwoma warstwami IZOHAN WM 2K Plus, robiłem to piórem jak do gładzi, dzięki temu uzyskiwałem zawsze taką samą grubość.
W ten sposob samodzielnie wykonana hydroizolacja kosztowała 2200zł. (Wliczając walek, wiaderko, kielnię lisi ogon) i 1,5 tygodnia samymi popoludniami i dwie soboty :)
Myślę, że warto było.
Czyli mamy dwa dowody od razu:
1. hydroizolacja z KMB nie musi być droga.
2. da się starannie i porządnie wykonać hydroizolację z dysperbitu, ale potrzeba do tego więcej niż 2 malowania.
Dzięki :)
Ciekawi mnie czy wyliczył ile wyszło tobie na godzinę (gdybyś miał wziąć firmę to ile byś zaplacił, Ile godzin to zajęło tobie Po przeliczeniu kosztów zwenetrznych wykonawców po przeliczeniu na godziny twojej pracy wyjdzie przybliżona opłacalność robienia tego samemu. Chyba że masz akurat wolny czas Nie mogąc zamienić go na pieniądze w inny sposób jak zrobić coś samemu u siebie.
@@AErKart dokładnie o takiej sytuacji mówię, mogę siedzieć w domu albo pracować u siebie na budowie. Wybieram to drugie i nie płacę komuś za pracę.
na co zwrócić uwagę wybierając masę KMB?
Kryteria doboru masy KMB opisałem dokładnie tutaj: www.budowawpraktyce.pl/b023-hydroizolacja-fundamentow/
Fundamenty dla trudnych gruntów, nie lepiej zrobić monolityczne, z betonem wodoodpornym, czy może nawet na płytę fundamentową się zdecydować. Architekt adoptujący powinien to określać. Pozdrawiam.
Jedyna odpowiedź jaką mogę dać: "to zależy".
U mnie na wiosce są takie stare poniemieckie mostki betonowe z czasów okupacji. Cały rok prawie są mokre. Co rok narażone na śnieg i mróz a dodatkowo jezdził po nich ciężki sprzęt. Dalej stoją po 80 latach. Wytłumaczcie mi dlaczego ja się mam przejmować stanem zawilgoconego betonu pod 10cm warstwą styroduru.
Dałem łapkę w górę choć sam odpowiem. Bo twój beton niekoniecznie jest taki sam co ten w mostku poniemieckim.
@@allegro3785 Rozumiem argumentację, że za Niemca był lepszy beton ale czy za Gierka też? Ile jest w naszej przestrzeni np. ogrodzeń z betonową podmurówka które stoją już kilkadziesiąt lat i się od mrozu nie rozsypały. Zastanawiam się czy nas poprostu ktoś nie robi w bambuko.
@@piotrzurek9732 zobacz ile jest takich, które po kilkunastu latach zaczęły się rozpadać. W wielu nowych budynkach odpadają tynki na cokołach bo są zawilgocone.
Mokry beton pod ociepleniem zawilgoci ocieplenie, potem ściany i inne warstwy podłogi. W konsekwencji masz miejsce narażone na rozwój pleśni i spada termoizolacyjność posadzki.
@@piotrzurek9732 Skład cementu mocno się zmienił na przestrzeni dekad. Teraz, kiedy spojrzysz na skład cementu to przynajmniej 1/3 jak nie 2/3 jego składu to "żużel wielkopiecowy poprawiający właściwości mieszanki betonowej". Pod pojęciem żużla wielkopiecowego kryje się po prostu odpad w postaci mikroproszku. Weź pod uwagę też, że w czasach Gierka panowała gospodarka niedoboru i cementu nie mogłeś kupić od tak kiedy miałeś ochotę idąc do sklepu budowlanego. A przynajmniej nie zawsze. Często był to cement "skombinowany" z państwowej budowy. Oprócz samego cementu ważne są też dodatki w postaci kruszywa. Można zrobić beton odporny na niskie temperatury dodając odpowiednie kruszywa. Jednak dziś rzadko kto wykonując sam mieszankę betonową spełnia takie wymogi. Ludzie nauczyli się, że kilka łopat piachu, łopata cementu i wiadro wody do betoniarki i będzie dobrze. Ewentualnie wiadro żwiru.
@@krystianlemkowski Nie no chwila. Ja tu mówię o przypadku z prawidłowo wykonaną izolacją poziomą i ścianach fundamentowych zaizolowanych nienasiąkliwym styrodurem.
Panowie inżynierowie. Każdy grunt bez względu na jego rodzaj przy dzisiejszej technologii i technicznych współczesnych możliwościach nadaje się pod budowę. Pozostaje tylko do rozważenia kwestia kosztów i opłacalności.
Czym i jak mocować instalacje elektryczną, wodna i kanalizacje, tak aby nie dziurawić papy która jest na chudym betonie.
Instalacje należy układać w warstwach styropianu lub na ścianach . Ewentualnie kotwienie do ścian przy samej ziemi ( peszle z kablami i zimna woda ) . A tam gdzie jest konieczność wykonania otworu to trzeba potem naprawić hydroizolację .
nie wszystko trzeba mocować do posadzki, przecież te instalacje nigdzie nie uciekną :) A jeśli powstanie dziura w hydroizolacji, to stosujemy np. klej butylowy do uszczelnienia.
Co Panowie sądzą o hydroizolacji marki Weber?
Weber to bardzo dobra firma i produkuje przynajmniej kilkanaście rodzajów hydroizolacji. Myślę, że wszystkie są ok :)
Jaka hydroizolacja na dach płaski?
Zapraszam do podcastu: th-cam.com/video/W5Njfzh474c/w-d-xo.htmlfeature=shared
Elgancki wywiad i przekazane informację !
A tak z ciekawosci jesli masy MKB to w 90 % Emulsja asfaltowa C 60 B3 ZM to czy nie warto kupić beczkę 200 litrowa I tym wysmarować na wiosnę startuję i zastanawiam się czy po prostu tego nie kupic od hurtowni która zaopatruje firmy drogowe. koszt 200 l to 1300 + 300~ przesyłka
KMB to nie jest emulsja asfaltowa.
A co Panowie myślą o cementowych zaprawach wodochronnych jako alternatywnie dla mas KMB?
Myślę, że są jeszcze lepsze niż masa KMB, ale trzeba stosować z głową, bo nie da się ich połączyć na istniejące papy czy folie.
@@krystianlemkowski więc jakie połączenia stosować?
@@piotr_keller można łączyć:
1. materiał bitumiczny z materiałem bitumicznym, np. papa z masą KMB.
2. materiał bitumiczny na szlam, nigdy odwrotnie. Np. szlam, a na to masa KMB na zakład.
3. ewentualnie folia różnego rodzaju z inną folią, za pomocą taśmy butylowej lub rozwiązań systemowych.
Dlaczego na Dysperbicie napisane jest, że służy i nadaje się do izolacji fundamentów…? Producent wam jakiegoś pozwu nie zrobi…
No bo się nadaje. Tylko trzeba zajrzeć do karty technicznej i doczytać jak wiele warunków trzeba spełnić, aby to zabezpieczenie było skuteczne. Klasyczny marketing.
Nie nadaje się bo dysperbit kosztuje powiedzmy 60zl wiadro a ty masz kupować np botament za 350zl
@@beatajarog3039 Myślę, że parametry techniczne jednak są tutaj kluczowym czynnikiem, a nie cena.
Super odcinek Panowie. Dziękuję!
Bardzo proszę :)
Świetny content. Czy będzie bądź był odcinek omawiający specyfikę domu wśród drzew (działka budowlana leśna), np. sosen? O czym warto pamiętać przy budowie, czym się to rózni od typowej działki, minusy itp.
Budowa wśród drzew to mnóstwo kłopotów: liście, igły w rynnach; zwierzęta które mogą się dostać do ocieplenia, pod dachówkę, wokół fundamentów; korzenie drzew; ryzyko złamania drzewa lub gałęzi i uszkodzenia domu; często też kleszcze, komary, węże, gryzonie zjadające warzywa, itp. Plusów nie widzę :)
mocno :) dziękuję za odpowiedź@@krystianlemkowski
@@krystianlemkowski No i możliwość pożaru lasu. Wtedy dom też płonie. Nie znasz dnia ani godziny....
@@krystianlemkowski Plus jedynie taki, że grunty leśne są zwykle piaszcyste, fundamenty będzie miał suche 😉
@@MortimerKadaver mało prawdopodobnie, ale nie da się wkluczyć.
Panie Sławku, Pański głos to mi przypomina głos autora kanału na YT "Pasja informatyki".
O, ciekawe. Posłuchałem z ciekawości. :)
Mimo, że materiał nie jest sponsorowany to jednak jest trochę tendencyjny. Całkowicie zgadzam się z wszystkim co mówiliście o Dysperbicie. Co do mas KMB to nie powiedzieliście wprost, że wg cytowanych wytycznych, nie nadają się one do wykonywania izolacji przeciwwodnej. Rozumiem, że materiał miał dotyczyć konkretnie Dysperbitu, ale jak już poruszacie temat hydroizolacji to dobrze byłoby chociaż krótko wspomnieć jakie są możliwości w danym przypadku. Ktoś kto jest zielony a słucha waszego materiału może pomyśleć, że jeśli ma np. wysoki stan wód gruntowych a chce porządnie zrobić hydroizolację fundamentów to zostaje mu tylko masa KMB - wiemy, że nie jest to rozwiązanie optymalne. Mówicie, że w narożnikach koniecznie trzeba zrobić fasetę bo ŻADNA hydroizolacja sobie nie poradzi w tym miejscu bez wykonania tego elementu. A co np. z papą termozgrzewalną, która jest hydroizolacją, nadaje się do izolacji przeciwwodnej i niektórzy producenci w wytycznych wykonawczych wręcz nie zalecają wykonywania faset?
Nie da się poruszyć wszystkich możliwych tematów w pół godzinnym podcaście. Dlatego odpowiadamy na pytania w komentarza i nagrywam kolejne odcinki.
A nie spotkałem się nigdy z instrukcją papy, która odradza wykonanie faset. Możesz podać przykład?
@@krystianlemkowskipapy prod. Soprema. ,,Memento wykonawcy”, - dział 10. Wywinięcia
@@Jacek-yl2qz rzeczywiście producent odradza stosowanie fasety, ale pod warunkiem zastosowania papy na osnowie z poliestru lub kompozytu. Nauczyłem się czegoś nowego, ale dalej mam wątpliwości, czy to jest praktyczne w przypadku fundamentów. Bardzo mało osób stosuje izolację pionową z papy.
@@krystianlemkowski i w sumie to jest powód dla którego w ogóle podnoszę temat 😊 Czy w przypadku ciężkich warunków gruntowych i wysokiego stanu wód stosowanie papy nie powinno być powszechniejsze jako rozwiązanie pewne i spełniające wytyczne? Żeby była jasność - pytam bo nie wiem i uważam, że temat ochrony fundamentów w takich warunkach jest tematem skomplikowanym i nieoczywistym.
@@Jacek-yl2qz To raczej kwestia opinii, niż konkretnych wytycznych. Na pewno da się dobrać rozwiązania do trudnych warunków gruntowych zarówno z papy jak i KMB i innych. Ja osobiście w takim wypadku wybrałbym płytę i w ogóle z takimi problemami się nie borykał.
Serio!? Oczekiwalem wiecej niz toretycznego hipotetyzowania.
Odpowiem wam w skrócie opowiadacie głupoty pracuje ponad trzydzieści lat w zawodzie ja rozumiem promowanie i lokowanie produktów ale nie wprowadzacie ludzi w błąd najpierw spróbujcie w praktyce nie w gadce
Czyli Twoim zdaniem przytoczone tutaj wytyczne ITB i instrukcje producentów to głupoty?
Zgadzam się, fundamenty po 15 latach nieizolowane niczym suche jak pieprz
Mój projektant zaprojektował fundamenty z 2x dysperbit i mówi że w moich warunkach glebowych 1 kategorii szkoda kasy na kmb i lepiej wydać na coś innego a bloczki szalunkowe zaciągnać klejem i siatką i potem posmarować dysperbitem. Mówi, że w budynku bez piwnic najważniejsza dobra izolacja pozioma. Słuchając Was w temacie KMB zapytałem o to co sądzą o moim projekcie trzech niezależnych kierowników budowy i każdy przyznał rację projektantowi mówiąc że szkoda w tym wypadku kasy ma kmb. Oczywiście jak chce to mogę dać ale wg nich nie ma potrzeby
To bardzo powszechne, że stosuje się 2x dysperbit. Ale właśnie po to powstał ten odcinek, żeby wskazać, że to nie jest rozwiązanie prawidłowe, a nawet nie jest zgodne z wytycznymi producentów dysperbitu, ani z instrukcją ITB.
to co ja Ci mogę doradzić - to nie rób oszczędności w takich miejscach, do których powrót będzie Cię kosztował 3x tyle. Ja nie dopilnowałem prawidłowego wykonania hydroizolacji w jednym miejscu (łączenie ściany fundamentowej z ławą) i skończyło kuciem wylewki w garażu, wraz ze zbrojeniem, trzeba było dokopać się ponad 2m w dół (mam piwnice) aż do ławy fundamentowej. A więc nie dość, że izolację trzeba zrobić odpowiednimi materiałami to jeszcze trzeba dopilnować odpowiednio dokładnego jej wykonania. W moim przypadku niedokładnie była wykonana faseta na połączeniu ściany z ławą. Możesz tłumaczyć sobie że łatwiejszy grunt (u mnie gliniasty) nie wymaga takiej dbałości, ale to jest moim zdaniem granie w ruletkę.
@@michalp.1484 bardzo słusznie. Fundamenty to nie jest miejsce na którym warto oszczędzać i potem wracać i naprawiać.
Pytanie brzmi czy przy domu bez piwnic na podłożu piaszczystym gdzie ława w warstwie piasku to faktycznie ma sens? Każda osoba na stanowisku kierownika budowy mówi, że tu ważna jest izolacja pozioma i tyle. Co innego dom z piwnicą lub faktycznie w glinach i wysokich wodach gruntowych. Niby dołożyć ok 7tys zl do fundamentów to nic w ujęciu całej budowy ale idąc tym tropem to na każdym etapie budowy można dokładać żeby było lepiej i potem się uzbiera kilkadziesiąt tys zł na końcu a to już nie mało
@@eresus pytanie brzmi: czy warto oszczędzić kilka tysięcy i ryzykować, czy nie? Na ten temat nagraliśmy podcast: th-cam.com/video/RHZjIue_oGw/w-d-xo.html
Czyli producenci kłamią?
Nie, po prostu mówią tylko to co klient chce usłyszeć.
A lepik na zimno
Podobnie jak dysperbit.
Reklama alkocholu
Dysperbit nakładamy ławkowcem nierozcieńczając substancji wodą, więc da sie uszczelnić dysperbitem fundament tylko trzeba zastosować odpowiednią technologie. KMB takie samo ..no jak dysoerbit . Błędem jest rozcieńczanie 1-1.
SŁABA TA WASZA POGADANKA.
Dysperbit to raczej jako podkład pod KMB, a nie jako hydroizolację się stosuje. Pozdrawiam
Zachęcam jeszcze raz do wysłuchania ze zrozumieniem :)
doskonały przykład, że można tłumaczyć do znudzenia a ludzie i tak wiedzą swoje..
bo może wybudowali więcej domów niż w/w experci , posłuchaj wypowiedź od 38 min @@michalp.1484